miDMIStlt tllfllt. TM HEIUi's PROEFTIJD. DE LANDBOUWCRISIS. h KI II.LKTON. Krijgt Nederland Boerenopstanden enesrd twee en dertigste 'aargang. Vrü<t»s 19 December. Badio-hoekje Se. 299 1930 Zaterdag 20 December. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) g_ Gramofoonj laten. 10.— Morgenwij ding. (V.P.R.CM 10.15 Voordiacht Frits Bouwmeester „De Kerker scène uit Richard II" van Shakespea^e. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Concert door het V.A.R.A. septet. 11.55 Gramofoonpl. 12.Concert door het V.A.R A.-septet en gramofoonplaten. 1.45 V A.R.A.-kinderuurtje. 2.15 T. Landré: „Ons huis en tehuis". 2 45 Patdagog'sch concert ooor het Utr. Sted. Orkest onder leiding van Piet Tiggers. 4.15 Radio-cursus Duitsch door P. Bol. 5.Pcpul. Kunstbeschouwin gen door Otto vaii Tussenbroek. 5.30 Concert door 't V.A.R.A.-Mandoline-Ensemble. 6. Kinderuurtje. 7.S.D.A.P. kwartiertje. 7.15 Vervolg Mando'ine-concert. 7.30 Bij de pomp. 7.45 Slot Mandoline concert. 8.— Cabaret m. m. v. het V.A.R.A.-Orkest. In de pauze V.A.R.A.-Varia. (Meded van Nederl. Voetbalbonden) en bestuursmededeelingen. 11.— Vaz Dias. 11.'5 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uisluitend K RO.) 8.-9.15 Morgenconcert. 11.30—12. Godsdienstig halfuurtje. Pastoor Perquin. .12.01—12.30 Politieber. 12.30-2.— Con cert door het K. R. O. sextet. 2.2.30 Gra mofoonplaten. 2.303.Vragenhalf uurtje voor de jeugd. 3—4.15 Kinderuurtje. 4 30 6.Concert uit Leiden. 6.6.20 Journal. Weekoverzicht. Paul de Waart. 6.206.30 Gramofoonpl. 6.307.Esperanto cursus. 7.7.30 Prof. dr. D. Franses O. F. M.: „Kerkvader en ae geschiedenis van hun tijd". 7.308.Politieber. 8.-9.Friesch uurtje. 9.—11.Concert door het K. R. O.- orkest en Paul Ostra, declamatie. 11.12. Uitzending uit Hotel „Zomerzorg" te Lei den. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1.202.20 Oikestconcert. 2.50 Koorzang. Kerstliederen. 3.30 Verslag van voetbalwedstrijd Arsenal—Newcastle United. 4.30 Dansmuziek. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Liede- renvoordracht. 6.35 Berichten. 7.— Sportbe richten. 7.05 S. Eaton en M. Mullinar, viool en piano. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Concert. Militair Orkest. 9.20 Berichten. 9 35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. Orkest en solisten. „Cupid and the Cutlets" Operette in 1 bedrijf van P. Barrow. 10 55 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 9.20 Con eert. 12.50 Gramofoonplaten. 4.05 Kinder uurtje. 5.05 Concert. 9.05 Concert. Solisten. 9.20 Concert. Zwitsersch Gemengd koor. Kalundborg, 1153 M. 12.0512.35 Gra mofoonplaten. 2.20 Kinderuurtje. 2.50—4.50 Orkestconcert en voordracht 7.208 35 Kerstprogramma. Declamatie en zang. 9.15 10.20 Orkestconcert. 102011.35 Dans muziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonplaten 6 50 Gramofoonplaten. 8.35 Orgelconcert 9.05 Kerstliederen. 9.20 „Een Kerstdroom". Hoorspel van Theo Fleischmann. 9.50 Or kestconcert. 10.Concert. Langenberg, 4/3 Al. 6.207.20 Gramo foonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25 1 50 Orkestconcert. 4.355.35 Orkestcon cert. 7.05 Vroolijke avond. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. leesen, 1635 M. 5 40—1.20 Lezingen, lessen en berichten. 1.202.20 Gramofoon platen. 2.203.5C Lezingen en voordrach ten. 3.50—4.50 Concert. 4.50—7.15 Lezin gen en voordrachten. 7.20 Vroolijke avond. 9 20 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmu ziek. c ter wille van partijpolitiek hli •1f'.onderbrqken te zien. Protesteeren j Herhaling ernstig tegen verdrijving eenig- sten algemeenen omroep uit den aether voor gedeelte van de week. Dringen nogmaals 011 wlJZ'ging zendtijdbesluit, waardoor .omroeP de geheele week op eigen zendtijdsysteem gehoord kan worden. v DE ZENDERSKWESTIE. De propaganda-feestvergadering van de afdeeling G, van de V.A.R.A. te Amsterdam, gehouden op Dinsdag j.1. in Gebouw de Har monie heeft een motie aangenomen, waarin zij als haar meening uitspreekt, dat ter voor koming van noodelooze verspilling van de gelden der luisteraars, voor een golflengte slechts één zender behoort te worden ge bouwd en waarin de minister wordt verzocht de Omroepvereenigingen samen te roepen teneinde samenwerking voor den bouw van den benoodigden zender voor de 298 M.