DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. Ham d Co., Xo. 22 DIlMDAfii 2? JWIAKI f931 133e Jaargang. Liefdadige stadgenooten zullen voortaan weer in de bloemetjes gezet worden. Het Stedelijk Muziekkorps heeft den aftocht geblazen. Scharloo, Tel. 490, Alkmaar. Dagelijksch Overzicht ALKMAARS COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bobalvó Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groots contracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. roSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ArtEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. IV. (Slot). Er is ook bij deze begrootingsbeschouwin- fen nog al eens over gebrek aan samenwer- ing van verschillende diensten geklaagd. Een arme man, die dringend ondersteu ning noodig had, wendde zich tot het R.-K. Armbestuur en kreeg daar, nadat hij het ver haal zijner droevige omstandigheden ge daan had, te hooren, dat hij eigenlijk bij de Vincentius-vereeniging moest zijn. Vandaar werd hij naar het Burgerlijk Armbestuur verwezen en toen hij ook gebruik wilde ma ken van Kindervoeding en Kinderkleeding werd van daaruit weer een onderzoek naar 's mans omstandigheden aan den Armen raad opgedragen. Het overheidsgeld is te kostbaar om het aan diegenen te besteden, die het niet drin gend noodig hebben, maar wanneer er be tere en vluggere samenwerking tusschen ver schillende diensten was zou dit den armen zeker ten goede kunnen komen. Dit geldt niet alleen op het gebied van ar menzorg, maar eveneens op dat van verschil lende gemeentebedrijven. Als aan den Scher- merweg eindelijk het fietspad gereed is en de wielrijders het dankbaar in gebruik zullen nemen moet het niet 'voorkomen, dat enkele dagen later dat pad weer door een ander ge meentebedrijf wordt opgebroken om er buizen in te leggen. Tijd en geld gaan op deze wijze verloren en zelfs wanneer werkloozen op deze wijze bezig gehouden worden, zal dit niet anders dan ten koste der weggebruikers kunnen gaan. Aan dien Schermerweg schijnen de ver- keerstoestanden nog al wat te wenschen over te laten en de heeren Govers en Woldendorp, die voor verbetering daarvan een lans heb ben gebroken een warme lans zegt men gewoonlijk in Alkmaar hebben de toezeg- .ging gekregen, dat op de begrooting voor 1932 posten gebracht zullen worden, welke aan al hun verlangens tegemoet zullen ko men. De gemeente is bezig allerlei risico's voor eigen rekening te nemen. Zij heeft onlangs een verzekering gesloten waardoor de kaste korten der rekenplichtige ambtenaren gedekt worden. Zij heeft destijds besloten zelf het risico voor de uitkeering bij ongevallen te dragen en het was te begrijpen, dat een des kundige als de heer Vogelaar, die een steun pilaar van den Raad van Arbeid is, er op heeft aangedrongen voortaan ook maar de uitkeeringen volgens de ziektewet voor eigen risico te nemen omdat dit waarschijnlijk de goedkoopste oplossing zal zijn. Als het goed koop kan, is onze zuinige wethouder van Fi nanciën er natuurlijk dadelijk voor te vinden en hij heeft dan ook beloofd van nu af aan ijverig de statistieken der ziekteverzekering te zullen bestudeeren, wat zeker een gezellig werkje voor de lange winteravonden zal kunnen worden. Langdurig is er gepraat over een zekere voorkeur van de besturen der bijzondere scholen om vernieuwingen van schoolmeu- belen enz. niet volgens artikel 72 der Lager Onderwijswet aan te vragen omdat die eigenlijk al begrepen zijn in de vergoeding welke deze besturen volgens artikel 101 ont vangen, waarbij per leerling evenveel uitge keerd wordt als een leerling der Openbare school de gemeente kost. De besturen der bijzondere scholen kunnen zich op deze wij ze, blijkbaar zonder dat de gemeente dit kan verhinderen, een extra uitkeering verzekeren en omdat dit noodeloos kostbaar en in strijd is met de gelijkstelling, was de Raad er dade lijk voor te vinden, dat er met die schoolbe sturen eens geconfereerd zal worden om te dezer zake voortaan een vaste regeling te kunnen treffen. Natuurlijk kwamen ook de boventallige onderwijzers weer ter sprake, waarvan wij er in de laatste jaren een twintigtal kwijt ge raakt zijn, maar wier aantal nu weer begint op te loopen. Daar dit de leerkrachten zijn, welke geheel voor rekening der gemeente ko men, is het te begrijpen, dat men er van ver schillende kanten op aangedrongen heeft dit aantal tot het uiterste te beperken. M'oet een keuze worden gedaan