jtikmaarsche Crawl FEUILLETON. Honderd drie in dertigste Jaargang. EEN ZENDSTATION OP EEN TENNISPARK. N.C.R.V. EN K.R.O. OP 1071 METER? 'ttinWagevfcr'*^ Tocht naar. Rus/and.: Provinciaal nieuws De heer De Weert constateerde, dat de ïeer Holster den toestand wel juist had uit eengezet, doch de maatregelen die hij denkt te nemen, niet had aangegeven. De heer Holster ging uit van het denkbeeld, dat wij leven in normale tijden, waar ieder land staat aan den afgrond en daarom doet ieder man wat om nog iets te reden. z 1931. Ho. 1 Vrüdair 2 Januari Radio-Hoekje Zaterdag 3 Januari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A R.A.) 8.- Gramofoonplaten. 9- Orgelspel door Joh. Jong. 10.-10.15 Morgenwijding (V.P. R.Ó.) 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continu-bedrijven, m m.v. het \AA.RA.- Orkest onder leiding van Hugo de Groot en Willem van Cappellen, -voordracht. 12- Politieberichten. 12.30 Concert door het V A R A-septet onder leiding van Is. Eyl en Gramofoonplaten. 2- Gramofoonplatoi. 2 15 Uitzending der Receptie v h. N. V. V. 3 paedagogisch concert onder leiding van Piet Tiggers m. m. v. het Haydn Kwartet (P Kramer, A. de Groot, H. v. d Bosch en H J. Lijzen). 4.15 Cursus Duitsch, P. J. Bol. 4.45 Kwartiertje v. h. Inst. voor Arb. Ontwikkeling. 5.15 Concert door 't V.A.R.A.- Mandoline-Ensemble onder leiding van Joh. B. Kok. 5.45 Gramofoonplaten 5.55 Vervolg Mandolineconcert. 6.15 S. D. A. P.-kwartier- tje. 6.30 Literair Halfuurtje A. M. de Jong. 7.15 Orgelspel door Joh. Jong. 7.45 Politie berichten. 8.— Bij de Pomp, Teun de Klep perman 8.20 Uitzending van de Feestverga- dering van het N. V. V. met medewerking van het V.A.R.A.-Orkest onder leiding van Hugo de Groot, „De Stem des Volks" o. 1. v. Antoon Krelage en E. Kupers, rede 9.10 Studio-uitzending. 10.20 Vervolg Uitzend Feestvergadering. 10.50 V.A.R.A.-Varia 10.55 Voetbalnieuws. 11.Vaz Dias. 11.10 12.Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8.—9.15 Gramofoonplaten. 11.30—12.— Godsdienstig halfuurtje, pastoor Perquin. 12.011.30 Concert door het K. R. O.-sex tet. 1.302.30 Gramofoonplaten. 2.30 3.Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3. 4.15 Kinaeruurtje. 4.154.30 Techn. Kwar tiertje, Hans Schnabel. 5.-6.— Gramo foonplaten. 6.016.15 Esperanto. 6.15— 6.35 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart 6.356.45 Gramofoonplaten. 6.457.15 Esperanto-cursus P. Heilker. 7.157.45 Prof. Dr. D. Franses O. F. M.: De kerkva ders en de geschiedenis van hun tijd". 7.45 —11.— Concert door het K. R. O.-Orkest o. I. v. J. Gerritsen. Solist M. Kampstra, min streel met citherbegeleiding. Ca. 9.— Vaz Dias. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 1.20—2.20 Orkestcon cert. 3.35 Verslag van den voetbalwedstrijd Leeds UnitedArsenal. 4.30 Concert. Mili tair Orkest. M. Mellers, bariton 5.05 Or gelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Sportberichten. 7.05 Concert. Vocaal kwartet, koor en orkest. 7.25 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 940 Lezing. 9.55 Concert. Militair orkest. M. Hanvey Samuel, piano. 10.5512.20 Dansmuziek. Langeriberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.3511.15 Gramofoonplaten. II.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkest- concert. 4.355.35 Orkestconcert. 7.05 Schwabischer Heimatabend. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. 11.2012.20 Gramo foonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.05—12.30 Gra mofoonplaten. 12.50 Kinderuurtje. 1.30— 3.©rkestconcert en voordracht. 3.5. Kinder-Nieuwjaarsfeest. 7.208.20 Orkest concert, pianospel en voordracht. 