DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Volksuniversiteit. Ao. 9 MAAAIMft 12 JAVUAHI 1931 133e Jaargang. De dertigduizendste laat nog op zich wachten. Wordt er getennisd op ean graanmarkt of wordt er graan gemarkt op een tennisbaan Er is onder onze vroede vaderen één man, die wij de vorige week van ganscher harte benijd hebben. Dat is de heer Ringers, die den voorzitter een briefje had gezonden met de mededee- ling, dat hij „tot zijn spijt" verhinderd was aan de beschouwingen in onze raadszaal deel te nemen aangezien hij met vacantie in Zwitserland vertoefde. Wij zagen hem in gedachten met dikbe- zooide schoenen, met rugzak en bergstok de 'Jungfrau of den Sint Gothard bestijgen, wij zagen hem snel op ski's over het sneeuwveld schieten en over zijn bobslee gebogen in dui zelingwekkende vaart naar de diepte glijden. En terwijl hij zich uitleeft in de gezondste sport die men zich denken kan, zaten zijn edelachtbare collega's in een half donkere zaal waar de rook van goede en slechte si garen uit diverse politieke fracties eendrach telijk opstijgt en bogen zich over eindelooze paperassen, bijlagen en citaten en werden verplicht ook den langdradigsten spreker tot het einde toe aan te hooren. Noblesse oblige, wie raadslid wil zijn moet zich zonder morren aan dat alles onder werpen. Maar het is niet te verwonderen, dat de journalisten, die alles niet alleen moeten aanhooren, maar ook nog moeten opschrijven eendrachtig tot de overtuiging kwamen, dat de heer Ringers in alle opzichten een geluk kig man kon genoemd worden. Zooals het evangelie met het scheppings verhaal begint, zoo begint de eerste raads vergadering in Januari altijd met een nieuw jaarsrede van onzen burgemeester. Er zijn wel eens jaren geweest, dat Mr. Wendelaar „een enkel woord" tot den Raad wilde spreken en dat dit enkele woord vier of vijf kolommen van onze plaatsruimte in be slag nam. Evenwel, sinds Mussolini eens betoogd heeft, dat de kracht van een regeering niet in woorden zit of misschien ook wel om een andere reden is de nieuwjaarsrede veel korter en soberder geworden en beperkt zij zich tot een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen welke in het afgeloopen jaar op stad en bevolking van invloed geweest zijn. Wij weten nu niet of er meer of minder ki- nine-tabletten dan een jaar te voren geslikt zijn, noch hoeveel krulstaarten er in 1930 meer of minder ter markt zijn verschenen, maar wij herdenken onze belangrijkste over ledenen, wij verbazen ons over den langza- men aanwas dei bevolking, wij betreuren den achteruitgang van het Marktwezen, wij hoo ren in stilte de toename van patiënten in de dure ziekenhuizen aan omdat wij ons daarover noch verblijden, noch beklagen mo gen wij vernemen met vreugde d? verbe tering van straten en scholen, wij hooren met zorg dat de werkloosheid wederom is geste gen en wij helpen den burgemeester hopen, dat het pessinrsme over de tegenwoordige malaise weld.a voor een groeiend vertrou wen iti een betere toekomst zal mogen plaats maken. Wij hooren overal, dat achter de volken de zor schijnt en wij gelooven hef graag, maar wij zouden er toch ook gaarne het be wijs van willen zien. De woningtoestand in Alkmaar baart ons geen zerg en wij vertrouwen, da', het Col lege er krachtig toe zal meewerken de uit wassen op het gebied van krot- en noodwo ningen zoo spoedig mogelijk te laten ver dwijnen. Wij hadden zoo'n stille hoop, dat het tra- ditioneele wollen dekentje en het papbordje met het stedelijk wapen voor onzen dertigdui zendsten inwoner binnen afzienbaren tijd be steld zouden kunnen worden, maar als Alk maar in een heel jaar slechts met 302 zielen vooruitgaat officieel wordt er altijd van zielen en niet van personen gesproken en als in dat getai ook nog de rentenierende burgers