DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Aio. II 133e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland jl Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 1.25, bij groots eontracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. U OEliüAC 14 J.WCAHl 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE TOESTAND IN HET LAND VAN ALFONSO XIII. Romanones, de leider der z.g. lib. partij, heeft schoone plannen I Een nieuwe revolutie op komst? Hoewel den laatsten tijd uit Spanje neen berichten over revolutie, muiterij e d binnen komen, wil dat nog lang met zeggen, dat er alles weer pais en vree is Natuurlijk wordt er nog van alle kanten hard gewerkt, al gebeurt dat zoo stie- kum mogelijk, en het is lang niet onmo gelijk, dat binnen afzienbaren tijd op nieuw een poging gedaan wordt, om het huidige regime omver t: werpen. Intusschen houden Spaansche politici zich op 't oogenblik druk bezig met het houden van redevoeringen en het schrij ven van artikelen en de tegenstanders schijnen nu eenmaal niet veel goeds van elkaar te weten, althans, ze vertellen het niet! Deze poiitici zoeken naar een goede oplossing voor de crisis, welke nog altijd bestaat. Zij willen geen revolutie, zij wil len alleen trachten, op vredige wijze de zaak tot een oplossing te brengen. En een van die politici is Romanones, chef der z.g. liberaie partij, die tracht het be roemde been, waar twee anderen om vechten, stilletjes mee te nemen. Roma nones heeft in een redevoering en in een onderhoud met den koning het doen voorkomen, alsof de liberale partij een krachtige partij was, vol levenskracht en levenslust. Maar hij vergat er bij te zeg gen. dat de heele liberale partij aldaar bestaat uit een club. een club met een naam en eenige leden! Over dien Romanones heeft een mede werker van de N. R Ct. eenige bizonder- heden meegedeeld en hij knoopte daar een beschouwing aan vast. Hij zegt dan dat Romanones meent, dat het noodig is, zoo snel mogelijk tot de verkiezingen te komen, niet zoozeer uit overtuiging, welke reeds vroeger getoond had moeten zijn, maar omdat hij daarin een zooveel- ste poging ziet het gevaar nog eens te be zweren. Deze meening, zooals trouwens zijn geheele redevoering, laat duidelijk zien, dat hij hier in de eerste plaats ten behoeve van de natie spreekt, en dat zijn bedoelingen voor alles de behartiging van de belangen van den troon insluiten. Het parlement, zegt Romanones, moet echter niet, zooals de vorige een parodie zijn, maar de werkelijke weerspiegeling van den nationalen wil. Indien men in aanmerking neemt, dat deze minister ettelijke malen deel heeft uitgemaakt van die parodie-kabinetten en politiek, en dat hij zich daarover nooit bezwaard heeft gevoeld, kan men niet anders zeggen, dan dat die erkenning wel wat laat komt en weinig geschikt is om nog ernstig te kunnen worden opge nomen. Trouwens, in Spanje zelf is dit spel al zoo bekend en beschikt Romano nes oover zoo weinig prestige, dat men er weinig waarde aan hecht. Maar de ver spreiding van de voorstellen van den ex- minister, en de beteekenis, die men er van officieele zijde, met het oog op het buitenland, aan wil hechten, wijzen er op, dat men wederom poogt zich in den vreemde een democratische houding te geven. De geheele politiek van de monarchie heeft steeds bestaan uit rekken en nog eens rekken, hetgeen ook nu weer ten duidelijkste blijkt uit de meening, welke Romanones ten opzichte der Constituee- rende Cortes koestert. Want, zegt hij, men kan den koning niet vragen, omdat daarmede het regiem gevaar zou loopen, zoodat de eenige oplossing voor het oogenblik de gewone cortes zijn. „Doch als hierin een meerderheid tot Constitu- eerende cortes zou