KINADRUPPELS Landbouw en Veeteelt Wij wekken gaarne anderen op tot samen werking op dit gebied om zoodoende te ko men tot een verbetering van de volksgezond heid. MEDEMBLIK. Heyermans verboden. De burgemeester dezer gemeente heeft aan de afd. der Ned. Ver. tot Afschaffing van alcoholhoudende dranken de opvoering van het tooneelstuk „Van Ouds De Morgenster van Herman Heyermans, verboden. STOMPETOREN. Donderdagavond werd in café Renses alhier een algemeene vergadering ge houden van de afdealing Schermeer der Holl. Maatschappij van Landt ouw en de vereeniging van lapd- en tuinbouwers. De voorzitter, de heer M. C. van der Laan, heette allen welkom, in 't bijzon- de- het eerelid, den heer D. de Boer Dz., den heer C. Kramer Glijnis, dijkgraaf van de Schermeer, den secretaris, den heer J. M Bakker, die na een langdurige ziekte zich weer flink genoeg gevoelde, om de vergadering te bezoeken. Vervolgens deelde spreker mede. dat dat de heer Dekker, vertegenwoordiger van het Algemeen Landbouwblad te Arnhem, na de vergade. ing een film zou vertoonen op het gebied van landbouw, veeteelt en pluimveeteelt, die zeker met belangstelling zou worden gevolgd. Hij verheugde zich over de goede opkomst Naar aanleiuing van een stuk van den rijkszuivelconsulent werd bqsloten tot het oprichten van een melkcursus. waar voor de heer Jb. Govers Kz. zijne koeien w»der beschikbaar stelde. Als bestuursleden werden gekozen de heeren D de Boer Dz. (bij acclamatie! en Jb de 3oer Cz., in plaats van de heeren \Vb. Schermerhorn Dz. en M. C. van der Laan, beiden niet herkiesbaar. Bij de rondvraag werd door den heer K. Kalis iets medegedeeld over pluim veeteelt, naar een schrijven van den heer Geytenbeek te Purmerend. Hierna begon de heer Dikker met de vertooning vnn de film. Duidelijk was te zien wat op het gebied van landbouw, veeteelt en pluimveeteelt in verschillen de deelen van ons land gebeurt, zoodat de voorzitter ongetwijfeld aller gevoelen vertolkte toen hij den heer Dikker har telijk dank zei We kunnen hem hier voor aan alle afdeelingen aanbevelen. In de pauze deelde de heer D. de Boer Dz. een en ander mede van hetgeen het Nededandsch Landbouwcomité in het laatste iaar heeft gedaan Spr. sprak 'daarbij in 't kort, maar duidelijk, over het urgentie-program, d-c crisis-com missie, de tertiaire wegen, de suiker bietenteelt, het maal- en mengverbod enz. enz., wai met groott aandacht werd gevolgd. Hem werd door den voorzitter hartelijk dank gezegd Zoo was het reeds half elf geworden eer aeze geanimeerde belangrijke verga dering met een woord van dank aan al len door den voorzitter werd gesloten. Donderdagmiddag werd in café Renses alhier eene algemeene vergade ring gehouden van de vereeniging van land- en tuinbouwers De Schermeer. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van het polderbestuur om de bestaande verordening op het vast houden der eenden te handhaven. Op verzoek van den voorzitter gingen de heeren Knibbe en Krul de rekening en verantwoording van den penning meester na. Alles werd in orde bevon den, waarna goedkeuring volgde met dank aan penningmeester en commissie. