LANDBOUW en VEETEELT- vinciaal nieuws winkel. ooster-blokker. grootebroek. de streek. bakkum. wieringen. bergen. -15918®® tenslef gebruik der autobussen werd door den heer S c h m a 1 z bestreden met de op merking, dat 't snelverkeer de grootste oor zaak is van vernieling der wegen, en niet de autobussen. De heer G r o n ds m a meende, dat de Ka mer zich van advies kan onthouden, omdat de beslissing over het gevraagde toch niet in hare macht ligt. Verschillende heeren waren het hiermee niet eens. Als om die reden geen advies zou mogen worden gegeven, zou er niet veel overblijven, want bijna nimmer heeft de Ka mer de beslissing. De heer Raat ken zich wel vereenigen met het advies van mi. Moens L.r zal w reden vcor geweest zijn om de autobusse zwaarder te belasten. Zij zijn veel lange p den weg dan een luxe-auto gemiddeld, men wil protesteeren tegen dc personeele lasting, staat spr. aan de zijdederau o- busendernemers, maar het geldt hier de w_- geDe voorzitter merkte op, dat 30 pCt van de luxe-auto's slechts ééns per week een tocht maakt en toch moet daarvoor de volle belastine werden betaald. De middenstand kant zich altijd tegen belastingen op de za ken en daarem ook tegen de personeele be lasting. Ten slotte werd het advies van mr. Moens goedgekeurd. Over dat sub 3 werd gestemd. Met 7 tegen 5 stemmen werd besloten geen adhaesie aan dat punt te verleenen. i. Afdruk van een adres van de K. v. K. te Tilburg, gericht aan den voorzitter van den Raad van Ministers, waarin wordt aan gedrongen op wijziging van de Nederland- Bche handelspolitiek. De heer Grondsma stelde voor adhae sie te betuigen. De voorzitter had liever in de Kamer geen discussie over deze zaak. Zouden wij, nu de regeering een afwachtende houding ever de kwestie inneemt, niet beter doen met af te wachten? De heer Grondsma verdedigde zijn op vatting met te wijzen op de houding van den Nederlandschen gedelegeerde op de confe rentie te Geneve, maar spr. trok toch zijn voorstel in. Binnen niet al te langen tijd zullen de omstandigheden zeker zoo zijn, dat de Kamer de zaak wel moet aanroeren. Daarom zou spr. wel wachten. Het adres werd hierop voor kennisgeving aangenomen. j. Schrijven van een directeur-generaai der posterijen, op een door de Kamer ge daan verzoek, dat in het verkeer met België geen brieftelegrammen kunnen worden ge wisseld, daar de Belgische administratie tot invoering daarvan niet wil overgaan. Voor kennisgeving aangenomen. k. Antwoord van den directeur-generaal der posterijen, dat sedert 23 Augustus 1930 giro-kwitantiën bij tweede aanbieding bij 'n bankier betaalbaar kunnen worden gesteld. Deze proef blijft echter voorloopig tot giro- kwitantiën beperkt, daar een derde aanbie ding van gewone kwitantiën niet te onder schatten bezwaren met zich mede brengt. voor kennisgeving aangenomen. 1. Afschrift van een open brief van den Federatieven Boncl van Winkeliersorganisa ties in hei Koloniaal Warenvak, gezonden aan het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, inzake de leveranties van d^ industrie aan coöperatieve vereenigingen. Voor ken nisgeving aangenomen. Tarieven waterleiding. Rapport van de heeren Arntz en Ringers van hun bespreking met de directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland omtrent de tarieven voor levering van water voor industriegebruik. De voorzitter deelde mede, dat het onderhoud had geloopen over