NAAR HET LAND VAN DE RIJZENDE ZON PirovêncsaaS nisi r3 Rechtsaeaken »E AYOVI'I Kt* ra Kmvurkkkkmagcitjl meer vookomt, dan moet het draagvermogen (gronddruk) op 0—2 K G. per c.M2. wor den gesteld en moet de staal fundeering de zwaarte hebben, als in het plan van den dienst der gemeentewerken is berekend. Een grondboring zou hier uitkomst kunnen geven, maar de kosten daarvan zijn nog al hoog. Wij zijn voornemens, in overeenstemming met advies der commissie van bijstand voor open bare werken, dat bij de stukken ter inzage is gelegd, op dreërlei wijze aan te besteden, te weten: a. een brug op paalfundeering, b. een brug op staalfurdeering. c. een z.g. vrije inschrijving voor een brug op paal. oi staalfundeering ter keuze van den aannemer, met inachtneming van den op tee- kening vastgestelden uiterlijken vorm der brug en een belasting-schema door ons col lege voor te schrijven en volgens een nadere door den aannemer over te leggen bereke ning. Bij de gunning kan dan worden nagegaan, of de berekening van den aannemer voldoen de is. Hierdoor verkrijgt men, dat de constructie zoo goed en zoo goedkoop mogelijk wordt, daar juist bij een vrije inschrijving zal blij ken, of op de constructie der brug, met in achtneming van de eischen van soliditeit, is te bezuinigen. De vraag mag worden ge steld ,of afgezien van de wijze van construc tie der brug nog verdere bezuinigingen moe ten worden aangebracht. De breedte van de brug is reeds in Uwe vergadering van 5 'Januari 1928 vastgesteld op 20 iM. In ver band met de scheepvaart zou de doorvaart- wijdte op 6 M. kunnen worden bepaald, evenals voor het plan voor vernieuwing van de brug in den Rijksweg AlkmaarNieu diep over het Bergersluisje. De ontworpen brug dient echter niet alleen voor het scheep vaartverkeer, maar vormt tevens een onder deel van een voornamen verkeersweg, tevens hoofdweg van een nieuwe woonwijk. Wanneet men een vaartwater van 20 M. breedte gaat overspannen met een brug van b.v. 6 M. doorvaartwijdte volgens den allereenvoudig- sten opzet, zal dit zeker niet aan het stads beeld ten goede komen. In verband met de omgeving, waarin de brug zal worden ge bouwd, dient aan het bouwplan ook in aestne- tisch opzicht eenige zorg te worden besteed "Wij zouden daarom de overspanningsbreedte van de brug op 8.50 M. willen bepalen Eeu brug met 8.50 M. overspanning komt in ae allereenvoudigste uitvoering, n.1. als beton- koker, met bijkomende werken volgens prijs opgave op 33650. Dee oplossing kan ons evenwel niet bevredigen. Wij geven in over weging de brug te bouwen overeenkomstig een nader door den dienst der gemeentewer ken gemaakt plan, waarvan de kosten met bij komende werken geraamd worden op 37500 Wij twijfelen niet, of vergelijking van de beide projecten, n 1. den betonkoker en het nieuwe plat van gemeentewerken, zal Uwe vergade ring doen besluiten aan laatstgenoemd plan de voorkeur te geven. De nieuwe brug over de Houtvaart is ge profeteerd bover het niveau van den Ber- gu weg, omdat de doorvaarthoogte in ver band met de scheepvaart tenminste 1.12 M beven N.A.P. moet blijven. Ophooging van bedoeld gedeelte van den Bergerweg tot het niveau van de brug zou aanmerkelijk meer kosten en bovendien tot gevolg hebben, dat de aangrenzende percee- len aan de Noordzijde van den Bergerweg lager dan dien weg zouden komen te liggen, hetgeen tot talrijke bezwaren zou leiden. Het ligt daarom in de bedoeling, waar dit kan, het niveau van den Bergerweg niet te ver hoog en. De Bergerweg zal voorshands worden ver beterd van de Wognumsche buurt tot den Hoeverweg, aangezien de bestaande Hout vaart niet eerder mag worden gedempt en de daarover liggende brug dus niet