Alkiuistkii Cniiil mdirti drie en dertigste 'aargang. Uinsilae 20 Januari. Stad snêe uws Wesifriesche Bond van Harmonie- en Faniarecorpsen. Provinciaal nieuws n Oegund. No 16 1931 Algemeene vergadering in het cajé Central. Op deze vergadering waren Zondagmiddag aanwezig afgevaardigden van 29 korpsen De voorzitter, de heer W. J. B r u u 1 te Het- loo, heette allen hartelijk welkom. Hij consta teerde, dat de Bond zich in stijgende lijn oe- weegt en bracht dank aan „Excelsior tc Nieuwe Niedorp voor de prettige ontvangst en de goede regeling van het bondsconcours in 1930. De notulen en het jaarverslag werden na lezing onder dankbetuiging goedgekeurd. Eenzelfde beslissing werd genomen op de rekening en verantwoording, waarover de aideelingen Schagen, Winkel en Kolhorn raoport uitbrachten. De ontvangsten hadcen bedragen 1079.07, de uitgaven 223.60 Het batig saldo was 855.47. Als bestuurslid werd met 28 stemmen her kozen de heer D. C. Nijdam, die periodiek at- ^Vledegedeeld werd: le. dat in 1931 als luryleden zullen optreden de heer A. L. Hase broek te Bloemendaal, Sam. Vlessing te I jmuiden en Joh. Schuitmaker; 2e. dat „Lon- cordia" te Oudesluis voor het lidmaatschap heeft bedankt en dat is toegetreden „Door n-ilskracht verkregen" te Venhuizen. Voorstellen van aangesloten korp sen. Aangenomen werd een 'voorstel van „De Vriendschap" te Schoorl, om het bondscon cours van 1931 in die gemeente te houden tet gelegenheid van het 10 jarig besaan van hei korps. „Andante'' te Oosthuizen had drie voorstel len ingediend: 1 De concoursgevende ver- ecniging is verplicht een hooge, ruime mu z;ektent te plaatsen (Zulks naar aanleiding \an de slechte acoustiek in de tent te Nieu we Niedorp: deze afmetingen varen ongun stig) Het besiuui deeide mede, dat in dezen reeds maatregelen zijn genomen. Er zal aan de ontvangende vereeniging een te. ening vot- de verstrekt van de te bouwen tent. 2. In het tweede voorstel gaf „Andante" in overweging, dat de concoursgevende vereeni ging zal zorgen voor goede lessenaars, zoo mogelijk voor ieder uitvot rende één afzonder lijk In de toelichting werd gezegd: Op hei concours te Nieuwe Niedorp waren d, hooge. lange lessenaars zeer hinderlijk. Besloten werd, dat aan dezen wenk zoo vei mogelijk zal word n tegenv kome f 3. Het derde voorstel van „Andante" be toogde-de wenschelijkhcid om in 't vervolg .k jurytent steeds links te plaatsen van de mu ziektent, omdat in Nieuw, - g. bleken, dat zulks he i kiankgêhaite' ten goedt kwam. Oe vergadering dachi hiero, r anders. Zij ichtte het beier de jüfytent rrcjits te pla ilsen. „Concordia" te Hoo; karspel stelde voor. das de Bond zeil een muzi Item zal aanscna' fen, en, als dit te grootc bezwaren zo i ople veren, een regeling te treffen voor het bouwen van een tent, in verband met het feit, dat er soms op de concoursen ongeschikte tenten zijn. vJnder verwijzing naar de mededeeling osj he; eerste voorstel van Andante", werd be sloten dat de Bond zelf geen tenten za; aan schaffen. Tegelijk met dit voorstel kwam in behande ling een voorstel van „Excelsior" te Nieuwc- Niedorp, volgens hetwelk een door den Bond te bouwen muziektent op elk concours zou worden gebruikt, zonder dat het plaatsen et van voor de concoursgevende vereeniging kosten zou meebrengen. Het bondsbestuur had hierover een afwijzend prae-advies inge diend. In verband hiermede werd ook afgewezen 'n voorstel van „Kunst na Arbeid" te Zuid Scharwoude, beoogende dat de Bond een uit- neembare muziektent zal laten maken, welke door de concoursgevende vereeniging