DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ui o. 304 ZATERDAG 2? DECEMBER 1930 132e Jaargang. Uit het Parlement Dagelijkse!) overzicht» Buitenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEK. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. KOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA^ Dit nummer bestaat uit 3 bladen. In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot bet plaatsen van nieuwjaarswenschen a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen dc tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis DE DIRECTIE. Den Haag, 23 December. Na gisteravond drie minuten bijeen te zijn geweest ten einde te besluiten om hedenmor gen te vergaderen ter afdoening van wets ontwerpen heeft de Eerste Kamer he denmorgen drie kwartier gezeten en het had nog korter gekund, als niet een der leden de heer De Gijselaar (C.H.) roeping had gevoeld om met den minister van F i n a n c i n een genoegelijke gedachten- wisseling te voeren over de kwestie, of de koopers van de inschrijvingen op het 3 per cents Grootboek tot een gezamenlijk bedrag van 60 millioen niet benadeeld worden, in vergelijking met andere houders van staats schuld, daar de aflossing in 40 jaar moet geschieden, en dus bij hoogere bedragen ge schiedt dan bij andere staatsschulden. Minister De Geer ontkende dit, om dat in de gewettigde practijk bij de aflossing niet nagegaan wordt van welk jaar precies een ingeloste schuld dagteekent. De heer D e G ij s e 1 a a r was daarmee tevreden en toen was in vijf minuten de Kamervergade ring weer afgeloopen. Op de agenda stonden reguleeringswetjes en aanvullingsbegrootin- gen, welke we niet afzonderlijk behoeven te vermelden. Daar de Kamer Maandag a.s. weer bij eenkomt heeft de Voorzitter den leden nog niet een zalig uiteinde en gelukkig Nieuw jaar gewenscht dat komt straks nog maar een prettigen Kerstmis. Hij knoopte daaraan vast een gelukwensch aan een paar afwezige leden, die in de Kerstdagen jarig zijn. Wie dat waren mochten wij, buiten staanders evenwel niet vernemen. De vergadering van de Tweede Ka mer heeft de Voorzitter hedenmiddag ge opend met een rede, waarin hij mede namens zijn medeleden deernis uitsprak met de slachtoffers van de Merapi-ramp. De minis ter van Binnenlandsche Zaken sloot zich daarbij aan en hoopte, dat de Nederlanders hun saamhoorigheid met de broeders in het verre Oosten zouden bewijzen, door zooveel mogelijk mede te werken tot leniging van den nood. Volgens gebruik hoorden alle leden deze redevoeringen staande aan. Alleen de heer DeVisser (Comm.) achtte dit over bodig. In Rusland is dat blijkbaar geen ge woonte Voortgegaan is met de behandeling van het Tarwewetje. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer R u ij s de Berenbrouck, verdedigde het ontwerp tegenover de talrijke sprekers. Hij verzeker de onder meer, dat het ontwerp niet meer dan de grondslagen voor den arbeid van de regeering aangeeft en zij nu nog verkeert in het stadium van proefnemingen. Men moet haar dus zooveel mogelijk vrijheid laten. Maar zij denkt er in geen geval aan alle be schikbare binnenlandsche tarwe tot brood te laten bakken, hoewel het publiek het wel licht niet eens zou bemerken. Dat blijkt nu wel uit het feit, dat soms bij rijke oogsten reeds 15 percent inlandsche tarwe voor de broodfabricage gebruikt is. Om te zorgen, dat nu inderdaad inlandsch meel tot zeker percentage wordt gebruikt bij het broodbak ken is het onvermijdelijk, dat den imoorteurs een menggebod wordt opgelegd. Wanneer werd volstaan met