mimisch turnt. Honderd drie en dertigste laargang. Woensdag Janna Radio-hoekje mJILLKTON. jfapïiein Waqt¥ier'*\ Tbchfnaar Rusland. 11 Ho. 5 1931* Donderdag 8 AV d n Hilversum, 1875 M. (ü,tslm^ S\J 8.01-9.50 Oramoloonpl. hel het Orkest van het Arena Theater te Rot dam. 2—2.30 Voor ^de vrouv. i4. Naaicursus 4—4.30 Gramofoonpl. 430— SafzwSuur. Carlton Hotel te Amsterdam. Concert 6 JO -7— Radio-VolksUniversiteit. 7 -7 30 En gelsch voor gevorderden. 8.01 8.30Zjjj voordracht door To v. d. Sluys, sopraan Aan den vleugel: B arena Renden. 8.3fi- 9.Sportpraatje door H. Hol.ander. 9. 9 30 Aansf. van Gebouw „Kunstmin te Dordrecht. Concert door Dajos Bela en zijn orkest onder auspiciën van de A.V.R.U. 9.3 —10 20 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouw Orkest. Ma- rix Loevensohn, cello. 10.20 Nieuwsber. 10 30_H._ Wederaansluiting van „Kunst min" te Dordrecht. 11—12.— Gramofoon- ^Huizen, 298 Af. (8.—9.15 en 11.30—2— K R O.; de N. C. R. V. van 10—11— en 2—11.30 uur). 8.—9.15 Gramofoonplaten 10—10.30 Zang. Dameskoor N.CR.V. 10.30^-11.Ziekendienst. 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje. Past. Perquin. 12—1.30 Concert door het K.R.O.-Trio. I.3 02.Gramofoonpl. 2—2.15 Gramo foonplaten. 2—2.15 Gramofoonplaten 2.15 3.15 Handwerkcursus. 3.153.45 Vrou wenhalfuurtje. 4—5— Ziekenuurtje. 5— 6 30 Concert. D. Lüsschen, fluit. Mej. Jo Kroon, piano. Mare. E. Bouwmeester, har monium. 6.30—6.40 Koersen Vaz Dias. 6.40 —6.45 Gramofoonpl. 6.457.Knipcur sus. 7.7.30 Pluimvee-causerie door Klaas Sluis (Van de Sluis' Fabrieken). 7.30—8. Cursus Maleiscii. 8.10 45 Causerie door Dr. H. J. Honders en Concert door 't Christ. Radio-Orkest onde<- leiding van G. Stam. In termezzo: Zang door Mej. Truus ter Steege, sopraan. 10./az Dias. 10.3511.30 Gra mof oon platen. Daventry, 1554.4 Al. 10.35 Morgenwijding II.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. roort I.20 Concert. P. Bindley, sopraan. W. H. J. Jenkins, viool. K. Roe, piano. 2.20—2 50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dans muziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur- tje. 6.20 Lezing. 6 35 Berichten. 7. - Piano spel door F. Öawscn. 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing. 8 05 Concert M. Teyte, so praan. Orkest. 9.20 Berichten 9.35 Berich ten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. Militair Or kest. W. Watcyns, bariton. 10.5012.20 Dansmuziek. 12.2512.25 Televisie. Parijs ,Jiadio-Paris", 1725 Af. 12.50 Gra mofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramo foonpl. (Dansmuziek. 8.20 Toomeluitz. 9 05 Concert. Zang en Instrum. Trio. 9.50 Con eert. Kwartet, cellist en zargeres. Langenberg, 473 Af. 6.207.20 Gramo foonplaten. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestconcert (Gramofoonpl.) 7.05—8.05 Orkestconcert. 8.05 Lezing en hoorspel. 8 20 Kamermuziek Daarna: berichten en tot 11.20: Orkestcon eert. Kalundborg, 1153 Af. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.204.20 Orkestconcert. Zang 4.205.Kinderuurtje. 7.209.20 Or- pheus und Eurydice". Opera in 3 bedrijven van Chr. W. v. Gluck. 9.3511.50 Dans muziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert 9.05 Con eert, georg. door de RESEF. Zeesen, 1635 Af. 5.4011.20 Voordrach ten en lezingen 11.20—12.15 Gramofoonpl 12.15—1.20 Berichten. 1.20—2.2Ö Gramo foonplaten 2.203.50 Voordrachten 3.50 4.50 Orkestconcert. 4.507.50 Voordrachten en lessen. 7.50 Orkestconcert onder leiding van Karl. Mack. Solist Prof. Georg. Kulen- kampff, viool. 9.35 Berichten en daarna tot II.50 Dansmuziek. andere A.V.R.O.-luistervinken opgeroepen tot een algemeene vergadering in de groote zaal van Salvatori aan den Binnen-Amstel. Reeds ver vóór den vastgestelden tijd was de groote zaal geheel gevuld. Het A.V.R.O.