moei worden gebruikt. Ook afgewezen werd een voorstel van het zelfde korps, om het concours voortaan niet meer op twee, maar op drie «dagen te houden, en daartoe den Zondag vóór Hemelsvaaris dag aan het concours toe te voegen. De voor stellers meenden dat het ledental van den Bond langzamerhand zóó groot is geworden, dat een tweedaagsch concours te vermoeiend is voor de jury; dat er te veel moet worden ge jaagd om eenigszins op tijd klaar te komen en dat de laatst optredende vereeniging te lang zal moeten wachten, wat aan de muzikale prestatie niet ten goede komt. Het hoofdbestuur was het eens met de ar gumentatie, maar vreesde, dat het toevoe gen van den Zondag tevoren aan het con cours te veel financieele bezwaren zou mee brengen. Misschien zou het mogelijk zijn een deel der vereenigingen op Zaterdag te laten optreden, hoewel een bezwaar hiertegen zou zijn, dat deze dan de andere vereenigingen nieCzullen hooren. De vergadering vond het beter, gezien het feit, dat geen der korpsen op Zaterdag kan optreden, om het concours op twee dagen te blijven bepalen. Er zou dan zoo vroeg moge lijk dienen te worden begonnen, terwijl men tevens zou willen zien overwogen of het aan te bevelen zou zijn, om de vereenigingen van opvolgende verschillende afdeelingen slechts één nummer te laten uitvoeren. „Kunst na Arbeid" stelde ten derde voor om er bij de jury op aan te dringen, dat de puntenstaatjes niet meer geëgaliseerd wor den, maar dat elk jurylid zijn oorspronke lijke punten, volgens eigen oordeel, op de puntenstaatjes vermeldt. Dit voorstel werd eveneens verworpen. De kwestie zal aan de jury worden overgelaten Aangenomen werd een voorstel van „Ons Genoegen" te Wijdenes, om het critisch ver slag voortaan te doen opnemen in „Musica" (De vergadering stelde als voorwaarde, dat het niet duurder zal komen dan den door den uitgever opgegeven prijs) Bij dit voorstel kwam tevens in behande ling een voorstel van gelijke strekking van „Excelsior" te Nieuwe Niedorp, hetwelk dus tevens was aangenomen. Op voorstel van „Ons Genoegen" werd besloten om aan de prijswinnaars geen diploma meer uit te reiken. Een zelfde beslissing viel op 't voorstel van „Excelsior" te Nieuwe Niedorp om de diplo ma s af te schaffen, daar de vereenigingen op het bezit ervan weinig prijs blijken te stellen en de kosten ervan nogal belangrijk zijn. Afgewezen werd een voorstel van „Excel sior om geen dameskaarten kosteloos meer te verstrekken, doch deze verkrijgbaar te stel len a 23 ct. per stuk voor de leden, wanneer deze 1 week voor het concours zijn aange vraagd. Aangenomen werd het voorstel van dezelf de vereeniging om in het Bondsreglement de bepaling op te nemen, dat op het Bondscon cours alleen werken mogen worden uitge voerd behoorende tot het repertoire van de „Société des Auteurs" (Clignett). Een volgend voorstel van „Excelsior" wil de aan het Bondsbestuur doen opdragen te onderzoeken of het sluiten van een contract met de Société over uit te voeren werken be langrijk financieel voordeel oolevert en zoo ja een contract te sluiten. Hieromtrent werd medegedeeld, dat deze kwestie reeds is onderzocht Het sluiten van een contract is niet mogelijk gebleken. Er wordt reeds reductie genoten. Verworpen werd een voorstel van „Excel sior" om in den eerewedstrijd voortaan de harmonie- en fanfarecorpsen niet meer van elkaar te scheiden, maar gezamenlijk naar de eereprijzen te laten dingen. Bepaald werd, dat de bestaande bepalin gen zu' en blijven bestendigd. In 't prae-ad vies herinnerde 't Bondsbes uur aan een op