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren M. C. van dei Laan en Jb. Bakker. Het door de afgevaardigden uitge brachte verslag van de algemeene ver gadering der L. G. C. werd in dank aan vaard. Bij de besprekingen over de e.k. alge meene vergadering der L. G. C. stelde de heer Jb. Bakker voor, een klacht in te dienen over de misbruiken van het bon nenstelsel. De voorzitter gaf in overwe ging het maar te laten zooals het is en uitte de vrees, dat misbruiken zullen blijven. De heer A. Jansen stelde voor aan de L. G. C. te verzoeken het uiensorteerings- tarief te verlagen. Dit werd aangenomen. In verband met eventueelen provincia len steun aan tuinbouwers werd het ge- wenscht geacht een paar commissieleden te benoemen om de gemeentebesturen van advies te dienen. Hiervoor werden aangewezen de heeren Jb. de Boer Cz. en M. C. van der Laan. Nadat de heer D. Kuiper nog had ge sproken over de minder goede bevaar baarheid van de Noordervaart door het zandstorten. sloot de voorzitter op de ge wone wijze de vergadering. BLOEMBOLLENVEILING TE UITGEEST. De veiling van Ranonkels en Anemonen welke Woensdag 21 Januari, onder Directie van H. Kabel, A. van der Eng en W. Twisk gehouden werd, was druk bezocht. Doch niet tegenstaande dit drukke bezoek viel over de kooplust niet te roemen. OUDKARSPEL. ergadering van den Bond van Landpachters, afd. Oudkarspel. Donderdagavond haa een openbare verga dering plaats van bovengenoemüen Bond. On geveer 50 landbouwers waren opgekomen. De voorzitter, de heer G. IJtf, opende de vergadering met een woord van welkom. Spr. was verheugd dat het Gem bestuur zoo goed vertegenwoordigd was, maar vond het jammer dat het kerk- en armbestuur minder goed was opgekoi ea. Daarna gaf de voorz. het woord aan den spr. van dezen avond, den heer Rinsema, die spreken zou over „De Nieuwe Pachtwet" Spr. begon met te zeggen dat ook hier de zaak is, dat de inkomsten lager zijn dan de uitgaven. De inkomsten kunnen moeilijk op gevoerd worden, daar de producten moeten eoncurreeren tegen de buitenlandsche mark- Dr. H.NANNING's EETUJSt-OPWtKKEND. /I30p.n. ten. En de tariefmuren die de producten moe ten passeeren, zijn te hoog opgebouwd of ze worden verkeerd toegepast. Dan de revue passeerende, vroeg spr. zich af of de post „arbeid te hoog is. Spr. antwoordde hierop ontkennend, maar het bedrijf kan ze niet op brengen. Ook op den post „exploitatie-uitgaven" kan niet bezuinigd worden, en op den post „privé kan ook niet noemenswaardig bezui nigd worden. Het is mogelijk dat de boer in de oorlogsjaren iets meer bezuinigd moest hebben, maar nu verkeert hij in desolaten toestand. De zaak is niet te slecht voor te stellen. De verpachter antwoordt echter dat de toestand niet zoo slecht kan zijn, de prij zen zijn nog zoo slecht niet. Maar hier spreekt de handel een woordje mee. De 4de post is „de pacht", de eenige post waarop kan. en moet bezuinigd worden. De pachtprijzen zijn naar verhouding der prijzen van de pro ducten te hoog. Nu mag men zeggen dat de pachters zelf de hooge prijzen gemaakt heb ben, maar spr. zei dat men daartoe gedwon gen is, anders kreeg men geen land. De strijd der georganiseerde pachters gaat tegen dit verderfelijk systeem van dz publieke verhu ring. Als men zegt. dat voor deze omgeving het georganiseerd zijn niet noodzakelijk is, is spr. het daarmede niet eens. Ook voor deze omgeving is het noodig om te komen tot af schaffing der publieke verhuring. Het ver heugde spr. dat er gemeenteraadsleden aan wezig waren; die inzichten van dit verkeerd systeem van verhuren onder ogen kunnen zien. Hierna ging spr. uitvoerig na dat de pachtwet lang op zich heeft laten wachten en voerde verschillende misstanden aan. Het speet spr. dat de schrijver van het Stem mingsbeeld in de N. L Crt. na uitnoodiging op zich liet wachten. Spr. had gaarne met dezen schrijver een openbaar debat gewild. Dan behandelde spr. verschillende artike len van de Grondwet, waarna hij zijn rede beëindigde en vragen gesteld konden