LANDBOUW sn VEETEELT, Stadsnieuws Filmnieuws. liebeswalzer! Vraag en Aanbod Binnenland GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie. £angestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 30 en 31 December 1930 en 1 Januari 1931: Handschoenen, portemonnaie met in houd, sleutel van auto-deur, sleuteltje en damestasch met inhoud. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 30 en 31 December 1930 en 1 Januari 1931: Wiel van een wagen, H. Boereboom, Payglop 15; kinderhand schoen. R. Helderman. Visscherslaan 10; han gertje. J. N. B'okker. Stationsweg 92; rijwiel- tasch met inhoud. T. Beemsterboer, Claris- senbuurt 1knot sajet, D. Bijl, Nieuwpoorts- laan 52; pakje boter en 2 reepen chocolade, A. van Schalkwijk. Baanpad 1; cokesvork, T. W. Doornbos. Keizerstraat 32; naambordje, L. Miedema, Zandersbuurt 17 en glacé hee renhandschoen. J Schipper. Overdiestraat 23. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van DIPHTHERIE-BESTR1JDING. In bijlage no. 168 schrijven B. en W. De Gezondheidscommissie vestigde bij fcrief van 22 Juli 1930 de aandacht van ons College op het toenemend aantal gevallen van diphtherie in deze gemeente. Beliep het aantal gevallen van deze ziekte in 1928 en 1929 resp. 9 en 18, in het jaar 1930 bedroeg het tot dusver reeds 80. Hoewel de ziekte zich kenmerkt door een vrij goedaardig karakter, is de Gezondheids commissie van oordeel, dat dit verschijnsel toch bijzondere opmerkzaamheid verdient, omdat dat karakter zich kan wijzigen en de verspreiding dezer ziekte inmiddels een bui tengewonen omvang dreigt aan te nemen. De commissie is met het oog daarop tot de over tuiging gekomen dat het aanbeveling zou verdienen, te besluiten tot bestrijding van de diphtherie op soortgelijke wijze als ten aan zien van de roodvonk het geval is, n.1. door inspuiting van de leerlingen der lagere scho len, wier ouders daartegen geen bezwaren hebben, welke maatregel elders reeds met vrucht toepassing heeft gevonden. Wij hebben gemeend daartoe voorshands reeds onze medewerking te moeten verkenen, in het vertrouwen dat ook Uwerzijds het nut van den voorgestelden maatregel zou wor den erkend. De Inspecteur van de Volksgezondheid, Dr. J. J. Th. Doyer, heeft inmiddels in eene op 17 November j.1. gehouden voor ieder toe gankelijke vergadering, waarvoor bovendien dezerzijds op zeer ruime schaal uitnoodigin- gen waren verspreid, het belang van de be strijding der diphtherie door inenting uiteen gezet, welke uiteenzetting vergezeld ging van eene vertooning der z.g. diphtherie-film. De bedoeling dezer vergadering was in het bij zonder ae ouders en verzorgers der school gaande kinderen te doordringen van het nut en de wenschelijkheid om hun kinderen de bovenbedoelde kunstbewerking te laten on dergaan. omdat ten deze zonder de vrijwil lige medewerking der ouders en verzorgers niets te bereiken valt. Door tusschenkomst van de hoofden der openbare scholen en van de besturen der bij zondere scholen, voor zoover deze van het gemeentelijk geneeskundig schooltoezicht ge bruik maken, zijn voorts, evenals indertijd bij de roodvonkbestrijding, aan de leerlingen dier scholen formulieren uitgereikt, waarop het hoofd van het gezin kan verklaren, of hij al dan niet toestemming geeft, dat zijn kind(eren) de bedoelde inenting onder gaat^). De besturen der bijzondere scholen, die een eigen schoolartsendienst hebben, zijn voorts door ons uitgenoodigd