e Onze Koloniën. Luchtvaart Binnenland P-nwiiiciaal nieuw hm Z Werd d!i "an„ze °Pgericht. Men kan dat betreuren, doch het feit is, dat men Ingezonden stukken staat was ook maar de geringste aan wijzing te geven, werd gestraft met 4 boete subsidiair 4 dagen hechtenis. (Wordt vervolgd). EEN NIEUWE UITBARSTING VAN DE MERAPI. Nog geen slachtoffers. Zondagmiddag is de Merapi in midden- Java weer beginnen te werken. De lahar stroomde met een snelheid van 30 mijl per uur naar beneden in dezelfde richting als de oude laharstroom. Hierdoor werd weder om groote ongerustheid in de nabijheid ver oorzaakt. Tot dusver zijn nog geen men- achenlevens verloren gegaan, doch de be trokken autoriteiten maken zich bezorgd ever de inwoners van een klein dorp nabij de ge vaarzone, die blindelings gehoorzamen aan een z.g. kiaji (heiligen man), die hardnekkig weigert het dorp te verlaten. De autoriteiten overwegen een gedwongen ontruiming. Een gedenkpenning De „Locomotief" i" overweging een penning te slaan ten behoeve van de velen, die. dagen en nachten in het geweer waren, en dikwijls met gevaar voor eigen leven groot loffelijk werk verrichten tijdens en na de uitbarsting van den Merapi. Herdenking van de Merapt-ramp in den Volksraad. Zaterdag werd de voorjaarszitting van iden Indischen Volksraad geopend. In zijn openigswoord sprak de voorzitter, de heer mr. J. W. Meyer Ranneft zijn diepe deernis uit met de slachtoffers van de ramp van den Merapi. EEN PROPAGANDISTE. Geweigerd als onderwijzeres. „De Preangerbode" meldt, dat een van de Voornaamste volgelingen van Ir. Soekarno, Nji Djoehoeni, onderwijzeres, een verzoek Indiende om onderwijs te mogen geven in Bandoeng. De gouverneur van West-Java weigerde deze vergunning op grond van het feit dat Nji Djoehoeni reeds op vijftienjan- ren leeftijd lid van de P. N. I. was en een •1 spreekster op vergaderingen der P. N. l DE POSTVLUCHTEN. Het negende postvliegtuig te Djask. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ontvangen, dat het negende postvliegtuig op weg naar Nederlandsch- Indië. de P. H. A. E. Z.. Maandagmorgen te 5.45 uur uit Magdad is vertrokken en te 10.50 uur te Bushir geland. Te 11.45 uur steeg het toestel weer op en landde te 17.15 uur te Djask. Het zevende retourvliegtuig te Calcutta Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ontvangen, dat het zevende retourvliegtuig Maandagmorgen te 5.15 uur uit Bangkok is vertrokken en te 11.25 te Akyab gearriveerd. Om 12.42 werd gestart voor Calcutta, waar het toe stel te 15.29 uur aankwam. HET DERDE VLIEGTUIGONGELUK VAN 1931 IN ENGELAND. Gister is voor de derde maal van dit jaar een vliegtuig der Britsche lucht strijdkrachten neergestort. Twee toe stellen vf.n het 29ste eskader vlogen over North Weald in het graafschap Essex op geringe hoogte naast elkaar, toen plotse ling de vleugel van een der toestellen het andere raakte. Dit laatste vliegtuig stortte hierop neer. Het toestel werd ge heel vernield, de inzittende vliegeroffi cier werd op slag gedood. DE OCEAANVLUCHT VAN MAC LAREN. De „Tradewlnd" nog steeds t vermijt. Reuter meldt uit New York, dat de i,Tradewind", het vliegtuig waarmee Mac Laren en mrs. Hart een poging onderne men den oceaan over te vliegen, nog niet op de Azoren is aangekomen. Het vlieg tuig is nu reeds 28 uur over tijd, zoodat omtrent het lot van de bemanning thans het ergste moet worden gevreesd. Vaz Dias seinde ons hedenmorgen het volgende telegram uit New York: Nog steeds is geen enkel bericht ont vangen van of omtrent de Tradewind, het vliegtuig, waarmee captain Mac La- roodharige weduwe") naar de Azoren ren en mrs. Beryl Hart (bijgenaamd „de waren vertrokken om vandaar naar Europa te vliegen. Noch op de Azoren, noch op eenig schip heeft men eenig tee- ken van hen