Kunsten en Weienschappen. LANDBOUW en VEETEELT. verdwijnende watermolens. Steunt,bij gelijken prijsen kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, hiermede dient gij Uw land, En bestrijdt gij de werkloosheid. Rechtszaken Zeetijdingen Luchtvaart Onze Koloniën. Ingezonden stukken Sport INBRAAK BIJ DEN BURGEMEESTER VAN BERGEN (N.-H.) Hedennacht te ongeveer vier uur is in de villa van den burgemeester van Bergen, den heer mr H. D A. van Reenen, ingebroken De dief heeft zich toegang verschaft door het bovenraampje van de eetkamer. Hij door zocht het geheele huis en kwam tenslotte te recht in de slaapkamer van den burgemees ter Toen de heer van Reenen ontwaakte en het licht aanknipte, zag hij een onbekende achter het bed staan, maar voordat de meester zijn revolver kon pakken, de dief door de tuindeuren van de villa, hij bij voorbaat had opengezet De kamers waren alle doorzocht en was overhoop gehaald Vermist wordt klein geld en een spaarbankboekje. Het z nleef onaangeroerd. Van den dader is tot nog toe geen spoo. De politie stelt een onderzoek in. Behalve de drie watermolens die in het af- geloopen jaar in den polder Oosterdijk en Molenpersen zijn afgebroken, zullen de overige drie eveneens onder sloopershanden vallen. HEILOO. De afd. Heiloo van de Nat. Bonci „Het Mobilisatiekruis", hield Dinsdagavond een druk bezochte Jaarvergadering in cate Admiraal. v. De voorzitter, de heer J. Admiraal Nz. opende op de gebruikelijke wijze en hield een kort overzicht van wat in het afgeloopen jaar was geschied Door onze afdeeling was zeer zeker de doelstelling van den bond na gestreefd. Van het hoofdbestuur was bericht ontvan gen dat de heer M. J. E. Bos het secretariaat van het hoofdbestuur heeft aanvaard en eveneens de heer Oerth van Wijk zijn benoe ming ais bondsvoorzitter. De secretaris stelde voor aan beide func tionarissen een felicitatie te richten en meen de dat niet alleen het hoofdbestuur, doch ook de afdeelingen met die keuze ingenomen waren. Onder instemming werd het voorstel aanvaard. De van het hoofdbestuur ingekomen vlug schriften worden verspreid Daar dooi de wisseling van het secretariaat van het hoofdbestuur de correspondentie was ver schoven, werd besloten om de officieele uit reiking der mobilisatie kruizen uit te stellen tot het a s. najaar, te meer daar er nog meer nieuwe leden bijkomen. Daarna kwam aan de orde het jaarver slag. In het jaarverslag werd gememoreerd de volle medewerking van hoofdbestuur en gemeentebestuur om de afdeeling tot grooter blcei te brengen. Het ledental was 42, gr zijn 7 vergaderingen gehouden, het verslag ein digde met de doelstelling van den bond voor oogen te houden. Daarop bracht de heer A. Olgers verslag uit namens 3e financiëele commissie. Alles was in orde bevonden Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten waren 450.20, uitgaven 363.90, saltlo 86.30. Aan de froote gezinnen waren levensmiddelen en randstoffen verstrekt tot een bedrag van 199.50. De verloting had een batig saldo opgeleverd van 103.30. De voorzitter tracht de commissie en den secr.