de tarieven voor water ten dienste van hygiëne en voor groot-verbruikers. Men was echter niets op geschoten. De directie meende, dat voorloo pig geen wijziging mogelijk was. Als straks het IJselmeer er is, zal een nieuw bedrijf ge sticht worden ten behoeve van de groote verbruikers, en dan zal het allicht anders worden. Spr. had toen geantwoord, dat de Kamer zich waarschijnlijk niet bij dit ant woord zou neerleggen. De heer Raat wees op het groote verschii tusschen den prijs dien de industrie hier moet betalen voor het benoodigde water en dien, welken men in andere provincies in Tekening brengt. Dat verschil maakt de con currentie moeilijk. Spr. meende, dat de bil lijkheid van het verzoek der Kamer niet ont- keud kan worden en zou zich willen wenden tot prov. Staten om de zaak nog eens in ern stige studie te nemen. De voorzitter vond dit idee goed, maar zou vooraf graag een bespreking zien met de Kamers te Hoorn en Purmerend. Het is een groote fout, dat Amsterdam en Haar- 1Lii een e'Sen waterleiding hebben, niet meebetalen aan de sociale maatregelen, die de provincie op zich heeft genomen met het brengen van water in de dorpen. \a nog eenige besprekingen werd beslo ten in deze kwestie overleg te plegen met de Kamers te Hoorn, Zaandam en Haarlem. Een deel van het district van laatstgenoemde Ka mer (Beverwijk) moet ook die hooge tarie ven betalen. Stichting opleiding winkel personeel. Aanwijzing van 3 leden van de onderwijs commissie der Kamer om zitting te nemen in het bestuur van de Stichting „Opleiding winkelpersoneel". De heer Raat lichtte toe, dat de oprich ting van de Stichting noodzakelijk is voor het verkrijgen van subsidie van de gemeente Alkmaar, 't Is eigenlijk een zuiver formeele kwestie. Eenige heeren vroegen nog nadere inlich tingen, waarna op voorstel van den heer Raat als leden werden aangewezen de heer Nobel, voorzitter van de commissie voor het handelsonderwijs en de heeren Arntz en Scheffel. De heer Grondsma bracht verslag uit van de op 9 Dec te Den Haag gehouden ver gadering van de vereeniging „Actieve han delspolitiek", waar verschillende voorstan ders van geheele of gedeeltelijke protectie het woord voerden. Rondvraag. De veer Hoogland sprak zijn verba zing int over het geringe verschil in porto dat nog altijd bestaat tusschen brieven en briefkaarten. Geantwoord werd, dat deze kwestie in de handelscommissie besproken zal worden. De secretaris deelde mede, dat van de veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken"' een klacht was ingekomen over een besluit der Spoorwegen, dat geen wa gons die zwaarder dan met 12000 kilo zijn beladen, ten vervoer kunnen worden aange nomen. De vereeniging zag daarin een groo te belemmering van den handel, omdat juist veel wagons beladen werden met 15000 kilo Spr. zeide. dat de kwestie inmiddels is opge lost, doordat de Spoorwegen hebben beslist t dat voortaan ook wagons wegende 26000 kilo, waar dan afgetrokken wordt het eigen gewicht van 11000 kilo, nog in het verkeer met Warmenhuizen zijn toegelaten. Hierna sluiting HEILOO. De Rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roos je" gaf Dinsdagavond zijn tweede opvoering in dit seizoen. Oudergewoonte speelde men voor een uit verkochte zaal. Het groote tooneel van „De Rustende Jager" was tot de uiterste hoeken bezet. Opgevoerd werd „De Dame uit Osten- de, blijspel in 3 bedrijven door Bulmenthal en