miiimth toüianl Stadsnieuws TWEE NIEUWE KLEUTERSCHOLEN GEOPEND. FEUILLETON. nonderd drie en dertigste Jaargang. Maandag 5 Januari Radio-hoekje Een lange lijdensweg. Een schitterende overwinning. No 3 Dinsdag 6 Januari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend A-V.R O.) 8.019.50 Gramofoonplaten lO.oi—ïuia Morgenwijding. 10.30—12.— Concert dooi het A.V.R O.-Kwintet. 12.30—2.— Concert door het orkest van Theater Tuschinski te Amsterdam. 2.-2.30 Voor de vrouw 3.-. 4Knipcursus. 4.4.30 Gramofoonpl. 4 30—5— Pianostudiemuziek door E Veen en L. Schmidt. 5.-5.30 Radio-kinderkoor- zane 5 30—7.— Concert door de Haarlem- sche Orkest Ver. Cecile Marcelli, Fransche chansons. 7.-7.20 Engelsche 1 es. 8.-8.30 Radio-Volks Uni\ersiteit. Muziekcursus door C. Höweler. Medew. van het Ned. Trio. 8.30 —9.30 Gramofoonpl. 9.3010Concert. Omroeporkest 10.— Nieuwsbeiichten 10.15 —11.Vervolg orkestconcert. 11.12. Aansluiting van Cabaret „La Gaité" te Am sterdam. v Huizen, 298 M. (Uitsluitend K R O.) 8—9.15 Morgenconcert. 11.3012 Godsdienstige causerie Pastoor Perquin. 12.01—1.30 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.302Gramofoonpl. 2.3.Vrouwen- uurtje. 3.3.30 Knipcursus. 5.—6.30 Gra mofoonplaten 6.30—6.45 Verbonds-Radio- kwartiertje. 6.45—7.15 Schriftverbeterings cursus. 7.15—7 45 Mr F. Vorstman: „Kapi talisme". 7.45—8.15 Gramofoonplaten. 8.15 —10.45 Concert door het K. R O -Orkest o. I. v. Joh. Gerritsen. In de groote zaal Buiten- societeit, Zwolle. M m. v. Netty Reker, so praan P. J. ten Berge, bariton M. Hane- winkel, piano begeleiding. 10 45 Toespraak door Pastoor Perquin. 11.—12.Gramo foonplaten. Ca. 9.— Vaz Dias. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding II.05 Lezing. 12.20 Concert. G. Wilton, so praan. R. Ewing, bariton. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 5.35 'Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.Pianospel door F. Dawson. 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Kwintet. M. Sandra, sopraan. 8.20 Lezing. Daarna vervolg concert. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Be richten 9.40 Lezing. 10.Concert. Orkest. R Frankau, compère. 10.50 Dansmuziek 11 50—12.20 Concert. Johan Strauss en zijn orkest. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 Gra mofoonpl 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramo foonplaten. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 „La vie Parisienne" van Offenbach. Orkest en solis ten. Langenberg, 473 M. 6.20—7 20 Gramo foonplaten. 8.25—9.20 Kath. Morgenwij ding. 9.3510.10 Gramofoonpl 10.50— 12.10 Gramofoonpl. 12.25—1 50 Orkestcon cert. 4.205.20 Concert. Orkest. H. Gürtler, tenor. 7.05—8.0F Driekoningen-viering in de basiliek van de St. Gereon-kerk te Keulen 8.05 „Het spel van de H. Drie Koningen" van Felix Timmermans. Kalundbcrg, 1153 M. 11.201.20 Orkest- concert. 2.204.20 Orkestconcert en voor dracht. 4.204 50 Kinderuurtje. 7.209.50 Tooneeluitzending Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6 50 Gramofoonpl. 8.35 Concert Omroep-orkest 9.40 Dansmuziek. 8.35 (Golflengte 338.2 M.) Concert georg door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 5.40-11.20 Lezingen en lessen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15 1 20 Berichten. 1.20—3.50 Voordrachten. 3.504.50 Orkestconcert. 4.50—7 20 Voor drachten en lessen. 7.20 Dansmuziek (Kapel Marek Weber). 8 50 „Das Pensionat", ko mische operette. Fr. v. Süppé. 9.50 Lezing 10.30 Orkestconcert. 