bü verkoudheden en rheumatiek Provinciaal nieuws Ingezonden stukken - deur van de Burgemeesterskamer en die van g en W. te Castricum openstaat, om Ged. Stater, daarover te ontvangen De wethouder van de bedrijven zal de cijfers noemen; ik ge loof. dat ik in het algemeen duidelijk geweest ben en dat ik daarover geen tegenspraak van U zal behoeven te verwachten. Wij hebben geen behoefte om met de prov te praten over de overname van het bedrijf; wij hebben wel behoefte aan een behoorlijk contract met de Prov Wil de Prov met ons over de overname praten, dan zullen wij haar behoorlijk ontvangen. Tenzij de Pard B en W. dit positief op draagt zullen Ged. Staten niet beleven, dat B. en Vi van Castricum bij hen komen met de vraag: Mogen we asjeblieft met je praten over de overname van het bedrijf?" Daar heeft de gemeente Castricum met zijn sterke ontwikkeling en zijn eersteklas Directeur geer: behoefte aan. (Applaus) Komende tot het gasbedrijf, betoogde spr.. dat in hetgeen de heei Aukes over de ver gadering naar voren had gebracht, een sterke persoonlijke tendenz zat. Spr zou kunnen zeggen, dat hij geen verantwoording schuldig •was voor eenige toezegging, die hii daar heeft gedaan. Hij wil echter wel verklaren, waarom hij dat deed. Toen spr in 19naar het hoogovenbediijf was gegaan, deed hij dit niet in opdracht van den Raad of van B en W.. maar deed hij dit persoonlijk, omdat hij zich als burgemeester tot taak stelt, zich op de hoogte te stellen van alles, waardoor het belang van de gemeente gediend werd. Toen in de vergadering van ..De Hanze" mij ge vraagd werd. om dit thans weer te willen doen. had ik er geen bezwaar tegen om per soonlijk. zonder opdracht van den Raad, weer te gaan praten. Maar toen ik den volgenden dag in de krant las, dat één der aanwezigen daar ge zegd had: ,.A1s U het niet doet, dan doen wij het zelf", heb ik mij direct van die toe- zegging ontheven geacht. Wanneer dit in de vergadering tot mij was doorgedrongen, zou ik direct gezegd heb ben: „Ik praat er niet verder over, want ik zit hier niet om antwoord te geven aan men- schen, die blijken ontevreden te zijn". Ik dacht dien avond, dat de vergadering be doeld was om de gemeentebelangen te be hartigen en ik heb toen nog aan den heer G F. Ris eenige gevens gevraagd en ook aan een paar anderen en gezegd: „Ze werden mij den volgenden dag toegezegd, doch ik kreeg ze niet. Ik heb toen nog in een kort briefje aan de toezegging herinnerd, doch als antwoord daarop een brief gekregen, die ik niet zal voorlezen, maar van een zoo on- behoorlijken inhoud, waarin zelfs de burge meester verdacht werd gemaakt en getwij feld werd, of het mij werkelijk ernst was ge weest met mijn toezegging. Dat is de reden, waarom ik er geen oogenblik meer aan denk om die toezegging uit te voeren. Beverwijk ontvangt het gas uit de eerste hand en zou het ons moeten leveren. Vol gens het verslag van '29 kostte het gas Be verwijk 4 1/4 cent, terwijl het ons ongeveer 4 cent kostte. Uit een door ons ingesteld on derzoek is komen vast te staan, dat om 5 L. water te Beverwijk aan den kook te brengen, 183-4 L. gas noodig is. Onder dezelfde om standigheden is daarvoor te Castricum 152 L. noodig. Het verschil is dus meer dan 30 L. Al zou het gas hier duurder zijn, dan zou daaruit reeds bliiken, dat het gas hier goed- kooper is. Spr. vraagt zich af, of de Directeur van Beverwijk, die hier gaarne schijnt te vertoe ven en de burgers warm maakt, wanneer hij deze cijfers onder de oogen krijgt, daarin geen aanleiding moet vinden om zich tot B. en W. van Castricum met de vraag te rich ten of ze asjeblieft geen gas in Beverwijk willen