Ziek een kwarteeuw burgemeester. Buitenland Luchtvaart Onze Koloniën Mijnhardt's Poeders Provinciaal nieuws VENHUIZEN EN HEM. Ingezonden stukken Sport Óp Dinsdag 3 Februari a s. hoopt de heer J. P. C. ten Geusendam, burgemeester der gemeenten Westbroek en Achttienhoven, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren tot de vervulling van het burgemeestersambt werd geroepen. De heer ten Geusendam behoorde destijds tot de oprichters van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren en nog ge durende eenigen tijd fungeerde hij als eerste 'ecretaris van dien Bond. TOTAAL 25 DIEFSTALLEN GEPLEEGD. Dezer dagen heeft zooals gemeld de politie te Overdinkel twee gehuwde arbeiders gearresteerd. Na een zeer streng verhoor be kenden zij in totaal 25 diefstallen met of zon der inbraak te hebben gepleegd, waarvan tien aan de overzijde der grens. De beide inbrekers werden ook verdacht van vier te Hengelo gepleegde inbraken en den overval op een bejaarden landbouwer te Boekelo, doch dit ontkenden zij. VERDUISTERING DOOR LEDEN VAN HET PERSONEEL. Poging tot brandstichting om de sporen der verduistering te doet verdwijnen. De politie te Doetinchem heeft twee chauf feurs van de tramwegmaatschappij Zutfen-- Emmerik aangehouden, die zich aan verduis tering van gelden en vervalsching van sta ten hebben schuldig gemaakt. Een hunner heeft nog getracht de sporen van zijn daad uit te wisschen door in de garage der maal* schappij brand te stichten, waarbij eenige kisten met bescheiden verloren gingen. Beide rhauffeurs zijn ontslagen; de brandstichter s gevankelijk naar Arnhem overgebracht. PROV STATEN VAN LIMBURG OVER STEUNVERLEENING AAN TUIN- EN AKKERBOUWERS. Verschenen is het verslag van het verhan delde in de vier afdeelingen en in de commis sie van voorzitters en rapporeturs van Pro vinciale Staten van Limburg betreffende de door de heeren Quaedvlieg c.s. voorgesteld: steunregeling van provinciewege aan akker en tuinbouw. De grootst mogelijke meerder heid van voorzitters en rapporteurs is van oordeel, dat zij Gedep. Staten aanneming van het voorstel Quaedvlieg c.s. moeten jntraden. MIJNWERKER GEDOOD. De mijnwerker S. Nahodil, afkomstig uit Palimig, is in de ondergrondsche werken van de Oranje-Nassaumiin 2 te Schaesberg door vallend gesteente getroffen en gedood. De man was ongehuwd en 50 jaar oud. RANGEERDER TUSSCHEN BUFFERS DOODGE DRUKT. Op het rangeerterrein van de Ned. Spoor wegen tè Winschoten is vanmorgen te om streeks 11 uur de 56-jarige A. Dekker tus schen twee buffers bekneld geraakt en op slag gedood.'De man was gehuwd en vader van eenige kinderen. SCHEEPSONGEVALLEN OP DE WESTER SCHELDE. Het Engelsche stoomschip „Dorhancastle" turnende van Antwerpen naar Rotterdam is in aanvaring geweest met het Duitsche stoomschip „Hedwig Fisser" nabij Zoute- lande. Het Engelsche stoomschip is tengevol ge van de aanvaring aan den grond geraakt en later door de Duitsche sleepboot „Wotan" vlot gesleept. De „Hedwig Fisser" ligt nu op de reede van Vlissingen om nadere orders af te" wachten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Aan den grond en weer vlot. Het Spaansche stoomschip „Magda Mela- nia" is bij Terneuzen aan den grond geloopen en door de sleepboot „Rémon" vlot ge bracht Het schip is naar Antwerpen opge- stoomd DE INFLUENZA NEEMT TOE. Het garnizoen Amersfoort heeft veel zieken. Bij het garnizoen te Amersfoort nam ook deze week het aantal influenza-gevallen toe, zoowel bij de infanterie als bij de bereden wa pens. Donderdagnamiddag lagen 140 patiën ten in het militair hospitaal, waardoor deze inrichting overvol is, zoodat er maatregelen worden overwogen meer plaatsruimte te scheppen, wanneer de epidemie nog mocht toe nemen. Tot dusver hebben zich geen ernstige gevallen voorgedaan. Ook