KINADRUPPELS Rechtszaken Tijdens het getuigenverhoor vorderde de Buitenland Dr. H.NANNING'S EETUJ5I-OPWEKKENO: AdOpO. Ingezonden stukken Tooneei. Tijdschriften zant Diekema Minister Beelaerts van Blok land bracht eveneens een bezoek van rouw beklag aan de weduwe, terwijl hij 's middags zjjn deelneming betuigde bij den Ameri- kaanschen zaakgelastigde. Onder de tele grammen van rouwbeklag, door mevrouw Diekema ontvangen, was een van den Ameri- kaanschen staatssecretaris namens president Hoover. Het lijk wordt overgebracht naar Amerika. Na den lijkdienst in de Engelsche kerk wordt het stoffelijk overschot met de eerbe wijzen, aan den hoogen rang van den over ledene verschuldigd, tijdelijk bijgezet op de algemeene begraafp'aats, om 's avonds via Hamburg naar Amerika te worden vervoerd ter bijzetting in het familiegraf te Holland, le geboorteplaats van den heer Diekema. KORTE BERICHTEN. Bij de politie te Rotterdam heeft een bui- .enman aangifte gedaan, dat hij in een por tiek in de binnenstad door een vrouw is be roofd van zijn portefeuille inhoudende 3000. De politie heeft in verband hiermede een 26-jarige vrouw aangehouden. Als een bewijs van ingenomenheid met de aanneming door de Tweede Kamer van het wetsontwerp inzake het Amsterdam- Rijnkanaal, hadden Zaterdagmorgen alle schepen der scheepvaartmaatschappijen der hoofdstad de vlag in top. Ook op de Beurs ea het Havenkantoor wapperde de vlag. Te Amsterdam is overleden de heer J. J. H. Verloop, sedert 27 jaren notaris aldaar. Den 3en Januari a.s. zal het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen Zijn 25-jarig jubileum vieren met een receptie in „Artis" te Amsterdam. Te IJmuiden is overleden, 80 jaar oud, de heer H. Schilder, één de pioniers van den vischhandel aldaar. Zaterdag heeft het Algem. Nederl. Ver bond zijn derden stair.dag gehouden te V Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer P. J. Kanter. Minister Beelaerts van Blokland behoorde o m. tot de aanwezigen Te Den Haag is overleden, 83 jaar oud, de oud-kononel der infanterie van het N. I. leger en ridder in de M.W.O., H. Krull. Prins Hendrik heeft Zaterdagochtend een bezoek gebracht aan prof. R. Casimir, den afgetreden rector en den stichter van het eerste Ned. lyceum en bevorderaar van de lyceum-gedachte in Nederland, te diens huize. KANTONGERECHT TE ALKAMAR. (Mondelinge uitspraak, 19 Dec. 1930). P. B. te Castricum, overtreding Jachtwet, 25 boete of 25 dagen hechtenis. A. J. ten H. te Bergen, overtreding Onge vallenwet, 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. D. te Alkmaar, dronkenschap, 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. R. te Hugowaard, overtreding Wapen wet, ontslag van rechtsvervolging. W. B. te Velsen, A. S., S. B., J. J. K. en J. S., te Alkmaar, overtreding Politieverorde ning, de 1ste IC boete of 10 dagen hechte nis, de 2e 1.50 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 4e en 5e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. T. Z. te Uitgeest, K D. en P. v. d. M te Egomndbinnen, J. B„ P. C. B. en H. v. A. te Bergen, J. V. te Velsen, R. R. te Harderwijk, W. B. te Oterleek, P. K te Oudorp, M S. te St. Pancras, G. B. te Amsterdam, L. P. G. te Petten, M. K. ie Warmenhuizen, J. O. te Roozendaal, H. K te Grootschermer, G W J J, F M., P. A. A., J. N., J. H., P. de M. en J. G- G te. Alkmaar, overtreding Motor en Rijweilwet, de 1ste, 2e, 3e, 6e, 11e, 17e, 18e, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 5e teruggave aan de ouders, de 7e, ontslag van alle rechtsvervolging, de 8ste, 9e, 19e, 21ste en 23ste ieder 2 boeten of 2 da.gen hechte- nic, de 10e en 12e 7 boete of 7 dagen hech tenis, de 13e 