1931. HET ZENDER-VRAAGSTUK. Men verzoekt ons liet volgende te melden: Het Hoofdbestuur van de V. A. R. A., kennis genomen henbende van het verslag van de delegatie uit het Hoofdbestuur om trent het onderhoud met Z. E. den Minister van Waterstaat op 21 ovember 1930, spreekt nog eens als zijn opvatting uit, dat de vervanging van den Hilversumschen zender door een goeden zender voor de 298 Meter golflengte zeer urgent is- dat de spoedige bouw van zulk een zender in het belang van de honderdduizenden radio luisteraars dringend noodig is; dringt er met klem bij de Regeering op aan. binnen den kortst mogelijken tijd een beslis sing met betrekking tot deze aangelegenheid te nemen. Is evenwel van meening, dat het tegen dat zelfde volksbelang zou zijn. indien de radio luisteraars. of groepen van hen gedwongen zouden worden tot het bouwen of doen bou wen van méér zenders voor slechts één golf lengte. waarvan een ongemotiveerde, dwaze geldverspilling het gevolg zou zijn, terwijl den Nederlandschen Omroep als geheel ten gevolge daarvan voor een reeks van jaren een zoodanig zwaren last zou worden opgelegd dat een gezonde ontwikkeling in elk op zicht ten zeerste zou worden belemmerd; acht het gewenscht, dat de Regeering, al vorens over te gaan tot het geven van een concessie voor den bouw en exploitatie van eenigen radio-omroep-zender, zij vooraf zal dienen te bepalen, dat voor elke in ons land voor den Omroep beschikbare golflengte slechts één zender mag worden gebouwd; verzoekt de Regeering, een beslissing in dezen zin te nemen; verzoekt verder Z E den minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid, een con ferentie bijeen te roepen vau de vier alge- meene Omroepvereenigingen. teneinde in on derling oveiieg het vraagstuk van den zen- derbouw tot een goede oplossing te brengen; roept de afdcelinger van de V.A.R A. op, openbare vergaderingen te beleggen, ook toe gankelijk voor radio-luisteraars van alle richtingen, teneinde het hierboven omschre ven standpunt, neergelegd in een besluit van den Vereenigingsraad van de V.A.R A. in ruimen kring bekend te maken en bij de Re doen ondersteunen; besluit: deze motie ter kennis te brengen van Z. E den minister van Waterstaat en van de Neder- landsche pers. BARON TINDAL EN DE A.V.R.O. Naar men aan de „Maasbode" mededeelt, heeft baron Tindal ontslag genomen als be stuurslid van de A.V.R.O. en is hij aange steld als tweede secretaris van de A.V.R.O Kapitein WaqwierH Tocht naar 4n 9) Daar wij au nog maar op den af stand van bijna vijf uren van den vijand af waren, werd alles, zoo veel mogelijk, tot eenen aanval in gereedheid gebragt. Ten dien einde hielden wij halt buiten de stad, op een open veld, alwaar wij vele vuren maakten, om ons tegen de koude, die reeds tot eene onaangename hoogte gestegen was, te beschutten. Nu werden ons levensmiddelen voor twee dagen uitgedeeld, en ieder soldaat kreeg nog zestig scherpe patronen. Deze uit- deeling beviel ons niet zoo wel, als die van vleesch en brood, want wij wisten maar al te wel, waartoe zij dienen moesten, en waren overtuigd, dat de Russen ook van die soort hadden, welke schoon al niet van hetzelfde kaliber zijnde, echter dezelfde uitwerking had den; en het is maar uitgemaakt, dat iedereen in zulk een geval op nummer één denkt; en het vooruitzigt toonde ons, dat wij groote kans hadden, om dit nummer te verspelen. Ook zal nie mand ontkennen, dat het bij eene warme' kagchel onder een goed glas wijn, of een zacht bed, veel aardiger is dan op het open veld in de sneeuw en in het ge- zigt van den vijand. Des anderen daags weder opgebroken zijnde kwamen wij den 30sten October bij het dorp Smolino. alwaar wij ons op eene groote vlakte vereenigden met het tweede korps d'ar- m -e. onder bevel van den maarschalk St. Cijr. Dan deze daags te voren eenen kogel in het been gekregen hebbende, werd het kommando gevoerd door den hertog van Belluno (Victor). Hier ge raakten wij des morgens heel vroeg met De twee nieuwe kleuterscholen, tot den bouw waarvan de gemeenteraad verleden jaar in Mei besloot, werden Zaterdagmiddag officieel geopend. De plechtigheid had plaats in de Boschschool (bij de Lindenschool) en werd door. vele genoodigden bijgewoond Wij merkten onder hen o m. op den heer en mevr. Wendelaar, de wethouders Westerhof en Bonsema. de raadsleden mevr. Helleman mej. Carels, Sietsma, Bakker, Bulens, Govers en Hoytink; vóórts den schoolarts dr Pameijer den gemeentesecretaris den heer A. Koelma. den heer J. Hout hoofd der r.