dagblad vqor alkmaar en omstreken No. 303 DINSDAG 2^ DECEMBER 1930 132e Jaargang. Uit het Parlement Dagelijksch overzicht. Buitenland Mmperial Oesters f 1.50 per dozijn. CMAHVin, mtsevoort SS. - 'lelefoon 110. W. IDI. H. PELS Zn., Wijnhandel. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het gebeele Rijk 2.OT. Losse nummers 5 cents. FRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN» Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. füSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DEN HAAG, 22 December 1930. Niettegenstaande de Tweede Kamer een ngewoon zware begrootingscam- pagne achter den rug heeft, is de spreek- lust nog niet merkbaar aan het luwen. ,Voor hedenmiddag was aan de orde ge steld het zoogenaamde Tarwewetje. Het ontwerp bedoelt, gelijk men weet aan de regeering volmacht te geven ten einde te bevorderen, dat in het meel, gebruikt om brood te bakken, ten minste 25 per cent inlandsche tarwe is vermaald. Dat men niet algemeen accoord ging met dit voorstel om den door malaise getroffen landbouwers de helpende hand te reiken, valt reeds af te leiden uit het feit, dat bij den aanvang der vergadering 18 sprekers waren ingeschreven en daar de Voorzitter niet, gelijk bij de behande ling der Rijksbegrooting, den spreektijd had gerantsoeneerd, was het te begrij pen ,dat de behandeling van dit crisis wetje niet in één dag kon afloopen. De Voorzitter had dan ook op de agenda, na de mededeeling, dat er geen avond vergadering zou zijn, wat hij reeds de vorige week had toegezegd, laten volgen dat desnoods de behandeling op Dins dag zou worden voortgezet. Het begrijpelijke gevolg is geweest, dat we hedenmiddag tot in het begin van den avond een reeks van sprekers heb ben aangehoord, waarvan het meeren- deel wat aiders wilde dan de regeering voorstelde. De eerste spreker, de heer Van Hellenberg Huber (r.k.) was anders wel vriendelijk gestemd en vol stond in hoofdzaak met enkele vragen te stellen. De volgende spreker, de heer Knot- t e n b e r g (lib.) tapte echter al uit een ander vaatje. Hij erkende, dat de land bouw moet worden geholpen, maar hij keurde het in de eerste plaats af, dat de Kamer bij dit voorstel aan de Regeering vrijwel de vrije hand had gelaten om naar welgevallen te handelen. Maar ook de wijze waarop gesteund zou worden, beviel hem niet. Wanneer de bakkers voor hun broodbereiding de beschikking krijgen over meel waarin het duurdere Follandsche meel is vermalen, is het eerste gevolg hiervan het duurder wor den van het brood en dat achtte hij zoo onraadzaam, dat hij dan nog liever zag, dat de tarweverbouwers maar direct steun ortvingen uit de schatkist. Met het regeeringsvoorstel ging hij dus niet mede. Zijn partijgenoot, Mr. Boon, kon er zich ook niet mede vereenigen. Hij vond. dat het menggebod vrijwel gelijk stond met een invoerverbod, waarvan de im porteurs het slachtoffer zouden zijn. Dan nog liever een teeltpremie! De heer Van der S 1 u i s (s. d. a. p.) vond het voorstel een economische ket terij en hij diende een motie in, waarbij de Kamer de regeering verzoekt in de plaats van het voorstel met een regeling van een productiepremie te komen, waarbij zich dan zou aansluiten een ver bod van de uitbreiding van den tarwe- bouw boven het in 1930 daarvoor be stemde oppervlak. De heer Lockefeer (r.k.) verklaar de zich tegen het regeeringsvoorstel, ten zij wordt toegestaan vrij vervoer van on vermengd meel. De heer B i e r e m a (lib.) wilde hier van niets weten en evenmin van de mo tie-Van der Sluis, waarvan de aanne ming ten gevolge zou hebben, dat er niets gebeurde, omdat de Regeering van geen