Sport 9 Tijdschriften s Provinciaal nieuws Kerk en schooi Ingezonden stukken Voetbal. V De wedstrijden van gisteren. De eerste Zondag in 1931 was nu niet be paald schitterend. De tal'ooze kleine regen buien hadden de velden zwaar en glad ge maakt, zoodat we vreesden dat er niet veel gevoetbald zou worden. Gelukkig viel de oogst mee, want in totaal zijn slechts drie terreinen afgekeurd; helaas waren het juist belangrijke wedstrijden, die daardoor niet doorgingen, n.1. van Sparta, Feijenoord en Velocitas. Vooral voor laatstgenoemde club is dat minder prettig, want Velo heeft nu totaal8 wedstrijden gespeeld. In afd. I werd een volledig programma afgewerkt en de stand der leiders is dezelfde gebleven. Z. F. C. liet zich niet voor de twee de keer overbluffen en won thuis met 31 van H. D. V. S. Toch leek het er voor de rust niets op, dat Z. F. C. zou winnen en dat de gust met 1—0 voor H. D. V. S. inging, dank te Z. F. C. aan haar doelverdediger. Na de thee ging het beter en tenslotte won Z. F. C. nog met 31. Ajax ging naar 't Gooi en heeft daar door techniek en tempo de Hilversummers een les- je gegeven, door zeer verdiend met 51 te winnen. Met H. F. C. wordt het critiek. Nu weer verloor ze thuis met 41 van D. F. C. v. d. Meulen kon de nederlaag niet voorkomen. H. F. C. blijft dus onderaan, maar ze heeft toch nog een kansje, want V. U. C. kon ook al niet winnen, ze verloor thuis van Storm vogels met 43 na tot de rust goed partij te hebben gegeven. En tenslotte is Excelsior iets uitgeloopen, dank zij haar gelijk spel tegen H. B. S Een merkwaardige wedstrijd, want tot pl.m. 5 min. voor het einde leidde H. B. S. nog met 2O, maar twee schoten van de Excelsior- voorhoede troffen doel en zoo eindigde deze ontmoeting nog onverwachts in een gelijk spel. De stand in afd. I is nu: Ajax 3D. F. C. D. F. C. H. D. V. H. B. S. Stormvogel 't Gooi Excelsior V. U. C. H. F. C. 11 11 11 S. 11 10 11 11 10 10 10 5 5 3 4 2 3 2 2 1 2 3 3 5 2 5 2 3 2 4 1 3 3 3 4 4 6 5 6 5 41—10 20—23 0—23 23—24 22—18 13—17 20—26 23—30 22—34 10-24 18 13 13 11 10 9 5 7 6 6 Zooals reeds gezegd, speelden Sparta en Feijenoord niet, zoodat de twee candidaten niets verder kwamen. Men kreeg dus alleen een drietal ontmoetingen, die van belang wa ren voor de bezetting van de onderste plaats. Zoo ontving V. S. V. bij voorbeeld A. D. O. en ddze wedstrijd, welke zonder publiek ge speeld werd, eindigde in een verdiende 3—1 overwinning voor de Hagenaars. Deze zijn nu tot de 6de plaats opgeklommen, maar kunnen zich nog lang niet veilig wanen. Ook iV. S. V., dat op de 9e plaats beland is, moet oppassen, want al staat H. V. V. nog onder aan, het verschil is slechts 2 punten en H. V. V. heeft 2 wedstrijden minder gespeeld. E. D O. verloor thuis van Hilversum en dus ook nog niet uit de gevaarlijke zone, want zij heeft nu slechts 9 punten uit 11 .wedstrijden. En Blauw-WitK. F. C.? Zij hebben gis teren in het Stadion gelijk gespeeld en elkaar daardoor een goede dienst bewezen. Het is geen mooie wedstrijd geweest, maar de ver deeling der punten kwam vrijwel uit. Lang heeft K. F. C. de leiding gehad, maar een paar minuten voor het einde scoorde BI Wit den gelijkmaker. De stand is hier: Feyenoord Sparta Hilversum Bi. Wit K. F. C. A. D. O. R C. H. E. D. O. V S. V H V. V. In afd. ahead werd in Zwolle door P. E. C met 1-0 geklopt en al mag dan de overwinning niet verdiend zijn, P. E. C. heeft de leiding be houden en Go ahead telt voorloopig niet meer mee. 