Ill»i)[stlt [loont Radio-hoekje FEliilJJ ION. jj, 306 1930. Hiriird tW88 br dertigste Jaargang. Jlaanda? 29 December. D'nsdag 30 December. Hilversum, 298 M. Uitsluitend A.V.R.O.) g—9.55 Gramofoonpl. 10.—10.15 Morgen wijding. 10.3012.Concert door het A. V. r O-Kwintet. 12.2.Concert. Orkest Rembrandt-Iheater te Amsterdam, onder lei ding van Hartogs. 2.—2.30 Vrouwenhalf uurtje. 3.4.Loetafoon. 4.—4.30 Solisten- concert. 4.30—5.30 Kinderuurtje. 5.30—7. Concert. Groning. Orkestver. onder leiding van Kor Kuiler. 7.—7.30 Mr. P. J. Oud: Ons Openbaar Onderwijs". 7.30—8.— Mu- ziekcursus Willem Andriessen. 8.—9.10 Con cert Omroeporkest. 9.109.40 A. Veraart: ,Noodlottig Misverschijnsel". 9.40—10.— Concert. Anatol Knorre, viool en Egbert Veen, piano. 10.Vaz Dias. 10.15—11. Concert Omroeporkest. 11.—12.— Aanslui ting Carlton Hotel, Amsterdam. fiuizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8—9.15 Morgenconcert. 11.30—12.—Gods dienstig halfuurtje door pastoor Perquin. 12.01—12.30 Politieker. 12.30—2.— Con cert K. R. O.-Trio. 2.3.Vrouwenuurtje. 3.3.30 Knipcursus. 5.6.15 Gramofoon- platen. 6.156.30 Verbonds-Radio-kwartier- tje. 7.7.30 I'r. C. Meuleman: „De positie van het onwettige Kind". 6.307.Schrift verbeteringscursus. 7.30—8.Politieberich ten. 8—12.— Cabaret-avond. M. m. v. het K. R- O.-Salon-orkest onder leiding van M van 't Woud; Ensemble Frits Bouwmeester, Familie Speenhof!, Mej. Lies de Haan, zang en F. Bothart, piano. Ca. 9.Vaz Dias en 11.12.Gram'-.'oonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12 50 Zang. M. Corran, alt B. Flegg, tenor. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.252.50 Gramotoonpiaten. 4.20 Dansmu ziek. 4.50 Orkestconcert. 5135 Kinderuurtje 6 20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.Concert. Vocaal trio, koor, en orKest. 7.25 Lezing 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Militair Orkest Mn Balfour, alt. 9.20 Berichten. 9.35 Berich ten. 9.40 Lezing. 10.— Dansmuziek. 11.— 12.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo- foonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkest concert. 4.355.35 Vooravondconcrt. 7.05 Orkestconcert. Intermezzo: Von dem Fischer und seiner Frau, Eduard Reinacher. Kalundbcrg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest- concert. 2.20—4.20 Orkestconcert en piano- soli. Eiga Gaspari. 4.204.50 Kinderuur tje. 7.20—8.40 Vaudeville: „De Danske Pa ris", J. L. Heiberg. 8.409.20 Voordracht en zang. 9.35—10.20 Symphonieconcert 10.2011.50 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonpl. 8 20 Radio-concert. „Mannen" van Massenet. M m. v. solisten en orkest onder leiding van Henri Defesse. In de pauze berichten en tijd sein. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6 50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert onder lei ding van Arthi r van Oost en uitzending van „Le Secret d'Anvers", comedie in 1 acte van Jean J. Bernard. 8.35 (golflengte 338.2 M.) Concert, georganiseerd door de SAROV Zeesen, 1635 M. 5.40-11.20 Voordrach ten en Lezingen. 11.2012.15 Gramofoon platen! 12.15—12.30 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonplaten. 1.503.50 Voordrachten 3.50 Orkestconcert. 4.507.20 Lezingen en lessen. 7.20 Orkestconcert. 