hun op te dragen naast vreemd fheel ook binnenlands meel te leveren, zou men.niet kunnen verhinderen, dat zij dit laatste in voorraad hadden en dat zou de deur open zetten voor misbruiken. Vi erden de bakkers alleen verplicht het meel te ver mengen, dan zouden de moeielijkheden met controle slechts verplaatst worden. De regeering wilde evenwel overwegen de mogelijkheid van een proef met het stelsel van bijlevering .van inlandsch meel. Een teeltpremie, door den heer Van der S'uis voorgesteld, vond geen genade in zijn oogen, van een accijns wilde hij niet weien en het stelsel, door Zwitserland gevolgd en door den heer Colijn aanbevolen zou hij slechts dan willen volgen, wanneer het thans voorgestelde bleek een mislukking te zijn. Omtrent den broodprijs viel niets met ze kerheid te zeggen. Mocht deze stijgen, wat allerminst zeker is, dan zou het een troost voor de gebruikers van duurder brood'moe ten zijn, dat de voordeden welke de consu menten tot nog toe ten koste van den boer hebben genoten, thans op die wijze worden terugbetaald. Een aantal leden maakten van de gelegen heid tot repliceeren gebruik» Zoo betoogde de heer O u d (V. D.), dat hei toch moeielijk moest vallen voor het voor stel te stemmen zoolang men de uitwerking van het daarin opgesloten stelsel niet kent. De heer C o 1 ij n (A. R.) kon mededeelen, dat het Zwitsersche stelsel, waarbij de staat als distributeur optreedt, in de practijk goed bevalt en aan ons land zeker niet meer dan een veertig duizend gulden per jaar aan ad ministratie zou kosten. Hij beval het dus in de belangstelling des ministers aan, wanneer de proef met dit wetje mocht mislukken. Na een kort antwoord des Ministers kwam de motie van den heer Van der Sluis ten gunste van een productiepremie in stemming en werd, gelijk verwacht was, verworpen met 68 tegen 18 stemmen. Alleen de sociaal democraten en de heer Floris Vos stemden er voor. Daarop kwamen aan de orde de amende menten van de heeren Boon (Lib.) en O u d (V.D.) om het menggebod te schrappen en in de plaats daarvan enkel de importeurs te verplichten een zeker percentage inlandsch tarwemeel te reveren naast het buitenland- sche meel. De heer Oud had bovendien nog voorgesteld het verplichte percentage inland sche tarwe van 25 tot 15 te verlagen. Terwijl het in de Kamer steeds rumoeriger werd, volgde de eene spreker op de andere. De eenige, naar wien met meer dan gewone aan dacht werd geluisterd was de heer L o v i n k (C.H.), een der vaders van het voorstel, maar die spreekt ook zoo onhoorbaar, dat, als de Kaemr zich niet muisstil houdt, geen woord van hem de tribunes bereikt. Hij ver klaarde zich een overtuigd voorstander van een menggebod voor de importeurs, die toch al gewoon zijn het meel te mengen, terwijl de kosten van geen beteekenis zijn. Verder ver melden we een rede van den heer Schou ten (A R.) die zich een voorstander van het amendement-Boon betoonde en niets had tegen het amendement-Oud tot verlaging van het percentage. Hi; had eens gerekend en was tot de conclusie gekomen, dat het Neder- landsche tarwemeel, dat jaarlijks beschik baar is voor de broodfabricage amper 15 percent bedraagt van het geimporteerde Amerikaansche meel! Een hooger percent zou dus niet te bereiken zijn! Ten slotte kwam minister R uys weer aan het woord. Deze bestreed de ingediende amendementen, verklarende, dat bij aanne ming van het v/etsontwerp zou worden terug genomen. De heer Boon nam het amendement-Oud over, maar de Kamer verwierp daarop zijn voorstel met 49 tegen 41 stemmen. Nadat een