LANDBOUW en VEETEELT. »E AVONTUREN VAN EEN VER KEE R S A G E M T «I E. De vrouw werd zo^ verstandig, dat zij haar kwalen en pijnen niet alleen aan haar sekse meer wijt; zij werd er zich van bewust, dat de nieren de oorzaak kunnen zijn. In normalen staat kunnen deze teere organen den bloedstroom zui ver houden, maar op sommige tijden en bij hot keeren der jaren kan hun taak te zwaar worden. Alleen ge zonde nieren kunnen deze volbren gen; bij tragere, werking blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden achter en raakt het gestel in de war. Daarom kan iedere vrouw de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen noodig hebben om de verzwakte nie ren te versterken en weer gezond te worden. Dit speciaal niermiddel wordt aanbevolen tegen rugpijn, urine- en blaaskwalen, rheumatische pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, een ver moeid, zenuwachtig en afgemat ge voel en andere verschijnselen van nierzwakte. Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. op vasten grond en herinnerde er aan, dat men in Schermerhorn reeds bezig is geweest, om de school daar te handhaven als drie- mansschool door de kinderen van Stompeto- ren daarheen te laten komen. Dan nadert de tweemansschool te Stompetoren zijn einde, doordat het Rijk dan niet meer de tweede leerkracht betaalt. Bovendien is er weinig animo onder de hoofden voor scholen met zoo weinig leerlingen wat nog moeilijker wordt door verplichte acten. Spr. vond hier voor indertijd steun bij de heeren Gerhard en Brands en andere deskundigen. Aan een drie- ■mansschool krijgt men eerder een hoofd en Oterleek heeft nu de gelegenheid die te bou wen en moet dat met twee handen aangrij pen ook in het belang van het betere onder wijs. De heer Spaan deelde niet de meening van den heer Heringa, dat de tweemans school een éénmansschool zou worden, te meer daar het de heer Heringa geweest is, die een voorstel heeft ingediend om de kinde ren uit Schermerhorn hetzelfde schoolgeld te laten betalen als de eigen kinderen. Dat idee zijn ook B. en W. toegedaan. Al wil Scher merhorn ook een bus laten rijden, dan nog blijven de kinderen te Stompetoren. Spr's mo tief is altijd geweest, dat een school behoort in de bescnouwde kom. De heer Heringa wilde opmerken, dat zijn voorstel nog niet is behandeld en men dus nog niet weet, hoe dat zal loopen. De heer de B oer deelde mede bij zijn vroeger ingenomen standpunt te blijven en de tweemansschool te Stompetoren te hand haven. Het is te Midwoud en Westwoud ook gedaan, dat men de school uit de bebouwde kom weghaalde en de inwoners ondervinden thans alle dagen het groot ongerief. De heer Witteveen bleef voorstander van een driemansschool in het belang van het onderwijs, doch oordeelde, dat de raad gerust een sigaartje kon rooken, Haarlem en Den Haag zullen straks wel vertellen wat er dient te gebeuren, welke meening door den heer de Boer werd gedeeld. De heer B a 1 t u s constateerde, dat er geen enkel nieuw gezichtspunt naar voren was gekomen. Ook spr. standpunt was niet gewijzigd, doch hij achtte het struisvogelpoli tiek de school te Oterleek buiten debat te hou den De heer Spaan: Als de school te Oter leek verbouwd zou moeten worden, dan ge beurt het. maar noodig is het nog niet. De voorstanders van de drienu nsschool willen allen verbetering van onderwijs, maar dat krijgen we ook niet door een driemansschool. Dan zou spr. liever willen, dat de kinderen, welke 6 klasse hebben doorloopen op kosten van de gemeente naar de U.l.o. worden ge