SUmmIk ttiiiil. LANDBOUW en VEETEELT. oflflird drie en dertigste Jaargang. Vrüdair 1(1 Januari. Binnenland pachtverlaging. beverwijk. Rechtszaken Ingezonden stukken Provinciaal niauwa GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. No. 13 1931 BRAND. Boerderij afgebrand. Gisteravond ongeveer 9 uur brak brand uit in de boerderij „Oog in 't Zeil", aan den Lutkemeerweg bij Osdorp. Daar geen tele foon in de buurt is, moest te Halfweg via de rijkstelefoon de Amsterdamsche brandweer gewaarschuwd worden, want dit landelijk gebied behoort nog onder Amsterdam. Toen de eerste motorspuit op de plaats des on- heils kwam, stond de geheeie boerderij be nevens een schuur en eenige hooischelven in lichter laaie. Vrijwel machteloos stond de brandweer tegenover deze vuurzee, want in de slooten stond geen water. Zij was aange wezen op een standpaal van de waterlei ding die hier slechts een kleine buis heeft liggen. De boerderij brandde dan ook tot den grond toe af. Zij is het eigendom van de gemeente en gehuurd door den heer Ak kerman te Heemstede. De landbouwers A. Meinster en diens zoon J. Th. Meinster be woonden de boerderij. De beide gezinnen waren reeds te bed, toen de brand, die ver moedelijk door kortsluiting in de electrische geleiding is ontstaan, uitbrak. De vrouw van J. T. Meinster werd wakker van het geknetter van de vlammen, nog juist bijtijds kon haar man hun twee kinderen van o en 8 jaar, die boven sliepen, van de kamer ha len. De vlammen hadden dit vertrek reeds aangetast. De vader was laag verzekerd. De zoon heelemaal niet. Een klein gedeelte van den inboedel kon nog gered worden. Een aantal landbouwwerktuigen, die in de schuur ge borgen waren ging mede verloren. VERDRONKEN. Woensdagavond werd op het politiebureau te Zwolle aangifte gedaan van de vermis sing van den ongeveer 28-jarigen v. G., oud sten zoon van de wed. v. G. Gistermiddag half drie vond een schipper het lijk van den vermiste drijvend in de Stadsgracht nabij de Dieserpoorterbrug. Omtrent de oorzaak van het te water geraken is niets met zekerheid bekend. BEVORDERING NEDERLANDSCHE NIJVERHEID. De minister van binnenlandsche zaken en /andbouw heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin voor het vol gende de bijzondere aandacht van die bestu ren wordt gevraagd: Tengevolge van de buitengewone omstan digheden wat het economisch leven betreft, doet zich meer en meer de noodzakelijkheid gevoelen, dat nog meer dan tot dusverre, gelet op andere er bij betrokken belangen, wordt besloten zooveel mogelijk opdrachten, welke de overheid heeft te verstrekken, aan de Nederlandsche nijverheid ten deel te doen vallen. De minister acht het in dit verband wen- schelijk naast het vorenstaande met nadruk de aandacht der gemeentebesturen te vesti gen op het groote belang dat zal worden gediend, indien in deze moeilijke tijden niet alleen zoo weinig mogelijk tot ontslag van personeel wordt overgegaan, doch daarnaast beproefd wordt, zooveel mogelijk arbeidsge legenheid te vinden, opdat meerdere werk nemers te werk gesteld kunnen worden Te vens verdient het ten zeerste aanbeveling, dat alvorens tot het plaatsen van orders in het buitenland wordt overgegaan, de rijks commissie voor werkverruiming in de gele genheid wordt gesteld haar gevoelen ter za ke te doen kennen. De minister stelt het op hoogen prijs in dien de gemeentebesturen, met het boven staande, waarvoor reeds in het algemeen bij meer dan een gelegenheid de belangstelling van die besturen door den minister werd ge vraagd, zooveel mogelijk rekening zouden willen houden. RIJKSSUBSIDIES VOOR WERK VERSCHAFFING. De gemeentebesturen moeten de aanvragen tijdig indienen. Aangezien het meermalen voorkomt, dat gemeentebesturen subsidie aanvrage voor werkverschaffing indienen, nadat reeds met de werkverschaffing is aangevangen, tenge