DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 200 o Prijsverlaging. BELANGRIJKE KORTING. Ververii en Chemische Wasscherlj Uit het Parlement Buitenland 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Fa. Van der Ikorst Kunsthandel. Uersieringen voor den Jïorsttafol. Qen taseh van (Sris ^gterlerg heeft altiid caehet. Mevrou tl' Profiteert nu van deze Alle goederen, tot en met Maan dag in ons bezit, voor Kerstmis terug. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalrj Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per i maanden bij voorafbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.5*. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 9.25, bij groots contracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Uio. 299 Directeur: C. KRAS. VRIJDAG 19 DECEMBER 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. In bet nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van nieuwjaarswenschen 50 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis DE DIRECTIE. Den Haag, 17 Dec. De avondvergadering der Eerste Kamer werd bijna geheel door den minister van Defensie in beslag genomen. Uitvoerig heeft hij daarbij den heer Van Embden bestreden en verzekerd dat het hier geen vlootuitbreiding gold, dat het voor Indië vol doende was als er een kruiser meer beschik baar was en betoogd, dat de waarde van onze vloot niet zoo gering is als de tegen standers beweren. Aan mevr. Pothuis verklaarde hij, dat men zich door deze gel den toe te staan niet verder voor de toekomst bond. Ook 't flotieljevaartuig achtte de mi nister onmisbaar. Ten slotte heeft hij de ge- vechtswaarde van den nieuwen kruiser ver dedigd en uiteengezet, dat het plan voor den bouw wel van een buitenlander moest wor den gevraagd wijl Nederland voldoende er varing mist. Gistermiddag werd over het ontwerp gestemd. De aanneming was verze kerd. Aleen de vrijz. dem. en de soc. zijn te genstemmers. De Tweede Kamer heeft 's avonds 7 uur na goedkeuring der waterstaatsbegrooting ook de postbegrooting aangenomen Bij eerst genoemde heeft de minister in antwoord op de klacht van mgr. Nolens medegedeeld, dat zijn collega van arbeid weldra èen ontwerp zal indienen waarbij het alg. mijnwerkers- fonds zal deelen in de Rijksbijdrage voor het invaliditeitsfonds. Bij het laatstgenoemde punt waren vele ingeschreven sprekers afwe zig, waardoor de behandeling bespoedigd werd. We vermelden dat er op verlaging der post niet te rekenen valt. Klachten over de regeling van heet gesprekkentarief dat min der opbrengt dan verwacht werd, wil de mi nister onderzoeken Bij de bespreking van de radiouitzending heeft de minister de hoop uitgesproken op samenwerking der groote uitzendvereenigingen. Daarna kwam de be grooting van het Wegenfonds aan de orde Den Haag, 18 Dec. 1930. De minister van oorlog heeft het vandaag druk gehad: om half één uur was hij aan wezig in de vergaderzaal van de Eerste Ka mer ten einde getuige te zijn van de aanne ming van het ontwerp betreffende den bouw van een nieuwen kruiser en een flottielje vaartuig, waarover gisteravond de debatten waren gesloten. Gelijk te verwachten was, is het met groote meerderheid aangenomen: 28 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de vrij zinnig-democraten Westerdijk, Kranenburg, Van Embden en Slingenberg, de sociaal-de mocraten Polak, PothuisSmit, de Zeeuw, Oudegeest, Danz, Moltmaker, Ossendorp en Hermans, voorstemmers waren de aanwezi gen liberalen, christelijk-historischen, katho lieken en anti-revolutionnairen. 