eenzelfden maatregel te willen nemen ten opzichte van de leerlingen hunner scholen. Het is de bedoeling voortaan de kinderen van de eerste klasse te doen behandelen met diro (tegen diphtherie en roodvonk). Gelijk U bekend is, werden tot dusver de eerste klassen alleen ingeënt tegen roodvonk. Aangezien het thans betreft het inenten van de geheele schoolbevolking tegen diph therie, zullen de te nemen maatregelen eeni- ge kosten voor de gemeente met zich bren gen. Wel wordt ook thans weder de entstof door bemiddeling van den Inspecteur koste loos verkregen, doch er zal nog moeten wor den gerekend op uitgaven voor medische hulp, localiteit en hulpmiddelen, waarin het Rijk slechts een matige bijdrage verleent Hoe groot de uitgaven zullen zijn, die ten slotten ten laste der gemeente zullen komen, is nog niet op te geven. Aangezien het aanbeveling verdient, spoe dig met de inenting een aanvang te maken, geven wij U in overweging ons te machtigen, overeenkomstig het advieh der Gezondheids commissie, van gemeentewege voor alle leer- Cinema Americain. in dc Linema Américain loopt deze week een alleraardigste film, getiteld Liebeswalzer. Het is de geschiedenis van Boby, den zoon van een automobielfabrikant, die tegen den wil van zijn vader de werkzaamheden in de fabriek neerlegt en een vacantietochtje gaat maken. De boekhouder wordt hem achterna gezonden en krijgt ontslag tenzij hij Boby weer veilig terug brengt. Maar Boby maakt onderweg kennis met een aartshertog, die incognito reist en wordt zijn vriend en ver trouwde helper. Het blijkt, dat de aartsher tog. die tusschen twee haakjes een aller leukst fuiftype is, door zijn hertogelijke ma ma naar een of ander vorstendommetje wordt gezonden om daar de prinses te trou wen. Hij gaat met Boby op stap, maar op het laatste oogenblik ontzinkt hem de moed om zich in het beruchte bootje te wagen en hij laat Boby als pretendent naar de hand van de prinses optreden. Niemand aan het hof kent den aartshertog van gezicht, dus heeft Boby vrij spel en de prinses, die ge zworen had niet te willen trouwen, komt weldra onder zijn bekoring. Hij danst met haar en weldra liggen zij in elkanders ar men terwijl mama en een hofmaarschalk met een monocle in het oog stiekum om een hoekje kijken, lingen der lagere scholen de gelegenheid open te stellen om te worden ingeënt tegen diphtherie en de daarvoor noodige uitgaven te zijner tijd te regelen bij suppletoire be grooting. ZONDAGDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 4 Januari is de apotheek van Mevr. de Wed. P. A. F. Schouten, Verdr. oord 121, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Voor werkgevers van 91 en van 25 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling speciaal voor kantoorper soneel Donderdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden staan ingeschreven 1 aanhouder, 3 bakkers, 2 banketbakkers, 2 betonwerkers, 1 boekbinder, 2 boerenarbei ders, 1 bouwk. opzichter, 1 constructiewer ker, 10 chauffeurs, 43 grondwerkers, 1 in casseerder, 2 kantoorbedienden, 1 kellner, 3 ketelmakers, 1 kistenmaker, 3 klinkers, 3 loodgieters, 4 machinisten, 4 mach. houtbe werkers, 5 metaaldraaiers, 1 metaalslijper, 20 metselaars, 3 meubelmakers, 3 meubel stoffeerders, 1 modelmaker, 15 opperlieden, 9 pakhuisknechts, 1 pianostemmer, 4 plaat werkers, 1 politoerder, 2 reizigers, 37 schil ders, 1 schipper 1 scheepsbouwer, 30 siga renmakers, 7 stukadoors, 