amendementHellenberg Hubar om het aantal leden der adviescom missie van 9 op 15 te brengen z. h. st. was goedgekeurd, werd het Tarwewetje aangeno men met 58 tegen 31 stemmen. De voorzitter sloot hierop de verga dering. De Kamer komt 10 Febr. weer bij een voor de Indische Begrcoting Echter zal 6 Januari een vergadering worden gehouden voor de afdoening van enkele spoedeischende zaken. DE PAUS OVER OORLOG EN NATIONALISME. Hij gelooft niet aan de mogelijkheid van een nieuwen oorlog. Zooals te doen gebruikelijk heeft de paus den dag voor kerstmis de kardina len ontvangen die hem hun gelukwen- schen met het kerstfeest overbrachten. De paus dankte de kardinalen natuur lijk voor deze galukwenschen, maar daarnaast maakte hij tevens van de ge legenheid gebruik om verschillende be- lanrijke vraagstukken, d'e de geestelijk heid tegenwoordig bezig houden, te be spreken. De paus sprak allereerst over de algemeene malaise op economisch gebied en de werkeloosheid. Hij verklaarde te hopen, dat de wolken, welke men thans aan de horizon ziet, niet de voorboden vai een naderenden storm mochten zijn en dat de volken broederlijk zouden sa men werken, om den slechten toestand meester te worden. Vervolgens stond de paus stil bij Rus land en Mexico, waar de katholieken hrdcen bloot gestaan aan een niets-ont- ziende vervolging en hij hoopte, dat de toestand in die twee landen verbeterd mocht worden, opdat de geloovigen in die landen even vreedzaam mochten kunnen leven als in andere rijken. Na deze onderwerpen roerde de paus een allerbelangrijkst vraagstuk aan, n.1. dat over de mogelijkheid van een nieu wen oorlog. Hij zeide niet te gelooven aan die mogelijkheid, daar hij zich niet kon voorstellen, dat er één staat zou zijn, die vervuld was van de vreeselijke ge dachte van menschenmoord. Bovendien zou een dergelijke gedachte gelijk staan met zelfmoord. Verder wees de paus op een ernstige fout, hierin bestaande, dat men gelooft, dat een ware en duurzame vrede onder de menschen zou kunnen heerschen, zoolang deze hun voornaam ste streven in de allereerste plaats rich ten op stoffelijke en aardsche goederen De vrede moet volgens het woord van den profeet Jesaja het werk der gerech tigheid zijn en behoort, zooals dè heilige Thomas het heeft aangevuld, eer op het gebied der Caritas dan van de gerech tigheid. Het behoud van den binnenlandschen vrede is bij de maatschappelijke tegen stellingen moeilijk. Een duurzame vrede tusschen de volken en staten is niet goed mogelijk, zooal niet geheel onmogelijk zoolang in plaats van de ware en oor spronkelijke vaderlandsliefde een egoï stisch en hard nationalisme over- heerscht, dat in de plaats van den weder- zijdschen 'wenscht tot welzijn, haat en nijd stelt en de eerzucht naar hegemonie en overheersching in de plaats stelt van de handhaving en de bescherming van de rechten van allen. Het is echter abso luut onmogelijk dat de volken in orde en vrijheid, die het wezen van den vrede vormen, rust genieten, zoolang zij in het binnenland en van buiten af blootgesteld zijn aan bedreigingen en gevaren, waar tegenover geen voldoende middelen tot verdediging en voorkoming staan. De Kerstboodschap, want zoo mag deze rede van den paus wel genoemd wordan bevat veel waars en vooral het laatste punt mag wel eens aandachtig bestu deerd worden. De indruk van de Kerstrede van Z. H. den Paus in Italië. Eerst na publicatie van den volledigen tekst van de door den Paus uitgesproken Kerstrede in het officieele orgaan van het Vaticaan de Osservatore Romano, blijkt dat deze rede in