Ikiiuuhi Courant. Honderd drie en dertigste Jaargang. Diibda^: 30 Januari Radio-hoekje Kapihfo Waq*vier'3\ Tocht naar Rusland Ne. 16 193L ^S—S=^=—^=^=!===?S=SSSSZ Woensdag 21 Januari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A R A.) 9.— Gramofoonpl. 9.25 Orgelspel door Jo- han Jong. 10.— Morgenwijding (V.P.RO.) 10.30 P. J. Kers: „Onze keuken 11.- Gramofoonplaten. 11.aO Causerie dr. K W. Artnzenius. 11.35 Gramofoonplaten .12.— Politieber. 12.30 Concert door het V.A K.A.- Septet onder leiding van Is. Eyl en gramo foonplaten. 2.15 Vrouwenuurtje. 3.05 Gra mofoonplaten 3.10 Coöperatie-kwartiertje. 3 25 Gramofoonplaten. 3.30 „Maak het zelt door C Schaake—Verkozen. 4.20 Piano recital. Annie de Rider. 4.55 Kinder uurtje 6 05 Concert door het V.A.R.A.-Mandoline- Ensemble o. 1. v. Joh. B. Kok. 6 30 .Mando linecursus IV door Joh. B. Kok. 1.— Radio- Volks-Universiteit. 7.30 Politieberichten 8.- Gramofoonplaten. 8.15 Uitz. uit Apeldoorn, 't VAR A-Orkest onder leiding van Hugo de Groot. J. W. Lebon, toespraak. 9.20 Op voering „Het verleden spreekt", dramat too- neelspel van Herb. Scheffler newerk Mart. Beversluis. Groot Volkstooneel o. 1. v. tl. Bouberd. W. v. Cappellen en G. Groeneveld. 11 Vaz Dias. 11.10—12.— Gramofoonpl. Huizen, 298 M. (Uitsluitend N. C. R V 8 —8.15 Schriftlezing. 8.15—9.30 Morgen concert. 10.3011— Ziekendienst 11.— 12— Harmonium-bespeling. M. F. Jur- iaanz Mej. A. Geest, sopraan 12.-12.30 Gramofoonplaten. 12.30—2.— Concert. J. Richeters, viool. P. de Vries, fluit en Mej. E. Sandow, harmonium en piano. 2.—2.30 Gra mofoonpl. 2.30—3.— Lezen van chr. lectuur. 34.30 Cnocert. Mevr. Cante—van Ame rongen, sopraan. J. Keessen, viool. A. Ade- ma, piano 4.30—4.45 Gramofoonpl. 5. 6.Kinderuurtje. 6.7.H. Pilon: De Stikstofmeststoffen". 7—7.30 Gramofoon platen. 7.308.— Dr. G. Esselink: „Ons bestaan een worsteling om het leven" (VII). 89.Concert. Chr. Harmoniever „Sur- sum Corda", Vlaardingen o 1. v. A. J. de Maaré. 9.9.30 J. C. v. d. Does: „Johan Luyken, zijn leven en zijn werk" 9.30—11 Concert Chr. Gem. Zangvereeniging „Sions Lofzang" o. 1. v. G. ter Braake. Ca. 10.15 Vaz Dias Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lezing 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 2 20 Concert. I. Geddes, alt. G. Adams, tenor. 2.45 Uitz. voor scholen. 3 50 Concert. Orkest. A- Voorsanger, viool. 5.05 Orgelspel door R New 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Le zing. 6.35 Berichten. 7.Zang door S. York Bowen en S. Austin. 7.20-—7.40 Le zing. 7.45 Lezing. 8.20 Concert. Orkest. Wanda Landowska, spinet. 9.25 Berichten. 9.40 Vervolg concert. 10.25 Lezing. 10.40 Berichten. 10.45 Concert. Kwintet. H. Hen schel, mezzo-sopraan. 11.2512 20 Dans muziek Langenberg, 473 Al. 6.207.20 Gramo foonplaten. 10.35—11.15 Gramofoonplaten 11.30 Gramofoonpl. 12 251.50 Concert. Orkest en sopraan. 4.205.20 Orkestcon cert. 7.057.30 Orkestconcert 7.35 Orkest concert. Daarna tot 9.20 Orkesctoncert Daarna berichten en tot 11 20 Dansmuziek 11.2012 50 Orkestconcert m. m. v. solist ten o.a. „Bastien et Bastienne". Zangspel van W. A. Mozart. Brussel, 508.5 M. 5 20 Dansmuziek. 5. Vervolg concert. 6.50 Trio-concert. 8.20 Her uitzending van een concert uit Londen Kalundborg, 1153 M. 12.05—1.20 Orkest concert. 2 50—4.50 Orkestconcert en voor dracht 7.501.20 Dansmuziek. Diverse dansorkesten Zeesen, 1635 M. 5.4011.20 Voordrach ten en berichten. 11.20—12.15 Gramofoonpl 12.50—1.20 Gramofoonpl. 1.20—3.20 Le zingen en lessen 3.204.50 Orkestconcert. 4.50—720 Voordrachten. 7.20 Zangspel: Das Erwachen des Löwen", Joh. Brandl 8 50 Oude Dansmuziek. 