8.Lezing 8.25 Vervolg concert 9.35 Berichten en daarna Orkestconcert. kondiging, waarbij die in een vreemde taal fen r belast te worden, vast te stel- voor kennisgeving GEJIEEITEKADEV URSEM. vergaderde de raad dezer ge- Woensdag meente. Door Ged. Staten was medegedeeld, dat de beslissing op het raadsbesluit tot aan vaarding van een schenking groot 1400 is verdaagd. Ook is verdaagd de beslissing op de vaststelling der data voor de kermissen alhier. Nog was o.a. ingekomen een schrijven van de Groep Nederland van Algemeen Nederl. Verbond, houdende verzoek een verordening tot heffing van belasting op openbare aan- Kapitein Wêqevier'* Tochtn&ar x' g,Rusland Deze stukken worden aangenomen. van e«iige inwoners te Rustenburg d.d 16 December j.1. om te Rustenburg eeni- .lantaarns bij te plaatsen. Idem van het College Kerkvoogdij om op het voetpad genaamd de Vlap-2 lantaarns te plaatsen. Beide adressen worden in handen gesteld van B. en W. om advies. De pensioensgrondslagen van den lijnwer- ker bij het G.E.B. en van den gemeentege neesheer worden gewijzigd en opnieuw vast gesteld. Overeenkomstig de voorstellen van B. en werd besloten een perceel 'grond in erf pacht af te staan aan de R.K. Woningbouw- vereeniging St. Joseph alhier, gedurende 50 jaren voor een jaarlijksch bedrag van 45 onder voorwaarden, dat voor 1 Mei a.s. het perceel bebouwd is met 3 arbeiderswoningen en het erfpachtrecht niet dan met goedkeu ring van B. en W. aan derden mag worden overgedragen. Aan de orde is een voorstel van B. en W om aan de R.K. Woningbouwvereniging St. Joseph alhier een voorschot te verleenen van 7000 in 50 annuïteiten voor den bouw van woningen. De heer Veldboer was niet tegen inwilli ging, maar heeft bezwaar dat de woningen zoo gehoorig zijn en verzoekt hier de noo- dige aandacht aan te schenken. De heer Genefaas had als voorzitter d vereeniging hierover nooit klachten gehoord. Indien blijkt, dat dit euvel bestaat zal met den opzichter deze aangelegenheid bezien worden. De voorzitter vroeg of er bij den raad be zwaar bestaat dat spoedig met den bouw wordt begonnen, omdat de te bouwen wo ningen eender zullen zijn als de laatstge- bouwden De heer Broertjes zou gaarne zien, dat de aanbesteding zou geschieden alleen onder de ingezetenen. De voorzitter vreesde, dat zulks tot moei lijkheden aanleiding zou geven en niet in het financieel voordeel der vereeniging zou zijn. Bovendien vreesde spr., dat van hooger hand bezwaar gemaakt zal worden. Mochten de buitenstaanders iets lager ingeschreven heb ben, dan zou het bestuur gemachtigd kunnen worden het werk te gunnen aan een. ingeze tene. Spr. heeft geen bezwaar te informee- ren of aanbesteding kan plaats hebben al leen onder de ingezetenen. De heer Broertjes vond het niet erg als iemand buiten de gemeente een 200 lager zou zijn en het werk toch in de gemeente bleef. Men bestrijdt daar toch ook de werk loosheid mede in eigen gemeente. Met algemeene stemmen werd besloten het gevraagde voorschot te verleenen en het be stuur te machtigen het werk zooveel moge lijk in de gemeente te houden. Vervolgens werd besloten met de N.V. Bank voor Ned. Gemeente een annuïteitslee- ning groot 7000 in 50 jaren tegen een ren te van 41/2 pCt. aan te gaan ten behoeve van de Woningbouwvereniging. Alsnu was aan de orde een verzoekschrift van A. Vis alhier om een rentedragend voorschot onder eerste hypotheek groot 2500 voor het bouwen van een woning met schuur. B. en W. stelden voor krachtens art. 33 der Woningwet het gevraagde voorschot te verleenen onder voorwaarden, dat de aflos sing moet geschieden in 20 annuïteiten tegen een rente van 4i/2 pCt. 