39 timmerlieden 4 tuinlieden, 2 voegers, 2 voerlieden, 1 wagen maker, 7 ijzerwerkers, 2 vormers, 123 losse arbeiders, 2 werksters. Geplaatst: 1 metselaar, 2 schilders, 1 stu kadoor, 9 losse arbeiders, 2 werksters. Alkmaar, 3 Januari 1931. De Directeur voornoemd, Ed. v. d HEUVEL. (Jitslnitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 60 cent bij vooruit- betaling te voldoen. Wegens plaatsgebrek TE KOOP een FRIESCHE VOLLEKAST KLOK met wekker, maan, datum, wijzer, slaat 4 keer per uur. Adres Burgem. Bosstraat 31. Wij hebben nog te koop 2 groote kachels en 1 haardkachel, 1 gashaard, 1 brand kast en een wit emaille fornuis met cir culatie, z. g. a. n. DE HEER en VRIESMAN. TE KOOP een le klas PIANO, Duitsch fahriKaat, moet weg, tegen elk aanne melijk bod. Brieven onder letter F 106 bureau van ÜU blad. Damesrijwiel met dubbele remmen en kettingkast en vrijwiel, prima werk, spotprijs 12.50, Dressoirs, Buffetten, KastenvTafels, Stoelen, Ledikanten, Bed den, Kachels, enz. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal ..Hollandia", Ridderstr. 10 In ruil aangeboden PATHÉFOON met KAST en PLATEN voor RADIOTOE STEL. Adr. P. L. Takstraat 10. J. Govers. TE KOOP GEVRAAGD EEN NETTE KINDERWAGEN. NIEUWPOORTSLAAN 23. 6 mooie huiskamerstoelen 16, prima kinderwagen met lage wielen 9, 2-p. waschtafel 5, groote keuze in bedden, ledikanten en matrassen, voor spotprij- zen. LEKKER. Leat 182. TE KOOP voor oud: GOUDEN COL LIERS, GLADDE RINGEN, ZILVEREN LEPELTJES en 6 ZILVEREN LEPELS en VORKEN. S. W. VET, Verdronkenoord 5. 2 p. Ledikant met 3 deelig kapok matras, schuine peluw en 2 kussens, z.g. a.n. 30, prima winterjas 4, z. g. a. n. leuningstoel 8.50, kantoorstoel 3.50, enz. DEKKER, Laat 182. BILLIJK TE KOOP een nieuwe Philips ULTRASOL hoogtezon 220 V., een com plete PHILIPS-RADIO, wisselstr. 220 V. Brieven onder letter A 101 aan het bur van dit blad. 1 p. Ledikant met bed en 2 kussens 12.50, mooi Vulkacheltje m. pijp 3.75, groote keukentafel 3, z. g. a. n. weeg schaal met gewichten 3.50, petroleum- kachel 3.50 enz. Dekker, Laat 182. TE KOOP voor elk aannemelijk bod NET AMEUBLEMENT: 4 stoelen, 2 fau teuils en canapé. RIJKSSTRAATWEG A 87. Evenwel komt het oogenblik, dat Boby moet bekennen geen aartshertog te zijn en dan wendt de prinses zich woedend van hem af. Op hetzelfde oogenblik komt de ware aartshertog, die al dien tijd duchtig aan het fuiven is geweest met de feestvierende bevol king, ten tooneele, maar de prinses wil van hem evenmin iets weten en Boby slaagt er ten slotte in haar en het geheele hof er van te overtuigen, dat hij de door de omstandig heden voorbeschikte echtgenoot is en niemand anders. Hij verschijnt met de prinses op het balcon voor de juichende bevolking die in optocht voorbijtrekt. Het is een operette-film met zang en gesprekken, die aan duidelijk heid niets te wenschen overlaten en Lilian Harvester is hierin een allerbekoorlijkst prin sesje. Vooraf gaat een leuke tweeacter getiteld De nieuwe meid, de geschiedenis van een on voorzichtig echtgenoot, die wel eens een slippertje maakt en toevallig juist met het meisje uit geweest was, dat zijn vrouw den volgenden dag als dienstbode huurde. Een opeenvolging van allerlei dwaze verwikkelin gen is daarvan het gevolg. Behalve een goed journaal wordt nogmaals de Da-Da- film vertoond, waarop Alkmaar voorkomt ln den tijd toen het paardentrammetje nog luid bellend door de Langestraat kwam rijden. Voor