kermisgasten in het gezellige lokaal var. café houder Bakker, waroiider zich ook Jacor Grootemar: broeder van verdachte. - durend; ét behandeling an deze zaatt we we! het licht «n de zaal. loch niet in ie z zelf onciioken. zoodat vrijspraak \oig VOOR DE OVERMACHT BEZWEKEN^ Een tweetal vrachtschippers Ja 'Arie Str., varende me- groenman de Alk maarsche vering naar Amsterd het op 31 Juli niel te kunnen «rd«ren dat hun collega Theodorus Kuiper had aa^m nomen een partij bloenikoo, naar Amsterdam Bhjkbaar"'achtten zij zich door die concur rentie benadeeld en wisten z kwaads vermoedenden schipper op den wa te 'okken. alwaar zij hem qualif ceerde.. a een onderkruiper en hem toen met vereende krachten van dik hout zaagt men Planke" gaven. Schipper Kuiper was tegen die twee stevige kerels niet opgewassen en moest dus de vlag strijken. Thans echter verkeerde hij in betere conditie en trad hi! als voornaamste getuige op tegen zijn terecht staande mis handelaars waarvan de heer J«n B niet was verschenen. De heer Arie Str. beweerde echter meer het doel te hebben gehid om de heeren B en Kuipe-, die elkander te „grazen hadden, te scheiden. Het scheen evenwel dat^ hij deze schoone taak van „scheidsrechter wat al te hardhandig had ten uitvoer gebracht De andere getuigen hadden althnn niet veel ge- merkt van zijn prijzenswaardige intenties. De officier, het telaste gelegde bewezen achtende, vorderde tegen de al te ijverige „broodvechters" ieder 30 boete of 30 dagen Opgelegd werd aan J. B f 20 boete of 20 dagen en aan A Str. f 30 boete of 30 dagen LOS WERKMAN DEBU TEERDE ALS RUITENTIKKER De 22-jarige los-werkman Joh Anth P. te Alkmaar vestigde in den avond van 18 Oc- tober de aandacht op zijn bdangwekkenden persoon door primo eenige ruiten te vernielen in het door den heer Goes. bakker aldaar ge bruik zijnde pakhuis en secundo een winkel ruit te verbrijzelen in het perceel van de firma Vroom en Dreesmann. De heer P stond heden deswege terecht, bewerende, dat de ruiten in het pakhuis waren vernield door een ongeluk, plaats grijpende tijdens het moment dat hij zich onledig hield met het spelen van een „gezelschapsspel", door hem genaamd „kloeten", waarbij een steen als speelmate riaal wordt gebezigd. Op oeze zelfde „toevallige" wijze sneu velde de winkelruit van V. eu D. De steen werd door den heer Geelen gevonden in de etalage van de confectie-afdeeüng en was ■thans keurig verpakt, als „corpus delicti" ter zitting aanwezig. Voorts bleek dat ie heer P. en zijn me-le „kloeteraars' voorat eenige glaasjes bier hadden geconsumeerd. Aangezien de getuigt de Graaf een ver klaring aflegde in strijd met de door hem bij de politie afgelegde verklaring, werd in specteur Zoll opgeroepen, deze deelde echter mede het verhoor niet te hebben afgenomen Op grond daarvan aanhouding der zaak tot 19 januari, teneinde den verbalisant te hooren. EEN ONGEVRAAGD ENONGEWENSCHT OORDEEL De niet verschenen heer Egedius v. d. Z. had te Wervershoof in den nacht van 9 op 10 Nov. in het openbaar de surveilleerende vertegenwoordigers der rijks- en gemeente politie beleedigd door hen kwajongens te noemen. Deze heer staat op de „Zwarte lijst" en ongunstig bekend, maakt veel misbruik van sterken drank en is goed gesitueerd. Eisch dus een stevige boete en wel f 70 boete of 70 dagen. Vonnis f 40 boete of 40 dagen. HET EERZAME „HANDWERK" MISBRUIKT De 33-jarige arbeider Hendrik R. te Uit geest stond terecht ter zake mishandeling van den uitvoerder Verdonk. welken heer hij op 17 October in het café van den heer Heinis een slag in het gelaat toebracht, zulks naar aanleiding van het feit dat de heer Verdonk geen aanleiding vond, hem als arbeider te engageeren. Te voren was de heer Verdonk nog zoo edelmoedig geweest den verdachte een borrel te offreeren. Verdachte, die ver van diploma- °Ptrad beweerde in drift gehandeld te ben, omdat hij met werk werd gepasseerd Hph h™ wanJ z?