's jaars. De bouw geschiedt onder goedkeuring van B. en W. of een door hen aan te wijzen deskundigen, die tevens de oude materialen te gebruiken voor den nieuwbouw moet keuren. Bij extra aflossing is van het extra af te lossen bedrag 1 pCt. boete schuldig. De termijn van het erfpachtrecht zoo noodig te verlengen als de bestaande termijn is verloopen. Met alge meene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan ae orde was de benoeming van een onderwijzeres. De voorzitter schorste de vergadering en de raad ging in comité. Na opheffing der geheime zitting deelde de voorzitter mede, dat B. en W. de voordracht overeenkomstig de wet hebben opgemaakt als volgt: 1. mej. J. Harting te Den Haag tijd. te Hensbroek, 2. mej. J. M. Janssonius te Noordscharwoude, 3. mej. J. A. Geelen te Haarlem. Op mej. Harting werden uitgebracht 5 stemmen en op mej. Jansonius 2 stemmen, zoodat tot onderwijzeres is benoemd met in gang van 1 Januari 1931 mej. J. Harting. Tot lid van de commissie van toezicht op het Lager onderwijs in de vacature P. de Ruyter werd met algemeene stemmen be noemd de heer M. Kriek, hoofd der openbare school. Herbenoemd werd wegens periodiek aftreden de heer N. Broertjes. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature P. de Ruyter werd eveneens met algemeene stemmen be noemd de heer M. Kriek. Aan de orde was een adres van de com missie van toezicht op het lager onderwijs om bij de scholen borden te plaatsen met op schrift: „School". Wethouder de Jongh hoorde dat het hoofd der openbare school de kinderen de regels van het verkeer leerde. Spr. zou het toejui chen als dat ook op de bijzondere school ge beurde. De voorzitter verwachtte van het plaatsen der borden niet veel. Trouwens het is daar bebouwde kom en er staan reeds borden waarop de maximum snelheid is aangegeven. Wethouder Schaap was het niet geheel eens met den voorzitter. Spr. gaat er dage lijks langs en er gaan alleen op de bijzonde re school al 170 kinderen. Er loopen dan ook zeer veel kinderen op den weg, zoodat gevaar niet is uitgesloten. De voorzitter zou zorgen dat de gemeente politie bij den aanvang en bij het einde der school zooveel mogelijk toezicht houdt. Bo vendien zal op overtreding van de maximum snelheid streng worden toegezien. De heer Genefaas zeide, dat het adres van 1 October j.1. dateert toen er nog geen ge meentepolitie was. Thans is het anders ge worden zoodat spr. met de voorgestelde maatregelen van den voorzitter accoord gaat. De heer S. Oud vroeg zich af waar de borden geplaatst moeten worden. Met ge noegen heeft spr. van den voorzitter verno men, dat de politie toezicht zal houden een maatregel waarvan spr. ook meer heil ver wacht. Besloten werd afijzend op het adres te be schikken, terwijl de voorzitter de commissie van toezicht op de hoogte zal stellen van de getroffen of nog te treffen politiemaatrege len. De voorzitter zeide, dat dit de laatste ver gadering van het jaar is en spr. had behoef te den raad hartelijk dank te brengen voor de prettige samenwerking. Een speciaal woord van dank wilde spr. richtte tot het lid Oud, die er zooveel heeft toe bijgedragen de goede verstandhouding onder de leden te be vorderen, niet alleen in den raad maar ook daar buiten. raad Van hier ging het over Woldeck en Pase- walk. Dit plaatsje herinnerde ik mij nog zeer goed, daar wij in het jaar 1807, toen wij door de Zweden van Straalsund terug gedre ven werden, hierheen retireerden: alhoewel het ons veertien dagen daarna gelukte, hen weder terug te drijven tot aan de rivier de Peene, welke Pruissisch en Zweedsch Pom- meren van elkander scheidt; waarop vervol gens een stilstand van wapenen volgde. Van hier kwamen wij te Plauwen, en ver volgens in de stad en vesting Stettin, gelegen aan de rivier de Oder. Ik zag aldaar het mar meren standbeeld van Frederik den Grooten, staande