eerder kan worden opgeruimd, dan nadat de geprojec teerde arm van de Houtvaart geheel gereed is. door Nick Slinger. JAPANSCHE FILM-STUDIO'S. Kyoto staat bekend als de „Historische Stad", de „Klassieke Stad", de „Stad der Schoone Kunsten" namen welke aan deze oude hoofdstad in den loop der eeuwen ge geven werden. De beroemdheid dezer stad dateert van 794 toen Keizer Kammu er zijn hoofdstad en keizerlijke residentie stichtte. Voor meer dan duizend jaren, tot de ver plaatsing van 't keizerlijk hof naar Tokio in 1868, was Kyoto de hoofdstad van Japan en de verblijfplaats der keizers. Beroofd vanh aar politieke beteekenis, be zit Kyoto echter nog steeds een waardig voorkomen en vele herinneringen aan vroe gere grootheid. Nog steeds eischte de consti tutie dat de kroningsplechtigheid der Ja- anpsche keizers in deze oude hoofdstad plaats vindt; de tegenwoordige Keizer Hir- ochito ontving dan ook twee jaren geleden in Kyoto zijn kroon. Als de eerste stad des lands voor zoovele eeuwen is het niet meer dan natuurlijk dat Kyoto vele leiders en uitvoerders der schoone kunsten tot zich trok. Kyoto is de kristallisa tie van alles dat mooi is in Japan; iedere Japanner heeft een hartewensch deze stad te bezoeken. Doch ook den buitenlander blijft het bezoek aan Kyoto steeds versch in het geheugen; deze oude keizerstad in de Lente als de kersenboomen bloeien of in de herfst tijdens de honderdvoudige kleuren pracht van het gebladerde bezit charmes die haar de geheele wereld over als een der prachtigste steden van Nippon bekend doen staan. Hier ontstonden godsdiensten, philo- sophie, wetenschappen en schoone kunsten; deze bloeiden er en droegen vrucht en de stad heeft nog steeds haar prestige bewaard. Thans is Kyoto het centrum der Japansche kunstnijverheidsindustrie; groote fabrieken zoowel als particuliere kunstnijveraars ver schaffen ons het beroemde lakwerk, porce- lein, zijden borduursels, brokaat, kimono's, bronswerk, de aardige waaiers, kleurrijke poppen, de leuke kastjes, bamboesnijwerk en andere voorwerpen. Doch ook op moderner kunstgebied staat Kyoto bovenaanhier vindt men nl ook de grootste filmstudio's van Japan. Door een buitengewoon gelukkig toeval bezocht ik op een Zondagavond een bijeenkoAst van Ja pansche studenten, waar enkele echt-Japan- sche films werden vertoond en waar als clou niet minder dan negen der meest bekende Japansche filmacteurs en -actrices in persoon ten tooneele verschenen en enkele scènes uit „Les Misérables" van Victor Hugo opvoer den. Dit was een gelegenheid die ik niet voorbij mocht laten gaan! Door den leider der bijeenkomst liet ik mij achtereenvolgens voorstellen aan de vier filmactrices en de vijf mannelijke filmsterren, toonde hen mijn pa pieren en artikels als Hollandsch filmcorres pondent en sprak af dat ik hen reeds den volgenden morgen in de filmstudio's zou op zoeken. Vooral een allerliefst 17-jarig film sterretje maakte een hevigen indruk op mij! Haruko Sawamura was de naam van dit be koorlijk schepseltje; zij is de lievelingsster van de moderne Japansche jeugd. Ik had dus mijn doel bereikt; daar ik twee jaren in het Californische Hollywood had vertoefd, stelde ik natuurlijk ook zeer veel be lang in het Japansche Hollywood. Het film dorpje in de nabijheid van Kyoto heeft eigen lijk 'n anderen naam; iedere Koto-bewoner noemt het echter eenvoudigweg „Hollywood" omdat zich daar drie studio's bevinden, die het grootste gedeelte der Japansche films prcduceeren. fn de nabijheid van Los Angc- ies vindt men meer dan 150 filmfabrieken; nabij Kyoto slechts drie. Doch Hollvwood in U. S. A. produceert 92 pet. van alle films ter wereld, terwijl Hollywood-Kycto slechts in Japan