9.40—11.50 Nieu we Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten 6.05 Gramofoonpl 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Gra mofoonplaten. 9.20 Concert. Orkest en soliste GEVONDEN VOORWERPEN Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd Januari 1931Twee op 16, 17, 18 en 19 rollen closetpapier, mand, handschoenen, EEULLETON. 22, Nadat wij onze reis vervolgende, de rivier Castroma nogmaals overgetrokken waren, kwamen wij in een dorp, alwaar onze conduc teur woonde. Hij had hier een groot huis even buiten hetzelve. Hier nam hij twaalf van ons mede om te logeren, en wende alles aan om ons het leven zooveel mogelijk aangenaam te maken. Daar hij een groot liefhebber van de jagt was, legde hij tegen den volgenden dag een jagtpartij aan, die wij allen, zoo te voet als te paard, bijwoonden. Wij vingen veel wild, deels met schietgeweer, deels met de lange honden. Wij vermaakten ons dezen dag zeer goed, en vergaten dus voor eenige ogenblikken ons onaangenaam lot. Dan dit gebeurde ons helaas, maar zeer zeldzaam. Van hier kwamen wij in de stad Gallisch, waar wij rustdag hielden. Deze stad ligt aan een groot meer, hetwelk zeer vischrijk en met hooge bergen omringd is. Ik maakte van den ledigen tijd dien wij hier hadden gebruik em eene dezer bergen te beklimmen, en ik vond mijne moeite rijkelijk beloond, door de heerlij ke gezigten, welke men van daar had- kinderj5ortemonnaie met inhoud, portemon- naie, bril in étui en motorhandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 16, 17, 18 en 19 Januari 1931: Drie zakdoeken en een waschmand, J. Burgering, Klein Nieuw- land 2; handschoen, A. bmit, Noordervaart 29; ledige meelzak, J. H. Hout, Tuinstraat 33; damesportemonnaie met inhoud, J. We der, Leeghwaterstraat 17; schroevendraaier, B. de Grand, Overdiestraat 58; kindertasch- je met inhoud, Wisbrun en Liffmann, Ver- dronkenoord 115; tasch met inhoud, F. Eg- gers, Snaarmanslaan 48; parapluie, P. Ven- nik Nieuwesloot 127; paar kinderhandschoe nen, Nelly Bruin, Breedstraat 51leeren handschoen, H. Bek, Landstraat 31; jon genspet, Jac. de Winter, Kennemerstraat- weg 3; portemonnaie met inhoud, D. Haan- raads, Houttil 17; damesparapluie, R. Overmaat, Van Everdingenstraat 8; porte monnaie met inhoud, D J. Hesselink, Blee- kerslaan 15; koralen ketting, J. Philips, Langestraat 7; handkoffer met inhoud, A. Snijders, Waterschapstraat 24; vulpotlood, H. de Waard, Grensstraat 10a; portemon naie met inhoud, Brakenhoff, Tuinstraat 47; dakje van stuurkast, J. de Jager, Voormeer 6; portemonnaie met inhoud, P. ter Maat, Voormeer 7; jonge kanarievogel, C. de Vries, Koningsweg 72; vulpotlood, W. Keijs- per, Popelmanslaan 10; portemonnaie met inhoud, C. Köllmann, Verdronkenoord 25. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kenins te geven aan het Bureau van po litie. O E n E ErilHillKV ZUIDSCHARWOUDE. De gemeenteraad kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van jhr. A. L. van Spengler. Er is een vacature wegens overlijden van wethouder J. Kroon. Mededeelingen. V&n den voorzitter van het centr. stem bureau bericht dat Jb. Kroon Az. zijn benoeming als lid van den gemeenteraad hoeft aangenomen. Een commissie be staande uit de heeren Dijkhuizen, Kra mer en Zeeman onderzocht de geloofs brieven en adviseerde tot toelating. De heer Kroon werd hierna de raads zaal binnen geleid en legde de vereisch- te belofte af. De voorz. wenschte den heer Kroon ge luk met zijn benoeming als lid van den raad Hij zal de plaats innemen van iemand die vele jaren de belangen van deze gemeente naar zijn beste kunnen en weten heeft gediend en als raadslid een