de verg. van 9 Januari 1927 aangenomen be stuursvoorstel, luidende: „Voor elke sectie (Harmonie en Fanfare) komen slechts voor een prijs in den eerewedslrijd in aanmerking die vereen'dingen, weïke nr nstens de helft van het voor een len prijs in den middagwed- sirijd bcno digde aantal punten hebben be haald. Mochten deze in een of andere sectie niet worden behaagd, dan ?u"en de beschik baar gts'elde prijzen aan de andere sectie worden toegekend". Contributie. Aangenomen werd het voorstel van het Bedjes'uur om de contributie te bepalen op 10 per vercempin^ en vor nieuw toegetre den vereenigingen oa 15. Volgende vergadering Bepaald werd. dat de volgende algemeene vergadering ie Hoorn za! worden gehouden. Doei een'ge afgevaardigden was Schage.t aanbevolen. Na de rondvraag werden nog eenige huis h udell rr'-ei h'-t,aid',d INGEKOMEN PERSONEN. A J. Bruin G K.. tvekenaar Paul Kruger- si a it 9. van AmsAroa.m. C. Buis NH.. bankiibakke le Iuin 'warsshaat 11 van I' een. (N HP. van Rcssum geen. bouw kun Spoorstraat 10. van Den M ag, B. H. E. Niessink, NH.. Kleer- n -Aer Koningsweg 9 v<va Hoorn 1M. Vis- s NH Werstraat'1 van Zui scharwoude. W H Jansen GK onderwijzer. Ver- dronkenooi i S3 van Zeist. A. I.. Chr. Bis- kantr geer slagersknecht, Achterstraat 37, van Monnikendam. A. E. Hoek E L., ver- om eter Wi'he minaNan 11, van Purmerend J. Boi N H verpleegster. Wilhe'minalaan 11 van Purtnerend A. Veldman, G K„ A' rstbo enl oschstraat 22 van Haar- ;m. J. Wicnen. geen, sigarenmaker I.uttik Oudorp 35 van Kampen. W F- K Hus- sem R m. ambtenaar ter secretarie Tous- 'ainto' -t 1 van Ou-dka spe'. K. H Nie- boet N.H ass controleur. Verdronken oord 43a van Groningen. K. Veverka. R K„ diersibtr'e Nassau!aan 9. van Oostenrijk. L Kok R K los arbeider Achterom 17, van Fgmund aan 7ee. G. M. Duijn RK, dienstbode Metiusgracht 22 van Groote broek J L Groot. N.H Stationsweg 42, vaii Heiloo. J Nat N H leeraar geschie denis M O., Kinheimstraat '27 van Amster dam. S. 1 ijsma G.K.. verpleegster, Wi'hel- minaiaan 11 van Sneek. C. Groot en echtgenoot? NH Geestersingel 51, van Koedijk. F. van I.angen. R K. dienstbode. Laat 142. van Warmenhuizen J. W. Keet. R K reiigieuse Emmastraat 12, van Heems kerk G P. Horst geen. rijkstelefonist'0. Rochda'estraat 5. van Amsterdam M Scnotvan<?ei N.Hdienstbode Westerweg 114 van Haarlem. N. J Rinkdl zonder en gezin Comaisst'aat 13 van Haarlemmer meer. P. P. Hoorn, N.H dienstbode. Rid derstraat 14. van Heiloo. M J Driesen. R.K.. Oudegracht 117a, van Enkhuizen. M Lindeboom R.K.. dienstbode. Tienenwal 5, van Zijpe VERTROKKEN PERSONEN. J. van Oldenborgh, geen. kantoorbediende, van Kennemerpark 30 naar Amsterdam J van den Hof, G.K hulp i. d. huishouding, van Stationsweg 168 naar Oegstgeest W van den Hof G K.. hulp i. d. huishouding, van Stationsweg 168 naar Den Haag. N Henneman en gezin. R.K koopman, van Snaarmanslaan 79 naar Bergen (N.-H) G. Zwaan N H.. wed. van J. Wagenaar van Kennemerstraatweg 160 naat Twisk. N B Blom R K marinier 3e klasse van Fa briekswee 4 naar Rotterdam. G. F. D Winkel. R K.. van Kanaalkade 31 naar Am sterdam. V. M L. Conijn R K., van Nas- saulaan 19 naar Venraij. W. J H. Röring, R K.. winkelbediende, van Cla. issenbuurt 45 naar Den Bosch. N. Chr. G. Kroese N H van Nassaulaan 8 naar Engeland. A. M H. Verduin R.K.. dienstbode, van Kooltuin 1 naar Heiloo. S. Gros. N.H., pluimvee fokker. van Koningsweg 53 naar Heiloo C. den Nijs stucadoor, en gezin van K. van t Veerstraat 56 naar Heiloo. KORTE BERICHTEN. Tijdens afwezigheid der bewoners is ingebroken in