besluiten, zou daar niets meer aan te doen zijntenzij een veto van den koning het zou verhinde ren." Met andere woorden: laat ons eerst pogen met schijnverkezingen gewone cortes te vormen. Blijven wij tijdens die verkiezingen de baas, dan hebben vy ij een monarchistische meerderheid, en is het gevaar geweken. Komen er moei lijkheden die wij niet kunnen onder drukken, dan bestaat de kans dat er geen monarchistische meerderheid komt. Welnu, dan zal het van den toestand af hangen, o* de koning zich sterk genoeg waant om dan de constitueerende cortes te verhinderen, maar in elk geval is er Wier tijd gewonnen, en kan alles voor o<monarchie nog goed komen. Na al deze kinderlijke beloften, komt natuurlijk de bedreiging voor het geval men niet zoet zou willen zijn; de bedrei ging met dictatuur, dat „het ergste is wat er bestaat," nu, nadat de monarchie het ruim zes jaar met de dictatuur heeft geprobeerd. Waarna Romapones de Spanjaarden nogmaals ooroeDt zich op te offeren voor Koning en Vaderland. Terwijl deze, in het bijzonder voor het buitenland bestemde verklaringen wer den afgelegd, dreigt wederom een nieu we uitbarsting der republikeinsche be weging, en zijn de geruchten niet van de lucht, waaronder zelfs de zeer zonder linge van het plan van den koning tot vorming van een bewind, waarin alle richtingen, zelfs de uiterste linkerzijde, zou worden opgenomen, teneinde de re publikeinsche beweging te regularizee- ren. Het optreden van het bewind uit zich in politieken zin niet in daden, doch toont zich zeer duidelijk in de directe behartiging van de materieele belangen der elementen, waarbij het steun hoopt te vinden. Na de verhooging van de sa larissen der gendarmerie, veiligheids dienst, politie en leger, is er nu ook voor de ambtenaren een extra 38 Ys millioen bestemd, die ongetwijfeld op zich zelf rechtvaardig zijn, doch op dit oogenblik te zeer op een koop gelijken. Het ver scherpt de bestaande willekeur nog meer, omdat aan de werkloozen geen enkele zorg wordt besteed, de arbeiders in Andalusië, waar heele dorpen van honger emigreeren, geen steun ontvan gen, en aan de zeer matige eischen van het spoorwegpersoneel geen gehoor wordt gegeven. Het feit, dat gedurende deze dagen de stakingsbeweging vrijwel geheel tot stilstand is gekomen, waarbij tal van syndicaten order gaven aan het werk te gaan zonder dat de leden van de gedeel telijke loonsverbeteringen gebruik moch ten maken, wijst er op dat men zich voorbereidt op een nieuw offensief, en tegenover dit en de ellende, die zelfs in een stad als Barcelona der mate groeit, dat zij volgens de eenige weldadigheids instelling die er zich mee bemoeit, een onmiddellijk gevaar insluit, vallen alle beloften in het niet. DE POOLSCH-DUITSCHE TEGEN STELLING. De Poolsche antwoordnota op de i i Duitsche protestnota aan den Volkenbond inzake de Poclsche verkiezingsexcessen. De Poolsche pers publiceerde gisteren den inhoud der Poolsche antwoordnota op de Duitsdie protestnota aan den Volkenbond in zake de behandeling der Duitsche minder heid in Opper-Silezië. De Poolsche nota bestaat uit vier deelen In het eerste deel wordt betoogd, dat de actie der Duitsche regeering de grenzen van de bevoegdheden, die de minderheden- quaestie haar geeft, heeft overschreden en dat de Duitsche nota het karakter van een direct politieke actie draagt. Het optreden der Rijksregeering, heeft de anti-Poolsche tendenz van de Duitsche pers en publieke opinie versterkt, evenals het geloof aan over dreven en verdichte feiten. In het tweede deel tracht de Poolsche re geering aan de hand van door haar verza meld materiaal de verschillende feiten inza ke de verkiezingsterreur tegen de Duitsche minderheid te weerleggen. Pe