leveren. (Applaus Het zou een schande voor den Raad zijn om terwiile van enkele ontevredenen, waar onder er zijn, die in den Raad hebben geze ten, die den Directeur van corruptie hebben beschuldigd en toen uitkwam, dat daar geen sprake van was, met de staart tusschen de beenen zijn gaan loopen, en die nu de ge meente in opstand willen brengen, op dit moment dit onderzoek te willen instellen Het zou in strijd zijn met de waardigheid van den Raad om aan dergelijke menschen gehoor te geven. De Raad moet zeggen„Wij doen dit niet". Spr. vertrouwt ten volle den Directeur op grond van de cijfers. Als mensch heeft hij ook buitengewoon respect voor den Direc teur en spr. zou het een schande vinden om diens rapport nog weer in handen te stellen van deskundigen Er is geen andere deskun dige, die het beter weet dan deze Directeur De man is buitengewoon waarheidslievend Er is geen enkele reden, om het hoofd te bui gen voor een relletje. Deze menschen moet eenvoudig de mond gesnoerd worden, door geen notitie van hen te nemen. Wanneer wij gingen luisteren naar bui tenstaanders, dan geloof ik, dat het bij ons niet bij ezelsooren zou blijven, zooals dat bij koning Miras het geval is geweest. (Applaus 1) Weth. Louter, voorzitter van de com missie van de bedrijven, deed het buitenge woon veel genoegen,, dat allen in den Raad den Directeur hulde brachten en het volle vertrouwen in hem stelden. Op grond van de cijfers, zegt spr., ondanks den hoogen maximalen stroomprijs en den hoogen K.W. U.-prijs, dat Castricum een prachtig elec- trisch bedrijf heeft. Spr. gaf aan de verlagingen, die in den loop der jaren konden worden uitgevoerd en wijst erop, dat voor 1931 kan worden voor gesteld, den K W.U.-prijs op 34 cent te bren gen, er aan toevoegende, onvoorziene om standigheden daar gelaten, dat het daarop volgend jaar op grond van de cijfers over het 3de kwartaal het voorstel verwacht mag Word.", om dien prijs op 30 cent te ste len. Komende tot 't gasbedrijf, komt spr. tot de conclusie, dat het gas kost zonder rente en aflossing, maar verder met alle onkosten in begrepen, 36954 85 Hiervan komen aan baten terug 16944.69, zoodat blijft te dek ken 108 '0 16 Het gas in Castricum heeft 4890 cal waarde en dat van de hoogovens 4990 Uit pen door ons ingpsteld onderzoek is gebleken, dat de hoogovens gas leveren van 4100 tot 4300 cal. Om veilig te zijn, stelt spr het gas van Castricum op 4700 en dat van de hoogovens op 4250 Het verschil is dan 10 pCt. Castricum produceert 450.000 m Asp Ie» er op dal op elke w be> woord Bayer" staat. Prijs 75 d*. M3, gelijk aan 500.000 M3 van de hoog- ovens; a 4 cent, is dat 20.000, zoodat Cas tricum reeds 200 goedkooper uit is. opr. geeft hier na een becijfering over de ente en aflossing en komt tot de conclusie, flat het gas netto bij den verbruiker met een cal. van 4250 op 7.2 cent komt. was de kostprijs per M3 24 cent; in 29 9 cent; in "31 8y, cent met 4800 cal. of 7.2 cent met 4250 cal. Steeds beweegt de kostprijs zich in een dalende lijn. Wanneer anderen leverden, zou de prijs niet hooger mogen zijn dan 6 cent, wanneer de gemeente daaruit althans voordeel wilde behalen Door de prijsdaling van het gas in 31 moet het bedrijf een winst derven van 1890 en sluit de begrooting met een batig saldo van 1130.28. Wanneer die 1130.28 werd ver werkt, dan zou het gas 0.2 cent lager kun nen zijn. Het verbruik neemt steeds toe door de verlaging en de uitbreiding van de ge meente, zoodat het niet anders kan of de gasprijs zal binnen afzienbaren tijd aan merkelijk verlaagd kunnen worden. De Com missie heeft Vrijdag berekend, dat, wanneer de fabriek nog 3600 