-penning meester dank In piaats van den voorzitter die door drukke werkzaamheden en voor andere ver- eenigingen zich niet ten volle kon geven werd gekozen de heer K. Heidelberg. De af tredende bestuursleden, de heeren J M Zonneveld, W. van Dijk en G Smits, werden herkozen. De contributie werd vastgesteld op een minimum »an f 0.50. Door het hoofdbestuur werd voorgesteld om een gedelegeerd lid van het hoofdbestuur aan te wijzen, door genoemd bestuur worden aanbevolen de voorzitter of secretaris. Bij de stemming werd gekozen de heer G. Smits. Op voorstel van den heer Schouten, over genomen door de vergadering werd den secretaris een kistje sigaren aangeboden De voorzitter wees op het vele werk aan het secretariaat verbonden, waarvoor een klein blijk van waardeering op zijn plaats is Aan het einde der vergadering richtte de secretaris zich tot den scheidenden voorzitter, wien hij woorden van dank bracht. Spr hoopte met den nieuwen voorzitter op de zelfde wijze te kunnen samenwerken. (Instemming). Bij de rondvraag werd door enkele leden gewezen op de mooie doelstelling van den bond. Het is gewenscht op meerdere plaatsen afdeelingen op te richten. De neer G. Schouten bracht het bestuur dank voor de verstrekking van brandstoffen en levensmiddelen, en ook voor de moeite die het zich getrooste om enkele groote gezinnen te k<rijge°V'nC'a'e erkverschaffiiig geplaatst De voorzitter was dankbaar dat men te- IÏÏ2 r*' doch,.ztide dat ^t bestuur niets anders dan zijn plicht deed. Daarop had de verhooging van 3 onaf gehaalde prijsjes plaats, waarna sluiting. BERGEN. D Ingekomen personen. J- Bartels, R.K., z. b., Loudelsweg 20 van Uithoorn. - W. Scholten, R.K., zb Lou delsweg 20 van Spanbroek. m m' Dii" mans, R.K z.te, Loudelsweg 20 van Amster- dam. C. M. Dijkmans, R.K., z.b„ Loudels weg 20 van Amsterdam. K. Bachle E L dienstbode, Breelaan 2 van Duitschland N. den Adel, N.H., z b.. Zuidlaan 10 van eesp. A. Scholten, R.K., religieuse, Lou delsweg 20 van *s-Gravenhage. J. C. van Grieken, R.K., z. b., Loudelsweg 20 van Am sterdam. C. Blankendaal, R.K., landbou wer, Kogendijk 90 van den Helder. S. Kamphuis, G.K., dienstbode, Kanaaldijk 35 van Zwolle. S. Jacobs, N.I., dienstbode, Breelaan 79 van Bloemendaal. W. de Vries, N.H., arbeider, Kanaaldijk 7 van Alk maar. P. Bakker, geen, bakkersknecht, Dorps straat 1 van Alkmaar. A. J. Kuselbos, N. H Hoofdvert. A.P.C., Schoolstraat 26 van Afkmaar. Johs., Bruin, R.K., slager, Leo Gtstelweg 12 van Alkmaar. G Klinkha mer. N.H.. dienstbode, Kerkelaan 32 van Zd. en Nd. Schermer. J. M. M. van Leeuwe wed. C. A. v. d. Burght, z.b., Breelaan 72 :van Middelburg. Mr. O. R. E. Brunner, 'E. L., Insp. Financiën, Berkenlaan 4 van N. O. Indië. H. Maat, echtg. P. Meijer, N H., b-, Oosterdijk 22 van Heiloo. X. van Thijn, N.I., z.b., Jan Oldenburgl. li van Zandvoort. A. P M. Kersten, R.K., z.b, Loudelsweg-20 van Amsterdam. E J v d. Linden, wed. M. C. Brandes, E. L,z V Buerweg 59 van Schoorl. M. H van Hou- tum, echtg. mr. O. R. E. Brunner, Berken laan 4 van Alkmaar. H. van der Veen, R K., boerenknecht, Bergerweg 105 van Dalen. P. van Dijk, N.H., z.b.. Jan Jacoblaan 21 van 's-Gravenhage. J. M. C. A. Raves, R. K., dienstbode, Natte weg 17, ambtshalve in- geschr G. Root, echtg., P. Bakker, N.H., z.b., woonsch Kanaaldijk 97 van Heerhugo- waard. C. Duinmeyer, N.H., dienstbode, Stationstraat 2 van Schoorl. T. van Daat- selaar, R.K., z.b., Oosterweg 18 van Drieber gen- Th. Schumacker, wed. J. Verkerk, Meerweg 7 van Alkmaar. G F. Meyer, echtg. A. J. Kuselbos, z.b., Schoolstraat 26 visz., N.I., Jan Oldenburgl. 