° krachtiK aan, dat ae tan den door Verdonk s lip drongen. isch tegen den voor diverse feiten veroor- deelden verdachte f 60 boete of 60 dagen. Uitspraak 40 boete of 40 dagen. ACH}ER DE LANGOOREN HEEN gezeten. u .u'")ange los arbeider Klaas H. te Koe dijk, thans in voorarrest, welke was getoSd met een karakteristiek keelbaardje, stond terecht wegens diefstal van eenige koni nen eigendom van den veehouder P. L. de WilH* te Bergen, welk strafbaar feit was gepleegd in den nacht van 10 op 11 Nov Eenigen tnd te voren was verdachte op het erf geweest van uen boer om werk te vragen en had toen zeker meteen ..poolshoogte" genomen. Ge adviseerd werd een voorwaardelijke veroor- deeling. Echter werd als voorwaarde gesteld verdwijning van den onhygiënischen kiespijn- baard Naar het scheen,-souffreert deze patiënt aan ee.i chronische vervuiling. Zijn vrouw heeft om deze reden alreeds de vlucht genomen. De zaak werd oaarop geschorst tot 19 Januari. ONAANGENAME BETITELINGEN. De heer Arie Boon te Broek op Langendijk werd op 14 November niet aangenaam ge troffen door de houding van zijn dorpsgenoot de 30-jarige bloemkool-koopman Gerrit B., die hem kwalificeerde als 'n schuit nuiche- laar en phariseeër. De reden van deze minder waardeerende beoordeling bestond in de kwaliteit bloemkool, door den heer Boon aan i Gerrit B geieverd- 1 De mooie kool lag boven en onder bevon den zich de minder mooie exemplaren. Eisch 10 boete of 10 dagen. Vonnis 7 boete of 7 dagen. WEER 'N BIERFLESCHJESWERPER. De heer Dirk G., 'n 19-jarige landbouwers telg te Anna Paulowna, had zich te verant woorden wegens mishandeling van den heer A. Slikker, die hij in den avond, trots de waarschuwing van den politierechter, een bierfleschje in het gelaat wierp, waardoor Slikker bloedend werd verwond. De bier- fleschjes-jongleur erkende het feit, dat ge pleegd was in het café van mej. de wed. Sanders aan den Ruigeweg te Oudesluis en gaf de schuld aan zijn zenuwachtigheid. De politierechter achtte deze zenuwstoring geen geldige verontschuldiging, doch zijn nadere verklaring bracht aan het licht, dat verdachte was opgetreden om zijn broeder, die in de be nauwdheid was geraakt, te verdedigen. De heer Slikker, de mishandelde, werd door den rijksveldwachter de Beurs afgeschilderd als 'n persoon, die niet zoo bijzonder gunstig be kend staat Hij wordt gesignaleerd als 'n ruziezoekend persoon. Nadat alle getuigen waren verhoord, kwam de officier tot de neerslachtige conclusie, dat de zaak op de zitting steeds zwakker en zwakker was ge worden en dit verval van krachten aanleiding gaf om vrijspraak te verzoeken, wegens be- wijsgebrek. De politierechter onderschreef deze opvat ting door Dirk vrij te spreken. EEN ALLESBEHALVE GALANTE BEHANDELING DOOR EEN ACHTERNEEF De 30-jarige landbouwer Hermanus P. uit Nieuwe Niedorp verscheen in het reeds lang ingetreden winteravonduur voor den politie rechter, ten einde rekenschap af te leggen van het hem telaste gelegde feit, dat hij op 12 November aldaar mejuffrouw Catharina Pooland, de