AtkmaarsctiG Courant Dinsdag 30 December. Radio-hoekje FEUILLETON. *w Vo. 806 1930. Htndtrd twee en dertigste Jaargang. Woensdag 31 December. Hilversum, 298 M. (8.-7.— en van 9.— I.15 V.A.R.A. en van 7.30-9.— V.P.R.O.) 8 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel Johan Jong. 10.Morgenwijding (V.P.R.O.) 10.15 Orgelspel door Joh. Jong 10.30 P. J. Kers: „Onze Keuken". 11.— Dr. K. W. Arntzenius: „Voeding en Voedingsstoornis sen bij het kleine Kind". 11.30 Concert door het V.A.R.A.-Septet. 11.55 Gramofoonplaten 12.— Concert door het V.A.R.A.-Septet en gramofoonpl. 2.Vrouwenuurtje. 3. „Maak het zelf" door C. SchaakeVerkozen. 4.Zang, mevr. Hekkert van Eysden en Johan Jong, piano. 4.30 Kindervertellingen Oom Frans. 5.Vraaghalfuurtje voor kin deren. 5.40 L. J. Looi: „Omroep in het Bui tenland". 6.Mandolinecursus, Joh. B Kok. 7.30 Kerkdienst V. P. R O. uit de Remonstr Kerk, Amsterdam. 9.Oude- jaars-avond-programma. 1.15 Sluiting. Huizen, 1875 At. (Uitsluitend N.C.R.V.) 8.15—9.30 Morgenconcert 10.30—11. Ziekendienst. 11.12.Harmoniumbespe ling, M. F. Jurjaanz. Mej. C. de Jager, sopraan en mevr. R Mijnhout, alt. 12. 12.30 Politieber. lz.302.Concert. Mevr. C. van RavenzwaayMöllenkamp, zang. H. Herman, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano 2.2,45 Concert. Arnh. Instrum. A. O. V.- Trio (leden van de Arnhemsche Orkestver.) 2.453.15 Lezen van Christ. Lectuur. Mej. M. Wentink. 3.15—4.15 Vervolg Concert. 4.155.Gramofoonpl. 5.6.Kinder uurtje. 6.-7.— V.otlijk Allerlei. 7.7.30 Politieberichten. 7 30 Kerkdienst uit de N. Westerkerk, Rotterdam. 9.11.30 Concert. Leden van het Christ. Radio-Orkest. Ca 10.Vaz Dias. 11.3012.15 Oudejaars avond-kerkdienst uit Zeist. Daventry, 1554.4 Ai. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Or kestconcert. 2.202.50 Zang. G. Newth, so praan. J. Howell, bariton. 3.50 Concert Or kest. A. Grande, viool. Ph. Dore, orgel 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.Comert. Vocaal kwartet, koor en orkest. 7.25 Lezing 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Berichten. 9 35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert Orkest. D. Vane, sopraan. 10.50 Dansmu ziek. 11.20—12.20 Oudejaarsavond-progr. Langenberg, 473 Al. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.35—11.15 Gramofoonpl. 1130 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert 4.355.35 Orkestconcert. 7.05 Orkestcon cert. 8.051.20 Nieuwjaarsfeest 1930. Kalundborg, 1153 Al. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.504.50 Concert. Orkest en voor dracht. 3.35 Kinderuurtje. 6.508.05 Scan dinavische Uitzending.en 8.05 Orkestcon cert. 8.35 VocaaPoncert met piano. 8.45 Or kestconcert en voordracht. 9.3010.10 Re vue 1930. Voordracht en piano. 10.10 10.25 Dansmuziek. 10.2510.45 Voor dracht. 10.4511.10 Dansmzuiek. 11.10 Nieuwjaarsvoordracht. 11.20 Nieuwjaars- wenschen. 11.25 Vocaalconcert. 11.40—1.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 Al. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. (Dansmuziek). 6.50 Gramo foonpl. 9.05 Radio-concert door orkest en so listen. Orkest onder leiding van Henri De fosse. Vioolsoli, Merckel. 9.50 Hervatting van het concert „Le Barbier de Seville" van Rossini. Door orkest en solisten. Brussel, 5085 Ai. 5.20 Dansmuziek. 6. Vervolg der Dansmuziek. 6.50 Concert door Omroeptrio. 8.35 Concert, georg. door de Belg. Kathol. Radio. Zeesen, 1635 M. 5 4011.20 Lezingen en lessen. 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15— 1.20 Berichten. 1.20—2.20 Gramofoonpl 2203.50 Voordrachten. 3.50 Orkestcon cert. 4.505.50 Voordrachten. 