10 boete of 10 dagen hechte nis, de 14e ste feit vrijspraak, 2e feit 6 boete of 6 dagen hechtenis; de 15e 20 boete of 20 dagen hechtenis, de 16e 20 boete of 2 wek entuchtschool, de 20ste 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 22ste 7 en 3 boeten of 7 en 3 dagken hechtenis, de 24ste 3 boete of 3 dagen hechtneis. Schriftelijke uitspraak: C. B te Bergen, overtreding Trawmegreglement 10 boete of 10 dagen hechVnis. i VOOR WERKLOOZENSTEUN OPGELICHT Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche /echtbank hebben zich te verantwoorden ge had de beide havenarbeiders, die door middel van vaische stempels in het z.g. stempel- boekje hun als werkloos arbeider der havenreserve verstrekt het Bureau van Maatschappelijken Steun hadden opgelicht. Verdachten, die zich drie maanden in pre ventieve hechtenis bevinden, hadden in het stempelboekje een valsch datumstempel, een valsch stempel van de stad Amsterdam en een valsch letterstempel (een V=voormiddag voot de stempeling 's voormiddags en een N=namiddag voor de stempeling 's namid dags) geplaatst en doen plaatsen. Op die wijze hadden zij meer uitkeering ontvangen dan waarop zij recht hadden. Het bedrog werd volgens het O M- over geruimen tijd gepleegd en dientengevolge werd aan de gemeente een niet onaanzienlijke schade toegebracht. Een der verdachten stelde zich niet tevreden om de feiten voor zich te plegen maar deed het ook ten behoeve van andere arbeiders in de boekjes van anderen. Tegen hem vor derde spi veroordeeling tot één jaar gevan genisstraf. Tegen den tweeden verdachte van wien niet geb'eken is, dat hij op dergelijke uitgebreide wijze als de eerste verdachte 'S te werk gegaan, eischte spr. negen maanden gevangenisstraf. FRAUDELEUS BANKROET. Meineedige getuigen. Voor de rechtbank te Middelburg is b- aandeld de zaak tegen een 72-jarigen land bouwer uit Koewacht, thans in voorarrest, verdacht van het verkoopen van koeien, var kens, een paard en landbouwproducten, toen bij wist. dat hij failliet zou gaan. en dat hij <*nige zijner schuldeischers heeft bevoor deeld. hi!'cSf Van W*. scb°rsing omdat twee ge noot^' ee? )ari^e bakker en zijn echtge- nnni. 7 cxtanci cu iljn CCIlIge- aphi anders ffetuigden dan vioeger. Beide van ™en w5rden aan?ehouden als verdacht overgebracht.01 huU Van MOTORFIETS DOOR EEN LOCOMOTIEF GEGREPEN. Twee dooden. Op den straatweg Halle-Eisleben kwam oi]I een spoorwegovergang bij Arnsdorf een ™°rnjw.el in volle vaart m botsing met een p ti€tzfcifde oogenblik passccrende rangeer locomotief. De motorrijder en een passagier op de duozitting weden op slag gedcodTrlet ongeluk is te wijten aan de nalatigheid van den baanwachter, die vergeten had, de af- sluitboomen neer te laten VOOR 100.000 MARK JUWEELEN GESTOLEN. De eigenaars van een groote juweliers zaak en pandjeshuis in de Kleistrasse te Ber lijn hebben Zondagmorgen kort voor de ope ning van den winkel 'n groote diefstal in hun privékantoor ontdekt. Inbrekers hebben zich toegang weten te verschaffen, de brandkast met een steekvlam geopend en juweelen buit gemaakt ter waarde van ongeveer 100.000 Mark. Bovendien vielen hun 10.000 Mark baar geld in handen. ITALIAANSCHE IMMIGRANTEN VERLATEN MET GEWELD HUN SCHIP. Vijftig Italiaansche immigranten, die se dert 14 dagen op een schip te Sidney worden vastgehouden, daar de Australische autori teiten hun den toegang tot het land ontzeg den, hebben met geweld getracht van het schip te ontsnappen. Zij wierpen officieren en bemanning terzijde en renden het haven kwartier in, waarvan de toegangswegen ech ter waren afgezet. De immigranten werden daarop weer aan boord gebracht. OPZIENBAREND DRAMA TE BRUSSEL. Twee zakenlieden, die elkaar doodschoten. De N.R.Crt.