Alkmaarders is deze film waarop o.a. nog het onverbreede Scharloo te zien is, na tuurlijk een buitengewone attractie- Zwaar veerenbeó met peluw en kussen 15, eiken Boekenkast 19 50, Schrijf tafel met :ader, 12.50, mooi Dames- crapeau 7.50, groote uitschuiftafel 8.50. Damesschrijfbureau enz. DEKKER, Laat 182. EEN GELUKKIG GEZIN. Executie-verkoop voorkomen door weldadige landgenooten. Wij iezen in De Crt. het volgende bericht uit Wamel (land van Maas en waal): Dinsdag bezochten wij in het land van Maas en Waal het gezin Van den Berg. Va der, moeder, drie grootere kinderen en een kleine dreumes zaten rondom de kachel na een dag van spanning. Het zou immers de fatale dag geweest zijn, waarop de staat de roerende goederen van den werkloozen man: een kce, een tafel, een kachel, enz. verkocht zou hebben voor de aflossing en rente van de hypotheek welke de man na den waters nood van 1926 noodgedwongen had aange gaan wanneer Nederland niet offervaar dig op de bres had gestaan. „Nou, mijnheer, gisteren was ik er nog niet gerust op, toen ik het telegram van mijn ad vocaat mr. Nord Thomson ontving: „K o m niet, zaak wordt geregeld' Maar gisteravond om 10 uur, toen ik weer een tele gram kreeg, dat de verkoop niet doorging, was ik geheel gerustgesteld. Vanmorgen cm ongeveer 9 uur, kwamen er twee politie-agenten, een commies en even later de deurwaarder. Alle buren stonden te kijken. De deurwaarder praatte even en ging, toen ik hem het telegram liet zien, weer weg. Even daarna kwam hij terug met de mededee- ling, dat ik even een stuk moest teekenen, dat de verkoop zou worden uitgesteld tot 8 Januari, als het telegram er voor dien tijd was. Ik heb dat stuk niet direct geteekend, maar even later begreep ik, dat er geen ont komen meer aan was en teekende, waarop allen zich verwijderden. Ik natuurlijk in de wolken! Ik ging naar buiten en zei tegen de nieuwsgierigen, die meer en meer waren opgekomen: Jongens, gaan jullie maar gerust naar huis, want er gebeurt niets, hoor!" Ik heb nu den heeren al een brief geschre ven om te bedanken. Ja, mijnheer, ik heb een gezin van acht kinderen. Mijn vrouw is al een dag of acht ziek en dan de gedachte, dat in dezen tijd alles zou worden verkocht! Het zou verschrikkelijk geweest zijn! Daa; jij komt nog, dat ik voor mijn klein landbouwbe drijf met Nieuwjaar 600 prcht moet beta len, die er toch ook moeten zijn. De stichting was bereid om nog hypotheek te verleenen, n.1. het vastgestelde bedrag van 600, met 400 boete en kosten, maar dan kwam ik zóó diep in de schuld, dat ik er mij toch niet meer boven op had kunnen werken. Zij, die mij zoo spontaan hebben geholpen, hebben er een weldaad mee gedaan. Het pa pier is nu van den gevel weg en ik hoop, dat er nooit een meer aan komt!" WOONWAGENBEWONERS TE ZWOLLE. De nomaden komen van alle kanten hun overwinteringsplaats opzoeken. De correspondent van De Crt. te Zwolle schrijft: Omstreeks 't einde des jaars heerscht in den regel een groote bedrijvigheid in het woonwagenkamp alhier, dat, naar men zal weten, door zijn ligging in de stedelijke be bouwing en in de onmiddellijke nabijheid eener groote benzineopslagplaats, aanleiding heeft gegeven tot ernstige klachten en vrees voor brandgevaar, zoodat het gemeentebe stuur verplaatsing reeds sedert eenigen tijd heeft overwogen. Ook ditmaal is het aantal nomaden, dat met hun mobiele woningen op de provinciale hoofdstad aantrok en daar den overgang