Kadelburg. Het stuk is uit de oude doos. In het begin van 1900 werd het onder den naam Jan On geluk herhaaldelijk opgevoerd en trok volk zalen. Is het stuk uit den tijd? Weineen, een getrouwde man, die een rendez-vcus met een jonge dame heeft, kan men ook nu nog wel vinden. Het is geen gemakkelijk werk om de drukke, uiterst beweeglijke rol van „Jan On geluk" goed uit te beelden, doch de heer A. Greeuw Jr. vervulde de rol van Martin Hol lerstadt voortreffelijk. Ook Hildegard zijn vrouw (mej. Jannie Bood) gaf aardig spel, doch bij haar thuiskomst, toen zij het bedrog van haar man kende, had het krachtiger ge kund. Hildegard's vader, de heer Knauwer, werd door den heer C. Vennik goed uitgebeeld, doch in een ander genre is hij beter op zijn plaats. Mathilde, vrouw van Knauwer, werd door mevr. Renesvan Gemcren uitstekend vertolkt. Zij had trouwens een rol, waarin zij zich kan uitleven. - Martna Wendel, nicht van Knauwer, werd matig weergegeven. Mej. Rus moet nog lee- ren. Haar spel had meer van een opgezegd lesje, doch met goeden wil kan zij een goede kracht worden. Een krachtmensch van de bo venste plank was Tobias Krach. De vertol king van den heer A. Roest was zeer goed. Een goed speler kan worden de heer D. van Weelaeren Jr., Hij is nog een weinig met zijn figuur verlegen, doch dat wordt wel beter De rol van directeur van een bioscoop speel de hij niet onverdienstelijk. De heer Jb. van der Kommer Jr. kende zijn rol goed, doch hij moet meer spel geven, meer mimiek is noodig. Hij krijgt meerdere antecedenten voor een goed speler. De Kamer heeft door het uittreden van eenige ervaren leden een gevoelig verlies ge leden, doch we hebben alle hoop, dat de jon ge krachten het zullen aanvullen, maar dan is krachtige studie noodig en vooral geen zelfoverschating. Hoe het publiek op het gebodene reageer de? De lachsalvo's waren niet van de lucht, er is genoten. De tooneelaankleeding van onzen plaats genoot den heer A. Roest was vrij goed. Op kleine details kan meer gelet worden, er be hoorde bijv. in een deftige salon wel een mooier spiegel en een flink portret van de ge liefde van den Rus. Oudergewoonte was de grimmeering van de firma Ridderikhof te Hoorn geheel af. Wat een figuren had hij van de schoonouders van Martin gemaakt Daarvoor alle lof. Ook het muzikale gedeelte onder leiding van mevr. VrijerEecen was behoeven we het nog te zeggen goed verzorgd. Na afloop werd het traditioneele bal gehouden, wat met het oog op den korten tijdsduur van het stuk, nog al belangstelling vond. Gedurende het jaar 1930 werd door de fruit- en groentenvereeniging' alhier ter markt omgezet: aan de gewone veiling van fruit voor 23951.51, aan de klokveilingen van zwarte bessen voor slechts 74.55 en aan groenten voor 761.17. Onder den veestapel van den veehouder C. Schouten Jz. is een geval van miltvuur geconstateerd. Het kadaver is vernietigd. De gemeenteraad alhier heeft jn een spoed vergadering besloten de regeling van cte garantie inzake den provincialen steun door middel van credieten aan tuinders, te aan vaarden. Het bestuur der afd. Grootebroek van de Vereen. Bloembollencultuur heeft be sloten dit jaar een tentoonstelling te houden van getrokken bloembollen. Van talrijke zijden is reeds de medewerking toegezegd. Uit de omzetcijfers van de bekende vei lingsvereeniging „De Tuinbouw"'' blijkt, dat de totaalomzet in 1930 een bedrag van 6% ton minder