DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qe toestand in het Roergebied. LIENESCH. MA.11DAG 5 JAA1AHI 1931 133e Jaargang. Dagelijkscli overzicht. Buitenland IM WESTEN NICHTS NEUES. Protestbetoogingen. Deze Courant wordt ELEEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voorai'betaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v'h. HERMs. EUSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. i>0. 3 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. APEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET OVERLIJDEN VAN MAARSCHALK JOFFRE. Zijn laatste oogenblikken. Begrafenis op staatskosten. Het spreekt welhaast van zelf, dat alle fcladen Zaterdagavond uitvoerige berichten over het overlijden van maarschalk Joffre hadden. Uit den aard der zaak kon over de laatste oogenblikken van den maarschalk toen nog weinig verteld worden, omdat de tijd daarvoor ontbrak. Thans vertelt de Parijsche correspondent van het Hbld. over deze laatste oogenblikken nog het volgende: De dood van maarschalk Joffre is tenslotte als het uitgaan van een lamp geweest. Het hart heeft geleidelijk den arbeid gestaakt en is eindelijk" blijven stilstaan, zonder dat de zieke meer geleden heeft of tot bewustzijn ge komen is. Bij het overlijden waren mevrouw Joffre, de dochter en schoonzoon, de geza menlijke doktoren en de officieren van den staf van den maarschalk aanwezig. De abbé Bellesoeur, die nog eens voor het laatst de absolutie gegeven had, sprak de gebeden der stervenden uit. Omtrent de getroffen voorzieningen wordt medegedeeld, dat het lijk van den maar schalk Zaterdagmiddag gebalsemd werd door de doktoren, die de operatie verricht hebben. Daarna werd het vervoerd naar de kapel van de „Ecole Militaire", waar het van vandaag ai zal worden tentoongesteld en waar de Parijsche bevolking er langs zal kunnen defileeren. De begrafenis zal waar schijnlijk Woensdag plaats hebben, volgens hetzelfde ceremonieel als voor maarschalk Foch gevolgd is. Na den lijkdienst in de „Notre Dame" zal het stoffelijk overschot dan vervoerd worden naar de kerk van het „Hotel des Invalides" en daar voorloopig worden bijgezet. Onder de diplomaten, die Zaterdag de we duwe Joffre hun deelneming kwamen betui gen was onze gezant, jhr. Loudon, een van de eersten. Na zijn rouwbeklag in de kliniek, waar Joffre overleed, bracht jhr. Loudon ook een bezoek aan Briand, om de deelneming der koningin en de Nederlandsche regeering te betuigen. De koning van Engeland stuurde een tele gram aan president Doumergue, waarin hij zijn deelneming uitte, en verder was het een komen en gaan van verschillende gezanten en andere autoriteiten* De begrafenis zal op staatskosten geschie den. Het gebalsemde stoffelijk overschot zal worden overgebracht naar de zg. „Zilveren Kapel" van de Militaire School, alwaar het gedurende twee dagen opgebaard zal blij ven. Op uitdrukkelijk verlangen van den Maarschalk zelf zal de opbaring niet onder de Are de Triomphe plaats hebben, zulks om de militairen en het publiek niet aan het on gunstige winterweer bloot te stellen. Bij de overbrenging van het lijk naar de Notre Dame, waar Woensdag een rouwdienst plaats heeft, zal echter de Triomphboog ge passeerd worden. Ingevolge den laatsten wil van den groo ten Maarschalk zal de bijzetting niet plaats hebben in de Maarschalkskapel van de Dome des Invalides, doch op zijn landgoed Louve- cienne, waar hij de laatste jaren woonde. Bij de uitvaart van maarschalk Joffre zal een groote Engelsche delegatie tegenwoordig zijn, bestaande uit Lord Tyrrell, den Brit- schen Ambassadeur te Parijs, als vertegen woordiger des konings, twee maarschalken als vertegenwoordigers van het Britsche le ger, den Eersten Lord der Admiraliteit als vertegenwoordiger