van „oud op nieuw" zal medemaken, buiten gewoon groot. Hetcentrum als Zwolle schijnt magische kracht uit te oefenen op het zwervende woonwagenvolk, hetgeen zeer wel verklaarbaar is. De ligging van het parkeer terrein in de kom van de stad biedt, ofschoon de inrichting ervan in sommige opzichten te wenschen overlaat, den woonwagenbewoner meer gerief dan een standplaats buiten langs de landwegen en, hetgeen voor hem van be lang is, betere kansen op 'n winstgevende ne gotie. waarvan de meesten moeten bestaan. Onder de wisselende bevolking van 't kamp is een vaste kern bewoners, welke geregeld te Zwolle overwintert en ook nu niet man keert. Zoo staan de wagens, dragende de meest uiteenloopende namen, op 't oogenblik aan eengerijd: dé wagen van een muzikantenge zin staat huiselijk naast dien van den stoe lenmaker, den hoedendoozenmaker. den pa- rapluiekoopman, den „scharensliep" of den kunstbloemenfabrikant. Daar tusschen in staan te midden van een paar wrakstukken van afgedankte automobielen, enkele orgels en hetgeen meer tot den aanhang van een woonwagenbewoner behoort, een schare kin- IN DE KLAUWEN VAN HET NOODLOT. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Bob Winton heeft van zijn vader een zeer bijzondere erfenis gekregen, n.1. een instru ment, dat de aanwezigheid van olie in den grond zal aanwijzen. Hij en zijn zuster expe rimenteeren net zoo lang, totdat het instru ment inderdaad olie aantoont. Een schurk, zekere Hardgraves, tracht de uitvinding ten eigen bate te verkoopen. Een ingenieur, daar toe speciaal overgekomen, doorziet zijn „han del" echter en wendt zich tot Bob Winton, die het apparaat belooft te demonstreeren. Voordat het zoover is, vermoord Hardgraves Bob en steelt de teekening van de uitvinding. Op handige wijze weet de moordenaar den ingenieur als den schuldige voor te stellen. In een opzicht heeft hij echter buiten den waard gerekend. De verbijsterend slimme hond van Bob Winton, Klondike, bemerkt in een jas van Hardgraves de hem zoo bekende teekening en juist wanneer de rechtbank de zaak in behandeling heeft, brengt de hond die jas binnen. De schurk wordt ontmaskerd, maar weet te vluchten. Klondike achtervolgt hem. Een uiterst spannende achtervolging; Klondike snijdt een bocht af en springt op Hardgraves, die van zijn paard stort, welke emotioneele gebeurtenis gisteren een deel der toeschouwers zoo in vervoering bracht, dat er een luid applaus van de voorste ban deren, honden en kippen; ginds in een inder daad schamelen stal vinden de talrijke paar den onderdak. „Daarin mag te Zwolle noo- dig verbetering worden gebracht" vertelde ons een kampbewoner, die blijkbaar veel met zijn rossinant op had. Het verblijf der paar den is n.1. vochtig en koud. Of verbetering is te bespeuren in de huis vesting van hen, die nog altijd een wagen tot woning verkiezen boven een huis en of hun gehalte er op vooruitgaat sedert de wet op woonwagens en woonschepen in werking trad? „Ongetwijfeld" verzekerde men ons van bevoegde zijde. De huikjes op twee wielen b.v. zijn verdwenen en ook ae overige wa gens, die niet aan de eischen voldoen en daarmede ook niet door vertimmering in overeenstemming kunnen worden gebracht, zoodat de commissaris der Koningin daar voor geen bewoningsvergunning kan afge ven, zijn langzamerhand verdwenen, al blijft het een lastig probleem wat met het gezin, dat een afgekeurden wagen bewoonde en niet over de noodige