5.50 Radio- Potpourri. Opera's en Operetten 7.20—8.35 Voordracht en berichten. 8.35 Orkestconcert. 9.35—10.20 Berichten en voordracht. 10.20 Orkest- en Solistenconcert. Hierna tot 2.20 Dansmuziek. Kapitein Waqcviefc Tocht naar iRusland1, f tc 6) Ons regiment ontving order om op eenea afstand van vier uuren van Tilsit de kanton- nementen te betrekken, waartoe het zeven dorpen ter bezetting kreeg; ik kwam met twee kompagniën te Gros Argeninken, al waar wij tien dagen vertoefden, en dezen tijd grootendeels met exerceeren doorbragten, zoodat men zoude gemeend hebben dat wij allen nog niets meer dan conscrits waren, want onze kolonel Wagner scheen met den frootsten ijver bezield, om zich waardig te nonen een regement Fransschen te komman deren: immers wij waren nu geene Hollan ders meer. Ook liet hij zijne zucht voor al wat Fransch was duidelijk genoeg blijken, daa, hij altijd bij voorkeur Fransdien voordroeg: zekerlijk om zich daardoor te dieper in de gunst van zijnen nieuwen meester in te drin gen. Dit toonde hij zelfs reeds in den jare 1812 bij gelegenheid dat Napoleon te Zwolle revue hield over eenige regementen infante rie en kavallerie, want toen de keizer hem vroeg, of hij jok iets voor zijn regement te verzoeken had, antwoorde hij „niets Sire!" Hierdoor werden velen in hunne verwachting teleurgesteld, daar zij zagen dat alles wat andere kolonels vroegen, hun werd toege staan; en dat verwekte toen reeds niet weinig ontevredenheid over zijn persoon. Doch ik zal hier verder niets van zeggen, maar hem in vreden laten rusten, want ook hij werd, be nevens duizende anderen, het slagtoffer van dezen rampzalige togL j>rov^wciaal nieuws WESTWOUD. alhifr dur hnnbouwvereeniging zal de rhkst^n^" heer H" Kuiper' leraar aan lezinl ^UWWintersch001 te Hoorn, een chrviL Jn 2ehouden °ver de teelt van den^ond kassen als op den kou' HOORN. «nJ HoUand Society te New-York heeft in samenwerking met de Ned. Spoorwegen en lTenCan Express Cy"> met hartelijke in- k&ng^'an verschillende Kamers van Koophandel en van een aantal Nederl. gem.- besturen en de Ned. regeering voor haar le- aen in het komende jaar een uitstapje naar Nederland georganiseerd. De deelnemers zullen 15 Aug. 1931 per s.s. Statendam van de Holl. Am. Lijn uit New-York vertrekken. Op het voorloopig program wordt o.m. ook een bezoek aan Hoorn vermeld. ZWAAGDIJK. Een treurig beeld van de misère in den tuinbouw is ongetwijfeld het volgende: Een onzer tuinders ontving van een zaadhande! een postwissel van.... 35 cents; de op brengst van 120 roeden erwten, na aftrek der reinigingskosten. EGMOND AAN DEN HOEF. De afdeeling Egmond-Binnen en Egmond aan den Hoef van het Nut heeft te Egmond aan den Hoef een tweetal cursussen opge richt, n.1. één voor boekhouden onder leiding van den heer Pisart te Alkmaar, welke cur sus wordt bezocht door 18 leerlingen, en één voor houtsnijden onder leiding van den heer J. Bosman alhier, waaraan 7 personen deelnemen. Aan N. A. Mooy van de lichting 1931 werd voorgoed vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens studie voor geeste lijke. SCHAGEN. De heer M. F. Overdijk, opzichter bij de Ned. Spoorwegen met gtandplaats Schagen, wordt 1 Februari overgeplaatst naai Hoorn. Mej. G. P. Horst, rijkstelefoniste te Am sterdam, wordt 1 Januari overgeplaatst naar Alkmaar. BÉVERWIJK. Onder leiding van Ds. v. Calcar vierden Vrijdagavond de kinderen der Zondagsschool in Vrijz. Christ. geest in het Kerkgebouw hun Kerstfeest. De traditie getrouw stond de boom in zijn volle glorie in het vriendelijk kerkje te pron ken. Nadat de kinderen het stille