Rechtszaken Kunsten en Wetenschappen Binnenland SCerk en School Luchtvaart MaHktbepichien Tijdschriften JUWEELENDIEF. E>e Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de straf zaak tegen den 22-jarigen recidivist, die zich te verantwoorden haif ter zake van twee dief stallen, de eene van 3 ten nadeele van eene vrouw op het Oudekerksplein te Amsterdam, de andere van juweelen ten nadeele van een vrouw te Antwerpen. De rechtbank sprak den verdachte vrij van den diefstal op het Oude kerksplein, doch veroordeelde hem voor dien te Antwerpen tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden. Het O. M. had die straf ook bevorderd. VERDUISTERING. Voor de Groningsche rechtbank heeft terecht gestaan de 31-jarige C. B. aldaar, chef van de expeditie bij de Albion-Mij die ervan werd verdacht van 1925 af reeds gelden voor geretourneerde em hallage te hebben achtergehouden. Vol gens het onderzoek zou het verduisterde bedrag 10 tot 11 mille beloopen. Verd heeft op te grooten voet geleefd. Hij be kende het hem ten laste gelegde sinds de laatste drie jaar te hebben gepleegd Van 1925 en '26 herinnerde hij zich het niet. Ook dacht hij niet, dat het bedrag *oo groot was. De Officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden en teruggave van de goederen die verd. voor het geld had gekocht aan de benadeelde firma. Uitspraak 29 Jan. EEN UITVINDER GESTRAFT. Overtreding Radioreglement-1030. Een mécanicien te Franeker, die zich, met goede resultaten, met de radio-tech niek bezig houdt, had een toestel ge construeerd, waarmee het mogelijk is, op veel eenvoudiger wijze dan tot dus ver geschiedt, versneld uitgezonden draadlooze telegrammen op te nemen. Deze versnelde uitzending wordt dooryle meeste ambtelijke radio-telegrafiestati- ons toegepast; men kan op deze wijze de telegrammen in veel korter tijd seinen, terwijl „mee-luisteren" door leeken uit gesloten is. De mécanicien had met zijn toestel, dat hij „Radio Motorschrijver" ha gedoopt en dat uit een morse-schrij ver, achter een drielamps ontvangtoe stel gekoppeld, bestaat, reeds vele ge slaagde proefnemingen gedaan. Vanwege het hoofdbestuur van Poste rijen en Telegrafie was het toestel on derzocht en men had toestemming tot de experimenten gegeven, mits de ont vangen berichten terstond vernietigd zouden worden en niet bekend gemaakt. Het Radio-reglement van 1930 verbiedt immers, van opgevangen seinen die niet voor allen of voor den opvanger bestemd zijn, aanteekening te houden en daar van gebruik te maken. Een gedeeltelijke ontheffing van dit verbod was dus ver leend, maar de mécanicien is verder ge gaan. Ter illustratie van een in de Radio Express van 19 September 1930 versche- een gedeelte van een in Mei door den nen artikel over zijn uitvinding heeft hij Nederlandschen zender P. E. M. uitge zonden telegram, dat door hem was op gevangen, doen afdrukken. Deswege is hij, uit principieele over weging, vervolgd en heeft hij voor den Kantonrechter te Harlingen terecht ge staan. Hij verontschuldigde zich er mee, slechts den tekst van een oud telegram, en die dan nog gedeeltelijk, te hebben weergegeven, doch het viel niet te ont kennen dat hij daarmee een strafbaar fe:t iad gepleegd, en de ambtenaar van hef O. M. eischte een geldboete van 5. De Kantonrechter veroordeelde den mécanicien tot een boete van 2.50. DE BANKOVERVAL