DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „Bewonderen van het Heelal" hoe de^werkloosheid te bestrijden. Buitenland trenbotsing veroorzaakt ontploffing. 1931 Hoofdredacteur: T|. n. adema. i33e Jaargang. VOLKSUNIVERSITEIT. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groot* contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de NV. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. TOSTER tk ZOON, Voordam C 9, post giro 370S0. Telef. 3, redactie 33. Deze Courant wordt ELKEN AVOND behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet gebeele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. UO\»EK» 4» 8 J l\t AKI Au. ft Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Dagelijksch owerzich h Nieuwe gezichtspunten van minister Dietrich. Werkloosheid! Ziedaar een woord, dat men elke dag, op elk oogenblik en overal kan horen, niet in Nederland alleen, maar we zouden wel willen zeggen in alle lan den der wereld. Hadden we niet gisteren nog een berichtje in onze krant, waarin sprake was van een vermeerdering der werkloozen in Engeland met een 240.000 man in één week? En komt niet juist vandaag uit New-York bericht, dat in Amerika eenige millioenen menschen zon der werk zijn? Overal heerscht werkloosheid en de kans op verbetering in de eerste week is gering, isnihil! Maar, de Duitsche rijksminister van finan ciën, Dietrich, heeft dezer dagen te Stuttgar; in een bijeenkomst der deinocratische partij een rede gehouden en daarin nieuwe ge zichtspunten inzake de bestrijding van de werkloosheid ontwikkeld. De minister zeide, zooals de N. R. Crt. meldt, dat de milliar- den, die het rijk zal moeten opbrengen ter ondersteuning van werkloozen, zouden moe ten worden gebruikt om deze werkloozen op te nemen in een productieproces. Daardoor zou de productie tevens grooter worden en zullen de prijzen dalen Dietrich zeide voorts voorstander te zijn van het particulier be drijfsleven en tegenstander van de socialis tische economie. Dit ontheft ons echter geens zins, vervolgde hij, van de verplichting de moeilijkheden te zien en ze te bestrijden. Het voornaamste gevaar ziet hij in het achteruit- dringen van de zelfstandige ondernemingen, op wier vernuft en moed het particulier kapi talistisch systeem opgebouwd is en in de on beweeglijkheid en de economische samenstel ling der groote concerns, die op den duur een gevaar moeten worden door de groote eischen, die ze aan de kapitaalmarkt en aan de banken stellen. De verzekering tegen de werkloosheid heeft de banden tusschen werkgevers en werkne mers zeer verzwakt en het verantwoordelijk heidsgevoel tegenover het gezin. Dit heeft een geweldige nood tengevolge gehad. Ook in vroeger tijden zijn economische systemen ten onder gegaan, toen ze hun taak niet meer vervulden. De vraag is thans, welke midde len bestaan er om de werkloozen inplaats van ze te ondersteunen aan werk te helpen. Voor de werkloozen wordt thans ongeveer drie milliard uitgegeven, dit is zoo geweldig veel, dat alle theorieën en tlle bezwaren van theoretischen aard op den achtergrond ko men en men het wagen moet nieuwe wegen te betreden. We moeten trachten van een be paald punt uit nieuw leven te schenken aan het productieproces, doordat wij de belang rijkste grondproducten ontginnen en tevens de prijzen doen dalen en wel door het steunen van de industrieën die bijzonder veel belang rijke grondstoffeh verwerken. Spr. wenscht dit niet te doen door subsidiën, maar door aan de arbeiders, die nieuw in de bedrijven worden opgenomen, bijslagen te betalen, welke het dalen der prijzen ten goede moeten komen. Daar vier millioen staatsburgers ge vaar loopen tot wanhoop te worden gedre ven, zijn positieve maatregelen alles en be zwaren niets. Dietrich besloot zijn rede met de verzeke ring, dat de regeering gelooft in levenskan sen van het Duitsche volk, ze is niet van plan het