der marine, een lucht- maarschalk voor de luchtvaart, alsmede troepenafdeelingen ter sterkte van zes offi cieren en 110 man met muziek. Zoodat men „den vader des Vaderlands" straks op ontroerende wijze de laatste eer zal bewijzen... Verscherpte tcestand in de mijnen Zaterdagmiddag was, blijkens de berichten van de mijnbouwvereeniging de stakingsbe weging niet veel veranderd. In totaal waren er 13.5 pCt. van het personeel in staking, te gen 14.85 pCt. van ae Vrijdagmiddagploeg. Weinig succes van de communisten. Het communistisch stakingsparool is tot dusverre in het district Dortmund zonder succes gebleven. Zaterdag zijn de arbeiders vrijwel voltallig in de eerste ploeg versche nen. Slechts in de groeve „Hansemann" ble ven er 20O man weg en in de groeve „Han- sa" 20. Op enkele plaatsen hebben ongere geldheden plaats gehad. De politie heeft ver scheidene vlugschriften in beslag genomen. Ongeregeldheden met werkwilligen Zaterdagavond tegen 9 uur is te Meng ede een aantal werkwilligen, dat zich op weg bevond naar de mijn „Adolf von Hanse- mann", plotseling door een groep stakers be schoten. Een mijnwerker viel dood neer, ter- wijl zijn broer en twee andere mijnwerkers zware schotwonden opliepen. Een der stakers is door de politie gearres teerd, terwijl de andere nog voortvluchtig is. Door de politie zijn drie revolvers in beslag genomen, zoomede dolkmessen en knuppels. De Zendag betrekkelijk rustig verloopen. De Zondag is in het district Moers volko men rustig verloopen. Op drie plaatsen hadden de communisten protestvergaderingen tegen de „politieter- reur" georganiseerd, waarbij werd besloten de staking onder alle omstandigheden, voort te zetten. Zaterdagavond is het te Lintfort tot een gevecht gekomen tusschen de politie en sta kers. Ongeveer 20Q0 stakers trachtten het po litiebureau te bestormen, wat evenwel misluk te aangezien voldoende manschappen op de been waren. De oorzaak tot dezen communis- tischen aanval was de arrestatie van twee leiders, die zij met geweld wilden bevrijden. Tijdens de schietpartij die ongeveer onafge broken een uur voortduurde zijn van de aan vallers een gedood, twee zwaar en 10 licht gewond. Twee van de drie stakers die in het zieken huis moesten worden opgenomen zijn daar uit ontvlucht. Van de politieagenten werd geen enkele gewond. Zaterdagavond tegen 10 uur werden te Neukirchen op een politie patrouille twee revolverschoten gelost. De daders zijn nog niet gearresteerd. Verscherpte actie van de commu nisten aangekondigd. In hunne besluiten van Zondag hebben de mijnwerkersbonden zich opnieuw uitgespro ken tegen loonsvermindering en zich scherp gekeerd tegen de wilde staking der commu nisten. De communisten schijnen voornemens te zijn hun actie om de werkwilligen te beletten aan den arbeid te gaan te verscherpen. De nieuwe onderhandelingen, welke te Essen onder voorzitterschap van prof. dr. Bradt zullen worden gehouden, zullen waar schijnlijk 7 Januari aanvangen. Lang geen algemeene staking. Volgens mededeeling van het politie-presi- dium te Recklinghausen, in welk district 54 mijnen liggen waar 91.000 mijnwerkers zijn tewerkgesteld van het totaal aantal van on geveer 200 mijnen met 300.000 mijnwerkers in het geheele Roergebied, zijn van de 54 mijnen in het district Fecklinghausen slechts 14 bij de staking betrokken, terwijl slechts 10 of 12 percent van de 91.000 mijnwerkers in staking zou zijn. De politie te Bochum schat het aantal sta kers aldaar op slechts een half procent. Gezien het aantal mijnwerkers dat met de vroegploegen is afgedaald schijnt de sta kingsbeweging te verminderen. De politie ziet zich echter herhaaldelijk genoodzaakt aantal mijnen em tige incidenten plaats von den. De rijksminister naar het Roer gebied. De