-golf te verkrijgen. DE VERDEEl ING VAN DEN ZENDTIJD. Onderbreking A. V. R. O. op lsten Kerstdag. Het landelijk comité belangen luisteraars heeft het volgende telegram aan den minis ter van waterstaat gezonden: Betreuren ten zeerste programma A.V R.O. Oorspronkelijke novelle door CORRY DOMMERING. Nadruk verboden. JfO>. Sandy Carruth kon duidelijk hooren wat er op den gang gesproken werd de politie was hem op het spoor en er zat niets anders op dan zijn daad rustig on der de oogen te zien en er de gevolgen van te dragen. Een groot gevoel van dankbaarheid voor zijn onbekenden vriend gaf hem er den moed toe; hij had de zekerheid dat hij niet alleen gelaten zou worden. Weinig had hij kunnen denken dat het niet Lilian maar hij zelf was. die hulp noodig had. Toen Tom Neillan weer binnentrad, werd hij gevolgd door drie mannen, waarvan twee rechercheurs bleken te zijn. Zij namen Carruth een kort ver hoor af en namen hem daarna mee. Op het oogenblik dat hij de kamer zou ver laten nam Tom hem bij zijn schouders en zei ernstig: „Je kunt op mij rekenen, ik zal alles doen wat in mijn macht ligt- Moed gehouden, ouwe jongen, het komt Op initiatief van de commissie uit de af dingen van de H. M. v. L. in het noorden ,/^rd Donderdag in het Noordhol- andsch Koffiehuis te Schagen een buitenge wone vergadering gehouden ter bespreking van de moeilijkheden in den landbouw De secretaris van de M. v. v. L., de heer ir' Jj'smans, hield een inleiding over de landbouwcrisis, terwijl de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier een inleiding hield over de kos ten van het onderhoud van wegen door wa terschappen voorheen en thans en de midde len tot betere regeling daarvan. De vergadering werd door een 500 land bouwers bijgewoond. Met groote belangstelling werden de in leiders gevolgd. Door de landbouw in den con currentiestrijd met andere lan den, waar de landbouw zonder uitzondering wordt beschermd, te steunen, dient de regeering het geheele volk. Openingswoord. De voorzitter, de heer C. D. Rezelman heette speciaal welkom de aanwezige leden van het Prov. Bestuur, de burgemeester van Schagen en van de omliggende gemeenten, de landbouwbesturen uit den omtrek en de inleiders. Hij weer erop, dat de commissie 't noodig heeft gevonden deze bijeenkomst te houden, in de eerste plaats omdat daardoor gesteund wordt 't werk van de mannen, die geroepen zijn de landbouwbelangen bij de Regeering te bepleiten. Deze hebben den steun van den praktischen landbouw noodig. Het niet-landbouwende deel van de bevolking becritiseert sterk de poging, die gedaan wor den om de regeering te bewegen steun aan den landbouw te geven. Over het algemeen wenschen de stedelingen niet te beseffen, dat hun toekomstige welvaart grootendeels afhankelijk is van den welvaart van het platteland. Het zal de taak van den landbouw zijn en die van alle bewoners van het Platteland, om dit den stedelingen duidelijk te maken. Laat ons hopen, dat onze regeering zal toonen zich bewust te zijn van c'e beteekenis van een blijvenden landbouw voor de wel vaart van het Nederlandsche volk. De Ne- derlandsche regeering heeft de plicht ervoor te zorgen, dat de Nederlandsche landbouw niet ten ondergaat in den concurrentiestrijd tegen andere landen, waarin de landbouw zonder uitzondering krachtig wordt ge steund. Laat de regeering geen middel on beproefd laten de belangen van den land bouw te dienen, want daarmee wordt een al gemeen volksbelang gedient. (Applaus.) Moge deze