13e Kamer komt morgen 11 uur weer bij een tot afdoening van de agendapunten, wel ke gisteravond niet meer in behandeling zijn gekomen. Daartoe behoort onder *meer het nieuwe contract met de Ind:-~ .e Paketvaart- maatschappij. Om één uur was minister Deckers weer present voor de voortzetting van de behan deling van de begrooting van defensie voor het jaar 1931. Hij heeft nog heel wat redevoeringen moe ten aanhooren alvorens zelf het woord te mogen voeren voor de beantwoording van alle sprekers, die bij de algemeene beraad slagingen aan hun hart lucht hadden gege ven. In de eerste plaats heeft het woord ge voerd de heer Brautigam (s.d.a.p.) die onder meer informeerde naar het gerucht, dat de nieuwe kruiser door buitenlanders zou ont- wopen worden en vroeg, hoe de minister dacht over een eventueele toetreding tot de maritieme conventie te Londen. De volgende spreker, de oud-minister van Dijk (a.r.), heeft een verhandeling over het vraagstuk van de neutraliteit gehouden en onder meer uiteengezet, dat Nederland zijn neutraliteit niet verliest, wanneer het zich daadwerkelijk verzet tegen schending van *ijn neutraliteit. Hij stak nogal den draak met de beteeke- nis, die van sommige zijden is gehecht aan een vergadering in „De Twee Steden alhier, waarin een uiteenzetting over de zoogenaam de Vlootwet is gehouden, waarbij, naar het heette, de plannen van de regeering zouden zijn geopenbaard. Daar is niets van aan. Minister Deckers heeft dat ook in de Eerste Kamer verklaard en heden in de Tweede Ka- mor herhaa'd er is niets anders medege deeld als wat reeds bekend was en er zijn geen geheime plannen onthuld om de een voudige reden dat zij ook niet bestaan. Het gansje verhaal berust op een misverstand. DeRieer Oud (v.d.) heeft den heer Van E>ijk weer bestreden, terwijl hij ook opkwam tegen het reeds vermelde denkbeeld van den heer Tilanus om ook onder het leger een soort van selectie te houden en de niet-be- trouwbaren er uit te verwijderen. De heer Wijnkoop (comm.) heeft aan de verleiding geen weerstand kunnen bieden om êenige revolutionnaire denkbeelden ten beste te geven. Hij kwam ook weer met het praat je voor den dag, dat er opgehitst wordt, nu, speciaal door Sir Deterding, tegen Ruslagd. Hij zag bovendien kans juist aan het slot van zijn rede een onbeschoftheid aan het adres van H.M. de koningin te doen hooren. De president hamerde wel maar de heer Wijn koop gnuifde er over, dat die hamerklop juist te laat kwam: hij had zijn onhebbelijkheid toch maar lekker geplaatst! De heer Heemskerk (a.r.) heeft ten slotte op zijn gewone leuke wijze den vrijzinnig democraten gekapitteld over hun opvattingen omtrent het recht der Staten-Generaal om gehoord te worden over een eventueele mobi lisatie, waardoor men steeds achter de feiten aan zou loopen. Ook met hun theorieën om trent eenzijdige ontwapening kon de spreker het slecht vinden en hij zei dit op een wijze, die in het linksche kamp nogal beroering wekte. Minister Deckers heeft geen magistrale re de kunnen houden. Daarvoor was de te be handelen stof te bont. Wij mogen, om niet te uitvoerig te worden ook niet meer dan en kele hoofdpunten er uit aanroeren. De mi nister heeft verzekerd, dat de regeering dili gent is in zake het gevaar van luchtaanval len bij een oorlog. De regeering wil deze zoo goed mogelijk afweren, maar voor on derkomens van de burgerij moeten de ge meentebesturen zorgen. De Rijksgebouwen dienst kan er bij het ontwerpen van bouw plannen reeds thans rekening mede hou den, terwijl er weldra een bespreking zal gehouden worden met de vertegenwoordi gers van eenige groote gemeenten. Omtrent het gerucht, dat er een zooge naamde nationalistische militie, een soort van fascistenschutterij, zou bestaan, welke door officieren en onderofficieren zouden worden geoefend, heeft de minister een ern stig onderzoek ingesteld. Hij is nog niet vol komen ingelicht maar weet, dat de ziel van deze militie is de heer Van der Meylen-, vroe ger de leider van den Nat. Bond van Bezui niging, thans