een afzetgebied vindt. Reeds om 10 uur bevond ik mij met een an der bevriend journalist uit Los Angeles op de tamelijk uitgestrekte terreinen van de grootste Japansche filmfabriek de Nikkacu Compagnie. Daar wij uit het „echte" Holly wood kwamen, werden wij zeer hartelijk ont vangen en werden tot den president dezer studio's Hirochisa Ikenage toegelaten. Dit is een zeer beroemd man in Japan, zeer natio nalistisch doch ook een zeer vooruitstrevend mensch. Hij zendt b.v. vaak acteurs buitens lands om op de hoogte der filmtechniek te blijven. Hij is een zeer sympathiek directeur en rekent gemaakte fouten niet te zwaar aan. Op eigen verzoek ontslagen ondergeschikten neemt hij gaarne weer terug als deze bij een andere studio niet voldoende vooruit kunnen komen, iets dat in Japan tot de groote zeld zaamheden behoort. Zeer zelden laat hij zich met journalisten fotografeeren; dank zij een introductiebrief van Carl Laemmle. president der Universal Film Studios in Californië, poseerde hij ech ter met mij voor den hoofdingang der Nikka- cu-kantoorgebouwen. Gekleed in de eeremo- nieele, stemmige kimono is hij het type van een Japanschen grootindustrieel. Na een hartelijk afscheid ontmoetten wij een der beroemdste Japansche filmregis seurs Jack Abbe, die zeer gaarne wat met de gasten uit Hollywood wilde praten. Hij verbleef n.1. niet minder dan 13 jaren in de Californische filmstudio's, regisseerde o.a. verscheidene films voor Charlie Chaplin en is dus geen nieuweling in het vak. Volgens zijn zeggen bestaat er weinig be langstelling in Japan voor sprekende films; het publiek is daar zóó gewend aan een ex plicateur( dit beroep kenden wij in Holland alleen in de eerste filmjaren!) dat men aan „talkies" geen behoefte heeft. In Kyoto heeft men b.v. slechts twee theaters waar Ameri- kaansch sprekende films vertoond worden; de Japanners prefereeren hunne eigen (zwij gende) films: de overige dertig bioscoopthe aters in Kyoto hebben dan ook slechts zuiver Japansche filmprogramma's. Hoewel de Engelsche taal op alle middel bare scholen onderwezen wordt, heeft men toch voor de „talkies" een explicateur noodig in Japan; zelfs Japanners die meer dan 10 jaren Engelsch leerden, kunnen de' Ameri- kaansche spreekfilms niet verstaan In To kio zag ik b.v. de bekende Paramountfilm „De LieL'es Parade"; de explicateur over schreeuwde de film, zoodat men de Engel sche klanken zeer slecht of totaal niet hooren kon. Gevoel voor Europeesche muziek heb ben de Japanners heel weinig; zelfs tijdens het vertoonen van een speciale Schubert-film hield de explicateur zijn mond niet ,doch ook het publiek in de zaal scheen de alleraardig ste melodieën weinig te apprecieeren en maakte veel lawaai. Het is een feit dat ik al- lerwege in Japan slechts zeer weinig profijt van de Engelsche taal heb gehad; zeer dik wijls wilden doctoren, journalisten e.a. in- tellectueelen in het Engelsch converseeren, doch konden behalve eenvoudige begroetings- cn afscheidswoorden weinig verstaanbaars uitbrengen. Veel meer plezier heb ik van on ze wereldhulptaal Esperanto gehad; duizen- de Japanners kunnen deze taal niet alleen lezen, doch ook behoorlijk spreken. Jack Abbe spreekt perfect Engelsch; dit mag men dan ook verwach'en na een 13-ja- rig verblijf in Hollywood. Hij vertelde o.a. dat de Nikkacu de grootste filmcompagnie in Jap,.n is (bedrijfskapitaal 5000.000), 500 beambten en niet minder dan 400 filmspe lers en -speelsters in haren dienst heeft. Daar ik mij verwonderde over dit groote aantal filmspelers, legde de Japansche regisseur mij uit dat in dit geval ook de figuranten (ex tra's) begrepen zijn. In tegenstelling met Californië, hebben de drie