't Was ook verder nog een goede dag voor P. E. C., want Enschedé, een der can didaten, verloor geheel onverwachts van Ro- bur. Beide doelpunten van Robur kwamen uit zuivere voorzetten van Jan Elfring en aan gezien Enschedé slechts een keer scoorde, Won Robur. De andere candidaat, Heracles, won thuis met 32 van A. G. O. V. V. De rust ging reeds in met 3—0 voor de thuisclub, maar na de rust haalde A. G. O. V. V. op tot 32, zonder echter den gelijkmaker te kun nen scoren. Vitesse won eindelijk weer eens. En weer was Z. A. C. ongelukkig, die nu moet oppas sen, om niet onderaan te blijven. Wageningen klopte tenslotte Tubantia met 41 en de nederlaag was waarschijnlijk nog grooter geweest, als niet Wezel in het Tub - 11 9 1 1 38—13 19 11 7 2 2 22—11 16 12 6 0 6 19—21 12 13 5 2 6 21—19 12 12 4 3 5 22—27 11 il 5 0 6 22—25 10 11 4 1 6 23—27 9 11 4 1 6 15—20 9 12 4 1 7 18—23 9 10 3 1 6 15—29 7 1 enkele verrassingen Go doel zoo geweldig op dreef geweest was. P.E.C. 10 7 2 1 34—15 16 Heracles 10 7 1 2 30—18 15 Wageningen 10 5 3 2 25—18 13 Enschede 10 4 4 2 24—18 12 Go-Ahead 9 5 0 4 28—22 10 A.G.O.V.V. 8 4 0 4 19—16 8 Tubantia 10 2 4 4 27—32 8 Rob. et Vel. '10 3 1 6 24—33 7 Vitesse 10 2 0 8 1637 4 Z.A.C. 9 0 3 6 11—29 3 In afd. IV slechts één wedstrijd: Longa M.V.V. En weer bleek, dat M.V.V. uit Tang zoo sterk niet is als thuis, want weer ver loor ze, zij het slechts met 21. Hier staan de beide Bossche clubs nog al tijd onderaan. Ten slotte het Noorden. Be Quick verloor thuis onverwacht van Frisia met 21 en MS C.Leeuwarden eindigde in een gelijk spel, wat ons van de Friezen niet meevalt. Jammer, dat het Friesland-terrein afge keurd werd, zoodat Velocitas werkloos bleef. De stand is hier: Veendam 12 8 2 2 38—15 18 Velocitas 8 7 1 0 34—10 15 Leeuwarden 11 6 2 3 40-21 14 G.V.A.V. 12 5 1 6 29—38 11 Alcides 10 5 0 5 25—27 10 Be Quick 12 4 2 6 25—24 10 Achilles 10 5 0 6 22—26 8 Frisia 8 3 1 4 14—28 7, M.S.C. 10 2 1 7 17—33 5 Friesland 9 1 2 6 1535 4 De uitslagen luiden als volgt: Afdeeling I. Z.F-.C.H.D.V.S. 3—1 V.U.C.Stormvogels 34 H.B.S.Excelsior 22 't GooiAjax 15 H.F.C.—D.F.C. 1—4 Afdeeling II. SpartaH.V.V. V.S.V.—A.D.O. 1—3 FeijenoordR.C.H. Blauw-Wit—K.F.C. 1—1 E.D.O.Hilversum O2 Afdeeling III. Robur et VelocitasEnschede 21 WageningenTubantia 41 P.E.C.—Go Ahead 1—0 Vitesse—Z.A.C. 2-0 HeraclesA.G.O.V.V. 32 Afdeeling V. LongaM.V.V. 21 Afdeeling IV. FrieslandVelocitas M.S.C.Leeuwarden 33 Be QuickFrisia 12 Onze tweedeklassers. Alcmaria heeft het in Amsterdam niet tot een overwinning kunnen brengen, zoodat Zeeburgia nog kampioenscandidaat blijft. Toch is die club nog lang niet binnen, want West-Frisia maakte gisteren geen fout en won van D.E.C. met 31. HoIIandia werd thuis geklopt door H.R.C. met 21, wat ons van de Hoornsche club tegen valt. Het schijnt dat H.R.C. niet veel voelt voor de onderste plaats en ze is dan ook nog best in staat, zich flink omhoog te werken. W.F.C. tenslotte sloeg A.F.C. met 32 en geraakte dus weer wat uit de gevaarlijke zone. In de B-klasse klopte Velox thuis Bloemen daal met groote cijfers (90) en is nu meer dan ooit een gevaarlijke outsider. De Amsterdamsche derby V.V.A.Spar taan eindigde onverwacht in een 21 over winning voor de gastheeren, terwijl B.F.C. Baarn ook al op een verrassing uitliep. Wie toch had durven denken, dat Baarn zou winnen De uitslagen luiden: HoIIandiaH.R.C. 12 W.F.C.A.F.C. 3—2 ZeeburgiaAlcmaria Victrix 53 D.E.C.