9 van Zandvoort van Breda E. van Ploeg, wed. H. Wais- P. Smit, N.H., monteur, Schoolstraat 11 van Amsterdam. J. M. Verhaar, R.K., z. b., Loudelsweg 20 van Oude Niedorp. J. C. Klaver, echtg. P. R. Bijpost, N.H., z.b, Breelaan 76 van Renkum. A. M. Dinge- mans, R.K., kantoorbed., Breelaan 37 van Egmond aan Zee. C. Schouw, N.H., amb tenaar R.T., Oude Prinsweg 3 van Alkmaar. A. Karsten, R.K., z.b., Loudelsweg 20 van Velsen. J. van der Lenden, geen, sla ger, Breelaan 12 van Weesp. P. J. Woest- heer, N.H., controleur B.B., Buerweg 61 van Haarlem. J. P. H. Slenters, R.K., stuca- door, v. Blaaderenw. 12 van Alkmaar. K. Kampmeijer, R.K., dienstbode, St. Anto- niusstraat 27 van Duitschland. A. M. van der Lans, R.K., z.b., Bergerweg 1 van 's-Gravenhage. C. Zoon, R.K., dienstb Kanaaldijk 91 van Warmenhuizen. C. van Dijk, wed. C. S. N. Adolf, N.H., z.b., Oos terweg 29 van Alkmaar. A. M. van 't Padje, R.K., z.b., Verl. Geestw. 16 van Dru- ten. E. H. Klaassen, E.H., Rem., reiziger. Karei de Gr.1. 17 van Renkum. D. Ko ning, R.K., z.b., St. Ant.str. 26 van Aven- horn. J. J. de Geus, N.H., depothouder, St. Ant.str. van Alkmaar. MEINEED DOOR ZAAKWAARNEMER. Bevestiging van het vonnis ge- eischt. Op 7 October 1929 werd voor den rechter- comm. inr. Thöne te Amsterdam een civiele procedure behandeld. De 46-jarige zaak waarnemer J. v. G. en de 24-jarige C. F. W. P., beiden uit Haarlem legden in deze procedure tusschen een schipper en een scheepshersteller, een meineed af. De Vijfde Kamer, waarvoor zij zich te verantwoorden hadden, veroordeelde v. G. tot drie jaar ge vangenisstraf en P. tot één jaar en zes maan den. Gisteren, diende de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof. Een particulier-dectieve, als getuige ge hoord, verklaarde na de behandeling der ci viele zaak een onderzoek te hebben ingesteld. Hij was toen naar v. G. gegaan met een ge fingeerd geval, ook toen was v. G. direct klaar een meineed af te leggen. Bij die gele genheid vertelde verd. aan get., dat hij kort geleden nog een meineed had afgelegd, in de zaak tusschen een schipper en een scheeps hersteller. Verd. ontkende dit verhaal aan get. te heb ben gedaan. De advocaat-generaal mr. Van Harinxma Thoe Slooten eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf Het Hof zal 20 Janr Januari uitspraak doen. BRAND GESTICHT IN ZIJN HUIS? Petroleum in bed gevonden. De 20-jarige J. v. O., los werkman te Rhoon, heeft voor de Rotterdamsche recht bank terechtgestaan terzake van brandstich ting in zijn woning in den avond van 2 No vember. Hij had zich dien avond omstreeks zes uur alleen thuisbevonden. Zijn vrouw was met het kind een uur eerder naar ver- dachte's moeder gegaan. Later was ook ver dachte daar gekomen. Omstreeks 8 uur was men hem komen waarschuwen, dat er brand was. Verdachte ontkende volgens de Tel. brand te hebben gesticht. Toen hij de woning verliet was de kachel uit. Twee huurlieden van verdachte hadden omstreeks halfacht ontdekt, dat er brand was in de woning van v. O. Zij hadden zich toe gang verschaft en geconstateerd, dat er eenig huisraad brandde. Met emmers water was het vunr gebluscht, maar toen kwam men tot de ontdekking, dat in een bedstede nog eenig beddegoed brandde. Tusschen beide vuur