diepere oorzaak van het ge beurde. De diepere oorzaak van een zekere opge wondenheid in Opper-Silezië tijdens de ver kiezingscampagne, moet gezocht worden in de reactie, die was ontstaan in de Poolsche publieke opinie door de politiek actie tegen Polen van de zijde van Duitschland, waar door de Duitsche minderheid ertoe kwam, te genover den Poplschen Staat een minder loyale houding aan te nemen. De verkiezingsstrijd in Duitsch land nog heviger dan in Polen? In het derde deel poogt de Poolsche re geering aan te toonen, dat de gebeurtenissen tijdens de verkiezingscampagne in Opper- Silezië geen ander karakter hadden dan die van verkiezingsincidenten als gevolg van den strijd tusschen de deelnemende partijen. De opmerking wordt erin gemaakt, dat deze inci denten niet vergeleken kunnen worden met de botsingen, die in den verkiezingstrijd in ande re landen ontstaan, bijvoorbeeld in Duitsch land, waar de politieke hartstochten zulk een oipvaqg hebtjen aangenomen, dat de inciden ten slachtoffers eischen en een aantal docden en-gewonden tengevolge hebben. Tenslotte bevat het laatste deel een opgave aan den Volkenbondsraad van autoriteiten, centiale en plaatselijke die bij de incidenten betrokken waren en ter beschikking van den Raad staan voor in te winnen informaties. De nota zelf berust op uitvoerig bewijs materiaal, dat in tien aanhangsels en bij voegsels is vervat. ZWARE NEVEL BOVEN DE ELBE-MONDING. Tengevolge van den buitengewoon dich ten mist ligt het scheepvaartverkeer op de Beneden-Elbe en in de haven van Hamburg geheel stil. Op de Beneden-Elbe liggen 20 groote schepeD voor anker om, beter weer af te wachten. De mistbank strekt zich uit tot in de Noordzee. Groote stagnatie in het scheep vaartverkeer. De mist, die met korte opklaringen reeds sedert Zondag over de haven van Hamburg en de beneden-Elbe hangt tot ver in de Noordzee, is in den afgeloopen nacht weer zeer dicht geworden, en maakt alle scheep vaartverkeer onmogelijk. Sedert 24 uur heeft geen zeeschip de haven van Hamburg meer verlaten. Het zicht bedraagt nog geen vijftig meter. Talrijke schepen van diverse grootte en nationaliteit zijn op de Elbe voor anker gegaan en wachten in de haven van Ham burg of op de reede van Cuxhaven de gele genheid af om hun reis te vervolgen. Zeker wel een veertigtal schepen liggen op deze wijze te wachten. Ongevallen hebben zich niet voorgedaan. DE EUROPEESCHE COMMISSIE. Wordt Vrijdagochtend geopend. De bijeenkomst van de Europeesche Com missie zal, naar thans is komen vast te staan, Vrijdagochtend te 11 uur door Briand, aanvankelijk in comité-generaal, geo pend worden. De ministers van buitenland- sche zaken van vrijwel alle 27 Europeesche staten, o.w. Briand, Henderson, Grandi, Dr. Curtius, Zaleski en die der Kleine Entente, hebben hun deelneming aan de besprekingen der commissie reeds toegezegd. Slechts Zwe den,. Portugal en Oostenrijk zullen niet door ministers, doch door hooge staatsambtena ren in de commissie vertegenwoordigd wor den. De leden-staten van buiten Europa zijn uitgenoodigd vertegenwoordigers te zenden naar de bijeenkomst van de Europeesche Commissie, welke echter alleen als waarne mers mogen fungeeren. De Japansche en Chineesche regeeringen hebben reeds hun vertegenwoordigers ge noemd. en heeft te Geneve den indruk ge kregen, dat in deze a.s. zitting de behande ling van economisch-politieke vraagstukken, w.o. inzonderheid de agrarische crisis, -"en belangrijke rol zal spelen, terwijl politieke vraagstukken blijkbaar niet in behandeling zullen komen. De behandeling van de kwestie der uit- noodiging van Sovjet-Rusland en Turkije voor de commissiebesprekingen zal, evenals die van de samenstelling van het bureau