Muirukt Courant. D uofold Hsnderd drie en dertigste jaargang, Zaterdag 3 Januari Brieven uit de hoofdstad. Provinciaal nieuws Verkrijgbaar in den Boekhandel van de N V. vh. HERMs. COSTER Zn., Voordam 9, Telef. 3, Alkmaar. Ingezonden stukken Kerk en school Binnenland Indië inonsmidden No. 2 1931. VOLKSTELLING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de VOLF3TELLINGS- KAARTEN van heden af tot 10 Januari a s. door de tellers zullen worden terug gehaald en dat de kaarten derhalve reeds thans door de ingezetenen moeten *ijn ingevuld. Alkmaar, 3 Januari 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Turgemeester. A. ^COELMA, Secretaris. Een grauw stadsbeeld. Wa brengt het nieuwe jaar? De Kerstgave van het Leges des Heils, Licht in de duisternis. De strijd tegen de krotwining. Ook de hoofdstad staat in het nieuwe jaar vóór ons met een strak en onbewogen gelaat, waarop weinig te lezen valt. Wat zal 1931 haar brengen? Het verleden lijkt wegge- wischt en de burgerij kijkt met spanning in de toekomst. Maar de aanblik van de bin nenstad is grauwer en grijzer dan ooit; een gevolg van de uitbreiding der geruischlooze bestrating. De asphaltstroom strekt zich van jaar tot jaar verder uit en geeft aan het stadsbeeld, tenminste als de straten niet druk begaan zijn, iets vervelends, iets, dat trooste loos is door gebrek aan expressie. Het oude, roode baksteen, ja de blauwachtige keien wa ren, wat kleur betreft, verre te verkiezen bo ven dit monotoon grijze, dat alleen bij regen veer, als de tint donkerder wordt en het licht der étalages en der lantaarns zich in de be strating weerspiegelt, een zekere bekoring kan hebben. De eenzame straten, slechts betreden of be reden door de deftige of deftig-schijnende Amsterdammers, die hun nieuwjaarswen- schen gingen brengen aan familieleden en verwanten, zijn thans weer gevuld met het gewone allèdaagsche bedrijf. De geur der oliebollen en appelflappen, die de reukzenu wen zoo aangenaam prikkelen kan, heeft weer plaats gemaakt voor die van benzine; de Kerstboom-markt op den Singel tusschen Ko- nings- en Muntplein, belemmert niet meer hei rijverkeer, de reeks der feestdagen behoort voor een kleine twaalf maanden tot het ver leden. Wat zal 1931 onze stad brengen. Er zijn nog niet veel lichtpunten, noch in politiek, noch in economisch opzicht, en al baat het niet om voor sombere vooruitzichten de oogen te sluiten, zich aan sombere stemmingen overgeven baat zoo mogelijk nog minder. Het beste is zich met open oog schrap te zetten en de komende dingen te nemen zooals zij zijn. Zoo op het oog bemerkt men overigens wei nig van den nood. Er wordt meer dan ooit uitgegaan, de bioscoop-theaters waren gedu rende de feestdagen tjokvol, het Carlton-hote! heeft, wat de toevloed der bezoekers betreft, die zich voor diner, souper of thé-dansant kwamen aanmelden, niet te klagen gehad, en dat was maar goed ook. In ieder geval heeft de feestweek gelegen hcid gegeven de armsten der armen een kleine verkwikking te bezorgen, een enkel bloempje in de dorre velden van een eentonig bestaan Het Leger des Heils heeft daartoe op Kerst avond niet weinig bijgedragen. Op vele plei nen stonden, als ieder jaar, de Kerstpannen, of liever zij hingen onder een sparretak aan een driepoot en slechts weinigen gingen aan de vooravond van het feest des lichts aan deze stallages voorbij zonder in den zak te tasten. Wie het verzuimde en voorbij liep kereg op een volgend kruispunt berouw of haalde dat verzuim een dag later in. En de meer dan dertig pannen hebben de officieten van het Leger tot tweemaal toe gelegenheid gegeven in de dichtbezette zaal van het Con certgebouw vreugde te brengen met kleine ge schenken, met versnaperingen en speelgoed Meer dan 1700 arme gezinnen hebben een Kerstpakket, maar dan 