haarden was geen contact geweest, en aan het beddegoed was duidelijk een petroleum lucht waar te nemen. De scheikundige dr. Van Rijn had het beddegoed scheikundig onderzocht en daarin petroleum gevonden. Uit het verder getuigenverhoor bleek, dat de inboedel een waarde had van omstreeks 600, terwijl verdachte verzekerd was voor 1500 Verder bleek, dat verdachte spoedig werkloos zou worden. Het O. M. eischte een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Uitspraak 20 Januari. HAAR MAN UIT LiET RAAM GEDUWD? Gister heeft de Utrechtsche rechtbank uit spraak gedaan in de zaak van de echtgenoo- te tegen wien ter zake van poging tot dood slag, op haar man gepleegd, drie jaar en zes maanden was geëischr. Volgens de dagvaar ding zou verdachte, die met haar echtgenoot in de \alkstraat woont, haar man, die de ruiten voor haar waschte, uit het raam heb ben geworpen. De rechtbank heeft de zaak voor een nieuw onderzoek terugverwezen naar de rechter-commissaris. Toen de vrouw 1 11 verdachtenbank stapte, barstte zij plotseling in snikken uit en riep in de rich ting van de publieke tribune: „Huil julle 1Taa,» n'e^' vad€r en moeder, ik ben onschul dig 1" STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Koningin der Nederlanden (uitr.) 6 Jan. v. Algiers. Poelau Laut (thuisr.) 6 Jan. v. Djeddah. Talisse (uitr.) 6 Jan v. Bombay. Kon. Ned Stoomb. Maatschappij. Almelo (thuisr.) 4 Jan. te Callao. Amazone 5 Jan. v. Cephalonia n Patras. Amor 4 Jan. v. Puerto Barrios n. Amst. Bennekom (uitr.) 5 Jan. v. Callao n Mollendo Calypso 3 Jan. v. New-York n. Venezuela, Cura^ao. Crijnssen (thuisr.) 6 Jan te Havre. Fauna 5 Jan. nachts 12 u. v. Hamb. n. Amsterdam. Hebe 5 Jan. v. Alexandrië n. Smyrna. Luna 3 Jan. v. New-York n. Haïti. Nero 5 Jan v Santander n. Musel. Obereon 5 Jan. v. Malaga n. Melilla. Orpheus 5 Jan. v. Roti. te Sevilla. Perseus 5 Jan. v. Kopenhagen te Odense. Stuijvesant 4 Jan. v. Cura^ao n. Pto. Cabello. Trajanus 5 Jan. v. Livorno n. Napels. Vesta 5 Jan. v. Barcelona te Genua. Vulcanus 5 Jan. v Amst. te Hamb. Astrea 4 Jan. v. West-Indië te New-York. Commewyne 6 Jan. v. Amst. n. W.-Indië. Ganymedes 6 Jan. v. Amst. via Bordeaux n West-Afrika. Ilos 6 Jan v. Messina n. Catania Oberon 6 Jan. v. Malaga te Melilla. Stella 6 Jan. v. Konstantinopel te Bourgas. Kon. Holl Lloyo Am9telland 6 Jan. v. Amst. te Hamb. Askania (uitr.) 6 Jan. te Teneriffe. Immo (uitr.) 2 Jan. te Porto Alegre. Rotteroamsche Lloyd. Patria (uitr.) 6 Jan. te Sabang. Kedoe (uitr.) 6 Jan. v. Port Said. Sibajak (uitr.) 6 Jan. v. Port Said. HollandAmerika-Lijn. Edam 6 Jan. v. New-Orleans n. Rott. N. Amsterdam 6 Jan. v. New-York n. Rott. Pardo, Seattle/Rott., 5 Jan. v. St. Thomas. Veendam 4 Jan. v Bermuda te New-York. Bilderdijk 5 Jan. v. Norton te Philadelphia. Drechtdijk 4 Jan. v. Vancouver te Seattle. HollandAfrtka-Lijn. Giekerk 6 Jan. v. East London n Beira. Meliskerk (thuisr.) 3 Jan. te P. Natal. Nieuwkerk 6 Jan. v. East London n. Beira. Nijkerk (thuisr.) 3 Jan. v. Port Said. Springfontein (thuisr.) 5 Jan. v. Tanga. Wissekerk 6 Jan. v. Amst. n. Hamb. Billiton 5 Jan. v. Lorenzo; Marqués n Beira HollandBritsrh-Indië-Lijn. Schiekerk (thuisr.) 5 Jan. te Suez. HollandWest-Afrika-Lijn. Abstelkerk 5 Jan. v. Hamb. n. Freetown. HollandOost-Azië-Lijn. Riouw (uitr.) 6 Jan. te Port Said. HollandAustralië-Lijn, Aagtekerk (uitr.) 6 Jan. v. Suez. Abbekerk (thuisr.) 