op een verheven voetstuk, door een ijzeren hek omringd. Hier werden onze ge weren gekalibriseerd, ten einde in de muni tie te kunnen voorzien; dewijl wij nog gewe ren hadden van zestien kogels in een pond, en nog geen FransCh model ontvangen had den: schoon wij met den naam van Frau- schen bestempeld werden, en men ons niet zelden deed gevoelen, dat er geene Hollan ders meer bestonden, en dat zelfs de naam van Holland uit de lijst der volkeren was uit geschrapt. Wat ik, in wiens aderen echt Hol landsch bloed stroomt, hierbij gevoelde, en hoe vurig ik wenschte eenmaal in de gele genheid te mogen zijn om de eer onzer natie, die door overmoedige veroveraars zoo deer- mej. lijk vertrapt werd, te wreken, .kan elk waar Hollander ligtelijk beseffen. En in derdaad, welke natie verdiende minder zulk eene grie vende vernedering te ondergaan, dan de onze wier naam in de geschiedenis met zoo veel luister praalt. Dcch wat was voor den onbe- schaamden trots der Franschen heilig? daar zelfs de Minister van buitenlandsche zaken, de Hertog van Cadore, openlijk durfde bewe ren, dat Holland slechts een aanspoelsel was van het slik der Fransche rivieren! Dan, Gode zij dankdeze smaad is uitgewischt, en de Hollanders hebben den Fransschen bij Waterloo getoond, dat er nog een Holland bestond. Doch laat ons deze onaangename herinneringen daarlaten, en weder tot ons verhaal terug keeren. Aagezien wij hier rust hielden, ging ik de omstreeken der stad eens bezien. De brug, die over de Oder ligt, overgaande, vond ik al daar aan den oever der rivier, buiten de voor stad, die naar het fort Damine leidt, drijvende badhuizen in de rivier, waarin men eene goe de bediening had, en allerlei ververschingtn konde bekomen. Wij maakten dan ook met veel genoegen van deze zoo gezonde, en in dit soezoen zoo aangename uitspanning ge bruik. Wenschelijk ware het inderdaad, dat ook ins ons vaderland, in alle plaatsen, waar de gelegenheid daartoe voorhanden is, zoo danige inrigtingen plaats hadden; mits de zelve goedkoop, en dus ook voor den minder gegoeden burger verkrijgbaar waren. Want van de zogenaamde badhuizen, welke men te Amsterdam en elders vindt, kunnen, om de kostbaarheid, slechts zeer weinigen gebruik maken. En toch is, geloof ik, niets voor de ge zondheid der menschen zoo bevorderlijk als het baden. Na hier dus twee dagen vertoefd te heboen, zetteden wij onze rijs voort op Stargat en Reitz, en kwamen den lsten Augustus te HEERHUGOWAARD. Woensdag te 2 uur vergaderde de dezer gemeente. Aanwezig met den voorzitter, burgemees ter Van Slooten, alle raadsleden. Naar aanleiding der notulen deelde de voorzitter mede, dat, na een onderhoud met den heer Timmer en mede-adressanten, de ouders dier kinderen er den voorkeur aan gaven, hun kinderen op school no. 1 te laten blijven; voor eventueel vervoer zullen ze dan wel zelf zorgen. Voorts werd meegedeeld, dat de dames benoemd voor toezicht op den gang van zaken in het Tehuis voor ouden van dagen, deze benoeming hebben aan vaard; de installatie is echter uitgesteld moe ten worden, wegens ongesteldheid van mevr. Wijnker. Spr. hoopte, dat deze weer spoedig geheel hersteld zal mogen zijn. Ingekomen is een schrijven van den Bouw vakarbeidersbond St. Joseph te Utrecht waarin de gemeente weid aangezocht toe te treden tot de subsidie-regeling, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917; dit schrijven ging vergezeld van een uitgebreide memorie van toelichting. Dit adres werd aangehouden tot punt 5 der agenda. Door Ged. Staten is meegedeeld, dat de bouw- en woningverordening nog niet