tusschen opheffing van een eerste klasse of vergrooting van het aantal leerlingen in alle eerste klassen, moe ten wij dus van twee kwaden het beste kie zen, dan lijkt ons het laatste nog het minst schadelijk het bezuinigingsrapport van de commissie-Rutgers gaat trouwens ook al in de richting van grootere klassen omdat men door weglating van een eerste klasse de kans loopt de stabiliteit van een geheele school te ondermijnen. v Wij winen aannemen, dat aan de beide nieuwe scholen, welke ingevolge het compro mis tusschen rood en zwart gebouwd zullen worden, groote behoefte bestaat. Dat de vier de gemeenteschool een wrak is werd reeds zoovele jaren verzekerd, dat wij het graag willen gelooven en in de oude Katholieke school schijnen de toestanden niet veel beter te zijn. De heer Keesom heeft van dat ge bouw een roerende beschrijving gegeven en o.a. verzekerd, dat een urinoir frissche lucht ontvangt vanuit de W. C., wat zeker op een bouwtrant wijst, die wel eenigszins uit den tijd is. Dank zij de goede zorg van den heer Bak ker krijgt de tweede gemeenteschool een aparten en veiligen uitgang naar de zijde van de Laat en het is ons alleen niet duide lijk waarom de uitvoering van dit plan na drukkelijk naar den tijd der verkiezingen werd verschoven. Wat de woningbouw betreft, is toegezegd, dat, met of zonder de hulp der eigenaren, zoo krachtig mogelijk zal worden voortge gaan met het opruimen van krot- en nood woningen, dat de gemeente voornemens is, hetzij direct, hetzij indirect een 25-tal goed- koope woningen te bouwen en dat het vraagstuk der woningen voor groote- en voor prae-t. b. c.-gezinnen de volle aandacht van het college heeft. Wij hopen, dezer dagen in een afzonderlijk artikel nog eens op het vraagstuk van den woningbouw hier ter stede terug te kunnen komen. Voor behoeftige t. b. c.-patiënten, die uit gezonden moeten worden, staat het deksel van de gemeentelijke schatkist altijd een beet je open en de betrokken organisaties zullen desnoods een verhoogde subsidie-aanvraag kunnen indienen. Gelukkig heeft dit college gebroken met het besluit, dat bloempjes op straat alleen ten bate van de t. b. c.-patiënten verkocht mogen worden. Er zijn inderdaad nog tal van nut tige vereenigingen die aan het geld van der gelijke collectes eyenzeer behoefte hebben en het is voor de ingezetenen alleen maar te hopen, dat ze niet al te veel in de bloemetjes gezet zullen worden. Dat een organisatie, die bloempjes voor spoorwegpersoneel verkocht en alleen maar toezegging had om dit voor het kerkgebouw op den Singel te doen, het gebod overtreden had, werd door het college zeer waarschijn lijk geacht. Spoorwegmenschen zijn nu een maal gewoon zich over groote afstanden te verplaatsen en hun bloempjesverkoopsters schijnen een slippertje in de or*!iggende straten en wijken te hebben gemaakt. Door de toezegging, dat ook de drankbe strijdersorganisaties voortaan weer vrij zul len mogen collecteeren was de Raad buiten gewoon dankbaar gestemd. Door verschil lende raadsleden is nog eens nadrukkelijk op het gevaar van den alcohol gewezen en het was alleen maar te betreuren, dat er op die oogenblikken zoo weinig edelachtbare luiste raars waren, daar een rondgefluisterde mede- deeling, dat er in de achterzaal een clandes tien buffet was ingericht menig raadslid met een onschuldig gezicht - een wandelingetje had doen maken en er eerst veel later zoo nu en dan weer eens een terugkwam, die dan weldra blijk gaf over de financiën en toe standen in onze gemeente een veel optimis tischer oordeel te hebben gekregen dan dit in eerste instantie het geval was. t Van verschillende zijden werd er op aan gedrongen de Zondagsrust van overheids wege zoo veel mogelijk te handhaven door geen officieele gebeurtenissen ot openbare ontvangsten meer, op Zondag te doen plaats hebben en men heeft daarbij o. i. te weinig bedacht, dat de Zondag voor velen juist de eenige dag is, die zij voor dergelijke gebeurte nissen beschikbaar kunnen houden. Bovendien is de Zondag in den loop der jaren de dag voor sport in de ruimste beteekenis van het woord geworden, zoodat het eigenlijk van zelfsprekend is, dat de opening van de nieuwe tribune op het Sportpark op een Zondag vastgesteld werd. Zoolang de kermis nog als een vrij on schuldig volksfeest oeschouwd kan worden en er is geen reden het te dezer stede an ders te zien had de meerderheid van den Raad geen bezwaar sommige kermisvermake