—West Frisia 1—3 B.F.C.Baarn O3 V.V.A.—Spartaan 2—1 Velox—Bloemendaal 9—0 Het lijstje ziet er als volgt uit: Z V V W Frisia D '3 O ld Zeeburgia f Of E W F. C j O O 1 .5 •5 C 22 "5 E Alcmaria Z. V. V 2-2 3-1 3-1 4-1 2-0 W.-Frisia 2-0 3-2 2-1 8-1 D. E. C. 1-2 1-3 1-2 3-2 2-2 5-1 1-1 j-n O 1-4 1-3 7-0 3-2 2-1 4-1 0-4 5-3 Zeeburgia 1-4 2-1 H. R. C. 2-4 0-4 3-0 1-2 1-1 2-2 W. F. C. 4-1 3-1 3-5 0-6 2-3 1-2 2-3 T. O. G. 1-4 1-1 1-2 m 2-6 HoIIandia 1-4 3-2 4-C 1-2 2-2 4-1 m Alcmaria 3-7 2-6 4-1 1-1 3-3 De stand in klasse A is: West-Frisia 10 9 1 0 39—12 19 Z.V.V. 9 7 1 1 25—13 15 Zeeburgia 9 7 0 2 33—14 14 Alcmaria 11 4 3 4 31—31 11 W.F.C. 11 3 3 5 22—26 9 HoIIandia 12 3 3 6 22—30 9 H.R.C. 11 3 2 6 16—29 8 T.O.G. 11 3 2 6 23—38 8 A.F.C. 12 4 0 8 20—33 8 D.E.C. 12 2 3 7 19—24 7 ZeeburgiaAlcmaria 53. Op een buitengewoon slecht terrein heeft Alcmaria gisteren den strijd moeten aanbin den tegen de kampioenscandidaten Zeebur gia. Het veld was niet alleen nat, maar door de zware en klevige klei ook heel zwaar te bespelen, zoodat de bal met veel moeite ver plaatst kon worden Glijpartijen en scham pers waren dan ook aan de orde van den dag en het blijkt dus wel, dat de club, die deze keer Fortuna op haar hand had, zou winnen. Helaas was deze godin niet aan Alcmaria-zijde en dus is van één kant de overwinning van Zeeburgia verklaard. Maar Zeeburgia had niet alleen Fortuna mede, ook de scheidsrechter hielp haar door exception- neele beslissingen. Een zuivere goal van Alcmaria werd om onbegrijpelijke reden niet geaccepteerd, een doelpunt tegen Alcmaria was zoo buitenge woon „buitenspel-luchtig", dat de referee welhaast een ondoordringbaar gasmasker voor gehad moet hebben, anders had hij de kwade lucht van dat doelpunt zeker gero ken. Nog een voorbeeld? Een der Alcmaria- spelers wordt in het beruchte gebied „ge nomen". Het fluitje snerpt, enAlcmaria mag een corner nemen! je moet toch wat doen. niet waar? En een corner is toch vee! minder gevaarlijk dan een strafschop! Het mocht dus niet. Maar Alcmaria zelf had ook schuld. Het eerste doelpunt van Zeeburgia kwam door een fout van Ooms, terwijl het derde en vierde ter wereld kwam, omdat de rechts-buiten van Zeeburgia te veel vrijheid werd gelaten. Én toch heeft Alcmaria niet slecht ge speeld. Integendeel, haar spel was absoluut beter dan dat der tegenpartij en we kunnen dit Zeeburgia dan ook niet kampioenswaar- dig noemen. De verdediging is vrij zwak, de halflinie steunt onvoldoende, maar in de voorhoede zitten een paar menschen, die doorloopen en durven schieten. Durven schieten! Juist, dat ontbrak er bij Alcmaria; want hoewel ze eigenlijk den ge- heelen wedstrijd iets sterker is geweest, van schieten kwam niet veel. Homan treuzelde meer dan ooit en zelfs toen hij de bal vrij kreeg en alleen nog den keeper te passeeren had, wachtte hij precies zoo lang, tot de bal was weggewerkt. Homan heeft zeker een tweetal kansen gemist, Indri eveneens en een paar schoten gingen rakelings voorbij. Gelukkig kunnen we van de voorhoede ook iets goeds zeggen: Koning was uit het derde gehaald en speelde een zeer goede partij. Hij durft doorloopen, hij durft schie ten en hij kan plaatsen. Laat de elftal-com missie dezen speler in de gaten houden. Met Hamstra vormde hij gisteren 'n gevaarlijken vleugel. Indri blijft helaas te langzaam, maar