een perceel aan de Oog in 't Zeilstraat te Den Haag. Uit een kast op een slaapkamer zijn plm. 1300 zoomede eeni ge sieraden aan waarde van ongeveer 100 gestolen. De heer en mevr. VisserHooft, de bekende Korakorum reizigers, zullen Woens dag weer in Nederland terugkeeren. HEILOO. De derde avond van den „Katholieken Kring", gehouden in het Brunogebouw, was zeer druk bezocht. Dat de heer J. A. J. Barnhoorn, geneesheer-directeur aan het Ziekenhuis alhier, de spreker was, zal aan dit drukke bezoek niet vreemd geweest zijn. De heer Barnhoorn behandelde het onder werp „De invloed van het moderne leven op de geestelijke volksgezondheid", een onder werp. In zijn inleiding wees spreker op de geestelijke verwording van de maatschappij Als gevolg van die ontwrichting worden meerdere geestesziekten geconstateerd wat men kan zien in de ziekenhuizen voor geestes zieken en in de sanatoria. Op congressen en vergaderingen is deze afwijking onder de oogen gezien en beoordeeld. Men kan er ver schillend over oordeelen, doch spr. meent dat het toegeven aan hartstochten, het bezoek aan de bioscopen en balzalen aan de geeste lijke aftakeling niet vreemd zijn. De moderne genotzucht en ontketende driften brengen het zenuwgestel in de war. In breede lijnen ging spr. na hoe het moderne leven op den mensch inwerkt. Men keert God den rug toe en jaagt de ijdelheden na. De ziekte toestand van de ziel vindt zijn terugwerking op het lichaam. Spr. ging uitvoerig na hoe het ze nuwstelsel is opgebouwd en een lichaam zon der ziel is niet denkbaar. De ziel is het leven. De verschillende misstanden in onze maat schappij, die hun schadelijke inwerking op het zieleleven uitoefenen, werden uitvoerig belicht. Verbetering kan komen als de jacht naar genot, eerzucht en het voldoen aan harts tochten wordt beteugeld. Men moet terug naar de huiselijke gezelligheid die wij in onze jeugd kenden. Voor de ouders is hier een taak weggelegd, die zij samen met de zielverzorgers moeten verrichten. Denk niet, aldus spreker, dat ik overdrijf. Indien de ouders wisten wat het zieleleven in de bios coop heeft te verduren zouden zij het bezoek niet toelaten. In oancings is het nog erger. Het zieleleven wordt vermoord In zinnelijke prikkeling komt n en in overspannen toe stand. Spr gaf daarvan voorbeelden en zou die nog met tientallen kunnen aanvullen Het zenuwstelsel is overbelast en nog steeds zoekt men nieuwe prikkels. Als oorzaak van zenuwstoring gaat men tot dingen over die een normaal mensch niet doet. Een gevolg dezer geestesstoring leidt tot kinderbejterking. Door uithuizigheid is het gezin dhtwricht, men kan geen kinderen hebben, ze zijn een last. En als het ééne kind je er is dan staat het teveel in het midden der belangstelling Zoo'n kindje wordt zenuwziek of zenuwzwak. Zij komen straks in de maat schappij en worden onevenwichtige men- schen. En, onze maatschappij eischt krachti ge menschen. Een nieuwe uitvinding die zijn schadelijke invloed uitoefent en onze verbeel ding prikkelt, is de rad'.o. Het gillende schreeuwende geluid werkt irriteerend op den mensch Spr. concludeerde: men mod terug naar de gezelligheid in den huiselijken kring Dui zenden menschen zijn niet bestand tegen la waai en uithuizigheid. De eerste stap in die richting is de opvoeding. Gaan vader en moeder altijd uit, dan kan men van de kinde ren geen thuisblijvers verwachten. Spr. wekte allen op om de maatschappij te hervormen en tot ruste te brengen Werk daar allen aan mee, dan zal het zenuwgestel rust krijgen en het aantal zenuwzieken zal