-correspondent te Brussel meld de Zaterdagavond: In een kantoorpand aan de Wetstraat te Brussel heeft zich Zaterdagmiddag een dra ma afgespeeld, waarbij twee vreemde zaken lieden elkaar blijken te hebben doodgescho ten. Omstreeks één uur vond de chauffeur van zekeren Barman, president van den raad van beheer van een bekende Congoleesche maatschappij, zijn meester in diens kantoor in een bloedplas dood op den grond liggen. In hetzelfde vertrek lag ook het lijk van een te Brussel verblijvenden Griek, zekeren Geor- giou, die aan het hoofd heeft gestaan van een onderneming, welke eenigen tijd geieden echter failliet ging. Georgiou moet van Bar man indertijd een voorschot van een millioen francs hebben gekregen en na het faillisse ment herhaaldelijk bij zijn schuldeiscber op steun hebben aangedrongen. Vermoedelijk zal tusschen de beide mannen over deze zaak twist zijn ontstaan, met het gevolg, dat ieder van hen zijn pistool zou hebben gegrepen en op zijn tegenstander moet hebben gevuurd. Eerst dacht men, dat Barman op Georgiou of Georgiou op Barman had geschoten en de moordenaar dan op zijn beurt zelfmoord had gepleegd, maar uit latere vaststellingen zou blijken, dat de twee in het kantoor ge vonden pistolen tegelijkertijd zijn afgegaan, met het gevolg, dat de beide mannen op slag dood bleven. Barman, die van Poolsch-jood- sche afkomst is, heette eigenlijk Simon Cy- rinski. Hij verbleef langen tijd in Zuid-Afri- ka, waar hij den meer Engelsch klinkenden naam van Barman aannam, wat volgens de Britsche wet toegelaten blijkt te zijn. Na ook nog enkgle jaren in de Belgische Congo-kolo- nie te hébben gewoond en daar verschillende maatschappijen te hebben opgericht, kwam hij zich te Linkebeek bij Brussel op een kasteel vestigen. Daar werd hij enkele maan den geleden wegens een uit de Congo ko mende aanklacht gearresteerd. Men verdacht hem ervan in Belgi de rol van het „oog van Moskou" te vervullen, wat echter niet kon worden bewezen. Hooge invloed deed hem toen na enkele uren reeds weer op vrije voe ten stellen. Zooals licht te begrijpen valt, heeft het drama, dat Zaterdagavond in de hoofdstad bekend werd, groote opschudding te weeg gebracht. EEN DUITSCHE DREYFUS-AFFAIRE. De strijd van Bullerjahn. Vijf jaar geleden werd een man, Buller jahn, door het „Reichsgericht" te Leipzig tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens iandverraad, omdat hij aan de Entente me- dedeelingen had verstrekt omtrent militaire wapenvoorraden te Wittenau opgeslagen. De man was door eenige getuigen herhaal delijk in de omgeving van de woning van een der leden van de militaire controle-com missie den Franschen luitenant Jost, gezien. Sinds het vonnis is uitgesproken, is de ad vocaat van Bullerjahn voortdurend in de weer geweest herziening te verkrijgen, over tuigd als hij is van de onschuld van zijn cliënt. Na langdurige nasporingen is hij er on'angs in geslaagd de verblijfplaats te ont dekken van den Franschen luitenant Jost, thans te Nancy in garnizoen. Deze heeft den advocaat schriftelijk verklaard Bullerjahn niet te kennen en hem nooit geld te hebben betaald voor verstrekte inlichtingen en te vens, dat indertijd iemand anders de bewuste mededeelingen heeft gedaan. Hij, Jost, wei gerde echter een officieele verklaring af te leggen, daar hij zich als officier hiertoe slechts bevoegd acht, indien zijn chefs hem daartoe de vrijheid geven. De strijd om de rehabilitatie van Buller jahn wiens lot onwillekeurig doet denker aan het drama van Dreyfus, die ook gestraf werd voor een landverraad, door een ander bedreven, hetgeen bekend was aan een bu tenlandschen