die uit de buitengemeenten zijn ge komen en de nieuwe bewoonsters van de hof jes of het Karenhuis zijn begrepen, dan moet het ons toch van het hart, dat wij het betreu ren, dat men op onze Oudorpsche grens het ooievaarsnest heeft laten verdwijnen, waar door de bekende leverancier van toekomstige Alkmaarders geen enkele reden meer heeft om zijn aandacht in het bijzonder aan onze stad en omgeving te schenken. Als het zoo doorgaat zullen wij eerst over zes jaar aan onze dertigduizendste toe zijn en in een stad,- die zoo graag als een vooruit gaande gemeente wil poseeren dient men werkelijk te bedenken, dat wij te dezen op zichte ook onze verplichtingen hebben te kennen. Bij de benoeming van leden van commis- •fën en besturen is het ons opgevallen, dat de heer Englander als aftredend lid van het Burgerlijk Armbestuur niet de stemmen van de leden der katholieke fractie heeft ge kregen. Wat daarvan de reden is laat zich slechts gissen. De heer Englander staat bekend als een man, die in zijn vrijwilligen arbeid ten bate der armen jarenlang tijd, moeite, noch geld ontzien heetf en het is ons onverklaar baar waarom de katholieke raadsfractie zijn herbenoeming niet wenschte, tenzij die fractie door geloofsgenooten buiten den raad daar toe beïnvloed is geworden*. Wij zouden de niet herbenoeming van de zen candidaat, die zich ook voor de belangen der katholieken wij herinneren hier slechts aan zijn organisatie van auto-uitstapjes voor de oudjes der Pius-stichting zoo menig maal verdienstelijk heeft gemaakt van harte betreuren en het verheugt ons, dat althans geen der andere raadsleden heeft willen deelnemen aan de min of meer unfaire actie om dezen rechtschapen man uit een onzer openbare college's te laten verdwijnen. Men schijnt nu eindelijk iets aan de verbe tering van den Bergerweg te zullen doen. Jarenlang is dat reeds ter sprake geko men en er zijn eindelooze discussies over ge voerd waarbij de deskundigen in onzen raad het hopeloos oneens bleken over de vraag of de nieuwe brug over de Houtvaart een paal- of een staalfundeering zou moeten hebben. Er waren voorstanders van paal en er wa ren voorstanders van staal en zij wilden geen van beide over de brug komen, zoodat een fundeering met stalen palen de eenig mogelij ke oplossing scheen. Maar omdat die onbe staanbaar zijn, moest er naar een andere op lossing gezocht worden en omdat er in het nieuwe college een tweede Salomo schijnt te zitten was men thans met een voorstel bij den Raad gekomen om een aanbesteding voor paal en een aanbesteding voor staal te houden en bovendien is er nog een derde aanbesteding in -uitzicht gesteld waarvan het college heimelijk hoopt, dat zij een nog betere en goedkoopere oplossing zal kunnen brengen. Wij zijn het met de raadsleden eens, die van meening bleken, dat het de burgerij vrij onverschillig blijft hoe de nieuwe brug ge fundeerd zal worden op voorwaarde natuur lijk, dat niemand de kans zal loopen er op een kwaden dag eens doorheen te zakken, en dat men er algemeen verheugd over zal zijn dat de plannen tot verbetering van den weg nu eindelijk eens tot uitvoering zullen komen, al zal men zich dan voorloopig ook nog tot het eerste gedeelte daarvan moeten bepalen Deze verbetering, -die maanden lang ge traineerd heeft, scheen plotseling zoo ur gent geworden, dat den Raad niet voldoende tijd werd gelaten de al dan niet noodzake lijkheid van den aankoop van belangrijke perceelen grond voor wegverbetering en voor bouwterrein rustig te bekijken. Men hgd eenvoudig den grond tegen den door den verkoopers vastgestelden prijs te aanvaarden of het risico te loopen, dat de verbetering van den Bergerweg voor onbe- paaiden tijd zou moeten uitgesteld worden. In geheime zitting schijnt men daarover een vrij warm debat te hebben gevoerd