delsseizoen, dat er vrijwel geen over schotten Waren. Vooral was dit het ge val met crocusse». Voor hyacinthen wa ren ae prijzen laag, zelfs beneden de pro ductiekosten. Voor de overige artikelen waren de prijzen, alhoewel niet hoog. toch bevredigend te noemen. In verhouding tot het vorige jaar, toen hij sterk achteruitging tengevolge van de vorst, is de export in Liinmen dit jaar flink toegenomen. Omtrent de cultuur in de overige dee- len van ons district zal in het jaarver slag nader worden geschreven. Kaashandel. De kaashandel kenmerkte zich in 1930 door een stuggen gang van zaken. Bijna geen enkele markt gaf een opwekkend beeld te zien. Toch dient geconstateerd, dat tegenover ce prijzen van de land bouwproducten die van de Edammer kaas geen slecht figuur maakten. Boven verwachting bleef de prijs in het hoog seizoen zich om de 40.bewegen. De op de boerderij gen aakte Edammers waren iets duurder, terwijl de boeren- commissic belangrijk meer opbracht. In de laatste jaren neemt het maken van boerenkaas sterk af en dit artikel zal binnen enkele jaren wel geheel ver dwijnen. De oude voorraden van 1929 zijn vrijwel zonder win-! van de hand gedaan. De handel is verder nog getrof fen door enkele verhoogde invoerrech ten, waarover ik in den aanvang mijner rede reeds sprak. De vooruitzichten van den kaashandel kunnen niet rooskleurig genoemd wor den I ermelding verdienen nog de plannen on. naast de eeuwenoude kaasmarkt te dikmaal* een kaasbeurs te doen houden. De aanvoer ter Alkmaarsche kaas markt bedroeg in het jaar 1930: 5547 stapels wegende 0.218.148 K G. De uitvoer uit Nederland van Edam mer 43 plas kaas bedroeg in de maan den Januari/November 1930: 21.993 tons ter waarde van 17.357.000, (in 1929) 21.995 tons ter waarde van 19.450.000. Gecondenseerde melk. De handel in melkproducten had even eens te lijden onder de heerschendj ma laise. De prijzen, die in Engeland, de hoofdmarkt voor gecondenseerde afge roomde melk, gemaakt konden worden, zijn voor het grootste gedeelte van het afgeloopen jaar niet loonend geweest, mede in verband met de boterprijzen, die op een belang'ijk, lager niveau geweest zijn dan in vorige jaren De vraag naar gecondenseerde melk beweegt zich nog steeds in stijgende lijn, hoewel verschillende importeerende lan den door hooge tarieven en andere pro tectionistische bepalingen den afzet van melkproducten steeds meer bemoeilijken De laatste weken van het afgeloopen jaar toonden een opleving, zoodat het nieuwe jaar met vertrouwen tegemoet kan worden gegaan. Vischhandel. Dc Noordzeevisscherij werd uitsluitend door motorvaartuigen uitgeoefend, en wel voornamelijk c'.oor motorbotters, hoewel deze de laatste jaren meer en meer vervangen worden door krachti ger motorkotters. De vischstana in de Noordzee is wat tong, tarbot en schol betreft, weder ach teruitgegaan, hetgeen voor de toekomst voor die visscherij geen bemoedigend teeken is. De visscherij met kuilnetten in de zeegaten, op Texeistroom en de Zuider zee had gelukkig goede uitkomsten. Haring, ansjovis en garnalen waren flink te vangen, de schepen met de krachtigste motoren konden op de beste vangsten bogen. Over het algemeeeu ge ven de totaalbesommingen reden tot tevredenheid. Ook de „trekkers" en „fuikervisschers" langs het strand van Huisduinen, de zandbank Onrust en aan de Texelsche kust hadden een goede haring- en ansjovisvangst en hebbeu daardoor ta melijk goede besommingen gemaakt. Geep is er weinig gevangen en de sar- dijuvangst is dit jaar totaal mislukt. Mosselen