5 Jan. v. Oran. Java Bengalen-Lijn. Kangean, Calcutta/Java, 4 Jan. te Belawan. Java—New York-Lijn. Kota Inters, N.-York/Java; 6 Jan. v. P. Said Priam, N.-York/Java, 5 Jan. v. Sabang. JavaCMinaJapan-Lijn. Tjibesar 3 Jan. v. Hngk,ong n. Soerabaja. Tjibodas 3 Jan. v. Hongkong n. Swatow. Tjiüwong 5 Jan. v. Sjanghai n. Yokohama. Kon. Paketv, Maatschappij. Tasman 5 Jan. v. Brisbane n. Sydney. BotterdamZuid-A 'uerika-Lijn. Aywaki (thuisr.) 5 Jan. v. Victoria. Stoomvaa.i Mij. Oceaan. Maron, Bat. n. Amst., 2 Jan. te Marseille. Pyrrhus 31 Dec. v. Kobe n. Amst. Aeneas, Japan/Rott., 6 Jan. y. Colombo. Eurymedon, 6 Jan. v. Amst. n. Londen. Eurybates, Java/Amst.; 2 Jan. v. P. Said. Peleus, Rott./Japan, 4 Jan. v. Padang. Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth 6 Jan. v. Hamb. n Rott. Jonge Anthony 6 Jan. v. Rott. te St. Louis du Rhöne. HET ZESDE RETOUR VLIEGTUIG OP SCHIPHOL. Gistermiddag om kwart over vijf is het zesde retourvliegtuig, de P.H.-A.G.R. met de vliegers Beekman, Blaak en den mecanicien Naber op Schiphol aangekomen. De lan- dingslichten waren reeds ontstoken. Aanwe zig was o.m. de heer H. Martin. E>e post, ongeveer 260 Kilo is onmiddellijk naar het bureau Centraal Station overgebracht. Het achtste postvliegtuig te Médan. Aneta-Vaz-Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat het achtste post vliegtuig dè P.H.-A.F.O. op weg naar Ned.- Indië hedenmorgen te 5.28 uur uit Bangkok is vertrokken en te 13 uur te Medan aange komen Aan boord is alles wel; morgen wordt de reis voortgezet. VLIEGPLANNEN OP SCHOUWEN. Opening op i Mei. Het staat nu vast, aldus het Hbld., dat behoudens onvoorziene omstandigheden, de vliegdienst Schouwen—Rotterdam v.v. geo pend zal worden op 4 Mei a.s. Op dien dag zal een officieele ontvangst ten raadhuize te Haamstede plaats vinden van de vele genoc- digden, terwijl voorts pleziervluchten boven het eiland zullen worden gehouden. Mocht onverhoopt in de eerste tijden het passagiersvervoer niet naar wensch gaan, dan is het vliegveld en de vrachtgoederen- dienst voor de tuinbouwproducten onmis baar. Het vliegverkeer van en naar Rotter dam zal blijvend zijn. Het ligt in de bedoe ling ook met Vlissingen te gaan onderhan delen opdat binnen niet te langen tijd de luchtlijn doorgetrokken wordt tot aan de Westerschelde. DE AFRIKA-VLUCHT. De Ehiitsche aviatrice Elly Einhorn is gis termiddag te 15 uur op het vliegveld van Lyon gedaald. Morgen zal zij waarschijnlijk naar Barcelona vertrekken. AMY JOHNSON GEEFT HAAR CHINA-VLUCH? OP. De Engelsche vliegster Amy Johnson heeft haar plan om naar Peking te vliegen voor- loopig opgegeven, nadat zij was overtuigd van de groote gevaren die een dergelijke vlucht in dit iaarcetiide biedt» DEMONSTRATIE MET FOKKER- VLIEGTUIGEN. Gisteren heeft op le Bourget een demon stratie plaats gehad met de Fokker F IX, die op de tentoonstelling heeft gestaan. Het toe stel werd voorgevlogen door Sillevi» en gaf, zoo seint men aan het Hbld. uit Parijs, al gemeen veel voldoening. Vervolgens werd de Fokker C VI met 600 paards Hispano ge vlogen door den Franschen vlieger Barbot DE ITALIAANSCHE OCEAANVLUCHT GESLAAGD. Het escadrille te Natal gedaald. Het Italiaansche Oceaan-escadrille is te