TE EYSDEN. De daders veroordeeld. De rechtbank te Maastricht heeft heden veroordeeld T. J. Dogger en J. P. de Greeff, handelsreizigers te Maastricht, verdacht van den op 28 November van het vorige jaar ge- pleegden bankoverval in het filiaal der Ro- baver te Evsden: Conform den eisch werd de eerste tot 6 jaar, de tweede tot 2 jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis veroordeeld. JONG LEVEN. ,Deze kinderclub, onderafdeeling van den A. N. G. O. B., volgde het voorbeeld van vorig jaar door j.1. Zaterdagavond in het Gulden Vlies een opvoering te geven van de operet te „De Prins van Sind", van A. H. L. Mej. Ooijkaas had de leiding. De instrumentale leiding werd uitgevoerd door een pianist en eenige violisten, die ook de pauzen tusschen de bedrijven met muziek aanvulden. Het pu bliek men had een geheel gevulde zaal was een en al gehoor voor deze aardige op voering die door grooten en kleinen ambi tieus en vrijmoedig werd gezongen en ge speeld. 'n Enkele maal was men wat te vrij, door niet te letten op een door de dirigente aangegeven ritardands waardoor in het en semble 'n kleine schommeling ontstond; en, er waren oogenblikken (ze duurden maar kort) dat men te laag zong. Het gordijn moest na elk bedrijf meerma len geopend worden om de medewerkenden (de hoofdpersonen) de gelegenheid te geven voor het aanhoudend applaus te bedanken. Mej. Ooijkaas ontving na het laatste bedrijf, waarvan het slotkoor herhaald moest wor den, een fraaie mand met bloemen. De voor zitter dankte haar en alle anderen die bij deze opvoering betrokken waren waar onder de heer Timmer voor de verzorging van het tooneel voor alles waardoor deze operette den bezoekers kon worden aangebo den. Daarna werd door allen een lied aangehe ven waarna de mondharmonicaclub jong Leven onder leiding van N. de Waard, op ,an' J.De club bracht er de vroo- lnkheid in. Lustig bliezen de jeugdige leden er op los, en op verzoek van den leider werd er medegezongen. Tot slot >n verloting. Aan het verzoek om niet te rooken, werd door - verreweg de meesten voldaan; in elk geval viel daarin, bij verleden jaar vergeleken, een groote verbetering te constateeren. A. K- St. LOUIS. Den volgenden avond was in dezelfde zaal het eerste der twee donateursconcerten het tweede concert is den avond daarop van het populaire jongensorkest „St. Louis' Jongens, jullie hadden Zondagavond niet je goeien avond. Vorige zaalconcerten gingen ook wel eens met afwisselend geluk maar de zen keer konden jullie voor 't grootste ge deelte van den avond den goeden toon, ik bedoel den zuiveren toon, niet te pakken krijgen. Zelfs de marsch van den dirigent Willy Kohier was al niet erg zuiver en bij volgende nummers Ouverture Marie-Louise v. Valin, „Kunstlerleben", wals van Strauss, de fantasie uit „Les Dragons de Villars" van Maillaft, en anderen mislukte er op dat ge bied nog al wat. De Niki-marsch van Oscar Strauss was beter, en ook sommige gedeel ten uit de operette „Rose Marie". Jongens, jullie kunt beter, en veel beter ook. 