Mkmimcht Ciniant. AMSTERDAM RAI RAI AUTOMOBIELEN FEUILLETON. LANDBOUW sn VEETEELT. 23 JANUARI-1 FEBRUARI HiMird drie dertigsts Jaargang. Kapitein Waqevkr Tocht „aar ^Rusland.ji MOTORRIJWIELEN 17 1931. Woensdiy 21 Januari Radio-hoekje Donderdag 22 Januari. Hilversum, 1875 M. 8.—9.50 Gramofoon platen. 10.—10.15 Morgenwijding. 1030— 12— Concert door het A.V.R.O.-Kwintet o 1. v. Fr. Lupgens. 12.30—2.— Concert. Orkest. Arena-theater, Rotterdam o. 1. v. Max de Groot. 2.—2.30 Vrouwenhalfuurtje. 3.4.Naaicursus. 4.5.Ziekenuurtje. 5.—6 Concert Kovacs Lajos en zijn or kest. 6.—6.30 Sportpraatje H. Hollander. 6.30—7.— Radio-Voiks-Universiteit. 7.— 7 30 Engelsche les Fred Fry. 8.—8.15 Gra- mofoonplaten. 8.15—9.15 Aansluiting Con certgebouw. 9.15—9.45 Orgelspel door Pier- re Palla. 9.45—10.— Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 10.— Vaz Dias. 1015— 11.Omroeporkest. 11.12.Gramofoon- ^Huizen, 298 M. (8.—9.15 en 11.30—2.— K R.O., 10.-11.- en 2 -11 30 N.C.R.V.) g.9.15 Gramofoonplaten. 10.10 30 Zang Dameskoor N.C.R.V. 10.3011. Zieken- dienst. 11.30-12.- Godsd. causerie pas toor Perquin. 12.01—1.30 Concert K R O.- Tiio 1.30—2.— Gramofoonplaten. 2.—2.15 Gramofoonpl. 2.15—3.15 Handwerkcursus. 3 153 45 Vrouwenhalfuurtje. 4.5.Zie kenuurtje. 5.6.30 Concert. Mevr. Zeeman —Cramer, sopraan. H. de Lange, bas. Chr. Hengeveld Jr., viool. G. Hengeveld, piano 6 3(>_6.45 Gramofoonplaten 6.45—7. Knipcursus. 7.—7.30 Accordeonconcert G. E. den Boer. 7.30—8.— Gramofoonpl. 8.— 10.30 Propaganda-avond voor Chr. Jeugd- vereenigingen te Gouda. Sprekers: Ds. H. van Dijken en Ds. J. P. C. ten Brink. Meis ieskoor „Hosanna" o. 1. v.J. van Beek. Chr. Muziekver. „De Bazuin" o. 1. v. J. P Os kam. G. de Raadt, orgel. 10.30—10.40 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.202.20 Concert. F. Hatfield, sopraan W. Brownlow, bariton. Trio. 2.25 Uitz. voor scholen. 3.204.05 Kerkdienst. 4.25 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7. Zang door S. Yo'k en S. Altstin. 72.0 Le zing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Militair Orkest. L. Megane, alt. Losowsky, viool 9.20 Berichten. 9.35 Berichten 0.40 Lezing 9.55 Koorconcert. 10.30 „Mackintosh" Hoorspel. 11.0512.20 Dansmuziek. 12.20 —12.25 Televisie. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.3510.05 Gramofoonplaten 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Con cert. Orkest en piano. 4.505.35 Orkestcon cert. 7.057.5C Gramofoonplaten. 7.50 „Die Strafsache gegen F annicke". Hoorspel van Auditor Daarna berichten en tot 11.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orgelconcert. 8.50 Trio-conpert. 9.05 Vervolg orgelconcert. 9.25 Vervolg Trio concert. 9.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcert en piano. 7.307.40 Orkestconcert. 7.40—9.40 „Othello" van William Shakespeare. 9.55 10.20 Vioolduetten. 10.20—11 50 Dansmu ziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 Gra mofoonpl. 12.50 Gramofoonplaten 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gra mofoonpl. 8.35 Tooneeluitz. „1'Aiglon" van Edmond Rostand. Zeesen, 1635 M. 5.40—11.20 Voordrach ten. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2.20 3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Orkestconcert 4 507.20 Voordrachten. 7.20 „Das Was ser", Alfons Pacquet. Muziek Rob. Müller Hartmann. 8.10 Causerie en daarna sym- phonie-concert. 9.35 Berichten en daarna tot 11 50 Dansmuziek. Cli KM KEITEHAPE.V DE V.A.R.A. TEGEN DEN STAAT. Voor de Haagsche rechtbank heeft gister, fn de naar aanleiding van het afbreken der Leidsche radio-rede van den heer Zwertbroek, secretaris van de V.A.R.A., tegen den Staat wegens crrechtmatige daad ingestelde proce dure, mr. Mobach als procureur voor de V.A.R.A eischeresse overeenkomstig de dag vaarding door mr Van der Goes van Naters uitgebracht, geconr'udeerd tot schadevergoe ding Voor den Staat stelde zich jhr. mr. Van der Does De zaak is voor antwoord zes weken aangehouden. 