kan derven, dat dan de verbruiker, vanaf de eerste M3 8 cent kon worden berekend. Spr. wijst er nog op, dat in deze begroo ting de toename niet is verwerkt en toch kan die op 3000 M3 gesteld worden. Spr. gaf toe, dat voor de kleine gebruikers de prijzen nog niet zijn, zooals ook hij die wil, doch hij ver zekerde, dat de eerste verlaging, die thans zal volgen, er een zal zijn voor de kleine verbruikers, omdat voor de grcote niet meer verlaagd behoeft te worden, aangezien voor hen de prijs op een peil staat, dat de gemeen te daarvoor de toets der vergelijking met iedere gemeente van gelijke grootte kan weer staan. Ook in de Commissie is besproken om de 1000 te verwerken ten behoeve van de kleine verbruikers, doch het is niet mogelijk, die 1000 een zekere groep ten goede te laten komen, aangezien ook de groote verbruikers de eerste 20 M3 afnemen. De heer De N ij sMen zou den prijs bo ven de 30 M3 iets kunnen verhoogen. Weth. Louter: Ook de Directeur heeft verklaard, dat het niet uitvoerbaar is om de 1000 aan de eerste groep ten goede te la ten komen. Het komt spr. onbegrijpelijk voor, dat er in 1921 geen actie is gevoerd, toen de prijs 27 cent was en de gemeente 40.000 moest bijpassen. Waarom toen geen stem men, die zeiden: „We moesten de fabriek opdoeken De Raad stelde zich toen wel de vraag: „Wat moeten wij beginnen? Wij zitten in het moeras". Thans heeft de gemeente een Directeur gekregen, die niet alleen is een goed technicus, maar ook een buitengewoon koopman, die wel de volmaaktheden bezit om als leider van de bedrijven op te treden en die, de voorzitter heeft dit terecht gezegd, ook als mensch alle respect verdient. Waar om in 1921 geen actie en nu wel, nu wij aan den vooravond staan van een aanmerkelijke verlaging en elke beoordeeling kunnen door staan. De heer Aukes geloofde, zich tot tolk van den geheelen Raad te maken, wanneer hij zeide, dat ieder wéldenkend mensch, die den burgemeester kent en den directeur van het gasbedrijf, zijn schouders heeft opge haald, toen hij kennis nam van de uitdruk king van den heer Bruch, lid van Ged. St., in de vergadering van Prov. St., toen deze sprak over amokmakers te Castricum. Spr. kan zich levendig begrijpen, dat de voorzitter, waarvan de raadsleden weten, dat hij altijd op de bres staat, om de belan gen van Castricum te behartigen, zeer on aangenaam getroffen is door een dergelijke uitdrukking door één der groote bewindslie den in de Provincie. Hij stelde er prijs op. dit als raadslid te zeggen. Het nam evenwel toch niet weg, dat de burgemeester tengevolge van die onaangena me kwestie nog niet kan zeggen: „Nu wei ger ik, in onderhandeling te treden met het P.E N. en zij moeten maar bij ons komen. Spr. herinnerde eraan, dat hij er reeds een paar jaar geleden op aangedrongen heeft, dat het College eenvoudig zou vragen, op welke voorwaarden Castricum een directe le vering van stroom aan de ingezetenen door de Prov. kon krijgen. De voorzitter van den Raad weigerde toen dat onderzoek in te stel len en zeide: „Wij hebben alleen de belangen van de gemeente te behartigen". Deze nam de gemeente als een staatkundige eenheid, maar daar staat tegenover, dat er belangen zijn van gemeentenaren en hij kon zich voor stellen, dat het mogelijk is, dat een belang rijke groep gemeentenaren, dat zijn de af nemers, hun voordeel zien in een andere rich ting dan de raad aangeeft De voorzitter: Dat is in mijn stel ling omschreven. De heer Aukes: Ik heb aangedrongen op een protest tegen de weigering van het electr. bedrijf om een samenspreking te hou den, waar het nieuwe contract moest wor den aangegaan met de gemeente; maar