officier (v. Schwartzkoppei die geen vrijheid vond om te spreken is door de „Deutsche Friedensgesellschaft" en de „Deutsche Liga für Menschenrechte' krachtig aangepakt. In groote plakkaten op de aanplakzuilen vestigen zij de aandacht c? de kwestie en trachten zij de openbare mee-, ning te mobiliseeren. Het „Berl. Tag" verwacht, dat de Fran- sche regeering verzocht zal worden den offi cier Jost vrijheid tot spreken te geven. Aan de Duitsche justitie is verzocht Bul lerjahn in afwachting van zijn rehabilitatie in vrijheid te stellen. EEN HEELE STAD GEFOPT! Bediende op een Britsch stoom schip geeft zich uit voor een edel man. Ondanks hun democratische opvattingen zijn de inwoners der Ver. Staten dol op titels en wanneer wij dan ook in een Engelsch blad 'ezen, dat in de Ver. Staten iedereen lacht om een grap die een zich als Engelsch aristocraat voordoend bediende van een Britsch stoomschip heeft uitgehaald ten koste van de 5000 inwoners der stad Oxford in Massachusetts, dan is dit wel een beetje het bekende lachen van den boer die kiespijn heeft. Hij gaf zich uit voor ,.Sir William Ha- rold Bramwell, commander in the King's Navy", wist de heele stad voor zich in te nemen en zette de kroon op het werk door met het mooisie meisje van Oxford te trou wen. Soldaten van den staat Massachusetts vormden een eerepoort van sabels waaron der het jonge paar door schreed en de heele stad was er voor uitgeloopen. 't Geval kwam uit doordat persmenschen die over de familie van „Sir William" wilden schrijven ter gelegenheid van zijn huwelijk, niets omtrent hem konden vinden in de boe ken die zij raadpleegden. Ook bij de Britsche consulaten te Boston en te New-York wist men niets van hem af. De officieren van het schip waarmee hij aangekomen was, herinnerden zich dat een bediende van het schip, William Bramwell. 24 uur verlof had gevraagd om te trouwen Schoonpapa heeft het geval nogal kalm opgevat. Hij zei aan te nemen dat de man geen edelman was. maar een gentleman was hij toch in elk geval wel. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redncVe ermede instemt WAT IS VRIJMETSELARIJ? Mijnheer de Redacteur! Door den Grootmeester van de Orde van Vrijmetselaren werd met andere leden van het Hoofdbestuur de geheele Nederlandsche pers uitgenoodigd, om die zoo volledig mo gelijk. omtrent doel en streven der Vrijmetse larij, in te lichten en daaraan is door zeer vele journalisten van bladen van alle richtingen voldaan. Tevens is toen de zoo zeer afgekeurde ge heimzinnigheid, die de Orde vrij aigemeen wordt verweten, door het ter bezichtiging stellen van het inwendige van ons Loge- gebouw, aan de Fluweelenburgwal in Den Haag gelegen, volkomen opgeheven. Een dergelijke daad is mede zoo beteeke- nisvol, omdat die tot heden in geen land ter wereld werd verricht. Nergens wordt de zoogenaamde Groot- loge ter bezichtiging gesteld en daarbij de echte logeaangelegenheden omtrent doel en streven in het openbaar, dus voor het groote publiek, met een Hoofdbestuur der Orde besproken. Tot nadere bevestiging of aanvulling van bedoelde besprekingen kan het misschien nut tig zijn hier met een enkel woord te herhalen, wat in de Omschrijvingen van Vrijmetselarij bij W. J. van Hengel te Rotterdam uitge geven, als antwoord op de vraag, „Wat is Vrijmetselarij", staat vermeld. Daarin wordt namelijk gezegd: Vrijmetse larij is waarheid in voltooiing Of uitvoeriger: „Vrijmetselarij is een met wijsheid en in vol komen vrijheid zoeken naar waarheid, om die in noodwendige tegenstelling te overdenken, met kracht te doorleven en als ideale Broe derschap, zoowel in Loge als maatschappij, in volmaakte schoonheid te voltooien". En om