'n Vol gende keer flink revanche nemen. „In einem Klostergarten", van Ketelbey, werd ook ge zongen. Kohier durfde het misschien niet aan, maar zonder begeleiding voorgedragen zou het mooier geweest zijn. De voorzitter van de Gezellen-vereeniging, de eerw. heer kapelaan Persoon, sprak een woord van welkom, later betuigde een zekere heer Post. St. Louis en zijn dirigent, zijn dank voor wat hij dezen avond gehoord had. Door den eerw. heer kapelaan werd de heer Post be antwoord. Als extra nummer werd er 't kleine film vertoond, inhoudende het uit stapje van de Alkmaarsche kaasdragers met St. Louis naar Amsterdam, waar de bier brouwerij „De Gekroonde Valk" bezocht werd. Natuurlijk had die film 'n uitbundig succes bij het zeer talrijke publiek. Na de pauze zou de klucht „De nachtwacht op de maan" van Co. Fransen, door de vereeni ging „Kolping" opgevoerd worden. A. K. CORN.'S JONKER'S KOORKLASSEN. De a s Woensdagavond door bovenstaand koorklassen te geven uitvoering biedt veel aantrekkelijks en gevarieërds. Ie. Een zangspelletje „de lieve grootmoe dertjes", waarin de kinderen al zingende ge baren maken en als oude vrouwtjes verkleed zijn; 2e. liedjes met schimmenvertooning, ontworpen door onzen oud-stadgenoot Henk Wijn; 3e. solo-zang van mej. Netty Wijn (drie Hollandsche liederen); 4e. één en meer stemmige liedjes; 5e. (extra nummer) optre den mej. Hansa Pelva (in onze stad 'n zeer bekende populaire figuur) met 'n allerliefste dans „Wat bloemen droomen" en 6e. de ope rette „Lentebloemen" van mevr. C. M. van HilleGaerthé en mej. van Rennes, die even als al het andere met groote zorg is voorbe reid met o.a. drie fraaie decors van W. Tim mer en regie van Eli Prins. Bij zulk een pro gramma loopt de Harmoniezaal natuurlijk vol, ook al, omdat er na afloop gedanst zal worden. ONGELUKKEN IN HET GEBERGTE. Onder groote belangstelling vooral uit handels- en bankkringen heeft heden op de algemeene begraafplaats te Amersfoort de teraardebestelling plaats gehad van den heer H. Polak, één van de twee slachtoffers bij het de vorige week te St. Anton in Tirol plaats gehad hebbend ski-ongeval. HET GOOISCH NATUUR RESERVAAT. Alle Oooische gemeenten er voor. In zijn gister gehouden zitting heeft de ge meenteraad van Laren na uitvoerige bespre king, waarin tal van bezwaren werden op gesomd, met algemeene stemmen bes'.o' n medewerking te verleenen aan de vorming van het Gooisch natuurreservaat. In zijn slotwoord bracht de voorzitter den raad dank voor deze houding en het voor Laren zeer groote offer, dat gebracht was aan het algemeen belang met het opgeven van de rechten en artikel 37 der Erfgooiers- wet. Persoonlijk had spreker dit offer zeer bezwaard. Besloten werd den commissaris der konin gin van dit besluit telegrafisch in kennis te stellen en hem hulde te betuigen voor zijn initiatief. Thans hebben alle Gooische ge meenten zich vóór het reservaat uitgespro ken. TE WATER GERAAKT. En overleden. Donderdagmorgen is te Alphen aan den Rijn de 67-jarige C. Wagelaar in een sloot achter de Hedestraat geraakt. Eenige voor bijgangers brachten den man op het droge Hoewel het door toepassing van kunstmati ge ademhaling gelukte de levensgeesten weer op te wekken, is de man in zijn woning aan de gevolgen overleden. MOORDAANSLAG. Donderdagavond laat werd mevr. Manas sen, wonende Anna Paulownalaan te Amers foort, verontrust door gerammel aan haar voordeur. Na onderzoek bleek, dat een zeer ongunstig uitziend man zich voor haar wo ning bevond. Zij heeft onmiddellijk de politie opgebeld. Direct nadat het telefoongesprek was afgeloopen, weerklonk een schot, een kogel vloog door de ruit tegen den muur in ïaar kamer, doch zonder haar te treffen. De dader is voortvluchtig. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. Een zwaar gewonde. Bij een ernstige vechtpartij, welke Zondag avond aan de havenkade te Venlo plaats ïad, werd een der vechters, een zekere S. v. d. Z. door een diepen messteek in het onder lijf getroffen. In zeer zorgwekkenden toe stand werd de gewonde naar het r.-k. zieken huis overgebracht. De politie meent den dader op het spoor te zijn. De toestand van v. d. Z. was hedenmor gen zeer zorgwekkend EEN AARDIGE RECLAME. De N.'V. Douwe Egberts vraagt dezer dagen met een huis aan hulsbestelling de aandacht voor haar bekende produc ten tabak, koffie en thee. Behalve een keuris: geïllustreerde prijscourant is een uitvoerige beschrij ving bijgevoegd waarin in kleurendruk een overzicht wordt gegeven van de prachtige cadeaux in Friesch koperwerk of aardewerk, kinderspelen of pijpen welke voor de geregelde verbruikers van Douwe Egberts artikel m verkrijgbaar gesteld worden. Een alleraardigste reclame. RECLAME BURGERS RIJWIEL- FABRIEK. De Burgers E. N. R. rijwielfabriek te Deventer geeft een tweetal fraaie bro- I chures uit waarin een overzicht van haar fabrikaat met bijzonderheden en prijzen wordt gegeven. Er blijkt wel uit, dat men hier voor elke beurs een be trouwbaar rijwiel heeft vervaardigd. GEWETENSBEZWAREN BIJ VERKIEZINGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een schrijven aan de commissarissen der koningin er op aangedrongen, dat de bur gemeester der verschillende gemeenten „ge wetensbezwaren" zullen erkennen als een geldige reden om niet aan de stemming voor een door de overheid uitgeschreven verkie zing deel te nemen. Dit standpunt wordt reeds door de regeering in de meeste burge meesters gedeeld. DE GRIEP. Wegens de vele griepgevallen hebben B. en W. van Huizen besloten de openbare school voor 10 dagen te sluiten, ingaande morgen, en de besturen der bijzondere scholen te ver zoeken in gelijken geest te handelen. EEN DOORBRAAK. De Donge-dijk bij Raamsdonksveer opnieuw doorgebroken. De dijk, die de vorige week gedicht is, is met hoog tij Zaterdagavond te omstreeks half twaalf opnieuw doorgebroken. Het water stroomt het groote snelheid in de richting van Raamsdonk (dorp). De autoriteiten'zijn reeds ter plaatse geweest. De benoodigde schuiten met zand zijn aanwezig.. Een 60-tal werkloozen uit Raamsdonk zijn bezig het gat te dichten. De omvang van de overstrooming is thans niet zo ogroot als een week geleden. De kerk dienst van giste/morgen kon gewoon door gang vinden. Enkele straten zijn ondergeloo- pen. Het gat weer dicht. Huizen in het water. Gisteravond is het gelukt het gat in den dijk wederom te dichten. De werkzaamheden zullen den geheelen dag worden voortgezet. Er is voldoende zand aangevoerd om de kade te versterken. Het water stond gisteren nog in den Nieu wen weg en de Achterstraat. Huisjes in de naburige straten staan in het water. Thans trekt het water langzaam weg. De plaatselijke autoriteiten waren gisteren den geheelen dae aanwezig. VAN 'N VISSCHERTJE, ROMANTIEK EN HAERING. De heer George Haak schrijft ons; Een Visschertje zou er uut vissche gaen, Al op er de groote zee; Hi had er z'n laersjes al anne gedaen, En 't schuutje lag kantjes en ree. Z'n tuug en z'n beuge lag klaer in de mand, En 't weertje was mooie, het windje van 't land, Zeg Visschertje