zonden. De heer Heringa betoogde, dat de leerlingen na 6 jaar niet klaar zijn voor de Ulo. Devoorzitter bracht hierna in stem ming het voorstel van B. en W. om te Stom petoren een tweemansschool te bouwen, wat werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Baltus, Heringa en Witteveen. Indien dit voorstel door Ged. Staten en de Hoofdinspecteur wordt goedgekeurd, zal ze verrijzen aan den Oterleeker weg op het land van den heer J. Kramer De heer deBoer verliet hierop de verga dering. ingekomen was o.a. een nota van mr Blauwpot ten Kate. Devoorzitter lichtte dit nader toe. Oterleek heeft meegedaan met een aantal an dere gemeenten om bij den minister te protes teeren tegen de handelingen van het P.E.N. De heer Blauwpot ten Kate is toen meerma len bii den minister geweest en heeft thans aan die gemeenten, namens welke hij optrad een nota gedeclareerd van ongeveer 1900. Het door Oterleek te betalen bedrag is 40. De heeren Spaan en Witteveen ge voelden er weinig om te betalen. Devoorzitter meende, dat we nu een maal hebben meegedaan en dus ook moeten betalen. De vraag is evenwel of we verdei nog mee zullen doen. Er zal nog wel een ver gadering worden gehouden, teneinde te trachten ook de grootste gemeenten er in te betrekken. De rekening van het P.E.N. is de accountant van de vereeniging van Neder- landsche gemeenten ter hand gesteld, doch deze heeft hem teruggezonden met de mede- deeling daar niet uit wijs te kunnen worden De heer Heringa zou er mee door wil len gaan. Als er iets bereikt zou worden en Oterleek had zich teruggetrokken, meende spr., dat dit op klaplooperij zou gelijken De heer Spaan meende, dat het met goed geld naar kwaad geld smijten was, terwijl de heer D e k k e r het middel erger dan de kwaal vond. De heer Witteveen wilde in ieder ge val mee blijven doen tot aan de groote verga dering, waarmee de heer Dekker accoord ging. Devoorzitter verklaarde zich daar ook voorstander van. Aldus werd besloten Benoeming leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Door B. en W. zijn de volgende dubbeltallen opgemaakt: vacature Zwiep: 1 K. Zwiep, 2 mej. Brouwer; vac. A. Kooy: 1 A. Kocy. 2 W.Schermerhorn; vac. de Wit: 1 J. de Wit, 2 mej. J. Tromp; vac. Jac. de Boer: 1 Jac. de Boer. 2 C. Verweel: vac. R. H. Witteveen: 1 R. H. Witteveen, 2 C. Boeder. Alle aftredenden worden herbenoemd, met uitzondering van den heer A. Kooy, in wiens plaats werd gekozen de heer W. Schermer horn. Devoorzitter stelde thans aan de orde het voorstel van de lichkommissie, in samenwerking met de wethouders, om het vastrecht voor het gébruik van electrisch licht te wijzigen en te verlagen. De heer Heringa informeerde of het bedrijf, gezien de 300 onvoorzien op de be grooting, deze verlaging kan verdragen. Devoorzitter deelde mede, dat de verlaging, volgens opgaaf van de administra teur 755 per jaar zal bedragen. De heer Witteveen lichtte het voor stel nader toe. Spr. had oorspronkelijk een ander voorstel, doch in de gecombineerde ver gadering was dat aan alle kanten bekeken en gewijzigd, totdat als resultaat daarvan het voorstel, zooals het nu is uit den distilleer ketel te voorschijn kwam. De klassen zijn nu als volgt ingedeeld: klas 1 van 16.20 wordt 12, klas 2 van 1920 wordt ƒ15, klas 3 van 24.60 wordt 21, klas 4 van 32.40 wordt 30, klas 5 van 45 wordt 40, klas 6 van 54 wordt 50, klas 7 van 67.50 wordt 60, klas 8 van 81 wordt 75, alles per jaar. Spr. meende, dat het stap in de goe de richting is, dat tot deze verlaging kan worden overgegaan. Er zit