PraxtijK neergelegd NAAISTER b.z.a, Flinke Dienstbode Huishoudster Kutsspaarbank VERTEGENWOORDIGER Car/aa Zich aanpassende aan de gebleken beboette, $teit jü Sedert! dezer traden opnieuw ais spaarder toe. G. T. TUSSEN, NET MEISJE tijdelijke Onderwijzer(es), thans dagelijks haar kantoer open tot vier uur (Zaterdagsmiddags gesloten). (Zaterdagsavonds van 7-8). 100 personen Binnenland de BERGEN (N.H.) Totaal staan thans ruim GEVRAAGD door groote fabriek van bekend verbruiksartikel. Alleen zij, die bewijs van goede verkoopkracht kunnen overleggen, goed ingevoerd zijn bij H.H. Handelaren in de PROVINCIE NOORD-HOLLAND, en van goede getuigen zijn voorzien, gelieven te solliciteeren, onder opgaaf van leeftijd en tegen- woordigen werkkring, onder lett. J 177 Bur.v d. Blad. personen als spaarder ingeschreven. Onze Koloniën Inplaats var kaarten. Hiermede ^even wij U kennis van da geboo-te van onzen zoon HENDRIK. Jb HAGEN Hz. J. HAGEN—RENS. Heiloo. Heereweg F 1-fcl. 20 Januari 1931. Getrouwd: C. VAN B-tTJSEXOM en W. STEKELBOS, Wed. van H. van Beusekom. die tevens bedanken voor de vele bewijzen van i elangstelling bij hun huwelijk ondervonden. A'kmaar 20 Januari 1931. Voor de vela blijken van be langstelling ondervonden na het overlijden te Renkum van onzen vader, behuwd- en grootvader Dr. JAN KAREL PAMEIJER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Dr. J. H PAMEIJER. A. J PAMEIJER -KOLFF en Kinderen Alkmaar, 21 Januari 1931. door Mej. Verloskundige. Nieuw adres: OEGSTGEKST, Emmalaan 66. in groot bedrijf of inrichting. Br. franco lett. B, Adv.-Bur. Wed. J. B. de Jonge, Bergen. gevraagd, goed kunnende koken, in klein officiersgezin. Goed sa laris. Zonder goede getuigen on- noodig zich aan te melden. Br. aan Mevrouw VAN SCHREVEN. Binnenhaven 50, Den Helder. Gevraagd tegen 1 Febr. a.s. voor dag of dag en nacht, liefst van Chr. beginselen, niet ben. 18 jaar. Adr. te bevr. Boekh. de Rooii. GEVRAAGD een nette in klein burgergezin waar vronw ontbreekt, bij D. VERBEEK te Grootschermer. Aan de OPENBARE LAGERE SCHOOL wordt gevraagd een vermoedelijk voor drie maanden. Indiensttreding zoo spoedig mo gelijk. Sollicitatiestukken (op zegel) vóór 27 Januari a.s. in te zenden aan den Burgemeester. Een gelukkige com binatie: fijne mocca- smaak met caramel en de bekende kwa liteit van Droste's chocolade. 7iel toe, dat ge Drosles krijgt: KLAVERBLADV SHAVINGSTICKS No. 285 lijn de beste. Zijn zacht en aan genaam. Geven een overvloedig roomig schuim. Zijn uiterst voordeeltg. Zijn tot de laatste snipper op te gebruiken. Deze scheerzeep doet voor geen enkel buitetv landsch merk onder.. Zeepfabriek „Het Klaverblad 1 HAARLEM) DE BURGER IJSCLUB JUBILEERT. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan organiseert de Burger IJsclub Dinsdag 27 Januari in de groote zaal van de Harmonie een feestavond mot bal na Opgevoerd wordt de revue „Laat Waaien" van Renée de Vos. Het wakkere bestuur van de Burger IJsclub geeft recht te verwachten dat het een onvergetelijke avond zal wor den. KINDERPOSTZEGELS. Gisteravond werd ten Stadhuize de slot vergadering gehouden van het comité voor de kinderpostzegels. Voorzitter was de heer Ponsen, die de vergadering opeode. De penningmeesteres mej. Aghina bracht financieel verslag uit en de secretaresse mevr. PrinsVlessing het verslag der werkzaamheden, waarvoor beide dames hartelijk dank gezegd werd. Het ver slag van mevr. Prins—Vlessing luidt als volgt: Als secretaresse van het Comité tot ver koop van den Weldadigheidszegel voor het kind voor Alkmaar en Omstreken heb ik weder het