filmstudio's in het Japansche Holly- #ood ieder een aantal vaste figuranten in haren dienst; deze worden per maand be taald en hierdoor is men z:':er dat de extra's steeds onmiddellijk beschikbaar zijn. Dit systeem is èn voor de compagnie èn voor de figuranten veel gemakkelijker; in Hollywood moeten alle extra's telefoon hebben en eigen lijk steeds thuis blijven, omdat zij veel kans hebben door de studio's te worden opgebeld Er zijn in Hollywood 17.000 extra's, terwijl er gemiddeld slechts een 950 per dag noodig zijn. De soep is dus zeer dun in deze film metropool, doch ook in Japan verdienen ze zeer weinig (aanvangssalaris 50 of 25 per maand). De kunstbroeders ip Hollywood verdienen niet veel meer, daar deze gemiddeld slechts 4—6 dagen per maand werken ad S 5 per dag. Doch zoowel in Hollywood als in Kyoto zijn de figuranten met hun karig loon tevre den: zij koesteren immers allen de geheime wensch eens een wereldberoemde filmster te worden. De salarissen der filmsterren verschillen echter hemelsbreed, terwijl sommige sterren in Hollywood 5000 per week ontvangen, verdienen de allerbeste filmstars in Japan slechts 100 tot 400 per week. Het is dus te begrijpen dat de Japansche filmacteurs en -actrices het Californische Hollywood als het beloofde land beschouwen en dan ook heel graag kennis maakten met de beide journa listen van de overzijde van den Stillen Oce aan. In Japan moet men steeds onderscheid maken tusschen films, welke in den moder nen- en diegene welke in den an eken tijd spelen. De Nikkacu-Comp. heeft b.v. 12 re gisseurs voor moderne en 10 voor antieke films; Jack Abbe regisseert, dank zij zijn scholing in Hollywood, alleen moderne rol prenten en wel voornamelijk comedies. Gelukkig zag ik ook mijn kennisje van den vorigen avond Haruko Sawamura nog even en kreeg ik een aardige foto als afscheidsca deau; volgens Jack Abbe is zij een der meest geliefde stars in Japan. Doch de Nikkacu- Comp. heeft nog meerdere sterren van de eerste grootte, we noemen slechts Shizuye Natsukawa (de Mary Pickford van Japan) Takako Iriye en de mannelijke ster Isamu Kosugi, die allen slechts in moderne films optreden. Op gebied der antieke drama's tre den op den voorgrond de acteurs Kiyoshi Sawada en Denjiro Oukochi, terwijl de voornaamste „antieke" filmactrices Yoneko Sakai, Yoko Umemura (de meeste meisjesna men eindigen op k o in Japan) en Haruko Sawamura heeten. Ik zag enkele scènes van een antiek heldendrama opnemen in de Nik- kacu-studios en kreeg ongetwijfeld den in druk dat de Japanners uitstekend kunnen ac teeren, een indruk welke des middas bij mijn bezoek aan de beide andere studio's in het Japansche Hollywood nog versterkt werd Doch dit is een ander verhaal! Kyoto, Japan, November 1930. EGMOND AAN ZEE. Naar wij vernemen is aan de gemeente Egmond aan Zee door het Rijk een subsidie toegestaan van 3600 voor onderhoud en uit breiding harer wegen. BROEK OP LANGENDIJK. Loop der bevolking over bet iaor 1930. Geboren 30 (23) jongens en 34 (31) meisjes. Totaal 64 (54). Overleden 4 (10) mannen en 9 (19) vrou wen. Totaal 13 (29). Levenloos aangegeven: 1 (2). Huwelijken: 14 (22). Erkenningen: 1 (0). Ingekomen personen 37 (45) mannen en 46 (48) vrouwen totaal 83 (93). Vertrokken personen 71 (48) mannen en 60 (54) vrouwen totaal 131 (102). Op 1 Januari 1930 bedroeg de bevolking 1176 (1166) mannen en 1204 (1198) vrou wen. Totaal 2380 (2364) personen. Op 1 Januari 1931 bedroeg de bevolking 1168 (1176) mannen en 1215 (1204) vrou wen. Totaal 2383 (2380) personen Alzoo een vermeerdering van het zielen tal met 3 (16) personen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers heb ben betrekking op het vorig