23 Den 15den kwamen wij in de stad Orlof, die zeer wijd uiteen gebouwd is, liggende aan de groote rivier Watka. Hier zag ik, dat men door middel van op eene hangende plank te slaan, even gelijk bij ons de klepperlieden, de uren van den dag aankondigden. Ook was hiar eene bazar of kermis, waar alles te koop was; die dus lust en geld had, kon hier teregi komen, aan het eerste ontbrak het mij niet, maar wel aan het laatste, ik moest mij dus met kijken vergenoegen, en ondervond dus dat, hier zoowel als elders, geld de hoofdrol speelt. Ein delijk kwamen den 18den Aug. te Watka, een tamelijk schoone stad, liggende aan de rivier van dien naam. Bij onze aankomst waren wij niet weinig verwonderd hier lotgenooten aan te treffen, welke aldaar reeds een geruimen tijd geweest waren, zijnde deze stad tot hunne ver blijfplaats bestemd. Doch niet minder was ik verheugd, onder deze gevangenen eenen speel makker mijner jeugd te vinden, die van mijn handwerk zijnde, ook door het lot des oorlogs in gevangenschap was geraakt Dit was de lui tenant L. Maccherp, zoon van een gepensio- Peerd generaal, wiens broeder, C. Maccherp, OUDE-NIEDORP. Vergadering: van den raad dezer gemeente op Maandag 19 Januari 1930 Tegenwoordig alle'leden. Na opening der vergadering, waarbij de vporatter de beste wenschen uitsprak voor 1931, werden de notulen onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken. Schrijven van B. en W. der gemeente Alkmaar ten geleide van de door den raad dier gemeente voorloopig vastgestelde ba lans, verlies en winstrekening over 1929 van den warenkeuringsdienst in het gebied Alkmaar. Missive van Ged. Staten d.d. 31 December 1930, no. 66 ten geleide van de voor dat college vastgestelde gemeenterekening over het dienstjaar 1928. Kantschrijven van Ged. Staten d.d. 31 December 1930 no. 73 ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 24 November j.1. tot aankoop van rentegevend goea. B. en W. zullen een stuk van 1000 koo- pen van een leening van een Nederl. gemeente. Als voren ten geleide van het goed gekeurd raadsbesluit van 24 November tot aankoop van grond voor den bouw eener R.K. meisjesschool te 't Veld. Al deze stukken werden voor notificatie aangenomen, uitgezonderd de verslagen, die gedurende de maand Januari voor de leden ter inzage worden gelegd. Adres van K. van der Oord, J. Nagelhout en L. van Wachendorff van Rijn, allen wonende te Moerbeek, houdende verzoek eene regeling te willen treffen, waardoor het bezoeken hunner kinderen van de O. L. school te Nieuwe Niedorp wordt vergemak kelijkt. B en W. stelden voor, dit adres te stellen in handen van hun college om prae- advies. De voorzitter zeide, dat dit verzoek wel een gevolg zal zijn van de opheffing der school te Moerbeek. B. en W. zullen zich in verbinding stellen met B. en W. van Nieuwe Niedorp. Adres van Jac. de Moei te 't Veld, houden de verzoek hein ontheffing te verleenen van zijn aanslag in de hondenbelasting over 1930. B. en W adviseerden aan adressant ont heffing te verleenen voor het tweede halfjaar 1930. Allen voor. Adres d.d. December van het hoofd bestuur der Nederlandsch R.K. Volkszang- vereeniging, houdende verzoek om toeken ning van een subsidie. B. en W. adviseerden afwijzend op het verzoek te beschikken. Als voren. Adres d.d. November van de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsen Verbond, houdende verzoek tot vaststelling eener verordening op de beffing eener belas ting op openbare afkondigingen in de ge meente en tot vaststelling eener verordening op de invordering dier belasting. B. en