roer uit handen te geven en zal zich ook door de vreeselijke verwarringen, die onder 't volk heerschen, den blik op 't practische niet laten vertroebelen. In industrieele kringen schijnt men bijzon der weinig te voelen voor de plannen van minister Dietrich. Men wijst er in deze krin gen op, dat het rijksverbod der Duitsche in dustrie zich onlangs tegen elke subsidie-poli tiek heeft uitgesproken. Bovendien is op het oogenblik geenszins te overzien, op welke wijze de minister zijn plannen in overeen stemming kan brengen met den precairen toe stand van het rijk. In de pers worden de inzichten van den minister natuurlijk ook belicht. De funda- rcenteele gedachte, die de minister heeft ont wikkeld, schrijft het „Acht Uhr Abendblatt" is zeker juist, het is in elk opzicht beter ar beid dan aalmoezen te geven. Bijzonderheden aangaande het plan heeft de minister niet verstrekt en men kan slechts wenschen, dat de regeering zich niet lang bezighoudt met overwegingen van theoretischen aard en ook niet wekenlang onderzoekt, op welke wijze het doel van de beperking van de werkloos heid het best zou kunnen worden bereikt. Er moet thans snel worden gehandeld. Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dat de uitlatingen van Dietrich niet als een reeds door het rijkskabinet aanvaard programma dienen te worden beschouwd. Van den ande ren kant, vervolgt het blad, is niet aan te ne men, dat de rijksminister van financiën deze gedachte in het openbaar zou hebben ont wikkeld, indien hij niet reeds had geweten Jat de andere leden van het rijkskabinet het in groote lijnen met hem eens zouden zijn. De „Vorwarts" vindt de voorstellen van Dietrich fantastisch. Immers wat zal, zoo lang het experiment tot herleving van de in austrie wordt uitgevoerd geschieden met de werkloozen, die geen ondersteuning verkrij gen? De „Berliner Börsenkurier" verwacht ook niet veel van het voorstel, daar de toestand op kunstmatige wijze niet kan worden ver beterd. Het parool voor den weg, die dienf te worden ingeslagen, luidt: Het bedrijfsle ven zooveel mogelijk bevrijden van de tus- schenkomst van den staa VREDESCONFERENTIE VAN CHINEESCHE GENERAAL! Te Hongkong vindt op het oogenblik een conferentie plaats tusschen de verschillende Chineesche generaals waarbij vredesonder handelingen worden gevoerd tusschen Kwangsi-generaals en de generaals van Kwantoeng. Echter is een der voornaamste leiders der Kwangsi-generaals door de Fran- sche autoriteiten aan de grens van Toukin bij Naukwan aangehouden. De Fransche autoriteiten willen den Chineeschen gene raal geen dcorreisvergunning verleenen, zoo lang de Nanking-regeering niet heeft vol daan aan den Franschen eisch tot betaling van 20.000 pd. st. schadevergoeding voor de plundering van het Fransche consulaat te Loengtsjau het vorige jaar. ONGERUSTHEID OVER HET LOT VAN FINSCHE VISSCHERS. Tengevolge van een hevigen storm in het Oostelijk deel van de Finsche golf brak het ijs en dreef een groote hoeveelheid vischtuig, in totaal ter waarde van ongeveer 90.000 de zee in. Teneinde hun kostbaar gereed schap te redden gingen in den nacht van Dinsdag op Woensdag 2 visschersschepen me respectievelijk 16 visschers en twee vrou wen op zoek om te trachten de netten te ber gen Woensdag tegen den middag heeft men op een der vuurtorens het laatst een van beide booten gezien die snel in het pakijs verdween. Laat in den middag passeerde gis teren met koers op Leningrad de bekende Russische ijsbreker Krassin en men heeft nog een goede hoop dat deze de opvarenden aan boord heeft genomen, ofschoon men twijfelt of de visschers, die noch voedsel, noch war me kleeren bij zich hadden, den nacht zijn doorgekomen. Verscheidene vliegtuigen zijn uit Helsingfors opgestegen en speuren tot nog toe echter zonder resultaat de Finsche golf af. ROMANONES OVER DE CRISIS IN SPANJE. Verkiezingen ncodig. Behoud der monarchie