thans lijn in de groepeering der klassen, de laatsten gaan met kleine bedragen omhoog, dan de hoogste. Spr. deelde nog mede, op aandrang van wet houder Dekker, in overleg met zijn mede com missielid de Boer, voor te stellen de verhoo gingen van 5 en 10 cent boven het verbruik van 200 en 300 K.W.U. af te schaffen. De heer Heringa had de verlaging eens in procenten uitgerekend en kwam tot de conclusie, dat er heelemaal geen lijn in zit. De heer Witteveen bestreed deze op merking. De heer Heringa ging uit van de verkeerde veronderstelling, aat 't oude systeem goed was. Dat niet alle klassen in procenten evenveel dalen is juist, doch de nieuwe groe- pesring is juister en democratisch. De heer Dekker had met genoegen aan de voorstellen meegewerkt en juichtte ze toe. Met alg. st. werden dc voorstellen aange nomen. Rondvraag. De heer Witteveen, alhoewel erkente lijk voor hetgeen B. en W. inzake de werkver schaffing reeds hebben gedaan, drong er op aan, dat B. en W. contact zullen zoeken met het polderbestuur. Hem is officieus ter oore gekomen, dat genoemd bestuur tot samen werking bereid is. Spr. wees op den slechten staat van de dorpsstraat. Wat de West-zijde betreft, deze kan direct wel in orde worden gemaakt. De heer Dekker verklaarde, dat de samenwerking tusschen polder- en g ueente- bestuur feitelijk al eenige jaren beste.,.,. Er is niets tegen om nog eens overleg te plegen De heer Spaan bracht den steiger nog eens in bespreking. Degene, die er het laatst gebruik van maakt, is verplicht hem ook weer op te knappen, doch deze is nooit te vinden Spr. zou het daarom maar door een werk- looze willen laten doen. De heer Dekker meende, dat dit voor stel hier niet op zijn plaats is, omdat de toe stemming om den steiger te gebruiken bij B en W. berust, krachtens art. 18 der politie verordening. De zaak is, dat we een beetje te gemakkelijk zijn. De heer Spaan zou dan maar een pro- ces-verbaal willen laten opmaken. Devoorzitter zou dat liever voorko men, door eerst eens met de betrokkenen te spreken. De heer Baltus informeerde of er nog onderscheid wordt gemaakt tusschen de werk- loozen, gehuwd of niet en of de menschen nog verzekerd zijn tegen werkloosheid. De voorzitter antwoordde, dat de hoofden van gezinnen eerst te werk worden gesteld. Er ontspon zich over deze kwestie een lang durig debat, waaraan door alle leden werd deelgenomen. De heer Heringa informeerde nog hoe het besluit tot wijziging der electriciteitstarie- ven bekend zal worden gemaakt, waarop de voorzitter antwoordde, dat de pers daar wel voldoende voor zal zorg dragen. Nadat de heer Heringa nog zijn vreug de had uitgesproken over de verlenging van de schooluren te Stompetoren, sloot de voor zitter deze laatste vergadering in dit jaar na de leden en hunne gezinnen een goede einde en een goed begin te hebben toegewenscht. Hierna ging de raad in comité. HENSBROEK. De voltallige raad dezer gemeente vergaderde Woensdag 2 uur onder lei ding van burgemeester Kooiman, tevens secretaris. De Voorzitter deelde mede bericht te hebben ontvangen van Ged. Staten, dat de beslissing op den aankoop van een terrein voor lichamelijke oefeningen is verdaagd. De voorzitter vermoedde, dat eerst de inspectie nog een onderzoek naar de geschiktheid van het terrein zal instel len. Ingekomen stukken. Ineekomen was alleen de begrooting van den vleeschkeuringsdienst, kring Spanbroek, sluitende met een bedrag van 2635. Deze werd goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om met den polder Hensbroek een