Natal in Brazilië gedaald. Enthousiaste ontvangst. Nader meldt V.D. uit Rome: Het Italiaansche Oceaan-escadrille is vol gens latere berichten te 20.12 uur Q. M. T. nabij Natal vlot op het water gedaald De afstand van 3000 K M. werd dus in 17^4 uur tijds afgelegd. Dit bericht werd in Italië met groot ent housiasme ontvangen. Sinds het vertrek uit Italië heeft het eskader dus ruim 8000 K.M. afgelegd. Tot Rio de Janeiro moet nog over een traject van 2350 K.M. in twee etappes gevlogen worden. Uit Natal wordt gemeld, dat de Italiaan sche vliegers bij hun aankomst door een dui zendkoppige menigte werden verwelkomd. Eerst daalden er zes machines; de anderen volgden binnen een uur. Twee vliegtuigen bereiken het doel niet. Naar nader uit Natal gemeld wordt, zijn aldaar tot dusverre 10 vliegtuigen van het Italiaansche overzeesche eskader aangeko men. Van een vliegtuig heeft men nog geen bericht ontvangen. Het twaalfde toestel is, naar gemeld, door het ss. „Antonio Mosti" op sleeptouw genomen nadat het een nood landing had moeten maken. Volgens te Rome ontvangen officieuze be richten zou het vermiste vliegtuig, dat van kap. Luigi Boer. verloren zijn, terwijl echter de bemanning gered zou zijn. Groote vreugde in Italië. Het bericht van de aankomst van het Ita- liaansch marine-eskader te Port Natal in Brazilië is in geheel Italië met groote vreug de ontvangen. Op de pleinen, in de theaters en in de bioscopen vonden herhaaldelijk de monstraties plaats en uitingen van vreugde, die steeds weer eindigden in het zingen van de Marchia Reale en het Fascistenlied. Op verschillende plaatsen werden kleurige bul letins aangeslagen met berichten uit Brazi lië en mededeelingA van den minister voor Luchtvaart, generaal Balbo, die o.a. hulde bracht aan Mussolini. Voor den start had Balbo verklaard, dat het reeds een overwin ning zou beteekenen wanneer hij zes of ze ven vliegtuigen over den Oceaan zou bren gen. Deze voorzichtige schatting is verre overtroffen. Vooral ziet men in Italië met blijde voldoening de weerklank tegemoet, die deze vlucht in de geheele wereld zal wekken. De correspondenten der ochtendbla den geven uitvoerige persstemmen uit de Berlijnsche. Londensche, Parijsche bladen enz. Tusschen Brazilië en Italië vindt sedert gisteravond laat een ononderbroken uitwis seling plaats van berichten, pers- en geluks telegrammen. STEUN VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE MERAPI-RAMP. De Javaansche studenten aan de Lcidsche universiteit hebben besloten op 29 Jan. a.s. in de Stadsgehoorzaal een Javaanschen kunstavond te organiseeren ten bate van de slachtoffers der Merapi-ramp. De gemeenteraad van Batavia stelde 5000 en de gemeenteraad van Semarang 3000 beschikbaar voor steun van de door de ramp van den Merapi getroffenen. DOOR EEN TIJGER GEDOOD. De heer De Nijs Bik, administrateur van de onderneming Tjikandi Ilir, die Zaterdag morgen in de nabijheid van Madja jagende was op vogels, vernam van de bevolking, dat een koningstijger een inlander had ver scheurd De heer De Nijs Bik ging aan stonds op zoek naar het ondier, doch nauwe lijks was hij in het begroeid terrein gekomen of hij werd van achteren door den tijger be sprongen. Hij kreeg een klap met een klauw van het roofdier op het achterhoofd, waar door hij werd neergeslagen. De