ijc wilde toch dat een onderzoek werd inge steld naar de andere wijze van levering. Ik herhaalde dit, toen op de agenda stond om Prov. St. toestemming te verzoeken om hier te stichten een eigen electr. bedrijf, welk voorstel alleen het doel had, een protest te gen de houding van het electr. bedrijf. Ik heb gezegd, dat er een andere wijze van protes teeren was. Ik was toen de eenige, die de houding innam en daarom kan ik daarin blijven voortgaan. Ik gevoel, dat er voor het College iets onaangenaams in is om nu, ge zien de wijze, waarop in de Statenvergade ring is opgetreden, te doen, wat ze voor eenige jaren had kunnen doen en dat is een onderzoek doen. aar zelfs het onaangename optreden van eenige ingezetenen mag het College naar mijn idee niet terughouden een goede daad te doen en die goede d3ad is: eenvoudig een onderzoek instellen en andjrs Op mijn vraag, waarom B. en W. toen geen onderzoek instelden en waraom zij het nu ook niet willen, heb ik nog geen ant woord gekregen. Het leidt tót geen nadere gevolgen. Ik erken, dat het door het optreden van sommige ingezetenen tot iets onaange naams is gemaakt en ik wil dan ook niet zoo ver gaan als de heer Res en voorschrijven, op welke wijze dat moet worden ingesteld. Ik wil dit overlaten aan het beleid van B. en W. Maar ik wil wel een onderzoek naar de stroomlevering direct aan de ingezetenen door de Prov. Dit is geen afkeuring van het beleid van den directeur der lichtbedrijven. Die staat, ook naar mijn idee, vast. Ook na de onaan genaamheden stel ik echter nog altijd prijs op dat onderzoek. Maar evenzeer wil ik zeg gen, dat ik een ontzaggelijke waarde tucht aan den Directeur van onze lichtbedrijven als technicus en als commercieel man en ik neem van U over, dat ik dat ook doe als mensch. In weerwil daarvan durf ik toch zeg gen, dat ik het betreur, dat B. en W. nog hetzelfde standpunt van vóór eenige jaren innemen en het onderzoek niet willen instel len. Wanneer toen het onderzoek was inge steld, was deze vergadering misschien niet noodig geweest. Het kan best zijn, dat we dan even sterk vóór het behoud van het eigen bedrijf zouden zijn. De ontzettende voor waarden zooals het P.E.N. ons oplegt, een maximum maximale belasting en het hoogste tarief voor de stroomlevering maken het moeilijk, goedkoopere stroom te leveren en toch hooren wij nog gelukkig van een aan merkelijke verlaging. Feitelijk is de verla ging nog sterker omdat er een levering :s over den dubbelen meter en met verwonde ring vernam spr., dat iemand van die leve ring over den dubbelen meter niets wist. Hij oordeelde het wel gewenscht, dat daaraan meer bekendheid in de gemeente werd gege ven. Spr. verklaarde, het alsnog op prijs te stel len, wanneer het College er toe zou kunnen overgaan, om een onderzoek in te stellen bij het P.E.N. en naar de voorwaarden, waarop de stroom door het P.E.N. direct aan de in gezetenen kan worden geleverd. De heer Res ging in op de opmerking van den heer De Vries, die zijn verwondering er over had uitgesproken, dat spr. gezegd had, den directeur te vertouwen en toch te vens had voogesteld, het rapport van den directeur door een Commissie van onderzoek te laten onderzoeken. Wanneer men spr. vraagt: „Kan U de verantwoording dra gen?' dan moet hij zeggen: „Neen, want ik ben niet technisch aangelegd". Daarom laaf men een accountant de boeken nagaan en die draagt de verantwoording. Er zou heel wat moeten gebeuren, vóór spr. ermee zou instemmen, dat de gasfabriek werd opge doekt. Nu zegt men wel, dat een paar men schen uit de bevolking in die richting drijven, maar de R.K. fractie is er niet vreemd aan, want die