Onze Koloniën Filmneeuws. Buitenland de Rechtestraat te Eindhoven. Men heeft eenige manufacturen gestolen alsmede de brandkast, die op het kantoor stond. Deze brandkast bevatte ongeveer f 2200. Te Losser zijn twee gehuwde arbeiders van 26 en 29 jaar. K. en D., aangehouden, v -' :ht vau een a ital nbraken en diefstal len in de heele streek Zij nebben bekend. De heer j. J. Roovers, de gemeente secretaris van Amsterdam, werd gister vijf en zestig jaar. Hij ondervond van allen kant veel belangstelling. Te 's-Gravenhage overleed, 73 jaren oud, ir. W. de Iongh Dzn., oud-hoofdinge nieur der S.S. in Ned.-Indië en oud-directeur der Billiton Maatschappij, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. FILM-AVOND IN 'T OULDEN~VLÏÊS. Ce IJsbreker Erassin. De afd. Alkmaar van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Choco lade- en Suikerbewerkingsbedrijf had giste ren in het Gulden Vlies een filmavond geor ganiseerd, waarvan het programma o.m. de begrafenis van mr. P. J. Troelstra en De ijsbreker Krassin vermeldde. De heer Derksen, voorzitter van bovenge noemde afd., heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den pianist en den algemeenen propagandist van den bond, den heer Et- man, waarna tot vertooning van het eerste nummer, een komische film „Er komt een ridder gevlogen", die zeer goed insloeg, werd overgegaan. Werd deze eerste film vrij vlot vertoond, bij de bedrijfsfilm van de cacao- en choco ladefabrieken van H. Ringers, schortte daar nog al het een en ander aan. Eerst bleek de film verkeerd te zijn opgezet. Alle teksten verschenen in spiegelschrift op het doek, zoo dat alleen de typografen in de zaal er iets uit wijs konden worden. Voordat dit euvel was verholpen verstreek er meer dan een kwartier, welke tijd de bekwame pianist, Je heer Lijssenaar, ex-dirigent van „Rialto" te Amsterdam, trachtte te korten met „An der schonen blauen Donau" e.a. Ten tweede brak de film telkens, hetgeen dan weer langdurig oponthoud veroorzaak te. De Ringers-bedrijfsfilm geeft op aardige wijze een kijkje in de chocoladefabrieken te Rotterdam het malen der boonen, het uit werpen van de boter, het vervaardigen van het eindproduct, enz. De film van de begrafenis van mr. P. J. Troelstra gaf een ontroerend en tegelijk in drukwekkend beeld van de plechtigheden bij de teraardebestelling van den grooten leider der S.D.A.P. Tijdens de pauze sprak de heer Etman uit Amsterdam, die begon met te herinneren aan een spoorwegarbeider die tegen spr. had ge zegd, dat er meer daadwerkelijk moest wor den opgetreden door de arbeidersbeweging. Spr. achtte deze meening onjuist. Wie niet met een pessimistisch oog wil kijken, maar wie objectief wil zien, zal kunnen consta- teeren, dat er toch heel wat baanb.rekend werk is verricht. De bakkerij-arbeiders wer ken onder ontzaglijk veel betere condities dan voor vijftig jaar. Spr. geeft toe, dat de toestand nog niet ideaal is, maar er zijn positieve dingen oe- reikt. 1 In Alkmaar bestaan in het bakkersbedrijf nog geen C.A.O. waardoor de arbeiders sterker zouden kunnen staan. Hiervoor is krachtiger organisatie noodig. Spr. wees er op wat er hier ter stede in het chocoladebedrijf nog kan worden be reikt (medezeggenschap) wanneer een groo- ter aantal arbeiders zich bij den Ned. Bond aansluiten. Voorts memoreerde de spr. het zilveren jubileum van het N.V.V. en de re sultaten van arbeiderspers en de V.A.R.A. Met een opwekking te blijven strijden voor de mooie idealen en aan de organisatie mede te werken en steun te verleenen, beëindigde spr. zijn speech, die met een luid applaus werd onderstreept. De hoofdfilm „De ijsbreker Krassin", brengt heel de Italia-tragedie van 1928 weer in herinnering. Vol enthousiasme vertrekt de Italia met generaal Nobilé als commandant, voor zijn poolvlucht. De Italia vergaat hoog in het barre Noorden en dagenlang blijfi men in het onzekere omtrent het lot van het luchtschip en zijn bemanning, totdat einde lijk een Russisch radio-amateur S.O.S.