der commissie, waarschijnlijk tot de volgende bijeenkomst in Mei worden uitgesteld. De zakelijke beraadslagingen van de Eu ropeesche commissie zullen beginnen met de behandeling van een rapport van den voor zitter der Europeesche Douaneconferentie Colijn (Nederland), hetwelk den grondslag zal vormen van een algemeen economisch- politieke gedachtenwisseling over de voor naamste elementen van de Europeesche cri sis. Men neemt aan, dat de Europeesche com missie Maandag of Dinsdag van de volgei- de week haar werk zal beëindigen en dan tot Mei zal uiteengaan. TWEE POLITIEKE MOORDEN TE SOFIA. Naar uit Sofia gemeld wordt werden gis terochtend vroeg de beide aanhangers van de Protogeroff-groep van de Macedonische revolutionnaire organisatie Rajco Spasoff en Nicola Daneff vermoord. Gelijk bekend werd de aanhanger van den Macedonischen leider Michailoff, Witkaroff op den huwelijksdag van koning Boris vermoord. Spasoff en Da neff werden van dien moord verdacht en slaagden erin te vluchten. Toen de daders gearresteerd waren, werden zij kort daarop weer door de justitie vrijgelaten, naar bet heette wegens gebrek aan bewijsmateriaal. De aanhangers van Michailoff schijnen hun echtiy; wraak gezworen te hebben. Gisteroch- ten vroeg werden zij te Sofia met niet min der dan 10 revolverschoten door hen ge dood. Er ontstond een paniek, waardoor de daders erin slaagden te ontkomen. Zij wor den door de politie achtervolgd. Een bevestiging van dit bericht is echter nog niet uit Sofia ontvangen. CHINEESCHE ZEEROOVERS OVER VALLEN EEN VRACHTSCHIP. Chineesche zeeroovers hebben zich in de bocht van Honghai meester gemaakt van het Chineesche vrachtstoomschip „Hsin Ming". Zij namen drie passagiers en een steward gevangen en lieten het schip daarna zijn weg vervolgen. STAKINGSONLUSTEN IN DUITSCHLAND. Te Erfurt hebben gisteren botsingen plaats gehad tusschen stakende fabrieksar beiders en werkwilligen. Toen de politie de straat met gebruikmaking van de wapenen ontruimde, werd een persoon gedood en een ander ernstig gewond. OPSTAND IN EEN POOLSCHE GEVANGENIS. De Express Porany meldt, dat in de ge vangenis bij Bromberg Maandagmorgen een opstand uitbrak onder de aldaar onderge brachte 400 gevangenen die reeds eenigen tijd klaagden over de slechte voeding en de gevangenisbewaarders bedreigden. Toen zij daarop twee dagen lang niet uit hun cellen waren gelaten om te luchten, werd Maandag het parool gegeven voor een opstand. Na 'n gevecht dat twee uur duurde, gelukte het met behulp van politie en brandweer de gevan genen weer te overweldigen en de orde te herstellen. FELLE KOUDE IN SPANJE. In geheel Spanje heerscht sedert de laat ste 24 uur een zeer strenge koude. In 31 pro vincies is de thermometer tot beneden nul ge daald. In verscheidene deelen van Catalonië is de temperatuur 10 graden beneden nul, te Saragossa en te San Ildefonso zelfs 17 graden onder nul. Te Madrid viel gisteren de eerste sneeuw. A DE FRANSCHE KAMER EN SENAAT BIJEEN. De Fransche Kamer is gistermiddag voor den eersten keer in de nieuwe zittingsperiode bijeengekomen. De voorzitter Siville wijdde in het begin van de zitting woorden van hul de en erkentelijkheid aan de nagedachtenis van den overleden Maarschalk Joffre, waar bij de Minister-president zich in naam van de regeering aansloot. De zitting werd daar op ten teeken van rouw voor een kwartier on derbroken. Na de hervatting der vergadering hield de voorzitter zijn eigenlijke openingsrede, waar in hij de economische crisis, die thans de we reld teistert, uitvoerig besprak. Frankrijk werd tot dusverre door deze crisis niet ge troffen, doch het is noodzakelijk, dat het land onverwijld maatregelen neemt om te voorko men, dat de malaise ook