worden. Hierna werd door enkele personen op aan gename wijze met den spreker van gedachten gewisseld, waarna sluiting volgde. HEERHUGOWAARD. De Afd. Heerhugowaard v. d Holl. Mij. van Landbouw en het bestuur def Coöp. Ma lerij hielden een goed bezochte gecombineerde vergadering in het café van den héér Rus Na een inleiding van den heer Sthrooder, die er op wees. dat levenskunst uit opbouwen bestaat en in het zien van lichtpunten, ook als de tijden duister waren, nam de heer Huisman het woord. Spreker wees op de abnormale' tijden, die we thans beleven en waarvan niemand met eenige zekerheid kan zeggen, wanneer ze zul len eindigen, omdat geheel nieuwe problemen zijn op te lossen. Evenals vroeger steeds gebeurde, zal de ge schiedenis zich echter ook thans voltrekken. De groote malaise in den akkerbouw zal ge volgd worden door een periode van prijsda ling in de grasbedrijven. Deze laatste begint zich ook thans reeds te vertoonen, al valt de verhouding voorloopig nog ten nadeele van den akkerbouw. Zien we toch, als we den loonnorm 1910'14 op 100 stellen, dat deze thans in beide soorten van bedrijven pl.m 200 is, de inkostennorm ook op 100 gesteld in de genoemde periode geeft thans voor den akkerbouw slechts 6070, zoodat, als we mogen aannemen, dat toentertijd daarin een behoorlijk loon werd verdiend, de exploitatie thans een verlies oplevert, zelfs dan nog als geen pacht- of grondrente in rekening wordt gebracht. Wel zijn enkele bedrijven b.v. de aardappel teelt in 1930 nog loonend geweest, doch bijna overal is kapitaalverlies te boeken. Dat dit in de veehouderij niet het geval is, is te danken aan de goedkoope voederprijzen en een stij ging van de vleeschprijzen, al geven de tegen woordig geldende normen daarvan geen frisch beeld, omdat veel artikelen in voorkoop zijn opgedaan en daarvoor het indexcijfer be gin 1930 nog geldt. De grasbedrijven ondervinden ook thans reeds aan den lijve, dat zij met hun afzet iu concurrentie op de wereldmarkt staan en de prijzen een dalende lijn vertoonen. Dit ont staat aan den eenen kant door de groote al gemeene malaise met daaruit voortvloeiende werkeloosheid, waardoor de koopkracht be lang vermindert aan de andere zij door, dat landen, die we vroeger niet zoo opmerkten, ook thans verschijnen met zuivelproducten en vleesch. Door de daling der graanprijzen is men zich in groote gebieden toe gaan leggen op veeteelt en mesferij. In Engeland zien we b.v Australië verschijnen, ook Denemarken treedt daar steeds meer op den voorgrond: in West- falen en het Rijnland tracht Duitschland ons te verdringen, in bijna alle landen bovendien beschermende tarieven, die al kunnen zij op den duur den gang der zaken niet tegen hou den, toch tijdelijk van grooten invloed zijn. In Amerika een groote steeds zich nog ver der uitstrekkende mechaniseering der bedrij ven, met als gevolg trek naar de steden, ver grooting van het werkeloozen leger, vermin dering van koopkracht. Wat Rusland ons in de naaste toekomst zal brengen, is nog een groot vraagteeken, doch vast staat, dat daar een groote verindustrialiseering van den landbouw plaats vindt. Door beide oorzaken ontstaat meer aanvoer op andere markten. Ieder voor zich tracht nieuwe gebieden te ont sluiten. Deze mechanisatie van den landbouw plaatst ons voor een crisis, zooals we nog niet gekend hebben in de historie en het eind ervan is niet te voorspellen. Ondertusschen worden nieuwe wegen ge zocht. In Amerika en ook in Engeland met z.g. kartonvleesch. Vast staat, dat een crisis in de graanbedrij- ven de productie in de zuivelbedrijven