volge waarvan het voor den minister van binnenlandsche zaken en landbouw practisch ondoenlijk is, de noodige maatregelen vast te stellen, wordt in overweging gegeven ter voorkoming van latere teleurstelling, derge lijke subsidieaanvragen zoo tijdig in te die nen, dat het mogelijk is de aanvrage te on derzoeken en de noodige regelen aan te geven, voordat met het werk begonnen wordt. DUITSCHE L ANDBOUWERS NAAR NEDERLAND. Een kamp op Ameland. Op Ameland zal dit voorjaar een groot vacantie-oord worden gesticht voor jonge Duitsche landbouwers. Dit jaar wordt begon nen met pl.m. 600 personen, die in tenten zullen worden ondergebracht en om de twee weken wisselen, terwijl het plan bestaat deze stichting volgend jaar uit te breiden en dan een groot vacantie-gebouw te stichten. 'De vacantiegangers komen uit Westfalen. Het is de bedoeling, dat zij tijdens de vacantie in de provincie Friesland excursies houden, ter be studeering van den landbouw en de zuivelbe- re'ding. Een geregelde autobus-dienst Holwerd Cleef (Duitschland) v.v. zal Mei a.s worden ingelegd. ARBEID VAN NIET-NFDERLAND- SrUE ARBEIDFRS IN NEDERLAND De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft, na over'eg met de daarbij betrok ken ministers, ingesteld een interdepartemen tale commissie, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen en aan de regeering te rapporteeren omtrent het vraagstuk van het werken van niet-Nederlandsche arbeiders in Nederland. ALs voorzitter dezer commissie zal optre- den de heer Anth. Folmer, directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. DE BIJ HELGOLAND GESTRANDE STOOMTREILER. Volgens een Lloyd's telegram d.d. heden is de stoomtreiler IJM 184 „Plutos", die bij Helgoland gestrand was, vlot gebracht Een sleepboot uit Helgoland verleent nog assis tentie. DE TARIEVEN WAREN TE HOOG. Ged. Staten van Friesland vin den een electridteitstarief van 20 cent te hoog. De gemeenteraad van Dokkum besloot op aandrang van Ged. Staten tot verlaging van den stroomprijs van het G. E. B en wel van 20 tot 10 cent per K. W. U. en van den lichtprijs met 3 cent per K. W. U. Velen zullen zeker wenschen dat Ged. Sta ten van Noordholland ook eens zullen aan dringen op verlaging van onze tarieven! De kerkvoogdij der herv. gemeente te Wolphaartsdijk heeft besloten aan haar pachters voor het jaar 1931 een pachtvermin- dering te verleenen van j 13 per nectare, overeenkomende met 10 pet der pachtsom. Aansluiting brand. 1 e Vacssen. Woensdag j.1. brak brand uit in de boer derij van den heer J. W. Marlens te Vaas- sen. De brandweer kon niet verhinderen, dat huis en inboedel een prooi der vlammen wer den. Voorts kwam eenig kleinvee in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. EEN OPSTANDIGE WERKL.OOZE. Heeft den wethouder van sociale zaken te Leiden met stoelen gegc&d Op 23 December j.1. werd de werklooze I. v. d. Post te Leiden aan werk geholpen aan de gemeentelijke gasfabriek, v. d. P. wei gerde echter dit werk te aanvaarden, reden waarom hij voor het verkrijgen van steun werd uitgesloten Sedert dien heeft hij eenige malen getracht weer steun te verkrijgen, het geen hem werd geweigerd. De wethouder voor sociale zaken, de heer T. S. Goslinga, heeft echter pogingen in het werk gesteld, toch werk voor den man te vinden, hetgeen hem tenslotte bij de firma Splinter te Oegst- geest gelukt is. Eenige dagen daarna vervoegde de man zich opnieuw bij den wethouder en deelde hem mee, dat hij bij deze firma aan het werk was gegaan, dat hij aan het einde der week zijn loon zou ontvangen, doch dat hij tot dien tijd geheel zonder geld was. De wethouder gaf hem toen wat geld. Ten hoogste verwon derd was de heer Goslinga, toen de man Woensdagmiddag op zijn spreekuur in zijn werkkamer ten stadhuize verse.