dubbele zware taak hebben om het spoor van den voorganger na te volgen. Spr. hoopte dat de heer Kroon met de andere raadsleden de belangen van de gemeente zal dienen. In commissiever gaderingen is reeds met hem tot volle tevredenheid samengewerkt en spr. uitte de verwachting dat de heer Kroon de be langen van de gemeente Zuidscharwou- de zal behartigen. De heer Kroon dankte voor de tot hem gesproken woorden en hoopte zich het in hem gestelde vertrouwen waardig te maken. Algemeene felicitatie. Verdere mededeelingen. Door Ged. Staten was bericht dat het onderzoek naar de gemeente-begrooting 1931 nog niet is afgeloopen en daardoor nog geen beslissing tot goedkeuring kan worden genomen. Van hetzelfde college was goedkeuring ingekomen op de verleend subsidie 6000 voor de kanalisatie welke loopt tot 1969. Deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen stukken. Van de afdeeiing var het Witte Kruis een verzoek om de subsidie van 5 cent per inwoner op 5 cent te brengen in ver band met de plannen tot het aanstellen van een tweede wijkzuster. Dooor B en W. werd goedgunstig ge adviseerd. De voorz. memoreerde dat door den heer Zeeman bij 'de begrooting hierover reeds gesproken is, waardoor men wel kon verwachten dat een dergelijk ver zoek zou binnen komen. Gewoonlijk worden dergelijke verzoeken tot de be grooting uitgesteld. Voorgesteld werd de subsidie te verleenen, mits ook de ande re gemeenten een uergelijk besluit zul len nemen. Spr. hoopte dat dit het geval zal zijn. Ik was hier bij eenen blauwverver ingekwar tierd. Toen wij binnentraden, kwam het ge- heele huisgezin te voorschijn. Zij bekeken ons met de grootste nieuwsgierigheid, alsof wij vreemde gedierten waren, en hielden hunne neuzen dicht om den onaangenamen reuk niet te ontwaren, die zij zich verbeelden, dat wij bij ons hadden. De vrouw van den huize, welke een kind op de armen had, begon met eerst tot ons te spreken; daarbij te verstaan gevende, dat wij geen Christenen waren, en dat wij te Moskou kleine jcinderen vermoord en dezelve gegeten hadden, tegelijkertijd op haar kind wijzende, als willende daarmede te kennen geven, dat wij daar ook wel lust aan zouden hebben. Wij hadden veel moeite om haar te beduiden, dat wij geen menscheneters waren. Dit belagchelij- ke vooroordeel hadden de geestelijken hun in geprent, die een onbegrensd vermogen op deze domme menschen hebben. Zekerlijk waren de ze en andere geruchten door hun verspreid om den haat tegen de Franschen bij bet volk op te wekken en gaande te houden, teneinde het zelve ter verdediging van het vaderland aan te vuren en in zooverre kan men zulk een han delwijze verschonen, doch zij kon toch niet missen, nadelige indrukken na te laten, welke soms eeuwen duren. De volgende dag, weder een rustdag zijnde, werd door ons besteed om onze weinige kle deren (of beter gezegd klungels) zooveel moge lijk te herstellen. En zoo ondervonden wij dan, dat nood den mensch alles leert. Deze toch is, volgens het zeggen van een ouden dichter, de uitvinder der kunsten. Ik kon dus ook reeds een stuk in mijne kleederen zetten. De heer du Burck zou deze laatste voorwaarde weg willen laten daar deze voorhe enook niet gesteld zijn. De heer Zeeman dankte voor het kun stig advies van B. en W. Nu met Sint Pancras geen oplossing is verkregen zal getracht worden een tweede zuster voor den Langendijk aan te stellen. Spr. was niet bang dat er geen voldoende arbeid is, daar er in het afgelooDen jaar 3700 bezoeken zijn afgelegd, wat veel te erg is voor een zuster. Spr. dankte den voorz. en den raad voor het gunstig ad vies en sprak den wensch uit dat Het