vol doende is onderzocht. Uit een schrijven der spoorwegdirectie mag worden afgeleid, dat eenige verlichting in het wachtlokaal aan halte Middelweg wel zal worden aangebracht. Van de gemeente Alkmaar is ingekomen de rekening met be trekking tot den keuringsdienst voor waren B. en W. hebben de rekening onderzocht en in orde bevonden. De raad verlangde geen nader onderzoek, zoodat het schrijven voor kennisgeving werd aangenomen. Mede werd voor kennisgeving aange nomen een corculaire van den Bond tegen iet gebruik van vreemde woorden in re- slame's op ramen en borden en vreemde na men van huizen. Nog is ingekomen een schrijven van het Prov. Waterleidingbedrijf, waarin vervat waren de voorwaarden voor aansluiting van een pand van den heer F. Liefhebber aan den Schapenweg. Aangezien vroeger geen gebruik is ge maakt van de gelegenheid tot aansluiting onder de algemeen geldende voorwaarden bleek de raad van oordeel, dat nu dan ook meerdere kosten voor rekening dienen te komen van den belanghebbende, die, die zich dan ook zelf nu een regeling met het water leidingbedrijf moet zien te treffen. Te meer werd niet gevoeld voor bijdrage uit de gemeentekas, waar hoegenaamd geen kans bestaat voor meerdere aanvragen tot aansluiting. Op de gemeenterekening over 1928 zijn door Ged. Staten enkele aanmer kingen gemaakt betreffende het onderbrengen van eenige posten, hetgeen echter geen ver andering zal tyengen in het eindcijfer. Na toelichting door den voorzitter ging de raad accoord met de aangebrachte wijzigingen. De begrooting voor 1930 is door Ged. Staten goedgekeurd. Als punt 2 der agenda kwam aan de orde het ontwerp verordening tot verhaal van bijdragen bij ontsmettingen. Door den voorzitter werd toegelicht, dat uit te voeren ontsmetting moeten worden be taald door de gemeente, doch deze het recht heeft deze kosten/geheel of ten deele te ver halen op de bij de ontsmetting betrokkenen, ingevolge art. 21 der Besmettelijke Ziektewet van 21 Juli 1928. In het ontwerp van Burge meester en Wethouders. Geen bijdrage wordt geëischt van per sonen met een inkomen beneden 1500; voor inkomens van f 1500 tot f 2000 wordt een bijdrage gevorderd van 20 pCt. der kosten, van 2000 tot 2500 inkomen 30 pCt., van f 2500 tot f 3000 inkomen 40 pCt., van 3000 tot 3500 inkomen 50 pCt., van 3500 tot f 4000 inkomen 75 pCt., van inkomens van f 4000 en hooger het volle bedrag. Dit ontweru gaf aanleiding tot eenige discussie, waarvan het resultaat is, dat door den heer Kostelijk werd voorgesteld om van 1500 tot 2000 ink. 30 pCt., van f 2000 tot 2500 ink. 45 pCt., van 2500 tot 3000 ink. 60 pCt. te heffen en van hoogere in komens het volle bedrag. Dit voorstel werd gesteund, waarna door den heer Quant nog werd voorgesteld van ink. van f 3000 tot 3500 te heffen 80 pCt. Dit voorstel werd echter niet ondersteund. Hiernr had stem ming plaats over het voorstel van B. en W., hetwelk echter geen meerderheid kan halen. Daarna vereenigde zich de raad met het voorstel-Kostelijk. Naar aanleiding der op dracht aan B. en W. verstrekt in de raads vergadering van 10 Oct. j.1. om te komen met een voorstel tot verhooging van het presen tiegeld voor het bijwonen der raadsverga deringen, bevatte de agenda het voorstel van B. en W. om niet tot verhooging van dit presentiegeld over te gaan. In de bijlage, aan dit voorstel toegevoegd, werd door B. en W. toegegeven, dat het pre sentiegeld onvoldoende geacht moet worden, omdat nogal eens een bijeenkomst wordt bij gewoond, zooals het nazien der rekening, onderzoek der begrooting en dergelijke geen presentiegeld mag