ontvangen. De vrees, dat zij verloren zijn, wordt steeds grooter. VERMISTE VLIEGERS GEVONDEN. Drie weken ip. de woestijn. Sedert 20 December j.1. waren twee 'Australische vliegers, zoo vertelt het Hbld., captain W. L. Pittendrugh en mr. S. J. Hamze,-mijn-ingenieur, verdwenen in Centraal-Australië, nadat ze uit Alice Springs opgestegen waren, om een ex ploratietocht te maken naar Isbilla,_ een zeer woeste streek. Thans komt het be richt, dat een vlieger van de Australische Luchtmacht de vermisten ontdekt heeft in de Nortn Macdonnell ranges. De vlie ger kon niet dalen, maar liet voedsel en water vallen. Automobielen uit Alice Springs gingen er onmiddellijk op uit, om de vermisten op te sporen. Een N. T. A.-telegram meldt uit Lon den, dat deze reddingspoging gelukt is. Ze hadden reeds een nederzetting be reikt, ca ruim drie weken loopen onder outzettende ontberingen. Ze hadden in dien tijd geieefd van water, twee choco lade tabletten, gekookt gras en donder- oadden 2906 K M. IN RECHTE LIJN. Wereldrecord voor kleine vliegtuigen. De vliegers Lalouette en Depermaugle heb' en, '"aar het Hbld meldt, het we- uTK'^} voor kleine vliegtuigen, in recA f op hun naam gebracht. Ze veriiet1"- 'i Jau om 1 uur 's middags Istre en hadden gister om 11 uur 's mor gens in Villaciooeros. In 22 uur hadden ze 2900 K.M. afgelegd. Het overige record stond op naam van kap. Hans Wirth met 1305 K.M. BRAND. De bewoner en zijn vrouw springen uit het raam. De laatste zwaar ge wond. Zondagnacht woedde een felle brand m een winkel aan de Dynselweg te Zeist. De kruidenier Jurriens kon zijn beide kin deren nog buiten brengen, doch moest zelf daarna met zijn vrouw uit een bovenraam springen. De vrouw werd zwaar gewond en moest naar de rijksklinieken in Utrecht wor den overgebracht. De niet verzekerde inboedel ging grooten- deels verloren. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN De uitvoering van bestek no. 1417 H.S., het maken, leveren en stellen van een ijze ren perronoverkapping op het middenper ron van het stationsemplacement Castricurn, werd opgedragen aan de laagste inschrijf- ster de Rotterdamsche Metaalindustrie te Rotterdam voor de som van 12.721. KAMERLID LOU DE VISSER TE MAASTRICHT. De ontvangst was zoodanig, dat de aangekondigde rede niet gehouden, werd. In een communistische gestemde brochu re was de vorige week aangekondigd, dat het Tweede Kamerlid Lou de Visser, Zon dag te Heerlen op de Markt zou spreken over de staking en den toestand in het Roer gebied. Ete heer De Visser is inderdaad in Heerlen geweest, maar tot een rede is het toch niet gekomen. Tegen drie uur verliet hij met eenige aanhangers een café aan de Markt, nam de situatie in oogenschouw, merkte dat er veel politie op de Markt was en geen hem gunstig publiek en maakte toen rechtsomkeert naar het station, waar hij tot 4.22 uur in de wachtkamer derde klasse ver bleef om toen onverrichterzake weer te ver trekken. INSPECTEUR LOTERITKANTOOR GEARRESTEERD. Wegens oplichting. Te Heerenveen is gistermorgen gearres teerd de 29-jarige inspecteur van het Gro ninger Assurantie- en Loterijkantoor, ver dacht van oplichting, in den laatsten tijd in verschillende dorpen in de omgeving van Gorredijk verpleegd. KORTE BERICHTEN. Verschenen is het door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samengestelde over zicht van den belastingdruk over het belas tingjaar 1930—1931. Zondag is te Vlaardingen, 88 jaar oud, overleden de heer A. Knottenbelt, oud notaris. In het boekbindersbedrijf is overeen stemming bereikt over een nieuw Collectief Arbeidscontract voor den tijd van drie ja ren. Loonsverhoogingen zullen plaats heb ben in Febr. a.s. en in Nov. van het volgend jaar. Zondagavond is uit een perceel aan den Heiligenbergerweg te Amersfoort een