i»i: ivonnrtTiiiN tas eis yekueeksagentje. LANDBOUW en VEETEELT. Jeugdlectuur Ingezonden stukken LANGENDIJK. Nu de nood onder de tuinders aan Langen- diji en wijden omtrek zoo hoog is gestegen, is het te begrijpen, dat de getroffenen we! wat ongeduldig worden onder het uitblijven van maatregelen, die zouden kunnen dienen om verbetering in den toestand te brengen. Er blijken over het te verleenen tuinders- crediet nog zeer verkeerde meeningen te be staan en zelfs bij menschen, die het toch beter moesten weten. Ons standpunt en inzicht in deze materie is het volgende: Op dezelfde wijze ais in 1923 zullen nood lijdende tuinders crcdieten kunnen krijgen van de Coöperatieve Boerenleenbanken, al leen met dit verschil, dat in 1923 de Provin cie zich garant stelde voor 90 en de crt- ci.etnemer een borg moest trachten te krijgen voor 10 terwijl nu de Provincie voc 70 zorg zal zijn, onder voorwaarde, dat de gemeente zich voor de overige 30 zai borg stellen. Noch Provincie, noch gemeente geven dus crediet; niet zij geven alzoo het geld, doch de Boerenleenbanken. Provincie en gemeente zijn derhalve slechts borg en de geldopnemers zijn in eerste instantie de aan sprakelijke personen, op wie de schuld wordt verhaald. Alleen als de tuinfcouwer-geldop- nemer is gebreke blijft, zijn verplichtingen na te komen (het geld ten betalen), wor den gemeente en provincie aangesproken die schuld te voldoen tot bedragen van 70 en 30 procent van het verleende crediet. Evenals in 1923 zijn het ook in 1930 alle partijen ge weest, die het tuinderscrediet mogelijk maken en geen enkele partij heeft het recht de armoe der tuinders, om 't verleenen van die credie- ten als 'n propagandamiddel bij de verkiezin gen te gebruiken. Men meene nu ook niet, dat de provincie, en thans ook de gemeenten, ais zij de 30 S garandeeren, zoo'n groot risico op zich nemen. Van de credieten, in 1923, oii- der garantie van de Provincie tot een bedrag van 339.315 aan 592 tuinbouwers ver leend, was op 30 Juni 1931 reeds 256.714 terugbetaald, waarvan de Provincie, als niet te verhalen op de credietnemers, 24.561 heeft voldaan. Alzoo nog geen 25000 over een tijdperk van 7 jaar, of ongeveer 3500 per jaar, heeft de provincie er tot nu toe bij ingeschoten. Intusschen wordt nu gewacht op de rtvoe- rende maatregelen van Ged. Staten. Eerlang wordt bij de betrokken gemeentebesturen een circulaire verwachten, waarin de verschillen de voorwaarden zullen worden omschreven Er zullen hoogstwaarschijnlijk weer als in 1923 commissies moeten worden aangewezen uit Boerenleenbanken en tuindersvereenigin- gen, welk commissies zullen moeten advisee- ren tot tcc- of afwijzing van de door de tuin ders gevraagde credieten. Eer tot inwilliging kan worden overgegaan, moeten een serie vragen worden beantwoord om een inzicht te krijgen in de vraag, of het werkelijk wel nood zakelijk is, een crediet te verleenen en zullen de besturen der Boerenleenbanken hun fiat op die aanvragen moeten geven. Nu meenen we wel zooveel te weten, dat de laatstgenoem de besturen, geleerd als ze hebben uit den gang van zaken bij de in 1923 verleende cre dieten, zich niet de voorwaarden zullen laten voo,rschrijven door Ged. Staten, doch dat zij zelf eenige voorwaarden zullen stellen, van welker al- of niet-inwilliging het zal afhan gen, of het gevraagde crediet zal worden ver leend. Van deze credietverleening toch mogen de Boerenleenbanken niet de dupe worden en moet het, zoo er van hulp sprake is, de ge