-k jongensschool, den heer Ypma gep. school hoofd, vertegenwoordiger van het N O. G den heer W. Voorthuijsen als lid van de vroegere vereeniging voor voorbereidend on derwijs, mr. W. C. Bosman en verschillende leden van het personeel der openbare scholen in de gemeente, alsmede het personeel der beide nieuwe scholen. De heer H. C. S t o u t j e s d ij k, waar nemend voorzitter der vereeniging „Alkmaar- sche Fröbelschool" heette alle aanwezigen hartelijk welkom, speciaal den burgemeester den vijand aan den gang, doch dit had weinig te beduiden; wij sloegen dus den 31sten ons bivouaq op in het gezigt der Russen. Den lsten November braken wij des nachts op en trokken een eind weegs terug, waar wij bij een bosch eene voordeelige positie na men, en den vijand rustig afwachtende. Doch des anderen daags marscheerden wij weder naar de stad Seno, alwaar wij ons ander maal posteerden, en elk oogenblik met de Russen dachten slaags te raken. Dan het scheen nog tot geen treffen te kunnen komen, want men hield zich onophoudelijk bezig met van positie te veranderen; en dit duur den tot den 11 den. wanneer wij twee uren avanceerden, tot in het gezigt van den vij and. Hiér zag ik eenen volmaakten Holland- schen windmolen; dit gezigt deed mij met weemoed aan mijn vaderland denken, waar ik mij zoo gaarne wenschte te bevinden, doch hetwelk ik vreesde nimmer weder te zullen zien. Na des nacht van ons bivouaq opgebro ken te zijn, marscheerden wij den 12den No vember naar het Lukolma, den vijand te ge- moet, en hadden aldaar met denzelven een hevige attacque, zoo wel in, ate buiten het dorp; want de Russen hadden van den nacht gebruik gemaakt om zich in de huizen er. schuren te verbergen, om ons er ongehin derd in te laten trekken, en dan te overval len, doch zij werden nog bijtijds ontdekt. Wij geraakten dus hevig aan elkander in den donkeren nacht, zoodat men vriend nog vij and onderscheiden konde. Evenwel nood zaakten wij de Russen de wijk te nemen, en wij bragten den nacht op het slagveld tus schen de lijken door, alweer wij onbeschrijfe 'ijke koude leden, wijl wij geene vuren mog ten aanmaken, om niet door den vijand ont dekt te worden. Het verlies was aan hunne ziide vooral niet minder dan aan de onze, schoon wij er velen verloren hadden onder anderen vonden meer dan twintig Voltigeurs van mn'n gewezene kompagnie. hier hunnen dood. Bij het aanbreken van den dag, ging ik de hard bevrozene lijken bezigtigen, en tranen ontglipten mijne ogen, op het gezigt dier braven, met welke ik zoo lang lief en en de raadsleden, en drukte er zijn spijt over uit dat mej. de Boer. inspectrice van het voor bereidend 1- o., te Haarlem, geen gevolg had gegeven aan de uitnoodiging om de plechtig heid bij te wonen In groote trekken schetste spr. wat hij noemde den lijdensweg van het voorbereidend onderwijs te Alkmaar. Jaren geleden had men het wenschelijke van inrich ting ervan ingezien, zoodat het Nutsdeparte- ment tot oprichting van een bewaarschool besloot, die echter betaald moest worden door de spaarbank. Ten koste van veel tijd en geld. waaroij zich vooral ds. Oort en mr Cohen Stuart verdienstelijk maakten xon de school blijven bestaan, iets wat mede te danken was aan het feit, dat er geen ge diplomeerden aan werkten waardoor de kosten dus betrekkelijk nog gedrukt werden Later, toen het onderwijs op steeds booger peil kwam en ook gediplomeerd personeel werd aangesteld, werd dat anders en lang zamerhand ontstond een noodtoestand. Toen ten slotte de gemeente het schoolgebouw kocht, kon de commissie het