bijeenkomst ons nader tot dit doel brengen. De secretaris deelde mede, dat berichten van verhindering waren ingekomen van het kamerlid Ch. van der Bilt en Mr. Oud en van de Statenleden R. Kostelijk en H. van Nu land, van de burgemeesters van Helder en Anna Paulowna; van den heer D. de Boer van Stompetoren en Kuiper te Oostwoud, den vice-voorzitter van de H. M. v. L. Inleiding van Ir. Huismans over den landbouwcrisis. De landbouwcrisis, aldus spr., is bezig de welvaart van het Nederlandsche platteland in ernstige mate te ondermijnen. Inzonder heid onze akkerbouwers zien met zorg de toe komst tegemoet. Spr. wijst erop, dat de in dexcijfers leeren, dat de prijzen voor 't mee- rendeel nog liggen beneden die, welke goi- den tijdens de landbouwcrisis in de 80er ja ren, terwijl het loon verdubbeld is en ook de bedrijfsonkosten verdubbeld zijn. Zelfs een leek zal uit die cijfers moeten concludeeren dat de akkerbouwbedrijven bij deze verhou ding tot snelle ondergang zijn gedoemd. Zelfs als er geen pachten betaald moesten worden zou er nog geen winst voor de boe ren overschieten. Het kapitaal van de boe ren, dit leert de controle van het boekhoud- bureau, is niet zoo groot als velen vermoe den en zelfs dat van boeren met meer ver mogen, verdwijnt als sneeuw voor de zon Zelfs welgestelde boeren verkeeren of ko men binnenkort te verkeeren in omstandig heden, die hem dwingen het land te verlaten of dit te verkoopen. Credietgevers zijn niet te vinden en familieleden die helpen worden mede ten ondergang gedoemd. In de streken in orde, ook met Lilian". De tranen stonden Sandy in de oogen en hij volgde met gebogen hoofd de man nen, die hem naar het politiebureau brachten, waar hij een ellendige nacht doorbracht. Zijn gedachten waren onaf gebroken bij Lilian en den jongen hij wist niet of Sam Peddler nog leefde en het kon hem weinig schelen ook, maar hij hoopte vurig, dat hij niet de oorzaak zou zijn van nog meer ellende in Lilian's leven. Hij wilde niet denken aan de mo gelijkheid dat Sam Peddler dood was Eenige dagen nadat hij gearresteerd was, werd hij plotseling opgeroepen en hoorde tot zijn groote verbazing en blijd schap, dat hij bij gebrek aan voldoende bewijs, vrijgelaten zou worden, onder voorwaarde dat hij de stad niet zou ver laten en zich ten allen tijde beschikbaar stel Ion aan de rechtbank. Sandy Carruth kon het bijna niet gelooven voor deze vrijheid was een borgsom gestort van tienduizend dollar en hij kon zich in de verste verte niet voorstellen wie ooit zooveel belang in hem gesteld had om een dergelijke weldaad te verrichten. Zijn eenige vriend was Williams, maar die was geheel uitgesloten diens sala- i ris bedroeg nog minder dan het zijne en hij was een arme jongen. Alleen Ellen Rowland had machtige vrienden, maar met de gemengde bedrijven is de toestand niet zoo ongunstig als daar, waar men zich uitsluitend tot ver-bouw van de akkerbouw gewassen bepaalt. Taak onzer regeering. De regeering zal moeten ingrijpen en zal zich daarbij de vraag hebben te stellen of dit rechtvaardig is t.a.v. heel het Ned. Volk in zijn geheel, aangezien ook de toestand in andere bedrijfstakken slecht is en steunver- leening aan den landbouw consekwenties met zich brengt. Desondanks hebben de land bouworganisaties de overtuiging dat met recht op steun aan den akkerbouw en op een intensieve bevordering van den land bouw in zijn geheel mag worden aangedron gen. Een van de voornaamste verschijnse len van de wereldcrisis is de geweldige prijs- inzinking van het laatste jaar. De scherpste prijsdaling komt voor bij de akkerbouwproducten en wordt in vele ge vallen voor andere artikelen door verschil lende oorzaken geremd. Trusts en kartels maken voor vele pro ducten prijsafspraken en decreteeren daar door kunstmatig de prijzen. Spr. wees op hetgeen tot handhaving van de prijzen in het drukkerbedrijf en het bakkersbedrijf bereikt