en werd door leden der oppositiegroep voorge steld den gevraagden grondprijs niet te beta len en desnoods op onteigening aan te stu ren waardoor het aanbod vanzelf wel gun stiger zou zijn geworden. Maar de verwach ting nog dit seizoen met de werkzaamheden te kunnen beginnen en daarbij een project voor werkverschaffing te vinden gaf den doorslag *zoodat betaald zal worden wat de heeren aannemers of bouwgrondspeculanten geliefden te vragen. Met het oog op het scheepvaartverkeer dat hier overigens niet zoo druk is als in de Rotterdamsche haven moet de brug over de verlegde Houtvaart een bepaald? hoogte hebben met het gevolg, dat de Weg over een afstand van wellicht honderd Meter een op rit en een afrit zal krijgen. Verhoogt men den geheelen weg, zooals de heer Sietsma dat wilde, dan zou het omlig gende bouwterrein te laag komen te liggen en omdat verhooging daarvan nog veel groo- tere kosten met zich mede brengt zal éen op en afrit bij de brug wel de eenige practische oplossing zijn. Wanneer het uitbreidingsplan aan den Bergerweg voltooid is zal aan de verkeers stremming bij den overweg die wij jaren- iang gaarne voor een van de veel gesmade tollen wilden ruilen gelukkig een einde gemaakt kunnen worden. Wanneer de hoo rnen zijn neergelaten kunnen auto's en rijtui gen een uitweg naar den Helderschen weg vinden en voor het kleine rijverkeer heeft wet houder Klaver ons een goedkoope maar bruikbare tunnel beloofd, welke door het om leggen van de Houtvaart niet al te steile toegangswegen behoeft te krijgen. Al blijkt door al deze ups and downs de Bergerweg nog geen ideale weg voor het snelverkeer te zullen worden, toch zal door verbreeding en nieuwe bestrating een be langrijke verbetering tot stand komen en wij hebben de stille hoop, dat Alkmaars' grens aan deze zijde der stad nog wel eens verlegd zal worden onder belofte, dat de gemeente tot aan de oude Tol voor een alleszins goe den verkeersweg zal zorgen. Het nieuwe College was tot de ontdekking gekomen, dat er een kwestie-Jansen bestond. Het oude college wist dat natuurlijk ook wel, maar met uitzondering van den heer Thomsen hebben de hecren altijd den schijn aangenomen of zijn den naam Jansen nog nooit van hun leven gehoord hadden. Een nieuwe lente brengt een nieuw geluid en een nieuw collegé spreidt weer allerlei nieuwe goede hoedanigheden ten toon waar uit kan blijken, dat het in alle opzichten boven andere de voorkeur verdient. Dus werd er ontdekt dat er nog een kwes tie-Jansen bestond, en zooais Dreyfus op het Duivelseiland plotseling van verrader tot martelaar gepromoveerd werd toen Zola het „J'accuse" had uitgeroepen, zoo werd de lieer Jansen plotseling in de raadszaal be sproken als een man tegen wien de gemeente weliswaar destijds met algemeene "stemmen besloten had een proces te voeren, maar die, eigenlijk juist door dat proces, de dupe van een rechterlijke of liever wettelijke dwaling was geworden. Vrouwe Justitia is boven onze gerechtsge bouwen afgebeeld als een geblindoekte schoo- ne, die de weegschaal van schuld en boete omhoog houdt, maar zij blijft ten slotte een vrouw, dat wil zeggen, dat men van den aard van haar overpeinzingen en de practi sche resultaten daarvan nooit heelemaal ze ker zal kunnen wezen. Haar weegschaal zal wel in orde zijn, maar haar gewichtsM zijn in het practische zakenleven niet bruikbaar en ex-wethouder Thomsen vertolkte dat heel voorzichtig door de mededeeling, dat recht nog niet altijd rechtvaardigheid beteekent. Wanneer de heer Jansen voor een jury van deskundigen, middenstanders of raadsleden was verschenen zou men hem ongetwijfeld in de gelegenheid gesteld hebben zijn bewe ring wat hij voor den Keuringsdienst van Waren meer dan in net bestek stond aan meubelen had geleverd zou onder telefoni sche goedkeuring