van het Verbond van Nationa listen. De zaak wordt nu verder onderzocht, maar de minister wilde alvast zeggen, dat hij niet zou dulden, dat officieren of onder officieren aan de oefeningen zouden deelne men. Aan der heer Ter Laan heeft hij ge tracht duidelijk te maken, dat hij een verbod van een demonstratieve vergadering van on derofficieren met het oog op den tucht vol komen gerechtvaardigd achtte en dat bet volkomen juist is aan militairen te verbieden met het anti-vlootwet-petionnement om hand- teekeningen rond te gaan. Daarmede be schermt men hem tegen zichzelven. Tegenover het verwijt, o.a. door de com munisten gedaan, dat de minister niets zou doen voor de mindere militairen heeft de heer Deckers een reeks van maatregelen door hem genomen ten gunste van de militairen opgesomd. Aan den heer Albarda hield de minister het voorbeeld van België en in het bijzonder de houding van zijn partijgenoot Van der Velde voor oogen. Hij was over tuigd, dat in de ure des gevaars ook hier te lande de sociaal-democraten zullen meedoen aan de bescherming van het vaderland. De minister noemde zich een groot voorstander van internationale ontwapening maar be toogde, dat de propagandisten voor de een zijdige ontwapening aan de goede zaak af breuk doen. Naar aanleiding van de geruch ten over de particuliere munitiefabrieken, die met. vreemd geld hier te lande werkzaam zijn verwees de minister naar zijn ambtge noot van arbeid. Hij had daar niets mede te maken, maar vond het feit ook niet bedenke- lijk. Hierop werd over de beide soc.-dem. mo ties gestemd. Zij werden beide verworpen: die van den heer Ter Laan betreffende de vrijheid van petitionnement van den militair met 48 tegen 27 stemmen, die van den heer Zadelhof betreffende een verbod van parti culiere munitiefabrieken met 42 tegen 27 stemmen. Daarop is de Kamer overgegaan tot behandeling der artikelen. Morgenmid dag voortzetting. DÊTRANSCHE REGËËRINGS- VERKLARING. Een zeer kleine meerderheid. Een zonderlinge stemverhouding. Zoo is dan gistermiddag de nieuwe Fran- sche regeering voor de eerste keer bijeenge komen in de vergadering van de Kamer en heeft daar de regeeringsverklaring afgelegd zoodat men nu weet, *wat er van deze nieuwe regeering verwacht kan wordea Tenminste, dat had men kunnen verwach ten. Edoch, er zijn in deze verklaring al heel weinig nieuwe gezichtspunten naar voren ge bracht. De regeéring blijkt veel te houden van zwijgen, gedachtig aan het spreekwoord wellicht, dat wie veel praat, ook veel te ver antwoorden heeft. Maar de regeering zwijgt ook daar, waar zij eigenlijk moest spreken Er werd geen woord gesproken over de wij ze, waarop deze regeering zal trachten, ver beteringen tot stand te brengen in den toe stand van den landbouw en het geld- en spaarwezen. Alleen weet men nu, dat de re geering zal waken voor inmenging van het financieele leven in de politiek, waardoor de onafhankelijkheid van den staat en de waar digheid zijner vertegenwoordigers geschaad worden. Dit laatste slaat natuurlijk op het Oustric-schandaal en zijn onmiddellijke ge volgen. Voorts is een passage gewijd aan de bui- tenlandsche politiek. De regeering verklaart, dat de vrede den wensch van alle Franschen is. Een internationaal samengaan op het ge bied van economie en moraliteit, alsmede ge meenschappelijke nastreving van de trits: ar bitrage, veiligheid en ontwapening zijn nood zakelijk om de meeningsverschillen uit den weg te ruimen. De toenaderingspolitiek zal de regeering ten krachtigste ondersteunen. Haar voor naamste taak acht zij echter de nationale verdediging. Van de economische crisis ondervindt Frankrijk thans reeds den eersten terugslag. Deze crisis moet krachtig bestreden worden. Men zal de materieele en moreele levensvoor waarden van de