geldkistje, inhoudende 1000 tijdens afwe zigheid der bewoners ontvreemd. Volgens een bij de visscherijmij.. „Pra xis" te IJmuiden ontvangen bericht is haar stoomtrawler „IJM. 184 („Plutos") tijdens mist bij Helgoland gestrand. De bemanning is gered en op Helgoland aan wal gedaan. De herv. gem. te Ernst (Veluwe) heeft in de plaats van haar oude "kerkgebouw, dat door brand vernield was, een nieuwe kerk in gebruik genomen. Ds.A. G. Oosterhuis, predikant der gemeente, sprak bij de opening naar aanleiding van 1 Kon. 8 29a. Hierna spraken eenige predikanten uit de buurt, en anderen. Vele kerkeraden en kerkvoogdijen uit den omtrek waren aanwezig. De bejaarde vrouw, die Zaterdagmid dag in haar woning aan de Lange Vranken- straat alhier in brand is geraakt, mej. M. Jansen, is in het ziekenhuis aan den Cool- singel overleden. Onder voorzitterschap van mr. A. de Graaf heeft gister in „Parkzicht" te Amster dam het Nationaal Comité tegen den handel in vrouwen en meisjes zijn algemeene verga dering gehouden. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op gedistilleerd. Te Maastricht is gistermiddag bij werkzaamheden voor de Nieuwe Maasbrug de arbeider J. v. d. Geer uit Rotterdam van een heimachine in de Maas gevallen. Spoe dig werd de drenkeling opgehaald. Het toe passen van kunstmatige ademhaling mocht echter niet baten. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Gisteravond tusschen 6 en 8 uur was Heerenveen en vrijwel de geheele Zuid-Oost hoek van Friesland door een gebrek aan de electrische leiding van licht verstoken. In het acad. ziekenhuis te Leiden is een 28-jarige arbeider uit Ter Aar, die bij zijn werk bloedvergiftiging opliep, aan de gevol gen overleden. Maandag is een chauffeur te Amers foort zich bij de politie komen aanmelden, omdat hij in den laatsten tijd ten nadeele van zijn patroon eenige bedragen had ver duisterd. In totaal een bedrag van 300. De man is in arrest gesteld. In den ouderdom van 74 jaar is over leden de heer J. C. van Eek, sinds 1898 bur gemeester der gemeente Heteren (Geld.), me de-directeur der Ond. Brandverzekering-Mij. „Woudsend" te Woudsend. Onderstaande berichten zijn reeds in een deel der vorige oplage opgenomen geweest. FRAUDE DOOR EEN BOEKHOUDER GEPLEEGD. Naar wij vernemen is door de gemeen tepolitie te Beverwijk proces-verbaal op gemaakt tegen J. J. W., thans vertoe vende in Ned. Oost-Indië terzake van ge pleegde fraude bestaande uit verduiste ring van gelden, tot een bedrag van ruim 15 000, een en ander ten nadeele van de N. V. Bloembollenhandel voorheen °-ebr. de Goede, bij welke vennootschap verdachte W. als boekhouder-correspon dent werkzaam was. Naar wij vernemen is deze zaas ne reids in instructie bij den rechter-com- missares te Haarlem. TEXEL» Naar ons uit goede bron wordt medegedeeld zal de heer D. E. W. C. Boswijk, arts te Texel, zich bij de dit jaar te houden verkie zing tot leden der Provinciale Staten niet meer herkiesbaar stellen. c. De heer Boswijk, had in de Provin. St. zitting als opvolger op de lijst v. den vrij heidsbond, van den heer R. Kaan, die gedu rende de zittingperiode is overleden. Drukke werkzaamheden als geneesheer noodzaken de heer Boswijk tot dit besluit dat stellig door vele Texelaars betreurd wordt, daar Dr. Boswijk de eenige vertegenwoordi ger van Texel in de Prov. Staten is en hierin de belangen van deze gemeente zeer be pleitte. Bij de verhuring van „De Weezen- plaats te Texel werden pachters dezer boer derij de heeren Gebrs. Klaver voor den prijs van 2360 per jaar, dit is bijna 3.50 per jaar minder dan bij de vorige verhuring. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond werd alhier in het lokaal van den heer J. de Bakker een openbare vergadering gehouden, voor kleine werkende boeren, tuinders en landarbeiders, uitgaande van het Nederl. Boerencomité. De vergadering werd ge leid door den heer J. Zwagerman van Nieuwe Niedorp. Spr. was de heer Van Dam van Rotterdam. Gepleit werd voor kosteloozen steun tuinbouw, een arbeiders- en boerenre- geering enz. Het sovjetstelsel werd als van regeeringswege aan den land- en voorbeeld gesteld. Door de geringe be langstelling kon geen afdeeling opge richt worden. Vanwege de Coöperatie „Nieuw Le ven" zijn de broodprijzen verlaagd. Door de gvmnastiekvereeniging „Hercules" zal op den 2den Paaschdag een turnweistrijd gehouden worden, tegen de vereeniging „Bato" van Am sterdam. Elk dezer vereenigingen komt met 8 van de beste turners uit. Als men bedenkt dat de „Bato"-ploeg o.m. be staat uit 4 Olympische turners belooft dit wel een mooien wedstrijd te worden. Door de afdeeling Langendijk van den Jongelieden Geheelonthoudersbond werd Zaterdagavond een propaganda- feestavond gehouden in „Concordia" waarvoor groote belangstelling was. Het programma bestond uit declamatie, jeugddansen, tooneel en muziek. Dit laatste door zang en piano van de dames T. Blom en G. Oly van Alkmaar. Als spreker trad op de heer A. Straasma van St. Jacoba-Parochie, die opwekte om vooral in dezen tijd de propaganda voor een betere samenleving krachtig te blij ven voeren. Het was- een mooie avond. Jammer dat er onvoldoende leiding was, daar het meermalen rumoerig in de zaal was, vooral tijdens den zang en de declamatie. Het tooneelstukje „Arme Rijken" voldeed heel goed. Het werd uitstekend gespeeld. De J. G. O. B. kan zeer zeker op een goeden propaganda- avond terug zien. voor de a.s. verkiezing van leden van de Provinciale Staten in de centrale den Helder werden aanbevolen de heeren Joh. de Veer te Schaden en S. de Boer Kzn. te Zuidschar- woude. BERGEN. Ter beschikking van de Justitie heeft zich gesteld zekere B. alhier, op grond van het feit, dat hij destijds in deze ge meente brand heeft gesticht. 3EEMSKERK. Voor een goed bezette zaal trad Zon dagavond in „Flora" onze tooneelclub „T.a.v.e.n.u. voor het voetlicht met „Jan Ongeluk", klucht in 3 bedrijven. Wij durven gerust beweren dat het ge zelschap de aanwezigen kostelijk ge amuseerd heeft. Van geen enkele konden wij zeggen dat hij of zij minder rolvast was. Het spel had dientengevolge van het begin tot het einde een vlot verloop. Ook de muziek der fa. Kobel te Uit geest zoomede de grimeering van den heer Veenis te Assendelft liet niets te wenschen over. Een bal besloot dezen gezelligen avond. SCHOORL. Loop der bevolking over het jaar 1930: Geboren 19 m. en 22 vr.; vestiging 94 m. en 108 vr., alzoo een toename van 113 m. en 130 vr. Overleden 16 m. en 14 vr.; vertrek 53 m. en 74 vr., alzoo een afname van 69 m. en 88 vr Alzoo een vermeerdering over het jaar 1930 van 44 m. en 42 vr. De be volking was op 1 Januari 1931 1062 m. en 1068 vr. tesamen 2130. Aantal huwelijken 11. HENSBROEK. Woensdag 7 Jan was het de laatste avond van den cursus gegeven door den heer van Stijgeren van Heiloo. Aanwezig waren Bur gemeester Kooyman, de heer Hazeloop Rijks- tuinöouwconsulent uit Alkmaar en enkele bestuursleden van O. B. Nadat de leeraar eerst nog iets over de gladiolenziekten had meegedeeld, dankte de heer v. Stijgeren allen die er toe hadden meegewerkt dezen cursus zoo goed mogelijk te doen slagen. Voorai met de leerlingen had spr. heel prettig sa mengewerkt en wa$ gaarne bereid om ieder die later nog iets had te vragen aangaande de bollenteelt, te helpen. Daarna nam de heer Hazeloop het woord en zei dat de keu ze van leeraar voor dezen cursus een geluk kige was geweest, daar vooral in de bollen- ziekte de heer van Stijgeren heel goed thuis is en hoopte dat de leerlingen hiervan veel voordeel in de practijk mogen genieten. De voorzitter van