onderwijs nog eenigen tijd van de opbrengst gaande houden Maar ook dat geld raakte op en in 1927 dreigde totale ondergang met sluiting der school. Dit gevaar werd echter afgewend door de samenwerking van eenige heeren, die daarmede aller dank hebben verdiend. Zij konden niet tot die opheffing besluiten en vormden nieuwe plannen om het bewaar- schoolonderwijs her te doen voortbestaan. Zij vonden daarbij steun bij B. en W., die beseften, dat Alkmaar niet buiten voorbe reidend lager onderlijs zou kunnen. Spr. dankte dat college voor den steun, dien het verleende aan de plannen tot bouw dezer nieuwe scholen en den gemeenteraad voor diens medewerking, zoodat de plannen voortgang konden hebben Dank bracht spr. aan Gemeentewerken voor de uitvoering der plannen, aan het personeel der scholen voor de vele werk zaamheden in /erband met de verhuizing der inrichting (er werd meer gedaan dan rede lijkerwijze verlangd mocht worden), aan den heer B. Hoek. directeur van den dienst der plantsoenen, dien hij een zeer welwillend man noemde, altijd bereid tot hulp, en ten slotte dankte hij de aannemers der schoolgebouwen en alle anderen die er hunne beste krachten aan besteed hebben. Ten slotte sprak de heer Stoutjesdijk een woord van dank aan de leden der „oude garde", van wie hij met name noemde de heeren Preijer, Molijn en Vonk Het woord aan den burgemeester. Mr. Wendelaar begon met te zeggen, dat men in een omgeving als deze. waar allerlei schoolmeubeien staan ten dienste van het kleuteronderwijs, onwillekeurig denkt aan het liedje van Cath. van Rennes, waarin zij o.a. zegt: „Alles is zoo klein". Namens het gemeentebestuur feliciteerde spr. het bestuur der vereeniging en het per soneel der sciiool met de opening der nieuwe gebouwen, die eindelijk na veel moeite tot stand zijn gekomen. Met een enkel woord herinnerde sp;. aan de lijdensgeschiedenis van het voorbei eidend onderwijs, er den na druk op leggend, dat B. en W en de raad wel gaarne verbetering wilden, maar niet hadden geweten hoe daartoe te kunnen geraken. Een tijd lang werd een deel der leerlingen van het kleuteronderwijs ondergebracht in loka len van de Lindenschool en de school op Rcchdale, wat zeer zeker nóch voor het on derwijs aan die kinderen nóch voor dat aan de leerlingen dezer scholen bevorderlijk was. De aldus in beslag genomen lokalen moes ten echter voor die scholen zelve worden ge bruikt, zoodat het kleuteronderwijs naar an dere ruimte moest omzien. Thans is daarin voorzien en is men aan de beide genoemde scholen verlost van het daar niet behoorende onderwijs. Spr. vond de verkregen oplossing een zeer goede en bij den aan Gemeentewerken ge- brachten dank wilde spr. nog voegen een speciaal woord van dank aan den hoofdop zichter. den heer Kirkenier, van wien de tee- keningen afkomstig zijn en die zich bijzonder had ingespannen voor dezen bouw. In het bijzonder wilde spr. wijzen op het poortje bij de school aan het Overdiepad. De aannemers leed had gedeeld, en die nu ontzield voor mijne voeten lagen. Akelig, inderdaad, was het gezigt van dit slagveld, want men moest eerst de sneeuw van de aangezigten der ver slagenen krabben, om hen te herkennen. Men kan zich ligtelijk voorstellen, wat ik bij dit schouwtooneel gevoelde! Des morgens van den 13den trokken wij andermaal den vijand tegen, en moesten ten dien einde een bosch door, hetwelk des zomers wegens moerassi- gen bodem ontoegankelijk is. Doch de grond, thans hard bevrozen zijnde, geraakten wij er gemakkelijk door, schoon de vijand ons he vig met houwitsers begroette, waardoor er menigeen van de onzen sneuvelde. Nadat wij ons dus eenen weg door het bosch gebaand hadden, kwamen wij op eene vlakte, alswaar de vijand ons stoutmoedig afwachtte. Wij geraakten dus met hem in volkomene bataille, welke wel vier, of vijf uren duurde, en zo hevig was, dat