wordt. Ook andere takken mogen beschut worden genoemd, omdat zij min of meer on afhankelijk zijn van de concurrentie van het levensonderhoud elders. Hierdoor is het te verklaren, dat de kleinhandelsprijzen zich op een hooger niveau handhaven dan de groot- handelsprijzen. De boeren kunnen hun be drijven niet beschutten aangezien zij op de wereldmarkt moeten concurreeren met de voortbrengselen van landbouwers uit alle, ook de meest achterlijke streken der wereld. Hierdoor moet de land- en tuinbouw mede dragen de grootere welvaart van de wei-be schutte bedrijven. Hoewel er in den land- en tuinbouw groote verliezen worden geleden, blijven de kosten voor levensonderhoud en die voor werkzaamheden ten behoeve van den landbouw hoog. Door trustvorming en door organisatie in de beschutte bedrijven n talrijke bevolkingsgroepen uitgeschakeld \,an de vrr-* concurrentie en produceeren al leen de onjeschutte bedrijven in vrije con currentie. Er is dus alle reden dat de regee ring op bijzondere wijze van haar belang stelling voor de onbeschutte bedrijven doet blijken. De Nederlandsche landbouwer behoeft de vrije concurrentie niet te vreezen, doch over al neemt het Buitenland beschermende maat regelen. Op kunstmatige wijze belemmert het bui tenland in ernstige mate onze export. Uitvoerig gaf spr. aan, hetgeen in dit op zicht in Duitschland, Zweden, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Noorwegen, Estland, Letland. Spanje, Oostenrijk, Polen, Roemenië, de V.S. van Amerika en Canada geschiedt. De suikerbietenteelt wordt in alle landen van de wereld beschermt, behalve in ons land, het suikerwetje daargelaten. Ook de veehouderij die door de graanbescherming in die landen eerder in gedrang is gekomen dan in ons land, mag zich den laatsten tijd in de bijzondere zorg verheugen van de regeerin gen. Tegen die beschermde collega's moeten wij concurreeren en hierin ligt een reden voor onze landbouworganisaties om de regeering op haar plicht te wijzen. En dit temeer omdat de hoogte der be scherming van den landbouw in het buiten land ver uitsteekt boven de bescherming van de industrie aldaar. Het gevolg hiervan is, dat het Duitsche aardappelmeel in ons land voor lageren prijs aangeboden wordt dan die in EXiitschland geldt. Ook met andere producten beconcur reert Duitschland ons met behulp van uit- voerpremies; op verschillende gebieden is onze landbouw en niet alleen van Duitsche zijde, onderhevig aan dumping. De bewering, dat tengevolge van de mecha nisatie van de landbouwbedrijven in Ame rika de tegenwoordige tarweprijs daar nog loonerd is en zich wel kan handhaven, was onjust. Ook in Canada maakt de landbouw een ernstige crisis door. Spr. citeerde hier over een artikel van een Canadeesch land bouwer uit de Ve'dbode en concludeerde dat de toekomst de Nederlandsche landbouwer ======^a= hoe kon Ellen weten wat er gebeurd was? Ook haar moest hij dus uitschake len. Hij kon nu gemakkelijker over Ellen en de verbreking van hun verloving denken; zij was eerlijk geweest en het zou haar zeker genoegen doen als ze wist dat een vrouw haar plaats had in genomen, die hetzelfde ideaal voor oogen had als zij en hij begon voor het eerst een hekel te krijgen aan zijn zwak heid, die hem afhankelijk maakte van een ander. Het was toch in de eerste plaats zijn plicht om tegen die zwakheid te vachten en dit niet aan een ander over te laten. Het was de zachte natuur van Lilian geweest, die hem zoo aangetrokken had, haar stille lijdzaamheid had voor hem meer bekoring dan het besliste optreden van Ellen Rowland. Onwillekeurig maakte hij een vergelijking tusschen die tw:e en het was hem of Lilian en hij door een nauwen band verbonden waren zij hadden beiden gevochten tegen hetzelfde kwaad en zij was er in ge slaagd hem van aangezicht tot aange zicht tegenover zijn vijand te plaatsen en te laten zien welke verwoestingen deze in staat was aan