Heeft er dit jaar nog over gespre ken. Nu er aandrang komt van de bevolking, wil men het niet. Wat kost nu zoo'n onder zoek? en kan daardoor de geheele bevolking tevreden stellen en bereiken, dat het geheele gedoe de wereld uitraakt. De heer De Vries was van oordeel, dat, wanneer de Raad daartoe zou overgaan deze eigen waarde niet hoog zou staan. De Raad zou dan het bewijs leveren, een bestuur te zijn, dat van buitenaf bestuurd wordt. Wan neer men dit aan een groep toegeeft, dan kan morgen weer een andere groep wat anders verlangen. Spr. meent dan ook, dat men daarop absoluut niet moet ingaan. De woor den van den voorzitter kan spr. woord voof woord onderschrijven. Dit is ook het geval met de woorden van den voorzitter van de Commissie van Toezicht op de bedrijven Spr. wijst nog op het sociale belang, ver bonden aan een eigen gasfabriek, nen per sonen zijn daar vast in betrekking en vinden daar een flink bestaan. Ook is er steeds werk voor losse arbeiders en dit is van waarde voor de werkloosheid. Wanneer men de fa briek uit handen geeft, kunnen andere ge meenten van dergelijke dingen profiteeren. Bovendien wordt hier jaarlijks 7000 H L co kes verkocht tegen een prijs, 20 cent per HL. lager dan te Beverwijk. Die cokes wordt ge bruikt door den kleinen man, ingezetenen van de gemeente. Dat is dus ook een sociaal belang. Op grond van de prijzenpolitiek van de Commissie, die er steeds op uit is, het ver bruik te bevorderen, is de tijd niet ver m.*er, dat de prijs op 8 cent kan worden gesteld. Voor de groote afnemers kon worden ge daan wat wenschelijk is en de Commissie is er nu aan toe om te kleine afnemers te ver lichten. Als de Commissie maar den tijd heeft, dan staat spr. er borg voor, dat er een prijs komt waar Beverwijk absoluut niet te gen op kan. De heer T w i s k zou nog gaarne zien, dat het vast recht werd opgeheven. De heer H e 11 i n g a begreep niet, waar om de beer Aukes nog aandringt op een on derzoek naar de voorwaarden voor rechts- streeksche levering van stroom door de Prov. Die gegevens zijn er, want er bestaan ge meenten, waar de Prov. rechtstreeks levert Bovendien is het den heer Aukes toch ook wel bekend, dat de Prov. aan CasHcum ge weigerd heeft, te onderhandelen over de af sluiting van het nieuwe contract. Waarom zullen B. en W. een omweg bewandelen! Castricum heeft geen behoefte aan recht- streeksche levering. Spr. meent nog, dat de J?aad besioot, het contract slechts voor eén jaar te vernieuwen Uit de stukken vernam hij, dat het uitdraaide op een verlenging van 5 jaar. Spr. vraagt of dit van boven af is opgelegd. Devoorzitter: Ja, De heer H e 11 i n g a vond dit ook een motief om geen nadere inlichtingen in te winnen. Spr zou daarom gaarne zien, dat de heer Aukes zijn denkbeeld liet varen. De heer De Nijs had met genoegen de woorden van den voorziter beluisterd en vooral die ten opzichte van het lid van Ged. Staten, maar ook die ten aanzien van den Directeur, den heer Verhoeven. Spr. was het er volkomen mee eens, dat het, hangende het geschil, over het contract geen tijdstip is om het gewilde onderzoek in te stellen De Provincie, die de directe levering wil, dient zich tot Castricum te wenden Spr. gelooft, dat de Statenleden niet voldoende zijn ingelicht en niet weten, dat de PEN directie zoo handelt tegenover de gemeente. Spr. zou gaarne de 1000 nog willen aanwenden voor de kleine verbruikers en meent, dat dit mogelijk is door het verbruik boven de 30 M3 zóó te verhoogen, dat de verlaging beneden de 20 M3, die de groot gebruikers ten goede zou komen, gedekt wordt. Spr. wil geen voorstel doen, maar a's dit niet mogelijk is, dan