nacht, heil'ge nacht onder orgelbegeleiding van den heer Potgieser gezongen hadden volgde door den leider het eeuwenoude Kerstvernaai. Daarna werd op niet onverdienstelijke wijze een kerstcantate uitgevoerd, waarna uitdeeling van versnaperingen plaats vond. Toen werd door ds. v. Calcar een boeiend kerstverhaal verteld getiteld: „Een Kerst boomviering in de Witte bergen". Vol aandacht werd deze vertelling door de kinderen en ook door de grooteren ge volgd, waar boer Andriesen en zijn dochter tje in het verhaal de hoofdpersonen waren. Na uitreiking der geschenken waarbij ook enkele helpers bedacht werden verlieten de kinderen in dankbare stemming het kerkge bouw. Kerstfeestviering Ned. Herv. Zon dagsschool. Het kerstfeest werd Donderdagmiddag ge vierd door de kleintjes-afdeeling der Nederl. Herv. Zondagsschool te Beverwijk Verschil lende liederen werden door de blijde kinder schaar ten gehoore gebracht. Na vertelling der geschiedenis, deed Ds. Jac. Poort het kerstverhaal dat tot titel had: „Van de drie kleine wijzen en een ster". Aan het slot kregen de kinderen cadeautjes en bij de uitgang bovendien nog een sinaas appel en een rolletje chocolade. Op den 2den feestdag waren de oudere kinderen dezer Zondagsschool bijeen in het kerkgebouw aan de Kerkstraat. Ook hier werd de kerstvertelling gehou den door ds. Poort Zij was getiteld: „De Waddenwandeling van vader Iwersen". De zang der kinderen klonk uitnemend en in het slotwoord heeft ds. Poort dan ook een speci aal woord van dank gericht tot den heer C. L. Duimink voor het leiden van de zang. Ook hier waren tractaties en cadeautjes. Bij den uitgang werd gecollecteerd ten bate van het Zondagsschoolonderwijs. KOEDIJK. Zondag werd in het lokaal van den heer Jb. Groot het St. Nicolaasfeest ge vierd (de Gouden Engel) voor de kinde ren der school. Een commissie bestaande uit de heeren P. Hart en T. Schaak en hun echtgenooten en de dames L. Schaak Langedijk, Gr. DamiaansMulder en R. VisserKaptein, waren bij de burgerij rond gegaan en, gezien den toestand, is alles zeer bevredigend geslaagd. Te twee uur gingen de Sint en zwarte Piet te paard lar.gs de gemeente. De heer C. Spaan stelde zijn paarden beschikbaar waarbij de jongeh. Spaan zijn medewer king verleende. Te 3 uur arriveerden de Smt en zijn knecht in het lokaal waar zij door de kinderen met gejuich werden ontvangen. Met medewerking vanhet hoofd der school, den heer Stuffers en mej. de Vries en met den heer P. Visser aan de piano werden toepasselijke liede ren gezongen. De heer P. Hart opende met een wel kom toe te roepen aan de kinderen, de talrijke aanwezige ouders en belang stellenden en vooral aan Sint Nicolaas en zijn knecht. Het woord was hierna aan den Sint, die voor de kinderen een mooie vertelling deed, welke door de ge- heele zaal met aandacht werd gevolgd en een luid applaus verwierf. Hierna werden de kinderen per klas opgeroepen om van Sint Nicolaas ge schenken in ontvangst te nemen, waar bij nog al eens een zangnummertje voor afwisseling zorgde. De kinderen werden onthaald op chocolade en koek. Door mej. de wed. *-an der Zeijden was een pop ten geschenke gegeven naar wier naam de meisjes mochten ra den. De naam was Grietje en werd gera den door Guurtje Hartland De póp van de commissie viel ten deel aan mej. MulderTiessema en het boek aan P. Visser. Toen alle geschenken waren uit gereikt, bracht de heer Stuffers dank aan de commissie voor het vele werk i aan den Sint en zijn knecht, wat met een driewerf hoera werd bekrachtigd. De voorzitter dankte den zaal houder Groot en zijn vrouw voor het gratis af staan der zaal, de