W adviseeren afwijzend op dit verzoek te be schikken. Als voren. Circulaire van Gedeputeerde Staten d.d. 24 December nopens tuindersvoorschot ten. B. en W. werden gemachtigd bij voor komende gevallen te helpen. De gemeente zal dan in die gevallen 30 pCt. garantie stel len. Dit geldt ook voor een nader ingekomen circulaire van Ged. Staten voor de akker bouwers. Schrijven dd. 15 December van H. Groot te 't Veld, houdende verzoek hem ont heffing te verkenen van zijn aanslag in de hondenbelasting 1930. Na eenige bespreking werd besloten dit verzoek niet in te willigen. Na het opmaken van de agenda was nog ingekomen een schrijven van Ged. Staten, dat het besluit tot vaststelling der begrooting was verdaagd. Voor kennisgeving aangenomen. Tot bestuurslid van de protestantsche kerkvoogdij werd herbenoemd de heer P Agenant en tot lid van toezicht de heer Jb. Rootjes. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer P. Broersen. Als lid van de commissie van toezicht werd herbenoemd mevr. A. MijtsPereboom Punt 2 zal behandeld worden vlak voor de rondvraag Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 24 November j.1. tot wijziging en aan vulling der begrooting. dienst 1930. Dit voorstel, een kleine administratieve wijziging, werd goedgevonden. Voorstel nopens verplaatsing van het te Zijdewind gevestigd publiek telefoonstation. De voorzitter lichtte toe, dat dit moest ge- als een braaf soldaat in de bataille van Water- loo gesneuveld is. Deze gaf mij terloops eeni ge inlichting over den toestand der zaken al daar, en hoe men er de gevangenen behandel de. Hieruit kon ik duidelijk merken, dat de gouverneur een zeer menschlievend mensch was, gelijk ik ook daarna zelf ondervonden heb. Dit verwekte bij ons een grote geruststel ling, want wij hadden al dikwijls ondervonden, dat die groote heeren soms allesbehalve vrien delijk en kwalijk te naderen waren. Wij wer den alzoo de stad binnengeleid, en ons door eenen politie-commissaris aangewezen, in welk huis wij ons moesten begeven. Op de deur werd met een stuk krijt het getal aangewezen, hoe veel er in ieder huis zouden zijn. Ik be hoorde bij een getal van vijf; onze kibitken hielden voor het aangewezene huis stil, wij stapten er af, namen ons bundeltje in de hand, en klopten aan. Doch er werd ons geen ge hoor gegeven, wij zetten ons voor de deur ne der om te wachten, tot dat er open gedaan werd. Doch toen ons dat verveelde, klopten wij andermaal maar wat sterker aan. Einde lijk werd de dru ten halve oengedaan, en nadat men ons braaf uitgescholden en toegespogen had, weder toegesmeten. Terwijl men nu be zig was om onze overige lotgenoten hunne wo ningen aan te wijzen, zaten wij daar als veria tenen op de straat, niet wetende wat wij doen zouden. Eindelijk besloten wij twee uit ons midden te benoemen en ons in persoon bij den Gouverneur over deze schandelijke behande- schieden. doordat de wed. Tromp, waar het thans geplaatst is. daar ontheven wilde worden. Na eenige bespreking werd op voorstel van B. en W besloten die te plaatsen ten huize van Pepping op de Weel. Voorstel om de sluis aan het Oude Nie- dorper Verlaat, gerekend te zijn ingaande 1 Januari 1931. wederom voor den tijd vart één jaar onderhands te verpachten aan H. B. Helleman voor de som van 650. Nadat de voorzitter zeide, hierover ver gaderd te hebben met B. en W. van Nieuwe Niedorp, vond de raad dit goed. Voorstel nopens weder-inhuring van den toren der Ned. Herv. kerk te Oude Niedorp. De voorzitter deelde mede, dat de gemeen te den toren voor 5 jaar had gepacht voor f 75 per jaar. Na eenige bespreking werd besloten den toren weer voor 5 jaar te pachten voor den zelfden prijs. Voorstel tot het aanvragen van een rijks- voorschot voor den bouw eener woning te Oude Niedorp voor den heer C. Nuis. wiens woning onbewoonbaar was verklaard. Ailen voor. Uitzending voor rekening der gemeente van El. v. d. Eng in een sanatorium voor t. b. c.