verminderen Nog eens: het begin is opvoeding en huiselijk heid. (Applaus). Na ten dankwoord van den vice-voorzitter, den heer Cedée, volgde sluiting. Maandagmorgen 10 uur was een vergade ring uitgeschreven in café Morsch van inge landen van de Vennewaterpolder, teneinde een besluit te nemen over de bemaling van den polder. Een uur over tijd opende de voorzitter, de heer Jb. Zoon, de vergadering en riep den talrijken ingelanden het welkom toe. De voorzitter zeide, dat wederom was uitgenoodigd de heer Moeijes, opzichter van den polder, terwijl hij voorstelde, door ziek te van den secretaris, den heer Rike uit Alk maar, als tijdelijk secretaris te benoemen. Voorts, aidus spr., ziet u aan de bestuurs tafel den heer Apeldoorn uit Egmond-Bin- nen, die deel van de commissie van onder zoek uitmaakt. Het voorstel werd aanvaard. De voorzitter herinnerde aan de opdracht die was verleend om een onderzoek in te stellen als volgt: reparatie oude molen, be maling oliemotor en electrische bemaling en bij dat onderzoek kostenberekening. Spr. gaf het woord aan den heer Moeijes, opzich ter van den polder. De heer Moeijes gaf een uitvoerige toe lichting welke in het kort hierop neerkwa men: kosten reperatie oudemolen 3500, kosten van onderhoud 1617. Ruwe oliemo tor-bemaling 1775. Electrische bemaling 1736, alles per jaar. Spr. gaf ais toelich ting, dat de aflossing voor oliemotor is bere kend op een jaariijksche aflossing over 13 jaar en electrische bemaling over 27 jaar. De voorzitter gaf het woord aan de inge landen. De heer Dirkson, Egmond-Binnen, was van oordeel, dat de begrooting voor den molen overdreven was. Spr. had een deskun dige gevraagd, die zeide, dat de molen voor 2000 gerepareerd kon worden. In dat licht bezien is de som veel lager en spr. meende, dat reparatie en onderhoud veel te hoog waren berekend. De heer W. van Westerop meende, dat de begrooting geen rekening hield met het uitdiepen van de toevoersloot. Als de molen 2 uur maalt is alles droog. Bij den heer Onderwater is de toevoer slecht geregeld. De voorzitter meende, dat we ver trouwen moeten stellen in onzen opzichter, die zijn sporen verdiend heeft. Spr. gaf* toe, dat de watertoevoer op dat punt wel wat te wenschen overlaat en daarin wordt voor zien. Na korte bespreking werd z.h.st. aange nomen om den molen niet te repareeren, zoo dat alleen mechanische bemaling overbleef. Daarop kwam in behandeling de andere be maling. Op verzoek gaf de heer Moeijes toe lichting bij de bemaling. Een ruwe oliemotor heeft meer slijtage dan electrische bemaling. Uit de technische verklaring bleek, dat niet vaststaat dat een oliemotor met 13 jaar af is, doch de aflossing moet in 13 jaar ge schieden. Bij de onkosten berekening speelt de bouw van het gebouw (voor motor of electrische kracht) ook een rol. De heer Rike (vertegenw. van de Lange en de Moraasz) zeide, dat de levensduur der oliemotor een berekening is, evenals van elec trische bemaling en afschrijving over dat tijdvak. Spr. was vol lof over de deskundige voorlichting, doch meende, dat het overwe ging verdiende om een advies in te winnen van een technisch bureau. Aan dat technisch bureau zijn ingenieurs verbonden, die ons kunnen inlichten. Het is in het belang van den polder, dat spr. dit in overweging geeft. De heer Apeldoorn (Egmond-Binnen) zei de, dat de heer Rike eenigszins op het voor stel van het bestuur vooruit loopt. Spr. neemt het hem niet kwalijk, doch het bestuur wilde voorstellen om nog eens een en ander onder de oogen te zien en te kijken wat het goedkoopste