premiestelsel wil weten. Hij zou ten slot te voor het regeeringsvoorstel stemmen, omdat er naar zijn overtuiging toch in ieder geval iets moet gesel ieden om den noodlijdenden landbouw te helpen. Dat was ook de meening van den heer Van Voorst totVoorst (r.k.), deze liet _*r zelfs op volgen, dat er niets beters denkbaar was dan wat de regeering thans had voorgedragen. Naar zijn over tuiging zou het brood er niet duurder door worden. De heer E b e 1 s (v. d.) had geen bezwaar tegen het regeeringsvoorstel, mist de steun slechts tijdelijk wordt gegeven, al tot 1 Augustus 1934. Het loonpeil der arbeiders mag er evenwel niet door dalen en hij vroeg den minister Ruys daarvoor te waken, ln- tusschen erkende hij dat een menggebod vooi den handel ernstig bezwaar kan opleveren en hij meende, dat het evengoed door een ver- voerverbod zou kunnen worden vervangen Gaarne zou hij in die richting 't wetsvoorstel gewijzigd zien. Met de motie-Van der Sluis ken hij zich niet vereenigen wegens de moei lijkheden van de uitvoering. De heer De Visser (comm.) heeft zijn inzichten omtrent de crisis uitvoerig ulte^; gezet, waarbij hij zich weder druk maakte over de bourgeoise en het kapitalisme, nij uitte zich daarbij bijzonder heftig over een geschrift van zijn sociaal-democratische col- lega Hiemstra wat deze zich intusschen zicht baar weinig aantrok De v o o r z i 11 e r had echter de vriende lijkheid den communist een zachte terechtwij zing te geven over zijn weinig parlementaire wijze van uitdrukking waarbij hij de betite ling van „heer" stelselmatig achterwege liet. „Ik wist niet", zeide de president leukjes, „dat u dermate bevriend waart met den heer Hiemstra, dat u de in de Kamer gebruikelijke titulatuur achterwege laat". Of de heer E)e Visser zich die opmerking erg heeft aange trokken, weten we intusschen niet. Van warme instemming met het regee ringsvoorstel getuigden de redevoeringen van de drie volgende sprekers, de heeren A m e n t (r. k.), van den Heuvel (a. r.) en Lo e r a k k e r (r. k.) De heer C o 1 ij n (a. r.) daarentegen ont wikkelde verscheidene bezwaren er tegen Alleen wanneer de regeering er voor zorgde, da aan onze eierproductie, die een waarde van 70 millioen vertegenwoordigt, geen moei lijkheden er van ondervindt, zal het hem min der moeilijk vallen vóór 't voorstel te stem men. Het liefst zag hij echter het voorbeeld van Zwitserland nagevolgd, dat een cen- traal-inkoopbureau heeft opgericht, waaraan alle invoer wordt geconsigneerd en dat ver koopt tegen door het parlement vast te stellen prijs. De heer Hiemstra (s. d. a. p.) liet zich zeer gunstig over het regeeringsvoorstel uit. De heer Braaf (plattel.) koesterde groote verwachtingen van het ontwerp en hoopte nu reeds op verlenging er van. De heer Oud (v.d.) wil zich met 't voor stel als tijdelijken maatregelen wel vereeni gen, maar zal een amendement indienen om het mengpercentage op ten hoogste 15 vast te stellen. Intusschen had hij liever gezien, dat de steun aan den landbouw maar direct uit de schatkist werd verleend. De heer Kersten (s. g. p.) was tegen het ontwerp, omdat het 't handelsmerk van ons meel in gevaar brengt en ons ambtena renkorps zal doen toenemen. De heer B k k e r (c. h.) ziet in het voorstel een noodmaatregel, dien hij wil aan vaarden, nu hij overtuigd is, dat de brood prijs niet zal stijgen. Morgen komt minister RuysdeBeren- brouck aan het woord. Het was intusschen over achten geworden. ernstig conflict met het lid van den regent- schapsraad, prins Nicolaas, over een pamflet tegen koning Karei. Bij Karel's terugkeer ver klaarde hij, dat hij nooit in de