bevor dert Dit laatste zien we in Estland, Lijfland en Polen, waar de varkensmesterij tot een on- gvkenden omvang is gekomen. Ook Rusland koopt duizenden fokvarkens aan en alles wordt daar gedaan om vleeschbedrijven naar het voorbeeld van Amerika te stichten. Hol land en Denemarken profiteeren van de goed koopo graanprijzen, in Duitschland is de varkensmesterij eveneens toegenomen. Daar had men uitgerekend, dat de vleeschDrijztn begin 1931 zouden stijgen, doch de laatste statistische gegeven verplaatsen deze stijging naar het eind van ^l. Overal ziet men thans door de verbouw van granen niet meer loonend is, de veehouderij toenemen en het zal niet lang meer duren ot een overproductie zal een groote daling in de prijzen te zien geven. Dit echter op zichzelf werkt weer een grooten verbruik in de hand met een herstel van prijzen. In de groote abattoirs van ons land is waargenomen, dat als de prijs van het vleesch van 100 op 75 loopt, ae consumptie stijgt van 100 op pl.m. 125 en het dan de betere soorten zijn, die het meest gevraagd worden. Ondertusschen hebben we op het oogenblib nog te kampen met de protectie van bijna alle landen; Frankrijk heeft door dumping van Duitschland op de Fransche markten ook ons getroffen door het heffen van invoerrechten Dumping zien we ook toegepast door Austra lië, dat thans het grootste gedeelte van den boterinvoer in Indië in handen heeft en moei lijk zal het voor ons zijn daar de oude positie weer in te nemen. De toestand zou al buitengewoon donker zijn als ook geen gunstige teekenen zich voor deden. De protectie in Duitschland heeft er slechts toe geleid, dat in dat land de vleesch prijs zeer schommelend is en het gemiddelde van den wereldmarktprijs bereikt. In Noord- Oost Duitschland onze grootste concurrent in Rijnland en Westfalen is de varkensstapel reeds ingekrompen, op dit gebied staan wij door onzen vrijhandel gunstig, terwijl ook de kwaliteit van onze producten een waarborg zijn, dat bij daling van prijzen een vermeer dering van omzet is te verwachten. Erkenc moet echter worden, dat hier nog te weinig gestreefd wordt naar goedkoope productie en Denemarken ons daarin voor is. Dikwijls wordt te onoordeelkundig gevoed en groote bedragen zijn nog te besparen. Bij nauwkeurig onderzoek van bedrijfs resultaten zijn verrassende feiten aan het licht gekomen. Op boerderijen van pl.m. 20 H kon 2000 per jaar bepaard worden aileeri door rationaliseering der voeding na gratis voorlichting door de betreffende Rijks diensten. Bovendien moet getracht worden voor de z.g onbeschutte bedrijven, de last der sociale verzekeringen te verminderen, daar deze niet op de prijzen kunnen worden verhaald. Al leen door wijziging der wegenbelasting zul len belangrijke bedragen niet uitvloeien, die thans ten platte lande besteed worden, hoofd zakelijk ten voordeel van het doorgaand ver keer. De vleeschkeuringsdiensten der groote ste den doen groote bedragen als batig slot zien. In Amsterdam werd in 1929 b.v. een winst gemaakt van 256.000, in Rotterdam van 236.000, in den Haag van 165.000, ter wijl deze diensten toch slechts dienen als be scherming der volksgezondheid en hun winstmarge slecht gering mag zijn uit dien hoofde. Bn de vertegenwoordigende lichamen wordt aangedrongen op verlaging van ac cijns op het vleesch en inderdaad is volgens dézen minister binnen twee jaar de afschaf fing te verwachten, terwijl getracht wordt de 10 invoerrechten xvan buitenlandsch vleesch te blijven heffen. Jammer genoeg is onderlinge verzekering een mislukking gebleken en zoo zien