echtgenoote van den heer A. Botman, welke dame hij op 12 November volgens dagvaarding bij de keel had gegre pen, op den grond geworpen en haar her haaldelijk cp het hoofd had geslagen. Dit gebeurde in het café «an Botman aan den Ooyevaarswëg, alwaar beiden woonachtig zijn. Verdachte zat per rijwiel achter het jon getje van Schrama aan, waarop mej. Botman hem een kinderachtige lummel noemde. De beieedigde heer P. ging haar toen te lijf en ranselde onder meer iS krulspelden uit haar gulvenoe lokken Mej Botman moest zich onder behandeling van dokter Pool stellen en zocht later haar toevlucht .bij het beroemde geneeskrachtige bureau „Spirea". Zij overlegde een nota van f 7.75 van ge leverde zenuwdranken. Dr. Poo' had gecon stateerd dat haar heiligbeen gekwetst was. maar „Spirea" moest de geschokte zenuwen weer restaureeren. De verstandhouding tusschen partijen is niet van de aangenaamste. De heer Hermanus P. beweerde uit noodweer te hebben behan deld. Hij had haar niet geslagen maar afge weerd, omdat zij hem op den arm krabde. De rekening van „Spirea", gedekt door de handteekening van een Mondarts! werd ge annuleerd. De officier, hoewel verzachtende omstan digheden aannemende, achtte het feit toch ernstig en requireerde f 30 boete of 30 da gen, benevens toewijzing van de vordering van dr. Pool a 2. Verdachte werd daarop veroordeeld lot 30 boete of 30 dagen en schadevergoeding aan mej. Botman van f 2 wegens medische onkosten. AANGEZICHTSSLAGEN UITGEDEELD De 20-jarige landarbeider Nicolaas Pieter K te Wieringen had zich op 19 November schuldig gemaakt aan mishandeling van den veehouder Cornelis Klein, door hem een slag tegen zijn reukorgaan toe te dienen. De hee ren kregen een eenigszins hoogloopende kwestie over de schapen van den „landarbei der", die over het land van Klein liepen, om dat de afscheiding niet in orde was. Eisch 15 boete of 15 dagep. Vonnis conform eisch. DE BETRAPTE NAAKTLOOPER. De 28-jarige timmerman Joh. F. stond te recht naar aan iding van de omstandigheid, dat hij zich op 24 Aug. geheel ontkleed had vertoond op den Kanaaldijk onder de gem Bergen en alzoo zich had schuldig gemaakt aan openbare schennis der eerbaarheid. Deze slotzaak werd buiten tegenwoordigheid van publiek behandeld. Sluiting. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting der Meervoudige Strafkamer op Maandag 6 Januari 1931. Geen uitspraken, doch behandeling van aangehouden en nieuwe strafzaken. DE BEZWAREN VAN ARTIKEL 453. De uitgestelde zaak tegen den arbeider Willem K. te Alkmaar, die in hooger beroep was gekomen van een veroordeeling door den kantonrechter tot opzending naar een rijks werkinrichting ter zake openbare dronken schap bij herhaling, werd heden door de Meerv." Strafkamer voortgezet met het hooren van den heer Wiggers, reclasseerings- ambtenaar. Het rapport voor een voorw. ver oordeeling luidde niet gunstig. Beter werd gevonden het uitgesproken vonnis voor- loopig niet te executeeren en af te wachten de gedragingen van den veroordeelde. De ver dachte opposant beweerde sinds dien zich niet meer aan misbruik van sterken drank te hebben schuldig gemaakt, doch volgens het rapport der Aikmaarsche politie, zou ver dachte in den nacht van 31 December be schonken zijn aangetroffen in het Groot Nieuwland, waarop de opposant repliceerde, op bewusten datum zich te hebben be vonden in Den Helder, zoodat hij dien be- schonkene niet geweest kon zijn. De waar- raming der politie zou dus berusten op een mystificatie, wat echter, gelet op de ken merkende persoonlijkheid van verdachte, toch wel wat onwaarschijnlijk lijkt. Een feit is evenwel, dat de heeren in den verdachte geen overmatig vertrouwen stelden. De officier vorderde vernietiging van in eerste instantie gewezen vonnis op juridi sche gronden en vorderde 3 dagen hechtenis en 3 maanden opzending naar de rijkswerk inrichting' te Hoorn. 