heer De Nijs Bik werd spoedig naar het hospitaal te Tjikini vervoerd, waar hij Zondagmorgen is overleden. De koningstijger werd later door de veld politie neergelegd. PEST IN DE KAZERNE. Bij een van de manschappen van het negende bataljon te Tjimahi openbaarde zich builenpest. Onmiddellijk zijn alle avondper missies ingetrokken en is order gegeven, dat de bewoners van de soldatenverblijven tien dagen lang zich op het ziekenrapport moeten melden. DALENDE VEILINGSOMZETTEN. De omzet van de coöp. groentenveiling BovenkarspeïGrootebroek heeft in het af geloopen jaar bedragen 2,60 millioen tegen 3,26 millioen in 1929, een achteruitgang dus van 20 pCt. Opmerking verdient, dat dit jaar 4400 K.G. druiven werden aangevoerd. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Willem Jan Twisk en Dieuwertje Kunnen. GEBOREN: Laurentius Johannes z. v. Hendrikus van de Kamer en Anna Zonneveld. Catharina Petronella Geertruida d. v. Gerrit van Sloo ten en Maart je Ploeger. Wilhelmus z. v. Klaas Eier en Wilhelmima Roepen. OVERLEDEN: Willem Konijn 57 jaar. CORRESPONDENTIE. P. R., Heiloo. De te Culemborg gehou den voordracht over Weezenverpleging houdt te weinig verband met Alkmaarsche toestan den of belangen dan dat er voor ons aanlei ding zou bestaan het in onze coiyant over te lemen. Red. Alkm. Grt H. A. MAAS. De „Harmonie" uitgave te Hilversum gaf een bundeltje van twaalf vroolijke kinderlied jes uit, voor twee stemmen, met pianobegelei. ding gecomponeerd. Aan die uitgave werkten mede (de gedichtjes zijn van Vorrati) M. C. v. d. Roovaart, J. G. van Herwaarden, H. A. Maas, P. J. Oomes, P. J. v. d. Valk en Corns. Wulffraat. Van oen dirigent van ons Stedelijk muziek korps staan er twee liedjes in; „De kleine kinderen" en „Raadsels"; het eerste toege wijd aan M. C. v. d. Roovaart, het tweede aan mevr. v. d. Roovaart opgedragen. Maas vond voor de gedichtjes aardige, vlotte melodieën die de kinderen niet veel moeite zullen kosten ze te leeren zingen, de pianopartij speelt die melodieën mede, geeft dus steun, ofschoon de stukjes ook zeer goed zonder begeleiding uitgevoerd kunnen wor den. Bovengenoemde uitgave schreef ook een prijsvraag uit met het doel goede composi ties te verkrijgen voor harmonie- en fanfare korpsen Er kwamen 108 inzendingen, die beoordeeld werden door de heeren A. L. Ha- zebroek, oud-kapelmeester der Kon. Marine kapel, M. C. v. d. Roovaart en Joh. Schuit maker. Voor het cemponeeren van een marsch „Sentinelles d'Apollon" verkreeg Maas een derden prijs. De jury verklaarde dat Maas in teressant werk had geleverd, ook door de goede contrapuntische bewerking. De prijs was welverdiend. Een mooi succes dus voor onzen stadgenoot. A. K. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Mijnheer de Redacteur, Mag i'k langs dezen weg eenige vragen stellen ten opzichte van het reddingswezen? Ter inleiding hiervan meen ik te veronder stellen dat niet alleen de bewoners van Eg- mond aan zee, maar ook zeer velen daar bui ten bekend zijn met het Reddingswezen der kustplaatsen en hoe op verschillende plaatsen de bemanning vaak onder zeer moeilijke om standigheden menschenlevens wist te redden van schepen die door de stormen der zeeën in het gevaar verkeerden. Zooals op iedere kustplaats zoo ook be staat er te Egmond aan Zee een afdeeling