fascistische krin gen vrij groote ontstemming heeft ge wekt, omdat de Paus zich in enkele passages rechtstreeks tegen de fascisti sche regeering wendt. De Paus citeert eenige passages uit de in Februari 1929 geteekende Lateraan verdragen en ver klaart dat de gedane toezeggingen in zake actie tegen het „Protestantsche Proselyten dom" geheel in het vergeet boek zijn geraakt. Scherpe critiek wordt voorts uitge oefend op het feit, dat bij het huwelijk van princes Giovanna met den Bulgaar- schen koning Boris na de Katholieke plechtigheid in Assissie in den Kathe draal te Sofia een zorgvuldig voorberei de volledige inzegening van het huwelijk volgens den orthodoxen ritus plaats vond. DE „PACIFICATIE-ACTIE" IN POLEN. De Krakauwer geïllustreerde Koerier wist, klaarblijkelijk naar aanleiding van een officieele statistiek over de resultaten der „Pacificatie-actie" in Oost-Gallicië, te mel den, dat den autoriteiten groote hoeveelheden wapens, van alle soorten, in handen zouden zijn gevallen. O.m. zijn 1138 karabijnen en revolvers, be nevens eenige duizenden patronen in beslag genomen. In totaal zijn 342 personen gearresteerd. Onder de gearresteerden bevinden zich 52 studenten, 15 rechters, 28 ambtenaren, drie leeraren, 6 afgevaardigden, 27 advocaten, 30 boeren. DE TOESTAND VAN POINCARE. Hoewel geen officieel bulletin is versche nen, kan gemeld wordt, dat Poincaré op weg naar zijn herstel is. De complicatie, welke zich twee dagen geleden voordeed, is verdwe nen. AARDBEVING IN ARGENTINIË. Naar uit de Noordargentijnsche provincie Salta wordt gemeld, is westelijk van de provinciehoofdstad liggende stad Poma door een aardbeving volkomen verwoest. Er moe ten vele menschen om het leven gekomen zijn. Er is een hulpexepeditie naar het geteisterde gebied uitgezonden. Nadere bijzonderheden ontbreken, daar alle verbindingen met Poma verbroken zijn. Nadere bijzonderheden. Volgens latere berichten zijn bij de aard beving, waardoor de stad Poma in Noor delijk Argentinië geteisterd werd, 35 perso nen gedood en 70 gewond. Reeds 60 lijken geborgen. Volgens de laatste berichten uit Buenos Aires werden tot nu toe uit de puinhoopen van de door de aardbeving vernielde stad Poma 60 lijken te voorschijn gebracht. Men verwacht, dat zich nog meer lijken onder de puinhoopen bevinden. De stad Poma is ge heel verwoesf. Alleen van de kerk staat nog een gedeelte. Er werden tien schokken ge veeld, en in de straten zijn diepe scheuren en gaten ontstaan. Hierdoor en ook door den hevigen regenval wordt het opruimingswerk zeer bemoeilijkt. BRISTOL IN HET DUISTER. De electrische centrale op Kerst avond afgebrand. Op Kerstavond heeft een hevige brand de nieuwe electrische centrale te Portishead grootendeels vernield, zoodat de stad Bristcl gedurende eenigen tijd zonder verlichting was. Ongeveer 4000 liter olie» gingen in vlammen op. Het vuur sloeg tot 25 M. hoog te uit. Gedurende een half uur vormde het gebouw een groote vlammenzee. Eerst na vier uur gelukte het den brandweer uit Bris- tol het vuur meester te worden. Alle juwe liers te Bristol sloten tijdens de duur der duisternis hun zaken. De bioscopen moesten de voorstellingen stopzetten. 