DAGBLAD VOOR ALKMAAR WESTERLICHT Alkmaarsche Courant Ko. 301 MAA1DAG 22 DECEMBER 1»30 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. "DE REVOLUTIONNAIRE ACTIE IN SPANJE. Buëienland VIJFTIENDUIZEND DOLLARS GEROOFD. WANNEER VERSCHIJNT DE TIJDENS DE A.S. FEESTDAGEN? Dinsdag 23 Dec. De A.C. verschijnt Woensdag 24 De A.C.verschijnt Donderdag25 De A.C. versch. NIET Vrijdag 26 De A.C. versch. NIET Zaterdag 27 De A.C. verschijnt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bebalvi Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voorafbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrnkkerij vh. HERMs. KOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. rr*m Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Tegenstrijdige berichten. De regeering aan de winnende hand. Over den toestand in Spanje komen nog Steeds twee soorten van berichten binnen, n.1. de niet-officieele en de officieele. En terwijl de eerste soort nog steeds spreekt over nieu we militaire ongehoorzaamheden en werksta kingen, vertelt de andere, dat de regeering den geheelen opstand onderdrukt heeft en de orde weer volkomen hersteld is. Welke van die twee tegenstrijdigheden mag men nu gelooven? De vraag is lastig te be antwoorden, maar toch schijnt het, dat de regeering in elk geval aan de winnende hand js. Dat zou kunnen blijken uit een verklaring, dij generaal Berenguer aan een Franschec persvertegenwoordiger heeft afgelegd. Berenguer protesteerde er in de eerste plaats tegen, dat men hem een dictator noemt Hij zeide slechts één opdracht te hebben, n.1. het voorbereiden van nieuwe verkiezingen voor het parlement. Bij de verkiezingen, aldus de minister-president, kunnen de Spaansche republikeinen hun ware kracht toonen en als een voldoend aantal hunner in de volksver tegenwoordiging gekozen is, kunnen zij alle gewenschte voorstellen tot wijziging van de grondwet indienen. Berenguer verklaarde echter van meening te zijn, dat de republikeinen niet voldoende stemmen op zich zullen vereenigen om wijzi ging in de grondwet te brengen. Dat zou ook kunnen blijken uit de officieele herdenking van den honderdsten sterfdag van Simon Bolivar in Spanje. Deze herdenking had plaats in tegenwoordigheid van koning Alphons XIII, de leden van de regeering, het corps diplomatique en talrijke verdere aanwe zigen. De koning is, zoowel toen hij zich naai de plechtigheid begaf, als bij zijn terugkeer naar het paleis, door de menigte geestdriftig toegejuicht. En dat zou tenslotte ook kunnen blijken uit het persbericht, waarin gemeld wordt, dat eenige leden van het revolutionnaire comité, die gekozen waren als ministers van de nieuw uit te roepen republiek, zich vrijwillig ter beschikking van de justitie te Madrid ge steld hebben. Over deze zich-zelf-ter-beschikking-stellen den wordt nog het volgende gemeld: De socialistische leider Caballero en de beide republikeinsche professoren Sanchez Roman en Fernando de los Rios werden na verhoord te zijn weer op vrije woeten gesteld, op voorwaarde dat zij zich ter beschikking zouden houden van den rechter van instruc tie Alcala Zamorra, die president der nieuwe republiek zou worden, heeft opnieuw een ver klaring afgelegd, waarin hij zichzelf uitslui tend verantwoordelijk voor de mislukte onder neming stelt Dat alles wijst er dus wel op, dat de toe stand weer normaal wordt en dat de regee ring de macht in handen gehouden heeft. Maar toch is alle gevaar nog lang niet voorbij. De staat van beleg zal in elk geval nog dit jaar gehandhaafd worden, terwijl de kerstverloven voor officieren en manschappen zijn ingetrokken. Verder heeft de regeering aan