meenschap zijn, die hier helpend optreedt en het risico heeft te dragen van die hulp. We twijfelen niet, of men zal bij dezen provin ciaal-gemeentelijken steun slechts het belang der noodlijdende tuinbouwers laten dominee- ren en zullen de risico's alleen worden ge dragen door die college's, die volgens aard en wezen dezer materie de hulp verleenen. WAARSCHUWING VOOR BEZITTERS VAN BOOMGAARDEN EN TUINEN. De inspecteur, hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst schrijft ons: Reeds meermalen heb ik bezitters van tuinen en boomgaarden gewaarschuwd tegen de praktijken van rondreizende lieden, die er ihun werk van maken bespuitingen uit te voeren van boomen en struiken ter bestrijding van daarop voorkomende insecten en ziekten Nu het winterseizoen voor *deze lieden weei is aangebroken en er aanwijzingen zijn, dat zij hun praktijken weer gaan her vatten, richt ik nogmaals een waarschuwing aah alle belanghebbenden om niet dan na zeer deugdelijke inlichtingen te hebben inge wonnen, opdrachten te geven speciaal aan rondtrekkende personen, die zich voor de uitvoering van bespuitingen aanmelden. De bespuiting van vruchtboomen en ook die van boomen en struiken in tuinen met een carboiineum oplossing in den winter is in vele gevallen zeer nuttig en zelfs noodig. Vele bezitters van tuinen en vruchtboomen zijn niet op de uitvoering van deze bespui tingen ingericht en daarom zijn zij maar al te zeer geneigd het werk te doen uitvoeren door personen, die zich daarvoor aanmelden. In geen enkel opzicht wil ik betrouwbare tuinlieden, die zich in de plaats hunner in woning met dit werk bezig houden, in ver denking brengen. Integendeel wil ik aanbe velen van hun diensten voor de uitvoering van bespuitingen gebruik te maken. De er varing heeft echter geleerd, dat er een aan tal rondreizende lieden zijn, die voorgeven goed werk te zullen veirichten maar die dit niet doen en wier practijken daardoor ten zeerste een goede ontwikkeling van de in secten- en ziektenbestrijding tegengaan. Ten ernstigste raad ik daarom aan, niet in te gaan op de mooie voorspiegelingen van dergelijke personen, maar vóór het geven van een opdracht bij mij inlichtingen in te win nen. Met het geven van garanties zijn de be doelde personen vaak zeer vlot, maar men ziet ze nooit terug en heeft geen verhaal op 'hen. 'k waarschuw er tevens tegen aan aanbe velingen van bestrijd.ngsmiddelen, of aan afkeuringen van middelen door deze lieden ook maar de minste waarde te hechten, daar zij ook in dit opzicht niet als betrouwbare bron voor bet geven van inlichtingen kun nen worden beschouwd Inlichtingen over bespuitingen, de daar voor benoodigde apparaten en middelen en een beoordeeling van de daaraan noodzake lijk verbonden kosten worden steeds gaarne kosteloos verstrekt door den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen gevestigde ambte naren van dezen Dienst. WARMENHUIZEN. Tengevolge van de feestdagen in de afge- Joopen week, zal het overzicht van deze veiling zeer kort zijn. Slechts Maandag, Dinsdag en Woensdag van de vorige week is, gelijk op andere soortgelijke veilingen, veiling gehouden. Om ie beginnen met Maandag zij vermeld, dat bi: en verwachting een partij uien werd aangeboden, welke verkocht werd voor 2 per 100 K.G. voor de gewone uien en f 1.80 voor de grove uien. Dinsdag en Woensdag daarna betaalde men voor de uien tamelijk wat minder, n.1. 