8.459. Kluchtspel „Familiën Hansen", Jens Locher. 9.15—10.35 Orkestconcert, zang en piano 10.3511.35 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonpl. (Dans imuziek). 4.50 Dansmuziek. 6.50 Gramofoon platen. 9.05 Radio-concert. M. m. v. orkest en solisten. 9.50 Vervolg concert m. m. v het Don-Kozakken-kwartet. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonplaten 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert. Geor- faniseerd door het Dagblad „La Meuse" en et bijvoegsel „L'Antenne". 10.35 Dansmu ziek. Zeesen, 1635 M. 5.40^-11.20 Voordrach ten en lezingen. 11.20—12.15 Gramofoonpl 12.1561.20 Berichten. 1.202.20 Gramo foonplaten. 2.203.50 Voordrachten en be richten. 3.50 Orkestconcert. 4.50—6.20 Le zingen en lessen. 6.20—6.35 Gramofoonpl 6.357.50 Voordrachten 7.50 Populair Or kest. 8.20 Berichten. 8.35 Uit het Metropol theater: 2de acte van „Schön ist die Welf', operette van Fr. Léhar. 9.25 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. Naar het Hbl. weet te melden, zal, behou dens toestemming van P. T. T. op het Tem- mink's Robak Tennispark te Amst., 'n zender opgericht worden van de Nederlandsche Ver. van Radio Amateurs. Dit station zal uitzen den op ultra korte golf, ook naar Indië en Amenka, enkel voor studie-doeleinden. Ir. V. Beyeren Bergenen Henegouwen zal de leider van dit station zijn. Begin 1931 zal het sta tion ingericht worden. De N.C.R.V. en K.R.O. deelen mede, dat zij overwegen om met ingang van Maandag 5 Januari althans des avonds op 1071 Meter uit te zenden, in plaats van op 298 M. Deze stad scheen mij toe voorheen wel gebouwd geweest te zijn: doch thans was zij genoegzaam in eenen puin hoop veranderd, eenige weinige huizen en kerken uitgezonderd. Daar zij met eenen muur van bijna veertig voeten hoog en twaalf voeten breed, omringd PROVINCIALE COMMISIE UIT DE VEILINGEN IN NOORD-HOLLAND. (Vervolg.) De voorzitter oordeelde deze verga dering niet geschikt om deze aangelegenheid in details te bespreken. Dit moet gebeuren met de betrokken veilin gen. Het Centraal bestuur is wel van oordeel, dat er iets in zit en kan wel de betreffende veilingen voor een bepaald product bijeen brengen. Spr. wilde wel in algemeene lijnen vaststel len of men voor minimumprijzen was of niet. Verschil in minimumprijs juichte spr. niet toe. De heer d e J o n g, Grootebroek, oordeel de, dat deze vergadering niet geschikt was om den minimumprijs vast te stellen. Hij ging met het standpunt van den voorzitter accoord. De heer v. d. Deure vond het wenschelijk dit landelijk te bespreken. De heer Rustenburg was van oordeel, dat minimumprijzen geen zin hadden, wan neer er geen verplicht veilen bestond. Devoorzitter was het er mede eens, dat hier inderdaad voetangels en klemmen lagen. Het onderwijs moet met omzichtigheid be handeld worden. De heer Slot, Warmenhuizen, vroeg of het de bedoeling was alle veilingen te ver plichten niet beneden den minimumprijs te verkoopen. Devoorzitter: Als hierover een overeenkomst gesloten wordt, ja, al wil spr dit niet laten gelden voor veilingen waar een product, waarvoor een minimumprijs werd vastgesteld, sporadisch komt. De vergadering ging hierop accoord met het denkbeeld, dat het prov. bestuur hierover in overleg met de veilingen zal treden. In principe werd uitgemaakt, dat er mini mumprijzen zullen komen. Onze handelspolitiek, Het woord was hierop aan den heer Val- star vor zijn onderwerp „De Tuinbouw en de Handelspolitiek", die voorop stelde, dat ja renlang de handelspolitiek last heeft gehad van de politiek. Het duurde daarna jaren al vorens men hierover in de