-bestuur was voor deze ver gadering uitgenoodigd doch was niet aanwe zig. De vergadering werd geopend door den voorzitter dr. W. Westerling, die o.m. zeide, dat deze vergadering niet was bijeengeroepen cm te manifesteeren vóór of tegen de A. V. R O. Wij zijn hier bijeen om rustig de zaken onder de oogen te zien en om de goede zaak van de A.V.R.O. te dienen, opdat de onpoli tieke omroep niet geschaad worde. Het*gaat hier, zoo vervolgde de inleider om drie punten: 1. De publicaties in de Gel derlander, 2. De kwestie VogtOudegeest en 3 Het royement mr. van Doorne. Hierop was het woord aan dr. Max Juda. die o.a. uitvoerig de verschillende beschuldi gingen tegen den heer Vogt naging en be toogde dat „De Telegraaf" invloed op de A.V.R.O. en den '-eer Vogt uitoefent. Wat de beschuldigingen tegen mr. van Doorne betreft, merkte spr. nog op, dat de beschuldiging zich van het gezag had wil len meester maken, onzin is en te absurd om ernstig te weerleggen. Spr. wees er op, dat al'een van belang is, of er nog banden be staan tusschen „De Telegraaf" en den heer Vogt. Wanneer, aldus spr., het verwijt, dat wij de AA R.O. kapot zouden willen maken, juist was, zouden wij krankzinnig zijn. Een onpartijdige commissie was oe weg geweest, doch daar wilde ,nen niet aan. Gaarne zal mr. van Doorne een eventueele uitspraak van de commissie-de Visser aanvaarden. Er is, zoo vervolgde sprsamenwerking geweest tusschen de directie van de AVRO en een andere omroepvereeniging. Wij heb ben gemeend, dat dit zeer onjuist was, en dat onze luistervinken dat niet wenschen (ge roep: nooit!) Wij hebben hiertegen fel stel ling genomen. Hierop was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan verschillende aanwezigen gebruik maakten. Ten slotte werd de volgende motie aange nomen: De vergadering bijeengeroepen door het Genootschap „Vrij Nederland" op 6 Januari in Salvatori te Amsterdam, bezocht door on geveer 1000 luistervinken en leden van ge meld genootschap en abonnes van het week blad „Vrij Nederland" gehoord de uiteenzettingen der aldaar aan wezige sprekers en de daarop gevolgde be sprekingen inzake het royement van mr J. H. van Doorne als lid van de A.V.RO. en de bestuursleiding van de A.V.R.O.; acht de eenige juiste, en in het belang van de A.V.R.O. zijnde, oplossing van het con- flict-mr. J H. van Doorne en de A.V.R.O., dat dit conflict aan het oordeel van een on partijdige commissie wordt onderworpen; spreekt de wenschelijkheid uit, dat het daarheen geleid wordt, dat de commissie, aangezocht door ar. J. Th. de Visser, zijnde de heeren mr. B de Gaoy Fortman, mr C. P. Romme en prof mr. C. W. de Vries, ook haar onderzoek zal uitstrekken in den uitge- breidsten zin. tot genoemd conflict en daar over uitspraak za' doen; geeft te kennen, dat de inhoud van het weekblad „Vrij Nederland" hetwelk door het bestuur in zijn perscommuniqué van 13 Dec een gevaar voor de A.V.R.O. genoemd wordt, volkomen deze bewering logenstraft en noo- digt genoemd bestuur dringend uit deze be wering nader te motiveeren besluit deze motie ter kennis te brengen van de pers. HET BELEID VAN DE A De kwestie van het met mr. Van Doorne V. R. O. Avro bestuur Een vergade ring van het genootschap Vrij Nederland. Het Genootsci ap „Vrij Nederland" had gen gisteravond zijn leden en abonné's en ii „^J2?"Jgedurjg teru8 trekkende, of beter door den vijand terug gedreven be reikten wij den 26sten November het armza lige dorpje Tjerritski, hetwelk reeds al de rampen des oorlogs had doorstaan, en van bijna alle zijne bewoners verlaten was Er waren slechts eenige weinige huizen overge bleven, welke wij, door de felle koude ge noodzaakt, in brand staken om ons bij der zeiver vlammen nog eenigszins te verwar men. En dit was doorgaans het lot van zoo danig plaatsjes, waar de retirerende armée doortrok. Ook