rijksminister van arbeid, dr. Stegerwald is hedenmorgen naar het Roergebied vertrok ken om zich ter plaatse in verbinding tc stel len met de werkgevers, die betrokken zijn bij de op 7 Januari a.s. beginnende onderhande lingen over de loonen in het Roergebied on der voorlitterschap van den rijksbemiddelaar te Essen. om tegen de comr-unistische actie in te grij pen. Op de mijn „Schleigen" en „Essen III IV" te Langen-Bochum trachtte een groep communistische stakers en werkloozen uit Westerholt de ploegen hun broodzakken en drinkkannen te ontrukken en hun te beletten, in de mijn af te dalen. De Schupo slaagde er echter met behulp van de gummistok in, de aanvallers tot aan de grens van de gemeente Westerholt terug te drijven. Te Harl ont stond een gevecht tusschen stakers en politie, die met flesschen en steenen werd geworpen. Slechts een aantal etalageruiten van daar gevestigde winkels werd ingegooid, doch er werd niemand gewond. De politie slaagde er met veel moeite in. de orde te herstellen Sabotage in een kolenmijn. Een sabotage-daad heeft Zondagavond plaats gevonden bij de schacht „Wilhelm" van de mijn „Pluto", waar onbekenden twee kolenwagens in de schacht hebben laten loo- pen. De kooi kan dientengevolge niet opge haald worden en het vervoer zoowel van menschen als van kolen is in deze schacht onmogelijk geworden. De schade wordt ge schat op 25.000 mark. Een deel van de avondploeg kon gisteravond niet afdalen. Van de daad worden eenige mannen ver dacht, die in de nabijheid werkende arbeiders in de buurt van de schacht hebben zien rond dwalen. Het aantal stakers nog gering. Volgens bij de Bergbau-vereen. ontvangen berichten bleek bij de verschillende mijnen hedenmorgen het aantal stakers vrij gering te zijn; terwijl gister bij de ochtendploegen nog 1.96 pCt. der arbeiders staakten, be droeg dit cijfer hedenmorgen vroeg 7.10 pCt. Hedenavond te zes uur vinden te Dort mund besprekingen plaats tusschen den rijks minister van arbeid dr. Stegerwald met verte genwoordigers der mijneigenaars en den mijnwerkersbonden. Vergaderingen e.d. verboden. De politie-president te Rechninghousen heeft zich gisteravond laat genoodzaakt ge zien, wegens het direct gevaar brengen van de openbare orde, rust en veiligheid voor het district Reckninghausen tot nadere aankon diging alle vergaderingen, optochten en de monstraties in de open lucht te verbieden Het verbod zal met alle ten dienste midde len worden uitgevoerd. Bij informatie hedenmorgen bleek dat bij het aansraan van de bij <rca DE MIJNSTAKING IN ZUID-WALES DUURT VOORT. De mijnstaking in Zuid-Wales duurt nog steeds voort. De onderhandelingen tusschen de mijneigenaren en de vertegenwoordigers der vakbonden, welke te Cardiff plaats had den, zijn mislukt. De mijneigenaars hebben ten overstaan van de arbitrale commissie nieuwe voorstellen gedaan, o.a. eenige klei ne concessies tegenover hun eischen inzake loon en arbeidstijd. Nadat deze voorstellen waren voorgelegd aan de mijnwerkersvak- verbonden, werd er een gemeenschappelijke conferentie met de mijneigenaren gehouden, die echter zonder resultaat bleef. De conces sies van de werkgevers hebben de vertegen woordigers der werknemers echter niet kun nen bevredigen. De toestand niet verbeterd. Noch in het kolendistrict van Zuid-Wales, noch in de weefindustrie zijn tijdens het week-end veranderingen ingetreden, die een optimistischer opvatting van den toestand zouden rechtvaardigen. De staking in Z.