te richten. Het wa; alsof hij haar verdriet had meege- voeld en het had hem zoo aangegrepen, dat hij zich vast voornam zijn leven te toch minstens een prijs van elf tot twaalf gulden voor de tarwe zal moeten brengen. Om tot dien toestand te komen is het noo dig, dat de overproductie verdwijnt en die zal al spoedig verdwijnen zoowel in Canada, Amerika als in verschillende Europeesch landen, indien men slechts de vrije concur rentie in de wereld den prijs liet bepalen. Door den steun in het buitenland aan de suikerbietencultuur in die landen zal. wan neer onze regeering niet ingrijpt onze op hoog peil staande suikerbietencultuur, die in ons land economischer kan geschieden dan in het buitenland, ten doode zijn opgeschre ven. Onze hoogstaande economisch-gedreven cultures zullen het slachtoffer worden van de kunstmatige bescherming van andere lan den. De beteekenis van onzen land bouw. De beteekenis van den Nederlandschen landbouw voor onze samenleving wordt in den regel zeer onderschat. De beroepstelling in 1920 in ons land gehouden gaf aan dat 622.514 menschen hun brood verdienen in den landbouw tegen 1.028.135 in de indus trie. Onder de industriewerkzaamheden zijn ook gerekend de bakker, de timmerman, de smid, de geheele middenstand, wier bestaan op het platteland geheel afhankelijk is van de welvaart in de landbouwbedrijven. Het is ondenkbaar dat de middenstand welvarend kan zijn zonder een welvarenden boeren en tuindersstand. Een voortduren van den bestaanden toe stand beteekent groote werkloosheid en ar moede op het platteland, beteekent trek naar de steden en ontvolk'ng van het platteland. Het urgentieprogram. De landbouworganisaties, zoo betoogde spr., meenen niet ten onrechte, dat zij bij hun streven in het belang van het geheele Nederlandsche volk handelen. In Mei van dit jaar kwamen de drie cen trale landbouworganisaties tot overeenstem ming over een gemeenschappelijk urgentie program en de regeering stelde een crisis commissie in, die de eerste punten van dit urgentie-program: steun aan de suikerbie tenteelt, tarweteelt en aardappel- en meel- industrie direct in studie nam. Uwe organi satie heeft sindsdien doorloopend aandrang uitgeoefend tot spoedigen steun. Dank zij dit optreden is er een omwenteling gekomen in de gedachtensfeer van regeering en volksver tegenwoordiging. De overtuiging dat er iets moest gebeuren heerscht thans algemeen; en die overtuiging is onontbeerlijk, om met kans op succes regeeringsmaatregelen te vra gen. Het maal- en menggebod. Het doel van het maal- en menggebod, zoo zeide spr., is de prijs der binnenlandsche tarwe op zoodanige niveau te geven, dat de cultuur geen verliezen meer heeft. De Nederlandsche meelfabrieken zullen worden verplicht b.v. 10 pCt., de regeering bepaalt dat procent binnenlandsche tarwe door de buitenlandsche te mengen en samen te vermalen. Dat is het maalgebod. De meelimporteurs. ons land voert een groot kwantum Amerikaansch meel in, zullen verplicht worden ook b.v. 10 pCt. bloem van inlandsche tarwe afkomstig te vermengen met de geïmporteerde bloem. Als aan de im porteurs van meel niet deze verplichting werd opgelegd, zouden zij onversneden bui tenlandsche bloem kunnen verkoopen in te genstelling met onze eigen meelfabrieken. Door die verplichting ontstaat vraag naar onze tarwe en waar de prijs van een product afhankelijk is van vraag en aanbod en de re geering door 't vaststellen van 't pCt. de vraag in handen heeft, heeft zij ook het prijsniveau in handen. Onder leiding van de meelimporteurs is tegen deze voorstellen een actie ontketend, zooals ons land zelden aanschouwde. In het begin der actie deden vooral opgeld de motieven, dat het brood duur zou worden en bovendien slecht van kwaliteit. Deze mo tieven zijn onjuist en praktisch gesproken van de baan. Het is te danken aan de actie der landbouworganisaties, dat dit inzicht heeft