middelen beschikt om zich 'n anderen wagen aan te schaffen, moet werden aangevangen Intusschen stelt het huurkoopsysteem den bona fide woonwagen man in staat zich een verblijf aan te schaffen dat aan de wettelijke vereischten voldoet: te Zwolle worden verscheiden nieuwe wagens op deze basis aangemaakt en menigmaal ver- 'aat een fonkelnieuwe woonwagen met rui ine slaajj- en woongelegenheid, waarin zelfs geëtste ruiten niet ontbreken, de wagenma kerij om door een dikwijls proper gezin te worden betrokken. Al die mutaties in de bewoning brengen, aldus onze zegsman, weliswaar een grooten administratieven omslag mee, welke nog ver groot wordt dooidat alle vergunningen na drie jaar hare geldigheid verliezen en dan vernieuwd moeten worden, doch deze be slommering weegt ruimschoots op tegen het ongetwijfeld heilzame effect, dat de wet, zij het niet aanstonds, langzamerhand sorteert. OPHEFFING VAN TOLLEN. Op nog meer plaatsen jeesten geor ganiseerd. In den Achterhoek. Op Oudejaarsavond is de tol te Wijnber gen bij Dcetinchem, na sedert 1858 te hebben bestaan, opgeheven. De heer H J. Smit, bur gemeester van Bergh en president-commis saris van den weg lichtte eigenhandig den boom van den weg en was de eerste, die met den auto kosteloos voorbijreed in de richting Doetinchem. De burgemeester van Dcetin chem deed hetzelfde in de richting Zeddam Na afloop werd ten gemeentehuize van Doe tinchem een protocol van de opheffing opge maakt en geteekend. Het Gooi tolvrij. De tollen aan den Huizerweg en den Eem nesserweg te Blaricum zijn opgeheven. Thans is het geheele Gooi tolvrij. Op den weg „Bolsward—Sneek" Te Sncek zijn op Oudejaarsavond vele autobezitters en ofiicieele pjersonen waaron der o.a. de burgemeesters van Bolsward en Sneek, samen gekomen om de opheffing van de tollen op den weg SneekBolsward heu gelijk te vieren. Na een rondrit door de stad, begeleid door een grooten vrachtauto met muzikanten, werd een officieele bijeenkomst gehouden Daarna werd een tocht n#r Bolsward ge maakt. Bij de tolhuizen werd halt gehouden; nu niet om te betalen, maar om met man en macht en onder luide hoera's de tolhekken uit hun hengsels te lichten en zeer vreedzaam te verwijderen. Te Vlaardingen. Nieuwjaarsmiddag is in tegenwoordigheid van duizenden belangstellenden de tol tus schen Vlaardingen en Schiedam officieel be graven. Een stoet van ongeveer vijftig auto's uit Vlaardingen en Schiedam nam hieraan deel. Er werd een rede uitgesproken door den heer C. de Jong uit Schiedam, die daarin hulde bracht aan de gemeentebesturen van Vlaardingen en Schiedam voor de- betoonde medewerking om dit middeleeuwsche obsta kel op te ruimen. Tenslotte werden onder da verende hoera's de kransen aan tolboom en -hek bevestigd. Te Hoogmade en Woubrugge. In het raadhuis te Woubrugge is de op heffing der beide tollen officieel herdacht. De burgemeester van Woubrugge en van Leiderdorp veerden er o.a. het woord. De rentmeester van de Heerlijkheid Hoog made heeft den tolpachter en diens echtge- noote het afscheid licht gemaakt. Het echt paar werd met een grooten krans omhangen en namens den ambachtsheer van Hoogma de werd een enveloppe met inhoud overhan digd. „In naam van Oranje, doe open de poort" deed een muziekkorps klinken. Hoog- gehoede autoriteiten, omstuwd door de be woners van het polderland, schreden op het tolhek toe, dat de tolgaarder, na gedurende dertig jaren den tol te hebben bediend, voor de