in de stad zijn vele patiënten. DE MOORDAANSLAG TE HAARLEM. Zooals in ons no. van gister werd ver meld, had in perceel Wouwermanstraat 37. te Haarlem, een moordaanslag plaats. In de voorkamer van genoemd perceel is govestigd de schoer.makerswerkplaats van den heer v. d. B., wonende Roose velts'raat. Het achteraanliggend gedeelte van het pe-ceel is verhuurd aan den groentenventer B., een oud mannetje dat iederen morgen vroeg naar de groenten- markt gaat om zijn groenten in te koo- pen, die hij dan later op den dag met een bakfiets rondvent. Hij woont daar met zijn vrouw, die gisteren en de vorige dagen op bezoek was bij haar gehuwde kinderen in Friesland, cn met zijn 31- jarige dochter, mej. O B winkelbedien de bij de H E M A. te Haarlem. Mej. G. B was sinds eenige dagen thuis wegens on gesteldheid. De 24-jar;ge A. v. S., knecht bij den schoenmaker v. d. Bsinds een drietal jaren afkomstig uit een weeshuis te Neerbosch, was eenigen tijd geleden in den kost gewepst bij den groentenventer b Naar het schijnt moet deze schoen makersknecht niet heelemaal toereken baar zijn; althans men heeft hem altijd voör achterlijk aangezien. Sedert eeni gen tijd was v. d. S in den kost in een ander huis, niet ver van de werkplaats verwijderd. Gistermorgen, ongeveer half acht, heeft h\i aan de schoenmakerswerkplaats aan- gene'd llern werd opengedaan door mej. g B die alleen thuis was en achter bem de deur weer moet hebben gesloten, daar niemand nog in de werkplaats was. Wat er toen gebeurd is, kan nog oiet met zekerheid worden vermeld. Maar toen de schoenmaker v d. B. on geveer 8 uur aan zijn werkplaats arri veerde en deze nog gesloten vond. belde hij aan. Niemand deed open en toen is hij, door openschuiven van een raam, naar binnen gekomen. In de alcoof vond hij mejuffr. G. B. die verklaarde door den schoenmakersknecht met een mes te zijn gestoken. Meer wilde of kon zij niet meedeelen over de toedracht van den aanslag op haar gepleegd. Zij moet den knecht, nadat ze. getroffen werd in den rug, gepoogd hebben achterna te loopen, doch verder dan de alcoof had ze het niet gebracht; daar is ze neergevallen, op bed. De schoenmakersknecht is voortvluch tig en kon nog niet worden opgespoord. Eigenaardig is, dat men voor het ge troffen meisje eerst laat in den morgen assistentie heeft gevraagd van een in de buurt wonende lid van E.H.B.O., dat onmiddelijk, den ernst van den toestand inziende, het slachtoffer dat door bloed verlies uiterst verzwakt was, naar de Manastichting heeft-laten overbrengen en de politie gewaarschuwd heeft, die spoedig ter plaatse was. De toestand van mej. G. B. is zoodanig dat haar, op me disch advies, gisteravond nog geen ver hoor kon worden afgenomen, zoodat men over de aanleiding tot den moordaanslag nog in onzekerheid verkeert. 2000 KILO KOPERDRAAD GESTOLEN. Verdachten aangehouden. Te Haarlem is aangifte gedaan dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken is in de fabriek van de N.V. industrie- en Handelmaatschappij Hilarius en Co. aan het Noordbuitenspaarne. Uit het magazijn is 2000 K G. koperdraad gestolen, die waar schijnlijk met een motorbootje der fabriek naar den overkant van het Spaarne zijn ver voerd. Het bootje is althans daar terugge vonden. Bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek is Je Amsterdam bij den opkooper H. het ko perdraad, verpakt in 27 pakken, teruggevon den. Vervolgens zijn te Haarlem opgespoord en aangehouden de koopman H., die het draad naar Amsterdam zou hebben vervoerd, en de 37-jarige losse werkman S. en de 26- jarige fabrieksarbeider M., die verdacht worden van de inbraak. Alle drie zijn opge sloten. Een bedrag van 250, vermoedelijk afkomstig van de inbraak, is in beslag geno men, evenals de partij koperdraad. WERKLOOZENOPTOCHT TE UTRECHT. Een aantal werkloozen heeft gistermiddag onder communistische leiding, onder toezicht van de politie, een wandeling voorbij het stadhuis door de stad gedaan Er werden borden gedragen met opschrift „Brood en Arbeid". Er deden zich geen wanordelijkhe den voor. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Gisteravond omstreeks 8 uur brak een felle brand uit in de boerderij van de wed. Steffa- nie te Merum (gem. Herten) bij Roermond Aangewakkerd loor den feilen Z.W. wind, breidde het vuur zich verbazend snel uit. De boerderij brandde da nook met de stallen ge heel uit. De 85-jarige bedlegerige weduwe kon met moeite uit het brandende huls worden gered Het grootste deel van den inboedel, alsmede de voorraden stroo, graan en veldvruchten gingen verloren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. FELLE BRAND TE MILAAN. Te Milaan vernielde een groote brand de opslagplaats van den drogerijen-groothandel der firma Gebr. Colla. De schade bedraagt meer dan een millioen lire. BRIAND WELLICHT NAAR PARIJS? Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Briand, voornemens zou zijn morgen middag naar Parijs terug te keeren. Men zou hem hebben voorgesteld de kabinetsfor matie op zich te nemen, hetgeen Briand zou hebben geweigerd. Niettemin twijfelt niemand er aan of ook in het nieuwe kabinet zal Briand minister van buitenlandsche zaken blijven. Dit is volgens mededeelingen, waarvan de juist heid natuurlijk niet te controleeren valt. SCHEEPSRAMP OP DE ZWARTE ZEE. 54 slachtoffers. Uit Odessa wordt officieel gemeld dat ten- evolge van den hevigen storm op de Zwarte iee een vracht- en passagiersschip is gezon ken. Van.de opvarenden zijn 18 passagiers en 36 leden van de bemanning verdronken. Voorts heeft oo de visschersvloot hevig van de storm te lijden gehad. Er worden niet minder dan 17 visschersschepen vermist. Een aantal Russische oorlogsschepen zijn uitgevaren om de in nood verkeerende sche pen hulp te verleenen. DE „GEZONDSTE MAN" VAN LONDEN GESTORVEN. Op 64-jarige n leeftijd is in zijn slaap de apotheker Morgan Davis, die voor „den gezondsten man" van Londen door ging, aan hartverlamming bezweken. Aldus meldt de N. R. C., en zij vertelt er bij, dat de man zelf overtuigd was, dat een mensch gemakkelijk negentig en ouder kan worden, als hij verstandig leeft. Hij droeg nooit ondergoed behalve een overhemd en op de koudste dagen kon men hem in zijn apotheek in het West-end zonder buis of vest aan het werk zien. Hij gebruikte slechts één maaltijd daags, inaar koos zijn voedsel altijd zorgvuldig, zoodat hij nooit zetmeel gebruikte. Bij zijn maaltijd dronk hij steeds een pint (0.568 L.) bier van 't vat en de rest van den dag enkel thee in groote hoeveelheden. Hij was overtuigd, dat hij zoo fiksch was, omdat hij ten minste 16 uur van de 24 werkte en slechts zeer zelden langer cian vijf uur sliep. Hij was de uitvinder van een mengsel van zouten die men met een halven liter warm water moest drinken, en ook van een .:ias- sage-zalf, waarin jodium zat. De man had verder een groote vermaardheid als masseur gekregen. Tot zijn klanten behoorden zelfs leden van de koninklijke familie en verder bekende athleten, cricketers en andere sport beoefenaars. Davis was zeer trotsch op zijn huid die zoo blank was als die van een schoolmeisje, en'zijn stokpaardje was dat ziekte veroor zaakt werd door „vuil" in het gestel. Voorts was hij overtuigd dat iemand van zestg in de kracht van zijn leven behoorde tc zijn en dat hij veel van zijn jeugdige veerkracht be houden moest, hebben. Davis herinnerde zich niet den tijd waarin hij vacantie had genomen en hij liet zich al tijd schamper uit over menschen die vonden dat men minder werk moest gaan doen, als men ouder werd en dat men dan zijn hart moest ontzien. Zijn