werden nagenoeg alleen voor eendenvoer of zaadmosselen ge- vischt. alikruiken en wulken iets min der dan het vorige jaar. Oesters komen slechts sporadisch voor. De zeegrasoogst voor gemaaid nor maal en geviseht zeegras was in 1930 van minder beteekenir. dan gewoonlijk. De vischhandel ondervond den terug slag van den algemeenen economischen toestand en de scherpe concurrentie. Garnalen hadden in de eerste maanden voor menschelijk voedsel weinig waar de. In het najaar kwam er meer vraag en konden de inderdaad goede vangsten vlug opgenomen worden, omdat de vangsten elders weinig beteekenden. De ruime haringvangsten, die het re cord van het vorige jaar nog overtroffen, konden tegen goede prijzen in het sei zoen afgezet worden. De laatste weken van het voorjaarsseizoen liepen de prij zen terug. D- groote ansjovisvangst vooral dee l de prijzen van dit artikel spoedig sterk dalen, maar ook de ongunstige economi sche toestand van onze Oostelijke buren had daarop een ongunstigen invloed. Noordzeevisch, als tong, tarbot en schol vond tegen hooge prijzen gretige koopers. Ook alikruiken en wulken kon den geregeld goede prijzen bedingen. Vooral wulken waren zeer duur. De zeegrasham.el was niet zoo vlug als vorige jaren, de prijzen bleven onver anderd. De totaalomzet van den Gemeentelij ken Vischafslag te Den Helder was wederom beduidend hooger dan in het vorige jaar, dat reed:: een hooger cijfer toonde dan in het voorafgaande jaar. Dit zijn bemoedigende verschijnselen en kan er toe leiden, dat dit bed-ijf zich verder zal ontwikkelen, temeer nog, daai na afsluiting van de Zuiderzee de kansen nog beter zijn, mits er voor de. vaartuigen goede aanleg- en losplaatsen zijn, Bankbedrijf. De groote beurscrisis, die na een lang durig tijdperk van steeds stijgende koer sen in de tweede helft van October van het vorige jaar uitbrak, blijkt een tijd perk van diepe depressie te hebben inge luid met overproductie of ondercon sumptie op rehier elk gebied Het is onder deze depressie, dat de banken het geheele jaar hebben moeten werken en het jaar 1930 is helaas ge ëindigd zonder dat er verbetering is in getreden. Gelijk bijna steeds ging ook deze de pressie gepaard met een zeer ruime geldmarkt. Het promessendisconto van de Nederlandsche Bank werd binnen betrekkelijk korten tijd achtereenvol gens vijfmaal verlaagd en daalde daar door van 6% tot VA Op zichzelf een merkwaardig verschijnsel, daar over het algemeen het disconto der Neder landsche Bank slechts weinig veran dert en dikwijls jaren achtereen het zelfde cijfer aanwijst. De gemiddelde nrolongatie-rente beliep over het eerste halfjaar 2.6747 (tegen 5.2258 in 1929) en over het tweede halfjaar 1930 1.6902 (tegen 4.5759 over hetzelfde tijdvak 1929) gevende een gemiddelde van 2.1825 voor 1930 (tegen 4.9009 voor 1929). Het kan niet anders of deze ongunsti ge factor van zoozeer verlaagde rente moet in de winst- en verliesrekeningen der banken tot uiting komen, terwijl die factor vermoedelijk sterk geaccentueerd zal worden door minder winst op de provtsierekeningen, temeer, daar speci aal wat de effectenprovisie betreft het vorige jaar juist zeer voordeelig was. Tenslotte brengen, zooals vanzelf spréékt, dergelijke depressietijden meer dan géwone risico's mede en leiden zij dikwijls tot liquidatie van onderpanden, die anders voorkomen had kunnen wor den. Intusschen kan als niet te onder schatten lichtzijde worden aangevoerd, dat de tegenwoordige crisis de banken veel beter voorbereid vond dan bij het uitbreken