ge bruikt zijn hersens. En Bos is kalm als altijd geweest, maar zijn voorzetten waren óf te hard, óf ze werden verknoeid. In de halflinie speelde Rootring weer mee en hij werkte weer even hard als altijd. Die halflinie van Alcmaria is goed genoeg, al leen zij laat de vleugel te veel vrij. Het achtertrio was voldoende, al schijnt het vertrouwen soms zoek te zijn. En Ooms en Kuiper durfde niet goed ineens wegtrap pen, maar misschien lag dat ook aan de terreinomstandigheden. o Over den wedstrijd kunnen we kort zijn. Alcmaria begon goed en had binnen een minuut de leiding door een prachtbal van Indri. Langen tijd scheen het of Alcmaria haar score zou verhoogen, maar een fout van Ooms bracht den gelijkmaker. Dat de rust tenslotte nog met 31 voor Zeeburgia in ging, lag aan den scheidsrech ter, die een doelpunt van Alcmaria afkeurde en een buitenspel-dito van Zeeburgia accep teerde. Na de rust zat Alcmaria onmiddellijk op den bal en kreeg dadelijk een paar fraaie kansen, die echter niet benut werden. Ten slotte verkleinde Indri den achterstand, weer door een kopbal, die den keeper verraste. Toen begon de hoop te herleven, maar een vierde doelpunt van Zeeburgia besliste den strijd eigenlijk. Wel trachtte Alcmaria nog op te halen, wel kregen de heeren daar voor nog verschillende goede kansen, maar 't mocht blijkbaar niet. Èn toen het eindelijk 52 werd, dacht ieder, dat het zoo zou blij ven, totdat Hamstra er met den bal van door ging en een hard schot loste, dat den keeper te machtig bleek. Daarna kwam het einde, ruim twee minu ten te vroeg en Alcmaria had verloren. De verstandhouding in het veld was op perbest, maar de leider had beter thuis kun nen blijven. o Zooals reeds opgemerkt, was het veld bui tengewoon slecht. Maar ook de accomodatie was verre van voldoende. De toeschouwers moeten 1% uur in de klei en in de regen staan en men moet halsbrekende toeren ver richten, voordat men weer op den beganen weg is. Wij hebben wel eens te keer gegaan op ons sportterrein, maar moeten hier eerlijk heidshalve verklaren, dat dit nog heilig is bij de velden in Amsterdam, dat van Ajax, Blauw-Wit en A.F.C. natuurlijk uitgezon derd. De belangstelling was groot, ook al, om dat Ajax niet thuis speelde. W. Alcmaria IID. E. C. II 2—1. De wedstrijd die Alcmaria II gisteren op het zware terrein tegen D. E. C.'s tweede elf tal speelde is ten slotte nog met een overwin ning voor de Alkmaarsche reserves geëin digd. Veel mooi spel ïs er niet te zien gege ven, wel is er hard gewerkt. De gladde bal was moeilijk te behandelen. Aan beide zijden werden voor de doelen mooie kansen gemist. Samenspel en plaatsen zijn nog voor heel veel verbetering vatbaar. Alcmaria II kwam uit met: v. d. Horst; Schokker en Roozendaal; Hoorn, de Grand en Michels: Keppel, Rootring, Th. Bos, v. Dijk en de Groot. D. E. C. wist door aardig spel de leiding te nemen, maar Keppel maakte op fraaie wijze voor Alcmaria gelijk. Toen kwam eerst tot rust en daarna ook na rust een periode van gelijkopgaand spel, zonder dat een der partijen iets bijzonder liet zien. Kort voor het einde wist de midvoor voor Alcmaria het win nende punt te maken en met dezen stand, 2-1, kwam ook het einde. Alcmaria III speelde 2—2 tegen Spar taan III. Kolven. De wedstrijden aan den Langendijk. Bij de voortgezette kolfwedstrijden tus- schen de B-klassen was de uitslag de volgen de: Vriendenkring, Noord-Scharwoude 855 pt. Gezellig Samenzijn, Z.