wij van onze divisie meer dan duizend man op het slagveld lieten liggen; schoon wij het geluk hadden den vijand tot wijken te brengen. Dit gebeurde bij het dorp Lucharke, hetwelk wij elkander gedurende het gevecht, menigwerf van beide scholen hadden tevens allen lof verdiend, alsmede de opzichters (voor de Bosch-school de heer Fiiilarius en voor de andere school de heer Groeneveld). Het verheugde spr., dat men het onderwijs dat in deze nieuwe scholen gegeven wordt, tegenwoordig kleuteronderwijs noemt, hij vond dezen naam veel meer passend en beter dan de vroeger gebruikte van bewaarschool- onderwijs, en hij noemde het een mooie taak die het personeel dezer scholen heeft om de jonge kinderen het eerste onderwijs te geven. Zij zullen nog niet beseffen wat hen eigenlijk gegeven wordt, maar wij, die ouder zijn, kunnen er eenigszins over meesprc' en en be grijpen dat de kleinen, als het blijft gaan als tot nu toe en dat za! zeker het geval zijn veel liefs meekrijgen in hun leven. In gebouwen als deze nieuwe scholen moeten de kinderen kunnen wennen aan on derwijs. maar dit ales zou nog niet veel geven, als het personeel niet zijn ziel erin legde. Spr. hoopte dat dit zoo zal mogen blijven, opdat de kinderen zullen worden ont wikkeld tot menschen. die het goede en het schoone en het ware overal zien. Andere sprekers. De heer IJ p m a, sprekende namens het N. O. G., bracht de gelukwenschen der afd Alkmaar over van deze organisatie en her innerde eraan, dat het N. O. G. reeds vele jaren heeft geijverd voor het kleuteronder wijs. Bijna zestig jaar geleden (in 1872) werd door een speciaal daarvoor benoemde commissie reeds een rapport over dat onder wijs uitgebracht, waarin de wenschelijkheid van de inrichting daarvan werd betoogd. Ook de afd. Alkmaar deed wat zij kon voor de bevordering ervan, gelijk spr. aangaf. Hij verheugde zich erover, dat aan een der scholen de naam was gegeven van de schrijfster Eliza van Calcar, wier naam aan het kleuteronderwijs is verbonden. Wat betreft den naam van Bosch-school had spr. eerst gedacht dat men daarmede wijlen den heer Van Heijningen Bosch had willen eeren, den schrijver van verschillende schoolboekjes, maar later had hij begrepen, dat de oorsprong van dien naam een andere was en hij verheugde zich erover dat hij het mis had gehad. Intusschen wenschte spr. het bestuur ge luk met deze twee scholen en hij hoopte dat zij tot grooten bloei zullen komen en dat zij zullen groeien en dat het personeel met ge negenheid en lust zal mogen blijven werken Mevr. B e n n i n k, hoofd der school, ging in een uitvoerig betoog na hoe het be- waarschoolonderwijs te Alkmaar was in den tijd van hare benoeming alhier en hoe dit egeven werd in een onvoldoende gebouw 'ij dankte het bestuur der vereeniging en het gemeentebestuur voor de veranderingen ten goede en zij hoopte dat men hiervoor be loond zal worden door vele ouders, die hunne kinderen naar deze nieuwe scholen zullen willen zenden. Vervolgens zette spreekster uiteen op welke grondslagen het fröbelonderwijs is inge richt, waarbij zij duidelijk maakte, dat de kinderen er alles vinden wat zij noodig heb ben en dat het onmisbaar is vooral voor die kleinen, wier moeder zich niet veel met hen kan bemoeien. Al spelend worden de kinde ren allerlei dingen geleerd, gelijk spr. aan gaf, ook het werken met papier en klei. De heer Bos, lid van de commissie van toezicht op het l.o.. wenschte het bestuur ge luk ermee, dat de lijdensgeschiedenis nu ein delijk achter den rug is, dank zij gelukkige samenwerking met het gemeentebestuur Spr wees erop, dat de scholen en het onderwijs van thans veel anders en beter zijn dan vroe ger en dat het tegenwoordige kleuteronder wijs heel wat meer kans biedt dat het kind later het onderwijs met succes zal kunnen volgen. De heer H o ij t i n k bracht de felicitatie over