ruiling van grond aan te gaan bij de nieuwe o. 1. school en huy college te machtigen tot het aan gaan van overeenkomsten die daarvoor noodig zijn Het betreft hier kleine stuk jes grond aan aeu ODenbaren weg. Devoorzitter gaf hierop eenige toelichting, waarna dit deur den raad werd goedgekeurd. Voorstel van B. en W om bij wijze van proef voor de maanden Januari tot en met Maart 1931 het tarief voor afgeno men electrische stroom voor melkma chines te bepalen op 0.20 per K.W.U. en de speiuren te laten vervallen. De voorzitter deelde mede, dat het in de donkerste uren voor hen, die een melkmachine hebben, vrijwel ondoenlijk is buiten de speruren te draaien. Nu is het moeilijk hiervoo:- een go-<le oplos sing te vinden, waarom men dit eens bij wijze van proef wil probeeren over de maanden Januari tot en met Maart. In dien de maximale belasting er door ver hoogd wordt, wordt het natuurlijk een dure geschiedenis. Op een vraag van den heer Visser zeide de v o o r z. dat men gedurende deze maanden ook volgens het gewone tarief zal mogen draaien. De heer W i t betoogde dat men met de melkmachine voor een uitzonderingsge val staat. De voorzitter wees nog op de moeilijkheid om te constateeren, waar uit een eventueele verhooging van de maximale belasting voortvloeit. De heer Oudejans achtte voor Maart deze regeling overbodig. Becloten werd de proef in te stellen over Januari en Februari. Voor de melk machines zal een aparte meter worden geplaatst. Voorstel van B. en W., om bij wijze van proef gedurende het jaar 193i voor de Radio-centrale een dubbeltarief voor afgenomen electrische stroom vast te stellen en wel buiten de lichturen 0.10 per K.W.U. en in de lichturen 0.25 per K.W.U. Meterhuur 1 per maand. De voorz. deelde mede dat het ver bruik pi.m. 100 K.W.U. per maand be draagt. De heer Wit meende, dat het hier niet als luxe mag worden beschouwd, omdat die menschen er hun brood mede moe ten verdienen. Ook dit werd bij wijze van proef vast gesteld. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter sloot de laatste ver gadering in dit jaar wijzende op de vast stelling der financieele verhouding. Spr. besloot met de beste wenschen voor het nieuwe jaar. tegelijk de werkeloosheid voor een groot deel bestreden wordt. E>e gemeentebegrooting 1931 werd na nog enkele onbeduidende discussies goedge keurd met een ontvangst- en uitgaafcijfer, groot f 130.099.26, gew. dienst en 106.100 kapitaalsdienst. die van het woningbedrijf in ontvangst en uitgaaf f 17.496.30, gew dienst en 2103.42 kap. dienst- De begrooting van het G. E. B. met 30.622.60 gew. dienst en 30.600 kapitaal- dienst (geraamde winst 1569.90) en die van het armbestuur tot een bedrag groot 15.407. Nog vermelden wij dat het aantal opcenten op de ongeb. eigend werd bepaald op 10.2 op de bebouwde 40. Op de gemeentefondsbelasting zullen voor deze gemeente, die geclassificeerd werd in de 2de klasse, 40 opcenten geheven worden. Aan het eind der bijeenkomst werd nog een verzoek behandeld van den bond van koffie huishouders om het sluitingsuur der cafés ten onzent van 10 uur op 1 uur te brengen. Dit verzoek werd voor kennisgeving aan genomen. Nog kwam ter tafel een verzoek van den R.K. Volksbond om steunverleening aan werkloozen. De raad had reeds eerder het besluit ge nomen deze regeling aan het burgerl. arm bestuur over te laten en besloot voorloopig dit adres voor kennisgeving aan te nemen. HEEMSKERK. De raad kwam Donderdagochtend ten 10 ure voltallig en onder presidium van den heer de Vreugde bijeen en