ïeen. De man eischte weer geld. Toen de wethouder hem onder het oog bracht, dat dit niet meer noo- dig was, daar hij toch nu werk had, zeide de man, dat hij den wethouder had voorgelogen dat de genoemde firma hem nog niet gebrui ken kon, en dat hij weer geld wilde hebben. De man wond zich hierbij hoe langer hoe meer op, uitte allerlei dreigementen aan het adres van den wethouder, gooide zijn jas uit en nam een paar zware eikenhouten stoelen uit het vertrek van den wethouder op en slin gerde die in de richting van den heer Gos linga. Deze, die achter zijn lessenaar zat en alleen in de kamer was, kon zich niet uit de voeten maken en kreeg een stoel tegen den arm en een anderen tegen de knie, waardoor deze lichaamsdeelen zeer pijnlijk werden ge troffen. Op het lawaai kwamen eenige ambtenaren uit een andere kamer toegesneld om den wet houder te hulp te komen. Op dit oogenblik kreeg Van der Post een flauwte of deed hij, alsof hij die kreeg Hij werd naar het politie bureau overgebracht en is opgesloten. De wethouder heeft verder zijn spreekuur fehouden. Maar het been, ter hoogte van de me, deed hem nog zeer veel pijr. WERKVERSCHAFFING In Deventer is aanbesteding gehouden voor den bouw van vier dubbele barakken voor de huisvesting van de werkloozen, die werkzaam zullen worden gesteld bij de wer ken ter verbetering van de Schipbeek Er zul len komen 200 werkloozen uit Rotterdam, 100 uit Amsterdam, 100 uit Utrecht, 80 uit Papendrecht en 100 uit Den Haag. Ieder werkloozenkamp zal bestaan uit een dubbele barak, ter lengte van 105 meter en ter breed te van 5 meter. In deze barakken zijn 12 slaapkamers van 5 x 3.50 M., elk plaats biedend voor 8 personen. Naast de slaapka mers worden woonvertrekken ingericht. In ieder kamp zullen ongeveer 100 personen worden gehuisvest. Er zullen in het geheel zes kampen worden ingericht, zoodat voor deze werkverschaffing, die zeker vijf jaar zal duren, ongeveer 600 personen in aanmer king komen. Voor den bouw van den vier barakken heeft het laagst ingeschreven de firma B. J Roelofs. Aart en Markvoort te Rijssen, voor 46.745. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE MERAPIRAMP. Het muziekkorps der Koloniale Reserve maakte op Maandag, Dinsdag en Woensdag j.1. een ommegang door Nijmegen voor het inzamelen van gelden ten behoeve van de noodlijdenden der Merapi-ramp. Bijeenge bracht werd een bedrag van 2610.21, welk bedrag is overgemaakt aan het Merapi- comité. HET NATUURRESERVAAT. Huizen neemt de plannen aan. De gemeenteraad van Huizen (N.-H op het gebied van welke gemeente het bosch van Bikbergen, het Huizerveld en een uitgestrek te heide liggen, heeft gistermiddag met op een na algemeene stemmen de voordracht in zake medewerking aan het natuurreservaat aangenomen Huizen is hiermede de derde gemeente in het Gooi. die zich thans met het plan heeft vereenigd. KORTE BERICHTEN. De Westlandsche Exporteursvereeni- ging heeft aan den minister van binnenland sche zaken en landbouw verzocht om in de commissie, die de goederentarieven van Nee Spoorwegen zal onderzoeken, ook nog een exporteur in groenten en fruit te benoemen. Aan de N. V. Noord-Nederlandsche Machinefabriek te Winschoten worden aan het einde van deze week 27 personen ont slagen. Vandaag herdenkt de heer W. Arends, meesterknecht, den dag, waarop hij vóór zestig jaren in dienst trad bij de Harde- wijker Courant Donderdag ia hier verkocht tuin- en bloem- bollengrond. gelegen aan de Creutberglaan ter grootte van 1-64.20 H.A. Voor .8 jaar besomde dit perceel circa 22.000 en thans 15.700. Ook de tweede verkooping van gladio len. welke Donderdag door de veiling Be verwijk gehouden werd, stond in 't teeken van lusteloosheid, welke gepaard ging met lage prijzen. De tweede hier ter plaatse gevestigde vei ling aan de Koningstraat zal Vrijdag 16 dezer in dit jaar haar eerste verkooping houden. BRANDKASTDIEVEN. De vierde