-Wa- les wordt dus voortgezet, de opzeggingen in de weefindustrie worden heden vAn kracht. Be staking in de weelindustrie. De staking in de Engelsche weefindustrie beperkt zich voornamelijk tot de weeverijen te Bornhey, waar de werkgevers het nieuwe weefstoelsysteem willen invoeren, waardoor een wever inplaats van zooals tot nog toe vier weefstoelen tusschen de acht en tien weefstoelen onder zijn toezicht zal krijgen. Ongeveer 5000 man zijn hier in staking. De fabrikantenvereeniging te Burnley heeft echter besloten, wanneer de vakverenigin gen voor het einde van deze week niet heb ben toegegeven, over te gaan tot de uitslui ting in alle bedrijven. Door dezen maatregel zouden 12.000 arbeiders worden getroffen Gezien het standpunt der vakverenigingen is het niet onwaarschijnlijk, dat het conflict zich zal uitbreiden naar andere deelen van de weefindustrie. Overigens heeft reeds een firma te Burnley toegegeven aan de eischen der arbeiders. bommen hadden geworpen, zoodat de zaal eerst moest worden gelucht. Op straat werden hier en daar ruiten in geslagen. De politie moest nu en dan den gummistok gebruiken. Verbod te Linz overtreden Ingevolge het verbod van de film lm Wes ten nichts Neues werd ook de vertooning voor genoodigden in de centrale bioscoop te Linz verboden. Niettemin ging de opvoering voor een tal rijk publiek door. Naar de politie mededeelt, zal tegen de overtreders van het verbod een vervolging worden ingesteld. STERKE AARDSCHOKKEN TE ATHENE EN CORINTEE. Zaterdagnacht te ongeveer twee uur wer den te Athene verscheidene sterke aardschok ken gevoeld, zoodat de huizen schudden en de bevolking verschrikt uit de huizen vlucht te. Te Corinthe werden eveneens hevige aardschokken gevoeld, waardoor de ruïnen van de bij de laatste aardbeving verwoeste huizen gedeeltelijk instortten. Te Assos was de aardbeving zoo krachtig, dat een kerk en tien huizen instortten. Hier brak een paniek uit onder de bevolking, die half gekleed naar buiten vluchtte en den nacht onder den bloo- ten hemel doorbracht. Het Kanaal van Corinthe heeft lichte scha de opgeloopen. Voor zoover valt na te gaan zijn er geen dooden te betreuren doch uit het getroffen gebied is nog geen nader nieuws bekend. De schade vrij belangrijk. Te Corinthe en omgeving duren de aard schokken nog steeds voort en gaan gepaard met een sterk onder aar dsch gerommel. Hoe wel de zwaar geconstrueerde huizen tot nog toe aan de schokken weerstand hebben ge boden verblijft de bevolking in de open lucht. De regeering heeft direct maatregelen getroffen en meer dan duizend tenten naar Corinthe gezonden. De materieele schade van de schokken van gisteren is belangrijk grooter dan men aanvankelijk dacht. In het oude gedeelte van Corinthe zijn 36 huizen ingestort en de overige zoo goed als onbewoonbaar. Ook uit de dorpen uit de omgeving van Corinthe wordt gemeld, dat ook daar groote verwoestingen zijn aange richt. Er vallen geen menschenlevens te betreu ren. Wat sterkte betreft doet deze aardbe ving zeker niet onder voor die van 1858 en 1928. In het Apollo-Theater te Weenen ging Za terdag voor genoodigden de première van Remarque's film lm Westen nichts Neues. De toegangen tot de bioscoop waren in ten wijden kring door politie te voet en te paard afgezet. Buiten het cordon hielden troepen nat.-so- cialisten protestbetoogingen, waarbij zij luid schreeuwden en het Óuitschlandlied zongen Op vele punten ontstonden botsingen, waarbij ettelijke arrestaties werden verricht. In de bioscoop zelf onderging de vertoo ning eenige vertraging, doordat bezoekers der vorige filmopvoering traangas en rook ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Drie dooden, 22 gewonden. De middag-express EdinburgLonden liep Zaterdag bij het station van Carlisle uit den wissel. De locomotief en eenige wagens derailleer den, waarbij drie personen werden gedood en 22 gewond. Na de ontsporing viel de locomotief om. De twee eerste wagens, die tegen den tender lie pen, werden in elkaar geschoven Hulpcolonnes, doktoren en verpleegsters