1.101.50 per 100 K G. Grove uien werden evenwel voor iets hoogere prijs ver kocht, n.1. f 1.40— f 1.90 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg in deze 3 dagen 7150 K.G. tegen 18875 K.G. in de vorige week. Dat vlak voor de feestdagen de handel niet vlug kon zijn, is te begrijpen; doch dat men zoo slecht zou markten had niemand voor zien. Eerste kwaliteit roode kool werd ver kocht vt>or 2.10—5.50 per 100 K.G Tweede kwaliteit roode kool werd op Dins dag j.1- genoteerd 0.802.20 en op Woensdag daarna f 0.702.70 per 100 K.G. Kale roode kool bracht op van 0.70— f 1.40. De aanvoer bedroeg slechts 25000 K.G. tegen 690000 K.G. in de vorige week. 4600 K.G. eerste kwaliteit gele kool werd Dinsdag verkocht voor f 1.602 per 100 K.G. Nog steeds verkeeren de prijzen van de eerste en tweede kwaliteit Deensche witte kool tegenover die van de roode kool in een gunstige positie. Voor de eerste kwaliteit Deensche witte kool werd ten laagste betaald op Dinsdag en Woensdag resp. 2 70 en 2.90. Tweede kwaliteit Deensche witte kool werd verkocht voor 1.90—2 en uitschot Deensche witte kool voor f 1.60-1.30 per 100 K.G. Aangevoerd werd op deze drie veiling- dagen totaal 12.450 K.G. tegen 16300 K.G. in de vorige week. 650 K.G gele nep is verkocht op Dinsdag voor f 3.203.80 per 100 K.G. BLOEMBOLLENINVOER IN DE VEREENIGDE STATEN. Blijkens een mededeeling van den rijks- landbouwconsulent te Washington, ir. Pe ters, voerden de Ver. Staten in 1929—1930 241 millioen stuks bloembollen in, waarvan 197 millioen uit Nederland, n.1. 163 millioen tulpen, 20 millioen hyacinthen, 8 millioen crocus, iy2 millioen muscacri, 114 millioen scilla en de rest ixia, callaria. galanthus, e.d. Uit andere cijfertabellen blijkt, dat de in voer van tulpen de laatste jaren zeer is toe genomen, n.1. 65 millioen stuks in 1921— 1922, onafgebroken stijgende tot 192 mil lioen in 19281929; alléén het laatste jaar geeft met 163 millioen een daling te zien. De hyacinthen bleven de laatste negen jaren schommelen tusschen 20 en 30 millioen stuks. Ten slotte zijn er nog de narcissen, die se- dert het embargo alleen op special permii mogen worden ingevoerd; en wel in 1929 1930 ruim 484.000 stuks, tegen bijna 13 en 16 millioen stuks in de twee voorafgaande ja ren. Bovendien importeerde Nederland nog 8 millioen rozenonderlagen. DE VEEHOUDERIJ IN 1929—1930. Blijkens becijfering van het boekhoudbu-1 reau der H. M. v. L. ten aanzien van 54 vee- houdersbedrijven in den Alblasserwoud heeft het bedrijfsinkomen van den pachter, zonder medewerkende kinderen en onbezwaard eige naar van zijn inventaris, een bedrijfsinkomen genoten: als loon 671.53, als rente van zijn inventaris 601.08, dus totaal 1272.61 of 58.35 per bunder. Hieronder is alles be grepen, oók de huurwaarde der woning en het gebruik uit het bedrijf. De algemeene opinie, dat de uitkomsten van de veehoudersbedrijven over 1929'30 over 't algemeen vrij gunstig zouden zijn ge weest, wordt door deze cijfers dus niet be waarheid. De slechte uitkomsten zijn voor een groot deel, volgens Huisman, toe te schrijven aan de volgende oorzaken: lo. aan den strengen winter in Jan. en Febr. 1929, waarvan de gevolgen (achterlijke grasgroei, slechte hooioogst, hooge voerre- keningen, lagere zuivelopbrengsten) in het boekjaar 19291930 zich hebben doen ge voelen. 