kamer der rechtbank te Amster dam deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den 20-jarigen chauffeur M. F. J. M., den 22-jarigen monteur F. J. de B. en den 30-jarigen vischkoopman W.H.K., die zich aan verschillende inbraken schuldig hadden gemaakt. M. en K. hadden o.a. in den nacht van 31 October op 1 November in het sta tionsgebouw aan de Gooische stoomtram een brandkast, inhoudende 500, gestolen. De chauffeur van den auto J. J. B., die de brandkast had vervoerd en een aandeel van de 500 had gekregen, werd wegens heling tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De chauffeur H. J. F. M. tot twee gevangenis straffen, respectievelijk van 1 jaar en van zes maanden, de vischkoopman K. lot 1 jaar ge vangenisstraf. VALSCHE MUNTERS VOOR DE RECHTBANK. Voor de arrondissementsrechtbank te Dordrecht stonden hedenmorgen terecht M. O. en W. O., wegens het maken van valsche bankbiljetten van 10 en 20 en het uitge ven van die bankbiljetten. Beide verdachten bekenden het hun ten laste gelegde. Het O.M., waargenomen door mr. Kro nenberg, eischte tegen ieder van hen een ge vangenisstraf van 4 jaar met aftrek der pre ventieve hechtenis. De verdedigers van ver dachten pleitten clementie. (Buiten verantwoordelijkheid van de. Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt Mijnheer de Hoofdredacteur! Nu ons land weder een maand lang in het teeken der kinderzegels heeft gestaan, ver zoek ik U beleefd opname van onderstaande regelen. Ik heb met mijn schrijven gewacht totdat de campagne afgeloopen zou zijn, om niet den schijn op mij te laden als zoude ik willen trachten een antipathie tegen deze zegels te wekken, of het werk te kleineeren van hen, die zich den verkoop daarvan tot taak hebben gesteld. Geenszins, hoe grooter som er voor het misdeelde kind wordt bijeen gebracht, hoe liever het mij is. Neen, mijn woorden hebben ten doel het algemeene inzicht in deze zaak eenigszins te verwijden, en zijn alzoo gericht tegen de idee, dat men door alleenlijk de gevolgen van het een of ander kwaad te bestrijden, werk van groote reëele waarde zou kunnen ver richten. Mogelijk vindt men mijn opvatting wat te idealistisch; doch wie anders dan de practisch-idealisten hebben ooit de mensch- heid verder gebracht? Van hen, wien de op pervlakte des levens al genoegzaam is, heeft de wereld haar heil niet te verwachten. Doch ter zake. Indien zij, die jaarlijks met zoo groote acti viteit en in lofwaardigen onderlingen wed strijd, de Kinderzegels onder het publiek brengen, met datzelfde enthousiasme de be strijding van den alcohol ter hand wilden nemen, dan bekampten zij daarnevens tege lijkertijd: het pauperisjne, de criminaliteit, de prostitutie, de tuberculose, de krank- en stompzinnigheid, het idiotisme en wat niet al, met als onmiddellijk gevolg: een groot aantal zieke, zwakke en ongelukkige kinderen minder in het land. (Als men zich in het al gemeen een beter inzicht verschafte in de wet der causaliteit, dan stond het verband tusschen het alcoholisme en de door mij ge noemde euvelen duidelijk voor oogen; en dan zou men b.v. nimmer den drankbestrijders- vereenigingen hun bloempjesdag onthouden hebben. De Alkmaarsche drankbestrijders moeten, zonder verwijl, dien dag voor zich op eischen; zij hebben minstens zooveel recht daarop als de lichamen die de t. b. c. bestrij den hun maatregel is het meest preventief). Om evenwel den alcoholdemon met hei meest volmaakt succes den kop te kunnen in drukken, diene men zich te gewennen aan een plantaardig aiëet, daar onze traditioneele leefwijze met haar vleeschvoeding. veelvuldig gebruik van keukenzout, industriesuiker en schadelijke specirijen, den drink-en dranklust inde hand werkt, de laatste, na voldoening, weder de vletc-chlust wekt en deze wederom de dranklust wakker roept, enz. Ik beweer: met het meest