Witte Kruis op dit terein nog meer tot stand mag brengen. Met algemeene stemmen werd de be vraagde subsidie verleend. Benoeming van eer wethonder. De heer J. dn Burck gekozen. Alvorens tot stemming over te gaan vroeg de heer Zeeman het woord. De voorz zeide hiertegen geen bezwaar te hebben mits het niet over personen gaat. De heer Zeeman zeide, dat nu tusschen de twee grootste partijen overeenstem ming is bereikt buiten den raad om. Men kan dus open kaart spelen. Spr. herin nerde aan de wethoudersverkiezing in 1919 toen dit niet het geval was. Spr. staat weer op het standpunt dat de wet houderszetel door de grootste partijen moet worden ingenomen en hoopte dat de samenstelling van dit college gezond moge wezen en dat geen afbrekende po litiek hierop eenigen invloed moge uit oefenen. Spr. memoreerde het werken van de vorige vrijz. raadsleden, de hee ren Berkhout en de Jong, die o.m. ijver den voor het verlagen van het maximum aantal vergunningen, de stichting der u. 1. o. school enz. De voorz. zeide het verband niet te begrijpen en verzocht spr. zich tot het onderwerp te bepalen. De heer Zeeman zeide, dat destijds door samenwerking veel tot stand is ge bracht, doen dat dit gevolgd is door een afbrekende politiek n.l. het stelling ne men tegen de verbetering van den Twuy- verweg en de Kanaalplannen, enz. Spr. hoopte dat zijn wantrouwen beschaamd zal worden gemaakt en verklaarde dit te hebben moeten zeggen om zijn stem te bepalen. Bij stemming werd de heer du Burck met 5 stemmen gekozen. Op de heeren Dijkhuizen en Jb. Kroon Az. werden ieder één stem uitgebracht. Felicitatie volgde. De voorz. verzocht daarop den heer du Burck in den wethouderszetel plaats te nemen, waaraan deze voldeed. De heer du Burck dankte degene die hem gestemd hebben en hoopte de be langen van de gemeent» Zuidscharwou- de als wethouder te dienen met denzelf den ijver en plichtsbetrachting als toen hij raadslid was. Evenals de raad wel eens verschil van meening heeft zal dit ook in het college van B. en W. wel eens het geval zijn. Spr. ze zijn een demo craat in den echten zin van het woord, evenals hij dit was toen de winkelslui ting in den raad aan de orde kwam. Spr. hoopte het vertrouwen in hem ge steld niet te beschamen. Benoeming ambtenaar v. d. Burg. stand. Vacature-J. Kroon. Door B. en W. werd do volgende voor* dracht ingediend: 1. G. Dekker; 2. C. Kramer. De heer Bekker werd met zes stemmen benoemd, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. De heer Bekker zeide zijn benoeming met genoegen te aanvaarden en dankte voor het in hem bestelde vertrouwen. Benoeming lid comm. lichtbedrij- ven. Vacature-J. Kroon. Gekozen werd de heer J. du Burck met 6 stemmen, terwijl op den heer Zee man 1 stem werd uitgebracht. Benoeming lid Plaatsel. schoolcomm. Aitr. de heer A. Schene. De voordracht is als volgt: 1. A. Sche ne. J. de Geus Pz. De heer Schene werd met algemeene stemmen gekozen. Benoeming leden der comm. tot we ring van schoolverzuim. Vacature- J. Renaud. 1. J Reaaud; 2. mej. N. H. Vos van Zon. De heer Renaud werd gekozen. Vacature-C. de Boer Wz. 1. C. de Boer Wz.; 2. Jsp. Glas. De heer de Boer werd gekozen. Vacature B. van Loenen (niet herkies baar): 1. Jsp. Glas, 2. P. Gutter. De heer Glas werd gekozen. evenwel kan ik juist niet zeggen, dat het heel netjes was, en een inspecteur van de naald zoude «r veel op aan te merken gehad hebben. Geen wonder, want ik was niet tot de snijders tafel opgeleid, doch ik begreep, dat eene lap, al zit hij er dan ook een beetje lomp op, toch nog beter is, dan een gat. Den lsten Augustus passeerden wij de wei- Vacature-C. Kramer: 1. C. Kramer. 