van Publieke Werken ge schied zijn door getuigen te laten bevesti gen. De rechtbank had dat getuigenbewijs niet kunnen toelaten, de heer Jansen was in het ongelijk gesteld en in de kosten veroor deeld en zoo is langzaam maar zeker een kwestie-Jansen ontstaan, welke bij meerdere raadsleden de overtuiging heeft doen groei en, dat de gemeente een harer inwoners voor eene belangrijk bedrag gedupeerd kon heb ben. Burgemeester en Wethouders althans de meerderheid der wethouders hadden thans voorgesteld aan Ged. Staten en den betrokken Minister te vragen of deze met een nieuw onderzoek naar dit geschil accoord zouden gaan en zij wilden daarna de kwestie door een drietal deskundigen, wier advies bindend voor beide partijen zou zijn, laten onderzoeken. De Raad verwachtte evenwel, dat zoowel Ged. Staten als de minister zich ten deze aan de rechterlijke uitspraak zouden houden, zoo dat de gemeenh geen kans zou krijgen boete te doen als mocht blijken, dat de zoo veel be sproken rechtvaardigheid niet betracht was geworden. Dus werd met algemeene stemmen met uitzondering van die van den burgemeester en wethouder Klaver besloten, dat een raadscommissie de zaak-Jansen opnieuw in onderzoek zal nemen zoodat wellicht ook hier zal bereikt worden wat Multatuli eens den hoofden van Lebak heeft toegezegd: Er zal recht gedaan worden in onze gemeente. De heer Thomsen, die wij althans wat zijn opmerkingen en redevoeringen betreft als raadslid meer waardeeren dan als wet houder, heeft als leider der oppositie een interessante taak gekregen. Meer dan iemand anders is hij er van over tuigd, dat theorie en practijk er twee zijn en dat een sociaal-democraat in de oppositie een heel andere houding kan aannemen dan een wethouder, die in velerlei opzicht is gebon den en met de meeningen van zijn collega's uit andere politieke groepen heeft rekening te houden. Jarenlang hebben de soc.-dem. betoogd, dat vood het kind niets te goed was en dat voor de kosten van onderwijs vele andere zouden moeten wijken, en toen het college nu dus voorstelde om de lessen in lichamelijke oefening niet door vakleeraren maar door doodgewone onderwijzers te laten geven, trok de heer Thomsen even aan het vinkentouw en verweet het college, dat het ten koste van het kind het onderwijs opzettelijk wilde verslech teren. De burgemeester bL.k cv. -ïgd, dat, zoo lang het uinastid-oiidciwxji nog niet het MKBiiaBtWaseag: WiMWI—I maken van een reuzenzwaai of een looping the loop omvat, er onder de gewone leer krachten nog wel menschen gevonden wor den, die dit onderwijs op hun (gymnastiek)- pantoffeltjes af kunnen en de heer Westerhof hief in wanhoop de armen ten hemel en klaagde, dat de heer Thomsen hem als wet houder van Finnaciën zoo weinig huishoud geld had achtergelaten, dat er helaas ook op onderwijsgebied wel het een en ander be zuinigd ^ou moeten worden. Het was dus zooals trouwens wel te verwachten was alles tenslotte de schuld den heer Thomsen zelf, maar me' het Wegens de groote belangstelling zal de film 1,-JL.i II 1.1" II behalve van gratis verstrekken van gymnastiekpantoffels aan behoeftige kinderen zat dit democrati sche college blijkbaar wel wat in zijn edel achtbare maag zoodat de afwijzing daarvan in de betrokken bijlage tijdens de raadszit ting nog verzacht werd met de mededeeling, dat men zou trachten de Vereeniging „Kin derkleeding" hiervoor te interesseeren. Dank zij de actie van de Vereeniging voor Volkstuinders, en wellicht ook dank zij het pleidooi dat de pers daarvoor gehouden heeft, werd besloten, dat de volkstuintjes niet meer individueel maar gezamenlijk aan bedoelde vereeniging verhuurd zullen wor den, zoodat deze voortaan krachtiger zal kunnen optreden tegen huurders, die den hun toevertrouwden grond opzettelijk verwaarloo- zen. De