veilingsorganisa ties durfde spr., omdat deze tot leden tellen menschen van diverse pluimage. Op den duur kon men echter niet geheel at zijdig blijven toen in 1925 het nieuwe han- delsfarief in Duitschland tot stand kwam. Dit tarief sneed de Hollandsche tuinders te ver in liet vleesch. De troost, dat de Duitsche consument zijn portie moest betalen, bleek te schraal, evenals die, dat de tuinbouw zich wel zou weten aan te passen. Ook de veronderstelling, dat de slechtste producten de zwaarste slagen wel zouden krijgen, bleek niet juist. Men is in onze kringen zich bewust ge worden, dat Nederland ten opzichte van de handelspolitiek een ander standpunt behoort te gaan innemen. Spr. bleef stilstaan bij de inzichten van de menschen van de vrije han delspolitiek en besprak tevens de uitbreiding die de tuinbouw heeft ondergaan. Onjuist is het uit de uitbreiding daarvan te cqncludeeren, dat het bij den tuinbouw nog niet zco slecht was. Nu de prijzen zoo laag zijn lijdt onze tuin bouw zeer door het invoerrecht Van de ex portmogelijkheid van kool en aardappelen naar Duitschland zijn de daar geldende in voerrechten funest. De hoop op Geneve ging in rook op. De economische conferenties mis lukten. Een uitbreiding van de invoertarie ven volgde zelfs op die conferenties. Inter nationaal is er een wetijver om zich econo misch en militair te bewapenen. Niet alleen in Duitschland, maar ook in de andere landen neemt de tariefsverhooging toe en het baat Nederland niet daartegen op te komen. Op de conferenties was Duitschland mee gaand, maar thans wordt gestreefd naar de uitsluiting van agrarische producten uit ons land. Onjuist noemde spr. het desondanks van de regeering om den tuinbouw buiten de deur van de economische conferenties met Duitschland te houden. Buitengewoon ongunstig noemde spr. het dat België zich niet verder beschikbaar heeft gesteld voor de economische conferen ties. Door de toename van de werkloosheid, blijven onze producten voor hun afzet moei lijkheden ondervinden. Alle landen blijven zich ten aanzien van de agrarische producten alle rechten voor behouden. Nederland kan zich niet langer afzijdig houden. Alle landen hebben zich op het onderhan delen ingesteld. Te betreuren is het, dat de regeering maar steeds heeft gehoopt, het in Genève klaar te spelen en zich machteloos heeft gelaten. Onze economische voorlichting is derma-' te in een desolate wanorde, dat men ten eene- male het globale overzicht mist. De minis ter heeft toegezegd, dat met bekwamen 6poed de economische voorlichtingsdienst op peil zal brengen, maar regeeren is vooruit zien. Spr herinnerde aan het optreden van den zuivelbond tegen Duitschland inzake het Finsche handelsverdrag, met als gevolg een commissie van verweer. In het algemeen juichte spr. het overleg met andere landen toe, alsmede de poging van de regeering om na de mislukking van Genève kleine landen bijeen te brengen, al moet men van de resultaten rreen hooge ver wachtingen koesteren. Spr. herinnerde aan de uitspraak van de drie landelijke land bouworganisaties, die zich hebben uitgespro ken voor verweer tegen de handelspolitiek. De tuinbouw heeft zich niet uitgesproken, maar dient te beseffen, dat op den duur voor de crisis de handelspolitiek een voorname rol kan spelen. Bij de regeering moet worden aangedron gen op weerbaar maken tegen protectionis tische maatregelen door het buitenland. Spr. gelooft, dat het grootste bezwaar waarop men in Nederland stuit is, dat men heele- maal niets doet. Hij juichte daarom het meng- en maalgebod en de tarwewet toe. De regeering moet door gewijzigde han delspolitiek steun