nieuwe om standigheden zou berusten. VINTILA BRATIANOE. t Uit Boekarest wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld, dat aldaar gisteravond ten gevolge van een beroerte is overleden Vintila Bratianoe, voorzitter der Liberale Partij in Roemenië. Vintila Bratianoe was een broer van Ionel, die indertijd door een lid der oppositie in een Kamerzitting werd neergeschoten, en hoewel misschien iets minder bekend dan deze, toch een groote politieke figuur in Roemenië. De overledene werd in 1867 in Boekarest geboren, zoo schrijft de N. R. C. Hij was de tweede zoon van den in 1891 gestorven staatsman Ion Bratianoe en een broer van den in 1927 overleden I. C. Bratianoe, den stich ter van Groot-Roemenië. Vintila studeerde aan de technische hooge- school te Parijs, waar hij het diploma van bouwkundig ingenieur behaalde. Met dit diploma keerde hij naar zijn land terug en kreeg een aanstelling bij de Saligny-fabrieken Ook werkte hij aan den bouw van Donau- bruggen op Roemeensch grondgebied. Nadat zijn broer Ionel het politieke erfdeel van zijn vader had aangenomen, trad hij ook in de politiek. Hij werkte mede aan de reorga nisatie van de liberale partij. Voorts wijdde hij #zich aan de studie van financieele en economische vraagstukken Nog voor den oorlog werd hij burgemeester van Boekarest. In 1916, dus in den oorlog, werd hij minister van oorlog en daarna van munitievoorziening. Na den ooi log zat hij in alle liberale kabi netten als minister van financiën, zoodat hij een aantal belangrijke hervormingen tot stand kon brengen. Hij bracht de infiatie tot stilstand en begon met het stabiliseeren van de munt en het in evenwicht brengen van de begrooting Hier voor was een hervorming van het belasting wezen noodig. Hij sl<x>t een overeenkomst met de Nationale Bank en consolideerde de buitenlandsche schulden. Na een pioiselingen dood van zijn broer trad hij in diens plaats in de regeering. De hervorming van het kabinet had tot resul taat, dat Vintila de portefeuille van finan ciën en het minister-presidentschap op zich nam. Ook de leiding var de liberale partij ging op hem over. Tengevolge van den treurigen economi schen en financieelen toestand vaa het land probeerde Bratianoe herhaaldelijk een con centratiekabinet uit alle partijen te vormen In het bijzonder poogde hij de nationaal-zara nLten onder Manin aan zich te binden. Maar dit weer Manin steeds beslist af. Tenslotte trad hij 3 Nov. 1928 met zijn kabinet af. Tenslotte trad hij 3 Nov. 1928 met zijn kabi net af. Daarop werd Nanin met de regee- ringsvorming belast. Sedertdien was Bratianoe met zijn partij in hevige oppositie. In Mei 1930 had hij e® IN EUROPA BESTAAT GEEN OORLOGSGEVAAR ZEGT KELLOGG De voormalige Amerikaansche staatsse cretaris Kellogg, die van zijn verblijf in Europa, laatstelijk te Oslo, waar hij den Nobelprijs voor den vrede in ontvangst heeft genomen, in de Ver. Staten is teruggekeerd, verklaarde, dat de ontwapening te land de voornaamste factor tot verzekering van den vrede is. De gallieerde mogendheden heb ben zich door verdragen verplicht ook hun nerzijds te ontwapenen. Hij gelooft, dat men de toekomst hoopvol tegemoet mag zien en is ervan overtuigd, dat de ontwapenings conferentie binnen één of twee jaar bijeen zal komen. In Europa bestaat geen oorlogsgevaar, evenmin als het resultaat der Duitsche ver kiezingen de mogelijkheid voor een conflict schept. „IM WESTEN NICHTS NEUES". Zal ze in Oostenrijk verboden worden? De Oostenrijksche ministerraad heeft zich gisteren beziggehouden met de vraag of de film „lm Westen nichts Neues" al dan niet toegelaten moet worden. Na