1500 kinderen een stuk speelgoed ontvangen, en dat heeft voor duizenden een oogenblik van verlichting en licht gegeven in de donkere dagen van crisis en werkloosheid En nu spreken wij nog niet van atdere hulp en van elders geschonken gavea, waartoe menige vereeniging bijgedra gen heeft. De feestweek mag dan al voor veler, een minder feestelijk aspect gehad heb ben dan anders, juist in de duisternis ver kwikt het licht. Intusschen is ons stadsbestuur erop be dacht de nood der noodlijdenden ook op an dere wijze te lenigen, n.1. door verbetering te brengen in de woningtoestanden, door het opruimen van z.g krotwoningen. Reeds vóór den oorlog was men daarmede hard doende, maar de woningnood bracht stagnatie. Hoe armzalig een woning ook wezen mag, het ging niet aan de deur dicht te spijkeren met het bordje „onbewoonbaar verklaard", zoo- 'J"}g men -^e 'nw°nenden niet elders onder dak kon bieden. De nood aan woonruimte bracht de saneering gedurende tien jaar tot stilstand, maar sinds 1926 kan de overhe'd weer ingrijpen en sinds vijf jaar heeft zi> met ijver gewerkt, de slechtst behuisde gezin nen uit sloppen en stegen, waar ongedierte en booze ziekten woekeren het hardst de tuberculose verdreven naar de nieuwe buurten, naar de buitenwijken, waar meer licht en lucht te vinden is. In de kern van de oude stad. oo de westelijke eilandeu, in dé Jordaan en langs de oude grachten wordt ijverig naar huizen gespeurd, die aan de eischen van een behoorlijke bewoning niet meer voldoen en zij worden op het plan van de stad met een zwart kruisje gemerkt. Gelei delijk zullen zij onder den hamer van den slooper vallen en zullen de bewoners elders een heenkomen moeten zoeken. Nu zij het kunnen vinden is daar niets tegen. Dat er nog ergerlijke toestanden heerschen blijkt wel uit de cijfers, die de woning-inspec tie publiceert. Alleen reels in de door Querido bezongen Jordaan bedraagt het aantal wo ningen. dat voor afbraak in aanmerking komt, tienduizend, in totaal zullen 16-000 woningen gesloten moeten worde» Natuurlijk kan men al deze krotten niet op eenmaal laten ontruimen. Zoo snel heeft de stad zich niet uitgebreid, dat men voor alle, door sluiting onbehuisd gewordenen een nieuw onderdak zou kunnen vinden. Want ook in de nieuwe wijken is veel revolutie-bouw en zijn veel ondoelmatig ingerichte huizen geplaatst. Het gemeentebestuur stelt zich voor ck. al- geheele opruiming van het krot-bedrijf in der. tijd van tien jaar te verrichten en trekt voor onteigening enz. een bedrag uit van 30 rail- lioen, welke millioenen dan echter over deze tien jaar verdeeld zullen moeten worden. Tevens wil men maatregelen nemen om de exploitatie van krotten in de toekomst tegen te gaan en zoo hoopt men niet in herhaling dezer verre van onbelangrijke uitgaven te hoeven vervallen. En in het thans aangevan gen jaar 1931 zullen hamer en houweel hun saneerend werk beginnen. Dat opent ten minste een verheugend perspectief. Bovendien zal men, door het onteigenen van krotten, vele sloppen en stegen aan één of aan beide zijden kunnen verbreeden en op deze wijze in de binnenstad enkele behoor lijke verkeersverbindingen tot stand kunnen brengen. Veel ruimte krijgt men weliswaar niet en ook niet ter plaatse waar deze het meest gewenscht is, maar toch, alle beetjes helpen. Amsterdam, Jan. '31. EMERGO. OPENING VAN HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN EN HULP BEHOEVENDEN TE DIRKSHORN. Donderdag 1 Januari waren met den Kerkeraad in het Tehuis aanwezig: kerk voogden, L. Reuvers, jb. Dam en A. Kiste- maker; de notabelen P. Berkhouwer, W. Molenaar, C. Bregman en S. van der Oord; de heer D. Groenhart, arts. Voorts de heer T. Heerschap en zijn echtgenoote, mej. J. Heerschap-de Wit; en de verpleegden: Si- mon Asjes, Jan van der Oord en Jan