geeft hij toch de Commissie in overweging, de 1000 te re serveeren, op dat men zoo spoedig mogelijk de kleine verbruikers tegemoet kan komen. Wethouder H e m m e r was van oordeei, dat cijfers waren gegeven, waar geen speld tusschen te krijgen was. Ook bij onderschreef ten vol'e de waaraeerende woorden over den directeur. Terecht had de heer De Vries erop gewezen, dat er zooveel perspectief in de ge meentebedrijven zit. We zijn over de moeilijk heden heen en zoover, dat we de vruchten kunnen plukken van den arbeid van den directeur er de commissie. Het zou nu absurd zijn om te besluiten, het bedrijf uit handen te geven. De heer H e 11 i n g a: Daar denken wij niet aan. Wethouder Hcmmer deed het genoegen, dat de raad daarvoor niet gevoelt. Heeft men er wel eens aan gedacht, wat daaruit kan voortvloeien? De hoogovens leven contruc- tueel tot 1942 en nog wel onder voorwaarde, dat, wanneer hun cokesproductie niet door gaat, zij gerechtigd zijn, de gaslevering stop te zetten. Wat zullen de gevolgen zijn voor Castricum, wanneer er een staking aan het hoogovenbedrijf uitbreekt? Waar blijft het prestige en de zelfbewust heid van den raaa? Vóór 10 jaar zou spr. gezegd hebben: „ja". Maar om, nu we uit het moeras zijn, onderhandelingen aan te knoopen, is iets, wat absurd is. Spr. begrijpt niet, dat er nog menschen zijn, die daarover denken. Zelfs wanneer men van buiten de ge meenten 1 cent lager kon leveren, gevoelt nij er niets voor, omdat men zich dan met han den en voeten bindt aan derden. Beverwijk wil gee gas leveren uit liefde voer Castricum, maar om er beter van te worden. Wethouder Louter zeide nog, dat de commissie, wanneer maar eenigszins gezien kan worden, dat in '31 het bedrijf goed loopt, voornemens is den prijs voor den kleinen man te verlagen. Spr. verheugde er zich nog over, dat de raad eenparig heeft uitgesproken, het volste vertrouwen in den directeur te stellen. Hij wijst er nog op, dat men zich niet blind meet staren op den prijs van heden, maar ook rekening moet houden met de toekomst. In dit verband wijst hij op hetgeen door de Prov. op het Prov. landgoed zal geschieden. .Dit zal verhoogde afname tengevolge hebben en daaruit komt winst, waarvan de ingezetenen kunnen genieten. De voorzitter zeide, dat het formeel niet juist is, wat de heer Aukes zeide, dat B en W. geen onderzoek willen instellen. Als de raad het opdraagt, kunnen B. en W. het niet weigeren. B. en W. hebben zich er altijd tegen verzet, dat de Raad dit zou doen en blijven dit deen omdat h. i. het gemeente belang dit niet eischt. Toen spr. in 1918 in Castricum kwam, was het electr. net in han den van de Prov. Die distribueerde toen rechtstreeks aan de inwoners, doch deed toen buitengewone moeite, bij spr., om den raad te bewerken, dat de gemeente het zou over nemen. In den Raad werd het meermalen be sproken. De raad weigerde, onderzocht, wei gerde weer en tenslotte wist de directie van het P. E. N. den raad ertoe over te halen, dit te doen. Nu gaat het goed. Ligt het nu op onzen weg om te zeggen: „Wij willen het overdoen". Ik vind dat absoluut verkeerd. Niemand kan zeggen, dat daar een gemeente belang bij betrokken is, maar ik blijf herha len, dat zoowel de deur van de burgemeesters kamer, als die van B. en W. open staat voor Ged. St., om dit te bespreken en dat ze fat soenlijk ontvangen zullen worden. Er is geen motief, dat wij naar het P. E. N. zouden gaan. Dat is ook een verkeerde politiek. Hel moge zoo zijn, dat de P. E. N.