ampele bespre kingen werd een beslissing genomen, waarin erop gewezen wordt, dat het bioscooponder- zoek volgens de constitutie een zaak is, die den landen aangaat. Op grond hiervan kan door de Bondsregeering geen rechtsgeldig verbod van de vertooning van de film wor den uitgevaardigd. Echter heeft het onder zoek van de motieven, die in Duitschland de film deden verbieden, aangetoond, dat de film het aanzien van de Duitsche natie ver laagt en het kabinet besloot derhalve den landen in dien zin te adviseeren. Men schat de aan de advocaten uit te kee- ren honoraria op rond f 20.000, daarbij ko men nog gerechtskosten tot een bedrag van ongeveer 50.000, onverminderd de getui- gengelden enz. De Bank van Portugal had de drukkers firma Waterloo aangeklaagd ter zake van het feit, dat door haar nalatigheid meer dan een half millioen Portugeesche bankbiljetten door den Nederlander Marang in omloop konden worden gebracht. De rechtbank was het met de aanklagers eens, dat het de directie van de drukkerij aan de voor haar bedrijf dringend noodzakelijke zorgvuldigheid had ontbroken. Een der directeuren der drukkersfirma was verleden jaar Lord-Mayor van Londen. DE OPENBARE RUST OP KERSTMIS. Een algeheel verbod in München voor optochten e.d. Te München zijn ter handhaving van de f>enbare rust en veiligheid gedurende de kerstdagen alle politieke vergaderingen in de openlucht en ook alle optochten, opmar- schen en andere demonstraties onder den blooten hemel verboden. Het verbod gaat in op 24 Dec. des middag. GROOTE KOUDE IN CENTRAAL AZIE. Naar uit Samarkand gemeld wordt, heerscht in geheel Centraal-Azië een ongewoon stren ge koude, welke tot 41 graden onder nul be reikt. In den strengen winter van 1900 werd nog slechts een temperatuur van 28 graden onder nul te Tasjkent waargenomen. SPIONNEN IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. De grenspolitie heeft, naar de „Tempo" verneemt drie Duitschers van Poolsche na tionaliteit uit Gross-Dammer gearresteerd, die spionnage ten gunste van Polen verricht ten. Zij legde tevens beslag op een groote hoeveelheid documentenmateriaal. Het moet hier een wijdvertakte organisatie betreffen. De arrestanten zijn naar Meseritz overge bracht. Verdere arrestaties zijn nog te ver wachten. MEVR. KOLLONTAY IN ONGENADE? De Gezante van Sovjet-Rusland te Stock holm, Mevrouw Alexandra Kollontay is plot seling naar Moskou vertrokken. Naar het blad „Allehanda" mededeelt, zou zij in onge nade zijn vervallen en teruggeroepen zijn Te Moskou is men naar verluidt niet geheel tevreden over de „burgerlijke" levenswijze van dezen vrouwelijken gezant, terwijl ook haar bolsjewistische propaganda in Noorwe gen, waar zij voorheen gezante was, niet het gewenschte gevolg moet hebben gehad. Litwinoff moet volgens bovengenoemd blad al geruimen tijd op gespannen voet staan met Mevr. Kollontay. AARDBEVING OP FORMOSA. Naar gemeld wordt heeft een hevige aard beving op Formosa een paniek onder de be volking teweeggebracht. Een aantal huizen werd verwoest. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. SPOORWEGONGELUK IN ZUID-SLAVIE. Op het tarject Serajewo-Visegrad-Belgra- do heeft gisteren een spoorwegongeluk plaats gehad, tengevolge waarvan 1 persoon gedood, 6 ernstig en 4 licht gewond wer den. Door een aardstorting derailleerde de locomotief van een personentrein en sleepte drie wagons met zich mee. Alle drie voertui gen werden vernield. AMOK TE KOPENHAGEN. Gistermiddag heeft zich te Kopenhagen een verschrikkelijk drama afgespeeld. Een vrouw, Jannings genaamd, die reeds jaren lang in een krankzinnigengesticht verpleegd