verkenen voor den afzet van het product. Spr. wilde geen protectie. De boeren draaien dezen hoek uit, maar wij willen niet anders dan een maatregel om den invoer van ons product in het buitenland mogelijk te maken. Om te voorkomen, dat de protectionisten de overhand krijgen, moeten de tuinders zich aansluiten bij de Vereeniging voor de Actie ve Handelspolitiek. (Aoplaus.) De heer Klant, Warmenhuizen, merkte op, dat in tijden van depressie altijd ontevre denheid van de handelspolitiek naar voren kwam. Spr wilde stappen in de richting van het grooter worden van den tuinbouw voorkomen. Het invoerrecht op kool is niet zoo fataal, als het uitblijven van de vorst. Voor 2 jaar toen het hevig vroor hadden wij van het invoerrecht geen last. Wanneer de economische bewapening ver band houdt met de militaire bewapening, dan zal men er zich toch niet van laten af houden. E>e landen die wel onderhandelingstarieven hebben zijn er niet beter aan toe dan wij Met dubbele tarieven gaan wij den weg van de protectie op. Spr. vond het wenschelijk voorzichtig te zijn met zich uit te spreken voor retorsie maatregelen. Hij vroeg hoe de inleider zich het dubbel tarief wenschte en was het er wel over eens, dat de regeering zich beter op de hoogte be hoort te stel'en. De heer Bakker sloot zich bij het be toog van den heer Klant aan. De heer De Boer, Zuidscharwoude, be treurde het evenzeer, dat de tuinbouw bui ten de commissie van de handelsovereenkom sten was gehouden. Spr. wilde een groote demonstratieve vergadering in Den Haag en stelde voor een protest van de vergadering te doen uiteaan over het beleid van de regee ring. (Anplaus.) was maakte zulks, dat men dezelven langen tijd verdedigen konde. De aan val was dus hevig, en de wederstand hardnekkig; doch toen er eindelijk bres geschoten was, werd de stad stormen derhand ingenomen. Reeds gedurende het bombardement waren vele huizen in brand geraakt en nu staken de Rus sen, om den vijand tegen te houden, de overige aan, zoodat genoegzaam de gantsche stad (daar meest al de huizen v:hout waren) eene prooi der vlam men werd. Verschrikkelijke oogenblikken! daar duizende vreedzame ingezetenen op een maal van al hun have en goed beroofd werden en, zoo zij al hun leven behiel den, hetzelve in kommer en ellende moesten rondslepen! ook hadden zij De economische crisis drukt op alles wat van den dagelijkschen arbeid leven moet en die fout zit in ons geheele maatschappelijk stelsel, onze maatschappij, ondanks zich zelf. Van Genève of de regeering hebben wij niets te verwachten, omdat deze maatschap pij zich in deze richting ontwikkelt. Wij moe ten internationaal probeeren het lek te dich ten om te voorkomen, dat wij alleen naar den kelder gaan. (Applaus.) De heer H o 1 s t a r oordeelde, dat de heer Klant zich een echter Noordhollander had getoond, doordat hij was begonnen met om vorst te bidden. Als spr. over de handels politiek spreekt, heeft hij het echter niet tot de kool. Toch wil hij tegenspreken, dat de tarieven op de kool onder gewone omstandig heden geen invloed hebben. Langer werk loos blijven voor de Ned. regeering en de Ned. Tuinbouw, gezien wat er in Duitsch land gebeurt, acht spr. verdervelijk. In Duitschland wil men zelfs invoerverbo den van de Ned. landbouwproducten. Duitschland heeft echter nog andere dan agrarische belangen. Dit toonde wel de ac tie van de F. N. Z. Spr. wil alleen den na druk er op leggen, dat wij niet langer weer loos mogen blijven. In de actieve handelspolitiek vindt spr. protectie verkeerd, doch hij wil dat men zich sterker laat hooren. Spr. had in 1925 gewild, dat men reeds andere