het verheven doel nog meer te doen uitkomen werd het een en ander omschreven door de woorden: „Genoemde werkzaam heden die heil, zegen en voorspoed ver spreiden, het geluk der menschheid bevorde ren, worden in het geheim gebruikmakende van metselaarsgereedschappen, als symbolen, door vrijmetselaren of vrije mannen van goe den naam verricht, nadat deze bevorens in een geopende Lege als zoodanig werden gewijd." Geheel en al in overeenstemming hiermede zegt de heer mr. F. Buijs in de Vrijmetselaar XIV nr. 3 aan het slot zijner rede: Onze symbolen en ritualen besiudeerende zal de vrijmetselaar geen oogenblik verlegen be hoeven te zijn met de beantwoording der vraag, wat nu eigenlijk vrijmetselarij is. Slechts wanneer men zich, wat maar al te vaak gebeurt, afwendt vah het innerlijk leven, dat ons in de symbolen en ritualen kenbaar wordt gemaakt, zal men met die vraag ver legen zijn. Om die vraag te beantwoorden is geen diepgaande studie noodig. Men late die studie over aan wie daartoe geroepen is. maar ieder Vrijmetselaar streve er slechts naar. de innerlijke Waarheid te gevoelen van wat hem in iedere Inwijding, ieder symbool en ieder rituaal geboden wordt, dan zal het wezen onzer orde hem niet verborgen blijven". Evenwel in weerwil van alle uitleggingen en omschrijvingen door Hoofdbestuur of af zonderlijke vrijmetselaren zal de vraag wat is Vrijmetselarij, voor velen steeds een vraag blijven. Ze werd zelfs tot de Redactie van het Vaderland, één dag nadat de toonaangevende dagbladen uitvoeriger omschrijvingen van de gehouden samenkomst in het logegebouw, hadden gegeven, als een geheel nieuwe vraag gericht. Want al zeggen wij Nederlandsche vrijmet selaren te recht, dat de Vrijmetselarij ge grondvest is op de ontwikkeling van het waar- heidsbegrip. wat in den driehoek als het ware intuïtief wordt gedacht, dan zullen b.v. de Angelsaksische vrijmetselaren, die na 1750 zeer dogmatisch van opvatting zijn gewor den. daarmede allerminst hun instemming willen betuigen- Velen w.o. zelfs Nederlandsche vrijmetse laren willen van een waarheidsbegrip, dat in een driehoek wordt gedacht en waarop de Vrijmetselarij in alle graden is gegrondvest zoogenaamd niets weten; om de eenvoudige reden dat zij daarvan geen begrip hebben, noch zich iets dergelijks kunnen of willen voorstellen. Nu is bedoeld niet-begrijpen, al valt zulks te betreuren, voor den aangenomen vrijmet selaar volstrekt geen bezwaar. Immers deze komt in geopende Loge niettemin en als van zelve onder de onbeschrijfelijke bekoring van wat hij daar steeds op dezelfde wijze, door symbolen en ritueele handelingen ervaart, ziet en door „stemmen uit de Loge", hoort verklaren. Echter voor den dikwijls zoo geheel onwijs- geerigen buitenstaander zal de vraag, wat is Vrijmetselarij, ten alle tijden een onbeant woordbare vraag blijven. Men zoude daarom dat onbegrepen blijven het lot des vrijmetselaars kunnen noemen Laat echter de gedachte ons tot troost strek ken en ons geluk bevorderen, dat wij man nen als vrijmetselaars in staat zijn om de Vrijmetselarij in haar diepst innerlijk wezen volkomen te begrijpen. Den Haag. Dec. 1930. E. D. RINK. DE WITTE RAAF. Deze vogel is gisteravond weer eens in Alkmaar neergestreken en wel in de zaal van het Gulden Vlies en hij heeft de toeschouwers een zeer prettigen avond bezorgd. Het gezel schap onder leiding van Piet Holman bestaat thans behalve de leider uit: Winnie Wish, Hettv Geitenbeek, Leo Kok en Siegfried Con- raut. Waar het zich ten doel stelt beschaafde klein-kunst te brengen, is het daar weer uit stekend in geslaagd. De uiterlijke verzorging der diverse nummers, zoowel de artistieke, frissche decors, als de