O. B. dankte allen, den heer v. Stijgeren voor zijn leerzame avonden hier gegeven, den heer Hazeloop voor zijn waar- deerende woorden en voor hun welwillende medewerking betreffende verwarmd lokaai enz. en ten slotte den heer Evers die zoo be reidwillig was geweest steeds de kachel in 't lokaal aan te maken. Het is voor allen een zeer belangrijke cursus geweest. WINKEL. Door de afd. Winkel van „De Vrijheids bond" werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. Th. Broersma en K. Meurs, terwijl tot voorzitter werd herkozen de heer G. J. van Leersum. Ter plaatsing op de groslijst SCHAGEN. Door Dijkgraaf en Heemraden van den polder Waard en Groet is voor de betrek king van secretaris en penningmeester het navolgende alphabetische drietal opgemaakt. P. de Boer, Hoogwoud; 2. W. van der Wal, Sdragen; 3. A. Wiedijk, Barsingerhorn. De melkprijzen worden te Schagen langzamerhand lager. Uit den omtrek wordt de melk thans voor 10 cent per liter verkocht. Morgenmiddag 2 uur zal de gemeenteraad weder bijeenkomen. De agende vermeldt o.a. benoeming van een administrateur van het G. E. B.; voorstel inzake het verleenen van garantie voor tuindersvoorschotten; voorstei tot aankoop van grond ter verbreeding van de Zevenhuizerlaan (westelijk gedeelte) voor stel tot aankoop van grond voor bouwterrei nen en een voorste] tot het aangaan van een geldleening. HEILOO. Zondagavond gaf de „St. Jozeph-Gezellen- vereeniging alhier, een uitvoering in het Bru- nogebouw. Voor een vrij goed bezette zaal werd voor het voetlicht gebracht „Napoleon's Horloge" in 3 bedrijven van Jan Verhoeven. Het aar dige spel, waarin burgelijke vreedzaamheid, oplichterij en banditisme op den voorgrond traden, werd vrij goed vertolkt. Dr. Hemar, een r.k. medicus die zich hier eenige maanden geleden vestigde, gaat onze gemeente verlaten en zich vestigen in het zuiden van ons land. De verwachting dat de vele r.-k. gezinnen naar een katholieken medicus zouden overloopen, is niet bewaar heid. Onze bevolking gaat snel vooruit. Het aantal ingeztenen op 31 December 1929 was 4546. In 1930 zijn geboren 93, gevestigd 804, overleden 65, vertrokken 464, alzoo een vermeerdering van 368 personen. Het aantal ingezetenen was op 31 Dec. jl. 4914. In 1930 zijn 85 bouwvergunningen uitge reikt, waarvan 64 huizen zijn gebouwd. In liegen jaar tijd zijn 569 woningen gebouwd. De heer G. Vrijburg Pz. Secretaris van de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging, voor welke partij hij zitting in den raad heeft, heeft als Secretaris zijn ontslag genomen. Op Zater dag 17 Januari zal in die vacature worden voorzien. Bij geruchte vernamen we dat de heer Vrijburg zich als raadslid niet meer herkiesbaar stelt Het bestuur kon daarover geen mededeel ing doen. De heer Vrijburg heeft ook bedankt als voorzitter Bureau van Advies en behalve als kassier van de Boerenleenbank, zich van alle functies ontlast. Twee psychopaten ontvlucht. Gisteravond zijn uit de spychopateninrich- ting St. Paulus, alhier ontvlucht de 21-jarige H. Scholten en de 23-jarige. A. G. Gestel. De voortvluchtigen dragen gestichtskleeding. Onmiddellijk is een onderzoek ingesteld. De officier van justitie Alkmaar heeft opspo ring en aanhouding van beide verpleegden verzocht. Een Neutrale Middenstandsbond opgericht. Onder presideum van den heer A. N. K. Hopman had het voorloopig comité een ver gadering uitgeschreven en een 82-tal perso nen uitgenoodigd. De voorzitter, opende, heette allen wel kom, inzonderheid den heer Burger, secreta ris van de afdeeling Alkmaar. Spr. deelde mede dat de heer van Leeuw, adjudant-di recteur van den bond, de aansluiting had ge mist en waarschijnlijk later zou komen. Hoe wel spr. geen middenstander was, was hij verzocht om de vergadering te leiden omdat hij