is. Spr. gaf in overweging óm het bestuur een mandaat te geven en te han delen naar bevind van zaken. De voorzitter was niet voor een adviesbu reau. De lieer Moeijes had alles nagegaan en spr. had in hem vertrouwen. De heer Rike stelde ook vertrouwen in den heer Moeijes. De heer Apeldoorn, Egmond-Binnen, be toogde, dat de voorzitter weifelde. Talrijke fabrikanten boden motoren aan. En allen waren even best. Ook het P.E.N. beval elec trische bemaling aan en dat is nog beter. Dan blijft er van de deugd der motoren niet veel over. (Gelach.) Ja, met het P.E.N. valt ook nog we! te handelen. Eerst zou het 15000 kosten, later 12000. Eerst kostte de aanleg 4000 met 3?4 pCt. onkosten, later 2500, terwijl men de 3% pCt. vrij gaf. Spr. stelde voor om de voorzichtigheid te betrachten en zich niet te binden. De heer Rike had gevraagd of de cijfers van het P.E.N. vaststonden en het bestuur antwoordde bevestigend Nu schijnt het, dat men kan marchandeeren. Spr. wilde graag, dat het bestuur van het P.E.N een definitie- we prijsopgaaf kreeg. De heer K. Muijs e.a. keurden het geschar rel van een overheidslichaam streng af. Nu de oliemetor als stok achter de deur staat blijkt men tot „afdingen" bereid. Dat ge scharrel is een overheidslichaam onwaardig. (Instemming.) Na een drukke discussie, waarin het voor en tegen aan alle kanten was bekeken, kreeg het bestuur vrij man daat. De voorzitter stelde voor om een geldlee- ning aan te gaan, groot ongeveer 16000 tegen een rente van hoogstens 4M> pCt. De voorzitter stelde voor om aan de agen da toe te voegen een voorstel om het oude molenhuis en den opstand van den molen te verkoojten en dan het nieuwe woonhuis te bouwen naast het gebouw waarin bemaling is aangebracht. De heer R;ke formuleerde het voorstel Op een vraag of dit punt mocht behandeld wor den, meende het bestuur van wel, daar het onder punt 4 „Bespreking Gemaal" was on der te brengen. Uit de uitvoerige toelichting van den heer Moeijes kon men opmerken, dat deze wijze van behandeling een belang rijke besparing gaf. De heer Rike legde een verklaring af. Spr. was voor behoud van den molen geweest.- Doch bij onderzoek was gebleken dat het be ter was alles op te ruimen. De mechanische bemaling in den molen onder te brengen was niet doenlijk, zeide spr., op een aan hem gedane vraag. De ingelanden keurden het plan goed, mits men een kooper kon vinden voor het oude molenhuis voor minstens 1000. De verhooging der geldleening tot hoog stens 19000 werd z.h.st. goedgekeurd. Het laatste punt was een rapport van den heer Rike. Spr. had onderzocht of de in gelanden de bevoegdheid hadden om de om slag van geestgronden en grasland gelijk te stellen. Welnu, die bevoegdheid berust bij de Prov. Staten, ons besluit was dus van nul en geener waarde. Ged. Staten onderzoeken of het gewenscht is om dat artikel in den polder te wijzigen wordt dat onderzoek ge sloten en doet genoemd college een uitspraak die naar den zin van ingelanden is, dan hebben zij een beroep op den Raad van Sta ten. De voorzitter bracht den heer Rike dank. Na rondvraag, die niets opleverde, volgde sluiting. Voor eenigen tijd is het R K. Gemeng de koor „Zang en Vriendschap" ter ziele ge gaan, doch sfioedig stond een nieuw bestuur en nieuwe jonge krachten op en men toog met vollen moed aan het werk. Alleen de naam bleef er. Zondagavond gaf de jeugdi ge vereeniging zijn eerste uitvoering in het Brunogebouw. We hadden nog al hooge ver wachting van het jonge koor omdat het on der beproefde leiding van den heer Joh Kuiper uit Alkmaar, druk