-directie zich niet op een handelsstandpunt zal stellen, of schoon ik meen, dit te moeten betwijfelen, maar het is toch zóó, dat het van invloed is op den prijs, of men komt om te verkoopen of dat men komt te hoopen. Wij zullen oprecht en eerlijk met de heeren, als ze komen, onder handelen. In antwoord aan den heer Aukes zegt spr. nog, dat het Prov. bestuur zich jarenlang op het standpunt heeft geplaatst, dat de electri- sche prijs voor de gemeente niet duurder mag zijn dan hij zou zijn bij eigen opwek king. Wij hebben aangetoond, dat Wij zelf konden opwekken tegen een prijs, lager dan zij berekenden; vandaar ons voorstel, vergun ning te vragen, dit te mogen doen. Wij heb ben er nooit aan gedacht, zelf een groote centrale te bouwen. Spr. eindigde met het aanhalen van een ge dicht over het schoone ambt van burger vader, waarin uitkomt, dat deze in de oogen van A een beste man is, omdat hij doet, wat A juist vindt, maar wordt verguisd door B, omdat deze het onjuist vindt. Het is zoo heer lijk, 't is zoo fijn, om burgervader te zijn! Gelach! De heer Aukes zeide nog, in antwoord aan den heer Hellinga, dat hij vóór het on derzoek was, omdat een vriend van hem, be trokken bij het electr. bedrijf, toen hij hoorde, dat iemand geklaagd had over den hoogen prijs van den electr. stroom, gezegd had, dat de Prov. die rechtstreeks veel goedkooper kon leveren. De voorzitter: Dat is nooit bewezen, wel altijd gezegd. De heer Aukes: Zeker, maar in de ver gadering van De Hanze is het ook besproken en op grond daarvan vraag ik B. en W „Stel dat onderzoek in". Dat is een afdoend antwoord aan de mensdien, die den stroom te duur vinden. Spr. had ook zijn verontwaardi ging uitgesproken over de weigering van de Prov. om over de vernieuwing van het con tract te spreken. Men moest buigen, omdat Ged. St. stonden naast het bedrijf en omdat de Min. van Waterstaat in laatste instantie uitspraak gedaan heeft en 't contract voor 5 jaar heeft goedgekeurd. Toen kwam het protest in den vorm van het voorstel om over te gaan tot eigen opwek king. Ik vond beter, schriftelijk te protestee ren en een onderzoek in te stellen naar de voorwaarden van de rechtstreeksche levering door de P.E.N. Ik blijf dit nog het beste standpunt vinden. Waarom het hoogovenbe drijf wel gevraagd en waarom geweigerd het zelfde te vragen aan het Prov. bedrijf. Weth. Louter zegde den heer De Nijs nog toe, dat het volgend jaar de kleine ver bruikers ontlast zullen worden. De heer H e 1 1 i .n g a was van oordeel, dat het standpunt van den heer Aukes juist was, als er geen historie aan vooraf was ge gaan. De heer Aukes erkende dit. De v o o r z i 11 e r oordeelde, dat men geen nieuwe gezichtspunten meer naar voren kon brengen. Weth. Louter zeide nog, dat B. en W., toen des tijds de heer Aukes het onderzoek wilde, opmerkten, dat het niet het juiste oogenblik was om te onderhandelen, omdat de stroomprijs nog stond op 40 cent. De tijd is zeer nabij, dat de stroomprijs 30 cent is. Dan staat men gelijk aan de Prov. en het tijdstip, als men onderhandelen wil, is dan zeker geschikter om goede voorwaarden te bedingen. De heer Res wilde zijn voorstel wel in trekken, maar verzocht toch aanteekening <n de notulen, dat hij was geweest voor een on derzoek door een commissie van deskundi- gen. De heer T w i s k deed hetzelfde verzoek, waarop z. h. s. de begrootingen voor het electrisch- en gasbedrijf werden vastgesteld. De gemeentebegrooting we,rd hierna z. h. s. vastgesteld, ge wone dienst, ontvangsten en u i t g a v e n 221249.92; kapitaaldienst 100500. Wordt vervolgd. DE STREEK. Door het uitblijven van den winter wordt er aan de veiling nog vrij veel bloemkool aangevoerd, hoewel ze steeds kleiner van stuk wordt. Het product blijft nog vrij goed op prijs, daar er voor het binnenland veel vraag is. ANDÏJK. Het motorschip „Pet fer et Obdura" ulv Zwoile is hier tengevolge van den dik ken mist op de dijkglooiïng geloopen. Ge lukkig kon het vaartuil? zonder averij door een voorbijkomend motorschip worden afgesleept. OPMEER. In de vacature van den heer C. Zuur» bier is gekozen als lid van het dage- lijksch bestuur der Banne, de heer A. Schipper; tot hoofdingeland van den polder Westerveer werd gekozen de heer D. Pluistei. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewiist geenszins dat de redactie ermede instemt). Alkmaar, 20 December 1930. Mijnheer de Hoofdredacteur. Zouden wij beleefd mogen verzoeken om eenige plaatsruimte in Uw blad voor het navolgende? Kerstmis wordt thans in bijna alle krinjf.n, zooal niet gevierd, dan toch dienstbaar gemaakt aan de versprei- d'ng van begrippen van Vrede en Rust. Ook de niet-„kerkeli.ik"-ge!oovigen en allen die gelooven in de waarde van het gezin, zien de Kerstdagen tegemoet als bijzondere dagen. Alles werkt mede aan het ontstaan van de suggestieve Kerst gedachte. De vacantie-dagen, die velen in staat stellen het ouderlijk huis op te zoeken, het jaargetijde, dat ons binnens huis houdt, bevorderen den trek naar huiselijke gszelligheid. Hoe we ook mo gen denken over den oorsprong en de zedelijke waarde va het Kerstfeest, wij erkennen de vele factoren, oud of nieuw, die het gemaakt hebben tot dat wat het nu is en reods lang was. Naar onze moderne begrippen is dan ook de welveizorgde maaltijd, die voor velen het hoogtepunt van Kerstmis uit maakt, wel vereenigbaar met de edeler gedachten, die wij in den aanvang noem den. En wie zou bezwaar maken tegen eenige luidruchtigheid, die de Kerst rust een oogenblik zou verstoren, wan neer zij haar oorsprong vindt in de vreugde, die het samenzijn in het tijde lijk gereconstrueerde gezin medebrengt? Doch de Ket sl-vrede is daardoor vast gekoppeld aan voorafgaande bloedige tooneelen Men kan zich nu eenmaal gren gezellige tafel voorstellen zonder overvloedige en verfijnd toebereide vleeschschotels. Het is eigenlijk zonder ling, dat de mensch, die de uitstalling van bloedende, gedoode dieren ziet, nog smaak kan hebben in wat van die cada- vers gemaakt zaL worden, ja, met wel lust aan zijn Kerstmaal kan denken. De voorbereidingen daartoe, in de eerste plaats de dierenmoord op grooten schaal, worden bijna niet gezien. De vlecscheters zijn daarmede gebaat; hun genoegen zou bedorven zijn, als ze zelf de levende grondstof voor hun maal moesten dooden of zelfs maar zien doo- den. En toch, ook dit komt veel voor. Menig huisvader maakt het gemeste dier zelf af, ten aanschouwe van het gansche gezin. Het is al vaak beschre ven door de beste auteurs. Alle genegen heid. die men aanvankelijk had voor het „toch noo liexo beest", heeft zich omge zet L: egoïstische waardeering van de hoeveelheid vleesch en vet, waarnaar men straks met begeerige oogen zal zien. Ongerekend het velletje, waarom op Kerstavond de rondtrekkende opkooper nog zal roepen. Ook een bode van Kerst rust en -vrede. Wat wij bedoelen? Den lezer afkeerig maken van het soms belangrijkste on derdeel va;t zijn feestviering? O neen, zooveel gevolg verwachten wij niet van onze ontboezemingen. Maar wij willen vragen, als men toch een feest met ge- wijden inslag meent te mogen vieren, daarbij zijn geweten te raadplegen en wij willen aansporen de gedragingen op de feestdagen in overeenstemming te brengen met de gedachten, waarmede men in die dagen bezield is. Met dank voor de verleende plaats ruimte. De afd. Alkmaar van den Ned. /egetariërsbond.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7