worden uitgekeerd. De meerderheid in het college van B. en W. was van oordeel, dat de tijdsomstandigheden voor het meerendeel der burgers zoodanig is, da: een voorstel tot verhooging geen gunstigen indruk zou maken, weshalve het college van B. en W. van oordeel is geen voorste! toi verhooging aan den raad te moeten voorleg gen, hoewel ook B. en W. van oordeel zijn, dat het presentiegeld zoodanig dient te zijn, dat alle standen zonder bezwaar hunner fi nanciën het lidmaatschap van den raad moe ten kunnen aanvaarden. De heer Groenland verklaarde zich met de zienswijze van B. en W. wel te kunnen ver eenigen, terwijl door den heer Kostelijk werd opgemerkt, dat de raadsleden arbeid ver richten voor het algemeen, doch de moeilijk heid achtte spr. hierin gelegen, dat ze zelf het loon moeten betalen; door den raad zijn verschillende salarissen tamelijk gunstig ge regeld, doch ze berusten in een tekort in eigen nadeel. Spr. koesterde niet den minsten vrees dat eenige verhooging door Ged. Staten niet zou worden goedgekeurd. Door spr. werd ook nog gewezen op het zitting hebben als lid van een stembureau waarvoor ook geen presentiegeld gegeven mag worden, zoodat alleen in billijke rege- ling van het presentiegeld voor het bijwonen Friedland, een tamelijk groot marktvlek; doch welks inwoners meest olie Joden zijn, op wier zindelijkheid, vooral in deze streken, niet veel valt te roemen; en hier waren zij al heel morsig. Hier hielden wij weder rust dag; welke echter, daar wij op de omliggen de dorpen verdeeld lagen, vrij goed afliep. Van daar kwamen wij over Duitsch-Ronna en Iastrow in het Pruisisch steedje Fried land: hetwelk men niet moet verwarren met het vorengemelde vlek dat in Pommeren ligt. Thans waren wij in het eigenlijk gezegde ko ningrijk Pruissen. Na hier rustdag gehouden et hebben, trokken wij over Fuchet, Ossuck en Neuenberg, naar Marienwerder, alwaar wij de rivier de Weichsel passeeren. Hier was ik ingekwartierd bij eene apotheker welke alles behalve vriendelijk was; hetgeen, toen hij hoorde, dat ik een Hollander was, vooral niet verminderde: want hij zeide mij rond uit, dat hij liever tien Fransschen had, dan éénen Hollander Hoe zeer ik nu wel wil gelooven, dat deze of gene mijner landlieden nem voor heen reden tot klagten zullen gegeven heb ben, zoo konde ik tocji niet nalaten hem mijn ongenoegen over deze dwaze vooringenomen heid te betoonen, daar het in alle gevalle on redelijk was, het slecht gedrag van eenige in dividu's aan eene geheele natie te wijten. Ons geschil was eerst daaruit voortgesproten, dat hij wilde, dat ik met eenen vreemden officier in éné en hetzelfde bed zoude slapen, iets het welk ik volstrekt weigerde. Wijl hij dus hier in zijn oogmerk niet bereiken konde, zoo was de oorlog tusschen ons verklaard; en wij ble ven elkander niets schuldig. Waar wij nu order gekregen hadden, om naar Koningsbergen te marscheeren, gingen I wij over Marienberg naar Flbing, Trauen buxg en Hoopoenbzook naar de hoofdstad der vergaderingen iets van de onbillijkheid kan worden weggenomen. Door den voorzitter werd er op gewezen, dat voor zitting aan een stembureau volgens de kieswet wel presentiegeld mag worden uitgekeerd, wat trouwens bij de laatst ge houden verkiezing is geschied en waartegen geen bezwaar is ingekomen van Ged. Staten De heer Kostelijk achtte die uitkèering in strijd met art. 58 der gemeentewet. Door den heer Tromp werd gewezen op het uitkeeren van presentiegeld aan de leden der Comm. van Bijstand voor het G. E. B waarop door den voorzitter werd geant woord, dat dit uitgekeerd