gewenscht. In een redevoering te Sevilla heeft graaf Romanones, voormalig minister-president en voorzitter van een van de groepen der Libe rale Partij, verklaard, dat het noodig is dat de verkiezingen zoo spoedig mogelijk worden gehouden. Het parlement dient de weerspie geling te zijn van den nationalen wil. Met betrekking tot het Cortes zeide spr. dat, terwijl men wel aan den koning kan vragen de genomen besluiten toe te passen, men hem niet kan verzoeken het Cortes bij een te roepen om den staatsvorm te wijzigen In geval van een gewoon Cortes, waarvan spr. voorstander is, kan dit alleen geschieden wanneer de meerderheid dit vraagt. Dus be halve het koninklijk veto zou geen maatregel de bijeenroeping ervan kunnen beletten Het ergste zou een nieuwe dictatuur zijn, want zij zou even nadeelig zijn voor Spanje en de monarchie als een revolutie. Sprekende over de jongste revolutionnaire beweging zeide graaf de Romanones, dat de regeering erin geslaagd is haar te onder drukken en dat de geslagen wond geen lidtee ken zal achterlaten. Een bestand der politieke partijen is noodig, en alleen oprechte verkie zingen kunnen dezen tot stand brengen. Hij besloot met te verklaren, dat hij een verwoed aanhanger der monarchie is, en vroeg allen zich offers te getroosten voor Spanie en de monarchie. Drie menschen verbrand Op het station Northumberland Park in Tottenham (Londen) heeft gistermiddag een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat drie menschen het leven kostte. Een goederentrein met een benzinetankwa gen kwam in botsing met een locomotief, die een benzinetankwagen duwde. Deze laatste locomotief ontspoorde met den tankwagen, waardoor brand ontstond. Het vuur sloeg over op den tankwagen van den goederen trein waardoor een vreeselijke ontploffing volgde en de brandende benzine over de rails stroomde. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat drie treinbeambten, waaronder een ma chinist en een conducteur niet meer weg kon den komen en levend verbrandden. Eerst na drie uur kon de brand gebluscht worden. COMMUNISTEN-AMOKMAKERS. Aanvallen met dolken op weer- looze wandelaars. Tijdens de aanwezigheid van den rijkskan selier deden de communisten te Insterburg aanvallen op nat.-socialisten en niets kwaads vermoedende voorbijgangers, waarbij o.a. drie nat.-socialisten door dolksteken zwaar gekwetst werden. Men heeft hier te doen met een systematisch voorbereide actie. De daders verdwenen spoorloos, zoodat zij niet konden worden gevat. In totaal zouden vijf personen zwaar en drie licht gewond zijn. De daders sloegen ook ruiten in en riepen: weg met de regee ring! HET KANAAL VAN KORINTHE VERSPERD. Tengevolge van de voortdurende aard schokken in Griekenland hebben bij het ka naal door de landengte van Korinthe op verschillende plaatsen aardverschuivingen plaats gehad, waardoor het kanaal voor de geheele scheepvaart is versperd. DE UITVAART DER DOODGESCHOTEN RIJKSBANIER-LEDEN. In de Saalgau Friedrichsbahn te Berlijn heeft gisteren de uitvaart plaats gehad van de in den Oudejaarsnacht door onbekende fascistische daders doodgeschoten leden van den Rijksbanier Zwart-Rood-Goud. Er was zeer veel publiek op den been. Een groote troep communisten trachtte den stoet in de war te sturen, waarop de politie charges uit voerde en gevoelige klappen uitdeelde. Eerst toen de stoet bij het Crematorium was aan gekomen, slaagde zij erin de nieuwsgierigen op een afstand te houden. HET LAND VAN DEN ALMIGHTY... REVOLVER. Drie aanslagen te New-York. Leden van misdadigersbenden hebben Dinsdag eenige aanslagen gepleegd. In een banketbakkerij op den Broadway werd een jong meisje door een onbekend gebleven da der doodgeschoten. Een jonge Italiaan, oud lid van een dievenbende, werd met een revol verschot in het hoofd dood op straat aange troffen. Men vermoedt hier met een wraak neming te doen te hebben. In Brooklyn