al degenen, die wapens van de revolu- iionnairen hadden ontvangen, verzocht deze wederom in te leveren. Zij heeft hun volko men straffeloosheid gewaarborgd. Voorts heeft de regeering den Bond van Militaire Vliegers ontbonden en medege- deeld dat er binnenkort een nieuwe vereem- ging zal worden opgericht. Nergens al^emeene staking. Een officieuze nota verklaart, dat in geen enkele Spaansche stad meer algemeene sta king heerscht. In het oeheele land heerscht volkomen rust. Majoor Franco als lid van de Aerodub geroyeerd. De Aeoclub heeft de namen van Franco en de andere vliegers, die met hem naar 1 ortu- gal zijn gevlucht, uit de ledenlijst geschrapt De Portugeesche regeering heeft ïntus- schenhet verzoek van majoor Franco en zijn vrienden om het land te mogen verlaten, in gewilligd. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd het Bremensche stoomschip „Annema- rie", dat ondanks den dichten mist toch van Hamburg was vertrokken, bij Blankenese door het eveneens uitgaande Deensche stoom schip „Phoenix" geramd en zoo zwaar onder de waterlijn beschadigd, dat het schip di rect op het strand moest worden gezet. Daar werd het voorloopig door duikers onder zocht. Het zal later voor algeheele reparatie naar Hamburg worden gesleept. Daar het lek boven de waterlijn ligt, is het niet ver van de plaats van de aanvaring voor anker gegaan. Bij beter weer zal het naar Ham burg terugkeeren. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De „Annemarie" meet 500 ton, de „Phoe nix" 1890 ton. Het Deensche motorschip „Malaya" dat Zaterdag bij Brunsbuettel in den mist de bei de ankers had verloren, bevindt zich thans niet ver van de plaats waar dit geschiedde. Het ligt buiten gevaar voor een noodanker. De gevolgen van den mist op de Beneden-Elbe; zeeschepen met elkaar in botsing, x oen Zondagmiddag de mist eenigszins optrok, trachtten zooveel nogelijk schepen, die hier onvrijwillig waren opgehouden, van de gelegenheid gebruik te maken om de an kers te lichten en de plaats van bestemming te bereiken of zee te kiezen. Het gevolg van het plotseling weer in beweging raken van Zie advertentie in het nummer van heden. het vastgezette scheepsverkeer was een groot aantal meer of minder ernstige ongevallen en scheepsbotsingen. Bij Schulau liep een Engelsch schip ten gevolge van den nevel aan den grond. Te genover Finkemuellen liep het Duitsche ko- lenschip „Gretchen Mueller" eveneens aan den grond en heeft assistentie gevraagd. Het Deensche stoomschip „Erviken" moest tenge volge van een plotseling opzettende mist bank nadat het op stroom was gekomen stop pen en naar den wal terugkeeren. Ook het Nederlandsche stoomschip „Her cules" moest zijn uitreis onderbreken en bij „Altona" voor anker gaan. De „Deutschland" van de Hamburg-Ame rika Lijn raakte bij Finkenwaerder met den voorsteven aan den grond. Tengevolge van den stroom draaide het schip een halven slag om en moest achterwaarts door sleepbooten naar Hamburg worden gesleept. Na vier uur Zondagmiddag vond in de na bijheid van Nienstetten nog een ernstige bot sing plaats. Het Zaterdagavond op de Elbe aangekomen Amerikaansche stoomschip „George Washington", metende 25.000 ton, van de United States Line, was gistermid dag tot dicht voor Hamburg genaderd. Toen moesten echter de ankers worden uitgegooid Uit den nevel kwam toen plotseling het Deen sche motorschip „Malaya" opzetten, dat reeds gisteren bij Brunsbuettel beide ankers verloren had en dat met groote kracht de „Georgie Washington" ramde. De „Malaya" had echter de grootste schade opgeloopen. De eerste afdeeling van het schip liep vol, en nadat de waterdichte