middelen in den zak had gehad dan het crediet, om met Duitschland te kunnen onderhandelen. Een van de middelen is het dubbel tarief. Het is misschien ook anders te regelen, maar de fout is, dat men in het geheel niets doet. Spr. is niet tegen het denkbeeld de Boer. Den laatsten tijd wordt de stem van den tuinbouw wel gehoord en spr. eischt van de politieke partijen, dat ze krachtig voor den tuinbouw opkomen. Dat hier geen parlementaire regeering is die alles aan zijn laars lapt kan hier niet besproken worden. De heer de W e e r t gaf z.i. getuigenis van zijn maatschappelijke opvattingen. Zijn weg is echter niet in een vijfjarig plan te red den. Spr. is er niet voor om de grondslagen van de maatschappij omver te gooien en hij zal dan ook niet verder op dat betoog in gaan. Hij houdt staande met prof. Diepenhorst, dat wij ten opzichte van de handelspolitiek naaktloopers zijn en hij wil samenwerking met anderen om niet langer in het land te blijven staan. Spr. wil onze grenzen desnoods sluiten voor landen, die ons onbehoorlijk behande len. Spr. gaat liever werkloos ten gronde, dan als een slappeling die nalaat zich te wapenen voor dingen waarvoor hij zich had moeten wapenen. (Applaus.) De voorzitter was overtuigd, dat men het nog niet eens kon zijn. Wel oordeelde hij, dat men als tuinbouwer zich eens in deze richting moet omwenden. Hij sloot hierop de discussie met dank aan den inleider. De heer Boenthuis deelde mede. dat over 2 jaar het handelsverdrag met Duitsch land eindigt. Nederland moet dan zorgen, dat wij dan dus geen naaktloopers zijn en heeft een krachtig argument tegen het streven van de agressie in Duitschland, omdat het de groot ste afnemer van Duitschland is. Wat de handelscommissie betreft waarover is gesproken, deze commissie is er eigenlijk niet, omdat de Duitsche vertegenwoordiger heeft gezegd over tariefsverlaging te kunnen onderhandelen, doch niet over die van land en tuinbouwproducten. Aangezien Ned voor den invoer in Duitschland daarbij juist het grootste belang heeft, hebben de Nederland sche vertegenwoordigers zich op het stand punt gesteld, dat dan andere onderhandelin gen wel achterwege konden blijven. Hij hoopt, dat ook andere invloeden dan agrarische zich in Duitschland zullen laten gelden en daarvoor achtte hij vergaderingen als deze gewenscht. Verschillende sprekers brachten het Cen traal bureau dank voor de gevoerde actie. In antwoord op een vraag van den heer Kwant, wanneer de credieten verstrekt kun VWT ventri meest alle een stad verlaten welke hun niets anders aanbood, dan de treurige herinnering aan hun vervlogen geluk. Slechts eenige Joden w aren er gebleven. Echter kwamen vele der gevlugte in woners van tijd tot tijd terug om te zien of zij nog iets van hun achtergelatene have konden redden, hetwelk de woede dre vlammen mogt gespaard hebben. Hiervan zagen wij het volgend aan doenlijk voorbeeld. Wij lagen grooten- deels op de puinhopen gebivouaiqueerd, aan de andere zijde van de Dnieper. Hier hadden wij geen dak dat ons tegen regen, sneeuw en steeds toenemende koude konde beschutten. Wij zochten dus eenige planken op om er zooveel mogelijk hutten van te maken, ten einde nog een weinig bescherming te vinden tegen het gure weder. Op zekeren avond hierop uit zijnde, ontdekten wij een aantal menschen, die wij merkten, dat bezig waren met den puinhoop, waar hun huis gestaan had, te doorzoeken. Zij hadden werkelijk ook reeds den kel der gevonden waarin zij, het gevaar ziende naderen, hunne beste goederen geborgen hadden. Toen zij ons zagen aankomen, vielen zij op hunne knien en baden om genade. Dit gezigt trof