genoegen verslag te mogen uit brengen aangaande werkzaamheden, ver koop en resultaten over de maanden Decem ber tot 10 Januari. In totaal zijn verkocht 100277 zegels ver deeld als volgt: Alkmaar en omstreken 74613, Bergen 10601, Broek op Langendijk 15063. Deze cijfers waren het vorig jaar respec tievelijk: Alkmaar 81433, Bergen 7416 en Broek op Langendijk 17036 Alkmaar en omstreken verkocht dus min der 6820, Broek op Langendijk minder 1973 en Bergen meer 3185 zegels. De totale winst bedraagt 2782.1814, waarvan door Alkmaar wordt bijgedragen 2119.63, door Bergen 305 5914 en door Br op Langedijk 356.96. In de opbrengst van Alkmaar is een gift van 36.50 begrepen geschonken door een Directeur van een der grootste N.V. te Alk maar, die jaarlijksch een groot bedrag aan zegels kocht, maar nu door vast postfran- keerrecht het kyid geen schade wilde doen en de netto winst weer schonk. Zeker een voortreffelijk navolgbaar voorbeeld De to tale opbrengst der verkochte zegels ls 695.33 tegen 7572.38 het vorig jaar. In totaal is de winst der zegels slechts 177.87 minder dan het vorig jaar. 2782.1814 v.j 2960.0514 Verder zijn nog 995 pakjes briefkaarten verkocht tegen 984 het vorig jaar. Wanneer men bovenstaand vergelijkt met den verkoop in de grootste plaatsen van ons land b.v Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Haarlem, dan kan Alkmaar zich nog be roemen op de grootste opbrengst. Amsterdam heeft dit keer 159262 minder zegels dan het vorig jaar verkocht, met een opbrengst minder van 5152.36 54 In Rot terdam werd voor een bedrag van 12281.45 minder aan zegels verkocht In Den Haag zijn 80377 minder zegels verkocht, waar door de opbrengst ook 1069.21 minder was. In Utrecht is, naar ruwe schatting een op brengst van 17000 genoteerd, ongeveer hetzelfde bedrag dan in het vorig jaar Ten slotte Haarlem boekte een mindere opbrengst van 1222.30. Alkmaar kan dus in vergelijking bv met Amsterdam met haar 27 keer zooveel inw0 ners constateeren, dat deze wereldstad slechts 1/10 van de winst van Alkmaar ge maakt heeft. We hebben dus in vergelijking met andere p'aatsen een prachtig resultaat. Maar, er is ook gewerkt. Vijftig dames en heeren hebben dit iaar aan den verkoop medegeholpen. Dit aantal was veel grooter dan vorig-1 jaren, maar er moest ruime aanvulling komen, wijl het gemis van den heer van der Kleij, ae man van de kinderbescherming zéér gevoeld jverd. De wakkere penningmeesteresse me vrouw Ziilstra. die Alkmaar verlaten heeft en zeker iaarliiksch een moeilijken tijd mede- maakte was ook al moeilijk te vervangen. Maar, die zoekt vindt. De secretaris van den armenraad, de heer Ponsen heeft dit jaar zooveel moeeliik getracht als voorzitter den heer van der Kleij- op te volgen, hetgeen hem gelukt is. Ook mej. Aghina heeft als pen ningmeesteresse al haar beschikbare tijd ten beste gegeven. Zou Hed. zelf weten hoeveel kèer ze in den verkooptijd in het postkantoor geweest is? Ik geloof dat ze de tel zou kwijt worden. Door vriendelijkheid van onzen Bur gemeester zijn de flink bezochte vergaderin gen dit jaar op het stadhuis gehouden, het geen zeer gewaardeerd werd en ik hier Mr Wendelaar, namens alle medewerkenden har telijk dank zeg. Als 2e secretaresse fungeer de dit jaar mej. Scalé, die eveneens om een uitdrukking van vroeger te gebruiken, haar handen vol had. Om alle medewerkenden te noemen is on doenlijk. Maar in het bijzonder gevoel ik me dank te moeten brengen aan de redactie van de Alkmaarsche Courant en Noordhol- landsch dagblad, welke redacties de opname van de aanmoedigingen voor koop