costuums, Iaat niets te wenschen over. Het programma is van het begin tot het einde vol afwisseling en brengt tal van geslaagde tafreelen en ensemble nummers. Nadat het geheele ensemble zijn entree had gemaakt (een luid applaus begroette de artisten) werden drie beelden vertoond: sce- nes betreffende heden, toekomst en verleden. Het verschil tusschen het mijnwerkersleven onder den grond en het stralende zonlicht kwam goed uit in de scene Het Zwarte Goud. Veel succes had het nummer „Speelgoed" met de komische poppen. Aardig gevonden. Nadat Piet Holman het nummer Grand Ho tel had gegeven met de goed bedachte spie gelscène werd het gedeelte voor de pauze be sloten met De Oude Tijd, door het geheele ensemble. Holman toonde zich een goed conferencier en in diverse nummers een bekwaam mede werker. Winnie Wish, met haar leuk En gelsch accent, was ook nu weer charmant en beschaafd. Hetty Geitenbeek toonde zich in vele nummers een uitstekende sopraan en zij had dan ook vooral als de Gondolière veel succes. Leo Kok, bekend als componist van cabaretliederen, bleek ook nu een goed pia nist. In Siegfried Conraut heeft men een be kwaam begeleider. Hij toonde zich ook een zeer goed accordeonspeler (Good Night). Na de pauze trokken de telefoonscene en het duo HolmanWish eerst de aandacht. Maar er was vcor climax gezorgd, want na de artistieke Venetiaansche gondelscene waren het bovenal het tooneei der Straatmuzikanten met leuke typeering van Leo Kok en Winnie Wish en het slotnummer Goeden Nacht, die groote voldoening schonken. „De Witte Raaf" heeft getoond een avond met goede kleinkunst op uitnemende wijze te kunnen vullen. De leider was zeer voldaan over de ontvangst in onze stad en 't gezel schap zal hier zeker nog wel eens terugko men. G. overtuiging voor haar geluk gestreden en ook zij maakte uitstekende overgangen. De heer D. Haasbroek zagen wij nog nim mer zoo goed als ditmaal in de minder dank bare, maar moeilijke rol van den zoon Tom, Zijn opvatting was uitstekend. Heel mooi speelde mej. J. Greeuw de rol van Rosette. De diverse groote scènes met Kramer, Tom en Anna werden in den juisten toon gespeeld en steeds maakte haar optreden een beschaafden indruk. De kleinere rollen werden door de heeren Hermes, Lely en van Dalen gespeeld in het kader van het geheel. Jaap, de oude tuinman, was een succes voor den heer A. Sijperda. Het heeft de spelenden na de verschillende bedrijven, vooral aan 't slot niet aan applaus ontbroken. Het tooneei was zeer goed verzorgd. De firma Timmer had eer van haar werk. De tuinaanleg van den heer Bruin voldeed uit stekend. De meubelen waren welwillend afge staan door de fabriek Eik en Linden. De heer Jacob Prins zorgde voor de Cho- pin muziek achter het tooneei. Een druk en geanimeerd bal onder leiding van den heer Zwaan besloot den avond, ter wijl Zondagmiddag 't thé dansant zich in een druk bezoek mocht verheugen. De heer EH Prins en de vtreeniging T. O. P. kunnen ovei het behaalde succes zeer voldaan zijn. G. Het kleutertijdschrift Kie-ke-boe uitgave W. de Haan te Utrecht heeft als gewoon lijk een bijdrage van de redactrice over den kabouter waarnaar het tijdschrift genoemd is. Mevrouw I. C. de BooneSwartwolt stelt in een nieuw artikel van Lange Jaap en korte knaap de vraag waar Mir.et was en be antwoordt deze zelf De redactrice, alsmede mevrouw C. M JolmersRonday en L. Franco Mendes zorgden voor de noodige aardige versjes en Sijtjc Aafjes leert den kieuters een en ander voor versiering van de Kersttafel maken. De Holiandsche Revue heeft een artikel van den heer van der M(andere) over Simon Bolivar, den stichter van het onafhankelijk Zuid-Amerika. G. C. Kleyse