we, dat in Amsterdam nog steeds 2 fondsgeld voor een varken betaald wordt, terwijl geble- xen is, dat 0.50 voldoende zou zijn. Indien een krachtige organisatie zou be staan, die in deze de gransche plattelandsbe volking vertegenwoordigde, zou zeker meer kunnen bereikt worden dan tot nu toe en zien we de bedragen die de vaklieden voor hun or- fanisatie offeren, dan moeten we erkennen, at bij de eigenlijke boeren organisatiebesef nog niet diep is doorgedrongen en de velen nog altijd door de weinigen het werk in deze laten doen. Na gewezen te heffen op wat ech ter al door de organisatie is tot stand ge bracht, eindigt spreker zijn rede onder teeke nen van instemming. Terwijl eenige gestelde vragen door spre ker beatnwoord worden, voegden zich de eveneens in vergadering aanwezig geweest zijn leden de rTuinbouwvereeniging Heerhu gowaard bij het publiek en ontspon zich nog een behandeling over de groote winstmarge der artikelen voor zij den weg producent-con sument afgelegd hebben. Om 10 uur sloot de heer Schrooder met een woord van dank aan alle aanwezigen. SINT PANCRAS. Op Vrijdagmiddag had de jaarvergade ring plaats van „De Tuinbouw" in het café van den heer Gerritsen. Aanwezig waren 110 leden. De voorzitter, de heer C. Kloosterboer, opende de vergadering met de volgende woorden. Alweer moeten wij onze vergadering hou den onder zeer slechte uitkomsten van ons bedrijf. Waren de uitkomsten 19291930 ver beneden middelmatig te noemen, de toe stand 19301931 is ongetwijfeld kritieker dan ooit te voren. Twee van die jaren achter een zijn voor een groot percentage tuinbou wers niet te dragen. Onwillekeurig stelt iede re tuinbouwer zich de vraagwaardoor deze ernstige toestand? Hierover hebben wij echter al verschillen de beschouwingen kunnen lezen. De een tracht den algemeen slechten toe stand uit de diepte te kunnen aantoonen, een ander uit de verte, n.1. het buitenland, een derde noemt het een gewoon na-oor- logsch verschijnsel, hooge tariefmuren enz. Zonder aan bovengenoemde beschouwingen iets te kort te doen, hebben wij hier opper vlakkig in onze eigen omgeving gezien en terdege gevoeld, wat er vooral in de laatste tiental jaren is gebeurd. Groote sommen -zijn aan den z.g.n. mid denstand, w.o. ook wij tuinders worden ge rekend, onttrokken, in de vorm van hooge belastingen, opcenten enz. Mede hierdoor hebben onze tuinbouwers voor het over- oroote deel geen weerstandsvermogen. De overvloedige belastinggelden zijn aange wend door onze regeering, zoowel als Ged. Staten, om de salarissen en pensioenregeling op hoog peil te brengen voor een groep men- schen nl. kamerleden, ambtenaren, onder wijzers, alsmede burgemeester, gem. secreta rissen, gem. ontvanger enz. Tevens zijn op de verhoogde loonen de sociale verzekeringen toegepast, waarbij da tal, onze tuinbouwers geheel zijn ver ge- ttooker, Uw keel' Pm op I Neem Wybert. Ter be- SMSSL scherming der sfijnjvlieien en HB ter zuivering: ven den adem. Zoo rookt U veilig en aangenaam. OTTgvft. dooie» 25. 45 65 cl* Ck,,v-iT jjL m ten, behalve om er geducht aan mede te be talen, aan de sociale verzekeringen zelfs dubbel. Voeg hierbij grondrente, hooge pol- derlasten met zeer hooge Hoogheetnraads- lasten, waaraan is verbonden een voorzit terszetel met een salaris van plm. vijf-en-een- half-duizend guiden, plus vrije reis- en ver blijfkosten, waar precentiegelden worden uitgekeerd, en niet alleen de afgevaardigd, maar zooals men mij mededeelde de plaats vervangers tegelijk ter vergadering verschij nen, terwijl wij meerdere leden onder onze tuinbouwers