van de zegels en kaarten als urgent hebben be schouwd, en waarvan de plaatsing véél heeft bijgedragen tot het in deze malaisetijd ver kregen resultaat. Zéér hebben we het op prijs gesteld, dat de Firma's Dam Co., Met en de Vries haar auto's weder gratis ter beschikking hebben gesteld. Een vriendelijke behandeling als men voor z'n zaakje zit is steeds aangenaam en daar om onzen dank aan den heer Directeur van het postkantoor en zijn personeel. Ook wa ren de postzegels dit jaar goedkooper dan het vorig jaar Dit hadden we te danken aan den heer Morsch, bloemist alhier, die zoo vriendelijk was niet alleen om het tentje te versieren, maar ook aan de koopers een bouquetje aan te bieden, hetgeen door de da- mes-koopsters zéér in de smaak is gevallen De bekwame jonge teekenares mej. R. Kooij man te Bergen heeft zeker door haar teeke- ning het behoeftige ziekelijke kind koopsters en koopers der zegels gelokt. Ook haar hartelijk dank van het comité. En wanneer ik weder optimistisch voor den verkoop van het volgend jaar ben, dan moet ik toch mijn verslag met een opmerking aan het adres van bevoegde autoriteiten eindigen. Naar verhouding worden er in vele plaat sen in ons land meer pakjes ansichtkaarten (oude en nieuwe meesters) dan zegels ge kocht. M i. is dit gelegen in de zeldzame mooie afwerking der kaarten en reproducties. Ik ben het volkomen met den inzender van een ingezonden stuk in het Handelsblad eens, dat alles niet op de malaisetijd gegooid moet worden maar veel op de leelijke (de inzender schrijft afschuwelijke) teekening der postze gels. Wanneer men de prachtiee uitvoering ziet van de kinderpostzegels in België, Dene marken en Zwitserland, dan is het onbegrij pelijk, dat men in vergelijking met deze ze gels zulke als de onze ten verkoop aanbiedt. In het vertrouwen het volgend jaar weder op alle Alkmaarsche medewerksters en mede werkers, op de hulp van de plaatsen om Alk maar waarbij ik nog memoreei de plaatsen Oterleek. Schermerhorn en Oastricum, Ber gen en Broek op Langendijk, waar dit jaar hard gewerkt is te mogen rekenen roep ik al len van harte een „tot weerziens" toe. PENSIOENEN VAN GEANNEXEERDE AMBTENAREN Men schrijft aan „De Telegraaf": Bij óe annexatie van de gemeenten Sloten en watergraafsmeer door de gemeente Am sterdam, werd het personeel dier gemeente z.g. op wachtgeld gesteld tot 1 Januari 1931 Dit kostte aan de gemeente Amsterdam jaar lijks vele duizenden guldens. Hoewel in al die jaren door Amsterdam heel wat perso neel werd aangesteld, is er niet aan gedacht, hiervoor wachtgelders te nemen. Thans, ingaande 1 Jan. j.1., zijn al die menschen, waarvan een groot gedeelte ook reeds een anderen werkkring heeft gevonden, op vol pensioen gesteld. Vele werkloozen, die gaarne hard willen werken, om enkele guldens per week te ver dienen, moeten het nu aanzien, dat, mede van hun belastinggeld, jonge, ongetrouwde ambtenaren, die reeds op ruim 20-jangen leeftijd een jaarlijksch wachtgeld van 3800 genoten, thans een pensioen van 2700 per jaar is toegekend, en dat ze bovendien op de arbeidsmarkt door die gepensionneerden worden beconcurreerd. Bovenstaande opmerking, zoo vervolgt „De Tel." is naar ons op het stadhuis geble ken is, in hoofdzaak juist. De annexatiewet schrijft niet voor, dat wat door de betrokke nen in particuliere betrekking genoten wordt, in mindering mag worden gebracht. De wet is meer gemaakt met het oog op kleine ge meenten, waarbij de eene gemeente van een andere b.v. den veldwachter of secretaris kan overnemen. Dit is evenwel bij Amsterdam niet mogelijk. Alle