bedraagt dan die over het jaar 1929. ANDIJK. Bij een onzer kweekers heeft diefstal van lelie-bollen plaats gehad. De politie is den dader op het spoor. BEVERWIJK. a'd. Beverwijk van de S.D.A.P. beleg de Woensdagavond te Wijk-aan-Duin eene bijeenkomst, waar de heer W. v. d. Vall uit Alkmaar optrad met het onderwerp: „De nood der land- en tuinbouwers". Volgens spr. werd, om ons nu maar tot onze provincie te bepalen de grootste nood geleden in het Geestmer-Ambacht, de streek der stapelgroenten. Treffende staaltjes haal de hij aan van de bevolking van Koedijk. Waarom de moeilijkheden zich zoo fel kanten tegen de land- en tuinbouw was volgens hem voor het grootste deel te zoeken in het feit, dat zij, wanneer zij zelfstandig ontreden, te weinig middelen bezitten om bij een paar slechte jaren zich er door te worstelen. Het verstrekken van credieten zooals die in 1923 gegeven werden, achtte hij om de misbruiken welke er toen van gemaakt wer den, niet meer den juisten weg, wel wanneer rijk en gemeenten voeling met elkander in die zaak houden en dat in elke plaats flinke controle op de verstrekte gelden wordt ge houden. Een flinke stap in de goede richting acht te hij de oprichting van Prov. demonstratie- bedrijven welke de spreuk bewaarheid dat „Kennis, macht" is. In niet geringe mate hekelde hij de aanne ming der Vlootwet welke jaarlijks millioe- nen vraagt van onze toch reeds zoo zwaar beproefde bevolking. De eenige weg voor een goede oplossing voor de moeilijkheden in het land- en tuin bouwbedrijf achtte spr. afschaffing van pri vé grondbezit en dat te annexeeren aan den staat, dan eerst, zeide hij, zal de gulden- spreuk „achter de wolken schijnt de zon" be waarheid worden. In de vacature wegens vertrek van den heer P. Noordeman (a.r.) is in den Raad voorzien door de benoeming van den h r C. Versteeg, vertegenw. den groep Protest. Kiezers. De heer C. J. de Jong alhier is te Den Haag geslaagd voor het machinisten examen diploma A. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten, aan den heer M. van Geel alhier voor den tijd van twee jaar, zoodra de tijd voor het instellen van hooger beroep tegen deze beslissing verstreken is, of in ge val van hooger beroep nadat de Kroon heeft beslist, vergunning te verleenen tot het in werking houden van een autcbusdienst van Hypolitushoef naar Schagen en terug. CASTRICUM. Naar wij vernemen, is door den minister van arbeid vergunning verleend om de ver gunning volgens de Drankwet, staande ten name van H. Halff alhier over te schrijven op D. Langendijk mede wonende alhier. Het betreft hier de vergunning welke gevestigd ;s in het café De Harmonie aan de Burgemees ter Mooijsstraat hoek Stationsplein. Naar wij vernemen, is dor de Kroon het aantal vergunningen volgens de drankwet dat maximaal in deze gemeente mag worden verleend verhoogd van 11 op 12, welk besluit ingegaan is met ingang van 1 Januari 1931. Als gevolg daarvan is heden aan W. de Groot te Bakkum vergunning verleend vol gens de Drankwet zijnde degene die als no 1 op de lijst krachtens de Drankwet voorkwam en dus het eerste als zoodanig in aanmerking kwam. Door dit besluit zijn er wederom drie ver gunningen in onze gemeente in het deel dat als Bakkum wordt aangemerkt. Bazar Jeugdherberg. Zooals men weet, bestaat hier in de ge meente een jeugdherberg, welke provisorisch is ondergebracht in de bcerderij Zeeveld te Bakuum op het