ging op voorstel van den voorzitter onmiddellijk over tot be handeling der diverse begrootingen. Allereerst werd die der gemeente onder handen genomen. De voorzitter verzocht den heer Klaasse als lid der commissie van rapporteurs even tueele bezwaren naar voren te brengen. De heer Klaasse begon met te zeggen, dat hij gaarne gevolg aan deze uitnoodiging wenschte te geven en het eerste punt waar de commissie bezwaar tegen had, was de sa- larisverhooging van den lsten ambtenaar ter secretarie, den heer Bisschop, in zooverre dat men de door B. en W. vastgestelde pe riodieke verhoogingen te snel op elkaar vol gend had gevonden. Het voorstel luidde: het maximum salaris van 1800--/ 2500 te brengen in den tijd van 5 jaren met dien verstande, wanneer hij di ploma A had verworven, onmiddellijk de jaarwedde met 100 te doen verhoogen. De commissie stelde voor den tijdsduur dezer verhoogingen over 10 jaar te verdee- len en verder als gemeld. Dit voorstel werd bij h. s. aangenomen. Daarna werd nog vastgesteld dat het maximum-salaris van den 2de ambtenaar. Zonneveld in den tijd van 5 jaar van f 800 tot 1200 zou opklimmen (ook gewijzigd) De post meubelen werd van 800 op f 600 teruggebracht en die van onderhoud van wegen van 5000 op 4000. De meerderheid in het college van B en W. had voor onze glascultuur nog een ex traatje van 150 toe bedacht, niettegen staande dit lichaam over een reservefonds van 2000 beschikt. Wethouder Henneman achtte een subsidie van 50 ruim voldoende, niet alleen met het oog op het reservefonds, doch ook omdat zooals spr. zeide, het naburige Beverwijk al leen maar van onzen tuinderstand profiteert met name de middenstand. Spr. vond het een treurig verschijnsel, dat zoovele inwoners onze winkels voorbij loopen om dan hun geld bij de Beverwijksche winkeliers te depo- neeren. Tegen deze bewering kwam de heer G. de Ruyter met kracht en klem op. Hij beweerde dat niets te veel geacht kan worden in het belang van onzen tuiniersstand, waarmede KENNEMERLAND. De klok slaat winter. Dat is te zien aan den aanvoer der veilingen. En daarboven is aan de groente te zien het ongunstige weer, zooals nu dat ae groente niet droog wordt, zooals nu op dat de groente niet dTOog wordt. De handel is lui. Het is geen wonder. Eer stens de geregeld terugkomende luie handel tusschen St. Nicolaas en de feestdagen van Kerstmis en ten tweede de hoogst ongunstige vorstlooze periode die we nu door maken. We laten dan nog den economischen toe stand, die ook zijn stempel op den handel drukt, buiten beschouwing. In de afgeloopen week was er een onregel matige handel met sterk schommelende prijzen. Bloemkool raakt op. De partijtjes die nog worden aangevoerd, toonen de sporen van de vorst en voor de restantjes, niet mooi en klein, was weinig interesse. De prijzen der bloemkool waren laag, slechts 3 50 8.50 per 100 stuks, enkele uitzonderingen iets hooger, doch er waren ook nog partijtjes die beneden de f 3.50 gingen. De aanvoer van roode en gele kool was nog te groot gezien de luie handel, terwijl de prijzen nog meer naar beneden gingen. Voor prima kwa liteit kleine kool werd nog f 3.50f 5 be steed, doch wat niet in eik opzicht mooi was ging voor de helft lager weg en voor die prijzen wordt aile animo voor nog meer aanbrengen verloren. Groene kool is en blijft steeds in trek. 