burgerij en allen die mede ewerkt hadden aan het welslagen van het feest. De commissie heeft weer een mooi werk verricht dat uitmuntend geslaagd is. Mej. de Vries ontving als afscheid nog een klein geschenk. OTERLEEK. Kerstfeest. Zondagavond werd alhier in de herv. kerk het kerstfeest gevierd onder leiding van ds. Rooker. Het geheele gebouw was dicht bezet, daar ook de ouderen in grooten getale waren opge komen. Gezamenlijk werd gezongen Gez. 229, waarna door een aantal kinderen eenige Kerstliederen werden gezongen. Ds. Rooker vertelde de geschiedenis van de geboorte van Jezus en een verhaal van Piet de orgelman, wat met groote belangstelling werd aange hoord. Ondertusschen werd de jeugd ont haald op chocolademelk en versnaperingen, wat ten zeerste op prijs werd gesteld. Het groote gebeuren van den avond was evenwel de uitdeeling der cadeautjes. Nadat het kinderkoortje onder leiding van het hoofd der school nog enkele liederen ten beste had gegeven, werd gezamenlijk nog gezongen Gezang 26. Het was een zeer geslaagde avond, welke allen zich nog lang zullen her inneren. Aan het slot werd een collecte ge houden voor de Vereeniging tot steun aan verwaarloosde kinderen. ZUIDSCHARWOUPE. De afdeeling van den Bond van Land- pachters heeft een adres aan den gemeente raad gezonden met het verzoek te willen be sluiten de gemeente garant te stellen voor 30 pCt. van de te verleenen tuinderscredie- ten. Tevens wordt verzocht maatregelen te Ik nam, in den tijd toen wij hier vertoefden, de gelegenheid waar om nu en dan eens naar Filsit te gaan, waar ik echter niets buitenge woons heb aangetroffen dan de plaats, al waar in den jare 1807 op een vlot in de riv.er de Niemen, de vreden tusschen de Russen, Pruissen en Fransschen, door de vorsten in persoon getroffen werd. Daar wij nu wel vooruit zagen, dat wij onze beste dagen gehad hadden, en armoede en allerlei ongemakken en ontberingen ons voor de deur stonden, liet ik hier eene zooge naamde marmite of kcokketèl maken, ten ein de daar in ons eten, wanneer wij iets hadden (dat helaas! dikwijls het geval niet was), te kunnen koken. Dezelve bevatte voorts zes bor den, een sauskom en eenige andere kleinig heden die men bij het houden varl eenen maal tijd noodig heeft en ik verbeeldde mij dus ai heel wel uitgerust te zijn: dan het vervol? TE. KOrtiNoSOEBGEt-l-1 ttttP beantwoordde niet altijd aan mijne verwach ting. Op zekeren dag, toen de regementen op een groot veld bij elkander waren, werd aan ieder kolonel gelast, om uit hun regement twee officieren te verkiezen tot eene geheime expeditie en dit lot viel onder anderen ook mij en den kapitein La Fargue ten deel. Deze commissie behelsde, dat wij al de paarden die op de dorpen waren waar wij gekantonneerd lagen, op de geschiktste wijze moesten zoe ken, bijeen te krijgen, ten einde dezelve ten dienste van de armee mede te voeren. Wij vol voerden dan ook dezen last, en bragten onge veer tweehondert paarden bijeen, welke alle den eigenaren zonder eenige vergoeding ont nomen werden. Nimmer dit verklaar ik op mijn woord van eer onaangenamer taak uitgevoerd. Immers wat kan er grievender zijn voor eenen man van gevoel, dan weer- looze landlieden van hun wettig en dikwij's willen treffen, waardoor in den tegenwoor- digen financieelen nood van vele tuinders wordt voorzien. Het Burgerlijk Armbestuur besloot 40 pCt. reiductie te geven op de huur der lande rijen. De kerkvoogdij en kerkeraad der Ned. Herv. kerk namen het besluit om 50 pCt. re ductie te geven boven het bedrag van 4 per snees. MARKEN-BINNEN. Dezer dagen hield de afdeeling van den bond van staatspensionneering haar propa ganda- en feestavond. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer Aafjes, de vergadering. Daarna hield de heer Buma, hoofd der school te Knollendam, een propagandarede welke een aandachtig gehoor had. Daarna trad de heer Beuder van Wormerveer op met zijn ernstige en luimige voordrachten die bijzonder in den smaak vielen. Een paar da mes deden ieder nog een voordracht en het was 12 uur voordat het afgeloopen was. Een gezellig bal besloot den avond. NOORDSCHARWOUDE. De Alkmaarsche R. K. Tooneelvereeniging „D.LND.U.A." trad Vrijdag op in „De Burg" alhien met „Hun Kind". Het schijnt dat alles in dit stuk zoo logisch en eenvoudig is. maar de vertolking eischt een natuurlijk en nobel spel. Wat een moei lijke taak heeft o.a. de blinde, die rolvast en foutloos bleef. Wij willen ook nog noemen Max en Tilly, de zoon en dochter van den fabrikant; Jeanne, de vrouw van Max en Franken de onderdirecteur. Zonder onder- schied stippen wij aan, dat een vrij en onge dwongen spel een goede vertolking mogelijk maakte. Van Holmen heeft als fabrikant niet veel minder gepresteerd, hij had een der hoofdrollen. Voor „Dindua" was het een succesvolleu avond. Zaterdagmiddag had de teraardebestel ling plaats van wijlen den heer Jn. Kroon, in leven wethouder alhier. Op den doodenakker werden de volgende deputatie opgemerkt: Het dag. bestuur der gemeente, besturen van Boerenleenbank II en Gezelschap Nut en Genoegen, Banne-bestuur en kerkvoogdij herv. gem. Als secretaris der afdeeling Langendijk van de vereeniging Bloembollencultuur werd gekozen de heer E. Vlug alhier. STOMPETOREN. Bij de alhier gehouden verpachting van gras- en rietgewas om en in de Schermeer was de opbrengst van het gras f 7274 (het vorige jaar 12503); die van het riet 839 (in 1929 1805). De totale opbrengst is dus 6195 minder dan in 1929. WINKEL. Door de Nieuwjaarscommissie werd bijeen gebracht een bedrag van 412.25, waaruit aan 41 gezinnen een extra uitkeering kon worden gedaan van f 9.50. Tot voorzitter van het bestuur van den Nederlandspolder is benoemd de heer P. Nieman te Schoorl. GROET. Zaterdagavond vierde de Vrije Evangeli sche gemeente alhier in de zaal van den heer K. Peijs haar Kerstfeest. Uit de 6 plaatsen, waar de leden wonen, werden ouders en kin deren per auto naai 't feest gebracht, o.a. uit Bergen 2 wagens vol. Eér. moeder, die gaarne wilde komen, nam haar zuigeling op haar schoot mede! Te 7 uur opende de voorganger der gemeente, de heer J. J. Ruys, het druk bezochte feest met gebed en een toespraak over de beteekenis van den Kerstboom De schoone verlichting ziet op Jezus als 't Licht der wereld. De altoos groene kleur wijst op een Kind van God, dat ook altoos groen en frisch is. als hij God lief heeft. Voorts werd de Kerstgeschiedenis met de kinderen be handeld, waarbij zij telkens goede antwoor den gaven. De aanwezigen en kinderen zon gen daarop telkens mooie liederen uit den Bundel van Joh. de Heer. begeleid door orgel spel van den heer J. Greup. Ook werden ver zuur verkregen eigendom te berooven. Doch dit zijn de droevige gevolgen des oorlogs, waar geen ander regt geldt, dan dat des sterksten. Het is waar, men verschoont zoo danige daden met de wet der noodzakelijk heid, welke alle andere bedenkingen doet ter zijde stellen; doch met dat al valt het eenen braven man hart, tot het werktuig van zoo danige onrchtvaardigheden te worden ge bruikt; maar wat zal men doen! Blinde ge hoorzaamheid aan de bevelen van zijne supe rieuren, is de eerste pligt van eenen soldaat. Den 30e Augustus namen wij eindelijk den marsch weder