provinciaal landgoed. Dit is echter slechts een tijdelijke maatregel en nu de Staten van Noordholland in hunne jong- sie vergadering hebben besloten gelden ter beschikking te stellen voor den bouw van een jeugdherberg, welke z.g.n. op het kongsbosch zal verrijzen, welke inrichting, gereed voor het komende seizoen, plaats zal bieden voor 76 nachtverblijvers, wordt hard gewerkt aan de uitvoering van dit plan. Ieder zal ech ter begrijpen, dat meer noodig is dan een ge bouw en 'daarom zal in de volgende maand een bazar gehouden worden in de tooneelzaal van Duin en Bosch, waartoe alle dames en heeren worden uitgenoodigd om deze zoo goed en goedkoop mogelijk te doen slagen. In het comité hebben zitting mevr. Aukes, mevr. Benders, mevr. Hellinga, mevr. Jacobs, mevr. Lommen, Zuster Plas en mevr. ten Raa. Indien men bijdrage, in welken vorm dam ook, wil geven, zullen de bovengenoemde dames die gaarne en dankbaar in ontvangst nemen. Vertrokken personen. P. Henke, E.L., z.b., naar Zaandam - R. Kuiper, N.H., z.b., naar Texel, den Burg P. Timmer, echtgen. A. Smit, R.K., z.b. naar Koedijk. J. B. Waleson, N.H., z.b., naar 's-Gravenhage. S. Doorn, N.H., dienstbode, n. Zijpe N.H. M. W. van der Horst, N.H., geleidster, n. Groningen IJ. Engel, N.H., huishoudster, n. Noord- Scharwoude. B. Jagers, N.H., winkeljuf frouw, n. Rotterdam A. Rol, N.H..dienst bode, n. Oudorp. W. Talsma, D.G., dienst bode, n. Oudkarspel. A. Kieft, N.H., schoenmaker, n. Z. en N.-Schermer. A. W. Klei, G. K., schoenmaker, n. Groningen. G. N. Min, R.K.. z.b., n. Schoorl. J. Th. de Waard, R.K., z.b., naar Alkmaar. F. Wanderer, R.K., dienstbode, n. Middel burg. S. de Vries, D.G., dienstbode, n. Barradeel. A. C. Bosscher, D.G., z.b., n Oude Pekela. A. J. Verbeek, R.K., chauf feur, n. Heiloo. H. J. Toepoel, N.H., ban ketbakker, n. Hengelo. H. J. Schouten, R.K., z.b., n. Maassluis. J. M. Reven- berg, R.K. telegrafist N. S., n. Oldebroek. A. Alberda, N.H., arbeider, naar Alkmaar W. P. Kreb, N.H., banketbakker, naar Amsterdam. E. Out, R.K., z.b., naar Haarlem. N. Alderlieste (echtgen. W. v. 't Hof), z.b., naar Den Helder. A. Kui per, R. K., z. b., naar Eetten en Leur. S. P. A. Ruiter, R.K-, slager, naar Alphen aan de Rijn. A. E. Keizer, R.K., huishoudster, naar Alkmaar. M. J Baljeu, N.H., tim merman, naar Nieuwe Niedorp. G. van der Stoop, R.K., dienstbode, naar Wienn- gen _M. C. Horeman, N.H., z.b., naar Hengelo. C. C. Wijte, R.K., dienstbode, n. Alkmaar. A. M. E de Hoog (echtgeno. M W. Dingemans), z b., naar Haarlem. M. L Goosen (echtgen. Otto), N.H., huis houdster, naar Rotterdam. R. Tönjes, N.H dienstbode, naar Leeuwarderadeel. C e! Weijers, R.K., z.b., naar Amsterdam. B Boorsma, Oerkoopman, naar Gronin gen _j. Korssee (echtgen. C. van Wijn gaarden), N.H., z.b., naar Amsterdam. A. M. van Essen, N.H.. huishoudster, naar Nd.-Scharwoude. J. M. Sluijter, R.K., z.b., naar Wognum. WARMENHUIZEN. Voor de vacante betrekking v^n gem. veldwachter in deze gemeente hebben zich 70 sollicitanten aangemeld. Geboren: Catharina d v. Corn. Dekker en Agatha Afrar Reinders. Cornelia Ma ria d. v. Theodorus te Buck en P. Slijker- man. Nicolaas z. v. Martinus Bruin en B. E. Ligthart. Catharina Theresia d. v. Jac. v. d. Berg en C. M Stet. Cornelia Wilhelm ina Maria d v. Pieter de Groot en W. C. Vooijs. Cornelia d. v. Martinus Blankendaal en M. Nannes. Geertruida IJda d. v. Jacob de Nijs en