-patiënten. Daar bedoelde patiënten op 't oogenblik vooruit ging en zij nog geen zin had om in een sanatorium te wor den opgenomen, werd besloten aan B en W. een crediet te verleenen, voor 't geval dit later plotseling moest gebeuren. Prae-advies nopens een adres d.d. 12 No vember j.1. van A. Bart e a. om verminde ring van de pachtsommen van de door hen van de gemeente gepachte landerijen wegens de zeer slechte uitkomsten in het land- en tuinbouwbedrijf. E>e voorzitter stelde voor om hier in comité over te vergaderen. Na heropening werd na eenige bespreking besloten aan de huurders van de bouw landen 20 pCt. reductie te verleenen van de huur. De heer Bakker, wethouder die ook van enkele perceelen huurder was, wilde hiervan niet profiteeren. Rondvraag. De heer D Kriller had gehoord, dat er in de courant gestaan had dat aan F. C. Jong, gemeenteontvanger, vergunning verleend was om tegelijk met ontvanger het beroep van makelaar uit te oefenen en vroeg of hij dit vroeger gedaan had vóór de vergunning De voorzitter deelde mede, dat er eerst niet aan was gedacht te vragen. De ont vanger had een verzoek ingediend bij Ged Staten en toen was hem vergunning verleend, deze betrekkingen tegelijk uit te oefenen, echter mocht hij geen zaken waarnemen, als het.belastingkwesties enz. betrof. De heer v. Zoonen zeide, dat het besluit, in een vorige vergadering genomen, omtrent ontslag van onderwijzers en onderwijzer essen op 65-jarigen leeftijd door enkelen verkeerd was begrepen, daar zij meenden, dat dit bedoeld was voor onze onderwijzeres Dit was voor laatstgenoemde niet aange naam. De voorzitter deelde mede, dat dit geens zins het geval was. Dit besluit is genomen voor allen, die 65 jaar zijn, en voor onder wijzeressen, die een huwelijk aangaan. De thans gehuwd zijnde vallen er buiten, waar onder ook zij valt. Over bedoelde onder wijzeres komen ook geen klachten in. De heer G. Liefhebber stelde voor, nu we een nieuwen arts hebben in de plaats van den heer P. Maats, aan laatstgenoemde bij zijn 40-jarig jubileum een dankbetuiging te richten voor den arbeid dien hii in deze ge meente heeft gedaan. De voorzitter deelde mede, dat hij dit punt ook in bespreking had willen brengen. Allen waren er voor om den gewezen dok ter een huldeblijk te brengen De heer J Wit bracht den voorzitter dank voor de gelukwenschen, die den raad en de ingezetenen voor 1931 werden toegesproken en hoopte, dat de voorzitter in alle deelen een gelukkig iaar mocht hebben. De voorzitter dankte. Daarna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Vervolg „De Toekomst". Het jaarverslag werd goedkeurend be vestigd. Bij monde van den heer Reir.e werd na mens de commissie voorgesteld de rekening van den penningmeester goed K keuren. Aldus werd besloten. De heer W. Mulder bracht nu als afge vaardigde naar de vergadering van den schooltuin te Alkmaar verslag uit. ling te beklagen. Hier toe werden de 1ste lui tenant S. en ik verkozen. Nu dus op straat in d„ opene lucht ons toilet zoo goed mogelijk gemaakt te hebben, begaven wij ons naar het gouvernementshuis. Hier werden wij dadelijk tegen gehouden en ons de toegang belet, deels door de schildwach ten, deels door de knechts, welke ons te ken- ne gaven, dat de gouverneur aan tafel zat en dus niet te spreken was. Dit schrikte ons evenwel niet af, wij drongen als 't ware met geweld in huis, voorgevende, dat wij zijne ex cellentie noodzakelijk spreken moesten. Dit had ten gevolge, dat er een knecht uit de eet zaal te voorschijn kwam, ten einde naar de oorzaak dezer onverwachte beweging te ver nemen. Deze ons ziende