was de weg overal als bezaaid met doode menschen en paarden, met stuk ken van gebrokene rijtuigen, enz. Dit alles zamen genomen, vormde een toneel van ver woesting, waarvan men zich geen denkbeeld kan maken. Men spoedde zich, om, zoo mo gelijk, de rivier de Berezina te bereiken, van welke wij nog vier of vijf uren verwijderd waren. Wii waren reeds sedert eenige dagen op de groote straat, waar eene onophoude lijke beweging plaats had. De een wilde voor den anderen de rivier over en elk spande zijne krachten in om daarheen te komen doch velen zegen, uitgeput door vermoeije- nissen neder, of bezweken onder den last van den medegesleepten buit, en vonden dus den dood. Van tijd tot tijd maakten wij ach- *erwaarts frojit om den viiand te doen zien, l'it Rimlaiifl. „Provocatie" als regceringsstelsel. (Nadruk verboden). Het proces te Moskou, dat op zulk een tragi comische wijze is geëindigd en waarbij de aangeklaagden eerst ter dood werden veroordeeld en daarna begena digd, heeft een treffend voorbeeld gele verd van de groote rol, welke het stelsel van „provocatie" in Rusland speelt. Het is nu vrijwel voor iedereen zeker, dat er onder de beklaagden, die op zulk een opvallende w ze zichzelf van alle denk bare en ondenkbare misdaden beschul digden, mannen waren, die in opdracht van de G P Oe handelden. Het is zeer waarschijnlijk, bijna zeker, dat de hoofd- beschuldigde, professor Ramzin, een agent-provocateur v&n de G P.Oc is, dat hij in opdracht van de G P Oe de overige hoogleeraren in de door de G P.Oe ge organiseerde samenzwering heeft be trokken. hen in het verderf gestort. Hoe meer wij van dat merkwaardige dat wij nog leefden. Doch zij, insgelijks af gemat en daarenboven zeker van hunne zaak zijnde, lieten ons met vrede; wij waren nog niet waar zij ons hebben wilden. Wij braken des anderen daags, den 27sten November versteend van koude en uitgehongerd, in den stikdonkeren nacht op, om ware het mogelijk, over de rivier te geraken, en kwamen alzoo aan de stad Borisow, waar ons lot stond be slist te worden. Verschrikkelijker tooneel, dan hier op ons wachtte, heeft welligt nimmer eens menschen oog aanschouwd. Brand, ver woesting en dood waarden op de verschrik kelijkste wijze door elkander, en schenen zich vereenigd te hebben om al wat adem had, te vernietigen. Verbeeld u eene stad in lichte laaije vlam staande ,en twee legers met el kander binnen deszelfs omtrek handgemeen Hier zag men een brandend huis met een vreeselijk gekraak instorten, daar hoorde men het gekletter der musketten en het ge donder van het kanon en tusschen beide het naar gekerm der gekwetsten. En dan midden onder al deze akelijgheden, geen uitzigt, gee ne hoop op uitkomst voor, achter en op zijde eenen verbitterden vijand! Overal staarde ons de dood met holle kaken aan. Nadat wi dus van des middags twaalf ure, tot aan het vallen van den avond, met den moed der wanhoop gevochten hadden, gelukte het ons de stad te behouden, of liever, de Russen lieten ons dezelve behouden, om ons op eene andere plaats des te zekerder te treffen. Daar wij de achterhoede der groote arméé uitmaakten, moesten wij den vi. and den overtogt over de Berezina zoo lang mogelijk betwisten. Zoodra het dus donker geworden was maakten wij ons in alle stilte op om de brug te bereiken die ongeveer een uur hogerop lag. Hoe zeer ik door veraioe.ijenis en CÜn affie- proces, een unicum in de geschiedenis der processen van de laatste paar eeu wen, te weten komen, hoe duidelijker ons dat element van provocatie wordt. Vrie Russische émigré-bladen doen het voorkomen als was alles uit den duim gezogen, als zou er in de verklaringen van de beschuldigden over hun ontmoe tingen in het buitenland met vertegen woordigers van de emigranten, vooral met de vertegenwoordigers der rechtsche