-sig- nalen opvangt. Terstond wordt nu met het reddingswerk aangevangen. Russische ijsbrekers stoomen naar de ijszee, als laatste de sterkste ter we reld, de Krassin. Vliegtuigen, aan boord medegenomen, verkennen de ijsvlakten van de Poolzee. Na lang zoeken treft men de Malmgren-groep op een ijsschots aan. Malmgren is verdwenen, Zappi en Mariano leven nog. Vreemd contrast, Mariano wordt met bevroren ledematen ernstig ziek op een brancard aan boord geheschen, Zappi klau tert kalm aan boord en laat zich filmen met een sigaret in den mond en een hoogst on- aangenamen grijnslach op het gelaat. Wan neer men dezen man daar op het dek van de Krassin ziet staan, krijgt men toch onwille keurig lust, iets van die gruwelijke verhalen omtrent Zappi te gaan gelooven. Steeds verder dringt de Krassin door het metersdikke pakijs, en ten slotte bereikt zij de roode tent. waar de wrakstukken van de gondel van de Italia nog verspreid liggen. Pe laatste acten vertoonen de terugkomst van de opgespoorde mannen op de „Citta di Milano", de reis van de Krassin naar Sta- vanger, de hulp aan het in nood-verkeeren- de groote Duitsche motorschip „Monte Cer- vantes", de opsporingstocht naar Amundsen, die helaas zonder resultaat bleef en als slot de terugkeer in Leningrad, waar de dappere bemanning van den ijsbreker een grootsche ontvangst wacht. Met de grootste aandacht is deze bijzonder goed geslaagde hoogst be langwekkende film gevolgd en waarlijk niet ten onrechte. KORTE BERICHTEN. Naar wij vernemen zal de verkiezing van leden voor de Prov. Staten van Overijsel plaats hebben op Woensdag 22 April a.s. Verschenen is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp, houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarwefeelt. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebesturen een aanschrijving doen toekomen betreffende brandgevaar in archieven, waarop de Ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten 's ministers aandacht had gevestigd. Gisteren is te Bergen op Zoom aange houden en ter beschikking van den officier van justitie te Breda gesteld J. B. B., ver dacht van oplichting te St. Annaland, waar hij als brillenkoopman kans had gezien een inwoner voor ongeveer 120 op te lichten. Op den Rijswijkschewég te Den Haag is Zondagavond een 63-jarige heer, toen hij op een in beweging zijnden motorwagen van de tram wilde springen, zoodanig gevallen, dat de aanhangwagen zijn rechteronderbeen verbrijzelde. E)e man werd levensgevaarlijk gewond. Prinses Juliana heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan de Anna Paulowna Handwerkschool te Scheveningen in verband met het 100-jarig bestaan dezer school en de geschenken uitgereikt, bij die gelegenheid ter beschikking van de leerlingen gesteld. In de laatste dagen is in Friesland rundvee opgekocht voor verzending naar het buitenland, )3 stamboekkoeien en 15 jonge stieren met bestemming naar Palestina en 60 kalfkoeien voor Italië. Zondagmiddag tijdens den hockeywed strijd te Hengelo (O.) is uit de kleedkamers ten nadeele van verschillende spelers een bedrag van 30 gestolen. De schipper van den gistermorgen te Ifmuiden teruggekeerden stoomtreiler IJM. 79 „Emerald" rapporteerde, dat de matroos Oeiok uit Pernis op de Noordzee over boord geslagen en verdronken was. De koningin-moeder heeft een krans doen bezorgen aan het sterfhuis van J J G baron van Voorst tot Voorst In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in den winkel van de Hema aan

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9