-Scharwoude 780 pt. Volharding. Oudkarspel 777 pt. Op Maat, Zuid-Scharwoude 748 pt. Ons Genoegen, Noord-Scharwoude 635 pt. Het Maanblad voor berechting en reclas- seeri/ig van volwassenen en kinderen heeft in haar Januarinummer een artikel van A. over reclasseering van ambtenaren, die zich aan een daad van oneerlijkheid hebben schuldig gemaakt. Gepubliceerd wordt het inleidend woord van den voorzitter, Dr. N. Muller, op de vergadering van reclassee- ringsraden gehouden op Dinsdag 30 Dec. te Utrecht. Mr M. Schorleskein en J. K. Ver- gragt schrijven over den verdachten eigen wil. Van de overige artikelen noemen wij die over specialiseering van den strafrechter, ge specialiseerde strafrechter en verdediger, de eerste kwarteeuwen der kinderwetten, verle den en toekomst van het strafstelsel, recht- spraak en ongewone opvoedkunde. HERFSTGASTEN. Pang! pang! Jawel, lichte maan. Dan moeten de ganzen het ontgelden. Ik bedoel de wilde landganzen, want de zeeganzen blijven stilletjes buiten in het ruime sop. Bij dag zijn de landganzen niet gemakke lijk te naderen. Wel ziet men ze vliegen in troepen en ze lijken dan net beweeglijke wol ken. Ook trekken ze wei in den bekenden V- vorm over den jager heen, maar zoo hoog, flat men alleen met een kogel een der die ren zou kunnen raken, doch de trefkans is daarbij zoo klein, dat men gewoonlijk „pech" heeft. Neen, wie ganzen wil schieten, wacht de lichte maan af, om zich, vóór dat de sche meravond invalt, verdekt op te stellen bij de plaatsen, waar men weet, dat de ganzen zich op de groengronden te goed zullen doen. 't Is wel een koud werkje, want men heeft soms een paar uur te wachten, eer de buit nadert. Maar eindelijk, daar komen ze, de niets kwaads vermoedende dieren, die zich den ganschen dag, ver buiten eenige bedek- I king, op de schorren hebben opgehouden. Het nog malsche herfstgroen, ginds bij de plassen binnen den dijk, zal smaken. Reeds strijken de dieren in schuinsche richting naar omlaag; reeds zoeken ze met hun scherpziende oogen naar de beste plaatsen, ofpang, pang! daar stuift het moor dend lood tusschen de veeren. Gewoonlijk vallen er eenige schoten, want verschillende jagers spreken wel samen af. Meermalen weet men ook ganzen naar omlaag te doen tuimelen; maar ook worden wel exemplaren niet doodelijk raak geschoten, die dan buiten het gezichtsveld van den jager vliegen. Deze komen dan als welkome buit den volgenden ochtend wel in handen van arbeiders of wandelaars. Zijn er schoten gevallen, dan vliegen de niet geraakte ganzen in wilde vlucht verder en ze komen dien avond niet weer terug. De ganzen kunnen aan den boer soms heel wat schade berokkenen, ook op de bouwlan den, waar ze het wintergraan met wortel en al uit den bodem rukken. Daarom werden dikwijls door de boeren machtigingen ge vraagd voor zich of voor hun knechten, op dat zij zonder jachtacte op dit en op ander schadelijk wild kunnen schieten. Men be weert wel, dat er door dezulken ook wel eens gewoon jachtwild gedood wordt, wat niet mag. Misschien gebeurt het bij ongeluk, want een boer is maar niet zoo gemakkelijk een scherpschutter. En dan kan je op het eene beest mikken, en het andere soms ra ken. En wat moet je dan doen? Nu, dat weet de boer wel! 