zeg, waer wacht jé nog op, Je kunt er toch vaere, toch zeilen „vantop"? Maer 't Visschertje had er vandaag niet veul zin, Al was er het windje goed; En liep er zoo sluukjes het straetje in, Of dan 'n z'n Klaertje ontmoet; Ze had 'm zoo'n beetje het jaewoord verzeid, Daer had 'n bi Klaertje zoo lang om gevrijd. En als 'n dat kriegt, noe, dan gaet 'n deruut, Al loopt er het windje van 't Oosten naer Zuud En het Visschertje droide en keek naer de locht Stond stille voor 't huusje van Klaer, Wat zou 'n graeg wéte, wat of ze noe docht Want zie je, dan wist 'n het maer. En sjuust als 'n keek, zag 'n Klaertje voor 't raem, Ze lachte, met oagjes en mond Toen docht 'n, noe gaat het, noe neem ik het waer, En stond er al spoedig in 't huusje bi Klaer. Wat of ze daer zeien, dat 'k niet meer verstond, Dat ken je wel raede in twee of in drieen, Hi kreeg er 't jaewoord, bi koozen en vrieën, Het jaewoord met kosjes, van mondje op mond Bovenstaand kleegedichtje vond ik in mijn oude papieren. Ik schreef 't jaren ge leden en 't „gegeven" is simpel en kleintjes, 't Is van een Visschertje die vaere zou, doch niet veel haest en had, omdat hé z'n Klaertje nog zoo graege wou zieë voor 'n uut ging. In dit kleengedichtje leefde ik nog in de Romantiek, di'e ik nu nog wil blijven zien in het leven van den Visscher, in het leven van den Zeeman. In die tijden werd nog met „de beuge" gevischt en speelde „de Dogger" zoo noemde men de Doggersbank nog een groote rol in het gedachtenleven van den diepzeevisscher, terwijl de kantvisscher, tot zelfs in het zicht der eilanden, „de beuge" schoot. Toen gevoelde men nog voor de Ro mantiek en bezong onze Vaderlandsche Dioh ter Heye zoo aardig het visschersleven pius Klaertjes en Krientjes. Ook ik heb in mijn jonge jaren reeds ge voeld de Poëzie en de Romantiek die er leeft onder de bevolking van visschersplaatsen als Vlaardingen, Middelharnis en Scheveningen. In deze plaatsen is men nog zoo gehecht aan het oude, dat door de verheid van het „gebeu ren door het van mond tot mond gaan van liedjes, gezegden én gebeurtenissen, iets aan trekkelijks kreeg en behouden bleef. Daar is nog poëzie in nun eenvoudig levensgaan en vooral ligt er poëzie in het eigenaardige Hs- ringbedrijf dat reeds eeuwen oud is. Wat 'n gedoe te Vlaering, als in 't voor jaar de vloot zeilklaar wordt gemaakt voor de nieuwe teelt. Wat al beweging langs de kaden en op de schepen, waar gebreeuwd, ge klopt en gekallefaat wordt. En als straks de vloot zeilklaar is om „uut te gaan", wat 'n wirrelend gewarrel van vroolijk wapperende vaentjes. Wat een aandacht vragende en sprekende kleurtjes langs boeg en boord en JWÉ1I1Ü wat zijn ze druk en hel die kleurtjes en toch, wat frisch en vroolijk is alles, als het zonne licht glittert op het geharpuisd, blankglan- zend rondhout. Ja, temidden van dit opnieuw weer nieuw wordende levensbeginnen, gevoelt de meelevende dichterlijke mensch, die dit gade slaat, iets warms, iets opgewekts, dat sterk maakt en hem doet zingen" in verzen en zangen ten spijt van „de nuchteren" en hel koude jagende leven van heden. Dat gevoelde ook onze Dr. Heye én schreef hij zoo vele sprekende versjes over het visschersleven, die nog heden waardeering vragen. Dat gevoelde ook Dr. Jan Ter Gouw, de pittigschrijvende dichter over Amsterdamsche vergrootingen, die zelfs daarin poëzie