ging berigten, dat er twee gevangenen waren, welke er op aan drongen om zijne excellentie te spreken. De gouverneur met zijne gemalin en eenige andere dames en heeren aan tafel zittende, gebood dat men ons zoude laten naderen. Na dat wij met gepasten eerbied binnen gekomen waren, vroeg hij ons, wie wij waren en wat wij begeer den. Hij sprak Hoogduitsch en ik beantwoor de zijne vragen in dezelfde taal. Toen de ede le man bemerkte, dat wij geen Franschen wa ren, verzogt hij ons aan zijne tafel plaats te nemen en van het opgedischte gebruik te ma ken. Men kan begrijpen, dat wij ons dit geen twee maal lieten zeggen. Zulk een diner toch was geheel buiten onze berekening. Wij na men dus plaats en deden, zonder evenwel de bescheidenheid, die een walopgeyoed mensch De voorzitter deelde nu mede, dat de secretaris der gemeente namens de burge meester verzocht, of er gegadigden waren voor Slootehslrk a 40 cent per 3/4 praam, voor iederen tuinder, die niet te ver weg woont. Dit geschiedt om een aantal werk- loozen een poosje aan het werk te kunnen zetten. Voor dit initiatief zegde de voorzitter het gemeentebestuur hartelijk dank. Dertien bouwers gaven zich op om slik te willen betrekken. De heer Kout vond het beter dat de rotten- verdelgirigskosten omgeslagen werd onder hun die er de lusten van dragen, en wilde tevens de bestuurssalarissen met 50 pCt. verminderd zien. De heer Swart wilde ook bezuinigen door de kosten te besparen voor afvaardiging voor de L. G. C-vergadering De volgende vergadering zal hierover be slissen. De voorzitter gaf in overweging om voor taan ratten te vangen met knippen. Namens de kunstmestcommissie zeide de heer Reine de rekening van den administra teur in orde bevonden te hebben Dit verslag werd, wegens absentie van den administra teur. door den secretaris uitgebracht en vernielden wij daaruit de eindcijfers: ont vangsten f 7677,53; nadeelige exploitatie 24a29 totaal 7702,24. De uitgaven waren gelijk aan dit bedrag. De prijzen van kunstmest daalden steeds. Omzet turf- strooisel dit jaar 6600 K.G. meer, deze omzet kunstmest totaal 13285 K.G. minder. Totaal omzet in 1930 106.250 K.G., dat is 6685 K G minder dan in 1924. De geldswaarde bedroeg in 1929 9094.52, in 1930 7702.24 of 1392.28 minder. De eindcijfers van den penningmeester der vereeniging waren: vorig kassaldo en ont vangsten 8Ó6.31, de uitgaven overtroffen de ontvangsten met 85.85. De heer W. Muller en C. de Boer Wz wer den met groote meeiderheid herkozen. Als be stuurslid L. G. C. werd eveneens met groote meerderheid herkozen de heer W Muller. De leden der diverse commissies werden her kozen. Hierna punt 8, voorstellen Algem. Verg. L. G. C. De heer W Keppel besprak de wensche- lijkheid om bij strenge winter wel keur. maar geen boete heffen. De heer Jb. Kramer vond het ook niet goed, dat onschuldige menschen er in loopen. De voorzitter antwoordde o.n: dat bedoeld geval ingrijpen wettigde en dat wij over han delaars net zooveel zeggingschap hebben als over bouwers. Nadat de heer Jb. Kramer de vraag stelde wat of er tegen het voorstel Keppel was, werd het voorste! aangenomen. n.L: le keer met fouten wel keur maar geen boete; voor de 2e keer wel boete. De heer Kostelijk stelde voor het ter be spreking te brengen op de Algem. Vergade ring en daarna ter Nederl. Tuinbouwraad om in samenwerking met den Zuiveibond bij de regeering op uitvoerpremie aan te dringen, waardoor de uitvoer ten zeerste wordt bevorderd en de invoerrechten zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk worden teniet gedaan. Het voorstel-Kostelijk werd ondersteund zoodanig, dat het een voorstel voor de Alge- meene Vergadering wordt. De heer P. Zeeman stelt voor: 1. De Alg zuiver inkomen van mir.der dan f 1200 Verg. spreekt zich uit, dat al het mogelijke moet worden gedaan om tuinders met een vrijstelling van premiebetaling voor invalidi- teits- en ziektewet te verleenen dit door den staat te doen overnemen. 