'N OVERTREDING UIT DE OUDE DOOS Voor de zooveelste maal diende heden weder het overtredingszaakie tegen de 24- jarige dienstbode, mej Hermina K., geboren te Alkmaar en wonende te Alkmaar welke jonge dame door den kantonrechter aldaar was veroordeeld wegens het rijden zonder licht te Bergen in den nacht van 23 Juli 1929. De rijksveldwachter Vermeulen, die in- tusschen weer 'n paar jaar ouder was ge worden, had het feit geconstateerd en pro ces-verbaal opgemaakt. De verooi deelde, die zich ten onrechte gestraft achtte, was van dit vonnis in hooger beroep gekomen, doch de behandeling in appèl moest om verschillende omstandigheden telkens worden uitgesteld. De appèllante beweerde, niet zonder licht te hebben gereden, doch onmiddellijk bij het be speuren dat het licht weigerde, te zijn afge stapt. Zij was bezig met den heer die haar vergezelde, de lantaarn na te zien, toen de rijksveldwachter verscheen om proces-verbaal op te maken. De verbalisant bleef echter pertinent bij zijn proces-verbaal. Hij.had de juffrouw zien rijden op een onverlicht rijwiel en haar van dit rijwiel in dien toestand zien afstappen. De heer Vermeulen merkte ihierbij op. drt de houding van appèllante destijds niet zeer welwillend was NaCat hij op de over treding had gewezen, kwam pas de andere persoon in gezelschap van mej K., er bij. De heer Jacobus Veen, 'n 24-jarige arbeider te Alkmaar, die niet al te best met den pre sident scheen te kunnen opschieten en be zwaren ontwikkelde tegen den gebruikelijken eed, teekende daarop het bekende formulier en volstond na voorlezing met de belofte. Deze getuige sloot zich geheel aan bij de verklaring van mej- K. en liet uitkomen dat de verbalisant het al of niet opmaken van het proces-verbaal afhankelijk stelde van de erkentenis, dat wèl zonder licht was geredeen Hij verdacht den verbalisant van leugens te decitceren, 'n manier van uitdrukken, waar op de president aanmerking maakte. De heer Veen bleef bij zijn opvatting en beweerde zélf een tegenstander te zijn van het misbruik zonder licht te rijden. Hij ver keerde echter in dit speciale geval in de meening, dat hier ten onrechte proces verbaal was opgemaakt en bleef bij die op vatting. Na een langdurig onderzoek verkreeg ten slotte de officier het woord, die na de diverse verklaringen de revue te hebben laten p >- seeren, tot de conclusie kwam dat de laaisie getuige zich op een verkeerd str .dpunt stelde, zooals uit zijn optreden moest worden ge destilleerd. De officier hield zich dus aan de verklaring van den rijksveldwachter, die als een betrouwbaar ambtenaar kon worden aangemerkt en vorderde per saldo bevesti ging van het gewezen vonnis. VRIJPOSTIGE HONDEN NIET TOT DE ORDE GEROEPEN. De 20-jarige vrachtrijder Petrus de Gr. te Egmond aan Zee had volgens relaas «an den jachtopziener Nols van den heer v. Vliet op 17 Augustus in het jachtveld in de duinen konden laten rondsnuffelen en deze nieuws gierige huisdieren als toen niet terug ge- roejren. Voor dit feit was hij door den kanton rechter veroordeeld tot 15 boete en van dit