arbeiders verbeteren en een gezonde agrarische, financieele en koloniale politiek nastreven. Slechts een politiek van absolute spaarzaamheid kan in de toekomst nieuwe belastingen voorkomen. Wat betreft de verhouding van school en kerk, stelt de regeering zich op het standpunt van den wereldlijken staat. De internationale vrede en de veiligheid van en de achting voor de verdragen, bene vens de vrijheid voor allen, onder behoud van de openbare orde, zullen steeds den vollen steun der regeering hebben. De regeeringsverklaring is op de meerder heid der Kamer zonder indruk gebleven. Toen kwamen de debatten los. De commu nist Cachin begon en opende het artillerie vuur op het kapitalisme en de bourgeoisie. Zijn rede, die heel lang was, kon echter de Kamer niet overtuigen en iedeer was blijk baar reeds zeker van het verloop der stem mingen. Toch zou de beslissing niet dadelijk vallen, want de debatten duurden lang, heel lang. Tenslotte werd bij stemming over de vertrouwenskwestie een meerderheid verkre gen van.... zeven stemmen. Met 291 tegen 284 stemmen zegevierde Steeg c.s. Bij de voorafgaande besprekingen ver klaarde de socialistische afgevaardigde Vin cent Auriol, dat hij voor de regeering zou stemmen. De afgevaardigde Mottu van de Rep. Dem. Vereeniging, nam daarop zijn motie van orde, waarin noch vertrouwen, noch wan trouwen in de regeering wordt uitgesproken, terug, zoodat nog slechts gestemd behoefde te worden over de door Pacard gestelde ver trouwenskwestie. De overwinning van de regeering kan in de eerste plaats toegeschreven worden aan de houding van de Socialisten en zij werd door de linkerzijde van de Kamer met dave renden bijval begroet. In de wandelgangen van de Kamer betoonde men zich tamelijk verbaasd over dit resultaat. Een en ander wordt toegeschreven aan enkele afgevaardig den van het Midden, die zich van stemming hebben onthouden. Niettegenstaande alles neemt men aan, dat het Kabinet bij het eerst volgend „offensief" wel een nederlaag zal lij den. Tardieu, die de zitting bijwoonde, liet zich bij geen enkele gelegenheid met de verkla ringen der afgevaardigden in, en hield zich zeer rustig. Een deel van het stemresultaat komt op rekening van Herriot, die de twijfe laars voor zich wist te winnen. Merkwaardig is voorts nog, dat de 10 communisten voor de Regeering hebben gestemd. Drie kabinetsleden afgetreden! In den loop van den middag lieten de Mi nister voor de Pensioenen Thoumyre en de Onder-Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw, René Coty en Coutru me- dedeelen, dat zij hun ontslag zouden indie nen, daar het hun niet langer mogelijk was deel uit te maken van een regeering, die haar meerderheid slechts aan den steun der so cialisten te danken heeft. Aldus is geschied De drie genoemde Kabinetsleden zijn thans afgetreden en naar verluidt heeft Steeg hun ontslag reeds bij den President der Repu bliek ingediend. MUSSOL1NI OVER DE ECONOMISCHE CRISIS. Gisteren heeft Mussolini in den Italiaan- schen Senaat een redevoering gehouden over de wet ter verlaging van de ambtenaarssala- onverwacht de Amerikaansche crisis geko men. Sinds dien tijd is ook de toestand in Ita lië mogelijk. Het nieuwe begrootingsjaar sluit met een deficit van 900.000 Lire. Dat is wel is waar geen nationale catastrofe, maar wel een zeer ernstige aangelegenheid, die ver dere uitgaven onmogelijk maakt. Mussolini verklaarde verder, dat het on mogelijk was nieuwe belastingen in te voeren of de bestaande te verhoogen. Onder deze omstandigheden bleef hem niets anders over dan die troepen in beweging te zetten, op wie hij rekenen kon en van wier discipline hij zeker was. Hieronder verstaat hij de ambte naren en bedienden van den staat en van de publieke lichamen. In totaal betreft het hier rond 527.000 