A J1STBJBBIA TB MIS K BB l-)i! BIN Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). Steunt,bij gelijken prijsen kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land, En bestrijdt gij de werkloosheid. Laatste berichten. van 9 Januari 1931. Opgave van AoordiioHaudsch LHiullioiinerediel W. mmm - burgemeester van Den Haag en oordeelde, dat met dit plan het nieuwe college uitslui tend wil regeeren naar zijn verleden. De volgende jaren zullen den last dragen en het volgend college zal daarbij dus voor de las ten staan. Een motiveering voor de subsidie aan het instituut voor Arbeidersontwikkeling mist spr. De bedoeling van het Instituut is een lijn te vormen voor partij en vakbeweging, die de kosten daarvoor zelf dienen te dragen. Bovendien zullen anderen hetzelfde gaan vragen en waar blijft men? Het hoofdstuk onderwijs brengt een ver meerdering van 47.000. Hij weet dat een belangrijk deel van dat bedrag verklaard wordt, n.1. 18fOO voor rente en andere posten, totaal 35 uuu- Blijft toch nog een verhooging van die wijst naar het gaan op den weg van op voering van uitgaven. Spr meent, dat deze stijging voorkomen moet worden. .ol Hij wijst op de stijging van het aantal boventallige leerkrachten. In 1928 v.aren er 27 ten laste van de gemeente, hetgeen min stens 54000 vorderde. In 1930 zouden er maar 5 zijn, maar reeds nu zien wij een stij ging tot 8 en spr. vraagt of men nu elk jaar maar meer boventallige leerkrachten krijgt Een politiek nu op een afdalende lijn acht hij niet in het belang van het onderwijs. Hij vraagt welke maatregelen het college denkt te nemen, en vraagt voorts of de vor ming voor een le klas aan elke school daar op niet van invloed is. Hij vraagt hoeveel het aantal leerlingen In iedere le klasse bedraagt en wil dit gaar ne schriftelijk. Hii vraagt waaraan is toe te schrijven de vermindering van het U. L. O. mei 45 Ook de f 3512 voor school meubelen een stijging met 2000 wenscht spr. nader ver klaard te zien. Men heeft niet gewenscht extra uitgaven over meerdere jaren te verdeelen, zoodat er in de kosten stabiliteit komt. Dit lijkt ook billijk tegenover de bijz. schoolbesturen Spr. drong op stabiliteit vooral aan, om den schijn te vermijden, dat de bijz. scholen bevoor recht worden boven de openbare. Hij gaf dit aan de hand van de wet nader aan. Het ligt z.i. op den weg van de schoolbe sturen om eiken schijn te vermijden, waarom hij vraagt of er in de gemeente ook overeen komsten bestaan omtrent de toepassing van de artikelen 72 en 101 en of B. en W. gene gen zijn daarover besprekingen met de bij zondere schoolbesturen te openen. Komende tot de armenzorg besprak hij de vervanging van het B. A. door een Instituut voor Maat schappelijk hulpbeoon. Op de begrooting van het B. A is 83000 uitgetrokken voor verpleging in ziekenhuizen Dit beteekent 76 patiënten een geheel jaar lang. Spr. meent, dat dient te blijken, dat dit strikt noodzakelijk is en uit het verslag van den armenraad, blz. 26, blijkt eerder het te gendeel. Spr. weet dat het B. A. daaraan aan dacht heeft geschonken, door de vrijwillige verzekering tegen ziekteverpleging te be vorderen Men heeft te doen met werkloozen, volgens het verslag. Het is niet gemakkelijk een middel te vinden, daarin verbetering te brengen. Verpleging weigeren bii ziekte gaat niet Als het B. A. echter overtuigd is. dat iemand zich had kunnen verzekeren, acht spr. het zaak er op.toe te zien' dat de kosten van verpleging zooveel mogelijk worden verhaald en dat ook na afloop van de verpleging nog verhaal van kosten plaats vindt in be hoorlijke termijnen. Doet men dit niet dan laat men hen die Gods water maar over Gods akker laten loopen in het voordeel. Dit is riet juist en geschiedt ook niet bij de tewerkstelling van werkloozen, waarbij geëischt wordt, dat de ongeorganiseerden ook vier weken moeten wachten. Met verpleging bij zDkte gaat dit niet, doch er is wel eep middel, liggende op den weg van het verhaal, om duidelijk te maken, dat men, als dit mogelijk