partijen, geen woord waard zijn. Het heet dan, dat de beschuldigden alles op bevel van de G.P.Oe hebben verklaard. Deze bewering is beslist onjuist. Die ontmoe tingen, althans een gedeelte ervan, heb ben wel degelijk plaats gevonden, alleen wisten noch de émigré's, noch de slacht offers van de G. P.Oe. dat het deze instel ling was, die achter do schermen aan de touwtjes trok en hen als ledepoppen dat gene lieten doen, wat de G P Oe noodig achtte. En waar zulk een truc onmoge lijk was (bijv. met Fransche en Engel- sche politici, met Fransche generaals enz.), daar werd eenvoudig grove mas kerade gespeeld. De mannen uit Moskou konden toch immers niet weten, dat de persoon, met wie zij spraken, die uiter lijke gelijkenis met dezen of genen Fran sehen politicus vertoonde, in werkelijk heid slechts een agent van de G.P.Oe was, die de rol van den politicus of gene raal vervulde. Wij hebben aan deze mogelijkheid ge dacht reeds bij de eerste berichten over de verklaringen van de beklaagden, dat zij zoowel leiders van de emigratie als Fransche en Engelsche politici en mili tairen hadden gesproken en dat dezen hun militairen en geldelijken steun had den beloofd. Onder de 8 beklaagden wa- ea er eenige, wier goede trouw en eer lijkheid buiten eiken twijfel staat. Wan neer zij nu nadrukkelijk verklaren, dat zij die en die personen hadden gespro ken en van hen dit of dat vernomen, dan is het duidelijk, dat zij het slachtoffer zijn geworden van een minderwaardige maskerade, door de G.P.Oe geënsceneerd Evenzoo was het voor ons duidelijk, dat de verklaringen van deze menschen, dat die personen geldelijken steun aan de samenzweerders hadden beloofd, ook waar zijn. Alleen zij wisten niet, dat al die beloften door agenten van de G.P.Oe werden gedaan. Voor ons was dat reeds toen duidelijk, maar voor een Nederlan der, die gewend is aan normale toestan den, die opgegroeid is in een gezonde po litieke atmosfeer, waar wel onderlinge ot.ijd gevoerd Kan worden, maar waar dergelijke verfoeilijke gemeenheden on denkbaar zijn, voor een Nederlander was zoo iets zóó onbegrijpelijk, dat wij ons beperkten tot een wenk in deze richting. Nu Dmitriejewsky, de gewezen waarne mend i gezant van de Sovjet-regeering te Stockholm, een man die een tijd lang te Moskou aan het hoofo stond van de af- deeling van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken, die de diplomatie ir. het Westen leidde, nu zulk een ge zaghebbende man, die de te Moskou toe gepaste methoden door en door kent, openlijk met de verklaring is opgetreden dat het geheele proces niets anders dan een minderwaardige klucht was, dat prof. Ramzin een agent-provocateur van de GP.Oe is, dat hij zijn collega's bij de door de G P.Oe geënsceneerde samen- aan dergelijke, door de G P.Oe georga- zwering heeft betrokken en hen daarbij niseerde besprekingen met echte en ge fingeerde politici en agenten, die de rol van Fransche politici, generaals enz. moesten spelen, deed deelnemen, nu achten wij het noodig onzen lezers op dezen kant van de zaak te wijzen. Voor een Nederlanders is dat alles zoo vreemd, zoo onbegrijpelijk, zoo ongeloof lijk, maar toch is dat waar. Trouwens, wie zich de moeite heeft gegeven de ont hullingen van Agabekow, van Doem- badze, van Besedowsky. van Larson, van Oljsjansky, van Salomon enz. (allemaal menschen, die vroeger hooge ambtena ren van het sovjet-regime zijn geweest, zich van dat regime met afschuw hebben afgewend en nu een verbitterden strijd tegen dat regime voeren, te lezen, weet dat dergelijke dingen in Rusland een ge woon verschijnsel zijn. Kort geleden heeft een Duitsche journalist van den eersten rang een boek gepubliceerd, waai in hij eenige, door hem vastgestelde feiten van boljewistische provocatie (in een geval leidde die provocatie tot den dood