personen, die salarissen ontvin gen ten bedrage van 9.1 milliard lire. In het verdere verloop van zijn uiteenzet tingen stelde Mussolini de vraag of er ook andere gebieden waren, waarop bezuinigin gen hadden kunnen worden doorgevoerd. De openbare schuld is onaantastbaar. Eveneens onmogelijk is het de oorlogspen sioenen te verminderen, daar het hier een dankbaarheidsschuld betreft. Op gelijke wijze staan de militaire uitgaven er voor. Wel is het waar, dat. de militaire begrooting van 650.000 Lire voor den oorlog gestegen is tot ongeveer 5 milliard Lire, maar, aldus Mus solini, „is er iemand onder U die kan geloo- ven, dat men op dit oogenblik, terwijl alle mogendheden zich bewapenen terwijl zij over vrede spreken niet aan onze verdediging moet denken". Door de salaris- en loonsverlagin gen zijn ongeveer 3 milliard Lire vrijgeko men. Vervolgens wendde Mussolini zich tot het bespreken van de economische wereldcrisis. Een der oorzaken hiervan is de politieke on zekerheid. De vredesverdragen van 1919 en 1920 zijn zonder twijfel niet meer in over eenstemming met de tegenwoordige eischeu. Men kan echter in de algemeene wereldcrisis ook teekenen van een gezond worden zien. Mussolini is er van overtuigd, dat het Ita liaansche volk de crisis te boven zal komen. EEN REVOLUTIE VAN EEN HALF UUR. Natuurlijk in Amerika! Bij de revolutie in Guatemala werden, naar eerst thans bekend is geworden. 57 personen, o.w. de minister aan oorlog, generaal Mauro gedood. De onlusten waren reeds na een half uur geëindigd. Het ging slechts om de persoon van Senhor Palma, die de regeeringszaken wilde over nemen, toen president Chacon ziek werd. De president zal zoo gauw zijn gezond heidstoestand het toelaat, zijn werkzaam heden hervatten. rissen. Hij gaf daarbij een uitvoerig overzicht over den Italiaanschen economischen toe stand, welke aan het einde van den zomer van '929 bevredigend was. In October 1929 is DE VEILIGHEID VAN DUITSCHLAND De Commissie voor Buitenlandsche Zaken van den Rijksdag heeft na beëindiging der debatten tijdens dewelke de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, herhaaldelijk ingreep, een motie aangenomen, voorgesteld door graaf Westarp, waarin de regeering ver zocht wordt, materiaal te verbreiden over de bedreiging van de veiligheid van Duitsch- land en over de ontwapeningskwestie, door middel van voortdurende en overwogen pro paganda onder toepassing der noodzakelijke middelen in binnen- en buitenland. EEN SCHOTSCH CHICAGO. „Scheermes-koning" veroordeeld. Dat Chicago niet het monopolie heeft van een georganiseerd bendenwezen, blijkt wel uit het feit dat dezer dagen te Glasgow de 22-jarige John Ross, bekend als de scheer meskoning", tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Een meisje, dat den aangevallene met haar lichaam had willen beschermen, is nadien aangerand; de dader is in hechtenis. Ten processe werd meegedeeld, dat de bende van Ross eens wel 800 leden had ge teld en thans nog 400 leden telde. De bende nam wraak op degenen die haar leden be klaagden en oefende chantage uit op winke liers en anderen, zoodat men bevreesd was aangifte te doen. DE ONTPLOFFING IN DE FABRIEK TE MANCIDUX. Volgens de laatste berichten uit Toulouse heeft de explosie in de Chemische Fabriek te Mancioux in totaal drie dooden, vier zwaar- en 7 lichtgewonden geëischt. De zwaar ge kwetsten verkeeren in levensgevaar. Het op- ruimingswerk is reeds geëindigd. Gebleken is, dat er ten tijde van het onge luk slechts zeven werklieden in de fabrieks- localiteiten vertoefden. De thans geheel ver woeste fabriek was een Calcium Carbid- fabriek, die drie jaar geleden op niet buiten gewoon solide wijze gebouwd werd. Hierdoor heeft de explosie zulke enorme afmetingen aangenomen. Van de inwoners van