laatste maal ging openen en dat daarna ken opsteeg. Spoedig is Hardgraves geboeid en naar de gevangenis overgebracht. Het slot brengt twee paar geliefden tot elkaar: Bob Winton's zuster en de ingenieur, en Klondike en zijn vriendinnetje. Een spannende film, die volop sensatie brengt. Het bijprogramma, dat ditmaal zeer uitgebreid is, laat o.a. zien welke rampzali ge gevolgen het innemen van levertraan kan hebben. Voorts een teekenfilmpje, reisfilm, Óur-gang Comedy enz. HET GEHEIMZINNIGE EILAND. Victoria Théater. Deze bijna geheel gekleurde geluids film is vervaardigd naar het fantastische verhaal van Jules Verne, die reeds in ge dachten de eerste onderzeebooten in werking zag. Graaf Darrak woont met zijn zuster Sonia op een geheimzinnig eiland. De verrader Talon, die zich in het rijk door een revolutie tot koning wil doen uit roepen, komt te weten wat Darrak met den bekwamen Nicolaï en vele werklie den op zijn eiland tot stand brengt. En r.u ontstaat de groote verbitterde strijd van Falon ,egen Darrak. Falon wil de geheimzinnige kosten veroveren en zijn macht bevestigen. Tal van spannende tafreelen, met onderzee-opnamen trek ken daarna in bonte mengeling aan het oog van dea toeschouwer voorbij. De re- bnder 't Wilhelmus officieel werd verzegelt door den burgem. van Leiderdorp en Wou brugge en door den rentmeester van Hoog made. De oorkonde werd onderteekend en toen ging het naar de brug over de Woutwe- tering, waar het hatelijke bordje „Tol" werd verwijderd, ten teeken dat de tol was opge heven. PROF DR. M. W. BEYERINCK t- Gister overleed te Gorssel, in den ouder* dom van ruim 79 jaar prof dr. M. W. Beyerinck, oud-hooglearaar in de micro biologie aan de technische hoogeschool te Delft. Met hem is een van Nederlands grootste geleerden heengegaan, die op het gebied der algemeene biologie en in het bijzonder op dat der micro-biologie baanbrekend werk heeft verricht. Zijn wetenschappelijke verdiensten werden hier te lande en ook in het buitenland op groote waarde geschat. GENERAAL A. HASSKARL MEDENBACH f- Te Den Haag is overleden, 58 jaren oud, de gepens. gen.-majoor A. Hasskarl Meden- bach, oud-inspecteur van den geneeskundi gen dienst van het N. O. I. leger, ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, officier in de Orde van Oranje Nassau en drager van de eereteekenen wegens belangrijke krijgsbedrij ven Atjeh 19011905 en Atjeh 19061910 en van het onderscheidingsteeken wegens 25 jaar dienst als officier. KENNEMËRLAND Het jaar 1930 is ten einde en zal de tuin ders nog lang heugen. Het jaar 1928 was ook al niet best. maar nog heel wat beter dan het jaar wat nu pas achter ons ligt. Hoe zal het in 1931 gaan? We bedoelen niet hoe de economische toestand zal zijn, want het staat voor ons vast. dat, als er geen wonder gebeurt, de toestand evenmin roos kleurig zal zijn. want de handel is lam ge slagen door de hooge tariefmuren en den on wil van de regeering om de spoortarieven te verlagen, zoodat alles of althans een zeer groot deel wel weer <n binnenland ver handeld zal moeten worden Met de vraag hoe het in 1931 zal gaan, bedoelen we iets anders. Het staat voor ons vast. dat, als er geen steun van rijk, provim cie en gemeente komt, de tuinbouw zal ver- loopen. daar de toestand onhoudbaar is. Vóór ons liggen de cijfers der opbrengst over de laatste 6 jaren (1930 niet mee gerekend) en gezien de aonormaal lage prijzen in het vorig jaar, terwijl van