't Is opmerkelijk dat alles wat wordt aangevoerd veei of weinig voor 'oonende prijzen wordt afgenomen en het heeft den schijn of er steeds te kort is. Ook nu weer waren de prijzen der groene kool f 5.50 tot 10 per 100 stuks. Boerekool werd in mooie partijen aangevoerd. De handel is, zon der hoog te zijn, vrij goed met geregelde vaste prijzen van 0.400.60 per kist. Er is een moment geweest dat we hoop ten dat de handel in spruiten een keer zou nemen, te meer daar vlak voor St. Nicolaas de prijs vlug in de hoogte ging. Er was zoo'n vlugge handel in de groote steden dat het leed geleden scheen. Helaa: slechts één dag en de prijzen liepen van 22f 25 op f 8.5010.50 terug, terwijl de kwaliteit hetzelfde was en die lage prijs handhaaft zich De aanvoer van prei was groot genoeg. Ook hiervan één dag prijzen van f 18 f 22 per 100 bos, de volgende veiling een teruggang tot f 8.50— f Ï2 per 100 bos ten vreemder handel is niet mogelijk! De aanvoer van andijvie was groot ge noeg, doch de kwaliteit valt niet mee. Over het algemeen heeft andijvie van de lichte vorst geleden, behalve die partijen die waren opgeborgen. Dt prijzen der andijvie waren niet hoog, enkele partijtjes brachten het nog tot 3.5Ó, doch de doorsneeprijs was pl.m. f 1.80 per 100 stuks. Opmerkelijk was de vrij goede handel in bosgroente. Peen (boswortelen) brachten het van 2630, selderie en pieterselie van f 6.5010 per 100 bos. terwijl knolseld"- rie voor zoover le kwaliteit f 10—12 op brachten; 2e soort 65)—8.5u per 100 stuks. De aanvoer van schorseneren was beperkt en de lage prijs bleef aanhouden. De prijs was slechts f 5.50—7.50 per 100 bos, allem extra kwaliteit gold iets meer. Brussdsch lof werd in beperkte kwantums aangevoerd en alleen import. Mooie partijen brachten nog 25—28 op, doch d<> door sneeprijs was pl.m. 22 per IC" K.G. en die prijs gaat nog al. Een gezocht artikel was bieten, die in te genstelling met uien, /rij duur waren. De prijzen waren van pl.m. 18 per 100 stuks Uien zijn weinig waord, in doorsnee slechts f 1 50—2.50 per 100 K.G. Van aardapp? Ien was er ruim aanbod en luie handel, voor- al voor onbekende kwaliteit. De prijzen vari. eerden van 2.50—6.50 per 100 K.G. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzon- derlijke bespreking. ONZE DECEMBER-EXCURSIL We willen heden, om te beginnen een be- zoek brengen bij een visscher, van wien ik weet, dat hij een zeehond heeft gevangen Het zonderlinge beest is gisteren pas bwt gemaakt en nu wordt het gevoederd met melk en visch. Hier zijn we bij het visschershuisie en het spreekt bijna vanzelf, dat de schipper geen bezwaar heeft, ons zijn vangst eens te laten zien. De visschers zijn over het alge meen zeer gastvrije menschen. Op onze vraag volgt de toestemming onmiddellijk, en zoo kunnen we op ons gemak den Zeehond, ook Rob genaamd, bekijken. Dat het geen visch is, zien we wel dade. lijk, want het lichaam is met kort, glad haar bedekt. De ledematen gelijken evenwel meer op vinnen, dan op pooten, doch de 5 teenen zijn met klauwen gewapend en door zwem- vliezen verbonden. Zulke beesten worden ge rekend tot de vinpootige zoogdieren. Hiertoe behooren ook de Walrus, de Lamantijn, de Zee-Olifant, e.a. Als de z-:hond den bek opent, moet ge eeos kijken naar zijn gebit, dat veel overeenkomst heeft met dat van de land-roofdieren. Nu, de zeehond is dan ook een echter roover, die da gelijks een groot portie visch verorbert, 'i Was daarom, dat onze regeering een premie van 3 2.50 voor een mannetje) betaalde voor eiken gedooden zeehond, die aange bracht werd. De vinpooten werden dan afge sneden, opdat men niet tweemaal hetzelfde dier zou vertoonen. Nu gebeurt dit niet meer. De zeehonden leven meestentijds in het water, doch, daar