onze viel geweldig. On schuldige slagtoffers van vreemde ge weldenarij op de geringe overblijfsels van hunne vorige welvaart, hunne vij anden, die zij nimmer beleedigd had, om hun leven te zien smeeken welk een aanblik! Wij stelden deze arme men schen gerust en om hun te toonen, dat wij hunne vijanden niet waren, sloegen wij oogenblikkelijk mede handen aan nen worden, antwoordde de voorzitter, dat beloofd was, dat nog dit jaar het schrij ven van de provincie aan de gemeenten zou uitgaan. Spr. had als burgemeester echter nog niets ontvangen. Het wordt dus wel kort dag. Nadat in de rondvraag nog verschillende zaken naar voren waren gebracht en beant woord, sloot de voorzitter de vergadering BERGEN. Dinsdagavond hield de Coöp. Boerenleen bank alhier een buitengewone algemeene ver gadering in het gebouw St. Jan. De heer H. (ager opende de vergadering met den Chr groiet en sprak in zijn openingswoord over hetgeen in de 25 bestaansjaren der bank is voorgevallen. Op 30 Juni 1905 werd onze Bank onder „vei lige hoede" van de Centrale te Alkmaar zon der schuld geboren. Van 1905 tot 1923 heb ben wij onder de vlag van de Centrale geva ren. In het laatste jaar van de 18-jarige pe riode bereikte de Bank haar hoogtepunt, maar beleefde tevens ook haar ondergang. In 1923 prijkte de balans met een reserve van ruim 9000 en schitterde zij als een gezond kind op den schoot van een ongezonde moe der. Immers in dat jaar likwideerde de Cen trale en werd onze Bank herboren, doch be smet met erfzonde in den vorm van een schuld van rui m12000. Onze Bank kwam toen alleen te staan Toen hadden wij geen reservemiddelen meer, die rente binnen brachten, doch een schuldenlast die zijn rente eischte. Met dat gereedschap begon onze Bank zijn zelfstandig bestaan Een zevental jaren is sindsdien verloopen en hoe is de stand van zaken thans? Momenteel hebben wij het recht nog niet om te zeggen dat onze Bank met een reserve prijkt, doch wel mogen wij beweren dat de Bank weder een gezonde balans kan laten zien. Spr. was overtuigd, betaald. Spr. huldigde verder den heer P. Bakker Czn., die gedurende 25 jaren een bestuurs zetel bezette, de laatste 12 jaren als Direc teur. Als eenig punt op de agenda stond ver meld statutenwijziging Deze statuten wer den door, den ontwerper, den heer Keesom uit Alkmaar, voorgelezen en waar noodig toegelicht. De heer Apeldoorn stelde voor den naam „Coöperatieve Boerenleenbank" te behouden en niet dien van ,Coop. Leenbank" te bezi gen. De voorzitter lichtte toe dat de bank aller minst boeren- doch veel meer middenstands- bank is, waarom het bestuur dan ook ge meend heeft den naam Boerenleenbank niet langer te moeten handhaven. H it voorstel van den heer Apeldoorn werd dooi tnemand ondersteund. Een voorstel van den heer T. van Diepen om de bepring, dat nien bij vrij willige uittreding 5' zal moeten storten, te schrappen, vond evenmin ondersteuning. Na eenige discussies over minder belangrijke punten, werden de stari-ten ten slotte met op 2 na algemeene stemmen aangenomen Jet bestuur werd gemachtigd de statuten voot een notaris te doen veiLjden <-a verder ailrs te doen wat noodig is om de Koninklijke goedkeuring op de statuten te verkrijgen. HOORN. Woensdagmorgen brak alhier brand uit ift de gasfabriek, hetwelk gelukkig goed is af- geloopen. Omstreeks kwart voor acht beging een jongen de onvoorzichtigheid, door in een der magazijnen een gasvlam te ontsteken, in de nabijheid waarvan benzine, machine-olie en poetskatoen was opgeslagen. Onmiddellijk sloegen de vlammen uit,zoodat men het ergste vreesde. Het bedoelde magazijn is n.1. onder een dak met het zoogenaamde zeis- verhuis, waarvan het echter met een brand muur is gescheiden. Zeer spoedig was de brandweer ter plaat se, die onmiddellijk met de motorspuit en twee handspuiten krachtig water gaf, zoodat men het vuur gelukkig spoedig meester was. De schade bleef dan ook tot genoemd ge bouwtje beperkt. Op het terrein waren de burgemeester en de heer Stumpel, wethouder der bedrijven, aanwezig. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbe steding inzake het verbreeden van de Koe- poortsbrug met bijbehoorende werken waren de volgende biljetten ingekomen. K. H. Kaat, Hoorn 10.422, W. Nierop, Midwoud 11.134, J. v. Veldhoven, Hoorn, 11.270, P. J. Blauw, Hoorn 11.290, A. J. de Koning 11.982. A. en J. v. 't Hek, Wognum Okx, Hoorn 12 949, A Mo- het werk en deden al wat in ons vermo gen was, om hen te helpen, ter herkrij ging van hun wettig eigendom. Onder anderen bevonden zich in de zen kelder ook nog eenige flesschen met wijn, en sterke dranken gevuld. Uit dankbaarheid schonken zij ons dezelve en wij aarzelden niet aan te nemen hetgeen ons met een gul hart werd aan geboden, temeer daar ons dit, in onze tegenswoordige omstandigheden ten hoogsten welkom was. Maar nog onein dig aangenamer was ons de bewustheid, ongelukkigen bijgestaan en dus zoo veel in ons was het, het kwaad vergoed te hebben dat onze wapenbroeders hun veelligt onwillekeurig gedaan hadden. Dan ongelukkigen! troost u! uwe red ding is veelligt nader bij dan gij denkt. Weldra zult gij uwe verdervers uwe muren zien doorsnellen om den wreken- den arm uwer verlossers te ontvlugten. En de weldadige hand der edelen Alexanders zal langzamerhand de won den heelen, die de al-vernielende krijg u sloeg! Op verschillende plaatsen van de stad smeulden nog de overblijfselen van dien verschrikkelijken brand, welke wij ge noodzaakt waren te blusschen, door dien de rook die tusschen de bergen bleef hangen, ons geweldig hinderde. In de stad zelve werden de kerken, wier ingang gelijk gronds was, tot paarden stallen gebruikt, de overige, werwaarts men met trappen moest opgaan, ston den ledig, en ieder zocht hier naar wel gevallen een plekje, om voor de gure lucht beschut te zijn. Ock ik heb hier menigmaalen gebruik van gemaakt en gevoelde mij hier, op een bos stroo lig gende, soms gelukkiger, dan een vorst in zijn prachtig paleis op een bed van dons. Zoo waar is het, dat de mensch, wanneer hij zich naar de omstandighe den weet te schikken, met weinig en weltevreden kan leven; terwijl weelde en overvloed niet altijd geluk aanbren gen. Dan alle deze ongemakken en ontbe ringen, die wij moesten doorstaan, wa ren slechts een begin der smarte, en niets in vergelijking van de rampen die ons nog te wachten stonden, en welke reeds hier eenen aanvang namen. Er begon zich namelijk een kwaadaardige ziekte onder ons te ontdekken, een soort van graauwe loop; waarschijnlijk veroorzaakt door het gure weder (want het begon reeds onophoudelijk te sneeuwen of te regenen) de vermoeijen- dede marschen, het gedurig liggen on der den blooten hemel op den kouden, vochtigen grond, en door het slechte voedsel. Velen van ons werden daar door aangetast, en ook ik heb het smar telijke daarvan ondervonden, hetgeen ik met geen woorden kan uitdrukken. De hospitalen waren als overstelpt met zieke en gekwetste soldaten, waar onder ook verscheidene Russische krijgsgevangenen waren, die door hun e*?.en? geneesheeren bediend werden. Hij die nimmer zodanig hospitaal ge zien heeft, kan zich geen denkbeeld ma ken van de ijsselijkheden van deze voorzalen des doods. fWordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5