waarvan het personeel bestaat uit den schip per en 10 roeiers. De aldaar gestationneerde reddingsboot verkeert in goede omstandigheden. Maar wat er leeft onder de bemanning, moet wel zoo treurig gesteld zijn, dat ik meen langs dezen weg er de aandacht op te moeten vestigen Het zou onverantwoordelijk zijn dat de Maatschappij in geval van nood onder deze omstandigheden de boot met haar bemanning deed uitvaren. Daarom M. de Red. deze vragen: le. Wanneer in geval van nood de redding boot ter assistentie wordt geroepen, wit draagt dan de verantwoordelijkheid van de ongelukken die zullen ontstaan met de be manning? 2e. Is het plaatselijk bestuur der Redding maatschappij volkomen op de hoogte van het geen er leeft onder de bemanning en is ieder roeier bewust van zijn taak die hem bij even- tueele assistentie wacht op zee? U beleefd dankend voor deze opname, Hoogachtend, EEN OUD-ROEIER. Voetbal. Politievoetbal. Zelden hebben we zoo'n geslaagde parodie op voetbal gezien als gistermiddag, toen d« politie-elftallen van Alkmaar en Haarlem tegen elkaar kampten. En die parodie kwam helaas van den kant van Alkmaar, waar men misschien wel trachtte te spelen, maar waar het resultaat allerbedroevendst was Er zat in de geheele Alkmaar-ploeg geen verband; de spelers liepen elkaar herhaaldelijk in den weg en waren geen onderdeel, maar zeer velt onderdeden van een seconde te laat bij den bal. Alkmaar's links-buiten had er bovendien heelemaal geen lust in en heeft den geheelei middag als elfde man meegeloopen, of beter, als elfde man in 't veld gestaan. Daardoor ging van den linker vleugel absoluut geen kracht uit. De halflinie wist ook niet, wat ze doen moest. Vooral de links-half was nooit waar hij wezen moest en fungeerde voortdurend als derde back, zoodat er van voeden geen sprake was. Ook de spil was niet, zooals wc van hem gewoon zijn. 't Was dan ook maar gelukkig, dat het achtertrio behoorlijk werk verrichtte, al had Verbaan het tweede doelpunt moeten voorko men. Haarlem had een forsch spelende ploeg, die snel handelde. Voor de rust was ze iets sterker, maar na de pauze moest men zich op verdedigen toeleggen. Het gelukte Alk maar ook toen niet te scoren, dank zij mede het goede keepen van den doelverdediger. De scheidsrechter floot te veel, maar had de zaak geheel in handen, wat zeer te roe men viel. Over den wedstrijd het volgende: Na eenig heen en weer spelen mag Haar lem een corner nemen, welke na eenig ge wirwar bij den linksbuiten terecht komt, die den bal hard in het doel schoot. De Alk maar-aanvallen blijven misschien wel talrijk, maar absoluut gevaarloos. Als dan v. d. Burg den bal even met zijn beenen vast houdt (geheel onopzettelijk) neemt H. een vrije trap, waaruit gescoord wordt, dank zij een misgrijpen van Verbaan Tot de rust blijft het daarbij. Na de pauze wil Alkmaar ophalen, maar mooie voorzetten van Ekkel worden op zeld zaam fraaie wijze gemist. Ook heeft A. pech bij enkele doorbraken, terwijl tenslotte de H.- keeper de verschillende schoten goed weg werkt. De tijd verstrijkt meer en meer en A. blijft voortdurend sterker, al komen er gevaarlijke doorbraken van Haarlem. Zonder dat er ge scoord wordt, fluit de scheidsrechter einde, .waarmee de vertoon iqy g^iQtlen sLtid.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 3