2o. mond en klauwzeer en varkenspest. Dat de uitkomst niet nog lager is geweest, komt door de varkenshouderij. Van de 54 bedrijven waren er 18, die een negatief be drijfsinkomen (loon èn rente van inventaris) hadden De bruto-opbrengst bedroeg over 1929 1930 per bundel J 671.34. De opbrengst aan zuivel is per bundel 329.16, het gem. aantal melkkoeien per bundel 1.17, zoodat de gem. melk- of zuivel- opbrengst per koe 281.33 bedraagt. Bij Gebr. Kluitman te Alkmaar verscheen een boek van Ella Vamor, getiteld Els ie be stemd voor meisjes van 10 tot 14 jaar. Het is de geschiedenis van een jong meis je, dat met haar vader, een ouden zeekapi tein, gezellig in een huisje o,p de hei woont en geen grooter verlangen heeft dan met hem en de oude getrouwe dienstbode daar altijd te mogen blijven. Maar tante Bertha uit Amsterdam vindt dat een moederloos meisje een andere opvoeding noodig heeft en daarom wordt besloten, dat Elsie eenige jaren in het gezin van Oom en Tante in Amsterdam zal doorbrengen terwijl Elsie's vader in dien tijd een paar groote reizen zal maken. Zuchtend geeft Elsie toe maar in het Amsterdamsche gezin is zij tusschen veel zelfzuchtige grooten en kleinen niet geluk kig. Met uitzondering van een gebrekkig neefje, die altijd maar op de divan moet liggen, schijnt niemand het meisje te begrij pen en het groote conflict komt als tante Elsie \cor straf haar viool afneemt. Elsie, die veel talent heeft, kan eenvoudig van haar viool niet scheiden en het resultaat van vele moeilijke maanden is, dat het meisje weer met haar vader naar het buisje op de hei trekt en een beroemd violiste belooft te wor den, die bij de beste Amsterdemsche leeraren lessen gaat nemen. Als zij later een concert geeft verschijnt ook de Amsterdamsche fa milie en beseft tante Bertha eerst wat zij aan dit nichtje te kort is gekomen. Een alleraardigst boekje, zeer gevoelig ge schreven en door Adri Alindo uitstekend ge- illustreerd. Jip geeft zich gewonnen door Eelicie Jehu, eveneens een uitgave van Gebr. Kluitman is een nieuw werk, van de bekende schrijfster van goede meisjesboeken. Mevrouw Ruiterman is met haar groote dochter haar zoon op Padvindersleeftijd en haar beide kleinere kinderen na vader's dood onverzorgd achtergebleven en het eeni ge middel om in het mooie heerenhuis te kunnen blijven wonen, is meisjes in huis ne men, waarvoor Mevrouw Ruiterman dan als tweede moeder zal moeten optreden Er komen twee freuletjes in huis waar de dorpskinderen wel wat tegenop kijken, maar die op school gauw ontbolsterd worden Tenslotte verschijnt Jip ten tooneele, een on deugend jongensgekje, die door haar bedrie- gelijk optreden een gevaar voor de andere meisjes kan genoemd worden. Gelukkig keert alles zich ten goede daar Tip ziek wordt en eerst dan beseft hoeveel zij in liefde en aanhankeijlkheid in dit gezin te kort is geschoten. Een alleraardigst meisjesboek, waarbij Henri Pieck keurige plaatjes heeft getee- kend. Bij Gebr. Kluitman is nog vcrsih' nen Dt lange midvoor van T. T. T. door A C. C. de Vletter. Het is de levensgeschiedenis van den langen Wijn, een uit Indië overgekomen jon gen, die in Delft zal studeeren Hij is een bekend hardlooper en traint zich op allerle-' gebied, zoodat het geen wonder is, dat ver scheidene voetbalclubs al spoedig moeite doen hem in hun elftallen op ts nemen. Dat lukt natuurlijk aan een van die clubs en het resultaat is, dat de schrij\ .r ons op de gebeurtenissen van tal van spannende wed strijden onthaalt waar het lang niet altijd zachtzinnig toegaat. De studie van Wijn komt door al dat sportenthouiasme wel eens in het gedrang, maar nadat zijn vader en moeder uit Indië zijn overgekomen, pakt hij beter aan, met het gevolg dat er nog een ingenieur uit