volmaakt succes; want het vegeta risme 's menschen oerdiëet verhoudt zich tot het alcoholisme, zooals de zon tot de tuberculose: bij het eerste is het laatste niet bestaanbaar. Wanneer een boom op een niet gewenschte plaats schaduw en donkerheid te weeg brengt, verwijdert men niet alleen de takken, doch men ve't ook den stam. Met een enkel inkorten van deszelfe takken is het werk van de comités tot verkoop der Weldadigheidszegels te vergeliiktn, want den boom, die op zijn tijd weer uitloopt, de oor zaak van het kwaad, laat men onaangetast. Als men dus met hetzelfde feu sacré waar mede men zich telken jare op den verkoop der Kinderzegels werpt, de drankbestrijding, met als inslag de bestudeering van en de pro paganda vóór een zuivere er. menschwaardige voeding op het program wilde zetten, dan zou men, naast een groot geldelijk succes, ook eer. belangrijke doJs moreelc winst te boeken krijgen, en aldus doende, bezig zijn om het kwaad, welks gevolgen men nu enkel besnoeit, met wortel en tak uit de wereld te helpen- Indien het zóó eens gevoeld werd als na tionale plicht jegens het belaste kind, dan zou er, naast het lenigen van den oogenblikke- lijken nood, veel kinderellende voorkomen kunnen worden. J. Fr. GEHRELS. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Abraham de Wilde en Maria Klaver. Jo- hannes Koelewijn en Alberdina Pool. Dirk Toorenburg en Adriana Kosters. Hendrik Kaal en Maria Mans. Petrus Nijman en Maria Bruins. Walter Kluck en Anna Her mes. OVERLEDEN: Maart je Baas gehuwd met Dirk Purmer 54 jaar. Nicolaas Johannes Tamis 7 maan den GEBOREN: Johanna Margaretha, d. v. Antonius Beemsterboer en Hendrika van Vliet HEILOO. De geitenfokvereeniging „Heiloo" hield Woensdagavond haar jaarvergadering in 't café „Admiraal". De voorzitter, de heer G. Smits, wenschte de leden en hunne huisgenooten het beste in 1931. Spr ging na wat in het afgeloopen jaar is geschied en bracht een woord van dank aan velen, inzonderheid aan den heer K- Muijs en zijn zoon, op wie nooit tevergeefs een be roep werd gedaan. Dank bracht spr. ook aan de familie Dekker, aan het hoofdbestuur en aan het gemeentebestuur van Heiloo. Zeer teleurstellend vond spr. het vergadering- bezoek en hij hoopte dat dit zou verbeteren. Uit het jaarverslag van den heer Waster- val bleek een goed georganiseerd vereeni- gingsleven. De afdeeling telt 64 leden en 6 donateurs. Op 2 tentoonstellingen is inge zonden en een keuring is gehouden. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten waren f 206.43, de uitgaven 179.55, voordeelig saldo f 26.88. Dit saldo was ontstaan doordat de subsidie van de ge meente tweemaal in één jaar (over 1929 en 1930) was ontvangen. De contributie voor 1931 werd bepaald op 1. Bij het punt „mededeel ingen" stelde het be stuur voor om accoord te gaan met de mee ning van den inspecteur van den bond en aan de heeren K. Muijs en S. Akkerman f 10 fokpremie toe te kennen. Dit voorstel werd goedgekeurd. Daarop kwam aan de orde een voorstel om gedurende de tentoonstelling van de L. E. T. T. een kringkeuring te houden Zoowel het hoofdbestuur als het bestuur der L. E T. T. waren er voor en beloofden mede werking. Het voorstel had aller instemming. Daarop kwam ter tafel een voorstel om melkcontrole te houden, zooals het hoofd bestuur en het kringbestuur die zien. De voorzitter zeide, dat het aanhouden van fokdieren in de toekomst heel anders zal gaan, n.1. alleen van geiten met melkstaten. Spr. wees naar de bespreking op het interna tionaal congres te Brussel. Na uitvoerige be spreking waren allen er voor. Besloten werd om den dierenarts Stokreef, die belangloos heeft aangeboden om in Februari hier te komen, te vragen om te be handelen het onderwerp „Verschillende geitenziekten en voorbehoedmiddelen". Zoo wel het bestuur als leden waren dankbaar voor het