schoten eenige bandieten van uit een auto een koopman dood, waarna zij dezen beroofden. SLACHTOFFER? DER BERGEN. De gruwelijke ongelukken der jongste weken. Sneeuwstormen overvallen skiloopers. Het noodlot heeft gewild dat zich met korte tusschenpoozen in de Fransche alpen eenige zeer ernstige bergongelukken hebben voorgedaan, zegt het Hbld. Allereerst werden zes ski-loopers het slachtoffer van een lawine op de berghellin gen van Chenaillet bij Clavières, even over ae Italiaansche grens. Het gezelschap be stond uit een industrieel uit Roubaix met zijn beide jeugdige z#ons, een referendaris bij den Conseil d'Erat uit Jony-en-Josas (dep. Seine-et-Oise) met zijn zoon, en een Parijsch student. Zij hadden Zaterdag hun hotel in Clacières verlaten om een ski-tocht te maken. Toen ze 's avonds nog niet terug waren werd de Fransche en Italiaansche gendarmerie er van in kennis gesteld. Een detachement van honderd ski-loopers van het 159e regiment infanterie uit Brian^on werd uitgezonden. Uit de sporen kon worden opgemaakt dat het gezelschap over de bergen Frankrijk had wil len bereiken, doch op de hellingen van Cre- nailliet door een lawine was overvallen. Op de plaats, waar de lawine is neergekomen, houdt elk spoor op. De sneeuw ligt hier tien meter dik, zoodat het voorshands onmogelijk is de lichamen der ongetwijfeld verongelukte ski ërs te vinden. De tijding van het ongeluk heeft de be trokken gezinnen in diepen rouw gedompeld. De familieleden der omgekomenen hebben zich onverwijld naar Clavières begeven. Tegelijkertijd zijn twee jeugdige Parijze- naars, een student in de medicijnen en een student in de pharmacie, op de Collette-de- Gily, boven Abries (Boven-Alpen) eveneens het slachtoffer van een lawine geworden. Een der studenten wist zich los te werken, doch de andere verdween onder de sneeuw. Ten slotte heeft de Col des Frettes bij Pei- sey-Nancroy (Savoye) vier slachtoffers ge- eischt. Vief jonge vrienden, te Parijs en Saint-Cloud woonachtig, zouden den Col des Frettes beklimmen, een moeilijke, doch naar het heette ongevaarlijke tocht. Toen ze niet terugkeerden begaven zich reddingsploegen op het pad. Ondanks den geweldigen sneeuw storm, die den geheelen dag over het z.g. Massif des Têtes woedde, doorzochten zij het geheele gebied. Zonder resultaat. Geen stok, geen kleedingstuk, niets kon eenige aanwijzing geven omtrent het lot der onge lukkige toeristen. Speurtochten naar verdwenen toeristen. Na een uiterst moeilijken speurtocht en zwaren arbeid is een hulpbrigade van 100 Fransche alpenjagers erin geslaagd de lij ken van de zes door een lawine bedolven Fransche toeristen in de Alpen bij Briangon te vinden. Onder hen bevond zich een vader met twee kinderen. De zes toeristen waren Zaterdagmorgen bij een poging om een 24CO meter hoogen bergtop te bestijgen door een lawine verrast en bedolven. Het zoeken naar de nog steeds verdwenen vier toeristen en naar de studenten uit Parijs heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Waarschijnlijk zal het wel duren tot het smelten van de sneeuw in het voorjaar, voordat men hun lijken zal kunnen vinden. DE BEROOVINGEN E.D. IN NEW-YORK. Talrijke arrestaties. In verband met het in den laatsten tijd weer sterk toenemende aantal beroovingen, overvallen, schietpartijen en andere misdrij ven is de New-Yorksche politie een krachtige actie begonnen en heeft in de iaatste dagen verschillende verdachte personen en misda digers, ook zonder dat er directe aanklacht tegen hen hangende was, gearresteerd. POGINGEN TOT VERNIETIGING VAN DEN CUBAANSCHEN SUIKER- OOGST. Uit Havana wordt gemeld, dat gisteren tengevolge van brandstichtingen, die door de systematische wijze waarop zij plaats von den het vermoeden wekken, dat het initiatief er toe was genomen door een complot van samenwerkende personen, in de provin cie Matanzas op Cuba in totaal 4500 ton suikerriet