Slik ker. De kerkeraad was vertegenwoordigd door de heeren C. Bregman en S. Bood, ouderlin gen; de heeren S. van der Oord en H. de Vries, diakenen en de voorzitter. Mede was aanwezig de heer J. Paarlberg, die a.s Zon dag in zijn ambt van diaken zal worden be vestigd. De voorzitter, ds. G. de Leeuw, achtte het een voorrecht de aanwezigen te mogen ver welkomen bij dit heugelijk feit, dat een be langrijke plaats inneemt in de annalen, zoo wel van onze burgerlijke als onze kerkelijke gemeente. In de eerste plaats betuigde hij na mens de kerkeraad zijn dank aan de kerk voogden, die vooruitzienden blik paarden aan ruimheid van hart, om uit de door hen be heerde geldmiddelen der kerkelijke gemeente het stichtingskapitaal beschikbaar te stellen. Mede aan notabelen, die daaraan hun goed keuring hebben gehecht. In het bijzonder herdacht hij wat de heer A. Kistemaker voor de stichting gedaan heeft. Niet alleen is het zijn initiatief, waar door zij tot stand kwam, maar in den waren zin van het woord heeft hij den Kerkeraad met raad en daad in de voorbereidende werk zaamheden ter zijde gestaan. Zijn helder oor deel, zijn juist inzicht en zijn kennis van za ken waren daarbij van onmiskenbare waarde. Tot zijn leedwezen ontbrak het hoofd der burgerlijke gemeente, burgemeester H. No- let, die mede was uitgenoodigd, de openings plechtigheid met zijn tegenwoordigheid te vereeren. Spr. bracht hem echter dank voor de gevoelvolle woorden, waarmede hij schrif telijk zijne afwezigheid verontschuldigt en zijn hartelijke sympathie betuigt met wat de Nederl. Hervormde Gemeente tot stand bracht. Zijn algemeen beminde voorganger, burgemeester Burger, zou hem dat niet heb ben verbeterd. Dank zij den uitvoerders van het werk be antwoordt de jonge stichting aan de stoutste verwachtingen. Aan alles is te bespeuren, dat bij de uitvoering niet alleen de beurs maar ook het hart zijn rol heeft vervuld. Een woord van hulde komt toe aan de heeren H. de Vries en J. Wartenhorst, die het ontwerp maakten, en aan de mannen, die het in hout, steen en kleuren realiseerden, de heeren H. de Vries, J. Ruis en A. Kistemaker. Tot groote tevredenheid werd door de heeren C. Bregman en P. Wink het huis van meube len, vloer- en raambekleeding voorzien, ter wijl de heer P. de Goede op uitnemende wijze de installatie voor centrale verwarming en de electrische geleiding verzorgde. Op hoogen prijs stellen we de belangstel ling door onzen gemeentelijken geneeskundi ge, den heer D. Gronehart, door zijn tegen woordigheid aan den dag gelegd. Op zijn kennis en bekwaamheid zal voor en na een beroep moeten worden gedaan. Zal het ons verheugen wanneer wij dit tot een minimum zullen mogen beperken, daar de goede ge zondheid een zegen blijft, wij houden ons voor zijn belangstelling in lief en leed steeds hartelijk aanbevolen. Een lichte schaduw werd op de voorge schiedenis van het Tehuis geworpen door de ongeste'dheid van den heer T. Heerschap, die echter, dank zij de goede behandeling, zij het a's reconva'escent, bij deze openings plechtigheid mag tegenwoordig zijn. Hem en zijn echtgenoote werden moed en kracht toe- gewenscht tot het volbrengen van hun schoo ne maar niet 8rama',keliike taak. Ten slotte richtte de voorzitter zich tot de mannen, die als eerstopgenomen hier tegen woordig zijn Hij wijst hen op ons gemeen schappelijk voorrecht een stichting te bezit ten, waarin niet allerlei belemmerende veror deningen en reglementen heerschappij voe ren, maar waar die heerlijke vrijheid leeft, die alleen beperkt wordt door de regelen, waaraan een geordend huisgezin onderwor pen is. De stichting is niet in het leven ge roepen om noodgedwongen oude en arme menschen onder dak te brengen, maar om ouden van dagen, die de hitte des daags en de lasten des levens gedragen