van de crisis 1922/23, toen er, tengevolge van de daaraan voorafgega ne langdurige periode van prijsstijging, vele te hoog opgevoerde credieten lie pen, terwijl toen ook de crisis nog in de hand werd gewerkt door de ongezonde valutaverhoudingen. Middenstand. De toestand in de middenstandsbe- drijven was vooral in de laatste maan den van het jaar ongunstig. De St. Ni- eolaasdrukte viel in het algemeen ge lukkig nogal mede, daar de verwachtin gen te dien opzichte niet hoog gespan nen waren. De seizoengoederen werden zeer slecht verkocht, terwijl de natte zomer veel nadeel bracht. De betalingen gaan in liet algemeen zeer slecht. Vermelding verdient het feit, dat de Kamer van Koophandel het initiatief nam tot het oprichten van avondcursus sen voor de opleiding van winkelperso neel. Nadat zij, in samenwerking met de Middenstandsvereenigingen, de voor bereidende werkzaamheden daarvoor had verricht, heeft zij de cursussen overgedragen aan de betreffende Mid denstandsvereenigingen te Schagen en Alkmaar, alwaar thans cursussen met ca. 100 en 30 leerlingen worden gehou den. Zonder tekort te willen doen aan de overige goede leerkrachten, mag ik toch wel even met erkentelijkheid me- moreeren, dat ons lid, de Heer H. de Raat, bij ontstentenis van den heer Traast, onmiddellijk bereid bleek, be- langelc js de lessen in verkoopkunde te Alkmaar waar te nemen, totdat de heer Traast zou kunnen komen, van wien de Kamer tot haar genoegen inmiddels vele nuttige wenken mocht ontvangen. Ook in de Langendijken zal een cur sus in één der vakken voor de opleiding van winkelpersoneel volgen, waarvoor zich inmiddels 40 leerlingen hebben aan gemeld. Bouwbedrijf. Daar de gegevens over de maanden November—December ons nog niet ten dienste staan, is een zuivere vergelij king met de voorafgaande jaren niet mogelijk. De statistische gegevens van de eerste tien maanden van het afgeloopen jaar wijzen erop, dat de wereldcrisis op het aantal aanbestedingen in ons land geen ongunstigen invloed heeft gehad. Het raadplegen van de grafiek doet ons zien, dat er slechts geringe schom- ip'tingen zijn geweest. Het cijfer van de aanbestede werken over de genoem de 10 maanden van 1930 overtreft n.1. het totaal van 1929 en zal vermoedelijk dat van het recordjaar 1921 evenaren. Werd in 1921 voor ruim 152 millioen gulden aan werken aanbesteed, de 10 maanden van 1930 toouen ons reeds een cijfer van 147 millioen gulden aan. Ook de werkloosheidscijfers van de bouwbedrijven bevestigen, dat van een slechten gang gelukkig niet behoeft te w orden gesproken. Opmerkelijk is het, dat de aanbeste- ilingscijfers voor fabriekswerken ook weder een stijging te zien geven. Al is er veel werk uitgevoerd, toch zullen de flnantieele resultaten voor vele aannemers tengevolge van de felle concurrentie niet erg rooskleurig zijn geweest. De Zuiderzeewerken, waaraan einde September 5136 arbei ders werkzaam waren, worden met groote voort varenheid doorgezet. Op 21 Augustus 1930 lag de Wierin- germeer droog, nadat de bemaling on afgebroken zes maanden was voortge zet en er in totaal ruim 600 millioen M*. water door de beide gemalen was uit geslagen. Hoe zeer de techniek ook op dit gebied is voortgeschreden, blijkt wel uit het feit, dat onze voorvaderen, die de kunst van het inpolderen toch ook reeds terdege verstonden, vier jaren bezig waren om de Haarlemmermeer, die globaal 18 duizend H.A. meet, op 21 Juli 1852 droog te krijgen op het peil van 4 Meter beneden A. P., terwijl thans in zes maanden globaal 20 duizend