snelden aanstonds naar de plaats des on- heils. Het was niet mogelijk enkele slacht offers direct te bereiken, daar zij onder de wrakstukken verborgen lagen. Het restauratierijtuig geheel ver nield. Vaz-Dias meldt nog, dat de trein uit zeven rijtuigen bestond. In de drie laatste wagens werd niemand gewond. De passagiers in het restauratierijtuig hadden daarentegen het meest te lijden, daar dit geheel vernield werd. De stoker werd zwaar gewond en kon nog geen verklaringen afleggen. BOMAANSLAG TE PARIJS? Zaterdagnacht is bij een venster van het restaurant Ambassadeur" aan de Champs Elysé, dat slechts 's zomers geopend is, een bcm ontploft, die groote materieele schade heeft aangericht. In de naast het restaurant gelegen schouwburg merkte het publiek nau welijks iets van de ontploffing, doch de zich achter het tooneel bevindende acteurs en ac trices schrokken hevig door den knal. Het theaterpersoneel alarmeerde direct de brand weer en de politie. Het restaurant bleek vol rook te staan en na eenigen tijd arriveerde ook de prefect der Parijsche politie, Chiappe, ter plaatse. Bij onderzoek bleek, dat de bom onder een der bloemenkastjes onder een der vensters verborgen was. Het venster is ge heel versplinterd. De aanleiding tot den aan slag is een volkomen raadsel. De politie ge looft, dat men hier met een politieken aan slag te doen heeft, en wel naar aanleiding van de eenige dagen geleden uitgesproken veroordeeling van anti fascisten, bij wie men eenige maanden geleden bommen en helsche machines had gevonden. Prinses Louise werd geboren den 20sten Februari 1867 en trad in 1889 in het huwe lijk met Alexander Duff, Hertog van Fife, die in 1912 te Assoean overleed. In 1905 kreeg de overledene den titel van Princess Royal van Groot-Britannië en Ierland. Zij bracht twee dochters ter wereld, Prinses Arthur van Connaught en Lady Maud Carnegie. GRGOTE VOORBADEN GRAAN VERBRAND. Zaterdagavond is in het piaatsje Atzerbal lig een groote brand uitgebroken, waardoor groote voorraden graan werden vernield. In totaal zijn, naar verluidt, ongeveer 20.000 centenaars graan en voor een waarde van ruim 75000 mark veevoeder verloren gegaan De totale schade wordt geschat op een kwart millioen mark. De oorzaak van de brand is onbekend. ROOFOVERVAL T" GLEIWITZ. Zondagmorgen tegen 6 uur zijn in de Bahnhornstrasse te Gleiwitz een drietal ge maskerde roovers de woning van den mole naar Unger binnengedrongen. Met revol vers dwongen zij hem tot afgeven der sleu- vers dwongen zij hem tot 't afgeven der sleu tels van de brandkast, waaruit zij een be- met kleinere bedragen roofden. Zij slaagden er in met den buit te ontkomen. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Op het Potsdammer Fehrbahnhof te Ber lijn is gisteravond de dienstdoende treincon ducteur B. zoo ongelukkig van een rijdenden D-trein gesprongen, dat hij onder de wielen terecht kwam en overreden werd. In zwaar gewonden toestand werd hij naar het zie kenhuis overgebracht, waar hij een uur na aankomst overleed. DE TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Naar officieel wordt medegedeeld bedroeg het totaal-aantal werkloozen in Frankrijk op 27 December 11.952 tegen 817 in de laatste week van December 1929. DE PRINCESS RCYAL VAN GROOT- BRITANNÏE EN IERLAND. OVERLEDEN. Oudste zuster van koning George. Zaterdagnacht is aan de gevolgen van een hartaandoening op bijna 64-jarigen leeftijd overleden de Princess Royal van het Ver- eenigde Britsche Koninkrijk Louise Victoria Alexandra Dagmar, oudste zuster van ko ning George van Engeland. DE REVOLUTIE IN PANAMA. Hoe de revolutie in haar werk ging. De persoonlijkheid der voornaamste figuren. De „Times" krijgt uit New-York eenige bijzonderheden geseind omtrent de jongste gebeurtenissen