hier een vruchtbaren bodem vindt. Spr. herinnerde vervolgens aan de laatste zittingsperiode van de Kamer, wel ke zoo nu en dan buiten het parlementaire kader is getreden. Het is volgens spr. te wen- schen, aat de sprekers zich in die toekomst niet meer van uitdrukkingen zullen bedienen, die hun collega's kunnen kwetsen. t Vervolgens ging de Kamer over tot het verkiezen van verschillende functionarissen. Ook in den Senaat had een dergelijke zit ting plaats. Bouisson Kamerpresident. De vroegere Kamerpresident Bouisson is gisteravond met 261 tegen 220 stemmen op nieuw tot voorzitter van de Kamer gekozen. Vice-presidenten werden Moncelle, Castellan, Paté en Bouyssou. VULKANISCHE UITBARSTING. IN ARGENTINIË. Gisteren zijn twee vulkanen bij San Antono de lao Cobres in de provincie Los Andes plotseling gaan werken en hebben groote lava-massa's uitgewor pen. Verscheidene menschen zouden het slachtoffer van de erupties zijn gewor den en door den lava-stroom zijn bedol ven. Bovendien werd in de streek rondom de vulkaan de oogst vernietigd, terwijl het verlies aan vee zeer groot is. De gou verneur van Salta heeft een hulpexpedi tie naar de getroffen streek gezonden. GROOTE WERKLOOSHEID IN SPANJE. De provincies Jaen en Sevilla het meest noodlijdend. De Spaansche koning ontving gisteren den gouverneur der provincie Cordova, die hem mededeelingen deed omtrent de werkloosheid der landbouwarbeiders in Andalusië. Volgens de jongste opgaaf zouden er in de provincies Grenada, Jaen, Cadix, Cordova, Sevilla en Huelva 140.000 werkloozen zijn. Het ergst zijn Jaen en Sevilla er aan toe. De minister van openbare werken maakte gistermorgen bekend, dat naar Andalusië hulp is gezonden. MOTORBOOT IN NOORWEGEN VERDWENEN. De acht opvarenden verdronken? Een motorboot, die Dinsdag met 8 perso nen aan boord van Kabelvaag op de Lofoten naar Henningsvaer was vertrokken, werd onderweg door een onweder overvallen en heeft de plaats van bestemming niet kunnen bereiken. Gisteren heeft men op de kust wrak stukken gevonden en het lijk van een der op varenden, zoodat men aanneemt, dat alle acht om het leven gekomen zijn. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Op het baanvak Frankfurt—Darmstadt heeft men het lijk van een omstreeks 63-jari- gen man aangetroffen. Later bleek het te zijn de hoofdingenieur Karl Mühleisen van de Firma Schwartzkopf. Hij is waarschijn lijk uit den slaapwagen van een der treinen gevallen. TEVERGEEFS GEDOLVEN. Niet vermoord maar getrouwd. Bijna anderhalf jaar geleden verdween uit Sandhurst in Berkshire een 20-jarige dienst bode. Veertien dagen na haar verdwijning kreeg haar zuster een briefje van haar, dat ze zich niet ongerust moest maken en dat zij (de briefschrijfster) volkomen gelukkig was. Sedertdien had men niets meer van haar ver nomen. Kort geleden echter werd aan de politie meegedeeld,, dat een soldaat, die in arrest zat wegens desertie, vage mededeelingen had ge daan over het verdwenen meisje, dat hij ver- mcord en begraven zou hebben ergens in het Windsor Great in Surrey. De politie ging er aan het graven (om niet de aandacht te trekken waren de agenten als arbeiders ge kleed) en inderdaad vond men een vrouwen- hoed en een actentasch met een vrouwenklee- dingstuk er in. Een en ander werd aan de zuster der vermiste vertoond die in den hoed net eigendom van de verdwenene meende te herkennen Deze ietwat lugubre geschiedenis heeft thans echter een blijde ontknooping gevonden Want door het portret van de vermiste in de krant herkende iemand daarin de schoon zuster van zijn vrouw, die gelukkig gehuwd te Greenwich woonde. Zij had omstreeks den tijd van haar verdwijning met een anderen soldaat kennis gemaakt en was met