23 jaar geleden is de electrische centrale van Bristol eveneens op Kerstavond geheel afgebrand. CHINEESC:* BANKIER ONTVOERD. Eén doode, twee gewonden. Naar de „Times" uit Sjanghai meldt, is Woensdag in de woonwijk der inter nationale nederzetting de Chineesche bankdirecteur Tsjoe door zes gewapen de mannen in zijn auto overvallen. Zij doodden den chauffeur, verwondden de dochter van den bankier en twee andere personen en ontvoerden Tsjoe in zijn eigen auto. Toen de politie ter plaatse verscheen, was geen spoor meer van de daders te vinden. OPSTANDIGE BEWEGING TE MENEMEN. Volgens berichten uit Smyrna is in Mene- men een revolutionnaire beweging tegen het huidig Turksch regiem gaande. Tusschen de gendarmerie en opstandelingen is 't tot een vuurgevecht gekomen, waarbij de insurgenten door de politie omsingeld werden Vier op standelingen werden doodgeschoten en een grcot aantal anderen gearresteerd. De com mandant gendarmerie werd eveneens gedood EEN NIEUWE VORM VAN STEUN IN BERLIJN. De gemeenteraad van Bernau bij Berlijn heeft een nieuwen vorm van werkloosheids steun ingesteld. Werkloozen zullen n.1. in het vervolg 10 K.W. electriciteit en 3 M3. gas per maand gratis van de gemeentebedrij ven ontvangen. DE TOESTAND IN SPANJE RUSTIG. De Marokaansche troepen, die naar Valen- cia waren getransporteerd in verband met de samenzwering, worden naar Marokko terug gezonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan journalisten medegedeeld, dat de toestand in geheel Spanje rustig is. Majoor Franco naar Frankrijk' De naar Portugal gevluchte Spaansche majoor-vlieger Franco zou zich, naar de „Diario Noticias" te Lissabon verneemt, gis teren met het stoomschip „Hubert" allereerst naar Frankrijk hebben begeven. Volgens een ander bericht zou hii zich naar Antwerpen hebben begeve®. REACTIJNNAÏRE BEWEGING IN FRANKRIJK. Een bloedig gevecht. Volgens telegrammen uit Stamboel is in de districten Menemen, Emmag en Neie in de provincie Smyrna onder lei ding van zes sjeiks een reactionnaire be weging Ontstaan, welke door een gehei me organisatie is voorbereid, en streeft naar het herstel van den voormaligen geestelijken stand. Toen de gendarmerie ingreep, ont stond een bloedige strijd, waarbij drie leiders der opstandelingen werden ge dood en een gewoond, de beide anderen sloegen op de vlucht en worden achter volgd. Aan de zijde der gendarmerie werden de commandant en ettelijke manschappen gedood. Talrijke rebellen werden gevangen genomen. NOODWEER BOVEN SARDINIË. Sinds vier dagen wordt Zuid-Sardinie door hevige winterstormen geteisterd. Overstroomingen hebben groote schade aangericht. Het spoorwegverkeer is op vele trajecten gestoord. Het hooge water komt thans verder dan in het voorjaar toen het dorp Uta werd ver woest. DRACONISCHE ARBEIDS- VERCREENINGEN IN RUSLAND. Ontslag bij stelselmatige over treding der discipline. Het commissariaat van arbeid heeft met het oog op de verhooging der ar beidsprestatie nieuwe verordeningen uit gevaardigd waardoor een zoo streng mo- den arbeid moet worden bereikt, gelijke discipline bij het verrichten van Arbeiders, die de discipline stelselma tig overtreden, worden voortaan defini tief en zonder schadevergoeding ontsla gen en mogen binnen zes maanden in geen ander bedrijf te werk worden ge steld. Wanneer de overtreding der disci pline met boos opzet geschiedt, worden de arbeiders strafrechtelijk ter verant woording geroepen. Wanneer een arbeider de bedrijfslei ding er niet tijdig van in kennis heeft gesteld dat een door hem vervaardigd product gereed is, verliest hij het recht op uitbetaling van loon. Deze draconische verordening is een aanvulling van de vroegere welke ver biedt vrijwillig van emplooi te verande ren en werd uitgevaardigd om een zoo groot mogelijke bespoediging van het tempo der uitvoering ven het vijfjaars plan te verwezenlijken welke door het bestuur der partij wordt geëischt. Kent U onze fijne Likeuren