aan, al het geroofde vee en paarden mede voerende. Ons kort verblijf had dus de arme inwoners van hun voornaamste bestaan beroofd, en hen in kommer en ellende gedompeld. Wij kwamen dien dag te Ragnitz, en den volgenden te Neulcbenen, Hier begon de armoede voor ons reeds eenen aanvang te nemen; want in plaats van, gelijk tot hiertoe geschied was, ingekwartierd te worden in de huizen der ingezetenen, hielden wij thans voor de eerste maal ons verblijf onder den bloten hemel, aan de zijde van een bosch Dan dit was nog 'n heerlijk logement in ver gelijking van welke wij naderhand zoo menig maal op andere plaatsen vonden. Het weder was fraai, en wij hadden nog overvloed van alles, wat tot levensonderhoud noodig was; doch het blaadje keerde zich maar al te schie lijk om; dan hier van in het vervolg nader. Hier moest nu mijn instrument, waarvan ik hier voren gesproken heb, zijn eerste proef stuk doen, en dit beviel ons zeer wel, daar wij goede ingrediënten hadden. Naderhand, toen de knap schaarscher werd, en wij dikwijls in verscheidene dagen niets te koken of gebra den hadden, verveelde het ons dit ding lan ger mede te sleepen, en wij w ierpen het dus weg. Doch weldra hadden wij berouw over onze onbedachtzame voortvarendheid, want wan neer wij naderhand iets te bikken kregen, hadden wij moeite genoeg om eenen ketel op schillende nummers solo gezongen, die zeer schoon klonken. De heer Buizer, die ook enkele fluitnum- mers had laten hooren, deed daarna een bloeiende Kerstvertelling over: „Kerstfeest voor Parijs". Tot driemaal werden alle aanwezigen, speciaal de kinderen, onthaald op chocolade- melk met versnaperingen. Heerlijk was 't oogenblik. toen Kerst liederen gezongen werden bij den pas ont stoken Kerstboom toen mej. de Haas daarbi; ook mooi zong! Het glanspunt van den avond was echter, toen de Kerstpakjes werden uitgereikt, be vattende voor de behoeftige gezinnen, fraaie warme kleeden en kousen, plus voor elk ge zin een flinke Geldersche rookworst! Ook kreeg elk kind, dat aanwezig was (dus niet alleen van eigen gemeente) een boek ten geschenke en een sinaasappel. Dit welge slaagde feest werd door den voorganger met een slotwoord en dankgebed gesloten. SINT PANCRAS. Voor een goedgevulde zaal gaf op den Tweeden Kerstdag de gem. zangvereeniging „Zanglust" dir. de heer H. Zaal, haar jaar- lijksche uitvoering in café Gerritsen te St Pancras. Het zeer gevarieerde programma, dat den avond een genoeglijk karakter gaf, en waaraan medewerkte de heer P. Cloeck, „Zanger van het levenslied" te Beverwijk, werd vlot afgewerkt. De gezellige stemming deed gelukkig geen afbreuk aan het zang- peil, en het publiek was voldoende aandach tig den zangliefhebber te doen genieten. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer A. Volkers, zette het koor in met „Vogelnestje" in een bewerking van Corn. Keeman. Het was een daad van piëteit van den Directeur deze eenvoudige melodieuse compositie, die meer deed beloven, van zijn te jong gestorven vriend op het programma een eereplaats te geven, en het koor zong be schaafd, doorzichtig en keurig van uit spraak. Het volgende Driekoningenavond van Jos. Vrancken kreeg een gelukkigen inzet, en het tweede couplet werd vooral, in de „enkele stemmen" geacheveerd gezongen. Uitgeno men een enkele scherpe sopraan, kregen de beide nummers voor vrouwenkoor „Zomer weelde" en „Bloemen en Sterren" een waar dige vertolking. Het nog voor de pauze ge zongen bekende „Ave Verum" werd niet vol doende gegeven met een bedesinnigheid maar klonk ons wat vlak. Aan den „Uil" van Diepenbroek had het koor een heele hap. maar