hebben, een, zoo wij vurig hopen, langen en schoonen, on- bezorgden levensavond te bereiden. Zal dit doel bereikt worden en het tehuis een zegen zijn Voor degenen, die het bewonen en voor hen, die het verzorgen, dan moet vóór alles de geest van tevredenheid, van eensgezind heid, van rust en vrede, die hier aanvankelijk hterscht worden bestendigd. Alleen waar liefde heerscht, kan die geest wortel schieten en tot wasdom komen. Hiermede verklaarde de voorzitter, uit 'aam van den Kerkeraad het Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden geopend. Vrede zij dezen huize. Amen. Vervolgens kreeg de president-kerkvoogd, de heer L. Reuvers, het woord Hij zegde uit naam van kerkvoogden en notabelen, den Kerkeraad dank voor de waardering, hun voor hun schenking be toond. Voorts betuigde spr. zijn volle inge nomenheid met de geheele inrichting, die ook zijn verwachtingen heeft overtroffen. Spr. hoopte, dat de Kerkeraad niet alleen moeite en lasten van de stichting zal onder vinden, maar ook genoegen daarvan zal be leven. In verband hiermede wees hij de ver pleegden op hun eersten plicht, met elkander in goede harmonie en op voet van kameraad schap te blijven verkeeren, daar hiervan ge heel het welslagen van ons streven afhanke lijk is. Hij herinnerde aan het verdienstelijk werk, verricht docr den administrateur der kerkvoogdij, den heer Jb. Dam, die al de voetangels en klemmen heeft getrotseerd tus schen de voteering van het stichtingskapitaal en de goedkeuring van het Prcv. College van Toezicht. Eindelijk wenschte spr. den kerke raad van harte geluk met zijn tehuis Nadat nog de heeren Kistemaker en Dam hun erkentelijkheid hadden betuigd voor de vriendelijke woorden, tot hen gesproken, werd overgegaan tot bezichtiging van het gebouw. WATERSCHAPSBENOEMINGEN. Bij koninkrijk besluit zijn met ingang van 1 Januari benoemd tot dijkgraaf van den polder de Lagehoek onder Hoogwoud en Opmeer, de heer N. Laan te Opmeer; tot heemraad van het Am bacht van Westfriesiaud, genaamd Geestmerambacht. de heer D. Swart te Rijpje, gemeente St. Maarten en de heer J. de Groot J.Bzn. te Warmenhuizen; tot hoogheemraad van liet hoogheem raadschap Waterland, de heer M. Daal der, te Watergang, gemeente Lands meer: met ingang van 1 Mei tot hoog heemraadschap van het hoogheemraad schap Waterland, de heer H. Pronk Fzn. te Uitclam. gemeente Broek in Water land. HEERHUGOWAARD. Aan de aannemers Leegwater en Hit- tema alhier, is opgedragen het bouwen van de Rudelsheimstichtina te Hilver sum voor de som van 74.835. arKer The pen with the twenty- f ive-years-point (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Mr. Dr. F A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg, Vice-President van den Raad van State. Mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, Voorzitter van de Eerste Kamer der Stateu- Generaal. Mr. J. R. H. van Schaik, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. W. de Vlugt, Burgemeester van Amster dam. M. P. Droogleever Fortuyn, Burgemeester van Rotterdam. Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch ridder Van Rosenthal, Burgemeester van 's-Gravenhage. Het uitvoerend-comité is samengesteld als volgt: Voorzitter: Dr. C. J. K. van Aalst, President van ds Nederlandsche Handel-Maatschappij. Onder-voorzitter Mr. G. Vissering, President van de Neder landsche Bank. Leden: Abr. Muller, Voorzitter van den Koninklij ken Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis". Prof. Dr Ir. J. I. J. M. Schmutzer, Hoog leeraar te Utrecht, oud-lid van den Volks raad. Mr. G. van Slooten Azn., Raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage, Secretaris- Generaal van de Vereeniging „Het Neder landsche Roode Kruis". Prof. Mr. M. W. F. Treub, Voorzitter van den Ondernemersraad voor