van het bestuur der vereeniging voor chr. schoolonderwijs en hoopte dat de thans aangevangen arbeid rijken zegen mag dra gen. De heer Voorthuijsen, sprekende uit naam van de oude vereen, voor voorbereidend lager onderwijs, geloofde dat allen bekend zullen zijn met de lijdensgeschiedenis van dat onderwijs hier ter stede. Maar achter de SiA6 8 j Lu&ICARM «nR, wolken schijnt de zon, zei spraltijd wordt het weer licht. Wij hebben de wolken gehad, voor u schijnt nu de zon. Het doel om goede huisvesting voor het kleuteronderwijs te krij gen, is nu bereikt en dat is het voornaamste. Wij wenschen u daarmede geluk. De heer Stoutjesdijk bracht dank aan de verschillende sprekers voor hunne goede en vriendelijke woorden, maar wilde even opmerken, dat hij eigenlijk slechts heel weinig had gedaan voor de totstandko ming van deze nieuwe scholen. Daarvoor komt lof toe aan de heeren Lutterot (secreta ris), mr. C. H. Bosman (voorzitter, thans in Oost-Indië) en Velthuis (penningmeester). De nieuwe scholen. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. De dames van het personeel der scholen bo den ververschingen aan, waarna de aanwe zigen de lokalen bezichtigden. De beide scholen zijn vrijwel gelijk inge richt. Zij hebben elk drie leslokalen op het zuiden, alsmede een speellokaal, die alle uit komen op een breede gang, ter rechterzijde waarvan de closets zich bevinden, alsmede de waschgelegenheden. De lokalen zijn ge meubileerd met het daarvoor geschikte uit de vorige school en voor het overige is het meubilair met nieuw aangevuld. De heer H. Jansen, meubelfabriek Eik en Linden alhier, is op gelukkige wijze geslaagd in de vervaardiging ervan. De scholen hebben langs de voorzijde ge metselde bloembakken, wat zeker voor de oudsten onder de leerlingen een attractie zal zijn. terwijl overigens een ruim speelveld be schikbaar is. Een flinke houten schuur voor het bergen van gereedschappen (schoppen e. d.) is aanwezig, evenals een paar schom mels, waarmede de kleinen zich stellig zeer zullen vermaken. Voor het graven is een speciale ruimte bestemd, omgeven door har monicagaas als bescherming tegen katten en honden. De gebouwen zijn opgetrokken in hand vormsteen en gedekt met onbrandbaar riet, zoodat zij mede door de witte muren, echt den indruk geven van een buitenschool. In elk lokaal zijn groote ramen, zoodat er een overvloed van licht is. De kleuren der wan den zijn zóó gekozen, dat zij mst geven en den zin voor harmonie bevorderen. Bouwers der scholen warenvan de Bosch- school de heeren Scheepbouwer te Hens broek en Giltjes te Broek op Langendijk en van de Eliza van Calcarschool de heeren Schaaf en Stegerhoek te Alkmaar. Wij wenschen den heer Kirkenier geluk met deze gebouwen, die geheel volgens zijn plan nen zijn uitgevoerd, overtuigd als wij zijn. dat in deze scholen met vrucht onderwijs zal kunnen worden gegeven. Beide scholen die thans te zamen 240 leerlingen tellen, zul len staan onder leiding van mevr. Bennink die tot dusver ook hoofd was van het fröbel onderwijs hier ter plaatse. MEUBILEERING GEBOUW KEURINGSDIENST VOOR WAREN. In bijlage 11 zeggen B. en W. het voh gende: Zooals Uwe Vergadering zich zal herinne ren, heeft de gemeente zich in rechten ver weerd tegen de door H. Jansen, alhier,, teger haar ingestelde rechtsvordering ter zake var de levering van de meubelen voor het gebouw van den Keuringsdienst voor Waren, zoowe: in eersten aanleg, als in hooger beroep. Ir beide instanties is de gemeente in het gelijk gesteld. Zoowel de arrondissements-recht- bank te Alkmaar als het gerechtshof te Am sterdam hebben aan eischer zijn vordering ontzegd. Nadat het Hof arrest gewezen had, heefi de heer Jansen zich met verschillende adres sen tot ons College gewend met het verzoek om tot een regeling te komen, welke vooi hem de gevolgen van deze uitspraak altham ten