Vereeniging D. E. S. krijgt, dank zij ongetwijfeld de democratische meerderheid van het college, een subsidie voor het onder houd en de inrichting van haar speelterrei nen en de gemeente heeft zich tegen fraude thans zoo duchtig verzekerd, dat niemand er zich bezorgd over behoeft te maken als de een of andere ambtenaar op een kwaden dag met medeneming van zijn kas naar Amerika blijkt vertrokken. Ten slotte was er dan nog de kwestie van de Graanbeurs, die met opklapbare stoeltjes en tafeltjes gemeubileerd zal worden en voortaan den wijdschen naam van Beursge bouw zal dragen. Zij is door de overdekking en door alle verbeteringen een zoo practisch bruikbaar ge bouw geworden, dat het niet te verwonderen is, dat ook de sportlievende inwoners onzer gemeente zich afgevraagd hebben of hier niet onafhankelijk van weer en wind een bruikbare speelplaats kan worden ge vonden. Voor voetbal-wedstrijder, schijnt de beurs niet heelemaal geschikt te zijn, maar de heer Sietsma wees er op, dat men hier gaarne een overdekte tennisbaan zou willen maken Wie daarvan de kosten zou moeten dragen werd niet heelemaal duidelijk maar de bur gemeester betwijfelde of de vloer van de graanbeurs wel een geschikte speelplaats zou zijn en vreesde, dat wanneer hier een bruikbare tennisvloer gelegd wordt, deze weer niet geschikt zal blijken om er auto's en vrachtwagens met zakken graan over te la ten rijden. Sport en handel gaan niet altijd samen en omdat de sport zich thans naar den handel zal moeten richten en niet omgekeerd werd het voorstel niet eens in overweging ge nomen, dat de graanboeren voortaan op gymnastiekpantoffeltjes door de beurs zou dan moeten loopen. Intusschen zal het vraagstuk, zooals zoo vele andere, in overweging worden genomen, dat wil in officieele taal zeggen, dat men er nooit meer iets van zal hooren tenzij de ten- nisliefhebbers met nieuwe plannen bij het college verschijnen en dan niet verzuimen duidelijk te laten uitkomen, dat zij zelf en niet de gemeente daarvan de kosten zullen dragen. De Raad is thans met de algemeene be schouwingen der begrooting begonnen en baant zich eer, weg door een rijstebreiberg van allerlei vragen, nuttige wenken en prac tische raadgevingen. Wij zullen de volledige behandeling der begrooting afwachten alvorens daarover een nadere bescho wing te publiceeren llegglijkscb overzicht. DE TOESTAND IN SPANJE. Drie belangrijke punten, welke aan de erde zijn. Het standpunt der regeering. In verband met allerlei geruchten, die hardnekkig de ronde blijven doen, heeft de Spaansche regeering het haar plicht geacht, haar standpunt te bepalen met betrekking tot de drie belangrijkste punten, die aan de orde zijn. Aldus luidt een B. T. A.-telegram, dat de Tel. ontving en het spreekt vanzelf, dat men zich afvraagt, welke die drie punten zijn. Het telegram geeft deze punten als volgt aan Het eerste betreft de openbare orde, welke op het oogenblik ressorteert onder de mili taire autoriteiten. De regeering behoudt slechts de controle, welke uiteraard bij haar hooge functie behoort. Alk handelingen waarbij eventueel geweld zou moeten worden gebruikt, blijven in eerste instantie ter beoor- Donderdag 15 Januari ook §4 Januari worden vertoond. Zie verdere mede- deelingen onder „Stadsnieuws",. deeling van de militaire autoriteiten. De re geering is vastbesloten, met alle kracht op te treden tegen alle pogingen, om de openbare orde te verstoren. Zij zal de rust handhaven met behulp van de energieke maatregelen, welke passen bij den huidigen staat van oorlog. Het tweede punt raakt de jongste revolu- tionnaire beweging. Hieromtrent wil de re geering voorshands nog geen enkele verkla ring afleggen, want weldra zal het geschikte oogenblik aanbreken, waarop de openbare meening, dank zij uiterst-belangrijken docu