't Kan immers zelfs gebeuren, dat een koe een haas vangt! Zeer groot kan het getal wilde ganzen zijn, dat in herfst en voorjaar bij ons ver blijf houdt. Ook in het hartje van den win ter zijn er nog wel wilde landganzen, maar dat zijn andere soorten. De echte Grauwe Gans, de Anser anser (L.) komt hier begin October in groot aan tal, en dan hangt het van weer en tempera tuur af, hoelang ze onze gasten blijven. Wordt het hun hier te bar, dan trekken ze Zuidelijker, totdat ze in Lentemaand op nieuw weer hier komen, om in April naar de Noordelijker gelegen broedplaatsen te trekken. In ons land heeft lang een troepje ge broed in Friesland bij Eernewoude en op Texel is eenmaal een ei gevonden, maar 't is sedert eenige jaren uit, en nu broedt er geen enkele wilde gans meer in ons land, nóch van de land-, nóch van de zeeganzen. Een oud spreekwoord leert ons, dat men de vogels aan de veeren kent, maar meerma len toch ook heb je de bekken er bij noodig, om precies te weten, met welke soort men te doen heeft. Zoo ken je de Anser anser aan den snavel, die oranjegeel is, met rose aan de zijden en met wit aan den voorkant. Want deze wilde gans is lang niet de eenige, die zich hier in het najaar ophoudt. Ook de Kolgans of Anser albifrons (Scop.) mag ge noemd worden. Deze soort komt wat Tater, doch blijft een weinig langer, daar ze alken bij strenge koude naar het Zuiden gaat. Kol gans heet ze naar een witten vederband, die om den wortel van den bovensnavel loopt. Hieraan en aan den vleeschkleurigen bek is zij goed te kennen. En dan noemen we nog de Rietgans of Anser fabalis (Lath.), die zich ook elk win terhalfjaar bij ons vertoont, zij het dan ook veel minder menigvuldig dan de beide an dere genoemde soorten. Zoo'n Rietgans is weer te kennen aan den zwarten snavel, die in het midden roodachtig is. Verder zijn er voor de drie genoemde soorten nog wel verschillen in het vederkleed op te noemen, maar deze zijn niet opvallend. De snavel- kenmerken zijn in deze de beste. Een ganzenbout is niet versmaden, voora! niet, wanneer het er een is van een niet al te oud dier. De oude dieren kent men nogal aan de zwarte vlekken, waarmede de onderdeden versierd zijn. Dat de ganzen door d' eeuwen heen een gezocht wildbraad geweest zijn, leest men maar al te vaak. In bijna alk geschiedkundi ge romans wordt men onthaald op ganzen lever en ganzenpasteitjes. En niet alken in den Elzas doet men zich te goed aan „pate de foie gras". Misschien zijn de ganzen, die eenmaal het Kapitool redden, nog wel de nuttigste ge weest. J. DAALDER Dz. HOORN. Een nieuw gebouw voor het kanton gerecht. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vierde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1930. De huisvesting van het kantongerecht laat in vele opzichten te wenschen. In het bestaande gebouw is hier in niet te voorzien, daar het West-Friesch Museum dat daarin tevens is ondergebracht, de overige lokaliteiten vult en eveneens drin gend behoefte heeft aan meer ruimte. Thans doet zich de gelegenheid voor om, met mede werking van de gemeente Hoorn, hierin be staande, dat deze de helft van den koopprijs beschikbaar stelt, zonder daardoor mede-eige nares te worden, een geschikt gebouw te koo- pen, n.1. dat van den opgeheven Raad van Arbeid. Over den koopprijs wordt nog onder handeld; een verhooging van de, bégrooting met 10.000 zal in elk geval voldoende zijn UITGEEST. Geboren Nicolaas Johannes, zoon van Johannes Gerardus Rozemeijer en Johanna Zonneveld. Alida, dochter van Hendrik de Munk en Alida