wordt uit de kas van het bedrijf. Voorts merkte de heer Tromp op, dat door hem geen voorstel zal worden gedaan, hoewel spr. de houding in dezen van B. en W. twijfelachtig meende te mogen noemen. Uit het verdere debat bleek, dat het precentiegeld indertijd met 1.50 is verlaagd.' Door den heer Krom werd nog opgemerkt, dat de meerderheid van B. en W. oordeelden dat de tijdsomstandigheden geen vrijheid ver oorloofde tot verhooging mee te werken. Licht komt er binnenkort weer een betere tijd. Door den voorzitter werd nog opgemerkt, dat bij de samenstelling der begrooting met eventueele verhooging rekening is gehouden. Tenslotte legde de raad zich bij het voorste' van B. en W. neer. Door den voorzitter werd met betrekking tot punt 4 der agenda meegedeeld, dat alsnog een vijftal personen in aanmerking komt voor het betalen van hondenbelasting, waarvooi een suppl. kohier werd ingediend. Zonder eenige discussie werd hiertoe be sloten. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot aansluiting der gemeente bij het werkloosheidbesluit 1917. Door den voorzitter werd de zienswijze van B en W. nader toegelicht. Hierbij bleek, dat de gemeente vroeger reeds aangesloten heeft de gemeente het lidmaatschap opge zegd. Indien betrokkenen zich wel aanslo ten, gevoelen B. en W. veel voor aanslui ting, vooral waar de kans om werkloos te worden thans vrij groot is, terwijl, indien een werklooze is aangesloten bij zijn vak bond recht verkrijgt op behoorlijke uitkee- ring. Wel zal aansluiting voor de gemeente eenige kosten met zich brengen, doch dit komt dan ten goede aan goedwillende arbei ders, die zich in tijden van behoorlijke ver diensten een klein offer getroosten, om daar mee te zorgen voor tijden van werkloosheid. Naar spr. meende te weten zijn ongeveer 85 pet. der Nederl. gemeenten aangesloten. De heer Tromp verklaarde zich best met het voorstel te kunnen vereenigen, doch spr. verifhm gaarne iets omtrent de kosten. Hier op werd door den voorzitter geantwoord, dat dit afhankelijk is van het aantal aangeslo tenen en gaf voorts nog eenige toelichting. Voorheen bedroegen de kosten voor de ge meente ongeveer 160 a f 170 per jaar. Voor de betrokkenen is het natuurlijk hoogst gewenscht, dat ze zich hier bij een vereeni ging aansluiten. De heer Kostelijk merkte op, dat hierbij in hoofdzaak slechts betrokken zullen zijn de bouwvakarbeiders, aangezien wat spr tenzeerste betreurde de landarbeiders niet georganiseerd zijn. Wel gelukkig voor hen, aldus spr., dat gemeente en polder met gun stig resultaat samen werken om aan werk- loozen arbeid te kunnen opdragen. Door den voorzitter werd opgemerkt, dat er al gauw bezwaar gemaakt wordt, wanneer er iets door den arbeider zelf ook bijgedra gen moet worden, hoewel zelfzorg toch wel aanbeveling verdient. Nadat het voorstel van B. en W. was aangenomen, werd door den heer Quant nog aanbevolen eeri beroep te doen op de arbeiders om zich te organisee- ren, waarop door den voorzitter werd geant woord, dat daar bij elke voorkomende gele genheid ook wel op gewezen wordt. Als punt 6 kwam aan de orde: Verkiezing voor leden der Comm. van Bijstand Deze is thans gevormd door de heeren Tromp, Wuijs enQuant, doch de benoeming geschiedt tel kens voor een jaar. De uitslag der stemming was, dat genoemden ieder met 9 stemmen bleken te zijn herkozen. Ze namen de benoe ming aan, terwijl de voorzitter de belangen van het G. E. B. opnieuw bij de gekozenen aanbeval. Door den heer Groenland werd het verzoek ingediend den gemeenteveldwachter recht streeks telefonisch aan te sluiten bij het kan