IJ. Vader. Geertruida Johanna d. v. Wilhelmus Petrus Gieling en D. Bakker. Engelina d. v. Ja- cobus Severinus van Baar en M A. van Lierop. Wilhelmus Joseph Maria d. v. Cornelis Huibers en B. Kalek. Jacobus z v. Antonius Nannes en Tr. Molenaar. Maria Anna d. v. Gerardus Jongejan en A Molenaar. Ondertrouwd: Gerrit Cornelis Stol- ker en Hijke Wiersma te Avenhorn. Nico Duin te Schcorl en Jannetje Delver. Getrouwd: G. C. Stolker en H. Wier sma. N. Duin en J. Delver. Overleden: Maartje Kroon, echtg. v. Gerrit Kroon, 70 j. Maartje Klaver, wed van Simon Dalenberg, 86 i. Wilhelmus Cornelis Dekker, 1 j. z. v. W. Dekker en E. C. Reinders. Cornelia Blankendaal, 2 d., d. v. M. Blankendaal en M Nannes. Loop der bevolking: Bevolking on 31 Dec 1929 1200 m en 1087 vr., totaal 2287 pers.: vermeerdering door geboorte 25 m. en 44 vr., totaal 69; door vestiging 50 m. en 65 vr., totaal 115 pers.; vermeerdering dus van 75 m. en 109 vr., totaal 184 ners. Verminde ring door sterfte 6 m. en 10 vr., totaal 16 pers., door vertrek 81 m. en 75 vr., tot-al 156 pers., geheele verm'dering 87 m. en 85 vr., totaal 172 pers. Op 31 Dec. >^30 waren er 1188 m. en 1111 vrtotaal 2299 perso nen. Aantal huwelijken 26. DE REGEERING ONDERZOEKT VERDERE MAATREGELEN TEGEN DF. CRISIS. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van der Sluis, betreffende de van Overheidswege te nemen steunmaatregelen ten bc' oeve van noodlijdende boeren en tuin ders, heeft de minister van Binnenl. zaken en Landbouw geanwoord: Het is den minister bekend, dat vooral in de akkerbouwstreken landbouwers, als gevolg van de ongunstige uitkomsten van hun be drijf, moeilijkheden ondervinden bij het beta len van pacht. Ook worden door boeren en tuinders, die hun land zwaar verhvpothekeerd hebben, om dezelfde reden moeilijkheden ondervonden met het betalen van rente en aflossing der hypotheken. Enkele gevallen zijn den minis ter reeds ter oore gekomen. Het is den minister bekend dat het provin ciaal bestuur van Noordholland maatrege len heeft genomen, waardoor noodlijdende* boeren en" tuinders worden tegemoet geko men, dat het provinciaal bestuur van Zuid holland de vraag overweegt of aan noodlij dende tuinders in die provincie steun ware te verleenen, en dat enkele leden van de Provinc. Staten van Limburg een voorstel hebben ingediend, strekkende tot het verlee nen van steun aan noodlijdende akker- en tuinbouwers in die provincie. Wat betreft de vraag wat door 's ministers departement zal worden gedaan, wordt ver wezen naar de reeds genomen maatregelen, zooals de verlaging van vrachttarieven voor het vervoer van aardappelen, de heffing van een compenseerend invoerrecht op suiker, de indiening van de ontwerp-Tarwewet en van een ontwerp van wet tot verleenen van steun aan de aardappelmeelidustrie, terwijl voorts de invoering van andere maatregelen wordt onderzocht. Bhinefiland WEER EEN RELLETJE TE AMSTERDAM. Uitgelokt door het publiek op de straat na een vergadering van sta kers, die kalm naar huis gingen. In^verschillende straten en straatjes tus schen Bloemgracht en Westerstraat, en met name in de Eerste Leliestraat, de Tweede Egelantiersdwarsstraat, de Tweede Tuin dwarsstraat en de Tweede Anjeliersdwars straat, die tezamen in rechte lijn een verbin ding tusschen genoemde stadspunten vor men, heerschte gisteravond onder de bewo ners een ietwat woelige stemming in ver band met een vergadering