van een Engelschen hoogen ambte naar, die het slachtoffer van deze pro vocatie was geworden) in het buitenland beschreef. Een gedeelte van de documen ten heeft hij gekregen van de Engelsche en Duitsche regeering. instellingen die door onze lezers toch zeker als volkomen betrouwbaar zullen beschouwd worden. Om den lezer eenigen kijk te geven op de provocatie-methoden van de G.P.Oe zullen wij het geval van de z.g. „Trust" vertellen. Eenige jaren geleden verna men de leiders van de Russische émi gré's, dat er in Rusland een machtige anti-bolsjewistische organisatie bestond, die bekend was onder den naam „Trust". Kort daarna leerden verschillende émi gré's de leiders dier organisatie kennen. Het waren allemaal hooggeplaatste in- tellectueelen, menschen die veschillende gecombineerde bedrijven bestuurden (of zich voor zulke intellectueelen uitgaven) Zij vertelden, dat hun organisatie in Rusland vrij wijd vertakt was, dat zij overal aan de grens eigen mannen heb ben. dat zij eiken émigré naar Rusland kunt.en brengen en hem daarna heel huids naar het buitenland terugbrengen. Verschillende vooraanstaande intellec tueelen werden het slachtofer van deze „Trust". Sommige leiders der émigré's doorzagen het spel en waarschuwden de émigré's niet op de voorstellen van de „Trust" in te gaan. Toen besloot de „Trust" het vertrouwen van de emigratie te h~- winnen. Dat kon bereikt worden door op aanschouwelijke wijze aan te toonen, dat de „Trust" een machtige an- ribolsjewistische organisatie was. De „Trust' stelde aan den bekenden leider der uiterst rechtsche groepen, Sjoeljgin, voor, hem naar Rusland te brengen, hem daar in staat te stellen kennis te maken met de organisatie der „Trust" en hem daarna terug te bren gen. Sjoeljgin, die een zeer dappere man is, nam het voorstel aan. Hij sloop over de Russische grens, bezocht de belang rijkste steden van Rusland (o.a. Kiejew, waar elk klein kind hem kent), voerde in den treil besprekingen met een ver tegenwoordiger van de „Trust", nam deel aan een vergadering van d'e organisatie en keerde naar Parijs terug Zijn onder vindingen in Rusland beschreef hij in het boek „De drie hoofdsteden". Toen hij nog in Rusland was, vertelde hij den leiders der „Trust", dat hij van plan was zulk een boek te schrijven. De leiders van d„Trust" zonden hem daarna naar Parijs een brief, waarin zij schreven, dat sommige zijner mededeelingen weieens gevaar konden opleveren voor de orga nisatie, die in Rusiand tegen de bolsje- wiki ageerde, dat hij, zonder het te wil len, de G.P.Oe op een spoor zou kunnen brengen. Het was daarom noodig, dat le „Trust" eerst het manuscript doorlas en die passages schrapte, welke voor den arbeid tegen de bolsjewiki gevaar kon den opleveren. Sjoeljgin vond dat volko men begrijpelijk en overhandigde zijn manuscript aan den vertegenwoordiger van de „Trust". Eenigen tijd later kreeg hij het manuscript uit Rusland terug en het boek kon verschijnen. Iedereen was verbaasd over de macht van die orga nisatie. En wat bleek kort daarna? Dat de mannen van de „Trust" eenvoudige agenten van de G.P.Oe waren, dat de vergadering, die Sjoeljgin bijgewoond had, een onwaardige comedie van de G.P Oe was. Toen Sjoeljgin in Rusland was, ,'ilde de G.P Oe hem laten arrestee ren ,maar de leiders van de „Trust" weten den chef van de G.P.Oe te overtui gen, dat het noodig was den man te laten vertrekken om op deze wijze het ver trouwen van de émigré's te verwerven, waarna de G.P.Oe volledig op de hoogte zou zijn van hetgeen bij de émigré's om gaat. Alleen aan deze overweging heeft Sjoeljgin zijn leven te danken. Kort daarna werd de .Trust" echter aan de kaak gesteld, een der leden van de „Trust" liep naar de tegenstanders van het sovjet-regime o/er en legde een uit voerige verklaring af over het