H.A. zijn drooggemalen, waarvan het peil van 5 M. beneden A. P. in de drie diepst gelegen polderafdeelingen moest wor den bereikt. De Posterijen waren zoo actief om op 1 December 1.1. het eerste poststation „Wieringermeer" in het nieuw verkre gen gebied te openen. De uitvoering van het Westfriesche Kanaleaplan vorderde dermate, dat in de vergadering van de Provinciale Staten van 17 De cember werd besloten over te gaan tot den aanleg van de kanalen Stolpen Schagen, SchagenKolhorn, Alkmaar— Huijgendijk, OmvalHuijgendijk, Huij- gendijkOudkarspel en Oudkarspel Kolhorn en tot vérbetering van den vaarweg over liet Alkmaardermeer. Het stemt tot groote vreugde, dat de Tweede Kamer den betrokken post goedkeurde en dat de Provinciale Sta ten zonder één enkele stem tegen de voordracht van Gedeputeerde Staten hebben aangenomen. Welisw aar neemt door de betere we gen en moderne transportmiddelen het vervoer per as toe, doch goede waterwe- gen zullen daarnaast m. i. noodzakelijk blijven, waarop ik in mijn vorige nieuw jaarsrede reeds uitvoeriger wees. Nu de kroon op het werk gezet is, mag ik allen, die hebben bijgedragen om de uitvoering dezer plannen te bevor deren, namens de Kamer van deze plaats wel hartelijk dank zeggen. In het bijzonder voor den heer Hoogland en de leden van de betreffende commissiën uit de Kamer, die onvermoeid voor de totstandkoming der kanalen ijverden, moet dit resultaat wel een groote vol doening zijn. Minder optimistisch zijn wij gestemd omtrent de tarieven van gas, eiectrici- teit en water, die in ons district gelden. Vooral in de huidige tijdsomstandighe den drukken deze nog veel te zwaar op het bedrijfsleven en ik verzoek de Ka mer in het komende jaar te willen me dewerken om te trachten daarvoor gunstiger voorwaarden te verkrijgen. Uit de u bekende enquête, die in het afgeloopen jaar door onze Kamer is ge houden naar de tarieven van bedrijfs- water, is U o.a. gebleken, dat van de 71 gemeenten buiten ons district, waarvan opgaven werden verkregen, er 68 zijn, die zich in voordeeliger voorwaarden voor de levering van groote hoeveelhe den bedrijfswater mogen verheugen dan onze Gemeenten. Ik vertrouw dat nog in den loop van dit jaar het P. W. N. tarief van 25 ets. per M3. (ongeacht voor welke doeleinden het water wordt aan gewend of welk kwantum wordt afge nomen) aanmerkelijk verlaagd zal wor den, opdat het bedrijfsleven ook te de zen opzichte niet langer in een belang rijk ongunstiger positie zal blijven ver- keeren dan de elders gevestigde bedrij ven. Het lijkt mij onjuist, dat de hoóge kosten van de Provinciale Watervoor ziening, die vooral ook uit overwegin gen van hygiënischen aard geschiedt, in het bijzonder moeten drukken op de afnemers in de aangesloten 104 gemeen ten en niet op de gehèelte provincie, het geen temeer klemt, wanneer men be denkt, dat de dichtbevolkte centra van Amsterdam en Haarlem niet onder de aangesloten gemeenten vallen, en Zaandam (niet 8691) en Alkmaar (met 7382 abonnementen) de plaatsen met het grootste aantal afnemers zijn. Een groot-afnemer te Alkmaar liet zelf pom pen slaan om bedrijfswater te winnen. Alhoewel wij het standpunt van dezen afnemer kunnen begrijpen, moeten wij toch dien kant niet uit, want dan zou den de overblijvenden op den duur mo gelijk nog meer moeten betalen. De las ten dienen m. i. volkomen zuiver ver deeld te worden en de tarieven op een niveau gebracht, clat meer in overeen stemming is met de elders geldende voorwaarden. De wegenverbetering in het District der Kamer