ambtenaren van kleine gemeenten bezitten niet voldoende capaci teiten, om in dienst van Amsterdam te treden De onbillijkheid van deze regeling springt nog meer in het oog, wanneer men weet, dat de geannexeerde gemeenten vóór de annexatie de salarissen opdreven, omdat Amsterdam dit toch moest betalen. Op aanvraag van Ged. St. werden ver schillende van die ambtenaren elders in be ter gesalarieerde functies geplaatst o.a bij het Hoogheemraadschap aldaar, waar een 25-jarig jongmensch, die te Sloterdijk, het opgedreven salaris van 3500.verdiende, te werk werd gesteld en thans een salaris van 5000.geniet: Deze jonge man is er dus weer op vooruit gegaan en behoeft aller minst schadeloos gesteld te worden. Toch beslisten Ged. St. dat ook deze jonge man, die thans 35 jaar is, voor het te Sloter dijk genoten salaris vol pensioen moet genie ten, zoodat hij thans naast zijn salaris van 5000.bij het Hoogheemraadschap een pensioen van 2500.— ontvangt. Dit is slechts een voorbeeld, doch zoo zijn er thans velen. In de pers is er terecht aanmerking op gemaakt, dat Mr. Duijs al een reeks van ja ren van de Rijksverzekeringsbank, wegens zijn benoeming tot kamerlid, wachtgeld ont vangt en ook pensioen als wethouder van Zaandam in de wacht sleept, zonder dat hiervoor een zekere leeftijd moest worden be reikt, doch het komt ons voor, dat ook deze beslissing van Ged. Staten bewijst, dat de re- ge'ing niet deugt. Ieder redelijk mensch is een voorstander van rechtszekerheid voor ambtenaren, doch het is in strijd met redelijkheid, dat de rege lingen voor het scheppen van deze zekerheid tot dergelijk excessen leidt. Dit wijst er op, dat de overheid zich niet bewust is, dat be lastinggeld, gemeenschapsgeld is, dat vaak moeizaam wordt opgebracht. DE UITVAART VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN BARON VAN VOORST TOT VOORST. Hedenmorgen om half elf had te Arnhem de overbrenging plaats van het stoffelijk overschot van J. J. G. baron van Voorst tot Voorst van het sterfhuis aan het Woudersplein naar Vilsteren waar hedenmiddag de begrafe nis plaats vindt. Van de zijde van het Arn- hemsche publiek was de belangstelling zeer groot. De lijkauto werd voorafgegaan door enkele auto's waarin de vrouwelijke familie leden hadden plaats genomen, de echtgenoote van den overledene A. M. G. M. baronesse van Voorst tot Voorst—Cremer, de beide dochters J. E. bar. van Voorst tot Voorst en M. A. bar van Voorst tot Voorst. In de overige wagens hadden plaats genomen de echtgenooten van de zoons van den over ledene. Toen het stoffelijk overschot gedekt met de kransen in deu lijkauto was geplaatst, namen de zoons van den overledene plaats in de volgauto's. Hieronder merkten wij op C. S. W. baron van Voorst tot Voorst uit Assen, W. C. J. J- baron van Voorst tot Voorst uit Den Haag, ir. E. L. A. baron van Voorst tot Voorst uit Den Bosch, J. G. G. baron van Voorst tot Voorst, E. J N. baron van Voorst tot Voorst. H F. M. bar. van Voorst tot Voorst, H. M. baron van Voorst tot Voorst, allen uit Den Haag. De kranzen die de lijk baar dekten waren van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Voorst was er een krans van de kleinkinderen van den overledene, een bloemstuk van dr. van Doorn, die den overledene tijdens zijn ziekte behandelde en een bloemstuk van den tuin man van den overledene. In alle stilte reed de stoet de stad uit. BOERDERIJ AFGEBRAND. Hedenmorgen is te Veendan de boerderij, eigendom van den heer R. Dijkhuis, geheel afgebrand. Het voorste gedeelte werd be woond door den veehandelaar D. de Levie. Bij den brand zijn drie werkpaarden omge komen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. DE INBRAAK TE EINDHOVEN. De daders gearresteerd. De politie is de inbrekers op het spoor ge komen, die zich hebben schuldig gemaakt aan de brutale inbraak, gepleegd op Maandag j.1. in den H.E.M.A.