gevoelde. Gelukkig, in het bedrijvig gedoe van onze haringvisschers is het jakkerend levensgejaag verre, bij het zeeklaar maken kennen zij hun werk en als de dag van „vaere" daar is, dan worden de touwen los gegooid en de zeilen geheschen. Dan scholen ze samen de Vlaeringsche Vrouwkens, het propere mutsje zoo kantjes geplooid en als haegel zoo wit. En wat aar dig en losjes hangt het manteltje de Vrouw kens van Scheveling om de schouders zoo koket naar achteren, het Mediciskraagje. Wat al bewegend gedoe en betoogend gepraat. En langs de kaden joelen de kinders en roepen de Moeders beanstigend haar kroost, dat 'n' beetje „doenerig" is omdat Vader uutgaet, totdat men plotseling uit vele kelen het af scheid hoort en luide klinkt van het hoofd der haven: Dag Vaeder! Dag Teun! Dag Ark! Goe reis hoor, Goe reis! Dan verdwijnen de sierlijkgetuigde loggers in steeds wijdere verte op het blanke water vlak der Maas getooid met de Holland sche driekleur, symbool van vereering en een heid. En in gedachten zal mijn groet deze stoere visschers vergezellen, als een bewijs van mijn waardeering voor hun krachtig leven en streven in een bedrijf, dat met recht verdient genoemd te worden en nog lang moge blijven: Een Nationaal Bedrijf, ten zegen van Land en Volk!! BRAND. Twee huizen te Eindhoven afgebrand. Gisteravond brak brand uit in een per ceel aan den Nieuwendijk te Eindhoven. Het aangrenzende perceel vatte eveneens vlam. De bewoners konden zich bijtijds in veilig heid stellen. Beide huizen brandden af. Door den minister is niet goedgekeurd het besluit van den raad van Castricum tot aanwijzing van 2 schoollokalen in School I voor de Bijzondere School met den Bijbel. De zaak staat thans zoo, dat de aangebo den lokalen van de openbare school I niet behoeven te worden aanvaard, zoodat nage gaan zal worden wat de gemeente thans be hoort te doen. O.i. niets anders dan gelden beschikbaar stellen voor den bouw van een nieuw schoolgebouw. Dat daardoor de ge- meente-financiën sterk zullen worden beïn vloed is zonder twijfef. Wij weten niet of de voorstanders van de chr. school met den bijbel zich wel voldoen de rekenschap hebben gegeven van dit vraagstuk, terwijl daarbij komt dat hun school een inrichting zal worden welke in de eerste jaren zeker niet meer dan een een- mansschool zal zijn. DS. F. H. KOSTER. Gister is het veertig jaar geleden, dat ds. F. H. Koster predikant werd in de herv. kerk, en wel te Scherpenzeel (Fr.) Hij stond later achtereenvolgens te Lutjebroek. Grost- huizen, Zaltbommel, Ter Apel, Kro; swolde en Geertruidenberg, waar hij in 1925 eme- riaat ontving. Sinds 3 Juni 1928 arbeidt de jubliaris te Anlo (Dr.), waar hij den her derstaf weer heeft opgenomen. VERKEERSVLIEGTUIG NEER GESTORT. Drie dooden. Gisteren is een pleziervliegtuig, waarmee 3 jongemannen tijdens het weekend een ple- ziervlucht maakten, tengevolge van een mo tordefect te Horley in het Engelsche graaf schap Surrey van een hoogte van 500 M neergestort. Het toestel boorde diep in den grond en werd geheel vernield. De drie inzit tenden werden allen gedood. DE POSTVLUCHTEN. Het aebtste retourvliegtuig. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is binnengekomen, dat het achtste retourvliegtuig, de P.H.A.F.O., Zondagmor gen te 5.10 uur uit Bangkok is vertrokken en te 8.20 uur te Rangoon is aangekomen. Vier minuten later vertrok het toestel vandaar en arriveerde te 11.30 te Akyab, vanwaar het weer te 12.25 uur vertrok om te 15.38 uur Calcutta te landen. Het tiende postvliegtuig. Voorts is bij de K.L.M. bericht ontvangen, dat het tiende postvliegtuig op weg naar Nederlandsch-Indië Zondagmorgen te 6.28 uur uit Caïro, waar het Zaterdag uit Athene was gearriveerd, is vertrokken en te 15 08 uur te Bagdad geland. DE DO X WEER HERSTELD. De Duitsdie Dornier-vliegboot Do X, die sedert November, toen een der vleugels door brandde, werd beschadigd en voor Lissabon op de Taag lig,t is thans weer geheel gerepa reerd en heeft gisteren een proefvlucht ge maakt. De vliegboot zal in den loop van de week nog eenige proefvluchten maken en het ligt in het voornemen van kapitein Christiansen om alle voorbereidingen te treffen om Zaterdag a.s. te starten voor de eerste etappe van de vlucht naar Brazilië. ALKMAAR, 26 Jan. 1931. Op de heden g'houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 47 vette koeien 230— f 420 han del matig; 7 Vette kalveren f 50-f no- Vette kalveren per K.G. f 1—f i'40- 33 Nuchtere kalv. (slacht) 6-/ 32; 720 Vette varkens (zware) per K.G. f 0.40— f 045- Zouters per K.G. 0.40-/ 0.42, handel stug! BROEK OP LANGENDIJK, 26 Jan. 1931. Langendijker Groentenveiling. 2450 K G Peen 2—2.10: 16000 K.G. Roode Kool 1.80-/ 5.70 39000 K.G. Gele Kool J 2 in -f 3.40; 21000 K.G. Deensche Witte Kool f 2.50-ƒ 3.60; 24500 K.G. Uien, Uien f 1.90; Grove Uien f 1 70—1.90; Drie lingen 0.70—1.30, alles per 100 K G NOORDSCHARWOUDE, 24 Jan. 193, 19400 K.G. Uien, Uien 1.30—2.30; Drie lingen 0.801; Grove 1.70f 2 50- 1000 K.G. Peen 1.20— f 1.50, 146200 K g' Roode Kool 3.50—6.80; 70400 K G. Gelé Kool f2-/3.40; 94400 K.G. Deensche Witte Kool f 2.60—3.50; 425 K.G. Kroten f 1.60, alles per 100 K G. WARMENHUIZEN, 24 Jan. 1931. Roode Kool le s. 3.805.80; Roode Kool 2e kw. 2.60—4.70; Gele Kool le s. f 2 30 3.60; Gele Kool 2e s. f 1.50—f 2 10- Wit te Kool le s. f 2.40-/ 370; Witte K^ol s. f 2.50—2.70; Drielingen 1.60— f 1 70- Uien f 1-802.30; Grove Uien l 70 2.10; Peen 2.20. Aanvoer; 49825 K.G. Roode Kool; 835n K.G. Gele Kool; 15500 K.g. Witte Kool; 8300 K.G. Uien; 550 K.G. Peen. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT AMSTERDAM, 26 Jan. 1931 Op dehe- den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 590 vette koeien, le kw o.961.03; 2e kw. 0.86—0.94- 3* kw. 0.70—0.84, mindere soorten 6(L-68 cent per K.G., slachtgewicht; 110 Melk- en kalfkoeien 275375; 99 Vette kalveren le kw. 0.800.86; 2e kw. f 0.80 per K.G. levend gewicht; 64 Nuchtere kalveren 12—18; 900 Varkens, vleesch. varkens (90—110 K.G.) 0.54—o.55- zware varkens 0.520.53; Vette varkens 49—51 cent per K.G. slachtgewicht; jsn Paarden 100-/ 170. AFKOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag publieke verkooping te Sfnt Maarten, gehouden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuid-Scharwoude van een landbouwerswoning, arbeiders woning, erven en bouwland, genaamd „Kampkes", te Stroet, gem. Sint Maar ten, groot 6.61.30 hectaren, in gedeeHtn. Eigendom van den heer P. de Graaf Pz. Koopers van: 1. Landboiiwerswoning en erf S. van Drunen, voor 2 Arbeiderswoning en erf, D. Sijswerda, voor 3 tot en met 6: 87 sn. bouwland, Jn. Brommer Dz. en D. Bar- ten, voor 7. 15 sn. bouwl., W. Govers voor 8. 