opvatting was dat het hart op dezelfde manier als een spier moest beschouwd worden en dat dit alleen te be reiken was door min of meer krasse 1 ich aamsbeweging. Zondag was hij nog den heelen dag aan het werk, maar 's nacht om een uur ont sliep hij kalm. Davis heeft met al zijn theorie en praktijk dus slechts bewezen dat zijn stelsel om oud te worden en fiksch te blijven, ondeugdelijk was. ONGELUKKEN IN DE ALPEN. Toeristen door lawine bedolven. Gisteren werden, naar uit Parijs wordt ge meld, zes jonge toeristen in de Alpen bij St. Jean de Mauriennes door een sneeuwjawine verrast en bedolven. Drie hunner slaagden er in zich uit te graven, doch de overige drie liggen onder zulk een massa sneeuw begra ven, dat zelfs een onmiddellijk gealarmeer de reddingsbrigade er tot nog toe niet in is geslaagd hen te voorschijn te brengen. Er bestaat dan ook geen hoop meer, dat de drie toeristen levend zullen worden teruggevon den. Skitrs door lawine bedolven. Op een skitocht bij Kuchtar in de Oosten- rijksche Alpen werden gisteren twee deelne mers aan een ski-cursus door een omlaag- komende lawine bedolven. De uitgezonden hulpbrigade is er nog niet in geslaagd de ongelukkigen te vinden, zoodat men de hoop, dat zij nog in leven zijn, heeft opgegeven. DE POSTVLUCHTEN. Het tiende postvliegtuig. Aneta-Vaz Dias meldt, dat volgens bij de K.L.M. ingekomen bericht de P.H.A.G.R., die gistermorgen van Waalhaven is vertrok ken, te Boedapest is aangekomen. Aneta-Vaz Dias meldt hedenmorgen; Bij de K L M. is bericht ontvangen, dat de P.H.A.G.R. (M.E T.) uit Boedapest is ver trokken. Het achtste retourvliegtulg gestart. Aneta-Vaz Dias meldt; Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de P.H.A.F.O., het achtste retourvliegtuig om 6.23 uur uit Batavia is vertrokken en om 9.13 te Palembang. geland, vandaar om 10 uur geland en om 15.50 uur te Medan aan gekomen. ELLY BEINHORN AAN DE WEST KUST VAN AFRIKA. De Duitsche vliegster Elly Beinhorn is gis teren te Villa Gisneros geland. Op het traject Juby-Cisneros geraakte zij in een zandstorm, die zij slechts kon ontwijken door koers te zet ten naar zee en boven zee verder te vliegen. Van haar aankomst kon zij aanvankelijk geen bericht geven aangezien de draadlooze zen ders tengevolge van den storm van de laatste dagen defect waren. DE WATERSNOOD OP SUMATRA. Overstroomingen in Indragiri. De gezaghebber van Taloek seint, dat door de reeds drie nachten aanhoudende he vige regens de Koeantan buiten zijn oevers is getreden, waardoor de geheele onderafdee- ling is overstroomd. De hoofdplaats staat op sommige plaatsen een meter onder water. De weg naar Sentadjo staat ongeveer drie me ter onder water. De verbinding tusschen Ta loek en Pakanbaroe is verbroken. In kam- Êong Sinambek beginnen de huizen te hellen >e kampongs bovenstrooms van Taloek zijn ontruimd, waarbij de militairen hulp verleen den. Enorme schade is aangericht aan de grootendeels nog te velde staande padi. Alle sawahs langs de rivieren staan ruim drie me ter onder water. Groote hoeveelheden opge slagen padi zijn vermoedelijk bedorven. De volksschool te Loeboek-Djambi is ontruimd Het water is nog steeds wassende. De toestand ter Oostkust. De spoorwegverbinding naar Asahan is hersteld door het dichten van het gat in den Serdangschen spoordijk. De spoorverbinding met Langkat is nog niet hersteld wegens overstrooming van de Wampoe. De berijd baarheid der wegen gaat vooruit. De Wam- poe-dijk is op totaal twaalf plaatsen door gebroken. De stand van het water in de Wam- poe stijgt. ""BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat in het gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten respectievelijk van 15 en 16 Januari j.1., waarbij zijn vastgesteld; a. eene VERORDENING tot rege ling van de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare school voor buiten gewoon lager onderwijs te Alk maar (gemeenteblad nr. 1199). b. eene VERORDENING tot wijzi ging der verordening, regelende het verhaal van pensioensbij dragen op de ambtenaren in dienst der gemeente Alkmaar (gemeenteblad nr. 1200). Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing gelegd waar zij tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn. Alkmaar, 22 Januari 1931- Burgemeester en Wethouders voornoemo. WENDELAAR. Burgemeester. A. KÓELMA, Secretaris. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoest: in al deze gevallen zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Alhier is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer K. Kool, die sedert lange jaren op nauwgezette wijze de betrekking van gemeen tesecretaris en ontvanger heeft vervuld. Met ingang van 1 April a.s. had de functionnaris eervol ontslag uit den gemeentedienst aange vraagd. Ongetwijfeld zal zijn nagedachtenis in de gemeente in dankbare herinnering blijven. WESTWOUD. In verband met de onzekere tijdsomstandig heden is besloten, dat de termijn voor verkee ring der gemeente-landerijen voortaan is be paald op twee jaar, in plaats van op 4 jaar. HOORN. De film „Wat nu", samengesteld in op dracht van de Generale Commissie der Zui- derzeesteunwet, ter voorlichting van de Zui- derzeevisschersbevolking, zal hier voor ge- noodigden en belangstellenden worden ver toond. De liefdadigheids-tooneeluitvoering door leerlingen van de H.B.S. alhier, waar van de baten ten goede kwamen aan de T.B. C.-vereeniging, heeft 197.32 opgebracht. HEEMSKERK. Het ondersteuningsfonds „St. Lourentius" kwam Dinsdagavond in het R. K. Verenigings gebouw in jaarvergadering bijeen. Met een woord van welkom opende de voor zitter de bijeenkomst. De penningmeester deelde mede dat de ont vangsten in 1930 hadden bedragen 1435.86 en de uitgaven 1059.98, batig saldo 375.67, in kas per 31 Dec. 1929; 1951.41, derhalve een bezit op 31 Dec. 1.1. van 2327.08. Tot de mededeelingen behoorde o. m. dat over dit jaar alleen over Juli en Aug. 0.15 contributie zou geheven worden, overige maanden 0.10, dit naar aanleiding dat de vereeniging over 1930 zulk een gunstig jaar meegemaakt heeft als in geen jaren het geval is geweest. Het fonds gaat haar 35ste boekjaar in. De aftr. bestuursleden, de heeren I. Duin, C. v. Lieshout en N. Limmen werden bij acclama tie herkozen, terwijl in de vacature N. Pekel gekozen werd de heer Jac. Zonneveld Jzn. Het deed den voorzitter onaangenaam aan te moeten constateeren dat over 1930 nog een contributieschuld slaat van 86.90. Hij hoopte dat deze schuld tegen het einde van dit jaar tot een minimum zou terugge bracht worden. Na rondvraag volgde sluiting. Hier is Woensdag krachtens art. 1223 B. W. ten overstaan van Notaris Boerlage publiek verkocht: woonhuis met schuur, erf en teelgrond ter grootte van pl. m. 2 H. A. en gelegen aan de Maarten v, Heemskerkstr. 88, in eigendom toe behoord hebbende aan den heer D. Jansen. Kooper voor 17.613.de heer Frans Maalman te Watervliet gem. Velsen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Oterleek, 22 Jan. 1931. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik nog éénmaal eenige plaatsruimte te geven als antwoord op het ingezonden stukje van den heer K. Schot Cz. te Alkmaar, voorkomende in het nummer van 20 Januari j.1. Geachte heer Schot, U schrijft, dat ik niet vermeld, dat de chauffeurs zoo veel mogelijk naar rechts uitwijken als er een wagen moet passetren. Had ik dat wel vermeld dan zou er kans bestaan hebben, dat de Redactie het stukje niet had opgenomen, want dan had 't immers geen deel. Wat is er tenslotte tegen als men met een zware vracht rijdt en er geen verkeer is, om midden op den