toor Noord met doorverbinding voor dag en nacht. Deze vraag werd werd door den heer Groenland nader toegelicht en het belang van aanslutiing bepleit. Volgens onderzoek van het Koninkrijk Pruisen. Hoe zeer de mensch dikwijls door den uitwendigen schijn bedrogen wordt, en dat men het uithangbord niet altijd tot het inwendige van den winkel besluiten kan, ondervond ik te Elbing en hier, want in de eerstgenoemde plaats werd ik in een groot huis geinkwartierd; en ik dacht dat daar alles naar rato zoude zijn: dan helaas! het was hier armoede en grootheid. Nu, het waren fatsoenlijke lieden, maar arm, zoo als het mij toescheen. Ik vorderde dus ook niets van hen, maar behielp mij zoo goed ik kon. In Koningsbergen, daar ik de Joden in die streken kende, zoo ging ik er met eene soort van wederzin heen. Dan ik werd zeer gul er. vriendelijk ontvangen; mijn hospes scheen mij toe een hupsch man te zijn, en de beste van zijne natie, dien ik nog ontmoet had Hieruit leerde ik dus, dat men zich nimmer tegen eenen persoon of zaak, door vooroor deel moet laten innemen; maar, volgens de les van Paulus, alle dingen onderzoeken, en het goede behouden. De groote dag van heden (den 15e Augus tus) de naamdag van den keizer der Fran schen, w.erd ook hier, zoo als men begrijpen kan, met allen luister gevierd. Herhaalde ka nonschoten kondigden den burgeren van Ko ningsbergen dezen heugelijken dag aan. Wat ons betrof, werd de Inspectie en groote pa rade niet vergeten. Des avonds was de stad fraai geïllumineerd; en men zag een menigte kleine vaartuigen op de rivier heen en weder varen, alle vervuld met menschen. die nieuwsgierig waren om deze illuminatie te beschouwen. Sommige van deze schuitjes waren met muzykanten voorzien, wier aan genaam maatgeluid aan dit tooneel niet wei nig levendigheid bijzettede. Dan of al die vreugdebedrijven den inwoneren dezer stad wel van harte gingen, durf ik niet zeggen: alUwos de Nederlanders hebben 400 dik wijls geïllumineerd en Te Deums gezongen, terwijl ons hart vap spijt en weedom weg- kromp, en het schreijen ons nader stond dan het lagchen: en echter moesten wij nog wel bonne mine au' mauvais jeu maken, wilde wij niet dat de duizendarmige reus (geheime politie), ons in zijn kleauwe kreeg. Dan, om tot mij zeiven terug te keren, ik was blijde, dat al die festiviteiten afgeloopen waren en ik weer bij mijnen goeden gastheer tehuis zat. Ik nam dus schielijk mijn avondmaal en ging naar bed. Na dus den 15den te Koningsbergen rust dag gehouden te hebben, marscheerden wij den volgenden dag naar Labiau, eene stad niet ver van de Oostzee gelegen. Hier werden wij door den Frensschen zeevoogd, die met zijne schepenvloot voor de stad lag, tot een danspartij uitgenoodigd, op een nabij gele gen adelijk slot. Dan men kan wel begrijpen, dat wij weinig lust hadden, om van deze vriendelijke uitnoodiging gebruik te maken; daar wij, in plaats van eenen vermoeijenden dans, veeleer rust nodig hadden, om ons voor den marsch van den volgenden dag voor te bereiden. Van Labiau kwamen wij over Milanken te Tilsit. Daar wij tot nog toe niets van onze distinatie wisten, zoo werden wij het einde lijk gewaar, dat wij een gedeelte moesten uitmaken van het negende corps van de groote armee, gekommandeert door Zijne Ex- cellentie den Hertog van Belluno, (Victor) 12e Divisie, 2e brigade-generaal Blamont: welke beide generaals naderhand te gelijk met mij zijn krijgsgevangen gemaakt bij de Berezina, en de laatstgemelde nog daarenbo ven door eenen kogel in de knie gewond werd. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5