als administrateur van het Bureau van Advies veel met den middenstand in aanra king kwam. De voorzitter was gehandicapt, omdat de spreker er niet was, doch de heer Burger verklaarde zich bereid een en ander mee te deelen. Tegenover de meening in de circulaire ge uit, stond spreker anders. Wanneer men meent dat men met verlichting van winkels e.d. als organisatie meer kan bereiken dan moet spr. teleurstellen. Electrische energie is wat anders dan gas. Spr. kon zich niet technisch uitdrukken doch zeide dat een ver zoek van de adeeling Alkmaar aan den di recteur van de Lichtbedrijven wel een ande ren kijk op de zaak gaf. Toch is er door on zen bond wel wat bereikt, het z.g. vastrecht tarief wat bij lang gebruik besparing geeft. Spr. weidde uit over meerdere zaken, doch intusschen kwam de heer van de Leeuw ter vergadering. Na een kort welkomstwoord was het woord aan den heer v. d. Leeuw. De spreker vond dat hij in een moeilijke positie was, omdat de heer Burger al een en ander had gezegd Hij vond dat evenwel prettig omdat uit zijn betoog de liefde voor den bond blijkt Spr zou dan ook hier en daar een greep doen om dat men over onze belangen dagen kan spre- ken. r De spreker zeide dan dat de Midden- 1-fin^n0?d/U1?1,?8Jaar bestaat e" ruim 131 ,000 leden telt. Aanvankelijk was er één bond in den lande, doch later ging men af- gelukkig samen voor de belangen opkomt, en overleg pleegt.Het verschil tusschen 30 jaar gelede!» en thans is wel heel groot. Toen achtte men het uitgesloten dat een winkelier die dagelijks zijn clienten bediende een po sitie in de maatschappij bekleedde Thans hebben de middenstandsbonden verteeen- ^ad" CTS ^armT' Staten en Gemeente- Geleidelijk liet de middenstand zich mc(!. gelden. De collegialiteit kwam meer naarvT ren. Men beschouwde elkander meer als col. lega's dan als concurrenten. Dat is ook goed en noodig, neen dringend noodig. om zich te laten gelden moet men hecht aange. sloten zijn. Sipr. weidde in den breede uit over de organisaties waarover men moet stelling nemen. Op onze congressen is geageerd te. gen een en ander. We moeten stelling neme» tegen het afbetalingssysteem, het cadeauste? sel, de automaten e.d. En niet het minst te. gen groote warenhuizen, die met hun bestel, diensten den geheelen omtrek bewerken. Een euvel waartegen te velde moet getrokken worden is flesschentrekkerij. Spr. vertelde staaltjes van de geraffineerdheid waarmede dergelijke personen optreden. Gelukkig kan de politie nu tegen hen optreden, zoo dat het strafwetartikel tegen hen, ook prefentief werkt. Het groot winkelbedrijf moeten we be strijden daar het den middenstand becon curreert. Spr. weidde daarover uit. Tegenover hun organisatie moeten wij onze krachtige organisatie stellen. En daarom niet alleen plaatselijk, doch aansluiten aan den Landelij- ken Bond. Spr. weidde nog uit over de voordcelen van den Landelijken Bond als Inormatie- en Incassobureau, gratis advies van juristen, kortom alle mogelijke voorlichting. En niet het minst met de wettelijke bepa lingen. We mogen dat aangenaam vinden of niet, we hebben er mee te maken als werktij« denbesluit, winkelsluitingswet e.d. We heb ben er mee te maken en kunnen via onze or ganisatie de bepalingen zoo soepel mogelijk zien toegepast te krijgen. Spr. eindigde met de hoop dat er weer een afdeeling zal bijkomen, die zich aansluit bij den Landelijken Bond, opdat we zoo krach tig mogelijk voor-onze belangen opkomen. (Applaus). De voorzitter bracht den spreker dank en stelde gelegenheid tot vragen, waarvan ge bruik werd gemaakt. Daarop werden de ont werpstatuten en huishoudelijk reglement be handeld en vastgesteld. Vervolgens werd z. h. st. besloten om een afdeeling op te richten en zich aan te sluiten bij den Landelijken Bond. Staande ter