de plaats maakte zich een paniek meester, die door het vertwijfelde hulpgeroep der gewonden nog vergroot werd. BRAUN VOOR DE MICROFOON rv.n i. kan het niet langer De Pruisische ministerpresident dr Braui heeft in een radiorede, met als onderwerp d: vraag: „Staat de democratie wankel?" be toogd, dat dit volstrekt niet het geval is I Niet de democratie heeft gefaald, maar een groot deel der Duitsche bevolking, dat niet weet, wat het met het parlementarisme moet beginnen. Het tegenwoordige rijksparlement is voor zijn taak niet berekend, derhalve moet de rijksregeering buitengewone maatregelen ne men. Daardoor alleen kan zij Eiuitschland redden. Als de verstandige partijen, die zich haar verantwoordelijkheid bewijst zijn, de regeering steunen, wordt de tactiek verijdeld der anti-parlementaire groepen, die eerst het parlement willen verlammen om daarna uit te roepenhet parlement faait, dat is het ein de van het parlementaire regiem, slechts een dictatuur kan ons redden. _Spr. vraagt, wat men er mee zou winnen, als Duitschland zich in de armen wierp van een dictator van het slag van Hitier. Niets anders, dan dat het vertrouwen, hetwelk Duitschland thans nog geniet, verloren zou gaan, verder het terugnemen van milliarden aan buitenlandsch geld, nog geweldiger werkloosheid, ineenstorting van middelmati ge en kleine bedrijven op reusachtige schaal, burgeroorlog, hongeröpstoótjes, met als slot het uiteenvallen van het rijk. Men eischt van Duitschland een geweldige oorlogschatting, doch maakt de betaling on mogelijk door den uitvoer met behulp van hooge tarieven te bemoeilijken. Europa en Amerika moeten tot het besef komen, dat wij op deze wijze niet verder ko men, maar dat wij den chaos aldus bestendi gen. Slechts als men overal den moed heeft over te gaa.n tot de ontwapening en eveneens den moed te erkennen, dat er een economische solidariteit der menschheid bestaat, die men door een verkeerde en dwaze economische politiek niet voortdurend ongestraft kan ver loochenen, mag de tegenwoordige generatie op een verbetering van den toestand rekenen. DE CHEF VAN DEN FINSCHEN GENERAI.EN STAF VEROORDEELD EN ONTSLAGEN. De Chef van den Finschen Generalen Staf Wallenius en Overste Kuusari zijn wegens ontvoering van den vroegeren President dei Republiek Stahlberg tot ieder drie jaar tucht huisstraf veroordeeld. De beklaagden Jas- karii en Jeanne werden tot resp. twee en an derhalf jaar tuchthuisstraf veroordeeld, en de overige beklaagden tot gevangenisstraffen van een jaar en minder. Wallenius en Kuusaari worden bovendien van hun functies ontheven. MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN DR. CURTIUS. In de zitting van de commissie van Buiten landsche Zaken in Duitschland hebben de Nationaal-socialisten gisteren een motie van wantrouwen ingediend tegen den minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Curtius, welke motie gebaseerd is op het feit, dat de Duit sche Rijksregeering den Ehiitschen afgevaar digde ter Voorbereidende Ontwapeningscon ferentie Graaf Bernstorff niet heef terugge roepen. In den loop der debatten, die zich hierover ontspannen, hebben de Nationaal-socialisten een ander voorstel ingediend, waarin de Rijksregeering verzocht wordt in de eerstvol gende bijeenkomst van den Volkenbondsraad voor te stellen en met klem van redenen te bepleiten dat de reeds jaren lang over- woge Algemeene ontwapeningsconferentie in het voorjaar van 1931 zal worden bijeenge roepen en dan, indien aan de Duitsche wen- schen geen gevolg mocht worden gegeven, evenals voor Frankrijk, ook voor Duitschland de veiligheidskwestie op den voorgrond te plaatsen en per 1 October 1931 te beginnen met de versterking van de Duitsche weer macht. V ■v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1