is, die voorziening zelf heeft te treffen. Spr. wil ook, dat de Armenraad nagaat of de premie van ziekenhuisverpleging gere geld wordt voldaan. Spr. vraagt zich af of men wel voldoende op de hoogte is van de voorschriften. Hij wijst op Art. 4, van de Ziektewet en vraagt of het B. A. er op let, dat dit geld binnen komt. Voor de gemeente is het van belang, dat dit bedrag ook van de bedrijfsverzekering Wordt ingevorderd Weth. Westerhof: Die moesten er niet zijn. 0 ea a r Dat een gevolg van het feit, dat de arbeiders organisaties cl if. ^et ze'f te kunnen uitvoeren Pr' besprak nog het wetsartikel, dat bloed Slü? tVerp,icht behoeftige bloedver wanten te steunen en hij betwijfelt of hier daarvoor wel krachtig, wordt gewerkt h-,n?roM!rnge t(?ePassinP van het ver- haalrecht wenscht spr.. dan kunnen de uitkeeringen waar ze werkelijk nSodig zijn worden verhoogd. Weth Westerhaf: Zeer juist De heer Vogelaar oordeelt dat er In dit opzicht tusschen den Armenraad en de Armbesturen niet voldoende «a menwerking is. Spr. weet egn geval waarbij een gezin in vier instanties werd onderzocht Samenwerking voorkomt verspilling van W GiKKFftCnt. Spr. wil het inwinnen van inlichtingen centraliseeren. Men kan vragen of dit geen klach- is tegen het B A. en of spr. niot stapt in het schuitje van het voor gestelde instituut Spr. acht dit echter niet noodig Wel w'1 hu door reorganisatie het B A. voor zien van administratieven steun Spr. is vol lof over het B A., maar het betreft krachten die opgedragen kunnen worden het onderzoek naar den onder- hi>uasr ent en het aandringen daarop. Betrof het u:een een verandering van naam, dan heeft spr geen bezwaar. Maatschappelijk Hulpbetoon klinkt deftiger, maar een deskundige, Snoeck Henkemans, oordeelde dat het niet meer mag zijn. Spr. wil ecktfci voorkomen dat een op volgend college komt te staan voor de vraag hoe dekking te vinden voor de meerdere kosten. Fij veronderstelt dat het college meer beoogt dan naamsverandering, maar dan is het jammer dat het college van de plannen niets loslaat Waarschijnlijk moet de motiveering gevonden .worden in het adres van de Vakcentrales, waarin gewild wordt, dat de zaken van den armenzorg meer in den raad gebracht worden, met als ge volg dat de politiek er in gebracht wordt. Spr. wijst op art. 30 van de Armenwet en oordeelt dat daarin duidelijk wordt aangegeven, dat de steun zonder beroep op den raad verleend dient te worden. Hetgeen men nu wil berieken name lijk dat de raad er in betrokken wordi, acüt spreker niet goed. Ook bet nieuwe instituut zal zijn zelf standigheid moeten nebben en de raad z°-l zelfstandig uitkeeringen niet kunnen verhoogen. De Raad zal alleen invloed kunnen uitoefe nen, door het beschikbaar stelien van een bepaald bedrag. Spr. besprak hierop de cijfers door het be stuur van de organisaties verstrekt over uit keeringen aan werkloozen enz en constateer de, dat die besturen zelf aan die cijïers wei nig waarde hechten. Men moet op oe practische resultaten let ten. In vele gevallen zal het wel zoo zijn, dat praktisch in andere gemeenten, waar de cij fers hooger zijn, de uitkeeringen toch niet hooger zijn dan hier. Men heelt ook te letten op de voorwaarden. In Leiden bestaat niet één wachtweek, maar verschillende groepen, vooral die een betrekkelijk hoog loon verdienden, hebben een langeren wachttijd dan die een laag loon verdienden. Men had ons niet alleen de cijfers, doch ook de voorwaarden moeten verstrekken en spr. vraagt het College die alsnog op te vragen. Hij besprak het adres nog nader in ver band met het instellen van het Instituut voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Wie moeten de vertegenwoordigers van de vakorganisaties aanwijzen? Wordt het M. H. een commissie van bij stand of blijft het eea zelfstandige instelling? Wat wil men? Spr. heeft geen bezwaar den burgemeester of één der wethouders als voorzitter aan te wijzen en heeft ook geen bezwaar tegen het zitting hebben van gemeenteraadsleden, mits die dan zitting