werd, overviel plotseling haaf zuster in haar woning en sneed haar den keel af. Daarna rende zij met het van bloed druipende mes de straat op en trachtte daar eveneens slacht offers te maken. Een man, die haar hierin trachtte te belemmeren, liep zware steekwon den op. Zij rukte zich los en sloeg op de vlucht. Voor men haar kon arresteeren, wist zij zichzelf eerst nog zwaar letsel toe te brengen. DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN AFFAIRE. De firma Waterloo Sons veroordeeld. Het groote proces dat door de Bank van Portugal tegen de wereldbekende Londen- sche drukkersfirma, Waterloo Sons was aanhangig gemaakt, in verband met het drukken van valsche bankbiljetten, welke af faire ook in Holland groote aandacht had getrokken, is door het gerechtshof ten gunste van de Bank beslecht. De drukkersfirma werd veroordeeld tot een schadevergoeding van ongeveer ƒ6 Vt millioen. De oorspronkelijke eisch van de Bank be liep ongeveer 13 millioen. Het proces heeft 21 dagen geduurd, Oude Jenever, per liter f 3.25 Likeuren, (10 soorten) vanaf f 2.per fl. Advocaat vanaf f 1.85 per fl. Cognac vanaf f 2.50 per fl. Spaansche Wijn f 1.30 per fl. Koorstraat 4951. Tel, 207. Alkmaar. vens, dat hij geweld zou gebruiken als hij zijn recht niet zou kunnen vinden. Hij drong eensklaps het Kabinet van den Rijksminister van Arbeid Stegerwald binnen, die toevallig echter niet aanwezig was. Terwijl de dienst doende beambte hem aan het lijntje hield, werd er assistentie gehaald. Na een hevige worsteling kan men den man eindelijk over- meesteden. Hij werd door de Schupo in hech- tenis genomen. In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van nieuwjaarswenschec a 59 cent a contant. DE DIRECTIE. DE TROEBELEN IN SPANJE. Telegrammen van het I.V.V. aan de Spaansche arbeidersbewe ging. Het I.V.V. zond gisteren een telegram van sympathie aan het Spaansche Vakverbond, bij welke gelegenheid het met groote voldoe ning er gewag van maakt, dat het Spaansche Vakverbond ten opzichte van de huidige troe belen de beginselen van politieke wijsheid in acht heeft genomen. Een tweede telegram, gericht aan de Spaansche sociaal-democratie spreekt de verontwaardiging van het I.V.V. uit over de inhechtenisneming van leidende figuren der Spaansche socialistische bewe ging, alsmede ook de verwachting, dat de moed der Spaansche arbeiders, ondanks al les, niet zal verlammen. BLAUWZUURVERGIFTIGING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Tien dooden. Maandag zijn in het Tehuis voor Armen en Ouden van Dagen te Gitschin (Jicin) ten gevolge van blauwzuurvergiftiging 10 per sonen om het leven gekomen. Het zeer oude gebouw, zou met toestem ming der plaatselijke autoriteiten grondig worden gezuiverd. De verschillende zalen en kamers werden met cyaanwaterstof gegast. Volgens voorschrift mogen de kamers nadat zij 30 uren zijn gelucht weer worden betre den. Als gevolg van de koude zichten de be woners reeds drie uren na de werkzaamhe den de kamers weer op, waarbij zij onmid dellijk vergiftigingsverschijnselen vertoon den. Zes waren op slag dood. 17 anderen moesten naar het ziekenhuis worden ver voerd, waar vier van hen zijn overleden. Op een uitzondering na, zijn alle slachtoffers ouder dan tachtig jaar. De verantwoordelijke autoriteiten hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. De man die de leiding had bij de werkzaamheden is gearresteerd. AANKOMST PRINS LOUIS VAN MONACO. Menigte stormt op hem af. Toen Prins Louis van Monaco gisteren van Parijs te Monte Carlo arriveerde, storm de buiten het station plotseling een groote menigte op hem af. De politie