schrijft over zilvervossen en geeft daarvan interessante af beeldingen en de redactie bespreekt de Vrijmetselaren en de openbaarheid. C. B. van Bohemen geeft bijzonderheden over speculatie in den kunsthandel en Willy Cor- sari zorgde ditmaal voor het veertien- daagsche Revue-verhaal. Van de verdere bij dragen noemen wij nog Joego-Slavië en Nederland, Robby's Kerstmis en Arbeids- tempo en werkloosheid. Verder de gewone goed verzorgde rubrieken. UITVOERING T. O. P. Als de kersen bloeien, tooneelspel in drie bedrijven van Dr. J. van Eepen. De belangstelling, die er Zaterdagavond voor T. O. P.'s tweede uitvoering bestond, was groot. Na het succes van Peggy was men benieuwd of de leden in het lang niet ge makkelijke tooneelspel „Als de kersen bloei en" even goed voor den dag zouden komen. Nu de leider, de heer Eli Prins, kan meer dan tevreden zijn. De geheele voorstelling leverde het bewijs, dat er zeer ernstig was gestudeerd en dat leider en leden zich met volle toewij ding aan hun zware taak hadden gegeven. In verschillende onderdeden was groote vooruitgang te constateeren en de soms lang niet gemakkelijke tekst werd juist gezegd. De plaatsing der spelenden op het tooneei, het zich bewegen was heel goed. En de rolkennis was perfect. De inhoud van het stuk is bekend. Ter her innering nog even dit. Johan Kramer, de landbouwconsulent die zijn werk en de na tuur liefheeft, is ondanks zijn 54 jaar nog vol jonge levenslust. Hij zal met Anna, die vijf jaar huishoudster bij hem is geweest, gaan trouwen. Maar dan komt zijn zoon Tom thuis, een jonge geleerde, ernstig en wat on handig in de liefde. Hij brengt zijn meisje Rosette Bonpré mee. Kramer is verrukt over dit levenslustige kind en als Tom meer aan zijn werk denkt dan aan Rosette, sluit deze zich meer bij de vader aan en de genegenheid wordt ernst, wat tot ernstige conflicten leidt met Anna en Tom. Doch de ware toestand wordt beide verliefden, oud en jong spoedig duidelijk en het binnentreden van Anna aan 't slot met bloer en voor Kramer in zijn stoel, doet het beste verwachten. Vooral de rollen van Jchan en Anna waren voor de jeugdige leden van T. O. P. zeer moei lijk. En het mag den heer P. Hop en mej. M. Ven als een verdienste worden aangerekend, dat zij er in geslaagd zijn door hun spel de figuren aannemelijk te hebben gemaakt. De ernstige scènes werden ook met volle ernst ge speeld. Natuurlijk zijn er altijd toeschouwers, vooral jeugdige, die bij zulke scènes de spelers zeer hinderlijk zijn door hun ongemo tiveerd lachen. Aan de nrestaties op het too neei doet dit niets af. Wat luider spreken in de derde acte was aan te bevelen geweesf Men wil graag overal in de zaal 't gespro kene verstaan. De heer P. Hop, die zijn test zeer goed beheerschte, heeft met veel succes Johan Kra i mer gespeeld. Vol levenslust in I en II maak te hij den overgang naar 't slot van II en j naar III heel goed. Mej. M. Ven heeft mei (Niet Officieel). 455e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 22 December 1930. 3e Klasse. |e Lijst. HOOGE PRIJZEN. 14482 5000. 7302 ƒ2000. 14345 1500. 7730. 7878, 13915 elk 1000. 8857. 10339, 18618 elk ƒ400. 17505 200. 1929, 8893, 9846, 9904, 19616. 20353 eik ƒ100. Prijzen van 1 45. 22 27 117 121 146 166 215 238 265 269 313 368 428 464 496 522 535 600 652 669 684 704 739 832 854 956 963 969 978 1066 1058 1065 1071 1089 1125 1134 1154 1205 1206 1220 1246 1249 1266 1326 1350 1359 1376 1429 1440 1456 1468 14S8 1548 1623 1624 1625 1662 1691 1727. 