deele zouden opheffen Wij meenden aan vankelijk deze verzoeken te moeten afwijzen, omdat nu de rechter eenmaal gesproken heeft, beide partijen zich daarnaar zullen moeten gedragen, geheel afgescheiden van dr vraag welke partij daarvan nadeel onder vindt. De heer Jansen blijft intusschen be weren, dat hij onbillijk behandeld is. Op he betwisteden, en hetwelk dien ten gevolge, ook een prooi der vlammen werd; want iedereen, zoo wel vriend als vijand, deed zijn best om de vernieling te bevorderen. Men kan zich geen denkbeeld vormen van dit verschrikke lijk tooneel. De aarde was rondom met sneeuw als met een wit kleed bedekt, en mid den uit dit sneeuland rees eene vuurroode kolom van het aan alle kanten brandende dorp op. De ongelukkige inwoners, bijna naakt, vlugteden naar alle kanten, zonder te weten waarheen zij zich wenden zouden, en zonder eene toevlugt tegen de nijpende koude te vinden, of eene bete broods om den hon ger hunner schreijende kinderen te stillen. Welke onbeschrijfelijke rampen, verwekt de afschuwelijke oorlog tog niet! O! zoo de vor sten die dezelven aanvangen, slechts het dui zendsten gedeelte daar van zelve ondervin den, zij zouden voorzeker voor eeuwig dezen geesel des menschdoms van de aarde verban nen! Niet verre van dit dorp stond eene zeer groote schuur, in welke men de gekwetsten gebragt had, alwaar dezelve zoo veel moge lijk verbonden werden. Dan vele gaven onder deze bewerking den geest: die werden onver wijld buiten de schuur gebragt. Toen wij des anderen daags onzen terugtogt aannamen, zag ik het verschrikkelijkste tooneel voor mijne oogen! deze schuur werd door de vlammen aangetast. Ik heb redenen om te gelooven dat zulks met voor bedagtheid ge schied is. Akelig was het te zien, hoe zij. die nog de magt hadden om te kruipen, al ker mende de vlammen trachteden te ontvlugten Nog gilt mij het geluid in de oogen van de cngelukkigen, die zich niet redden konden en door de vlammen verteerd werden Er was geene mogelijkheid tot redding van hun, die niet van hunne plaats konden gaan Slechts eenige hebben wii mede genomen op onze wagens: maar ach! hoe bitter leden zij Het is onmogelijk te beschrijven, hoe het gekerm der geblesseerden zich liet hooren. terwijl het in brand staande gebouw kraakte en ieder oogenblik d&gt in te storten Ware dit vroeger geschied, on£e natuurgenooten I' zouden ligter hunnen dood, en elleadig aan zijn verloren nebben. aan hunne nog versche wonden en gaven a kermende den geest. Daar wij meester vai het slagveld gebleven waren, biagten wij d- nagt door in de hutten welke de Russen al .-o* n,jn evwiot \-s daar hadden gemaakt. Dan het was genoe; zaam eveneens, of wij in deze hutten dan in t open lucht lagen; want zij bestonden u eenige rechtop staande stutting en een t hangend dak van stroom, zoodat zij v« voren en ter zijde open waren Hoe diep mi ook onder het stroo kroop, men kon zich ni verwarmen. Mijne voeten waren zoo kou dat ik dacht dat zij bevroren waren. Ik beg mij dus naar het naastbijgelegen vuur, o mij wat te verwarmen. Dan naderhand bevoi ik, dat mijn groote teeuen werkelijk bevron waren geweest, waaraan ik in het vervolg i hevigste smarten heb ondervonden. Daar nu hier mijne laarzen (dezelve wegens j hevige koude, zonder het te merken, al digt bij het vuur gehouden hebbende) h; verbrand, en geene schoenen bezat, moest mijne voeten met lappen en schapenvacht" omwikkelen. Gelukkig dat mijn paard t houden gebleven was, hetwelk, hoe ook v< magerd, ook mij nog getrouwelijk droe; want zonder dit goede dier zoude ik ree lang bezweken zijn. Het was door de uitg stane armoede geheel uitgeteerd, en door d onophoudelijk opliggenden zadel deerl gedrukt; zoodat het, toen ik gevangen we aan de Berezina, oijna het eene been niet me voor het andere konde zetten. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5