2. De Alg. Verg. gehoord de besprekingen over het systeem van openbare verpachting spreekt zich uit dat ten spoedigste met dit stelsel moet worden gebroken Na eenige bespreking aangenomen. De heer A. Kout informeerde naar het bon nenstelsel. Veel wordt hiervan te Koedijk ge bruik gemaakt. Echter, er waren kooplieden, die zelfs gekocht hebben zonder betaalmees ter. Spr. vond dit een schande. Voor de con tante betaling is zooveel gewerkt, stelling van liggelden. De voorzitter antwoordde dat indien het op Koedijk niet goed gaat, dan moet men het daar maar goed maken. Het bonnenafgeven is minder dan verleden jaar. Nu ging men over tot bespreking heffing entree-gelden nieuwe leden. Besloten werd dat een entreegeld zou ge heven worden van f 3 tot een maximum van 5. Dit is noodig geworden omdat de ver eeniging een fonds bezit, en een vrij entree zou dus onbillijk tegenover de leden zijn. Het volgende punt betrof: verzoeke vrij- stellin van liggelden. betaamt, uit het oog te verliezen, onze aard- sche tabernakel eens regt wat te goed. Het eten smaakte ons heerlijk, en de wijn was ook lang geen krabhals en fris. Wij hielden hier een maaltijd zoo als ons in vele maanden niet ten deel was gevallen. Men deed ons intus- schen vele vragen, die wij alle al etende (want wij smeedden nu het ijzer terwijl het heet was) beantwoorden. Toen de tafel afgenomen was, stond men op, een porte-brisée opende zich en het gezelschap begaf zich in een andere zaal, wij volgden den trein, aan het einde dier zaal was een canapé of sopha geplaatst, waarop zich de gouverneur en zijne ega plaatsten; het overige gezelschap zette zich in een halven cirkel ter wederzijde op stoelen, wij voegden ons hierbij, schoon wij door onze armhartige kleeding een singulier contrast met deze wel- gekleede dames en heeren maakten. Niemand echter scheen dit te willen bemerken en men bewees ons dezelfde oplettendheid, alsof wij aldaar in gala verschenen waren. Zulk een ge drag deed deze menschen waarlijk eer aan. Zij toonden dat zij gevoel voor menschenwaar- de hadden, en het kleed van de man wisten te onderscheiden. Men deed ons, echter met alle mogelijke kieschheid, verscheidene vragen, die wij alle gul, maar met gepaste welvoegelijkheid beant woorden. Er werd koffij en likeuren gepre senteerd, waarvan wij ook een betamelijk ge bruik maakten. Nadat alles afgeloopen was, vroeg de gouverneur ons eindelijk, wat onze begeerte was. Ik gaf hem ons geval rond borstig en naar waarheid te kennen, er bij voe gende dat drie onzer kameraden nog op de straat zaten te wachten. Oogenblikkelijk Gaf GEOPEND VAN IOVM.-5NMJ ÖNM-ION.M.| OPENING VRIJDAGMIDDAG 2 UUR TOEGANGSPRIJS f 1.20 De voorzitter lichtte toe. dat dit verzoek inkwam van de vereeniging „Onderlinge Hulp bij ziekte". Onder applaus werd besloten dat dit verzoek zoo spoedig mogelijk bij de L. G. C. zal ingediend worden. De heer jb. Kramer hield nu een betoog over de wenschelijkheid van eene landelijke vergadering De voorzitter dankte de betooger. De be doeling is wel dat de L. G. C. die vergade ring belegt- Maar het is ook de bedoeling dat wij er iets voor ove: hebben en eventueel op eigen kosten naar Den Haag gaan. Onder applaus werd besloten de noodige stappen te doen. In de rondvraag teekenden wii het volgen de aan: De heer jb. Kramer zou adhaesie willen vragen aan zusterverepnigingen. Over het U. C. B.