-winkel aan de Recht straat te Eindhoven, waar een brandkast met 2200 is gestolen. Het vermoeden, dat de daders zich zouden ophouden in een perceel in de Wimpelstraat, bleek juist te zijn. Vannacht heeft de politie in samenwerking met de marechassee de inbre kers, die zich in perceel 13 hadden verborgen, gearresteerd. Het zijn de beruchte inbreker Hendriks en de 23-jarige W. M. van B. uit Baardwijk, de 26-jarige A. H. en de 27-jarige G. C. C., beide laatsten uit Nijmegen en nog een zekere W. v. H., verdacht van medeplich tigheid. De bende werd naar het politiebureau overgebracht. Bij fouilleering werd op hen ge vonden een aantal kleine bankbiljetten, gou den tientjes en zilvergeld, alsmede sigaren aanstekers en andere kleine H.E.M.A.-arti- kelen. Bij huiszoeking werd een hoeveelheid bankpapier gevonden ter waarde van 300, 400, een linnen zakje met ongeveer 800, een hoeveelheid uit het kantoor der H.E.M. A ontvreemde sigaren en een scherp geladen klein model browning. In totaal zijn 1700 van de 2200 terug gevonden. De brandkast werd in een schuur tje achter het huis ontdekt. Heden zal de huiszoeking nog verder wor den voortgezet. De inbrekers zijn verhoord en hebben allen bekend. MAN ONDER DEN TREIN. De trein, die gisteravond om 11.8 uit 's-Gra- venhage naar Rotterdam is vertrokken, heeft voorbij het seinhuis bij de Caillantlaan een on geveer 40-jarigen man overreden, die op de spoorbaan liep. Er is daar ter plaatse geen overweg. Het slachtoffer moet op slag dood ge weest zijn. De politie heeft het lijk in beslag genomen. Het treinverkeer heeft eenige vertra ging gehad. EEN RUMOERIGE RAADSVERGADERING. Te Leeuwarden de ontruiming van de publieke tribune gelast. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Leeuwarden, zeide de burgemeester, naar aanleiding van een adres van het Plaatselijk Arbeiderssecretariaat, dat B. en W. reeds geruimen tijd bezig zijn om maatregelen inzake regenverzuim voor de te- werk-gestelden bij de werkverschaffing anders te doen krijgen. Ook anderszins zijn B. en W. steeds bezig te werken voor maatregelen in voor de werkloozen gunstiger zin. Deze animo van B. en W. kon wel eens verflauwen, als de werkloozen demonstratieve optochten houden zooals Maandagavond, toen het in de stad een bende was. Tijdens het verdere verloop van de vergade ring interrumpeerden werkloozen, die in groo- ten getale de tribune vulden, voortdurend. De voorzitter dreigde met ontruiming. Toen de werkloozen doorgingen en de voorzitter nog eens vruchteloos stilte had geboden, verzocht hij een der meest rumoerigen de zaal te verla ten. Deze antwoordde: „Ja, mijnheer de voorzit ter, ik zal deze openbare bioscoopvoorstelling verlaten". Daarop brak een geweldig geschreeuw en geloei los: „Een apenkooi is het hier". De s.