kunnen nemen als zelfstan dige personen, maar niet als uitvoerders van den wil van de meerderheid van den raad. Het moet niet een soort G. O. worden. Hoe zal het met het M. H. gaan? Reeds thans kost het veel tijd de raads leden voor een commissievergadering bijeen te krijgen. Het zitting nemen van vertegenwoordigers uit de vakcentrales besprak spr. Waarom al leen leden van vakorganisaties, waar het M. H. wordt uitgestrekt over de geheele armenzorg? Spr. heeft geen bezwaar tegen die men- schen. maar heeft bezwaar, dat ze plaats ne men als vertegenwoordigers van de vakorga nisaties, omdat armenzorg nog geen taak is van de vakorganisaties. Het is een volks belang en gaat de geheele gemeente aan. Spr. heeft tegen de verandering van naam geen bezwaar ook niet tegen het voorzitter schap van den B. of een der Wethouders, ook niet tegen het zitting nemen van raadsleden, mits met behoud van eigen vrijheid Tegen vertegenwoordigers van de vakcentrales heeft spr. wel bezwaar, doch niet tegen de menschen. Voorts wenscht hij samenwerking. Voorts vroeg hij of de vervulling van een vacature bij het B. A. nog noodzakelijk wordt geacht. Hij vroeg nog of de bedragen bij post 209 als ze beheerd worden in het fonds zullen worden gestort of ten goede aan de gemeente komen. Ook over de bewaarschool had spr. nog een vraag. De heer H o ij t i n k wenscht opmerkingen te maken in het besef van zijn onervarenheid. Bovendien is hij alleen lid van een fractie en mist dus voorlichting van anderen. Hij sloot zich ten aanzien van de wethou derscrisis aan bij de verklaring, afgelegd in de vergadering van 27 Nc>v.. doch kwam daar op terug in verband met het gesprokene op de vergadering van de R.K. Kiesvereeniging door den heer Klaver en concludeerde dat men terwille van enkele centen uurloon meer voor de werkverschaffing 2 goede wethou ders de woestijn ingestuurd heeft Hij laakt het in de R.K. fractie die volgens het N.H.D. autogenisch gelast is, dat die officieel geen poging had gedaan het elftal te herstellen. Buiten den heer Ringers zou het 5-tal nog wel voor wethouder kunnen boeren. Spr. noemden den heer Vogelaar, die het hoofd schudde. Spr. constateerde, dat de R.K. fractie doel bewust op de samenwerking met rood bad aangestuurd Het college was z.i niet zwart rose-rood, maar zwart-rood omdat de V.D de laatste jaren achter rood volkomen heeft aangeloopen. Tegen zwart-rood bestaat z.i. nog be zwaar, omdat zwart de le viool speelde en toch eigenlijk niets krijgt, terwijl de S D A.P. drie vcordeelen heeft te boeken De nieuwe school za' zi te danken hebfcen aan de oplossing van den school strijd. Spr. noemt het college rood-roomsch, doch nog liever rood. Men heeft het een democratisch col lege genoennf. Is dit democratisch naar rood of naar r. k. inzicht? Spr. meent dai alleen hij democrati sche politiek voert, die ijvert voor de be langen van alle groepen, dus voor arbei ders. maar ook voor den middenstand en die weigert mede te werken aan de vernietiging var. het kapitaal. Men moet democratisch ock Christus als grondslag yan het leven nemen. Dit doen ook de r.k. maar de s.d.a p. voert so cialistischs politiek, die vaak onbewust leidt tot nadeel van de arbeidersklasse, wier b»'angen zij wille-i behartigen Spr. bespreekt niet de personen. Zij zijn hem allen sympathiek. De heer Vogelaar: Je ziet ze toch lie ver weg. (Gelach). De heer H o ij t i n W wil voor den heer Kla ver een uitzondering maken Deze is op zon derlinge wijze binnengehaald. Toen hij in de plaats van mr. Leesberg kwam was hij amateur, reactionnair en aartsconservatief en later kreeg hij alle S. D. A. P.