baangebroken. De steun van de tarwe, ongeveer 20 pCt van het jaarbjksch gebruik is daarom zoo wenschelijk, omdat daarbij de handelspoli tiek er buiten gelaten kan worden. Het steu nen van producten, waarvan ons land een teveel heeft, zou moeilijk verstandig worden genoemd. Wij vertrouwen, aldus spr., dat ondanks de heftige actie van meelimporteurs enz. de volksvertegenwoordiging haar taak zal begrijpen en het tarwewetje zal aanvaar den. Voor ons als landbouworganisatie en als boer zal de geschiedenis van het tarwewetje echter een blijvend bewijs zijn, dat andere bevolkingsgroepen sterk georganiseerd zijn, voor hun eigen belang opkomen en de be langen der landbouwers alleen en uitsluitend behartigd worden door eigen organisatie. Het is vanzelsprekend dat dit zoo is, doch voor veel boeren is het wellicht nog noodig veranderen. De gedachte aan den moord nam een tweede plaats in zijn denken in hij had gehandeld uit zelfverdediging, niemand wist wat er heel diep in zijn ziel was omgegaan, dus kon dit onmoge lijk tegen hem getuigen. En daar was Williams, die hem helpen zou. Toen hij vrij was ging hij dadelijk zijn vriend opzoeken en trof in zijn kamer tot z'n verbazing een grooten, zwarten hond aan. die hard begon te grommen, toen hij binnentrad. Sandy was niet bang en sprak hem vriendelijk toe. Het dier lag aan een ketting, die vastge maakt was aan de centrale verwarming, hetgeen heel nuttig was, want een of an der meubelstuk zou zeker niet tegen kracht bestand zijn geweest. Het duurde niet lang of Sandy was goede vrienden met hem en toen Tom Neilland thuis kwam, trof hij beiden heel kameraad schappelijk aan op zijn divan, alsof ze elkaar hun leven lang gekend hadden. Hij begon te lachen en stak beide han den naar Sandy Carruth uit. „Welkom Sandy, zoo spoedig had ik je niet ver wacht. Heb je al gegeten? Neen? Dan zal ik het diner boven bestellen, dan kunnen we rustig blijven praten." Tom bracht hem op de hoogte van al les wat er in die paar dagen gebeurd was. Peddler was op slag gedood door op dit feit te wijzen. De beteekenis van den steun aan de tarwecultuur houdt niet op bij de bedrijven, die deze tarwe verbouwen. Als de tarwe en aanstonds de bieten een hooge- ren prijs doen, dan zullen automatisch de prijzen voor zaden, die op contract verbouwd worden, ook hooger wordén gesteld. Door de mogelijkheid tarwe te verbouwen zullen de boeren minder neiging vertoonen hun teelt van grove tuinbouwgewassen uit te breiden of op andere wijze concurrentie aandoen aan tuinders, kleinbedrijven en veehouders. Land en tuinbouw zijn organisch zoo nauw met elkaar verbonden, dat het steunen 'van een cultuur in staat is op den geheelen land- en bouw gunstigen invloed uit te oefenen. De steun aan de snikerbieten- enltnnr. De steun aan de suikerbietencultuur wel ke aanstaande is, is van grootere maat schappelijke waarde dan de steun aan de tarwecultuur, aangezien het hier een gewas betreft, waaraan per H.A. ongeveer honderd gulden meer aan arbeidsloon wordt besteed. Bovendien levert deze cultuur veel werk aan de binnenschipperii en aan de suikerfabrie ken. Het suikerwetje dat diende om de bic tencultuur te steunen, heeft gunstig gewerkt doch waar de wereldmarktprijs zeer sterk i: teruggeloopen, wordt deze steun, die neer komt op 2 40 per duizend K.G. bieten, niei gevoeld. De thans te verwachten plannen zullèn dan ook iets beters moeten geven. De centrale landbouworganisaties en zooals vanzelf spreekt de suikerindustrie hebben doorloopend op maatregelen ten dezen aan gedrongen en zooals u weet heeft de minister bekend gemaakt, dat binnenkort een voor stel is te verwachten. De sociale lasten. De sociale lasten vormen een verzwaring van den uitgaaf op het boerenbedrijf. Niet één boer misgunt den arbeider de heilzame gevolgen van de ongevallenverzekering, ziek teverzekering en invaliditeitsverzekering. AD leen gevoelt hij vooral in