teilen die zeer bekrompen leven en bij lange dagen hard werken en de be lastingpenningen moeten leenen. Is het won der, dat er geen tuinbouwbedrijf wordt uit geoefend of er worden groote of kleinere verliezen geleden al naar mate de omvang van het bedrijf? Hiermede in verband zijn en worden onze tuinbouwbedrijven zooveel mogelijk ingekrompen inplaats van uitge breid, hetwelk de werkloosheid in niet ge ringe mate in de hand werkt. Is het wonder dat er alreeds tuinbouwers zijn gekelderd en op het punt staan te kelderen Oni dit zoo mogelijk te beperken wordt thans ingegrepen door verstrekking van tuinderscrediet waar voor de provincie 70 pCt. en gemeenten 30 pCi. borg stelt. Vrij zeker is er op het moment geen beter middel tot redding te bereiken en kan men eenerzijds dankbaar zijn, maar gezien de bepalingen, wat de credietnemer er wel en niet mee mag doen, niet de verplichting het' geheele bedrag te betalen en bovendien de volle bankrente wordt gevraagd. Nochtans zijn er personen die hiervoor zich de hulde betwisten, gezien het raadsver- siag van Broek op Langendijk, waar open lijk den naam van een persoon werd ge noemd, zoomede een ingezonden stuk in de N. L. Courant waar een heele partij namen van personen werden aangegeven, blijkbaar dienende voor hen die ondanks alles, helaas crediet moeten verlangen, om de adressen te weten waar zij'hun dank kunnen betuigen, en Geachte vergadering, veel liever zou ik al len die over ons gesteld zijn, hetzij als re geerder, hetzij als collega willen toeroepen: voorkomen is beter dan genezen; grijpt oogenbiikkelijk van boven af in tot zoo ver naar beneden als eenigszins geoorloofd is. Neem terug wat ge in jaren van schijn bare weelde aan genoemde groep menschen hebt gegeven, steunt met datgene de platte- landsch bedrijven, eerst daar waar de nood het hoogst dringt, dan eerst kan er opleving bereikt worden in het belang van het Neder- landsche volk in het algemeen en vóór de tuinbouwer in het bijzonder. Tnslotte hoop ik van harte, dat de tijd van opleving binnen korten tijd zal plaats moken voor dit leven vol van bange zorgen voor groote armoede die vele tuinbouwers gezinnen bedreigt. Toch, hoe moeilijk ook, het hoofd omhoog, strijd mede bescheiden te leven eu noeste ar beid voor uw gezinnen. Vast staat dat het onevenredige in het maatschappelijk leven gebracht, ook weer zal moeten werden hersteld. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer H. Olie naar de uitvoering op het ge nomen besluit van het harde stoomen der motoren. Spr. zeide, dat het meer dan schan dalig is zooals het politietoezicht in deze ge meente is. We hebben hier een rijks- en ge meente-veldwachter, doch geen van beiden kijkt ooit naar iets op 't gebied van hardva- ïen, dit wijt ik echter niet aan liun, doch aan den burgemeester. Ik heb van dit stoomen niet zoo weinig schade ondervonden, ik heb 35 moeten be talen voor een stuk schoeiing wat aan een akker van mij is aangebracht cm dat er een heel stuk grond was uitgeslagen, om nog niet te spreken over de strook grond die ik heb verloren. Ik heb geïnformeerd bij het Polderbestuur doch kreeg ten antwoord wat ik wel voor uit wist daar kunnen we niet mee begin nen. De secretaris, de heer Hoogland, ant woordde hierop, dat indien of gemeente- of rijksveldwachter geen opdracht krijgen van den Officier van Justitie, zij niet naar zoo iets behoeven te zien. Ook bracht de heer Olie het visschien naar voren. Verscheidene hengelaars loopen maar over de akkers en de burgemeester is overal doof en blind voor. Ik zou willen, dat de