vonnis in hooger beroep gekomen, welk appèl' heden werd behandeld Appèllant, die destijds in gezelschap was van zekeren Engelsman, 'n pensiongast, beweerde evenals bij eerste behandeling, dat het niet zijn doel was geweest om konijnen te stroopen en ont kende dat zijn herdershond een konijn had doodgebeten. Een hond behoorde aan appellant en de andre aan genoemden Engelsman, 'n jongmensch uit Den Haag als we ons niet vergissen. De officier wierp juridische bezwaren op tegen het in eersten aanleg gewezen vonnis requireerde vernietiging en vorderde opnieuw veroordeeling tot f 15 boete of 10 dagen. DE STROOP LUSTIGE GROND WERKER. De 24-jarige zwaar gebouwde grondwer ker Willem O. te Wieringen was door het kantongerecht te Helder veroordeeld, omdat hij zich op 11 Januari 1929 aldaar op een ojrenbaren weg had bevonden terwijl hij in het bezit was van een zware windbuks en daarbij behoorende patronen. De rijksveld wachter Hazelaar hield hem aan op grond dat hij in een zijner zakken een dooden meer koet vervoerde en constateerde na fouillee ring dat hij ook een windbuks bij zich had. De meerkoet verklaarde beklaagde gevonden te hebben. Deze zaak diende nu in hooger beroep naar aanleiding van het door veroor deelde aangeteekende appèl. Bevestiging van het vonnis des kantonrechters, 5 boete werd" door den officier gevorderd. Kennelijk be staat in strafrechtkringen verschil van op vattingen omtrent de interpretatie van de wapenwet of een windbulks beschouwd moet worden als een schietwerktuig dat gelijk wordt gesteld met een wapen, waarvoor mach tiging wordt vereischt. Het schijnt dat som mige rechtbanken in hooger beroep de in eerste instantie veroordeelden vrijspreken. De officier hield zich echter aan 't zijns inziens juist gewezen vonnis van den kantonrech ter te Helder en requireerde, zooals gerele veerd, bevestiging van het gewezen vonnis. EEN ONBETROUWBARE GEVEL- TOURIST. De 25-jarige ladderacrobaat Johannes T., 'n klein mannetje, woonachtig en werkzaam te Enkhuizen, stond op de plaats der zonda ren naar aanleiding van het minder aanbe velenswaardige feit, dat hij op of omtrent 22 November van het vorige jaar uit de wo ning van den logementhouder J. M. A. Wol- ters aldaar had ontvreemd een ijzeren geld kistje, inhoudende eenige spaarbankboekjes, 'n bedrag van 35 in papier en specie, een spaarpotje inhoudende 0.75, benevens een blocnota. Bedoeld kistje met inhoud was door den glazenwasscher, die veel bij Wolters over den vloer kwam en dus op de hoogte was van de situatie, van onder de matras in de bedstede gepeuterd. Hij was het aanvanke lijk nog niet met zich zelf eens en telde zijn knoopen: doen of niet doen en plaatste eerst het kistje in den tuin, maar ten slotte schonk hij gehoor aan de stem des verderfs en brak- het kistje open en eigende zich den inhoud toe, terwijl hij de spaarbankboekjes verbrand de. Volgens opgaaf van den verdachte zat hii door ziekte van zijn vrouw in geldelijken nood en kon hij aan de verleiding geen weer stand bieden. Het bleek echter wel dat de zwakke broeder reeds eenige malen ook voor waardelijk was veroordeeld wegens vermo gensdelicten. Ook de uitvoering der voor waardelijke sriaf was gelast, zooals de pre sident den verdachte ernstig voorhield. De officier, na verhoor van getuige en verdachte het woord verkrijgend bleek niet zoo hemelhoog tegen den verdachte op te kij ken, noemde, mede op grond van diens twij felachtige antecedenten, het feit tamelijk ern