van werkloozen, welke gehouden werd in het bovenzaaltje van café „Populaire", op den hoek van de Bloemgracht en de Eerste Leliedwarsstraat. Vooral het jeugdige element was present: kinderen van beiderlei kunne, zoo tusschen de acht en vijftien jaar, hokten, inplaats van in bed te liggen, in groepen in de straten bijeen en bespraken onder elkander de kans op een relletje met de politie, als straks de vergadering zou uiteengaan. Natuurlijk wa ren ook vele ouderen, voor het meerendeel opgeschoten jongens en meisjes op de been, die zoo'n beetje heen en weer slenterend, wachtten op de dingen, die komen zouden. Van achter de met gordijnen afgedekte ven sters van de vergaderzaal drong af en toe het geluid van hevig geagiteerde stemmen tot op straat door; beneden in het café heerschte het gewone gedoe van eiken avond. Een vrij sterke politiemacht, welke zich bij de Bloemgracht onder leiding van een in specteur, had samengetrokken, nam in den vooravond een afwachtende houding aan; anders werd de zaak echter, toen de Wester toren het uur van tienen hooren deed. Om streeks dezen tijd was de werkloozenbijeen- komst geëindigd en hadden de vergaderden, 17 in getal, zoo ongeveer één voor één het café verlaten om elk zijns weegs te gaan. Blijkbaar viel dit tamme einde bij vele „bui tenstaanders" niet in den smaak, hoe 't ook zij, er begonnen zich groepen te vormen, die hun misnoegen over de aanwezigheid van de politie op luidruchtige wijze kenbaar maak ten. Op order van den inspecteur traden de agenten daarop meer actief op, zoo werden enkele charges uitgevoerd, waarbij klappen en schoppen werden uitgedeeld. 'Toen een tweetal politieruiters de verschillende stra ten begon schoon te vegen vooral de Nieuwe Leliestraat was in deze oogenblik- ken het tooneel van vrij groote beroering werden tal van ramen opengeschoven en werd daaruit met dikke woorden gescholden, hetgeen de agenten beantwoordden met de sommatie onmiddellijk de vensters te sluiten, wat dan ook met bekwamen spoed geschied de! „Dat is het tuig, dat de herrie uitlokt en ons de klappen bezorgt!" hoorden men een boom van een man zeggen, terwijl hij op een groepje kwajongens wees. En met een „voor uit naar bed!" een dezer belhamels een oor vijg toedienend, trok hij zich in zijn woning terug. De eerste sympathieke taal en daad van den avond in deze buurt, waar te half elf de herrie weer tot het verleden be hoorde. DOOR EEN WOONWAGEN OVERREDEN. Gistermiddag reed het 8-jarige zoontje van den heer T. Thies te Assen in de Gro ningerstraat op een oude fiets. De jongen raakte het stuur kwijt en kwam te vallen, juist voor het voorwiel van een passeerenden woonwatren. Het wiel ging den jongen over het hoofd, waardoor hij oogenblikkelijk werd gedood. VERGIFTIGING? Men schrijft aan de N. R. Ct.: Zondag klaagde het 4-jarig zoontje valt de familie Boren te Geleen over maagpijn. Het kind moest meermalen braken Een ge neesheer achtte overbrenging naar het hospi taal noodzakelijk. Het kind is daar overle den. Men denkt dat het kind is vergiftigd. Bij enkele buurkinderen doen zich dezelfde verschijnselen voor, doch niet van ernstigen aard. AANRANDING? De oolitie te Barneveld heeft Woensdag een ongehuwd 34-jarig man gevankelijk naar Utrecht gebracht, verdacht van aanranding van een gehuwde vrouw. DIEFSTALLEN IN KERKEN. Gisterochtend is in de roomsch-katholiekê kerk aan de Elandstraat te 's Gravenhage