repeteerde. Welnu, onze verwachting was niet be schaamd. Voor een uitverkochte zaal (meer dere waren teleurgesteld) werden verschil lende liederen uitgevoerd, alsmede het Ora torium van den H. Aloyuis. Bij dit uitge breide koorwerk werden de mooie declama ties voorgedragen door den heer J. Haak man uit Bergen, terwijl de levende beelden groepen werden verzorgd door den heer C. de Rooij te Limmen. Het was een in menig opzicht geslaagde avond waarop men trotsch kan terugzien. Door den Bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent, werd Maandagmiddag 1 uur aan de kinderen van Heiloo, Rinnegom en Eg- mond a.d. Hoef het H. Vormsel toegediend. Onder feestelijk klokgelui deed mgr. zijn in trede in de parochie, terwijl vele parochianen de vlag hadden uitgestoken. Ongeveer half drie was de plechtigheid ten einde. Na ruim drie maanden in gebruik te zijn geweest, blijkt wel dat het gebruik van baden in het nieuwe badhuis gestadig toe neemt. In ruim drie maanden zijn genomen 222 kuipbaden en 852 douchebaden, bene vens 616 baden van schoolkinderen. Naar we vernemen is in de Zaterdag avond j.1. gehouden vergadering de heer G. Vrijburg Pzn. op zijn besluit, bedanken voor het bestuur van den vrijz. dem. bond, terug gekomen. Echter zal hij wel geen functie in het dag. bestuur meer aanvaarden. AKERSLOOT. Zaterdagavond met de hevige Noord-Wes- ter buien ging de sleepboot Wester over het Alkmaardermeer en passeerde in plaats van links het licht op het eiland dit licht rechts en liep daardoor met volle kracht op het eiland, zoodat met geen mogelijkheid met eigen kracht de boot vlot kon komen. Maan dagmorgen is dit met sleepboothulp gelukt. Materieeie schade of persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad. Zondagmiddag speelde prof. Koehof in het café van F. Dekker 'n partij van 500 ca ramboles en gaf aan de tegenpartij 400 ca ramboles voor. Joh. Putter Jr. gaf zich hier voor op. Prof. Koehof maakte in 16 beurten de 500 caramboles en J. Putter Jr. in 15 beurten 34. De heer Koehof maakte series van 138, 141, 116. Met volle aandacht be schouwden de aanwezigen nog een serie kunststooten. WARMENHUIZEN. Vrijdag hield de afd. Warmenhuizen var den Ned. R.-K. Volksbond een groote propa- gandavergadering met als spreker de heet Dekker, hoofdbestuurslid van den Land- arbeidersbond „St. Deus Dedit". E)e voorzitter, de heer Jac. van Baar Sr. opende deze vergadering en heette allen har telijk welkom in het bijzonder den spreker van den avond, den heer Dekker. De voorzitter betwijfelde zijn tevredenheid over de groote opkomst op deze vergadering. Na een en ander te hebben medegedeeld, waarom de afd. Warmenhuizen van den R K. Volksbond deze vergadering had belegd, werd het woord verleend aan den spreker van dezen avond. Na zijn genoegen te hebben geuit over de talrijke opkomst, stelde de spTeker de vraag hoe het komt. dat men nu in zoo grooten getale ter vergadering was gekomen. Vroeger aldus de spreker ben ik eenige malen hier geweest. Niettegenstaande dat is de vereeniging van R K. Landarbeiders te Warmenhuizen toch verdwenen R.K. land arbeiders zijn hier genoeg. De reden van de afvalligheid van de leden te Warmenhuizen is een raadsel. Met de oude vereeniging is toh wel succes bereikt. De R K landarbeiders te Warmenhuizen hebben ook recht op een collectief arbeidscontract. Het doel van den R K. landarbeidersbond is de stoffelijke en zedelijke belangen van de leden. Door de liberale vrijheid is voor onze landarbeiders geen welvaart verkregen. Van welvaart kan men alleen spreken