menten, die gepubliceerd zullen worden, zal kunnen oordeelen over de bedoelingen der rebellen. De documenten in kwestie werden gevonden bij de muiters te Jaca, en er blijkt uit, wat het ware karakter der beweging was, benevens haar doeleinden en vertakkingen. Er zal gelegenheid zijn in het nieuwe parle ment, over deze stukken te spreken. Wat het laatste punt aangaat, den datum der verkiezingen, de minister van Binnen- landsche Zaken heeft zijn collega's iqgelicht nopens de houding en de opvattingen van de verschillende politieke krachten, die aan den verkiezingsstrijd zullen deelnemen. De minis terraad besprak daarop de waarborgen, die moeten worden verstrekt om de zuiverheid der verkiezingen te verzekeren, welke door de regeering als een onontbeerlijke voorwaarde wordt beschouwd voor het nakomen van de taak, welke zij zich oplegde, zoodra zij aan het bewind kwam: het land een parlement te geven, dat door de omstandigheden eiken dag met meer klem wordt geëischt. De ver kiezingen zullen op den aangekondigden datum, 1 Maart, worden gehouden. De premier Berenguer verklaarde, dat thans overal volkomen rust heerscht. De regeering heeft maatregelen genomen, om de werkloosheid in Andalusië te beëindi gen. Druk werd gesproken over een decreet van den minister van Arbeid, waardoor de Spaansche wetgeving betreffende de toela ting van buitenlandsche arbeiders wordt aan gepast aan die van andere landen. Het nieu we decreet beoogt de belangen der Spaan sche arbeiders te verdedigen in overeenstem ming met de internationale verdragen. Er werdt o.a. in gezegd, dat men in geen geval zal gedoogen, dat buitenlandsche arbeiders tegen een lager loon zullen werken dan Spaansche. Buitenland GRUWELDADEN IN DE CHINEESCHE PROVINCIE KANSOE. 40.000 dooden in twee weken. 50 dorpen verwoest. Zondag zijn te Tokio de eerste berichten ontvangen uit de provincie Kansoe, waar, zooals bekend, een opstand is uitgebroken tegen de Chineesche centrale autoriteiten. Volgens een mededeeling van een Ameri- kaanschen missionaris aan de Chineesche pers, schat deze het aantal dooden op 40.000 De zendeling is met zijn auto te Peking aan gekomen. Naar verder wordt gemeld zijn door de opstandelingen in den loop van 2 weken 50 dorpen verwoest. De geheele be volking werd afgeslacht, hun bezittingen ge roofd en hun huizen in brand gestoken. Twee Christelijke missionarissen, die in de provincie Kansoe arbeiden, zijn tot nu toe nog niet opgespoord. Verder hebben de op standelingen een Chineeschen bisschop op gehangen. Thans heeft de Chineesche regeering te Nanking officieel verklaard, dat zij alle maatregelen zal nemen, tot herstel van de orde. BLOEDIGE BOTSINGEN OP DE PHILLÏPIINEN. Naar uit Manilla wordt gemeld, zijn 400 leden van een geheime nationalistische secte in het dorp Jayug in de provincie Pangasi- nan, op het eiland Luzon, in botsing geko men met de politie, waarbij 2 gendarmerie officieren en 11 soldaten werden gedood. Nadat de insurgenten na een verwoed straatgevecht de politie had verdreven, waarbij zij tien man verloren, hebben zij de openbare gebouwen bezet. Door regeeringstroepen, die de opstande lingen in hun dorp hebben omsingeld, wordt een tegenaanval voorbereid. Tayug heroverd. Naar nader uit Manilla op de Phillippijnen gemeld wordt, is het na heftigen tegenstand gelukt l"-i p'anisje Tayug te heroveren. Aan beide kanten vielen dooden en ge- ALKMAA Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voorni'hetaüng voor Alkmaar 2.-—, franco door bet geheels Rijk I '<s.5C. Losse nnmmers S cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. riUSTER ZOON, Voorüam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. APEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. t I

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1