2. N. Sneekes. De heer Kramer werd geko zen. Vacature-N. Sneekes: 1. N. Sneekes, 2. J. Kos Kz. De heer N. Sneekes werd ge kozen. Daarna werden de leden der stembu- reaux benoemd. Hoofdstembureau, voorz. ambtshalve de burgem., leden G Bekker. J. du Burck. P. Zeeman en Jb. Kroon. Plaats vervangende leden K. Dijkhuizen, C. Kramer en J. Groen. Stembureau 1: voorz. de burgem., le den C. Kramer en Jb. Kroon, plaatsverv. leden P. Zeeman en C. A. Berkhouwer. Stembureau 2: voorz. weth. G.' Bekker, leden J. du Burck en J. Groen, plaatsver vangende leden K. Dijkhuizen en J. Th. Kunnen. De heer du Burck sprak zijn verwon dering er over uit dat de heer Dijkhui zen noch als lid van het hoofdstembu reau, noch van een der andere bureaux als lid is genoemd, hoewel hij de vorige keer wel zitting had in het hoofdstem bureau. De voorz. antwoordde dat er naar ge streefd is alle groepen vertegenwoordigd te zien m dat de voordrachten zonder eenige bijbedoelingen zijn opgemaakt. Na eenige discussie vereenigde de heer du Burck zich hiermede en werd de voordracht met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer Kramer vroeg hoe de verhou ding is van de gemeente Broek op Lan gendijk inzake de u. 1. o. school tegen over de andere 3 gemeenten. De voorz. zeide dat Broek op Langen dijk indertijd geweigerd heeft de t. 1. o. school mede te exploiteeren. Ten behoe ve van de kinderen uit deze gemeente is reeds meerdere malen een bijdrage ge vraagd op dezelfde voorwaarden als Broek op Langendijk ook gelden ont vangt van deze gemeente inzake bijzon der onderwijs. Wei is een bedrag toege zegd van 25 per leedling wat aanmer kelijk minder^is dan de werkelijke kos ten. Dit is nier aanvaard omreden dan erkend zal worden dat dit voldoende zou zijn. De heer Kramer dankte voor de in lichtingen hem verstrekt en noemde het wel een reden om eens even stil bij te staan. Spr. was er wel voor het bedrag ad 25 per leerling te accepteeren. De voorz. zeide dat dit verschillend kan worden ingezien. Als het een bijzon dere school was, was men volgens de wet verplicht bij te dragen. Om deze kinderen te weigeren gaat niet daar de ouders hiervan dan de dupe zouden zijn. Spr. wenschte zich niet op koopmans standpunt te stellen. De heer Kramer wenschte in ieder ge val pressie op Broek op I angendijk uit te oefenen, opdat ten volle wordt bijge dragen. Het is een kwestie van ai les of niets. De voorz. ontkende dit daar de stich- tingskosten hier buiten staan. De heer Kramer bracht de mogelijk heid onder oogen om er een bijzondere u. 1. o. school van te maken. Dit als laat ste manier om een oplossing te verkrij gen. De voorz. zeid- nog dat ook om de zaak mondeling te bespreken afwijzend be schikt is. De heer Zeeman deed het verzoek aan B. en W. een onderzoek in te stellen of het mo gelijk is om volgens de in 1928 aangenomen wet van minister Kan een gedwongen sa menwerking toe te passen, als Broek op Lan gendijk blijft weigeren. Verder of het moge lijk is om zich met den minister van Onder wijs in verbinding te stellen Spr. heeft alle hoop dat met redelijk overleg wel iets te bereiken is. De voorzitter is van meening dat met dwang de animo niet bevorderd zal worden. Voorts zal een en ander nog onder oogen worden gezien. De heer Zeeman deelde mede dat deze week een afdeeiing van de R.K. Landarbei- dersbond is opgericht. Verschillende zaken zijn besproken o.a. is reeds een ploeg ge vormd van e enachttal personen welke bereid zijn naar de Zuiderzeewerken te gaan. Spr vroeg om medewerking van den Raad om reeds nu een besluit te nemen om in de kos ten van vervoer tegemoet te