weg te rijden Als Uw chauffeurs den weg gebruikten zoo als U schreef, dan viel er ook niet te klagen, maar juist het onvoldoende uitwijken, de goede niet te na gesproken, waaronder U volgens Uw stukje ook behoort, noodzaakte mij naar de pen te grijpen. De dijk hier is niet overbreed maar als er oordeelkundig gereden wordt, behoeft er geen wagen bij het passeeren in den berm te rijden. Wat U schrijft over luxe-auto's, dat ben ik volkomen met U eens Dagelijks zien we over tredingen, v.n.1. bij het passeeren van den Dorpsweg, die alle perken te buiten gaan. De politie controleert m.i. veel te weinig. Tenslotte schrijft U over het betalen van f 1400 aan wegenbelasting, maar dat kunt U heel gevoeglijk buiten beschouwing laten. Al betaalde nog veel meer dan gaf U dat toch geen recht om den weg voor Uw wagens alleen op te eischen. U betaalt naar verhou ding niet meer dan ik voor mijn Ford-bestel- wagentje, en naar ik meen profiteert U alle dagen van hetgeen, door het geld verkregen door deze belasting tot stand is en wordt gebracht. Alvorens ik eindig, wil ik U nog een staaltje van roekeloosheid mededeelen van een Uwer chauffeurs! Donderdag 15 Jan. j.1. ging mijn bediende met den Ford bestelwagen naar Stompetoren Hij reed achter een Uwer vrachtauto's. Bij notaris Kruimel, zijn eerste cliënt, meende hij rechts van oen weg te gaan staan, toen tege lijkertijd een andere vrachtauto, van Stompe toren komende, den eersten links passeerde en niet zoo zachtjes Door het handig omgooien van het stuur wist mijn chauffeur aan een groot gevaar te ontkomen, commentaar over bodig. Met de mededeeiing dat er teekenen van beter weggebruik te constateeren zijn. teeken ik, Hoogachtend, P. SLOT, Oterleek Turnen. Chr. Gymnastiekvereniging „Advendo" Deze vereeniging gaf gisteravond in de Harmonie haar zesde uitvoering, waarvoor groote belangstelling bestond. Toen otn even over acht de gordijnen vanéén gingen ston den alle leden groot en klein keurig opge steld op het tooneel Op-verzoek van den voorzitter, den heer Haijtema, werd eerst een psalm gezongen, waarna de voorzitter voor ging in 't gebed. Vervolgens sprak hij een hartelijk woord van welkom tot allen, in 't bijzonder tot de ouders der kinderen en tot de leden van de zustervereeniging uit Den Helder, en hij sprak de hoop uit, dat de Heldersche vrien den zich hier evengoed zouden amuseeren als de Alkmaarders het in Den Helder hadden gedaan. Mededeeiing werd gedaan dat het bestuur thans weer volledig was, door ver kiezing van den heer Adriaanse. In 't afge- loopen jaar had Advendo deelgenomen aan den wedstrijd in Den Hagg en daar twee prijzen behaald. De vereeniging was thans definitief aangesloten bij den Bond van Christelijke Gymnastiekvereenigingen in Ne derland, omdat zij de voordeelen die deze aansluiting met zich brengt niet gaarne zou missen Ook was de vereeniging toegetreden tot het Bureau van Medische Sportkeuring. Hartelijke woorden van dank richttp spr. namens het bestuur tot de heer F. G Nol en H. Walinga, die als directeur en onderdirec teur een ijver en toewijding hadden getoond, die alle hulde verdiende. Spr. gaf daarna het woord aan den heer Teitsma Jr., die sprak namens de Vlag-Commissie. Toen de vereeni ging uitkwam in den Haag, zag men daar allemaal clubs met vlaggen, vaandels en banieren. Alleen Alkmaar miste zoo'n em bleem De behoefte werd dringend gevoeld. Een Commissie uit de leden ging aan het werk en hoewel er vele moeilijkheden moesten overwonnen worden, was men met behulp van 't bestuur er in geslaagd bij een Rotter damsche firma een prachtige vereenigsvlag te bekomen, en het was spr. een genoegen deze thans aan. het bestuur en de Vereeniging te mogen aanbieden. Eenige dames ontrolden de nieuwe vlag, *die algemeen werd bewon derd en een