op het veld werd vernield De regeering van president Machado is in het bezit van uitvoerig documentenmateriaal waaruit blijkt, dat de deelnemers aan het complot willen trachten voordat op 15 Jan. a.s. de oogst begint, al het te veld staande suikerriet te vernielen. De militaire autoritei ten zijn gewaarschuwd en hebben maatrege len genomen. Alle suikerrietplantages staan onder strenge bewaking en tegen de brand stichters wordt zonder pardon opgetreden. DE MASSA-MOORDENAAR PETER KURTEN. Verantwoordelijk voor zijn daden. Het persbureau der Justitie te Düsseldorf deelt mede, dat de Düsseldorfsche massa moordenaar Peter Kurten, die geruimen tijd ter observatie in een sanatorium heeft ver toefd, verantwoordelijk kan worden be schouwd voor de door hem gepleegde mis daden. De justitie is thans bezig de acte van be schuldiging samen te stellen. DE ONDERHANDELINGEN IN HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. De hoop op een vrede in de mijnindustrie concentreert zich voor het oogenblik op de be sprekingen tusschen de mijneigenaren en de vertrouwenslieden der mijnwerkers, die gister begonnen zijn in tegenwoordigheid van Gra- ham, minister van handel en Shinwell, minis ter van Mijnwezen. De conferentie werd ver daagd. De ministers zullen aan de voortge zette besprekingen niet deelnemen, doch zich wel voor consultatie beschikbaar stellen. GROOTE BRAND OP MARTINIQUE. Te Pointe-a-Pitre op het eiland Martini- que is gistermorgen een brand uitgebroken, die zich met ongewone snelheid over een ge heele stadswijk uitbreidde. Niettegenstaande alle brandweerbrigades van de stad uit alie macht het vuur bestre den, bleef het echter voortbranden. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten werden er 40 huizen in de asch gelegd. Of er men- schenlevens te betreuren zijn, is nog niet be kend. De Gouverneur van het eiland heeft zich naar de plaats van de ramp begeven. DE LEGENDE VAN DE MARNE. Jcffre verzette zich tot het laatste oogenblik tegen de verdediging van Parijs. Uit de „Populaire" neemt Het Volk het volgende artikel van Paul Faure over maar schalk Joffre over. Faure vraagt zich af of er wel een woord waar is van de gebeurte nissen, zooals zij in de geschiedenisboeken worden beschreven. Hij is tot deze vraag ge komen naar aanleiding van de perscommen taren bij den dood van den maarschalk. Slechts één meening komt tot uiting: Joffre heeft den slag aan de Marne gewonnen, die het lot van den oorlog besliste. Eens te meer, aldus Faure, zegeviert de legende over de werkelijkheid. „Want Joffre heeft zich tot het laatste oogenblik krachtig verzet tegen de verdedi ging van Parijs en tegen iederen slag aan de Marne. Om tot deze beslissing te komen was een krachtig ingrijpen noodig van Jules Guesde in den ministerraad en het gebieden de en dreigende bevel van de regeering. Het plan van den generalen staf was Parijs aan de Duitschers uit te leveren en ergens aan de Loire een veldslag te wagen. Briand heeft dit te Geneve tegenover de journalisten be vestigd en Fernand de Brinon doet hetzelfde in de „Revue de Paris" van 1 Oct.". Faure citeert dan uit een artikel van de Bri non: „Neen, men heeft de geschiedenis van den obrlog nog niet geschreven De gebeurtenis sen vóór den slag aan de Marne, de regee- ringsbesprekingen, gedurende welke Gallie- ni verscheen, met zijn portefeuille onder de arm, om ons in te lichten, niemand heeft ze tot dusver beschreven. Neem b.v. den minis terraad, waarin men de meening van de le gerleiding over het lot van Parijs besprak. Millerand had zich hiermede belast. Hij had gezegd: Ja, Parijs mag niet verdedigd wor den, dat is het advies van den generalen staf. De commissie stond versteld. Eenige le den zeiden: „Het advies van den generalen staf, het beteekent veel, doch de verantwoor delijkheid berust bij de regeering". Mille- rand antwoordde: „Er is niets aan te doen, de