Spren keling. Overled-n Hendrik Matthias van Egmond, gehuwd met Geertruida Maria Molenaar, oud 66 jaar, overleden te Velstn. Jan Smit, ongehuwd, oud 24 jaar, overleden te Alkmaar. SCHOORL (December). Geboren: Adrianus, z. v. Adrianus Louter en Marijtje van der Peet. Ko- bus Cornelis, z. v. Cornelis Johannes H.pman en Antje Timmer. Aaltje, d. v. Gerben Smit en Sijtje Groenewoud. Ondertrouwd Johannes Dami- aans te Akersloot en Folkertje Minkema. oo V e T 6 6 n ^endrika Stenneberg, 89 j. weduwnaar van Trijntje Zwakman. Aaltje Meuwland, 63 jaar, weduwe van Soinehs Duin. Jan Hilbrand. 83 jaar, echtgenoot van Cathariua Op da ui. CASTRICUM. Geboren: Theodorus Ar.tonia t hauna, zoon van Th. de Groot en J. p» tricum. Willy Stehanie Maria, d vS F. Ch. v. Berkel en A M. M, Nijgen Wïlhelmina Mathea Maria, d. van o" Glorie en H. Hopman. Elizabeth Am a' Adriana, d. van P. C. W. de Wildt en p t' C. M. Pronk. Cornelis Johannes 7" I van J. v. d. Meij en A M. Driemel. I Overleden Grietje Jonker wga I van G. Hou weitjes, iO jaar, te Uitgeest 1 LEERAREN IN LEVENDE TALEÏT"^ Zaterdag hield de Vereeniging van leeraren in levende talen in het gebouw der A.M.JV te Amsterdam een drukbezochte vergadering waar o.a. aanwezig waren de heer De Boer' vertegenwoordiger van den minister v. onder! wijs, leden van den Onderwijsraad, de heer2[i Bolkestein, Elzinga en Van Swaay, insp. van het M. O., hoogleeraren in de moderne talen en vertegenwoordigers van andere leeraren- vereenigingen. bunen verantwoordelijkheid van de Re. dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Alkmaar, 2 Januari 1931. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in verband met het ingezonden schrijven van den heer P. in Uw blad van 30 Dec. j.i. Hierbij betuigt de heer P. zijn vreugde over ht weigeren van subsidie voor het te verbouwen perceel St. Annastraat en de mogelijke weigeringen voor het verbouwen van diverse perceelen. Hij laat dit punt geheel onaangeroerd, want een ieder heeft zijn smaak, zijn voor of tegen, doch persoonlijk houd ik vau oude gevels en als zoodanig zal ik ook mijn gevel zoolang als mogelijk is in zijn ouden stijl zien te behouden. Doch nu het eigenlijke doel van mijn schrijven. In het schrijven van den geachten heer P. komt een passage voor, welke voor de meeste legers wel een weinig onduidelijk is. De heer P. schrijft dat er jaarlijks een flinke som wordt uitgetrokken voor diverse aan rijdingen perceel Huigbrouwerstraat en doet het voorkomen alsof de gemeente Alkmaar of de vereeniging „Oud-Alkmaar" dat betaalt: Zou de geachte inzender niet weten wie of dergelijke onkosten betaalt? Ik zou deze meening niet gaarne uitgebreid zien omdat daardoor de nonchalance (of onverschillig heid) bij enkele bestuurders er niet beter op zou worden. Als regel betaalt diegene de schade die aanrijdt en meestal zijn de eige naars der voertuigen verzekerd, doch wie be taalt de schade wanneer de aanrijder niet verzekerd is en deze slecht bij kas of on willig is? Geachte heei P., als eigenaar kan ik U verklaren, dat men dan de grootste moeite heeft de reparatiekosten vergoed te krijgen en nóch de gemeente Alkmaar, nóch de vereen. „Oud Alkmaar" stelt gelden beschikbaar voor diverse ongevallen. Op één punt zijn we er op vooruit gegaan in onze nauwe drukke Huigbrouwerstraat en dat is het éénrichtingverkeer wat er voorheen niet was (voor auto's) en als wij nu nog het genoegen mogen hebben dat de politie scherp toeziet op stilstaande wagens dat deze steeds rechts van de straat stilstaan, dan zal dunkt mij al veel verbeterd zijn, want bijna alle aanrijdingen hebben hun oorzaak door stil staande wagens of bakfietsen die aan den verkeerden kant staan. U mijnheer de redacteur beleefd dankend voor de genoten plaatsruimte. Hoogachtend, J. H. VAN DIJK. Niet Officieel. 