-stemmen. D»e heer Klaver verandert of heeft men hem op den koop toegenomen omdat men meent dat hij in dit college toch geen kwaad kan doen. Komende tot het oude college, feliciteerde spr. dit college met het feit, dat het nieuwe ae begrooting van het oude blijkbaar goed heeft geoordeeld door deze over te nemen. Hij laakte voorts de opening van de nieu we tribune van het Sportpark, daarbij voor op stellende dat hij voor gezonde sport voelt, hoewel hij tegen ontaarding is. Hij is er tegen dat de Zondag in plaats van een rustdag een werkdag wordt, zwaarder dan welke werkdag in de week. De aard van de bevolking vordert, dat men hierin berust. De overheid heeft ook een taak voor de Zondagsrust en spr. vraagt of het college hiermede rekening wil houden bij het ont vangen van congressen en dergelijke feesten Hij wijst er voorts op, dat de kermis met één dag, de verjaardag van de Koningin, werd verlengd. Spr. meent, dat het college daarbij niet alleen handelde in strijd met de politieverordening. maar ook krenkend voor dat deel van de bevolking, dat de beste oranjeklanten telt. Spr. vraagt of het college dit voortaan wil nalaten. Hierna kwam hij tot de financieele poli tiek. (De zitting duurt voort). Bespreking der begrooting. Hedenmiddag te F uur werd met de bespre kingen over de begrooting een aanvang ge maakt. De heer G o v e r s brengt bij de behande ling der begrooting een woord van hulde aan het oude college, dat zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, ook wat betreft de wijze van opstelling dezer begrooting. Maar de kip, die de gouden eieren legt, heeft men hier ter stede reeds een paar veren uitgetrokken, o.a. wat be treft de uitkeering aan de werkloozen. Hoe staat 't met den schoorsteenschouw in de stad? Men moet brandgevaar voorkomen èn B. en W. dienen te dien opzichte maatrege len te nemen. Spreker keurt het af als er bii het Landbouwhuis straat naast asphalt wordt gelegd. Laat men afwachten of hier al dan niet een Postkantoor zal komen. Het huis aan de Noorderkade dient niet vernieuwd te wor den. Een volgende huurder moet daar de ge legenheid vinden weer dieren te stallen. Spr. wilde de bewoners bij de Reinigingsbelt van waterleiding voorzien. Spreker wilde geen geld besteden voor de scnoeiïng aan de Bree- laan. De vlotbrug is een ramp. Men moet er steeds voor wachten en spr. wenscht er een urinoir te plaatsen. De heer Vogelaar wijst er op, dat het nieuwe college de begrooting van het oude heeft overgenomen, wat een compliment voor het oude college is. Spr. wil enkele opmerkin gen maken over de oude begrooting en de nieuw naar voren gebrachte aanvullingen daarvan. Spr. wil geen pensioenspremie voor de ambtenaren schrappen als dit slechts voor 1 jaar zal kunnen gebeuren. Het volgend jaar staat men gelukkig voor een totaaluit- gave van 57000 minder, al zal er dit jaar ook geleend moeten worden. Het oude college gaf de financien volkomen gezond aan de op volgers over. Dank zij het optreden van het elftal is er een gunstige verhouding tusschen inkomsten en uitgaven gekomen. Spr. be sprak de uitgaven voor premies ingevolge de ziektewet, welke hij veel te hoog acht. Wel licht verdient het aanbeveling voor de ziekte verzekering een zelfde standpunt in te nemen ate voor de ongevallenverzekering, dus zelf het risico dragen. De reclame naast het huis van den heer Keesom is overdag leelijk. Heeft het college voor deze reclame toestemming gegeven? Spr. behandelde de straatverkoop van bloempjes door vereenigingen. Heeft een der Vereen, ontheffing van het bestaand ver bod gekregen. Wij doen niet goed voort te gaan rente bij te schrijven van de ongereali seerde reserve van het Grondbedrijf, dat daardoor extra belast wordt. Ten bate der gew. begrooting mag alleen komen de winst die reeds gemaakt is en niet die gemaakt moet worden. Een speciale deskundige moei eens geraadpleegd worden. Hoe zijn de ervaring met het Dalton-stel sel? Moet de proef worden voortgezet? De ouders moeteiF in de keuze van onder wijs vrij blijven. Een nieuwe Keetkolkschool brengt een zwaar financieel ofer mee, dat aan onze op volgers wordt overgelaten. Het instituut van- Arbeidersontwikkeling dient gesteund te wor den door partij- en vakbeweging en niet door den Raad. De kosten van onderwijs zijn veel hooger geworden. Worden de uitgaven niet opgedreven? Het aantal boventallige onder wijzers was prachtig