Officier van Justitie opdracht kreeg om de politie op te dragen in deze streng op te treden. Dit werd algemeen goedgevonden. Thans volgde het jaarverslag van den secretaris. M. H.! Bij deze heb ik het genoegen u een verslag te brengen over 1930. Kon ik verle den jaar zonder tegenspraak zeggen, het jaar was slecht (alleen de stookproducten- teelt was loonend) dit jaar heeft bewezen, dat het nog slechter kon. Het is afgezaagd om het telkens te zeggen, in de overtreffen de trap. De toestand is abnormaal, zelfs zoo, dat een van onze voormannen op een vergade ring een politieke rede hield. Hij meende, dat al kon hij 3 jaar geleden dit onderwerp: Actieve Handelspolitiek, niet aanroeren het nu wel mogelijk was. Zou dit waar zijn. Zouden zij, die meen den, dat wij de politiek uit onze vergadering moeten weren verandert zijn? Of zou de overtuiging van hen die tegen bescherming zijn, omdat zij meenen dat pro tectie als middel om ons uit de put te hel pen niet deugd, veranderd zijn? Ik geloof het niet. Wat is dan veranderd? Eigenlijk niets. Alleen worden die zaken op den ach tergrond gedrongen. Men bemoeit zich er niet meer mee. Omdat er één gedachte is die ons in be slag neemt, omdat er een stem is die telkens op de lippen komt, een stem die zegt: zal ik ondergaan in den strijd of zal het gelukken het hoofd boven water te houden. Maar toch zou ik willen zeggen: geen politiek, Mede als gevolg van den toestand heeft uw bestuur vergaderingen meegemaakt in Broek op Langendijk en Alkmaar. Het on derwerp was daar: De nood der tuinders. Resultaat: provinciaal crediet. Hoeverre dit een oplossing is met normale bankrente wil ik hier niet beoordeelen. Alleen wil ik dit zeggen het is of het zou tenminste tot stand gekomen zijn, geheel langs organisatorischen weg en al wil ik het werk der s.d.a.p. niet kleineeren, dit aan den heer P. Zeeman e.a. zonder S.O.S. van Koedijk naar Zuid-Schar- woude, lees van Hart tot Zeeman zonder het voorstel Polak, waren precies even vlug en evengoed dezelfde resultaten bereikt. Ik wil weer zeggen :in onze organisatie geen poli tiek. In onze vereeniging ging het tamelijk rus tig. Er werden ^bestuursvergaderingen ge houden en 3 ledenvergaderingen. Twee ge wone en een buitengewone op 15 Mei, met als onderwerp: Aardappelsorteering. Zoo als wij weten is dit punt op de Prov. verga dering aangenomen, maac omdat de meer derheid zoo klein was is het niet in zijn geheel uitgevoerd. In hoeverre deze sorteering voor de tuin» ders winst opleverde weet ik niet, al zullen wij wel mee moeten doen in den wedstrijd in sorteering en verpakking. Het buitenland dwingt ons hiertoe. Rest mij nog te zeggen, dat onze voorzitter be dankte ais bestuurslid der L.G.C. en onder- geteekende in zijn plaats kwam. Ik wil ein digen met den wensch uit te spreken, dat 1931 een goed jaar moge zijn dat ons weer uit den afgrond zal redden. De rekening van den penningmeester luid de een ontvangst van 2143.23, uitgaven 1948.86, batig saldo 194.37. De rekening is volkomen in orde bevonden en den pen ningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De heer van der Woude maakte de opmer king, dat de cursus vfin het vorige seizoen zooveel heeft gekost, wat de secretaris weer legde met er op te wijzen, dat dit komt door het tekort aan deelnemers, waardoor rijks subsidie achterwege bleef en wij dit voor eigen kosten hebben gedaan. Ook had de heer Van der Woude posten open gevonden van bloemkoolzaad. De voor zitter antwoordde, dat inmiddels de kwitan ties ter inning zijn aangeboden. Ook voor het stullehakken is