karakter van die onderneming. De daarop vol gende onthullingen van gewezen ambte naren van de G.P.Oe en andere „njewoz- wrasjtsjentsv" (zooals de lezer weet, worden met dit woord de mannen aange duid, die weigeren naar Rusland terug te keeren en zich bij de tegenstanders van het bolsjewistische regime aanslui ten) bevestigden ten volle de mededee lingen van dien man. Helaas wist de „Trust" verschillende mannen in haar netten te vangen, waarna de G.P.Oe hen vermoordde. Uit de verklaringen van al de boven genoemde gewezen hooge ambtenaren en diplomaten van de sovjet-regeering, die nu verbitterde vijanden van die regee ring zijn geworden, weten wij, dat er tegenwoordig in elke organisatie van de émigré's, in alle redacties der émigré- bladen, in alle vereenigingen der émi gré's agenten van de GF Oe zitten. Het gebeurt zelfs vaak, dat de G.P Oe zulk een organisatie of blad opricht en finan ciert. Zoo bijv. is gebleken, dat het or gaan der uiterst rechtsche en onverzoen lijke monarchisten, een blad dat een fei len pennestrijd tegen de bolsjewiki voer de, tot moordaanslagen op de sovjet- regeering ophitste, aanvallen op bolsje wistische leiders predikte enz., dat dat blad door de G.P Oe was opgericht, dat de hoofdredacteur, de schrijver van de meeste hartstochtelijke anti-bolsjewis tische artikelen, een agent van de G P. Oe was. dat de rijke maecenas en voor stander van de monarchistische idealen, die het geld voor de oprichting van dat blad fourneerde, eveneens een agent van de G P Oe was. Wij zouden nog tientallen dergelijke vaststaande feiten kunnen vertellen, maar wij missen de ruimte daartoe. Bovendien geeft het medegedeelde een duidelijk beeld van het systeem van provocatie. De bolsjewiki hebben dat systeem niet uitgevonden. Het bestond reeds onder het tsaristische regime. Wie zich het geval-Azevv kan herinneren, weet, tot welke maatregelen de tsaristi sche regeering toevlucht nam. De bolsje wiki hebben dat systeem van de tsaristi sche regeering geperfectionneerd en op een boogtè gebracht, waarvan de tsaris tische „Ochrana' nooit heeft kunnen droomen Wat dat betreft, moet hun meesterschap erkend worden. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Staasnaeuws VERBETERING BERGERWEG. BRUG OVER DE NIEUWE HOUTVAART. OMLEGGING HOUTVAART. In bijlage No. 4 schrijven B. en W.: Wij bieden U hierbij aan de plannen voot de verbrceding van den Bergerweg, den bouw van een brug over de nieuwe Houtvaart en het graven van de om te leggen Houtvaart, tot uitvoering waarvan reeds in beginsel is besloten. De aan deze werken verbonden voorberei dingen zijn zoover gevorderd, dat naar alle waarschijnlijkheid binnenkort met de uitvoe ring daarvan een aanvang kan worden ge maakt. Bij het ontwerpen van het brugplan is reke ning gehouden met de in Uwe vergadering van 5 Januari, 8 Maart en 14 Juni 1928 ge maakte opmerkingen. Uit nader gemaakte be rekeningen is gebleken, dat op het brugont werp, zooals dat aanvankelijk door ons was voorgesteld en waarvan de raming 42000 bedroeg, eenige bezuiniging mogelijk is, wan neer de gemeente een staalfundeering toepast. Maar wanneer men tenslotte vasthoudt aan een brug met een overspanning van bijna 10 M. en een breedte van 20 M., maakt de kwestie van paal- of staalfundeering weinig uit ten aanzien van de kosten. Op het oor spronkelijke ontwerp van 42000 zou een staalfundeering 2000 goedkooper zijn ge weest dan een paalfundeering. De vraag, of aan een staal- of aan een paalfundeering de voorkeur moet worden gegeven, hangt ten nauwste samen met de hoedanigheid van den grond, waarin de fundeering zal worden ge maakt. Bestaat deze inderdaad uit los zand of loopzand, zooals in den Egmondermeer- polder en andere polders in den omtrek wei mat en mijne ingewanden van koude, en honger inéén