in Panama. Nadat de revolutionnaire strijdmacht, hoofdzakelijk bestaande uit jongelieden, aangesloten bij de „Accion Communal", een soort nationalistische vereeniging van bur gers, zich bij de bestorming van het hoofd bureau van politie van wapenen had voor zien, trok zij naar het paleis van den presi dent. De politie had de gelegenheid gehad het paleis in staat van verdediging te bren gen. Daar verscheidene aanvallers nooit te voren een machinegeweer hadden bediend en zich eerst op straat ietwat moesten bekwa men, was de eerste aanval eenigszins ver ward en onzeker. Langer dan een uur duurde het vuurge vecht tusschen de politie en de opstandelin gen zonder dat er nochtans „schot" in de krijgsverrichtingen kwam. Totdat een klein groepje revolutionnairen het paleis langs een omweg wist te bereiken door een huis naast het paleis. Zij klommen over een muur op een balkon op de tweede verdieping. In het paleis troffen zij boven aan de trap presi dent Arosemena aan, dien zij gevangen na men. Na de paleiswacht te hebben over meesterd, installeerden zij zich in het Daleis en namen het bestuur der stad in handen. De afgezette president, Don Harmodio Arosemena, was leider der liberalen toen hij in October 1928 tot president der republiek werd gekozen voor een periode, die in 1932 zou eindigen. Behalve de reeds genoemde leider der revolutionnairen, Don Harmodio Arias, een advocaat uit Panama City, wordt het revolutionnaire bewind nog gevormd door Don Francisco Paredes, een financier en koopman, en Don J. Valarino, een bekent medicus. Arias, die nu tijdelijk met de leiding van zaken is belast, is 44 jaar en was to dusver bij geen bepaalde politieke partij aan gesloten. Wel nam hij actief deel aan d< werkzaamheden der „Accion Communal". Omtrent het verdrag van 1903, dat, zooals gemeld, de verhouding tusschen de Ver. Sta ten en Panama regelt, wordt nog uit Was hington aan de „Times" gemeld, dat dit ver drag nog steeds van kracht is, daar de over eenkomst welke in 1927 werd gesloten, nim mer door het Congres van Panama werd ge ratificeerd. Volgens de op het departement van buitenlandsche zaken te Washington ontvangen berichten is het verdrag van 1903 geenszins de inzet der revolutie, doch betreft deze zuiver binnenlandsche aangelegenhe den. Het verdrag geeft den Ver. Staten vér strekkende rechten tot interventie waar het Panama, Colon en de havens aan de kanaal uitgangen van de Stille Zuidzee en den At- lantischen Oceaan betreft, doch het voorziet eveneens, in een algemeene clausule inzake de handhaving der orde, in een ruimer veld van actie. DE MOORDENAAR VAN ZIJN BROERTJE. De jongeman, die onlangs te Graz in een vlaag van woede zijn 6-jarig broertje den keel afsneed toen deze weigerde naar huis te komen om te gaan eten, is in 'n café in de oude stad gearresteerd. Hij was door twee chauffeurs herkend. IN DRIFT MET EEN DOLK GESTOKEN. Te Altona heeft een chauffeur een schoen lapper, die een paar door hem in reparatie gegeven schoenen niet op tijd gereed had gemaakt, in een vlaag van woede met een dolkmes doorstoken. De schoenmaker werd in ernstigen tcestand in het ziekenhuis op genomen. De chauffeur werd later in een kapsalon gearresteerd. MEVR. ALEXANDRA KOLLANTAS KEERT TERUG IN HAAR FUNCTIH. De vrouwelijke ambassadeur van Sovjet- Rusland in Zweden, mevr. Alexandra Kol- lontay, die, gelijk bekend, naar Moskou werd ontboden om rapport uit te brengen over haar diplomatieke bezigheden, zal dezer da gen naar Stockholm terugkeeren en haar ambtsbezigheden aldaar hervatten. De ver schillende haar gemaakte verwijten, o.a. dat zij niet in overeenstemming met de commu nistische beginselen zou leven, heeft zü kun. nen weerleggen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1