geld uitgegeven en niets ontvangen, dus de penningmeester moet krapper in deze toezien. Het nieuwe bloemkoolzaad kan thans worden betrokken en de heer Jb. D. Kloos terboer stelde voor om, gezien de malaise, dit geld niet onmiddellijk te innen doch uit te stellen tot den zomer, wat na eenige be spreking werd vastgesteld op 15 Juli. Bekend werd gemaakt, dat de armvoog den de lancihuur over 1930 met 20 pCt. heb ben verlaagd, dus dit kan worden terug ont vangen, wat met applaus werd begroet. Van de tuinbeuwvereeniging „De Toekomst" te Zuid-Scharwoude, is een schrijven ontvan gen om met medewerking van het hoofdbe stuur een landelijke vergadering te beleg gen met medewerking der prov. comm., de punten sociale lasten als b.v. tuinbouwers met minder inkomen dan 1200, vrij te ma ken van zegelsplakken voor hun arbeiders, ten koste van de Staat. Verlaging der spoorvrachttarieven. Benoe- ming van een directeur-generaal van land bouw en uitvoerpremie op de toltarieven. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. Sala rissen en presentiegeld werden zonder eenige bespreking hetzelfde gelaten. Voorstellen voor de algem. vergadering der L.G.C.. De heer K. Madderon bracht het idee naar voren om de aardappelen in krat ten aan te voeren. Het product zal veel mooier op de markt komen, doch hoe 't uit te voeren is, dat zal de vraag zijn. De han del zal zich natuurlijk in deze moeten uit spreken. De heer M. Zeegers dacht, dat als de aan voerder de aardappelen zelf in de kisten deed, de fraude in de hand zal worden ge werkt. Hier zal echter de groote vraag ko> men: wie moeten de kisten aanschaffen. Be sloten werd dit op de agenda te plaatsen, doch eerst nog overleg te plegen met koop handel. De lieer Jb. de Vries wenschte het punt zomertijd nogmaals op de agenda te plaat sen. Veiling en bouwer hebben dit niet noo dig, doch de transport werkt ons in dit op zicht verschrikkelijk tegen. De heer Jb. Wa genaar wilde dit nog verder doorvoeren en aan de regeering verzoeken den zomertijd af te schaffen. Bezuiniging is 't thans niet meer, alleen genot en daar is 't toch niet voor noodig. Aldus zal worden gedaan Nu volgde de bestuursverkiezing. Aftre dend waren de heeren A. Hoogland en Jb. D. Kloosterboer, die met resp. 100 en 92 stemmen werden herkozen. Als hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren Jb. Duif en A. Hoogland met 72 en 91 stemmen. De heer C. de Wit wilde nog, dat de honden vast worden gehouden, wat zal worden bijgevoegd bij het verzoek aan den Officier van Justitie. De heer T. Bakker wees op het besluit van het hoofdbestuur om den veilingleider 250 toeslag te geven voor de bollenveiling. Dit keurde hij ten zeerste af in dezen tijd van malaise. De secretaris meende, dat als de heer S. de Boer dit als extra werk kan doen, de be wering als zou de veilingleider de geheele persoon aan de veiling moeten geven, niet opgaat. De heer Jb. Duif noemde de groote werk zaamheden die er aan de bollenveiling zijn. De heer D. Schuur dacht, dat indien dit zoo erg is, de L.G.C. daaronder zou moeten lijden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. KORTE BERICHTEN. Naar gemeld wordt, is de toestand van den onlangs benoemden vice-president van den Hoogen Raad mr. Savelberg, die reeds geruimen tijd ziek is, hard achteruitgaande. De toestand is thans hoogst zorgelijk. Dezer dagen is aan tien arbeiders werkzaam in verschillende afdeelingen der Hollandsche Wolweverij en -ververij, v.h. F. Hulshof Pol Co., te Hengelo, ontslag aan gezegd.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7