krompen, sukkelde ik echter mede voort, leunende op eenen stok; doch ik konde niets anders op den grond zetten, dan mijne hielen; want mijne teenen waren bevrozen, en geheel bebloed, daar zij slechts met lappen en schapenvachten omwonden waren. Elk ogenblik dreigde ik te bezw ijken; zoodat mijne beide luitenants Calliou en Fech- ters (welker eerste ook hier zijn graf vond) mij onder de armen moesten nemen en ondersteunen. Op dezen weg hinderden ons de traineurs en eene menigte, die niet meer weerbaar waren, geweldig. Hun getal beliep eenige dui zenden, waaronder vele vrouwen waren. Deze drongen 11e op ons aan, om, zoo mogelijk, tegelijk met ons, de brug te passeereu: dan helaas! het was te laat, De vijand was ons reeds voorgekomen en had zich aldaar geposteerd, ons met eene batterij van ongeveer zestien stukken opwachtende. Wij maakten ons dus »oo snel mogelijk tot den aanval gereed en rukten in geslotene kolonnen voor waarts. Eene doodsche stilte heerschte er onder het afgematte en moedelooze volk. Weldra ontmoeteden wij de Rus sen, en geraakten dadelijk met hun, slaags. Daar wij in den stikdonkeren nacht elkander niet konden zien, rigte- den wij ons vuur op de vlam der vijane- lijke kanonnen. Dan wijl zij hunne posi tie bij dag genomen hadden, wisten zij n. „.uwkeurig den weg, langs welken wij komen moesten. Bijm. geen van hunne schoten miste dus; en er werden zeer velen van ons door geveld, zooals wij maar al te wel aan het geschreeuw en gekerm der gewonden bemerkten. Zij die door een doodelijk schot getroffen werden, waren nog de gelukkigsten, want die gewond werd., was zeker van eenen martelenden dood te zullen ster ven. Hulp toch was er niet; iedereen had genoeg met zich zeiven te doen; en hij, die in deezen barren winternacht op den grond viel, sliep weldra, door koude overmand, de neeuwigen slaap in. Twee maal trachteden wij de Russische batte- werden genoodzaakt, met groot verlies, rij met storm te overmeesteren, maar van ons voornemen af te zien en trokken eindelijk naar eenen berg terug, alwaar wij quarrées formeeraen, om ons zoo lang .nooglijk staande te houden; in den waan zijnde, dat wij nog versterking zoude bekomen van de andere zijde der rivier. Ons regeqjent en het 44ste ston den in één quarré en toch waren de flan ken nog ge endertig rotten sterk, waar uit men kan nagaan hoe verschrikkelijk wij geleden hadden; en echter kregen wij hier nog eenige schoten met schroot, welke vele van mijne brave krijgskame- raden en landgenooten nedervelden. Na dat wij dus tot middernacht gestaan hadden, en er geene hoop op uitkomst was, werd er eene capitulatie voorgesla gen, welke ook weldra tot stand kwam; en waarbij wij ons met het geheele korps krijgsgevangen gaven. De Divisie-gene raal Partonneaux was reeds voor ons gevugen, als zijnde voorwaarts ten einde de posten zoo ver mogelijk te onderzoe ken en werd door de Kozakken ver- rascht. Daar er nu in den stikdonkeren en akelig ennacht niets meer te verrichten viel, liet men ons met rust; doch wij werden, zonder dat wij het wisten, van alle zijden door de Russen bewaakt. Zoo- Is het quarré gestaan had, viel ieder op den grond neder, en wij kropen zoo digt mogelijk bij elkander om ons te verwar men. Ik lag midden in het quarré, bij de trommen en Sappeurs, in de sneeuw, en toen ik wilde opstaan, was mijn mantel aan den grond vast gevroren, zoodat ik veel moeite had om denzelven zonder scheuren los te maken De akeligste ge dachte nover mijn toekomstig lot be stormden onophoudelijk mijnen geest; en dikwijls kwam de roekelooze wensch bij mij op, wanneer ik een bevroren lijk zag: ,ach, ware ik reeds aan u gelijk!" want ik dacht ieder ogenblik, van ver moeienis, pijn, honger en koude te zul len bezwijken. v (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5