jaar. HEEMSKERK. Gedurende het afgeloopen jaar bedroeg het aantal geboorten 119, het aantal overle denen 29, en het aantal voltrokken huwelij ken 28 BERGEN. Op initiatief van de vereeniging „Bergens Belang" had gisteravond in het Oranje Hotel, onder leiding van den heer Macdonald een bijeenkomst plaats van de kiezersgroepen B. B.; Zeiler— Swaag en van de opgeheven afd van den BonU van Melkveehouders. Het doel van d? vergadering was om door het vormen van een middenblok en het uitko men met één lijst, waarop de wederzijdsche candidaten, bij de a s gemeenteraadsverkie zing, zooveel mogelijk het verloren gaan van stemmen te voorkomen. De vergadering, die door een 70 belangstellenden was bijge woond, bleek unaniem met dit doel te sym- pathiseeren. Algemeen betreurde men het, dat het even redig kiesstelsel tengevolge heeft, dat meu door zijn stem uil te brengen op een gewilde persoonlijkheid een niet gewilde in het be stuurscollege brengt. Men was van oordeel, dat dit stelsel feitelijk het kiesrecht tot een paskwil maakt en meende, dat het vooral bij de gemeenteraadsverkiezingen gewenscht was, dat de kiezers in de gelegenheid werden gesteld personen te kiezen, die met behoud van hun persoonlijke verantwoordelijkheid, naar eer en geweten in bestuurszaken mede hun beslissingen nemen. Om dit te bereiken werd overeengekomen, dat candidaten, die persoonlijk een gering aantal stemmen behalen, doch door het toe kennen v;:n een rest door het stembureau ge kozen worden verklaard, zullen bedanken voor hun benoeming om daardoor plaats te maken voor een lager op de lijst geplaatste candidaat die meer stemmen op zich vereenig- de en dus door de meerderheid van de kiezers meer gewenscht werd. De te stellen candida ten namen met deze regeling, die contractueel zal worden vastgelegd, genoegen. Voorts werd overeengekomen ,dat minstens 10 ier vergadering aanwezigen nog gelegen heid hebben om nog candidaten toe te voegen op de in te dienen candidatenlijst. Daarna ontvangen de ter vergadering aanwezigen personen een lijst van de candidaten en kun nen zij daarop aangeven hoe h. i. de volgorde zal zijn waarop de candidaten op de officieel in te dienen candidatenlijst zullen voorkomen. De meerderheid besliht dus wie nummer één zal zijn. Desondanks zullen de kiezers wor den opgewekt hun stem uit te brengen op de man hunner keuze, zoodat men zooveel moge lijk het kiezen van personen hoopt te benade ren. Bergens Belang stelde de volgende can didaten: J. B. Macdonald, P. Blankendaal, P. Vrije, P. Grin, J. Voute, W. Ris en B. J. de Jonge, terwijl voorts candidaat wordeq ge steld de heeren C. F. Zeiler, Jb. Swaag, P. Besse, Mevr. Bos—Van Werkum, W. Stroo- mer en J. Bruin. Door enkele aanwezigen werden nog po gingen aangewend cm ter voorkoming van het verloren gaan van stemmen, door het in dienen van een candidatenlijst der Chirstelij- ken, waarvan men verwachtte, dat ook deze thans evenals het vorig jaar geen candidaat toegewezen zullen krijgen, een candidaat van de Christelijke Kiezersgroep op de lijst te plaatsen. De vergadering oordeelde dit niet wensche'ijk, aangezien ze van oordeel was. dat het middenblok gevormd diende te worden door groepen, die principieel op dezelfde basis staan. Loop d'r bevolking over 1930. Op 1 Januari 1930 bestond het aantal in woners dezer gemeente uit 2492 mannen en 2985 vrouwen, totaal 5477. Dit aantal "ermeerderde in den loop van 1930 wegens vestiging met 322 m. en 563 vr. en wegens geboorte met 64 m. en 36 vr totale vermeerdering 386 m. en 599 vr. Afgeschreven werden 257 m. en 436 vr. terwijl overleden zijn 24 m. en 26 vr. totale vermindering 281 m. en 462 vr. Het aantal inwoners dezer gemeente