komen. Tevens met de andere gemeenten in overleg te treden betreffende het vervoer. De voorzitter antwoordde, dat deze be sprekingen niet in de rondvraag thuis be- dere togt nog meermalen zulke touwen ont moet. Ook is het bekend, dat Russen van boombasten schoenen maken, waarmede zij zich in den wintertijd bezig houden; doch men kan ligt begrijpen dat men van zulke schoenen eenige dozijnen in een jaar verslijten kan. De rivier de Nosja, die ook weinig beteekent, overgetrokken zijnde, kwamen wij in een dorp, .MBUIANTB KA&ak. hooren en het niet gewenscht is vooraf reeds maatregelen te nemen. Door deze besprekingen noodigi men de menschen als het ware uit om met een adres te komen. Als de zaak urgent is zullen B. en W. zich niet weerhouden een spoedvergade ring uit te schrijven Spr. juichte het toe, dat men zich gaat organiseeren en sprak den wensch uit cat dit door anderen gevolgd zal worden. Hoewel de bedoeling van den heer Zeeman geapprecieerd kan worden moet een afwachtende houdin worden aangenomen. De heer Zeeman zeide, met de toezegging van den voorzitter genoegen te nemen en geen spijt te hebben dit onderwerp naar voren te hebben gebracht. Spr. vroeg nog wanneer de landverhuring van gemeente land zal plaats vinden. De voorzitter antwoordde dat B en W. zich hier spoedig mee bezig zullen houden. De heer Groen vroeg den grootst moge lijken spoed inzake de alannen in de vorige vergadering besproken om productief werk te doen uitvoeren daar dit een groot belang voor de gemeente is. Hierna volgde sluiting. mg beduidende rivier Onsja, op een vlot van naast elkander liggende boomstammen ge maakt. Wij moesten bij gedeelten op hetzelve gaan, wijl eene te groote last hetzelve zoude doen onderzinken. Van de eene zijde van de rivier naar de andere was een touw gespannen, waarmede het vlot werd overgehaald, zooals bij ons met de ponten gebruikelijk is. Dit touw was zeer dik van boombasten samengedraaid, en zoo fraai en regelmatig gemaakt en volko men aan het oogmerk voldoende, dat ik het met verwondering bezag. Ik heb op mijn ver- waar ik voor het eerst sneeuwschoenen zag. Dit waren houten planken, 6 voet lang, J4 voet breed en een duim dik, in welker midden eene plaats was waarin de voeten met touwen van boombast vastgemaakt worden. Deze sneeuwschoenen dienden om over de hoogge- vallene sneeuw te gaan, wijl men zonder deze voorzorg zich aan ongelukken zoude blootstel len. Nu, deze schoentjes zijn daar zekerlijk ook beter toe geschikt, dan om er mede te dansen. Ook in Noorwegen zijn zij bekend en men heeft daar zelfs compagniën sneeuwloo- WARMENHUIZEN. Gemeenteraad De raad vergaderde Maandagmiddag ten 3 ure voltallig onder voorzitterschap van burgemeester Nolet. De voorzitter stelde na een woord van welkom, direct aan de orde de notulen van de twee vorige vergaderingen. De heer Molenaar had een bemerking op die van de vergadering van 23 October '30. Hij verzocht de omschrijving „kleine bezuini ging" in een „niet onbelangrijke bezuini ging" te vervangen. Hieraan werd voldaan, waarna de notu len conform vastgesteld. Ingevolge diens verzoek werd aan den heer R. Sinnema eervol ontslag verleend als hooisteker en schatter van het vergunnings recht. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen, waarin bericht werd, dat hun beslissing ten aanzien van de gemeentebe- grooting was verdaagd. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd, dat B. en W. tot voor zitter van de gascommissie de burgemeester hadden aangewezen. Benoeming leden stembueraux. De voor dracht luidde als volgt: Stembureau I, voor zitter de burgemeester, leden de heeren P Slot en C. annes, plaatsvervangers de hee- ren H. G. Nijs en T. Donies. Stemhureau II: J. de Groot, voorzitter, K. Molenaar en J van Rijn, leden, J. H. ter Burg en D. Wilde- boer plaatsverv. leden; Stembureau III: J. Swan, voorzitter, P. Tesselaar en J. Turk stra, leden, J. Paarlberg en A. Biersteker, plaatsverv. leden. Hcofdstembureau: leden de heeren Swan, de Groot, Slot en Nannes, plaatsverv. leder de heeren Molenaar, van Rijn en Tesselaar. Weth. Groot en eenige andere leden oor deelden het zaakje goed in elkander zitten er stelden voor hiertoe maar bij acclamatie tt besluiten. De heer Slot vond het hier wel moge lijk, doch was toch voor een schriftelijke stemming omdat men anders zoo licht er toe overgaat, om schriftelijke stemmingen door acclamatie besluiten te vervangen. De voorzitter liet hierop hoofdelijk stem men, zonder mede te deelen, dat de leden het recht hadden zonder aanduiding van namen hun stem op de voorgedragenen uit te bren gen. Hierdoor waren vier stemmingen noodig, die geen ander resultaat opleverden dan dat de voorgedragenen met algemeene stemmen werden gekozen. Tuinderscredie'. 5. en W. stelden voor hun te machtigen de gemeente voor 30 pCt borg te stellen voor de aan tuinders te verleenen voorschot ten met rente en kosten; zulks nader te re gelen volgens de daarbij behoorende alge meene voorwaarden vastgesteld door Ged. Staten. De voorzitter herinnerde aan het be sluit van Prov. Staten om de provincie voor 70 pCt. borg te doen stellen voor aan de tuinders, door de boerenleenbanken te ver leenen credieten, mits de gemeente voor 30 pCt. aan het crediet deelneemt. De regeling is voldoende bekend en spr. wil voor Warmenhuizen de beide leenban ken aldaar en die te Schoorldam in de rege ling betrekken. Spr. uitte de wensch, dat de toestand voor de tuinders spoedig zoo gunstig zal worden, dat ze in staat zijn het crediet af te pers, welke met zulke schoenen voorzien zijn. De streken welke wij nu doortrokken, wa ren zeer armoedig en leverden genoegzaam geen noemenswaardig dorp of gehucht op, zoo dat er ook weinig verversching voor ons te 'bekomen was. Hoe stonden wij dus verwon derd, toen wij op eenmaal eene ambulante ka- bak zagen naderen. Dit is een ding als bij ons een bierwagen, waarop verscheidene vaten dwars liggen en aan dezelve hangen een me nigte maatjes, van onderscheidene grootte en men kon hier naar goedvinden bediend wor den. Wij raadpleegden onze beurs en spraken de kabak naar bevind van zaken aan, ook de den wij nog eenige voorraad op, wijl wij bij on dervinding wisten, dat een glaasje op reis niet kwaad is. Deze kabak nu reist van dorp tot dorp en biedt daar zijne drank te koop. Wij zouden er niets tegen gehad hebben, zoo deze Bacchus-kar ons overal vergezeld had. Wan neer men een dorp nadert, kan men reeds van verre ontdekken, of er eene kabak is, of niet, want dezelve onderscheidt zich door een lan gen stok, midden op dezelve geplaatst, aan wiens boveneind een soort van bezem is vast gemaakt. Zij is dus als 't waren een baken waarop de liefhebbers van het nat kunnen aan sturen. In zulk eene kabak is men verpligt eerst geld te geven, eer men den brandewijn ontvangt, en dit wantrouwen schijnt mij niet geheel ongegrond te zijn, want daar de kaste lein achter de toonbank staat, zoude iemand ligtelijk zonder betalen de deur kunnen uit- sluipen. Overigens is de verkoop van brande wijn een monopolie van de kroon, even gelijk die van tabak in Frankrijk, en dus passen deze twee mogendheden goed bij elkander, want bii »en pijp behoort toch een borreL Wordt vcrvolfldi.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5