stig en had geen reden anders dan 5 maan den gevangenisstraf te requireeren. Verdach te die het laatste woord mocht hebben, wees er nog op dat hij getuige Wolters had ge waarschuwd het kistje weg te nemen. TEGENWOORDIGHEID VAN ONBEVOEGDEN NIET GEWENSCHT Na de verschijning van den 65-jarigen hardhoorenden arbeider Hendrik Sw uit Enkhuizen, bleek het al spoedig dat de nog aanwezige belangstellenden op de publieke tribune niet lang meer van hun bevoorrechte positie gebruik zouden kunnen maken, aange zien de heer Sm. volgens de tegen hem in extenso uitgebrachte dagvaarding een reke ning had te vereffen, die verband hield met artikel 247 van het wetboek van strafrecht, welke zaak behoorde tot de rubriek, die op deugdelijke gronden met gesloten deuren wordt behandeld. Er werd dan ook ontrui ming van de zaal gelast en het eenige, dat we nog kunnen en willen mededeelen is, dat mr. Thomas uit Hoorn zich had belast met de verdediging van den verdachte. In alle zaken uitspraak op Dinsdag 20 Januari. DE BRANDSTICHTING TE HAARLEM De officier vort justitie in hooger beroep. De officier van justitie bij de Haarlemsc'te rcj'.fbank is in hooger beroep gegaan van het vonnis van deze rechtbank, waarhij de 36- jaricre J. B.. verdacht van brandstichting in de Barteljorisstraat te Haarlem, gepleegd in den nacht van 24 op 25 December 1929, werc vrijgesproken. De cfficier had 2Y- jaar gevangenisstraf geëischt. Brnnenlamid DONKERE TOEKOMST VOOR HELMOND. Thans reeds 1750 werkloozen. De Tel. schrijft: Naar aanleiding van de tijdelijke stopzet ting de; katcenfabrieken ci;r firma P Fen'te- ner van Vlissingen, hebben wij te Helmond nader geïnformeerd naar den stand der werk loosheid, welke de welvaart van deze indus triestad sinds lang ernstig bedreigt en voor de gemeente een ware debacle mcot worden De metste fabrieken in Helmond hebben zeer te lijden van de malaise, welke voornamelijk het textielbedrijf teistert. Ook op de Helm Cacaofabrieken maakt men reeds minder uren en de Draadnagelfatriek van de Gebr van Thiel ligt sinds Juh van het vorig jaar geheel stil. De geruchten over ontslag op de constructiefabrieken van Begemann blijken intusschen niet geheel juist geweest te zijn Wel moest een aantal arbeiders tijdelijk het werk worden opgezegd Op onze informatie was de loco-burge meester van Helmond, wethouder J. J. Ebben, zoo welwillend ons'een en ander over de huidige situatie mede te deelen. Op Van Vlissingen's kati «nfabrieken waren reeds eenigen tijd circa 4GO man gedeeltelijk zon der werk met dien verstande, dat zij een hal ven of een heelen dag of ook wel drie dagen in de twee weken arbeid hadden. Door de stopzetting komen aan die industrie thans 800 arbeiders zonder werk waardoor het werkloozentotaal in deze gemeente op niet minder dan ongeveer 1750 komt. Vijfhonderd arbeiders waren reeds hetzij tijdelijk hetzij gedeeltelijk zonder werk. Op Carp's Garen- tabrieken is de toestand eveneens weinig rooskleurig. In Ramaer's katoenweverijen wordt slechts enkele dagen per week en dan no-g vrij ongeregeld gewerkt. Bij de N.V. Raymakers' Textielfabrieken en ook bij De Wit's Blanket Industry is de arbeidsgelegen heid evenwel vrij goed. Het valt te begrijpen, dat de Helmondsche gemeentefinanciën door een en ander er hoogst bedenkelijk voorkomen te staan. Een 850-tal werkloozen ontvangt een uitkeering uit de steunkassen, doch de gemeente ver leent hun bovendien een kindertoeslag voor zoover zij daarvoor in aanmerking