ver meerderde in 1930 met 105 m. en 137 vr. zocdat de bevolking dezer gemeente op 1 Ja nuari 1931 bestond uit 2597 m. en 3122 vr., totaal 5719 inwoners. VEENHUIZEN. Zondag gaf de afdeehng Veenhuizen van den Bond voor Staatspensionneering in het lokaal van den heer H- de Wit een propa- gandaavond, welke vrij goed bezocht was. De voorzitter, de heer H. Scheer, wees er in zijn openingswoord op, dat het te Betreu ren viel, dat het nog noodig was, propa ganda te maken en dat men nog zooveel duizenden oudjes op hun levensavond gebrek ziet lijden, terwijl millioenen werden uit gegeven voor het verderf brengende mili tarisme. Een propagandaclub voerde daarna geheel belangeloos op „Avond", een tooneelspel in drie bedrijven. Dit stuk, dat zoo duidelijk teekent het droeve lot van de afgewerkte ouden van dagen, werd zeer verdienstelijk opgevoerd Het was een goed geslaagde avond. URSEM. Uitslag van een gehouden openbare aan- bestedinf tot het bouwen van een openbare lagere school met woning te Ursem. ingeschreven is als volgt: Joh. Hille te Ursem voor 24466; T. Schouten te Blokker voor 25640; Th. Hoo- gewerf te Ursem voor 26300; P. Scheeps bouwer Co. te Hensbroek voor 26989; C. v. Latum te Alkmaar voor 27500; WeS- ter Bos te Sa. Pancras voor 27730; J. Opdam te Heilco voor f 27850; C. Botman te Blokker voor f 27872; Ant. de Groot te Rustenburg voor f 28495; N. Groot te Berk hout voor 1 28777; J. P. Brinkman te Pur- merend voor f 28890; N. Borst te Spierdijk voor 28950; G. Kabel te Castricum voor 29400; K- Bakker te Bobeldijk voor 30000; J. Limburg te Purmerend voor 30100; P. G. Borst te Obdam voor f 31000; K. besteding tot het bouwen van een openbare De begrooting bedroeg 24768. WINKEL. Loop der bevolking: op 31 Dec. 1929 911 m. en 824 vr., totaal 1735 personen."Ver meerdering door geboorte 13 m. en 14 vr totaal 27vermeerdering door vestiging 102 vr. en 149 m„ totaal 251 personen, dus in totaal 162 m. en 116 vr„ totaal 278 personen Vermindering door overlijden 8 m. en 5 vr totaal 13, vermindering door vertrek 131 m' en 92 vr., totaal 223 p. Bevolking op 31 De cember 1930 934 m. en 843 vr., totaal 1777 personen. Er werden 12 huwelijken voltrokken. BRAND DOOR SCHULD. Met de brandende pijp naar bed! De bewoner eener tweede verdieping aan de Oostenburgergracht te Amsterdam placht met een brandende pijp naar bed te gaan en veroorzaakte hierdoor op 24 Febr. 1.1. brand. Naar aanleiding daarvan veroordeelde de Amsterdamsche rechtbank hem wegens het I aan zijn schuld te wijten hebben dat brand ontstaat, tot 30 boete of 20 dagen hechte». nis. Het O.M. had zes weken hechtenis ge- vorderd. In hooger beroep heeft het Amsterdamsche gerechtshof dit vonnis bij verstek bevestigd, VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Middagzitting van 5 Januari 1931. 80 BALEN AARDAPPELEN GEKAAPT. De eerste verdachte in 1931 had den politierechter mr. Krabbe, niet de eer aangedaan te verschijnen en dus werd zijn zaak, reeds dateerende van 1928, bij verstek behandeld. Het betrof den heer Cor<.flis R., die een zendng aardappelen, bestemd voor Duitschland (80 balen) wat men noemt achterover had gedrukt en de goede kwaliteit aardappelen listig lijk had vervangen door minderwaardig soort. De heer Straatman, koopman te Medemblik was in casu de benadeelde en werd als getuige gehooord. Deze heer leed pl.m 1200 schade, waarop ver dachte 625 zou hebben afbetaald. Gevorderd werd in deze procedure, een langen lijdensweg noemde de officier het: 1 maand gevangenisstraf. Vonnis tegen verdachte, reeds eenmaal wegens valschheid veroordeeld, 1 maand gevangenisstraf. HET ZWAARD VAN DAMOCLES TEGENGEHOUDEN! De taak van mr. Krabbe werd