15 sn. bouwl. S. H. J. v. Dru nen 9 en 10: 45 sn. bouwl., A. Zwaan 11 en 12: 32 sn. bouwl., J. Goot jes Pz. 13 en 14: 36 sn. bouwl., Jn. Tiel 15 en 16: 34 sn. bouwl., C. de Geus Kz. H. J. 1901 990 4788 930 780 2206 1600 1638 1275 Totaal 16108 Op den Uitkijk. In het nieuwe nümmer van Op den Uitkijk tijdschrift voor het Christelijk gezin, uit gegeven door gebr. Zomer Keunings U. M. te Wageningen vervolgt prof. dr. A. v Veldhuizen zijn bijdrage over het voor-evan gelie in beeld. Mr. J A. H. J. S. Bruins Slot vertelt van een Christelijk dagblad van voor tachtig jaar, „Het algemeen Staatkun dig-, Nieuws-, Handels- en Advertentieblad „De Nederlander", dat van 1850—1855 te Utrecht werd uitgegeven. A. J. L. van Looijen geeft een interessant opstel over inktvisschen, terwijl prof Sneller over de Ernst Sillemhoeve schrijft. Verder een joodsch schetsje van dr. Velders, het ver volg van een artikel van J. Muiderman „De Heksenkamer" en de gewone rubrieken. De schatten der aarde. Iedereen weet, dat er steenkoolmijnen en zoutmijnen bestaan, doch slechts aan enkelen is het gegund deze zeldzaam interessante be drijven nader in oogenschouw te kunnen ne men. Er doet zich nu echter een mooie gelegen heid voor om kennis te maken met deze be drijven zonder dat men daarvoor een reis heeft te maken door de mijnschachten. De N.V. Stoomtabaksfabriek Niemeijer te Groningen toont in haar album „De schat ten der Aarde" op buitengewoon interessante en duidelijke wijze het geheele bedrijf van een steenkoolmijn en een zoutmijn. De beschrijving wordt aangevuld door 120 plaatjes, welke zijn uitgevoerd in koperdiep druk en uitmunten door duidelijkheid. In den tekst is tevens nog een aardige ge schiedenis verwerkt van twee vrienden die beide verloofd geraken. Zoowel het album als de plaatjes zijn gra tis verkrijgbaar op de bons, welke zich in de alom bekende Ster-tabak, Friesche Heeren- baai, enz. der Fa. Niemeijer bevinden. We voorspellen deze uitgave veel succes. Bij den uitgever Storm te Amersfoort is voor bridgespelers, die niet van groote boe ken houden, een heel kleine leiddraad ver schenen bij het Contract-Bridge. Dit boekje brengt zonder in finesses te treden, de 25 voornaamste regels of wenken voor 't thans zoo algemeen beoefende spel. Iedere speler behoort deze regels te kennen en om ze b'i voorkomende gelegenheid te raadplegen is het formaat zoo gekozen dat het boekje ge makkelijk in portefeuille kan worden meege dragen. De telling der Portland Club is opgeno men. Al zijn de verschillen gering, het was beter geweest de officieele telling van den Ned. Bridge Bond op te nemen. Een half uurtje is voldoende om de opge nomen regels, die eenige leiding kunnen ge ven, in zich op te nemen. Bridge. Van dit halfmaandelijksche tijd schrift van de uitgevers Engers en Faber t Amsterdam is het vijfde nummer verschenen- H. K. vervolgt met een kort artikel over ne bieden, waarna eenige merkwaardige gevrk len worden gegeven uit Rotterdam eenjg jaren geleden. Het eerste gedeelte van Kerstprobleem wordt besproken en de op»®?j sing gegeven. Het tweede gedeelte woi aan de Bridgers opnieuw ter oplossing - geven. Ook de oplossing van PrijsprobilJ._ III vindt een plaats Het vervolg van de schrijving van het Skatspel besluit dit nu mer, dat wat minder nieuws brengt dan voorgaande.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10