verga dering traden 26 leden toe. Wegens het ge vorderde uur werd de bestuursverkiezing aangehouden. Daarna sluiting. Rectificatie. In het verslag der Onderl. Begrafenisver- is gezegd dat als Secretaris is benoemd in- plaats van den heer Heidelberg, de heer Hei- delberg. Dit moet zijn inplaats van den heer Driessen. Loop der bevolking over het jaar 1930; De bevolking was op 31 Dec. 1929 2224 m. en 2322 vr., totaal 4546 pers. Geboren 58 m. en 35 vr., totaal 93 pers., gevestigd 498 m. en 306 vr., totaal 804 pers., tesamen dus een toename van 556 m. en 341 vr of 897 pers. Overleden 41 m. en 24 vr., totaal 65 pers., vertrokken 207 m. en 257 vr., totaal 464 pers., alzoo een vermindering van 248 m. en 281 vr. of 529 pers. Totaal 31 Decem ber 1930 2532 m.- en 2382 vr., totaal 4914 personen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). NAUWE STRATEN EN LUIFELS. Aan de Redatie. Naar aanleiding van hetgeen ik schreef over het plaatsen van een luifel aan den te restaureeren bouwval in de St. Annastraat en over de aanrijdingen van den luffel aan het huis in de Huigbrouwerstraat, schrijft de eigenaar van laatstgenoemd perceel, dat hij persoonlijk van oude gevels houdt en zoolang mogelijk dezen zal behouden. Hij erkent, dat er jaarlijks een flink bedrag wordt betaald wegens aanrijdingen van de luifel, maar dat noch Oud-Alkmaar, noch de gemeente de schade vergoedt. Ook beklaagt hij zich over de groote moeite, welke hij heeft om de schade van den aanrijder terug te ontvangen. Hij verheugt zich over het éénrichtingsverkeer en verzoekt de politie scherp toe te zien op stilstaande wagens. Tot zoover over het schrijven van den heer van Dijk. Het is zeker niet voordeelig te wo nen in een straat waar het éénrichtingsver keer is geboden en zeker niet in een éénrich- tingsverkeerstraat waar het zoo nauw is, dat nog wordt aangereden. De vorige week is de luifel weer aangereden en waren de kosten ongeveer 40. De naaste buur mag zijn groentenkar niet laden. De overburen (winkeliers) klagen, wijl geen dame haar kinderwagen mag laten staan tijdens het koopen in den winkel. Een motorrijder kan in den schoenwinkel niet koopen, wijl zijn motor niet voor de deur mag blijven staan tijdens den koop. En hoofdzakelijk is Git het gevolg van het behouden van een luifel- Het moderne verkeer eischt nu eenmaal offers, waarvoor oude gebruiken en gewoon ten moeten wijken. Toch geloof ik, dat de heer van Dijk het zelf niet aardig vindt, dat, wanneer hij iemand in zijn salon opknapt, hij indirect iemand buiten opknapt, door hem de das om te doen wegens betaling van schadevergoeding wegens aanrijding, waar- door soms de wekelijksche of maandelijksche winst verdwenen is De aanrijdingen in de St. Annastraat zullen zeker 10 keer die van de Huigbrouwerstraat overtreffen. Het huis is gelegen aan den hoek van een straat waar drie straten op uitloopen. In mijn vorig stuk heb ik reeds genoeg geargumenteerd. Ik weet, dat de midden stand zelden vooruitziet en later alle moeite moet doen om het ontstane euvel weg te werken. Juist is me medegedeeld, dat tt eerstdaags nog meer luifels zullen worden geplaatst en één nog wel in een zéér nauwe straat. Vvat de wettelijke aansprakelijkheid betreft kan het wel eens gebeuren, dat, waar er een arrest van den Hoogen Raad bestaat, dat de Gemeente ook wettelijk aan sprakelijk kan worden gesteld, een assuran tie-maatschappij of particulier-aanriider met een auto of verhuiswagen, die gre bedra gen aan wegenbelasting moet betalen, de ge meente na aanrijding tot vergoeding oer schade aanspreken, wegens het goedkeuren van het plaatsen van uitsteeksels aan gebou wen, welke uitsteeksels opzettelijk ziin aan gebracht. U dankende voor de plaatsing, P-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6