enkele veilingen de omzet vrijwel bekend is, lijdt het geen twijfel of men moet er het bijltje bij neer leggen, te meer daar het in het bloem bollenvak (veelal een nevenbedrijf van groentecultuur) ook niet rooskleurig is. De pacht. mest. grondstoffen en arbeidsloonen zijn niet laag, althans passen zich niet aan bij de ontvangsten, crediet om mest en grondstoffen aan te koopen en geld voor loon is er evenmin. We hebben al tientallen keeren gevraagd: „ga je in 1931 nog door En als regel is het antwoord: „als de regecring en provincie voor bemesting en crediet zorgen, ja, anders kan het niet" er, dan voegt men er als regel bij: de dure arbeidskrachten kan ik niet be talen, de bakens moeten verzet worden". Voor zoover onze gegevens reiken, lijn de ontvangsten 35 a 40 pCt. lager dan 1929. In werkelijkheid is de toestand voor groente op den kouden grond nog ongunstiger, want de opbrengst van glascultuur en vooral van vroege aardbeien heeft nog aardig wat in het laadje gebracht, hoewel naar we van be trouwbare zijde vernamen de bedrijfsre sultaten van de glascultuur, pl.m. 10 pCt. lager zijn dan in 1929. Resumeerende. hebben we geen verwach ting dat men zich met interesse weer aan het werk zal zetten, doch, even als dit in het afgeloopen jaar gebeurde, ander werk zal zoeken, en we gelooven dan ook zeker dat de tuinbouw met een groot percentage wordt ingekrompen. In de afgeloopen week was de handel lui met, behoudens enkele uitzonderingen lage prijzen. Kool gold bitier weinig, uitgezonderd mooie bloemkooltjes. dit nog al in trek waren, teiwijl boerekool vrijwel onverkoopbaar was, hoewei het nu weer bij het oude is. Spruiten waren alle te plaatsen in extra kv/aliteit. doch afwijkende kwaliteit gold bit ter weinig. Rapen, bieten, uien en wortelen golden öf weinig óf waren niet te plaatsen. Bosgroeute werd in kleine kwantums aan gevoerd en was vrijwil waardeloos alleen mooie prei en fijne bospeen werd nog voor goede prijzen verkocht. Vruchten waren duur, doch we ^neenen, dat we ons beter van het noemen van prijzen kunnen onthouden, daar de gemiddelde prij zen dezen keer moeilijk zijn te noemen. glsseur heeft een geweldig werk gehad om alle fantasieën van den Franschen schrijver in beeld te brengen. Maar hij heeft iets wonderlijks bereikt. De roman tische deelen worden door Llovd Hughes en Jane Dalv (Sonia) met vuur gespeeld. Lionet Barrymore en Montagu Love (Falon) zijn de groote tegenstanders. N§dat journaal en een komische twee acter van Charlie Chast he: programma hadden gejpend, volgde als groot suc cesnummer een éénacter van Max Flei- schej-, schitterend geteekend met uit stekende muziek, waarbij het bouwen van een geweldigen skyschaper als mo tief diende. De geest en fantasie van den teekenaar mogen ten zeerste geroemd. CINEMA EN THEATER. No. 362 is gedeeltelijk een Nieuwjaars» nummer. Betrekking daarop heeft het om slag portret van Lilian Harvey; de Vergis sing, een oudejaarsavondvertelling van Adol phe Menjou en zijn echtgenoote en die, (me; dankbetuiging aan lezers, medewerkers er adverteerders voor ondervonden steun) van Red. en Uitgeefster; het artikel „hoe de tijd gemeten wordt". Voorts photo's (zeer mooi uitgevoerd), artikelen over tooneel, over Sel- ma Lagerhof, Lizzy Ansingh, filmphoto's, enz Het muziekstukje is een door Willem Knikker getoonzet gedichtje „Kindje miin", van Mia van Geelen. X

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7