Wij leveren daaiin 1Jsoorten, als: Kummel,Maras quin, Half om Half, Cherry Brandy, Anisette, enz. W. M. H. PELS ZN., Alkmaar. Koorstraat 49-51. Tel. 207. GEHEIMZINNIGE DOOD VAN EEN VROEGEREN AUSTRALISCHEN MINISTER. De vroegere minister der spoorwegen in den Australischen Staat Queensland. Caget, is onder geheimzinnige omstandigheden doo- delijk gewond aangetroffen. Dicht bij het lijk heeft men een dolk gevonden. DICHTE MIST AAN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEEKUST. De dichte mist, die gedurende de laatste oagen boven Engeland, België en Noord- Frankrijk heeft gehangen, is thans ook aan de Fransche Middellandsche Zeekust opge treden. Sinds Woensdag was Toulon in een dich ten mist gehuld, waardoor het scheepvaart verkeer ernstig belemmerd wordt. Onder deze omstandigheden zijn vele sche pen niet uitgevaren. Gedurende den geheelen dag en nacht loei den de sirenes. Het kuststation van Marseille heeft een draadlooze mededeeling opgevan gen, volgens welke het stoomschip „Cateta- nac" zich in volle zee in gevaar bevindt. Het schip heeft de schroef verloren, waardoor het stuurloos rondzwalkt. SPOORWEGONGELUK IN CALABRIE. In de nabijheid van het station Praiamare in Caiabrie :s lsten Kerstnacht een sneltrein ontspoord, waarbij de locomotief, de dienst wagen der posterijen en twee personenwa gens kantelden. De machinist en de stoker werden gedood. Van de passagiers werder acht personen gewond. ONGEREGELDHEDEN IN BURMA. Uit Burma wordt gemeld, dat ten gevolgx van de weigering van inlandsche kooplieden om belasting te betalen botsingen plaats heb ben gehad. Een Engelsche ambtenaar die op inspec tie was, is vermoord. Bij een botsing is een Engelsche politieoffi cier ernstig gewond. Engelsche troepen zijr naar het gebied van de botsingen gezonden. Dc toestand ernstig? De onlusten in Burma nemen een ernsti ger karakter aan. In een aantal dorpen wer den inboorlingen en ook politieambtenaren door de opstandelingen gedood. Spoorwegstations werden geplunderd er telegraafverbindingen gestoord. Het verkeer op de spoorlijnen moest des nachts worden gestaakt. De opstandelingen trekken zich na iedere actie in de jungle te rug. ONTPLOFFING IN EEN CHEMISCHE FABRIEK IN ENGELAND. Zes personen gewond. Ten gevolge van een ontploffing van een grooten hooge drukketel in de chemische fa briek van de Scottish Tye Cy. te Grange- mouth werden zes personen gewond. De ontploffing vond plaats in een zaal, waarin ook de ammoniakinstallatie stond op gesteld. Het bovenste deel van den ketel dat ongeveer twee ton woog, werd ten gevolge van de explosie door het dak heen wegge slingerd en viel op den rails van den spoor weg die geheel vernield werd. Het is aan een gelukkig toeval te danken, dat een in de na bijheid gelegen gebouw, waarin een groote benzinetank stond, onbeschadigd bleef. OUDE VROUW TE MÜNCHEN VERBRAND. Donderdagavond brak te München ten ge volge van onbekende oorzaak brand uit in een woning aan de Geyerstrasse. Een 75-ja- rige vrouw, die alleen thuis was, liep zulke zware verwondingen op, dat de levensgeesten reeds waren geweken, toen de brandweer haar vond. SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. Gisterennacht is de sneltrein ReggioCa- iabriaNapels in de nabijheid van Paolo ontspoord. De locomotief en de tender stort ten van den spoordijk. De machinist en de stoker werden gedood, terwijl drie passa giers en vijf leden van het treinpersoneel ge wond werden. Er is onmiddellijk een hnjp- trein uitgezonden.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1