ze, als alle zoogdieren, door lon gen ademen, moeten ze af en toe boven ko men, om lucht te scheppen. Wanneer zij on der duiken, worden neusgaten en ooren met kleppen gesloten. Ze leven gewoonlijk in troepen bij elkander en aan dé kanten van zandbanken z::t men ze meermalen liggen, waar ze zich koesteren in de zon en de wijf jes haar jongen zogen. Nimmer begeven ze zich ver op zoo'n vlakte, omdat ze daar erg onbeholpen zijn. Aan de vinpooten kan jf wel zien, dat ze niet tot locpen geschikt zijn Wanneer de dieren onraad bespeuren, wordt een blaffend geluid uitgestooten en spoedig zoekt dan de heele troep weder veilig heid in het water. Visschers weten meermalen zulke slapende zeehonden te verschalken, door een net langs ze heen te laten drijven, waarin de argelooze dieren verward geraken. Men weet ze dan met een stok gemakkelijk te dooden, door ze een fermen tik op den neus te geven. Zoo'n zeehonden vanger wordt daar om gewoonlijk robbenklopper genoemd. Voor al in Noordelijke zeeën worden de zeehonden ijverig vervolgd door de robbenslagers, zoo dat ze op enkele plaatsen met uitroeiing be dreigd werden. Dit wordt evenwel niet goed gevonden en daarom hebben de regeeringen van verschillende Rijken bij een internatio nale wet verboden, om gedurende een gedeel te van het jaar robben te vangen tusschen 67 en 75 graden N.B. en 5 graden O.L. en 17 graden W L. van Greenwich. Je moet maar eens op de kaart kijken, welk gedeelte van de zee daartusschen ligt, dan weet je meteea, waar het voornaamste robbenterrein gevon den wordt. Je weet zeker wel, dat de zeehonden gevan gen worden om het spek, waaruit traan ge kookt wordt, en om de vellen, waarvan men leder weet te maken, en die ook met het haar gelooid worden om te dienen tot overtrekken voor koffers en andere zaken. Die vellen wor den wel in de lucht gedroogd en ook ingezou ten en komen zoo bij groote aantallen op de We zullen nog eenmaal zien naar het lang- markten in Noorwegen, werpige lichaam van dezen zeehond, naar den kleinen ronden kop, waaraan de oor schelpen ontbreken en waarvan de snuit stomp is. En nu bedanken we den goeden vis scher voor de gelegenheid, waardoor we het dier zoo nauwkeurig hebben kunnen bekijken. Dat gebeurt niet dikwijls, daar men in zee gewoonlijk alleen den kop kan zien, wanneer het dier boven komt om adem te halen, of op grooten afstand een slapend troepje op een bij ebbe doorvallende vlakte kan waarnemen. We kijken nog even in het tuintje van den visscher, waar nog vele bloeiende plantjes staan. Ja, je hebt gelijk, alles in dat hoekh. is geel en als je er acht op geeft, dan kan je die plantjes ook nog wel elders vinden, want ze bloeien bijna het geheele jaar door, vooral, wanneer de winter niet te streng regeert. Dit plantje heet Gewoon Kruiskruid of Senecio vulgaris en draagt hier en daar ook de namen: Pluiskruid, Schaapssteentjes, Kanariekruid, Kruiswortel en Klein Grint- kruid. Men vindt het overal op wegen en dij- 335. De auto's staan gereed en nauwelijks heeft de ko ning de bel geluid of er wordt vol gas gegeven en de auto's suisden weg. Dat was geen slakkengangetje. I 336. Er werd zeer gevaarlijk over de bochten gereden. Nog kon men niet zeggen welke auto het zou winnen. En de prinses, die zeer gevoelig was, zeide: „Ik houd mijn hart vast, van angst". Het was een wedstrijd over hon derd K.M., een groote afstand voor slakken, als ze dien te voet moeten afleggen, maar niet zooveel als ie in een auto rijdt.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 14