komen. Geruimen tijd heeft Helmond een 250 man op de gemeentelijke werkverschaffing ge plaatst, waar zij voornamelijk grondwerk verrichten. De wethouder hoopte de men- schen hiermede nog ongeveer drie weken aan het werk te houden. Inmiddels doet het ge meentebestuur al het mogelijke om tegen dien tijd een nieuw object van werkverschaffing te hebben Ten slotte vernemen wij nog dat de regee ring reeds eenige verhooging van de werk- loosheidsuitkeering in het vooruitzicht heeft gesteld. Het zal echter zeer de v.raag zijn of deze in de gegeven omstandigheden voldoen de zal zijn om deze nijvere gemeente voor een financiëele debacle te behoeden. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Naar de Tijd verneemt, blijft de toestand van den oud-voorzitter der Eerste Kamer, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, zeer ernstig. De patiënt is buiten gewoon verzwakt, daar hij reeds gedurende veertien dagen nagenoeg geen voedsel tot zich neemt. MEISJE BEDREIGD. De dader maakt zich met een andermans auto uit de voeten. Een dokter had gisteren in den laten mid dag zijn auto voor het Diaconessenhuis te Arnhem neergezet. Toen hij het ziekenhuis verliet was de auto verdwenen De politie stelde een onderzoek in, waarbij het volgende bleek: Een negentienjarig jongmensch had op den Raapojischeweg een meisje met een mes bedreigd en was vervolgens met een auto weggereden. Het meisje had het nummer van den auto gezien en onthouden. Het bleek dat men inderdaad met den vermisten auto te doen had. Inmiddels had het iongcmensch zich op het hoofdbureau van politie gemeld eu medegedeeld dat hij den auto op den Zijpschenweg had neergezet Inderdaad werd dt wagen daar gevonden. De jongen is wegens den niet volvoerden aanslag op het meisje ir, arrest gesteld. DE WERKLOOZENRELLETJES TE AMSTERDAM. In den laten namiddag kwamen groepjes werkloozen, van de stempellokalen terugke rende, op de Noordermarkt bijeen. Politie wa» ook weldra ter plaatse, zoowel bereden agen ten als te voet. Er werd steeds tot doorloopen aangemaand, maar telkens keerden de werk loozen. Tot incidenten kwam het niet. Onrust na een protestvergadering. Met steenen gegooid naar de poli tie. De betoogers ten slotte ver spreid. Het werkloozen-agitatie-comité had de werkloozen tegen gisteravond opgeroepen voor een vergadering in het gebouw „Water- loo" op het Waterlocplein. Een paar honderd man had aan dien oproep gevolg gegeven. Tijdens de vergadering stond nog een hon derdtal in greepjes op het plein om na af loop der bijeenkomst mee te gaan „trekken" Tegen half 10 liep de vergadering af. Op het plein was veel politie, waaronder eenige rui ters. Het doel van de werkloozen was om naar den Dam te gaan. In groote groepen gingen zij door de St. Anthoniebreestraaf, waar de politie een deel uiteen dreef. Ook in de Hoog straat en in de Damstraat werd tegen de be toogers opgetreden Door allerlei zijstraten werd ten slotte de Dam bereikt Met een acht tal ruiters werd door de politie gepatrouil leerd en zoo nu en dan gechargeerd. Ooit in de omliggende straten werden de betooger» verjaagd. Op den O. Z. Voorburgwal werd iret steenen naar de politie geworpen. Een charge, waarbij flinke klappen vielen, volgde. Op den N. Z. Voorbrugwal, Paleisstraat, Nieuwen Dijk, het Damrak, zelfs op de Mar telaarsgracht werd de menigte, waaronder zeer veel nieuwsgierigen, verspreid. Tegen half elf werd het al veel rustiger op den Dam en omgeving Tegen elf uur rukte