tüdens den dienst een werklooze chauffeur op heeterdaad betrapt bij het stelen van een damestaschje Den laatsten tijd waren meermalen aangif ten van dergelijke diefstallen in kerkgebou wen bij de politie gedaan, die naar aanlei ding daarvan een onderzoek door recher cheurs heeft doen instellen. Een dezer recher cheurs, die den dienst in de kerk aan de Elandstraat bijwoonde, zag, dat genoemde jongeman zijn hoed neerlegde o.p de plaats waar een dame haar taschje had gedepo neerd. Tegen het einde van den dienst nam hij tegelijk met zijn hoed het taschje op, waarbij de rechercheur hem op heeterdaad betrapte en arresteerde. De aangehoudene heeft bekend, den laat sten tijd eenige malen een dergelijken diefstal te hebben gepleegd. Hij is in bewaring ge steld. RELLETJES TE HAARLEM. Gistermorgen is op de Groote Markt te Haarlem een nieuw lelletje geweest. Eenige werkloozen voldeden niet aan het bevel der politie om geen samenscholing te houden. Een hunner werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. De gisteren ge arresteerde werklooze, die zich verzet had tegen de politic, is aan de justitie overgele verd. EEN LOGGER GEZONKEN BIJ TERSCHELLINGERBANK. Opvarenden gerei. Hedenmorgen is bij de Cocksdorp op Texel een sloep aangekomen met vier man, zijnde de bemanning van de vrachtlogger Lauwerse, geladen met zout op weg van Starde naar Rotterdam. De logger is op 14 mijl ten Zuidwesten van Terschillinger Bank door tol nu toe onbekende oorzaak gezonken. Omtrent het zinken van den logger Lau werse vernemen wij nader, dat het schip af komstig is uit Groningen. Omstreeks 2 uur hedennacht, toen de logger zich in de nabij heid van Terschelling bevond, bemerkte de bemanijing, dat het water de machinekamer binnenstroomde. Zij besloot toen het schip te verlaten. Waar en op welke wijze het lek is ontstaan is niet bekend. ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den onbewaakten overweg bij het sta tion Vreeland werd gistermorgen een vrouw doei een uit de richting Utrecht komende lo comotief gegrepen en gedood. HET PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. TE ARNHEM. Naar wij vernemen zal het jaarlijksclie Paaschcongres der S. D. A. P. dit jaar op 4, 5 en 6 April te Arnhem worden gehouden. EEN MOORDAANSLAG. Een auto stopt, twee mannen los sen een schot op een wandelaar en rilden dan snel weg. Dinsdagavond wandelde de 38-jarige M. B., verblijfhoudende in het gezellenhuis, door de Burgemeester Lemmenstoraat te Lindenheuvel (Geleen), toen plotseling al daar een luxe auto kwam aangereden, welke ter plaatste stopte. Uit den auto stapte een persoon en deze loste met een revolver vijf schoten op B. zonder hem evenwel te raken. B. is daarop naar het gezellenhuis gevlucht, terwijl de auto met groote vaart verdween. De telefonisch gewaarschwude politie was spoedig ter plaatse. Het onderzoek wees al gauw uit, dat de auto bestuurd was door den 27-jarigen chauffeur H. Cl. te Steya, terwijl de persoon die dc schoten had gelost, zekere H. M. was, eveneens te Steijn woonachtig. De beide personen zijn gearresteerd en zul len vandaag ter beschikking worden garteid van dt justitie te Maastricht. M. heeft reeds een volledige bekentenis af gelegd en daarbij verklaard de bedoeling te hebben gehad B. te dooden. Tusschen B. en M. bestond reeds ve.it ja ren een „matige vee te.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7