Nederlandsch- Indië. R. Zuyderhoff, Lid van de Algemeene Rekenkamer, Algemeen-Voorzitter van het Hoofdbestuur der Vereeniging „Oost en West". E D. van Walree, oud-Directeur van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, le Se cretaris-penningmeester. J. M. van Valkenburg, Gep. O.I. Hoofd ambtenaar, 2e Secretaris-pennigmeester. Tot een algemeen comité hebben tal van bekende persoonlijkheden toegetreden. (Wij bevelen deze inzameling ten bate der zoo getroffen inlandsche bevolking ten zeer ste bij onze lezers aan. Red. Alkm. Crt.) Voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school te Dwarsgracht (gemeente Giethoorn) meldde zich geen sollicitant aan, voor onderwijzeres aan die school maar één. Ds. J. van der Leek te Zaltbommel, die beroepen was tot predikant bij de geref. kerk te Anna Paulownapolder, heeft voor dit beroep bedankt. MERAPI-COMITE. Secretariaat: Kneuterdijk 1, 's-Gravenhage. Telefoon 117755. Postgirorekening 172700 Landgenooten, Een verschrikkkelijke ramp heeft Midden- Java getroffen. Als gevolg van een uit barsting van den vulkaan Merapi is zijn westelijke helling onder lawines van gloeiend zand bedolven, die op hun weg overal dood en verderf hebben verspreid. Niet minder dan 1300 menschenlevens zijn verloren ge gaan, terwijl het aantal verminkten en ge wonden nog niet valt te schatten. Duizenden zijn hun dorpen ontvlucht, duizenden stuks vee zijn omgekomen, een groot aantal wonin gen is vernield en een groote uitgestrektheid bouwland is onvruchtbaar geworden. De geleden schade is nog niet geheel te overzien, maar volgens telegrafisch bericht van den Gouverneur-Generaal zal in Indië alleen niet voldoende hulp zijn.te vinden. Diep onder den indruk van den omvang der ramp hebben ondergeteekenden daarom in overleg met den Minister van Koloniën een Comité gevormd met het deel ook in Neder land gelden bijeen te brengen om den nood der zoo zwaar beproefde bevolking te helpen lenigen. Zij doen thans een beroep op allen, en in het bijzonder op hen, die tot Nederlandsch Indië in betrekking staan of stonden, om, on danks den ongunst der tijden, door een bij drage, groot of klein, van hun medegevoel met&dèze mede-onderdanen van ons Rijk te doen blijken. Zij hopen spoedig telegrafisch een eerste bedrag ter voorziening in de on middellijke behoeften te kunnen overmaken. De besteding der gelden zal onder toezicht van regeeringswege geschieden. Bijdragen voor het Merapi-Comité kunnen worden gestort bij het Agentschap der Neder landsche Handel-Maatschappij, Kneuterdijk 1 's-Gravenhage, of op postgirorekening No. 172700. 's-Gravenhage. 31 December 1930. Het eere-comité is als volgt samengesteld Voorzitter Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, voor zitter van de Vereeniging „Het Nederland sche Roode Kruis". Leden Zijne Excellentie Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den Raad v. Ministers, Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw. Zijne Excellentie S. de Graaff, Minister van Koloniën. Zijne Excellentie A. W. F. Idenburg, mi nister van Staat. Zijne Excellentie Mr. D. Fock, Minister van Staat. Zijne Excellentie Dr. H. Colijn, Minister van Staat. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 Januari. Ned. Hervormde Gemeenten. ALKMAAR, Groote Kerk, vm. 10.30 uur, ds. Deetman (bev. kerkeraadsleden). Verbe terd bericht. AKERSLOOT, vm. 10 uur, ds. Bax, af scheid. Onderwerp: Indrukken van Aker sloot. BROEK OP LANGENDIJK, Hervormde Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. van Baaien. Geref. Kerk, 9.30 uur, ds. Donner (H. Avondmaal). 2.30 uur, ds. Donner (Dank zegging). Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 3 uur, ds. Drenth. Doopsgez. Kerk, 9.45 uur. Geen dienst, wegens ongesteldheid. BURGERBRUG, vm. 10 uur, ds. Tinholt. DRIEHUIZEN, vm. 10 uur, ds. Rooker. HEILOO, vm. 10 uur, ds. Eiierts de Haan. HEERHUGOWAARD, 2 uur, ds. Deet man. (Verbeterd bericht). NOORD-SCHARWOUDE, Herv. Kerk, 9.30 uur, d. Staal. Bevestiging Kerkeraads leden. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. OUDE NIEDORP, vm. 10 uur, ds. Jelle- ma. STOMPETOREN, Evangelisatie, vm. 10 uur, de heer P. L. Poorter, van Amsterdam. URSEM, geen dienst. WARMENHUIZEN, vm. 10 uur, ds. Zil- linger Molenaar. Bevestiging van Kerke raadsleden. WINKEL, nm. 7 uur, ds. Zillinger Mole naar. ZUID-SCHARWOUDE, Herv Kerk, 10 uur, ds. de Leeuw. Bevestiging Kerkeraads leden. Doopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. DE RIJP, nm. 7 uur, ds. Keuning. landen we! voor, hier en daar zelfs in hoogc-re streken, en overal waardeert men de noot om inhoud en bekleeding. Maar er bestaat een verbazend verschil tusschen de klappers van onderscheiden streken. Men ïian wonderlijke verschijn selen zien: op eilanden, die er vriende lijk en overvloedig uitzien, b.v. Ambon, is de cocospalm niet welie; daarentegen treft men elders kale koraalkalkplaten met zand overdekt, waar de cocospalm lustig zijn kruin draagt boven een schralen bodem en vruchten geeft tal rijk en zwaar. In het oosten van den ar chipel heeft de bevolking van ouds den klapper gebruikt nog meer dan die van elders en de waardeering moet derhalve ook hooger zijn. Dat blijkt echter niet uit de behandeling van den boom, want het is een zeldzaamheid wanneer de eige naar eenige zorg aan hem besteedt. Het spreekt vanzelf, dat bewoners van eilanden en streken zonder veel klap pers altijd wel van elders de producten van den cocospalm hebben betrokken. De kleine handel tusschen de eilanden onderling kende van ouds de cocosnoot als begeerd artikel, waarmee te ruilen viel. Maar die kleine handel zinkt in het niet bij dien anderen, die ontstaan is n «armate de westersche markt vetten en oliën vroeg. Men overweee eens. welk een verandering daarmee in de samen leving op verscheidene eilanden is geko men. Er kwam geld in gebruik en het drong den ruil .terug. Men zag een scheepvaart, die zich liet gelegen liggen aan kustplaatsen, waar te voren hoog stens wat prauwen verschenen. De deel nemers aan de handelsbeweging leerden opzettelijk en opopzettelijk aan de een voudigste menschen behoeften, waar voor men uitgaven over had en voor welker vervulling een praestatie noodig was in den vorm van levering of arbeid. Langzaam aan ging de samenleving ver anderen en werd de bevolking van stille eilanden betrokken in de bewegingen van groothandel en grootbedrijf in Europa en Amerika. Er gaat natuurlijk van de handels beweging, die het verre eiland inschakelde in het wereldverkeer, een opvoedende kracht uit. De opvoeding kan niet steeds aangenaam zijn in haar vormen en de ongemakken van de westersche maatschappij, die echoën in het verre oosten, zijn voor de menschen daar geen prettige gewaarwording. Zij begrijpen de werking van het groote handelsverkeer niet, doch zij zullen het langzamerhand lecren verstaan. Veel zal worden gewonnen, zoodra de bezitter van cocospalmen begrijpt, dat de kwaliteit van zijn vruchten van beteekenis moet zijn voor de vraag. Nog meer wordt ge wonnen, indien hij vervolgens een belang ziet in eigen poeingen om de kwaliteit te verbete ren en bereid is de deskundige wenken, die het gouvernement meer en meer onder zijn be reik brengt, daarbij te volgen. De betrekkingen tusschen het westen en het oosten zijn voor een goed deel die tus schen markt en producten en waar zij ook worden aangeknoopt dragen zii, in den aan vang onzichtbaar, zeer veel bii tot een ont wikkeling uit den staat van onbeschaafdheid DENGAN HORMAT. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Vrijdag 9 Januari één uur. Aan de orde is dan een regeling van werkzaam heden. waarbij de voorzitter zal voor stellen, in deze vergadering do beraad slaging te houden over het ontwerp tot goedkeuring van de handelsovereen komst van Genève van 24 Mrt. 1930 met bijbehoorend protocol, indien daarover eindverslag is uitgebracht. Westersche markt en Indische producten. Van „de vruchtbaarheid" van Ned.- Indië kan men riet spreken. Wij zijn zoo gewend de eilanden van onzen archipel te prijzen als een gebied, waar het kli maat een wonderlijke gi oeikracht schept met zijn wisseling van zonneschijn en regen, dat wij de gesteldheid van den bodc-m en andere factoren eenigszins verwaarloozen en niet bedenken, hoezeer de deelen van het groote eilandengebied van elkander verschillen. De bevolking zelf kent de onderscheiding zeer goed en zoekt b:nnen de streek, waar zij tehuis is, wel degelijk de geschikste oorden. De zegen van Indië is het, dat op zeer vele eilanden een ruime hoeveelheid vrucht bare grond aanwezig is. Maar men vindt ook op de meeste eilanden wel gedeelten met arme gronden; voorts zijn overal wel streken waarvan de terreinvorm elke bebouwing bemoeilijkt. Met het spreken over de vruchtbaarheid van Indië moet men dus voorzichtig zijn en vooral niet meenen. dat de uitvoerpro- ducten als koffie, thee. tabak, copra op vele eilanden zijn te telen De Indische producten hebben het grootste deel van hun waarde verkregen door de westersche markt. Het feit lijkt zoo simpel, maar het beteekent voor de ontwikkeling van de inlandsche maat schappij bizonder veel. Men denke bij voorbeeld aan den co;ospalm, dien boom, waarvan in de inlandsche huishouding letterlijk alles bruikbaar is en ook wordt gebruikt. De klapper komt in alle lage GEEN STAKING IN HET ZEE- VISSCHERIJBF,DRIJF. De conferentie, die op Oudejaarsdag te 's-Gravenhage heeft plaats gehad tus schen den loonraad uit de reedersver- eeniging en de vertegenwoordigers van organisaties van werkneme.in het zee- visscherijbedrijf, is vrijwel zonder re sultaat gebleven. Wel moeten de ree- ders nog definitief hun houding bepa len, want, zooals bekend, hadden zij be sloten geen schepen voor de treil- en beugv'sscherij gereed te maken indien geen overeenstemming bereikt werd. In tusschen kan worden meegedeeld, dat de organisatiebesturen der visschers niet van plan zijn thans een staking uit te lokken, gelijk blijkt uit een brief die gis teren door deze besturen is gericht tot den loonraad uit de reedersvereeniging voor i'e Nederlandsche haringvisscherij. Vandaag houdt de reedersvereeniging te 's-Gravenhage een vergadering, waar in de reeders hun standpunt zullen vaststellen. De rijksbemiddelaar, de heer Van IJs- selsteyn. heeft inzake het conflict in het ontstaan is, omdat op dien datum het collectief contract was geëeindigd, aar zeevisscherijbedrijf, dat sinds 1 Januar. beide partijen, bij dit conflict betrokken, inlichtingen verzocht FRAUDE BIJ DE MARECHAUSSEE TE ZWOLLE? Naar wij vernemen stelt men momenteel te Zwolle een onderzoek in naar gedragingen van een opperwachtmeester, brigade-com mandant bij het wapen der Kon. marechaus see, die er van wordt verdacht fraude te heb ben gepleegd met onder zijn berusting zijnde gelden. De feiten zouden zich over een ruim tijdsverloop hebben voorgedaan, terwijl zij voor het eerst aan het licht traden, toen de opperwachtmeester door een samenloop van omstandigheden voor eenigen tijd buiten dienst was gesteld. Zijn wij goed ingelicht, dan komt deze zaak in Januari in eerste instantie voor den bevoegden rechter. OPHEFFING VAN ZES TOLLEN. Met de stille tronk Gistermorgen zijn op de straatwegen Bar- neveld—Stoutenburg en Barneveld—Putten de daar aanwezige zes tollen, zonder een ia* plechtigheid, opgeruimd

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9