hem groeit, die natuurlijk gaat trouwen met Mie- ke, het meisje, dat met hem in hetzelfde pen sion was. Trouwens geen lezer, die dit pret tige boek tot het einde heeft uitgelezen, zal iets anders verwacht hebben. Jan Lutz heeft zich ook in dit boek een be kwaam teekenaar getoond en de Gebr. Kluit man zorgden als gewoonlijk voor een keuri ge uitgave. Bij G. B. van Goor Zonen te 's Graven- hage verschenen een viertal alleraardigste kleuterboekjes, een van Poesje en Doesje versjes van S. Al. Beuman—T crtholen en teekeningen van Bas van der Veer de voor kleintjes interessante geschiedenis van een poesje en een hondje, verder Verdwaald, door dezelfde schrijfster en teekenaar, het verhaal van een klein meisje dat te ver met een paar muzikanten was meegeloopen er. van beiden bovendien nog Van zes kippen en een haan, kleine en groote avonturen van eenig pluimvee, benevens De nieuwe Pet, de historie van kleine Pieter wiens pet in het water gewaaid is. Eenvoudige versjes met rake plaatjes waarnaar de kleuters graag zullen luisteren en kijken. Leerzaam zijn bij denzelfden uitgever ver schenen albumpjes, drie deeltjes getiteld Met zwart en rood, allereenvoudigste tee kenvoorbeelden, die met behulp van knoopen en een liniaaltje en wat zwart en rood krijt keurig kunnen worden nageteekend. Piet Ma- rée, die deze boekjes ontwierp heeft elk vol gend deeltje weer een beetje moeilijker ge maakt. (Builen veraniwoordeti/kheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Aan de Redactie. Met belangstelling heb ik de discussieën, welke in den gemeenteraad betreffende de subsidie omtrent de restauratie van den bouwval van het huis in de St. Annastraat aangevraagd door de vereeniging „Oud Alkmaar" gevolgd. Met voldoening heb ik, en menigeen met mij, den uitslag vernomen. Geen subsidie, wijl de kunstwaarde miniem is. Genoemde vereeniging, waarvan de leden grootendeels niet, een gedeelte slechts indi rect met den handel in aanraking komen, neemt nu de restauratie voor eigen rekening, legt er duizenden guldens aan ten koste en zal aan het huis ook nog een „Luifel" ver binden. Eigenaardig is het, dat door het ge meentebestuur, dat reeds goedkeuring aan dit plan verleend heeft, geen rekening gehou den is met de behoefte van het moderne ver keer. Is de reeks van straten waar niet of van één kant ingereden mag worden nog niet groot genoeg? Het huis staat in een cen trum van pakhuizen, waaruit hoog geladen wagens met handelswaren, zooals zakken, meel enz. vervoerd worden en noodzakelijk door de St. Annastraat een uitweg vinden. Waar de straat zelf eenige meters breed is kan geen bakkerskar een oogenblik blijven staan, indien een andere wagen moet pas- seeren, terwijl toch voor het opladen der wagens ruimte beschikbaar moet blijven. Het gevolg is, dat waar aan den overkant zulk een groot pakhuis is. de passeerende groote wagens, tijdens het opladen den luifel moeten aanrijden. Is hiermede geen reke ning gehouden? 347. Al kwakend en kakelend begon de strijd tusschen de beide dieren. De kip trippelde heel hard met het lampje in den bek, teiwijl de kikvorsch zoo geslepen was, om met een waterlelieblad zijn bloem te beschermen. »48i' j*6t Wa® een Zeer sPannende wedstrijd. Heel katou- terland was nieuwsgierig naar den afloop van dezen wed strijd. Per radio werd telkens de stand medegedeeld. Men kon niet zeggen wie het zou winnen, want beide deelne mers aan den wedstrijd liepen hard.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6