wanneer er een algemeene welvaart heerscht. Arbeids kracht is geen koopwaar. Het is een persoon lijk bezit, het welk niet verkocht kan worden De reden van deze groote opkomst moet wel gevonden worden in het feit. dat ook thans voor de landarbeiders een malaise heerscht. E)e organisatie kan voor hen een steun en een kracht zijn. Spreker herinnerde verder aan Rerum Nevarum. hetwelk ruim 45 jaar ge leden is uitgegeven. Nagegaan werd de tegenwoordige nog overvloedige rijkdom en daartegenover de honger en de armoede on der de arbeiders. Gememoreeid werd hoe de pioniers voor de sociale wetgevings uitgejauwd zijn. Het resultaat van den strijd van de voorstanders van de sociale politiek is. dat de exhorbitant lange arbeidsdagen verminderden en de loonen omhoog gegaan zijn. Zij werden ge noemd „Oproerkraaiers, enz., enz. De werk gevers zijn geroepen om samen te werken met de werknemers. De negatieve propa ganda tegen de sociale ideeën heeft niets gebaat. Integendeel het heeft het socialisme sterk en machtig gemaakt. Met een positieve bestrijding was het socialisme nooit zoo sterk geweest De levensstandaard moet niet stijgen of dalen met het revolutiegevaar. In de tijden toen het liberalisme nog .koning kraaide" werden lage loonen verstrekt lange dagen gewekt en was de werkloosheid ook geen nieuwigheid. De arbeider heeft ook» recht op een menschwaardig bestaan De I>e werkgevers moeten niet alles over de condities hebben te vertellen enz., de ar beiders niets. Daling van de loonen be neden het redelijke mag niet gedeeld worden In tijden dat de loonen omlaag moeten, moet zulks geschieden in overleg met de werk nemers of met de organisatie van werk nemers. De loonen van de arbeiders mogen geen sluitpost zijn van de begrooting. De heer Dekker herinnerde verder aan den strijd van de Groninger landarbeiders en de Groninger werkgevers, welke in den laatsten zomer heeit plaats gehad. De aandacht werd geschonken aan het Tamewetje en aan de maatregelen, welke genomen zullen worden om de aardappelen- en suikerbietenteelt eenigszins rendabel te maken. Organisatie van de R.K. landarbeiders is geboden. Organisatie niet alleea om betere arbeidsvoorwaarden, maar ook in verband met de werkloosheid. De oveiheid moet de organisatie van de landarbeiders in de hand werken Het gemeentebestuur van Warmen- huizeu moet ook aan het verstand gebracht worden, dat het de organisatie heeft te be vorderen. Spr. deed mededeeling dat de R.K Landarbeidersbond per 31 December 1930 ruim 11000 lieden telt. Hij besloot zijn rede met een aansporing om nog dezen avond als lid van den R.K. Landarbeidersbond toe te treden. De voorzitter bracht den heer Dekker dank voor zijn mooie rede, welke in alle stilte aan gehoord werd. Het antwoord van den heer Dekker op een ojtmerking van den heer J. Hasteling, die blijkbaar alleen ter vergadering was gekomer om obstructie te voeren, werd met een dave rend opplaus beantwoord. Nadat overgegaan was tot aanwerving van nieuwe leden, sloot de voorzitter deze bijeenkomst onder dank voor - de bespre kingen. KOLHORN. Verhuring. De verhuring Van het grasgewas van de Zeedijken van den polder Waard en Groet te Kolhorn heeft opgebracht 271. 2 per- ceelen zijn opgehouden. De opbrengst is aanmerkelijk lager dan bij de vorige omschrijving. De levering van 20.000 liter gasolie ten behoeve van den polder Waard en Groet te Kolhorn is door het bestuur gegund aan de fa. ten Bruggecate te Broek op Langen- dijk tegen 5.40 per 100 liter, 9

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1