benarde tijden als een onbillijkheid, dat hij zelf en zijn gezin die in zeer veel gevallen het niet royaler heb ben dan de arbeiders, verstoken zijn van de zelfde sociale voorzieningen. Een ernstig bezwaar tegen den bestaander, toestand is, dat het onbeschutte landbouw bedrijf niet alleen de sociale lasten moet overdrijven voor de eigen arbeiders, doch tevens voor de arbeiders die werken in andere bedrijven. Dit springt duidelijk in het oog als wij denken aan de rekening van smid, wagenmaker en schilder. Het spreekt van zelf. dat in die rekeningen ook het bedrag aan sociale lasten is geboekt. Minder duidelijk is dit als wij denken aan de diensten die wij vragen van den winkelier, den handelaar, enz. Ook hier betalen wij als boeren en tuin ders de sociale lasten welke op deze be drijven drukken. De boeren hebben de prijzen voor hun producten niet in de hand zoodat zij de sociale prijzen niet kunnen afwentelen op hun afnemers. Het K. N. L. C. heeft daarom aan de re geering verzocht den landbouw tijdelijk te willen ontheffen van de betaling der sociale lasten. Uit het antwoord, dat de minister bij de behandeling der staatsbegrooting op een zoodanige vraag heeft gegeven valt echter a' te leiden, dat er weinig hoop is op inwilli ging van dit verzoek. Waar de landbouwers in andere wereld- deelen veelal niet deze lasten hebben te dra gen, rijst desondanks de vraag of dit punt niet een punt van actie voor de landbouw organisatie moet blijven, ook als wij het ge luk mogen beleven de crisis achter den rug te hebben. Het program van actie van het K. N. L. C omvat ook dit punt; daarnaast omvat het nog andere punten die ik u niet noemen wil. Er is een jaar lang door uw organisatie ge werkt. De nood is hoog gestegen en velen roepen om hulp. Spr. eindigde met een krachtige opwekking om zich achter ae or ganisatie te stellen. Boeren in Noord-Holland, zoo zeide spr. het voornaamste in den tegen- woordigen tijd wat u te doen staat is, zorg te dragen, dat uw eigen organisatie sterk is door een zoo groot mogelijk aantal leden en vooral door een eensgezindheid in optreden het respect naar buiten opdringt. (Langdurig appiausY Het woord was hierop aan den heer Wijdenes Spaans. De kosten van het onderhoud van wegen door waterschappen, voorheen en thans en de midde len tot betere regeling daarvan. De heer C. Wijdenes Spaans Jr.. dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, hield hierna een inleiding over bovengenoemd onderwerp. Spr. herinnerde eraan, dat hij op 20 Nov, 1929 in een vergadering te Alkmaar van de Ver. tot Ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier het onderwerp reeds eerder had behandeld. Hij zal zich thans bepalen met mee te een schot in zijn voorhoofd en Tom had zorg gedragen voor de begrafenis, want natuurlijk was het zijn eerste werk ge weest om Lilian met het kind uit het huis te halen en ergens anders onder te brengen. Zij was nu in een klein pensi on, even buiten de stad, en zag er al veel beter uit. Het was heerlijk rustig daar buiten en de menschen zorgden goed voor haar; er kwam meer leven in het afgetobde gezichtje en ze leek wel tien jaren jonger geworden. Het was meer dan zij in jaren ondervonden haad en haar dankbare zieltje ontplooide zich als een vertrapte veldbloem die in het water wordt gezet en weer opleefde. Tom drong er op aan dat Sandy bij hem bleef zijn salaris was voldoende om er met zijn beiden van te komen; wanneer de zaak was afgewikkeld en het was wel bijna zeker dat hij zou wor den vrijgesproken dan konden ze ver-, der zien. Zijn betrekking was Sandy Carruth natuurlijk kwijt en er bestond niet veel kans om er weer in te komen. Alleen moest Tom beloven, niet te trach ten uit te vinden waar Lilian was, daar het beter voor haar was tijdens het pro ces niet met hem in aanraking te ko men» (Wordt vervolgd), X

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5