aanbod. Het laatste punt was de bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren Wasterval, de Vries en Ploeger, terwijl de voorzitter be dankte. Het dagelijkich bestuur was de wei nige medewerking moe en gaf de leiding lie ver aan „de critici, die bij de kerk en de vei ling de zaak afkammen". De heeren Admiraal en K. Muijs wilden niets van het bedanken weten. „Praatjes moeten U koud laten, zeiden zij, er is een krachtige leiding en de Vereeniging bloeit". Door alle aanwezigen werd een beroep op de aftredenden gedaan om aan te blijven. E>e voorzitter was dankbaar voor het werk van de enkelen, die veel doen en was ook dankbaar dat men het werk der vereeniging waardeert. Spr. was bereid nog één jaar aan te blijven. Ook de heer Wasterval was daartoe ge negen, doch alleen als er méér medewerking komt. De heeren Wasterval, Ploeger en Admiraal werden herkozen. Bij de rondvraag werden verschillende huishoudelijke zaken besproken. Voortzetting behandeling Begrooting. De raad vergaderde heden ten 1 ure ter voortzetting van de behandeling der begrooting. Afwezig de hèer Thomsen, die zich met het beleggen van de vergadering niet kon veieenigen, de heer Ringers wegens verblijf in het buitenland, mej. Carels, die bericht had later te zullen komen en de heer Venneker, die eveneens later zou komen. De voorzitter (de burgemeester) vestigde er de aandacht op, dat dit de laatste vergadering zou zijn, waarbij de heer van Deventer, nog directeur van de lichtbedrijven is, waartoe hij in 1915, na het bouwen van de gasfabriek, werd be- noemo. Sp; bracht hem. namens den raad, een woord van dank voor de uitstekende manier waarop hij met groote zakelijk heid de bedrijven tot bloei had gebracht. Spr. had steeds prettig met hem sa men gewerkt, betreurde zijn heengaan, doch verheugde zich in zijn promotic. Spr. nam ook afscheid van den heer Frayman, commandant van de brand weer. Het speet hem dat hij, door zijn leeftijd, den dienst ging verlaten, dankte hem voor hetgeen hij had ge presteerd en wenschte hem verder een goed leven toe. (Applaus). Weth. v. Slingerland deelde me de, dat morgen de piepkuikenmarkt weer aanvangt. Spr. stelre voor om ten behoeve van deze markt 'n van Berkels- weegtoestel aan te schaffen, kosten 850. Het voordeel daarvan is beter wegen en het missen van een tasciiman, die 3 per mark dag verdient. De heer Woldendorp zou voor stem men, doch wenschte samenvoeging van de piepkuikenmarkt met de kippenmarkt op het Hofplein. Dé heer Bakker stond er evenzoo tegen over. Hij wilde dit zelfs onder deze voor waarde. Komt die toezegging niet, dan zai zijn fractie tegen het voorstel stemmen. Zon der combinatie, achtte hij de piepkuiken markt een mislukking. De heer G o v e r s was ook van meening, dat dit 'n compromis was waartoe men gis teravond was gekomen. Spr. wilde den wet houder wel tijd laten het met den directeur van het marktwezen te bespreken. De aan voerders van de piepkuikenmarkt zijn voor de Paardenmorkt omdat zij hun auto's daar kunnen stallen. Spr. is voor combinatie, doch zal zonder de restrictie voor het voor- stel stemmen. De heer v. D r u n e n was van oordeel, dat de koopers van piepkuikens anderen zijn dan die op de kippenmarkt komen. De piepkuikenmarkt neemt toe, duurt slechts 16 weken en met het oog op de stalletjes is spr. er tegen, dat combinatie plaats heeft. Weth. v. Slingerland betreurde de restrictie door den heer Bakker gemaakt. Hij wilde 't wel bespreken, doch hoopte, dat het voorstel zonder restrictie zal worden aangenomen. Combinatie zal worden over wogen. Z.h.st. werd hierop het voorstel aangeno men. De voorzitter deelde mede, dat het college als opvolger van den heer Fray man als commandant van de brandweer benoemd heeft den heer Ringers. Begrooting. De voorzittei veronderstelde, dat de Raad het standpunt van