schotten in werking waren gesteld trachtte men door pompen de tweede afdeeling droog te houden. Toen be merkte men echter, dat ook de machineka mer vol water liep. Om te voorkomen, dat het schip midden in het vaarwater zou zinken gezet. De „George Washington" was even gezet. De „Georgie Washington" was even eens aan den grond geraakt, maar kon later vlot gebracht en naar Hamburg gesleept worden. ver- MIST IN DE HAMBURGSCHE HAVEN. Het verkeer in de haven door den mist belemmerd. Reeds sinds Vrijdagavond hangt over de haven van Hamburg en de beneden-tlbe ver boven de Noordzee een dichte mist, waar door de geheele scheepvaart moest worden stilgelegd. Van tijd tot tijd bedroeg het zicnt slechts ongeveer 20 Meter, zoodat alle v keer onmogelijk was. Talrijke schepen van alle grootten zj dientengevolge in de beneden Elbe voor an ker gegaan. Slechts zoo nu en dan klaart net voor korten tijd iets op. De schepen die dat hun tocht voortzetten moeten dan evenv. wanneer de mist weer komt opzetten opnieuw voor anker gaan. Zondagmiddag hing de mist nog onverminderd boven de haven- DE SCHEEPSRAMP BIJ DENEMARKEN. Geredden van de „Oberon tellen. Naar thans met vrij groote zekerheid is geconstateerd, zijn bij de scheepsramp bij Lasö 45 menschen omgekomen. Bij de botsing hebben zich ontzettende tooneelen afgespeeld. De kapitein was op het oogenblik van de botsing met vrouw en kind bijeen. Hij zag zijn vrouw in de diepte ver dwijnen, zijn kind kwam in het ijskoude wa ter om het leven. Ten slotte werd de kapitein door zijn broeder, den gezagvoerder van de „Arcturus", gered. Het schijnt dat van de 60 leden der beman ning 32 personen zijn gered, van de 21 pas sagiers slechts vier. Een der door de „Hengist" opgepikte ma trozen van de „Oberon" vertelde nog het volgende: Wij lagen in onze kooien, toen plotseling een vreeselijke schok werd waar genomen. Op het zelfde oogenblik begon he schip reeds sterke zwenkingen te maken rende naar het dek en zag dat ons schip aan stuurboordzijde een groot lek had bekomen Toen de „Oberon" bijna geheel op zij lag, sprongen wij van de bovenste reeling in de diepte. Enkele minuten later verdween het schip in de golven. Een maat werd mede de diepte in gezogen. Twee andere matrozen hadden voor zij den sprong waagden, een reddingboot losgemaakt Van de acht ter be schikking staande reddingbooten konden slechts twee te water worden gelaten. Wij zwommen langszij een der booten en werden opgepikt. Toen begonnen wij met alle ons ter be schikking staande middelen den strijd om ons leven. Rondom ons stroomde de bran dende olie. Zeer veel passagiers zijn in vlammen omgekomen. de De stoomboot „Arcturus" die ons geramd had was in den dichten mist nauwelijks te onderscheiden. Van alle kanten hoorden wij om hulp roepen en angstkreten, doch het was ons onmogelijk een overzicht te krijgen van hetgeen zich afspeelde. De kapitein had, nadat ons schip geramd was, onmiddellijk alle hens aan dek" gecommandeerd. Of hel evenwel aan alle zich aan boord bevindende personen gelukt is uit hun kooien aan dek te komen is te betwijfelen. Alles speelde zich in slechts enkele minuten af. Met een buiten gewoon geweld ontplofte de ketel. Overal vlogen de stukken wrakhout in het rond. Daar onze reddingboot lek was geslagen, moesten wij onophoudelijk water scheppen. Wij probeerden een lantaarn, die zich toe- allig in onze boot bevond, aan te steken, doch er was geen petroleum in. Ook waren al onze lucifers nat. Ten slotte riepen wij om hulp, toen wij een stoomschip hoorden nade ren. Gelukkig werden wij opgemerkt. Volgens de jongste berichten heeft een Zweedsche treiler nog