directeur Zaal had de dames en heeren goed onder zijn leiding. Het nummer werd in een flink tempo, vrij gaaf van klank ge zongen. Jammer was het dat een of meer baritons vooral in Den Uil te veel domineer den, waardoor de klankeenheid wel eens in gevaar kwam. Het bekende repertoirenum mer „Droomevrouw kom" van Olman, kwam goed tot zijn recht. In het Kerstlied van Diamant was het koor wel op zijn geluk kigst. Het werd heel fijn gezongen. Het spreekwoord quolibet, een pretentieloos genrestukje zongen de dames en heeren zoo frisch alsof ze pas begonnen! Melodieus en beschaafd klonk het „Mondjerood en Blonde lok" waarin de heer Zaal zich door zijn be geleiding een vakkundig pianist toonde. He' slot „De dorpsdans" van Jac. Bonset, mei pianobegeleiding van den Directeur zong men frisch en op toon, maar wat te zwaar. De vedel was nog niet blij genoeg! Resu- meerende gelooven wij dat het koor onder de beheerschte, rustige leiding van directeur Zaal op den goeden weg is en wij kunnen nog mooie resultaten verwachten. De heer Piet Cloeck had dan de dankbare taak mer zijn bekende levensliedjes voor afwisseling t« zorgen en hij deed dit op de hem eigen leuke pakkende wijze. Zijn geestige conférences sloegen geweldig in, en ondanks hij welge teld reeds 16 nummers ten beste had gege ven, volgde nog een 17e bisnummertje. Hul de! Na een slotwoord van den voorzitter, waarin hij den heer Cloeck voor zijn welwil lende medewerking hartelijk dank had ge zegd, een bloemenhulde aan de dames mevr. Zaal en Mevr. Cloeck, en een dankwoord door den heer van Kampen namens het pu bliek volgde een gezellig bal. De fam, Deutekom, welke ook tijdens de uitvoering'medewerkte zorgde voor de bal- muziek. te lopen, om in te koken; zodat bij ons het spreekwoord bewaarheid werd: dat men geene oude schoenen moet wegwerpen, ,eer men nieuwe in derzelver plaats heeft. In het dorp waar wij den volgenden dag (1 September) aankwamen, werden wij mili- tairement ingekwartierd, hetwelk, schoon wij met vijftig of zestig man in een en hetzelfde huis moesten logeeren, ons tog nog aangena mer was dan te bivouaequeren. Het zelfde had de twee volgende dagen plaats. Dan den 4e passeerden wij bij Coiveno eene stad in Russisch Polen, de rivier de Memel, wiens oevers wij tot den 30e dezer maand volgden. Hier sloegen wij weder buiten de stad, bij een bosch, ons bivouaeq op, en hielden er rust dag. Zulk een rustdag onder den blooten hemel door te brengen is zeker niet zeer aan genaam, maar wat zouden wij doen! wij zochten ons door de takken der boomen zoo veel mogelijk tegen de stralen der zon te be schutten; want hutten die digt waren, te ma ken, was der moeite niet waard, daar wij toch des anderen daags weder verder moesten. Ik had sedert ruim twee jaren de kompag- nie voltegeurs van het derde Bataljon gekom- mandeerd; ook had ik dit met het grootste ge noegen gedaan, daar zij alle mijne landge noten waren en zich bij alle voorvallende ge legenheden den naam van Hollanders waar- aig betoonden. Ook hadden zij de hoogste achting voor mij, en ik beminde hen weder- keerig als mijne kinderen. Thans werd ik ge last deeze kompagnie aan den Kapitein La Fargui over te geven. Hoe hard het mij dus viel dezen braven te moeten verlaten, met welke ik zoo veel had uitgestaan, zoo vertroostte 't mij toch dat ik mij geplaats zag aan het hoofd van deeze achtingswaardige grenadiers, welke ik vervolgens menigraalen in het vuur geleid heb, en wier dapperheid allen lof verdient. Tevens werd ik hier door bevorderd tot Kapitein der eerste klasse. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5