hebben wij met belangstel ling en wr.r.rdeering gevolgd. Toch zou den wij, vooral wat de Provinciale we gen betreft, gaarne een belangrijk snel ler tempo van uitvoering zien. De verkeerscommissie zou ik willen verzoeken vooral haar aandacht aan het bruggenvraagstuk in ons district te wijden. De klachten, die ons o.a. over de vlotbruggen te Alkmaar, Koedijk en 't Zand bereikten, zijn van dien aard, dat er dringend noodzakelijk naar een afdoende verbetering dient te worden gestreefd. Met trots voor het kloeke ondernemen wil ik hier het invoeren van den 14- daagschen vliegdienst tusschen Neder land en Indië noemen, waardoor het mogelijk is geworden met de relaties in de koloniën vlotter contact te hebben, hetgeen ook door de gelegenheid tot het houden van telefoongesprekken met de overzeesche Gewesten ten zeerste is bevorderd. Omtrent den arbeid der Kamer ver wijs ik weder naar het uitvoerig jaar verslag, dat binnenkort zal verschijnen. Inzake het Handelsregister zou ik nog even willen vermelden, dat het aantal dossiers op 31 December 1930 bedroeg 8397, terwijl het aantal ter inzage ver strekte dossiers sedert de instelling van het Handelsregister totaal heeft bedra gen ruim 34.000. De cursus in de Spaansche taal, die de Kamer gedurende twee jaren heeft gehouden en waarvan verschillende leerlingen zeer gunstige resultaten boekten, dank zij de uitstekende lessen van mevr. J. L. van Sluys—Barbiers, werd aan het einde van het vorige jaar opgeheven, daar er voor een nieuwen cursus te weinig deelname bleek te zijn. Mijn rede wil ik niet besluiten, alvo rens de heeren Grunwald, Wagenaar en König. die door ziekte niet aanwezig kunnen zijn, namens U allen van harte een spoedig herstel toe te wenschen. Voor de aangename samenwerking, die de Kamer in het afgeloopen jaar van verschillende Colleges, Middenstands vereenigingen en andere organisaties mocht ondervinden, is zij ten zeerste er kentelijk. De ondervonden medewerking van de pers zij hier tevens met waar deering genoemd. Nadat ik nog onzen secretaris en zijn staf gaarne een woord van dank breng voor de wijze, waarop zij zich wederom van hun plicht hebben gekweten, wensch ik U allen een in elk opzicht gezegend jaar 1931 toe! (Applaus). De heer K o 1 s t e r, die zich de tolk acht te van de vergadering, bracht den voorzitter dank voor zijn rede. Hij ook vond het jam mer, dat er eigenlijk niet anders dan over een ongunstigen economischen toestand kon wor de gespróken, waarvan dit district den terug slag ondervindt. Toch meende hij, dat er ook nog wel eenige reden voor dankbaarheid is, want in het buitenland schijnt het no>g veel erger. Groote rampen hebben in ons land niet plaats gehad. Spr. hoopte, dat de volgende nieuwsjaarsrede meerdere gunstige verschijn selen zou geven te memoreeren en dat de Ka mer zal mogen meewerken aan het bereiken ervan. Wederkeerig wenschte hij den voorzit ter in het nieuwe jaar veel voorspoed. De voorzitter dankte hiervoor en deelde mede, dat van den heer Wagenaar een schrijven was binnengekomen met de beste wenschen voor de leden, ook wat hunne zaker betreft. Hij zou spoedig ontslagen worden uit het ziekenhuis. De heeren Kolster en Schmalz brachten nog gelukwenschen over voor de heeren Grunwald en König. Verkiezing voorzitter en onder-voorzitters. De lieer Arntz werd herkozen als algemeen voorzitter (één stem op den heer Grondsma). Als voorzitter van de afd. grootbedrijf werd herkozen de heer Kolster (één stem op den heer Grondsma). Deheer Schmalz werd weder gekozen tot voorzitter van de afd. klein-be- drijf, met één stem op den heer Nobel. Vaste commissiën voor 1931. Op voorstel van den heer K u y p e r wer den de leden der vaste commissiën uit de Ka mer voer 1931 bij acclamatie weder benoemd verklaard. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van den hoofingenieur van den rijkswaterstaat in het arrondissement „het Noordzeekanaal", in antwoord op het door de Kamer gedaan verzoek, dat de beide groote kettingponten over het Noordzee kanaal te Velsen voorloopig in de vaart zul len blijven, terwijl de kleine vrijvarende pont binnenkort door een nieuwe vrijvarende zal worden vervangen. b. Dankbetuiging van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland voor den door de Ka mer toegezonden financieelen steun voor de uitvoering der Westfriesche kanaalplannen. Als voren. In antwoord op een vraag van den heer Grondsma deelde de heer Nobel mede, dat nog niet is te zeggen wanneer met de uitvoering van het werk zal worden aan gevangen. Men heeft het wel al in kaart ge bracht. c. Bericht van den directeur-generaal dc: pesterijen en telegrafie, dat besloten is tot vestiging van een hulppost- telegraaf- en tele foonkantoor in het Westelijk deel van Anna- Paulowna en tot vervanging van het bestaan de hoofdkantoor in het oostelijk deel der ge meente door een hulpkantoor voor drie diensten. Als voren. d. Afdruk van een adres van de K. v. K. te Gouda, gericht aan den minister van arbeid, handel en nijverheid, waarin wordt verzocht te bevorderen, dat de Kamers van Koophan del ten spoedigste worden ingelicht over wij zigingen in buitenlandsche douanetarieven en voorschriften. Als voren. e Afschrift van een adres van de Neder- landsche Kamer van Koophandel te Londen crericht aan den minister van arbeid, handel en nijverheid, inzake de organisatie van den economischen voorlichtingsdienst. Als voren. De telegrammen, welke per telefoon zijn afgeleverd, worden thans op verzoek bovendien kosteloos per post, in de eerstvol gende bestelling, aan huis bezorgd. Wenscht men na de telefonische overbren ging dadelijke bezorging van het telegram, dan kan zulks geschieden tegen betaling van 10 cent voor elk telegram, indien de bezor ging geschiedt binnen den kosteloozen bestel- hngskring. Voor bezorging buiten dien kring is het bodeloon verschuldigd, dat wordt ge lieven voor de bezorging van telegrammen voor dezelfde bestemming. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. g Afschrift van een schrijven van de gt meerite Alkmaar aan den bond van op coöp grondslag werkende zuivelfabrieken m Noordholland, omtrent de beschikbaar stel ling van een lokaal voor het houden van een kaasbeurs op Vrijdag van iedere week van des vcormiddags 9 tot des namiddags \2A uur. De voorwaarden daarvoor luiden: 1. dat ook anderen dan leden van Uwen Bond, op gelijke voorwaarden als de leden, van de beurs gebruik mogen maken; 2. dat de aanwijzingen van den Directeur van het Marktwezen omtrent het gebruik stipt worden oogevolgd; 3. dat beschadigingen aan of vermissing van eigendommen van de gemeente of van derden op uwe kosten door den dienst der ge meentewerken worden hersteld of vergoed. Voor kennisgeving aangenomen. Bedrijfsauto's en wegenbe- lasting. h. Afschrift van een adres van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland in zake de wegenbelastingwet, gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal met ver zoek daaraan adhesie te willen betuigen. De heer mr. M o e n s, voorzitter der com missie voor verordeningen, bracht rapport uil over dit adres. Hij memoreerde, dat het eigenlijk gaat over vijf punten: 1. de 60-da- gen-kaarten. De Bond wenscht die in ruimer mate verkrijgbaar te stellen, opdat ook de kkinere ondernemers daarvan meer kunnen profiteeren. Er zijn zeer veel motorrijtuigen, die slechts nu en dan gebruikt woraen en waarvoor toch de volle belasting moet worden betaald. 