twee ledige redding booten gevonden, van welke de een den naam „Arcturus" en de andere den naam „Obe ron" draagt. De Deensche marine kon nog steeds geen order geven met vliegtuigen een onderzoek in te stellen, daar er nog steeds een dichte mist hangt. Men neemt aan, dat nog eenige schipbreu kelingen met zwemvesten op zee ronddrij ven. Evenwel wordt de hoop op redding van uur tot uur geringer, daar het water ijskoud is. Een Deensche bergingsschip heeft twee lij ken van opvarenden van de „Oberon" drij vende gevonden en aan boord gebracht van de „Arcturus". Eerst in den loop van den nacht zal de „Arcturus" de haven van Ko penhagen binnenloopen. Nog een geredde aan 't woord. Het Schotsche s.s. „Hengist", dat de ge regelde verbinding onderhoudt tusschen Leith en Kopenhagen en Zaterdagmiddag Kopenhagen binnenliep, had nabij de plaats waar de Oberon is gezonken een redding boot aangetroffen, waarin »eh vier man van de equipage der Oberon bevonden. Zij waren over boord gesprongen, toen het schip zonk en hadden toevallig een ledige reddingboot gevonden. Een der vier verhaalde, dat het ongeluk tegen half tien 's avonds plaats had en dat de Arcturus de Oberon midscheeps ramde. De kapitein was op het oogenblik van de aanvaring op de brug. Terstond werden maatregelen getroffen om de booten uit te zetten en de zwemvesten uit te reiken. Het schip zonk echter zoo snel, dat voor zoover bekend slechts twee booten van het schip konden worden losgemaakt. Men had zelfs geen tijd de waterdichte dekkleeden er af te nemen voor de Oberon zonk. De geredde ma troos gelooft niet, dat iemand er in geslaagd is van het schip in een boot te komen. Velen sprongen, van zwemvesten voorzien, terstond over boord. De vier geredden dreven een paar uur in de gevonden boot rond, voor zij Nog schipbreukelingen op zee? door de Hengist werden opgepikt. Men neemt aan, dat nog eenige schipbreu kelingen met hun reddingsboeien op zee ronddrijven. Evenwel wordt de hoop op red ding van uur tot uur geringer, daar het wa ter ijskoud is. Het is niet bevestigd, dat de Engelsche sportsman „Douglas" bij de ramp om het leven zou zijn gekomen. Een Deensch bergingsschip heeft twee lij ken van opvarenden van de „Oberon" drij vende gevonden en aan boord gebracht van de „Arcturus". De „Arcturus" te Kopenhagen aangekomen. Gisterennacht is het Finsche stoomschip „Arcturus" in de vrijhaven van Kopenhagen aangekomen. Het geheele voorschip is inge drukt. Aan boord van het schip bevinden zich 50 dooden. Zij zullen Dinsdag a.s. door een Finsch schip, dat uit Engeland komt, ge haald worden en worden overgebracht naar Finland. De gezagvoerder van de „Arcturus" weigert beslist, aan de pers eenige mededee ling omtrent de botsing met de „Oberon" te doen. Hij is diep terneergeslagen. Zijn broer de geredde gezagvoerder van de „Oberon" verblijft in de kapiteinshut aan boord van de „Arcturus". Hij komt niet uit de kajuit en wil geen menschen ontvangen. Volgens me- dedeelingen van sommige leden van de be manning zou hij in zeer overspannen toe stand verkeeren; sommigen beweren zelfs, dat zijn geestvermogens geschokt zouden zijn. Hij was met zijn 8-jarig dochtertje in zijn armen in het water gesprongen. Het kind stierf in zijn armen, terwijl hij voor zijn oogen zijn vrouw zag verdrinken. De Deen sche vliegers, die opdracht hadden om naar de plaats van het ongeluk te vliegen om naar eventueel nog ronddrijvende lijken te zoeken zijn niet gestart omdat een Zweed sche sleepboot uit Goteburg den geheelen nacht en een deel van den daarop volgenden dag tevergeefs heeft gezocht en naar Gote burg is teruggekeerd zonder eenig resultaat. Bij