1737 1776 1777 1781 1871 1888 1902 1955 1971 1989 1993 2074 2075 20S0 2099 2146 2207 2228 2249 2254 2266 2310 2326 2333 2353 2365 2386 2423 2438 2514 2531 2544 2559 2580 2631 2644 2647 2660 2695 2711 2720 2824 2828 2S34 2839 2853 2864 2896 2923 27 3032 3074 3078 3126 3197 3216 3221 .:253 3274 3281 3325 3330 3340 3378 3398 3404 3423 35-14 3553 3558 35S5 3616 3 S! 3729 3731 3775 3789 3834 3841 3848 3878 3962 3979 4084 4125 4133 4159 4182 4245 4278 4301 4316 4319 4328 4351 4379 4380 4399 4412 4430 4489 4534 4556 4573 4672 4683 4697 4705 4710 4742 4845 4878 4997 5026 5075 5080 5139 5161 5177 5179 5183 5204 5225 5226 5269 5301 £310 5316 £327 5393 5421 5436 5533 5603 5645 5693 5755 5804 5843 5936 6005 6009 6038 6092 6120 6180 6183 6217 6238 6286 6323 6326 6347 6354 6498 6522 6544 6545 6558 6564 6565 6566 6605 6657 6674 6689 6703 6735 6784 6793 6803 6833 6842 6856 6868 6909 6911 6922 6938 7000 7048 7092 7113 7177 7254 7282 7304 7325 7358 7370 7389 7398 7423 7436 7461 7563 7627 7642 7672 7802 7804 7819 7829 7861 7893 7895 7924 7957 80.1 8030 8032 8062 8087 8094 8100 8101 8135 8140 8196 8203 8205 8214 8303 8324 8369 8393 8401 8465 8492 8556 8643 8654 8660 8583 8711 8722 8728 8733 8773 8783 8 8GO 8802 8817 8824 8878 8886 8918 8931 8960 8973 8988 9145 9169 9215 9219 9254 9264 9267 9287 9312 9317 9381 9410 9432 9467 9472 9503 9528 9553 9582 9622 9662 9669 9679 9696 9726 9742 9748 9754 9841 9852 9937 9987 10029 10034 10055 10l/5o 1009! 10100 10115 10152 10166 10210 10263 10276 10277 10508 10564 10576 10619 10642 10705 10710 10716 10742 10765 10770 10788 10791 10855 10953 10976 10981 10992 11007 11040 11055 11074 11077 11132 11157 11166 11174 11175 11204 11271 11317 11329 11340 11358 11356 11368 11385 11389 11432 114SI 11-187 11518 11530 11560 11658 11664 11690 11708 11736 11762 11775 11788 11789 11810 11846 11S50 11888 11914 11932 11955 11979 11995 12063 12067 12071 *12151 12162 12178 12224 12234 12251 12263 12275 12314 12330 12349 12372 12386 12402 12486 12529 12540 12616 12631 12686 12722 12724 12745 12S06 12836 12846 12848 12853 12905 12952 12959 1.3044 13062 13091 13108 13143 13157 13213 13302 13332 13344 13348 13370 13396 13464 13492 13496 1349» 13558 13587 13646 13651 13743 13833 13851 13903 13917 13932 13947 14013 14023 14051 14093 14172 14179 14218 14235 14272 14295 14335 14347 14373 14383 14388 14427 14430 14441 14492 14522 14530 14539 14589 14628 14633 14642 14648 14692 14733 14777 14779 14795 14807 14976 14988 15069 15085 15175 15182 15211 15218 15254 15260 15272 15281 15341 15368 15413 15418 15447 15457 15478 15525 15542 15563 15606 15681 15703 15735 15766 15777 15797 15806 15824 15859 15869 15923 15926 15987 16037 16046 16133 16151 161S6 16207 16286 16330 16340 16364 16389 16421 16440 16465 16466 16471 16468 16532 16543 16546 16552 16562 16566 16575 16614 16662 16670 16699 16703 16725 16729 16730 16736 16756 16787 16794 16823 16547 16S63 16867 16919 16934 16935 16985 17008 17025 17031 17034 17095 17104 17148 17153 17159 17251 17301 17304 17315 17321 17326 17353 17437 17507 17648 17673 17710 17716 17778 17817 17855 17873 17876 17885 17997 17999 18037 18038 18055 18081 18112 18238 18315 18317 18327 18367 18391 18413 18419 18450 18467 18510 18534 18576 18596 18598 18619 1S641 18665 18691 18696 18713 18714 18734 18758 18763 18811 18831 18865 18885 18889 18894 18909 18915 18919 18930 18946 18964 18982 19016 19051 19054 19071 19088 19093 19097 19162 19182 19188 19201 19202 19209 19210 19272 19351 19357 19373 19393 19398 19406 19440 19447 19498 19534 19553 19611 19649 19722 19731 19752 19779 19804 19820 19831 19903 19934 19987 2ÖÖ60 20128 20146 20148 20152 20193 20215 20244 20247 20263 20301 20364 20373 20432 20441 20462 20496 20699 2071# 20738 10755 20764 20819 20826 20834 20641 20842 20851 20874 20877 20961

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7