2. Men vraagt, dat een 60-dagen-kaart voor een reservewagen overgeschreven zal kunnen worden op een wagen waarvoor eea gewone kaart is afgegeven, en omgekeerd. 3. De Bond wenscht, dat de belasting voot wagens voor meer dan zeven personen (dat zijn de autobussen), welke thans bedraagt 8 per 100 kilo, worde teruggebracht tot de vcor normale wagens geldende belasting van 6 per 1O0 K.G. Met deze wagens is men toch al duur uit, zeggen adressanten, omdat de ondernemer van een autobusdienst steeds reservewagens moet hebben, waarvoor men practisch geen 60-dagen-kaart kan nemen en omdat zij bovendien ten onrechte in de per- soneele belasting zijn aangeslagen. 4. Men wenscht een zoodanige verrekening der belasting, dat niet een deel van een maand voor een volle maand worde berekend 5. Voor kleine wagens, die lasten vervoe ren tot ten hoogste 750 K.G., wil men een lagere belasting met een maximum van 30. Met de wenschen, in 1, 2, 4 en 5 uitge drukt, kon spr. zich vereenigen. Niet echter met die onder punt 3. Hij achtte het niet on billijk, dat voor die groote wagens, die een druk gebruik van den weg maken, meer be taald wordt dan voor de normale. Dat zij in de personeele belasting zijn aangeslagen, mag voor de verlaging van de wegenbelas ting geen motief zijn. De ondernemers die nen met hunne bezwaren daartegen te trach ten te bereiken, dat zij uit die belasting wor den geschrapt. De heer K u y p e r was het met de con clusie over punt 3 niet eens. De ondernemers moeten met die wagens hun brood verdie nen. De voorzitter was van oordeel, dat de autobusondernemers feitelijk dubbele we genbelasting betalen door de verplichting reservewagens te houden ten bate van het publiek. En dan is die belasting nog 25 pCt. hooger dan voor de gewone auto's. Hierte genover staat echter, dat zij een monop.uie hebben voor het personenvervoer, met moge lijkheid van tariefverhooging. Voor de be trokken streken zijn de autobussen reeds on misbaar geworden. Spr. zou ze niet graag zien verdwijnen. De heer Schmalz was het eens met den heer Kyper, in het belang van de com municatie. De heer C o 11 o f geloofde niet dat het pu bliek belang heeft bij de gevraagde belas tingverlaging. De heer Hoogland betoogde, dat me nigeen zou willen dat zijn bedrijf beschermd werd zooals dat der autobushouders. Het argument van wegvernieling door in- Itl tVdvriHtV VII UI VEHHTlKRSACIATJte. 361. Keesje, ons verkeersagentje, zat toevallig met de ster van den maankoning, die hij van den koning zelf heeft gekregen, in de hand. Plotseling hoorde de ver keersagent den man fluisteren: „Als jullie eens een kijkje beneden in het water wilt nemen, dan kun je gerust je gang gaan. Laat je maar zakken, als je cr lust in hebt. 362. En nauwelijks waren ze op den bodem van den vijver gezakt of een flinke snoek, om iederen visscher te doen watertanden kwam naderbij, besnuffelde den agent en het matroosje, maar deed ze verder niks. Keesie vroeg: „Zeg, snoek, kun je ons in beter vaar water brengen, want we willen een tochtje onder wa ter maken en w.e zitten in de modder*

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6