generale staf (Joffre) is van meening. dat een beslissing noodzakelijk is". Guesde spreekt. Toen stond Guesde op. Het was den eer sten keer, dat hij in de ministerraad sprak: „Ik ziet wat er aan de hand is", zeide hij. „Gij wilt Parijs uitleveren omdat gij gelooft hierdoor een plundering te vermijden, gij wilt de huizen der rijken beschermen, gij wilt ze toevertrouwen aan het vijandelijke leger; maar op den dag dat de Duitsche troepen door de voorsteden zullen trekken, zullen uit alle vensters der arbeiderswonin gen de geweerschoten knallen. En ik zeg u hier wat er gebeuren zal: uw Parijs zal in de asch worden gelegd". Men keek elkaar aan en hervatte de be sprekingen. Ten slotte besloot men Parijs te verdedigen. Deze beslissing lokte automa tisch den slag aan de Marne en de interven tie van het leger van Gallieni uit. Om Joffre te overtuigen had men het dreigement moeten uiten, dat men hem aan den kant zou zet ten. En Faure besluit: „Het enorme van het geval is thans, dat Joffre naar het Panthéon der groote generaals wordt gebracht, ge kroond met de legende van de Marne". De film van Aarde, Zon, Maan en Ster renhemel. Een „aparte" Ufa-film DONDERDAG 15 JANUARI in het Alkmaarsch Bioscoop Theater. Aanvang 8 uur. Loge 0.80; le Rang 0.50; 2e Rang 0.35. Voor deze bijzondere film bestaat veel belangstelling. Voorziet U nog heden van kaarten aan het Uitleenbureau van de Leeszaal. STOCKHOLM SNELLE GROEI. In tien jaar tijds toeneming der bevolking met een derde. De Zweedsche hoofdstad maakt zoo vertelt het Zweedsch-Internationaal Pers bureau aan het Hbld. tegenwoordig een snellen groei door die slechts zijn evenknie vindt in de eerste helft der 17e eeuw. Bij het begin van den 30-jarigen oorlog telde Stock holm nauwelijks 10.000 inwoners; aan het eind van dien oorlog was de bevolking het viervoud. Na den wereldoorlog vertoonde zich een soortgelijk verschijnsel. In 1920 had Stockholm 450.000 inwoners en thans telt de Zweedsche hoofdstad met voorsteden en tuinsteden rond 600.000 inwoners. De veiklaring voor deze ontwikkeling is te vinden in de economische mogelijkheden, welke Zweden in het algemeen, en de Zweed sche hoofdstad in het bizonder, biedt. Daar bij komt nog het quota-stelsel van Amerika dat een eind heeft gemaakt aan de Zweed sche emigratie. Vroeger emigreerden er jaar lijks 15.000 Zweden naar Amerika; dit ver tegenwoordigde blijkbaar het overschot der landelijke bevolking. Door de ontwikkeling van zijn industrie en zijn handel is Zweden thans in staat meer menschen werk en voedsel te verschaffen dan vroeger. Daar Stockholm het belangrijkste centrum van industrie en handel is, stroomen jaarlijks 14.000 personen uit de provincie naar de hoofdstad, een getal, dat de jaarlijksche emigratie van vroeger zeer nabij komt. De vermeerdering der bevolking heeft het woningvraagstuk in Stockholm op den voor grond gebracht. Gelukkig hadden de vroede vaderen lang vau te voren voorzien welke ontwikkeling de stad zou krijgen en zich de omliggende gebieden verworven. Daardoor is de mogelijkheid geschapen, ten Z. en ten W. van Stockholm uitgebreide tuinsteden aan te leggen waarbij er naar gestreefd wordt dat slechts goede, stevige huizen worden gebouwd. Daar ook in de kom der gemeente nieuwe terreinen voor particulieren bouw beschikbaar zijn gekomen, kan men aan nemen dat ei in de laatste vijf jaar niet minder dan 80000 nieuwe terreinen in Stockholm bebouwd zijn. Hoewel op deze wijze het woningvraag stuk tot algemeene tevredenheid is opgelost, wekt het toenemende verkeer in Stockholm eenige bezorgdheid. Stockholm is grooten- deels op eilanden gebouwd, zoodat er ter regeling van het verkeer nieuwe bruten moesten worden geslagen en tunnels aan gelegd. Daarbij wordt er echter pijnlijk voor gezorgd het eilandenkarakter met zijn na tuurschoonheid te handhaven.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1