het college niet voldoende had begrepen inzake de brug bij het Rochdalekwaitier. De bestaande was bedoeld als een tijdelijke. Het college zal de definitieve brengen in de begrooting van 1932. Daarbij ligt een brug naar het Lyceumkwartier en zoodra overeen stemming is met het Lyceumbestuur over het aanleggen van straten, zal er ook daar een brug komen. Weth. Westerhof zeide, als antwoord aan den heer Bulens, dat een verzoek om steun voor het Bureau voor Sportkeuring nog niet was ingekomen. Het College zal afwachten en staat sympathiek tegenover het bureau. De heer Keesom had gevraagd naar de schuld van de gemeente en een gemeente'ijke balans. Verschillende gemeenten poogden een balans samen te stellen. Het bezit als bruggen en straten kan niet in waarde wor den uitgedrukt. Een staat van eigendommen kan wel wor den gemaakt. Een balans acht het college niet nuttig. Teruggave van verpleeggelden door hen die in staat zijn, dit te doen, had de heer Vogelaar gewenscht. Het college en spr. stellen zich op het standpunt, dat verzeke ring tegen ziekenhuisverpleging gewenscht is. Om hiervoor ciwang uit te oefenen is iets anders. De vergelijking met de tewerkstel'ing bij de werkloosheid gaat niet geheel op. Dwang op dit terrein acht spr. niet ge wenscht, wel een aandrang om dit in het persoonlijk en het gemeentebelang te doen. De uitkeeringen van het B. A. en M. H. elders en de voorwaarden werden door den heer Vogelaar gewenscht. Spr. wijst er op, dat het vorige college dit reeds vroeg van 37 gemeenten, dit staatje lag bij de stukken en 2 zijn er slechts lager dan Alkmaar. De uitkeeringen wegenbelasting bedroegen 5000 en 850 en nu 12150. Aanvanke lijk oordeelde het college dit een gewone ont- vangpost. Op aandrang van den heer Sietsma zal het reserve worden. Ook hel nieuwe college wil dit voor aflossing van leeningen wegdekken. Weth. Klaver zeide dat het college van plan is 23 goedkoope arbeiderswoningen te bouwen om te komen tot opruimen van krot ten en noodwoningen. De heer G o v e r s drukte zijn spijt er over uit, dat deze vergadering nog van daag gehouden werd, aangezien de voor zitter den raad een week tijd had toege zegd tusschen de vergadering van gister en die van vandaag. Dit besluit was ge nomen en spr.'s fractiegenoot was heden beslist verhinderd. Spr. antwoordde den heer Westerhof die z'ch niet kon indenken dat spr. te vreden was met het elftal. Spr. had zich daar steeds thuis gevoeld, omdat het doel van het elftal was, me* behoud van principieele vrijheid, het belang van de gemeente to behartigen. Spr. is overtuigd nooit zijn principe te hebben prijs gege ven. De m -dewerking aan de opheffing van de meisjesschool geschiedde in he£ gemeentebelang. Zoowel soc.-dem. als viijz.-dem. hadden steeds gezegd dat die meisjesschool moest worden opgeheven omdat het een standenschool was. Toen het elftal het voorstelde, heette het een, aanslag op het openbaar onderwijs. Spr. heeft daarin niets anders gezien dan een gebaar naar buiten. Spr. heeft steeds het belang van de gemeente in het oog gehouden, ook bij grondaankoop. Een aankoop als die van de vorige week is mede een veer trekken uit de gouden kip. Spr. meent, als men het belang der jremeente wil behartigen dat men dan niet moet geven wat ge vraagd wordt. Men zeide wel, dat voor (ie werkver schaffing haast noodig was, doch spr gelooft dat de winter voorbij zal sijn eer met het werk kan worden begonDer. De heer Westerhof maakte zich gister aan een onjuistheid schuldig toen hfi de volksuniversiteit links georiënteerd noemde. Hij weet dat elke politieke pro- pakanda daar uitgesloten is en dat het niet juist is om dit instituut ergens bfj in te deelen. Spr. protesteert tegen d? uitlating van den heer Westerhof. Ernstig overwegen kost vwüt v«*ei

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9