overge nomen door mr. Ledeboer en voor hem verscheen de heer Jn. R„ los werkman te Helder wiens zaak tot op dezen datum werd geschorst, teneinde alsnog te over wegen een voorwaardelijke straf op te leggen. Verdachte had zich aangesloten bij een geheel-onthoudersvereeniging en er waren sinds dien geen klachten inge komen. zoodat tot opleggen van een voorw. straf kon worden geadviseerd. Gerequireerd werd als laatste conside ratie maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Uitspraak overeenkomstig requisitoir. EEN AL TE VRIJMOEDIG OORDEEL. De niet verschenen heer Pieter A. J. K, wonende te Texel, had 20 Juli over het eiland uitgebazuind, dat zijn dorps genoot Dirk Cornelis Bruin eigenlijk de gemeenste kerel van Texel was. De heer Bruin was van meening dat deze critiek de perken van een redelijke beoordeeling ver te buiten ging er, deed klacht wegens beleediging. Het bleek dat verdachte ook zijn hond op Bruin had afgestuurd en daarvoor veroo-deeld was tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. De officier vorderde nu ook nog eens 20 boete of 20 dagen hechtenis, waarbij de politierechter zich met hart en zie) aansioot. OM CONTANTEN VERLEGEN? De 34-jarigen in manchester uitgedoschte rondzwervende grondwerker Pierus H., thans verblijf houdende in het Huis van Be waring, was op 5 Nov. te Enkhuizen opge treden als zwijntjesjager en had een onbe heerd staand rijwiel ontvreemd, welke fiets het eigendom was van den melkslijter Simon Roos. Hij stond voor dit feit terecht en be weerde eigenlijk méér de bèdoeling te heb ben gehad om van de straat te komen. Hij was werkloos en geheel „Court d' argent" Volgens den politierechter was hij echter niet alleen dienst- maar ook arbeidsweige- raar, wat mr. Ledeboer treurig noemde voor een man met een postuur, waarop menig man trotsch zou kunnen zijn. Bovendien was hij niet vrij te pieiten van overdreven liefde vooi sterken drank. Eisch 5 maanden gevangenisstraf. Zijn verdediger, mr. Wijnne, verzocht reke ning te willen houden met den tijd. door verdachte in voorarrest doorgebracht en refe reerde zich. Vonnis 5 maanden gevangenisstraf. EXTRA KERMISATTRACTIE OP DE GROSTHUIZER KERMIS. De 23-jarige landbouwer Willem Gr., uit Avenhorn, had zich in den nacht van 6 op 7 Juli te Grosthuizen naar hartelust over gegeven aan het genot, dat de kermis hem schonk en was natuurlijk gaarne aanwezig daar, alwaar gedanst en gedronken werd. Ook was met dezelfde intentie tegenwoor dig de heer Jan de Wit uit Medemblik en deze raak*e in conflict met genoemden Willem Gr. met het resultaat, dat hij van het tooneel werd geslagen en bloedend in het aangezicht gewond. De getroffenen constateerde tevens dat hem een oog was dlchtgemept. Reeds 'weemaal vroeg dit landelijk vecht partijtje de aandacht van den politierechter, doch werd loen niet afgewerkt, maar voor nader onderzoek verwezen naar den rechter commissaris. Die instructie was nu be ëindigd en de officier presenteerde deze be» kende aangelegenheid opnieuw ter openbar* zitting. Gehoord werden als getuigen de be schadigde partij en nog vier andere lustigt 359. Het was een vermoeiende dag voor Keesie, on zen verkeersagent, geweest en hij besloot een tijdje in het bosch te gaan uitrusten, in gezelschap van den matroos, met wien hij dikke vrienden was geworden. De maan stond rustig aan den hemeL 360. Aan den rand van den vijver zijn ze gaan zitten. Het was heerlijk koel aan het water, na den vermoei- enden dag van den wedstrijd. De matroos vertelde van de avonturen op zee en het agentje vond, dat hij ook weJ ui-aair wo kiikjft ftivrift»- wat.or 7tu' wU-l&n uemau

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6