Goteburg zijn inmiddels drie reddings booten komen aandrijven, waarvan twee in het geheel niet gebruikt waren, terwijl zich in de derde een tasch en verschillende kle dingstukken bevonden. ZELFVERMINKING VAN EEN VOORMALIG FRANSCH OFFICIER. Zaterdag arriveerde in de strafgevangenis te Duinkerken een voormalig Fransch kapi tein bij het Vreemdelingenlegioen, die zich tijdens de verschillende onlusten in Afrika tal van onderscheidingen had verworven doch thans was veroordeeld wegens doodslag doordat hij met zijn auto iemand had dood gereden. De officier was veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf Toen men bij de identificeering van den nieuw-aangekomen gevangene een vinger-afdruk van hem wenschte te nemen, naderde hij snel de kachel, waarop het lak stond en hield zijn handen zoo lang tegen de heete kachel, tot die geheel verbrand waren. Naar hij ver klaarde, gaf hij er de voorkeur aan, zijn han den zoodanig te verminken, dat men er nooit meer een vingerafdruk van zou kunnen nemen, dan de schande te ondergaan, dat men van hem, als van een gewoon misdadiger, een vingerafdruk zou maken. EEN DIEVENBENDE IN HONGARIJE VAN JEUGDIGE MEISJES. Den laatsten tijd werden te Debrezcin op vallend veel diefstallen gepleegd. Na een lang durig onderzoek constateerde de politie, dat deze inbraken gepleegd werden door een bende van 12 tot 14-jarige meisjes, wier aan- voerdster 17 jaar oud was. De jongedames leefden op grooten voet. ROOFOVERVAL IN DUITSCHLAND. Gistermorgen is een postbeambte te Wetz- lar, die op een motorrijwiel voor dienst uit gereden was, door twee mannen aange houden, die hem onmiddellijk toen hij ge stopt had, neergeschoten. De bandieten maakten zich van den geldtasch, die de over- vallene bij zich droeg, meester en ver dwenen. Spoedig is het gelukt de daders te arresteeren. De postbeambte verkeert in levensgevaar. DE BOMAANSLAGEN TE LYON. Nog niet opgelost. Nadat men reeds gemeend had de bomaan slagen te Lyon te hebben verklaard door de arrestatie van een zekeren Poix, die uiige breide bekentenissen afgelegd had, blijkt men hiermede thans op een dwaalspoor te zijn geweest. De man heeft al zijn bekentenissen n.1. herroepen en zelfs voor den tijd, waarop de laatste aanslag gepleegd is een alibi ver strekt, dat onomstootelijk waar bleek te zijn. In verband hiermede is hij weer op vrije voeten gesteid. Het onderzoek is opnieuw opgenomen. EEN OPZIENBAREND ONTSLAG IN PARIJS. De onder-directeur van de bank van Frankrijk op staande voet ontslagen. De onder-directeur van de disconto-afdec- ling van de bank van Frankrijk. Rémy, is op staanden voet uit zijn functie ontslagen, zon der dat hem pensioen werd toegekend. Rémy was een der eerste ambtenaren, die voor de parlementaire commissie van onder zoek moest verschijnen, om verantwoording af te leggen inzake het op zijn naam staande saldo van 104.000 francs bij de Oustric-bank. Een meisje drijft met geschreeuw de roovers op de vlucht. Rcovers drongen een bijkantoor van de Seward National Banktrust te New-York binnen en maakten zich meester van een som groot 15.000 dollar nadat zij het per soneel en cliënten der bank onder bedrei ging met revolvers gedwongen hadden, te gen den muur te gaan staan. De roovers be gaven zich vervolgens naar de kluizen, om zich de daarin opgestapelde gelden toe te eigenen toen een meisje begon te schreeu wen, waarmede zij in weerwil van bedrei gingen voortging. Het geschreeuw dreef de roovers op de vlucht, zoodat de bank het verlies van nog meer geld werd bespaard. DE BRITSCH-BELGISCHE BETREKKINGEN. Een artikel in de „Daily Tel." De „Daily Tel." wijdde hedenmorgen