luid applaus ontlokte. In fraaie kleuren uitgevoerd met als opschrift Alk- maarsche Chr. G. V. „Advendo", voldeed deze Vereenigingsvlag bijzonder. Nadat spr. nog een verklaring der verschillende kleuren had gegeven en een krachtige opwekking had laten hooren tot toetreding, besloot hij zijn toespraak met den wensen, dat velen zich zouden scharen.om de vlag van Advendo. De heer I laijtema bracht de Commissie op rechte hulde voor dit fraaie geschenk. Onder leiding van den directeur, den heer F G Nol, werd daarna op vlotte wijze het uitgebreide turnprogramma afgewerkt. Hef bood zeer veel verscheidenheid, en de uit voering leverde het bewijs, dat er bij Adven do met animo aan de lichamelijke opvoeding wordt gewerkt. De Jongens- en Meisjesklasse lieten zich in verschillende nummers zien: Vrije oefeningen met bogen, halteroefeningen, springen zon der toestellen (aardig van die kleine jongens), stokoefeningen van de plaats er verschillende soorten springen De dames besloten het eerste gedeelte met werk aan -de horizontale ladder en zwaaioefeningen aan de ringen. Na de pauze werkten de heeren aan het hoogrek, waarbij ook de directeur uitstekend turnen te zien gaf Staaf-oefeningen en tafel- springen waren ook goed. De knotsoefenin gen der dames vielen bijzonder in den smaak. De jongeren gaven nog oefeningen aan de brug. Met aardige groepen werd liet programma beëindigd, waarna de voorzitter den avonc met dankgebed sloot. 't Was vooi Advendo een mocie succesvol!- avond geweest. Automobielen. De 21ste R. A. 1. geopend. Heden werd de 21ste Automobielenten- toonsteliing geopend, de 9e, die gehouden wordt in het eigen gebouw van de Neder- landsche Vereeniging „De Rijwiel- en Auto mobiel-Industrie" aan de Ferdinand Bol straat te Amsterdam. De expositieruimte is in weerwil van de gerenommeerde slechte tijden alweer grooter dan andere jaren. Er werd niet minder dan 4000 M2 meer op pervlakte aangevraagd dan kon worden toe- gewezen en 't aantal inzendingen bedraagt reeds 180. De tentoonstelling ziet er zooais altijd keurig verzorgd uit en men zou niet zeg gen, dat de expositie gisteren nog in zeer embryonalen toestand verkeerde. Maar nu is alles in orde; en goed ook. Dat er op alle mogelijke manieren gewoe kerd is met de plaatsruimte, blijkt uit alles Zelfs de muziek is eraan opgeofferd, want ook het podium, waar anders een strijkje placht te spelen, is bezet en wel door een groote, voorname Bugatti, die zeer veel van een racewagen heeft. Op automobielgebied zijn alle bekende merken met meerdere exemplaren de laatste snufjes vertegenwoordigd. Het trekt de aandacht, dat naast technische ver volmaking steeds meer zorg aan afwerking in carrosserie-verfraaiing besteed wordt. De motorrijwielen beslaan neel wat meer ruim te dan vorige jaren het geval was. Hun aan tal is met 50 pCt. gest^en en er zijn liefst 40 merken aanwezig. Langs de wanden der groote hall vinden we in hoofdzaak de kleinere stands van fa brikanten en importeurs van alles, wat maar indirect met het auto- en motorbedrijf te maken heeft, benevens een aantal stands van bekende periodieken en touristenbonden zoo als A.N.W.B. en K.N.A.C. Ook de „bedrij- ven-in-volle-werking" het uitsluitend tech nische dus van de expositie ontbreken niet. In de kleinere zijzaal vinden we ouder gewoonte de bedrijfs- en verkeerswagens, die ieder jaar grooter, solideren gerie felijker schijnen te worden. De expositie in haar geheel geeft eer. on dubbelzinnig beeld van de krachtsinspan ning, die het industrieele leven ook op bet gebied der automobiel- en motorindustrie zich thans reeds getroost om uit de op het oogenblik heerschende „impasse" te geraken, waarop de heer J. Leonard Lang in ziin openingsrede zinspeelde.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1