dezen een paar maanden later in het huwelijk getreden Daar de plitie overtuigd is, dat er geen tweede meisje in het park begraven is, heeft zij het delven maar gestaakt. AUTO IN EEN COLONNE POLITIE BEAMBTEN GEREDEN. Op de Rijnbrug tusschen Bonn en Bühl is een vrachtauto op een colonne politiebeamb ten ingereden. Zeven politie mannen werden gewond, van wie drie zoo ernstig, dat zij on middellijk in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De bestuurder van den auto bleek door den dichten nevel de mannen niet gezien te hebben. NOODWEER BOVEN TRIPOLIS. Een hevige storm heeft gewoed boven Tri polis en omgeving. Volgens de Papoio di Roma zijn S personen gedood en verschei- denen gewond. Een huis stortte in, terwijl verschillende gebouwen werden beschadigd Verschillende in de haven voor anker liggen de schepen liepen averij op. DE DUITSCHE FINANCIEN. Bijna een mihiard tekort over 19301 In de begrootingscommissie van den Duitschen Rijksdag die de ontwerprijksbe- grooting voor 1931 behandelde gaf de rijks minister van financiën Dietrich een toelich ting, waarin hij o.a. meedeelde, dat in begin December van het afgeloopen jaar het ver moedelijke tekort voor 1930 op ruim 900 millioen mark werd geraamd en wel 300 mil lioen vermeerdering van uitgaven voor werk lozensteun en 600 millioen mark minder aan inkomsten. Het tekort over 1930 zal de maand December meegerekend, waarschijn lijk het milliard niet overschrijden. TOENADERING TUSSCHEN HINDOES EN MOHAMMEDANEN. Drie Hindoe-vertegenwoordigers publicee- ren een brief, waarin zij den Mohammeda nen voorstellen, de op de Ronde Tafelconfe rentie gerezen moeilijkheden tusschen Mo hammedanen en Hindoes aan een scheids rechterlijke uitspraak te onderwerpen. Al? scheidsrechters stellen zij voor lord Sankey, MacDonald en Ghandi. Zij zou echter ook bereid zijn, andere scheidsrechters die door de Mohammedanen worden gewenscht te aanvaarden. Het noemen van Ghandi is in dit verband evenwel merkwaardig. Het schijnt een po ging te zijn om den leiders der Indische na tionalisten die op de conferentie niet zijn vertegenwoordigd naar Londen te brengen. BESPAREN UIT DEN BOOZE, VOLGENS KEYNES. „Wie 4 sh. per dag bespaard maakt één man één dag werkloos". De bekende liberale econoom Keynes heeft Maandag naar het N.T.A. meldt, voor de radio een rede gehouden, waarin hij onder anderen betoogde, dat het ware geneesmid del voor de steeds grooter wordende werk loosheid iet bestaat in een zoo groot moge lijke zuinigheid, doch integendeel in een zoo ruim mogelijk gebruik van het geld. Wie vijf shilling per dag bespaard, zoo zeide hij, maakt daardoor één man één dag werkloos. Het beste was, volgens hem om uitgebreide plannen uit te voeren, bijvoorbeeld bouw plannen. In plaats van de arbeiders over te leveren aan de ellende en ze afhankelijk te maken van de werkloozenondersteuning, zou het be ter zijn om geheel Zuid-onden, van West minster tot Greenwich, tegen den grond te gooien en weder op te bouwen. Keynes zeide verder: Wij zijn niet arm, wij kunnen goed werken en wij leven niet van ons kapitaal. Integendeel. Onze arbeiders en onze fabrieken kunnen veel meer presteeren dan vroeger. Ons nationaal inkomen ver meerdert iederen dag. Wij lijden niet aan se niele aftakeling, doch aan kinderziekten. STAPPEN VAN DEN SOVJETGEZANT TE HELSINGFORS. De Sovjetgezant heeft bij den Finschen mi nister van buitenlandsche zaken geprotes teerd tegen het optreden der Finsche fascis ten tegenover magazijnen waar in Sovjet- Rusland gefabriceerde artikelen worden ver kocht, zoomede tegen de houding der auto riteiten die een dergelijk optreden ooglui kend toestaan, •V ,\t

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1