een uitvoerig artikel aan de Britsch-Beigische be trekkingen. In België heeft zich een sterke strooming tegen internationale agenturen ontwikkeld, zoodat de regeering de ver schillende internationale verplichtingen aan een nauwkeurig onderzoek heeft onder worpen. Volgens de „Daily Tel." is zij daarbij tot de volgende conclusie gekomen: 1. De Belgische intern, verplichtingen zijn identiek met die van Engeland. Zij vloeien voort uit het Volkenbondspact, de verdragen van Locarno en het Kellogg-pact. Zij be- teekenden, dat België evenals Engeland slechts verplicht is, Frankrijk tegen een di Onzen adverteerders wordt verzocht hiermede rekening te houden en in ver band met de feestdagen, hun adverten- tiecopio tijdig in te zenden. Ais het mo gelijk is, ontvingen wij gaarne adverten- tiecopie voor het nummer van Zaterdag 27 December, reeds in den loop van Woensdag 24 Dec. In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van nieuwjaarswenschec a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij, die -:ich met 1 Januari a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nnmmers franco en grati3 DE DIRECTIE. recten en ongerechtvaardigden aanval van de zijde van Duitschland te verdedigen. In geval van meeningsverschillen moet de Vol kenbondsraad een beslissing nemen. Wan neer deze niet eenstemmig genomen wordt, kan België, evenals Engeland, neutraal blijven. '2. Ten aanzien van het Fransch-Belgische defensieve verdrag van het jaar 1930 heeft België zich reeds indertijd het recht voorbe houden, zelf te beslissen bij elk geval, dat zich voordeed. Dit verdrag is echter nooit door het Belgische parlement geratificeerd, zoodat het geen verplichting inhoudt. INVAL DER BRUSSELSCHE POLITIE IN DE BANC EUROPEEN. De bank eigendom van Madame Hanau. De Brusselsche politie heeft Zóndag een inval gedaan in de Banc Européen pour le Commerce et 1'Industrie. welke bank eigen dom is van de beruchte Fransche bankdirec- trice Mme. Hanau. Deze had de bank op 1 September jl. op gericht met een oprichtingskapitaal van 10 millioen franc, waarvan slechts het wettelij ke minimum van 2 millioen franc was volge stort. De bank had de verplichting op zich genomen het tekort van 65 millioen franc op de exploitatie van de „Gazette du Franc" eventueel aan te zuiveren. Men hoopt thans, dat door het ingrijpen van het parket aan deze zwendelpractijker sluitboomen neer te laten. EEN ROOFMOORDENAAR TE PRAAG GEARRESTEERD. De politie te Praag is erin geslaagd den door de autoriteiten van verschillende lan den gezochten roofmoordenaar Karl Oster- reicher te arresteeren. Hij werd in een cafétje te Praag op grond van een bevel tot aanhou ding in hechtenis genomen. De arrestant, op wiens aanhouding een geldelijke belooning was gesteld, is 24 jaar oud en heeft een vee) bewogen misdadigersleven achter zich. Na dat hij in Duitschland en Hongarije tallooze inbraken had gepleegd, schoot hij een half jaar geleden in het Saksische plaatsje Klein- Röhrsdorf den 1 O-jarigen scholier Coldrich, die hem op heeterdaad had betrapt, neer. Na zijn eerste arrestatie, die een maand later plaats had, gelukte het hem zich te bevrijden en de wijk te nemen naar Praag, waar hij zich allereerst zal hebben te verantwoorder, voor de door hem in Tsjechoslowakije begane misdrijven. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIES VERBODEN. De Politiepresident te Bremen maakt be kend, dat hij in verband met de relletjes van Zaterdag besloten heeft tot en met 28 De cember a.s. alle communistische werkloozen- betoogingen in de open lucht te verbieden.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1