gedaald, maar begint weer een stijging te toonen, wat verhinderd moet worden. Spr. zou gaarne gegevens met cijfers op schrift willen ontvangen. Hij be spreekt ae kosten van U. L.onderwijs en drong aan op meerdere stabilisatie van de onderwijskosten van het O.L.O. Het ligt op den weg der bijz. schoolbestu ren eiken schijn te vermijden, dat zij, aan de hand van art. 72 der L. O wet, bevoordeeld worden boven de openbare. Laat de gemeen te een vaste regel tref en met de schoolbestu ren, die van de uitgaven volgens art. 72 moe ten afzien. Kunnen de uitgaven van het B. A voor verpleging in ziekenhuizen niet verminderd v.orden? In vele gezinnen verzuimde men iets voor ziekenzorg te doen Men moet te dezer oozichte krachtiger maatregelen nemen en ds kósten zoo mogelijk later verhalen. Dat is een goede dwangmaatregel tot verzekering Let men voldoende op art. 47 der ziekte- vet, zoodat de gemeente invordert ten bale van het B. A., het 2'3 deel van wat wordt uit betaald voor de ziekenzorg van niet-kostwin- ners? Er moet meer samenwerking komen tusschen lichamen dei zich op het gebied van Armenzorg bewegen. Spreker ziet niet in waarom men het B. A. zou moeten opheffen Men moet het alleen voorzien van meerdere administratieve inlichtingen. Brengt de eventueele verandering in Maat schappelijk hulpbetoon geen kosten met zich mee? Zit er niet meer achter dan een naams verwisseling? Het adres der vakcentrales doet dit w ei vermoeden, maar volgens art. 30 der armenwet moet de Raad in alle gevallen worden uitgeschakeld. Cijfers over hooge of lage uitkeeringen zijn niet veel zeggend ais men de omstandigheden niet kent. Is de wachtweekregeling in alle gemeenten gelijk? Hoogere uitkeering kunnen wel samen gaan met strenger voorwaarden. Laat het gemeen tebestuur eens in andere plaatsen een onder zoek instellen. Wil men het Maatschappelijk hulpbetoon tot een commissie van bijstand maken of blijft het, ondanks het lidmaatschap van 5 raads leden, een zelfstandige instelling. Blijven de raadsleden daarin ook zelfstandig. Waarom moet men leden van vakorganisaties daarin benoemen zoolang armenzorg nog de taak der femeente en niet der vakorganisaties is? preker resumeert ten slotte zijn bezwaren Spreker vraagt nog eenige inlichtingen over enkele begrootingsposten. Art 364 kan met 500 verminderd worden. De heer H o ij t n k w ijst op zijn onerva renheid als raadslid. Spr. behandelt de wet houderscrisis. Om der wille van enkele centen uurloon heeft men twee bekwame wethouders de woestijn ingestuurd. De eerste taak van de herstelde R.K. fractie was geweest ook de eenheid met het elftal te herstellen, maai men heeft dit nagelaten. Het 5-tal had ook den heer Vogelaar als wethouder kunnen boe ren als men den heer Ringers niet wenschte. Een deel der R.K. fractie stuurde doelbewust op samenwerking met de S.D.A.P. aan. De R.K. komen er met deze samenwerking slecht af. Zij krijgen zeker niet 't beste deel van wat men wenscht te bereiken. Spreker zet uiteen, wat hij onder democratische politiek verstaat. Democratie is alleen veilig bij hen, die zich laten leiden door een Christelijke wereldbe schouwing. Rood en R.K. kunnen door hun verschillende antecedenten nooit samengaan, waar de soc. dem. meer dan andere sturen naar bescherming van één bepaalde klasse en dikwijls niet ten voordcelde daarvan. Men heeft van soc. dem. de verkiezing van den heer Klaver gedemonstreerd als zijnde tegen het gemeentebelang en stemde blanco. Drie weken later kreeg hij alle soc. dem. stemmen. De R.K. zullen zich in dit college nooit op hun plaats kunnen gevoelen. Spr. bespreekt de handelingen van het oude college. Men nam daarvan de begrooting over. Waarom moest de nieuwe tribune op het Sportpark op Zondag worden geopend? Der gelijke dingen en ook officieele ontvangsten moeten op Zondag vermeden worden. DE RELLETJES TE HAARLEM. Twee weken wegens het met aan' loopen na bevel van de politie. Heden heeft voor de Haarlemsche politie rechter terecht gestaan de 55-jarige schilder