-d. willen niets voor de werkloozen doen". „Wij eischen werk en brood". De voorzitter gelastte de ontruiming van de publieke tribune, waarvoor de vergadering een oogenblik werd geschorst. Rechercheurs en agenten hadden spoedig de order uitgevoerd. DE DRANKWET. Verschenen is het verslag over de nadere nota van wijzingen (o.b. 24 Jan. 1930) over het wetsontwerp, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dran ken. De minister verklaart nog eens nadrukkelijk zich van medewerking tot het invoeren van plaatselijke keuze te moeten onthouden. Een verbod van verkoop van zwak alcoholische dranken aan jongelieden beneden 16 jaar is in het wetsontwerp opgenomen. De regeling der verpachting is uit het ontwerp genomen. DE MISHANDELING VAN TWEE INSPECTEURS. De dader wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Men zal zich herinneren dat bij de werkloo- zenrelletjes van 6 Januari 1.1. in de Nieuwe Le liestraat te Amsterdam twee inspecteurs van politie, de heeren Stuurman en Moll, aangeval len en mishandeld werden, zoodat zij geen dienst meer konden doen. In verband met deze mishandeling werd gister, volgens het Hbld., de man, die bij dat relletje een schot in een der beenen kreeg en deswege tot heden in een der ziekenhuizen verpleegd werd, ter beschikking van de justitie gesteld. Uit getuigenverklarin gen is komen vast te staan, dat deze man ver moedelijk de voornaamste aanvaller geweest is. VERKEERSONGEVALLEN. Gisteravond om ongeveer kwart voor 7 kwam te Bergen op Zoom een auto van den grossier Witjes de Bra uit de richting Hoo- gerheide gereden. Bij het passeeren van een groentekar is de auto komen te slippen, door dat de voerman van de groentekar geen vol doende ruimte bood om den auto te laten pas seeren. De bestuurder moest zeer krachtig remmen. Daarbij kwam de fietser Finke uit Hoogerheide in botsing met den auto. Met een hersenschudding en inwendige kneuzin gen is hij naar het algemeen burgerzieken huis te Bergen op Zoom vervoerd. 6-jarig jongetje door een auto over reden. Te Beverwijk is het 6-jarig jongetje van den caféhouder Koopman bij het oversteken van den weg door een auto overreden. Het knaapje werd in hoogst ernstigen toestand naar het r.k. ziekenhuis te Velzen gebracht. BANKPAPIER ONDER EEN BED. Zaterdag is te Zwaagwesteinde (Fr.) boelhuh gehouden ten sterfhuize van den heer Van der P. aldaar. Toen de oproeper een bed zou ver- koopen en dit van het ledikant trok, bleek daar een stapeltje bankpapier tot een waarde van 800 onder te liggen. KORTE BERICHTEN. D- winkelier te Middelburg, ten wiens huize Zondagavond een binnenbrand woedde en die onmiddellijk door de politie in, arrest werd gesteld, zal na beëindiging van bet onderzoek als verdacht van brandstichting aan de justitie worden overgeleverd. Uit Geneve wordt ons gemeld, dat minis ter Beelaerts van Blokland heden naar Neder land zal terugkeeren, omdat hij aan het diplo matieke diner van H. M. de koningin zal deel nemen. DE WATERSNOOD OP OOST- EN WESTKUST VAN SUMATRA. Volgens een Aneta-bericht uit Medan is de treinverbinding tusschen Medan en Belawan hersteld. De schade, toegebracht aan den Wampoe-dijk, wordt getaxeerd op 150.000, De schade aan de wegen is zeer groot, terwijl honderden woningen achter den dijk langs de rivier werden weggesleurd. De velden, gereed voor het planten van tabak, werden over stroomd, zoodat opnieuw getjankold moet wor den. De doorbraken van de dijken van de Wam- poe zijn het ergste nabij de onderneming Tjinta Radja, waar het water zich met een donderend geweld in de richting van de ondernemingen op de tabaksvelden stort. Het peil van het Wam' poe-water zakt nog niet. Een zware bandjir van de Aek Si Geaon ver' oorzaakte bij Taroetoeng een breuk in den dijk waardoor 200 M. weg werd weggeslagen. Door de talrijke aardschuivingen is het asverkeer ten minste vijf dagen gestremd. Op het traject van den spoorweg Sibolga— Kot NopanSiantar is op verschillende plaat' sen het treinverkeer gestremd ten gevolge van ven bandjir,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5