chargeerde en arresteerde een dertigtal personen. De prins reed zoo snel mogelijk naar zijn paleis. ZONDERLING BEZOEK BIJ DEN DUITSCHEN RIJKSMINISTER VAN ARBEID. Gistermiddag heeft zich in het Duitsche Rijksministerie van Arbeid een ongewoon tooneel afgespeeld. Er verscheen een 36-ja rige werklooze schilder, die den chef der af deeling werkloosheid te spreken vroeg. Daar na vroeg hij op zenuwachtigen toon een on derhoud met den Departementschef of den Minister van Arbeid persoonlijk. De bode, die hem te woord stond probeerde hem té kalmeeren en verzocht hem zijn verzoek schriftelijk in te dienen. De zonderlinge be zoeker stemde hierin toe, doch verklaarde te Heden beginnen wij een nieuw feuille» ton, dat niet zal nalaten de aandacht te trekken. Kapitein Wageviers tocht naar Rusland, is een bewerking van een authentiek Dagboek van een Neder- landsch officier, die den beruchten tocht van Napoleon heeft meegemaakt. Dit verhaal, dat nog niet eerder is ge publiceerd, is verlucht met een groot aantal goede penteekeningen, en de be werker van het verhaal is er zeker in geslaagd van een dor, vervelend dag boek, een zeer interessant verhaal te maken. Om van de geregelde toezending van de Alkmaarsche Courant verzekerd te tijn, doet men goed zich bij de adminis tratie als abonné op te geven, gij kunt Wageviers tocht dan var het begin tot het einde meemaken, en tevens zult gij de Alkmaarsche Courant als een ware vriend des huizes ieeren waardeeren. Zij, die nich met 1 Januari a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen dc- tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis DE DIRECTIE. BELANGRIJK VOOR NIEUWE ABONNE'S. SLACHTOFFERS VAN DEN MIST. Zeven dooden en 20 gewonden in Zuid-Engeland. In Zuid-Engeland zijn zeven personen bij ongelukken, welke door den dichten mist werden veroorzaakt, om het leven gekomen. Ongeveer 20 personen werden gewond. Van de ongelukken met doodelijken afloop waren de meesten aanrijdingen door motor rijwielen of autobotsingen. Te Londen had een botsing plaats tusschen een dicht bezette autobus en twee vracht auto's, waarbij 12 personen, deels zwaar, werden gewond. In de buurt van Croydon was het verkeer geruimen tijd gestoord, doordat een vracht auto op eenige andere auto's inreed. In totaal kwamen daarbij negen wagens in het gedrang, zoodat het verkeer daar ter plaatse ernstig stagneerde. De verbindingen met de voorsteden moeten slechts gedeeltelijk gehandhaafd blijven. Hel treinverkeer ondervindt groote vertraging. Het vliegveld Croydon was buiten dienst De binnenkomende vliegtuigen konden o; het vliegveld Lympne daien. EINOE DER REGEERINGSCRISIS IN GRIEKENLAND. Venizelos premier. Met grooten spoed heeft Venizelos het nieuwe Grieksche kabinet gevormd. Venize los zelf is in het nieuwe kabinet minister president zonder portefeuille. De ministers van buitenlandsche zaken, financiën, eere- dienst en economische zaken blijven in func tie en voor de vier ministers die niet meer op hun post terugkomen zijn zes nieuwe mi nisters in het kabinet opgenomen. De wijzi ging in de regeering is in hoofdzaak een binnenlandsche partij aangelegenheid, die bij het publiek weinig bijval vindt. Zelfs in eigen partijkringen is de ontvangst van het nieuwe kabinet niet' gunstig, zoodat het waarschijnlijk een kort leven is beschoren. KORTE BERICHTEN. De 54-jarige mej. A. te Capelle a. d. IJsel, die Donderdag ten gevolge van het vlamvatten van een pan met vet ernstige brandwonden kreeg is Zaterdagnacht in een ziekenhuis te Rotterdam aar de bekomen .verwondingen overleden.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1