J. A. C. H., die verleden week geweigerd had bij de rel'etjes op de GTOOte Markt te voldoen aan het bevel om door te loopen waarbij fi'i eenige klappen met de blanke sabel had ge kregen. Het O. M. eischte tegen H., die r^eds vaker wegens wederspennigheid tegen de politie is veroordeeld, een gevangenisstraf van zes w ken. De po'itierechter veroordeelde hem tot 2 weken gevangenisstraf. Deze uitspraak werd door de met werk loozen bezette tribune met de uitroe? „Rood front!" beantwoord. Waarom moest de laatste jaren de kermis ju de beste Oranjeklanten tegen de borst. Zoo met één dag verlengd worden? Dat stuit juist iets moet in de toekomst vermeden worden. Spr. behandelt vervolgens de financieele po litiek. DE WERKLOOSHEIDBESTRIJDINO. De minister van binnenlandsche zaken eft landbouw heeft een circulaire gericht tot de Ged. Staten der onderscheidene provincies, waarin hij, er op wijzende, dat het voor de hand ligt, al wordt de juistheid helaas daar van niet steeds ingezien, dat alle maatrege len van overheidswege tot leniging der werkloosheid nimmer op de een of andere wijze het herstel van het bedrijfsleven mo gen belemmeren en zoo mogelijk dit herstel dienen te bevorderen, uit het oogpunt, dat het vcor de regeering van het hoogste be lang is, dat zij op de hoogte is en blijft van hetgeen plaatselijk ten behoeve van de werk loosheid geschiedt, Ged. Staten uitnoodigt, de gemeentebesturen in hun provincie te verzoeken, van alle maatregelen, ten behoeve van de hulp aan de werkloozen 'genomen en van alle maatregelen, welke nog genomen zullen worden, zoowel dus die, welke zijn uitgegaan dan wel zullen uitgaan van B. en W. als van den gemeenteraad, en mogelijk van andere instellingen, welke rekenplicht'"!- zijn aan de gemeente, hem een exemplaar doen toekomen. SCHIP GESTRAND EN GEBROKEN. Bemanning gered. Hedenmorgen is het sleepschip Scharon van de maatschappij N.V. Rhin bij Oude Tonge op een zandbank geloopen en gebro ken. De bergingsmij. Van Hoogboezem en v. d. Tak te Wemeldinge heeft het bergen van schip en lading aangenomen. Lichters liggen langszij. De bemanning is overge stapt op een ander vaartuig. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te Vorige koers STAATSLEEN1NGEN. 5 1918 BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v. 1000 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Fransche Banken (3) D Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Centrale Suiker Holl, Kunstzijde Unilever Philips Gloeilampen Gem Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V A Java Cultuur Cult Vorstenl Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl Amerika lijn Holl Amerika Gem Eig. Scheepvaart Unie Kon Ned Stoomboot Niev Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Scnembab Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukee Southern Rails Union Pacific Wabash 'Exdividend. tExclaim. 331/4 «Vis 61'/. 1891/, 22 PROLONGATIE vorige koer* WISSELKOERSEN 102s;3 140 133 123 402 230 55'/4 55'/, 94 ',4 37 64 182 18774 46'/4 68'/, 54v, 18 Vis 143/.6 204 347'/, 248 1007, 8U 31 99/, 66 06 2773/4 29JV« 132 103'/, 59'/, 90/, 62 314 16 15 133 48'/, 45 501* 241 274 249'/, pl.m. p|.m. pl.m. pl.m. 1.30 1 45 2.00 2.15 140-2 Hl'/s '.'30 548/8 54-3', 54 53-4 56-8 92 933/4 93'/. 933/, 180 179-81 178-30' ISO 177-80 I75'/2-7 175-6% 46'/, 65-674 65 65-7, 18'/, 177/.-9 18V8 177,8-8 - 144'/, 353 352-4 349-52 346'/,-7 - 255 253 102 100 66 289 288j|-91 288-% 288»-»/, 104 104 104'/, 58 58 61 37jg 3f llil 133 II tl 1 II 1 51 513/4 244 244-5 273 2733/4 249 248'/,-9 32 8'/, 8*/,, 8.»/, 189 23 23 23 2 pCt. heden pCt, lJ/4 AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Scb. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Italië NIET OFFICIEEL Vorige koers 12.06%, 59.12% 9.757, 34.62 48.17»/, 34.97»/, 66.42»/, 66.55 66.42'/, 2.48»/, 13.01 Koers op heden 3 uur 12.067, 59.08'/, 9-747, 34.65'/, 48.14 34.97'/, 66.40 66.50 66.42'/, 2.48»/, 13.01

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 11