455e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 5 Januari 1931, 4e Klasse. Ie Lijst. Hooge Prijzen; 16408 25 00 2079 5000. 17745 1500. 15548 IOOO. 6749 400 3334 7267 11661 100. Prijzen van 65. 40 75 87 157 158 205 357 405 417 468 471 502 603 613 870 920 979 1129 1196 1238 1464 1491 1517 1585 1616 1622 1632 1724 1768 1771 1791. 1874 1882 1923 2076 2173 2215 2237 226S 2298 2532 2561 2574 2591 2616 2664 2671 2708 2729 2746 2767 2840 2894 3025 3105 3187 3210 3220 3277 3304 3324 3333 3429 3477 3530 3644 3677 3718 3782 3835 3852 3943 3948 4042 4072 4081 4CS7 4123 4211 4212 4318 4327 4447 4466 4474 4497 4536 4548 4607 4756 4760 4888 4977 5002 5035 5067 5144 5184 5400 5405 5425 5427 5428 5446 5467 5507 5543 5613 5638 5647 5687 5974 6161 622 8 6245 6299 6331 6342 6514 6682 6690 6698 6719 6761 6767 6787 6873 6912 6947 6964 7016 7052 7056 7120 7139 7223 7348 7353 7364 7390 7619 7635 7645 7646 7658 7720 7761 7818 7839 7853 8015 8037 8051 8070 8152 8173 8230 8327 8330 8338 8433 8486 8538 8551 8615 8628 8666 8699 8779 9087 9132 9258 9296 9379 9401 9416 9482 9517 9666 9668 9674 9694 9782 97S4 9808 9815 9816 9834 9848 9926 9966 10G17 10023 10057*10073 10086 10201 10214 1024G 10252 10273 10275 10336 10396 10415 10432 10472 10522 10553 10581 10685 10697 10734 10811 10831 10850 10928 10956 10960 10984 10986 11016 11018 11047 11090 11092 11136 11156 11205 11246 11256 11427 11534 11575 11584 11599 11684 11725 11763 11828 11866 11867 11942 11943 12181 12220 12256 12344 12366 12415 12416 12458 12502 12577 12590 12609 12622 12624 12634 12761 12812 12838 12859 12918 12921 12998 13130 13204 13216 13264 13271 13466 13528 13672 13786 13828 13918 13952 14044 14053 14088 14133 14146 14178 14319 14349 14379 14442 14450 14507 14510 14542 14661 14696 14772 14785 14794 15003 15100 15127 15194 15261 15262 15292 15339 15358 15500 15507 15565 15661 15666 15684 15720 15761 15863 15919 16086 16104 16122 16127 16176 16194 16214 16296 16332 16398 16653 16661 16669 16681 16716 16790 16833 16955 17027 17047 17065 17093 17099 17154 17241 17255 17259 17354 17357 1743<i 17435 17473 17531 17542 17581 17606 17672 17688 17696 17712 17728 17752 17818 17820 17861 17862 17894 17973 18009 18051 18056 18061 18082 18107 18117 18235 18250 18273 18297 18300 18335 18340 18410 18432 18435 18466 18485 18488 18531 18595 18673 18717 18752 18767 18781 18858 18876 18977 19022 19027 19121 19245 19321 19365 19438 19459 19474 19481 19531 19559 19631 19668 19711 19732 19792 19815 19840 19916 19957 19972 19977 19980 19995 20054 20063 20143 20151 20340 20351 20418 20459 20491 20512 20516 20551 20656 20663 20715 20745 20TO3 aWOS 20802 20809 20902 3922 4186 4801 5288 5499 5987 6590 6819 7065 7586 7789; 8088 8446 8701 9407 9745 9882 10163 10351 10670 10954 11049 11403 11756 12193 12476 12738 13012 13671 14055 14432 14697 15227 15553 15884 16209 16671 17060 17306 17549 17729 17991 18204 18395 18623 18961 19436 19634 19946 20111 20506 2OW?)

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 8