een groot deel van de politie in en keerde de rust weer. WERKLOOZENRELLETJES TE HAARLEM. Een inspecteur gewond Nadat Maandagavond in het Brongebouw een protestvergadering was gehouden, waar o.a. het raadslid Oversteegen en mr. Simon de Jong uit Amsterdam het woord voerden, hebben 'de werkloozen te Haarlem gister den geheelen dag weer in de stad gedemonstreerd. Daarbij is het op drie plaatsen, n.1. op de Groote Markt, Parklaan en den Jansweg, tot botsingen met de politie gekomen, waar bij deze van de blanke sabel en den gummi stok gebruik maakten om de menigte uiteen te jagen. Een inspecteur van politie die een persoon wilde arresteeren, omdat deze weigerde door te loopen, is daarbij gewond, doordat juist op dit moment een agent den man met zijn sabel eenige klappen gaf, waarvan één den inspecteur op de rechterhand trof. Hij moest naar een ziekenhuis worden ver voerd, waar hij is verbonden. De arrestant is in bewaring gesteld. N.V. PHILIPS CONTRA NE DE RL. RADIO WERKEN. In de proefprocedure betreifende den oflt vang en de strekking van Octrooi Nr. 7684 welke voor den geheelen Nederlandschen Radiohandel tusschen de N. V. Philips en Nederlandschc Radio Werken te Utrecht ge voerd wordt, is gister in eerste instantie door de Haagsche rechtbank een voor Philip» gunslig vonnis gewezen Waar overeengeko men is deze aangelegenheid tot in hoogste in stantie door te voeren, zal van dit vonni» worden geappelleerd. EEN TOLGAARDER VERDWENEN. Te Hazerswoude wordt sinds Maandag morgen vermist de tolgaarder P. Plomp. Zooals gewoonlijk heeft hij 's morgens om zeven uur zijn woning verlaten om zijn post aan den tol te betrekken Na daar korten tijd geewest te zijn. is hij echter per rijwiel weer vertrokken en tot dusver nog niet terug gekeerd. Men vermoedt dat hem een ongelul is overkomen. NED. REISVEREENIGING Het nieuwe hoofdbestuur van de Ned Reisvereeniging heeft in ziin eerste vergade ring de functies verdeeld. Gekozen ziin: tot voorzitter de heer J. G. P Sabel te Haarlem, tot secretaris de heer J. Panman te Haarlem, tot penningmeester de heer A. C. Dijkman te Rotterdam; mr. W. Osinga, J. G. Beurs en J. van Ettinger werden benoemd tesp. tot on dervoorzitter, 2e secretaris en 2e penning meester. EERSTE KAMER. Een vergadering van vijf minuten. De Eerste Kamer hield gisteravond weer een van haar bekende presentiegeldvergade ringen, weike, naar de Tel. meldt, vijf minu ten in beslag nam en waarin werd medege deeld, dat twee leden verhinderd waren aan wezig te zijn. Daarna werd de vergadering gesloten. ONGELUK BIJ HET SPEL. Een pijl in het oog Zondagmiddag was een tweetal knaapjes met een zelfgemaakten pijl en boog in het Nauwe Geldeloozepad te Haarlem aan het spelen. Ongelukkigerwijs trof een der jongens den negenjarigen G. K. in het linkeroog. Hevig bloedend viel deze bewusteloos neer De jongen zal volgens den dokter zijn oog moeten missen. DE NIEUWE KERK TE DELFT. De sinds lang ïoodige restauratie van dt Nieuwe Kerk te Delft is door het inkomen van eenige giften en door het beschikbaar stelten van een verder bedrag uit de kas der kerk voogdij mogelijk geworden. De kerkvoogden hebben het restaureeren van het transept (raming f 170.000) opge dragen aan de fa. J. Naaktgeboren Zonen te Deift. KORTE BERICHTEN. Na 45 jaar sinds 1885 burge- meester van Friezenveen te zijn geweest, hee;t de heer I. C. Bouwmeester tegen i Mei a.s. ontslag uit dat ambt gevraagci,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7