-m°rk werd een tamelijke lange beschouwing gehouden. De heer Swart verviel in een lange causerie ei. noemde het een wassen neus. comediewerk, dat een sleur geld kost. De voorzitter betoogde dat controle op de producten noodig was om te voorkomen, dat onze goede producten vermengd worden, met slechte kwaliteiten van collega's enz. De buitenlandsche markt vraagt naar een goed product en daar moeten wij voor zor gen. Vroeger zeide wij bij verkoop: „ziezoo, ik ben er af" Maar ze kwamen nog bij de eters, en dan ondervonden zij de gevolgen. Wij moeten niet naar het oude terug. Wan neer wij niet begrepen hadden destijds Jagen wij nog in ernstige mate onder den modder. Wij konden eerlang onze uien wel verkoopen en niet in het zuiden. Italië en rndere landen beschermen uun tuinbouw, maar daar is de controle veel scherper. Amerika heeft een goede afzet, mede door controle. Wij moeten zorgen, dat wij in een goed jaar klaar zijn, maar ook in een slecht jaar. Nu deelde de voorzi+ter mede. dat het lid Bak zich aanbeveelt als vrachtvaarder van minderwaardige producten naa de veiling. Dit werd goedgevonden en zal dt heer Bak in nadei overleg treden met de gegadigden. De heer W. Keppel deed nog een voorstel om de bestuurssalarissen te herzien, waar over op een volgende vergadering nadere overweging volgt. De voorzitter vond nu gelegenheid tot sluiting over te gaan. Hij heeft iedereen ruimschoots gelegenheid gegeven zich te uiten en was het een aandachtige en zakelijke verzachting, waarvoor hij tevens dank zegde. Het was inmiddels half zeven geworden toen men huiswaarts g.ng. W ARMENHUIZEN. Overzicht „C.V.V." van 12 tot etk nut 17 Jan. 1931. Tot heden toe is het altijd nog bewaarheid: „Het weer is de beste koopman". De vorige week heeft men het duidelijk kunnen consta- teeren, dat de prijzen van de stapel producten bij eenig vriezend weer een neiging hebben om te stijgen. Onverschillig onder welke om standigheden, steeds blijkt het ten volle, dat wanneer koning Winter regeert, de vraag naar kool steeds vermeerdert. Het tegenover gestelde kan men ook zeer duidelijk bspeuren. Roode kool. Groote aanvoer was aan de orde van den dag. Het is wel typeerend, dat om den anderen dag, n.L Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, de aanvoer het grootst is. Op merkelijk is het, dat de groote kool zooveel in trek is. De prijzen wijzen het duidelijk aan. Voor groote roode kool eerste kwaliteit werd hij aan een zijner ondergeschikten last, om met ons te gaan en te zorgen, dat wij onderdak kwamen en den bewoner van het huis bij hem te brengen. Met warme dankbaarheid voor d« genotene weldaden, namen wij afscheid van dezen edelen man, die toonde een waar men- schenvriend te zijn en een echt krijgsmanshart te bezitten, die in den overwonnenen en ge vangenen niet den vijand, maar den ongelukki ge ziet; en wie alle haat en wrok vergetende, hem met liefderlijke toegenegenheid tegemoet komt, zelfs strekte de brave man zijne edel moedigheid zoo verre uit, dat hij mij en mijnen kameraad, gedurende de 5 dagen, die wij hier vertoefden, dagelijks aan zijne tafel noodigde. Deze gouverneur was een Lijflander van ge boorte en had weleer Frankrijk en Holland doorreisd. Welk een hemelsbreed onderscheid tusschen dezen man en den brutalen stadhouder van Wologda! Hieruit ziet men duidelijk welke da voordeelen van eene beschaafde opvoeding zijn en dat vooral het reizen den mensch ver edelt, althans wanneer hij op de regte wijza reist en met eenen geest van opmerking is be zield. Dan leert hij de deugden en gebreken van andere volken kennen en tracht zich da eerste eigen te maken en de laatste te vermij den. Alle vooroordeelen, nationale trots en nationale haat verdwijnen dan en hij leert in eiken mensch van welken stand of volk opk zijnen broeder kennen, hem beminnen en in het ongeluk steunen. Dan laat ik tot ons zclva terug keren. --- - 'Worjjj vtivoisxük

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7