lijkheden, ter verhooging van de algemeene feestvreugde, ook op Koninginnedag open te stellen, zelfs de kermis hiervoor met een dag verlengen en wij. kupnen niet inzien dat dit in strijd met een waaidige viering van den verjaardag van onze Landsvrouwe zou zijn Op een verjaardag mogen de bloemetjes wel eens buiten gezet worden en alles wat op dien dag de algemeene feestvreugde kan ver- hoogen werkt er toe mede om dien voor steeds grootere voiksgroepen tot een bijzon dere attractie te maken. Alvorens de voorgenomen reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur en de defini tieve opheffing van het Stedelijk Muziek korps te bespreken, moeten wij nog even wat minder belangrijke punten naar voren brengen. De burgemeester heeft er nog eens op ge wezen, dat men zich in de buitengemeenten nu voor een zeer kleih bedrag voor het enkel voudige ziekenhuistarief kan verzekeren en wat de naamskwestie betreft werd toegezegd, dat de verandering van den naam Stads ziekenhuis in Centraal Neutraal Ziekenhuis in gunstige overweging zal worden genomen zoodra verschillende nog weigerachtige bui tengemeenten eenig tèeken van vrijwillige be keering zullen geven. Daar de thermogenische fabrieken haar deuren niet tijdig geopend hadden, Amster dam met Alkmaar niets te maken wilde heb ben en Midwoud te klein was, bleef de ge meente niets anders over dan zich bij den destructor van Barsingerhorn an te sluiten en wethouder Bonsema weerde alle verdere critiek daarop af met de mededeeling, dat de overeenkomst maar voor één jaar gesloten is en dat de Raad daarna desgewenscht een andere beschikking zal kunnen nemen. De heer Keesom die werkelijk wel eens wat meer beslagen op het ijs mag komen drong aan op het in dienst stellen van een autobusverbinding WieringenAlkmaar ook ten behoeve van onze kaasmarkt en hij bleek niet te weten, dat de neutrale mid- denstandsvereeniging daarvoor het finan- cieele overschot van de G. A. M. I. ,T. had willen gebruiken maar dat het juist de Hanze geweest is, die daartegen geprotesteerd heeft. Voor de scholen zal zooveel mogelijk ge- ruischlooze bestrating worden aangebracht wat ons betreft behoeft men dit niet tot het schoolgebied te beperken en eenige andere wegen, o.a. een deel van den Wester- weg, waar de toestand al heel slecht is, zul len zoo spoedig mogelijk in beteren staat gebracht worden. Ondanks het aandringen van mevr. Helle man, die blijkbaar met wethouder Van Slin gerland beter kan opschieten dan met zijn ambtgenoot Klaver, heeft het college niet kunnen besluiten gemeentepersoneel voortaan niet meer uitsluitend via de Arbeidsbeurs te betrekken, maar daarvoor ook een oproep in de bladen te doen. Wij zouden zeker het laatste prefereeren omdat daardoor niet al leen de aandacht op eventueele vacatures wordt gevestigd, maar ook gelegenheid voor sollicitatie bestaat voor gegadigden, die niet bij de Arbeidsbeurs zijn ingeschreven. Dankbaar werd nota genomen van de toe zegging, dat de gemeente aandeelen zal nemen in de N.V. die ten behoeve der werk verschaffing arbeid buiten onze gemeente zal laten verrichten, zoodat ook werkiooze Alkmaarders op het Prov. Landgoed te Cas- tricum aan het werk gesteld kunnen worden Verscheidene raadsleden waren er niet over te spreken, dat de Piepkuikenmarkt en de Kippenmarkt van elkanaer gescheiden zijn en wij hebben met verwondering gehoord, dat piepkuikens en kippen niets met elkaar te maken hebben al kon dan ook niet ontkend worden, dat er tusschen deze dieren wel eenige.verwantschap bestaat. Wij consta- teeren dankbaar dat men het terrein van het oude Stadsziekenhuis niet wil bebouwen om dat de gemeente behoefte heeft aan pleinen en het kostbare Sporpark, dat reeds aan te groote vernieling bloot gestaan heeït, voor taan niet altijd beschikbaar kan blijven om er olifanten of zware circuswagens over te transportee'ren. Het blijft te betreuren, dat het ziekenhuis terrein van betrekkelijk geringe afmeting is en dat het door den tusschenloopenden verkeers weg niet met het terrein van de Paarden markt tot één geheel vereenigd kan worden. Bij Publieke Werken schijnt men te hebben uitgerekend, dar men voor het geld, dat het ziekenhuisterrein als bouwgrond kan op brengen het blok woningen kan koopen en sloopen, dat gelegen is tusschen de Dubbele Buurt en het Kerkplein. Aan architectonisch schoon zou hier inderdaad niet veel verloren gaan en men verkrijgt dan voor de Groote Kerk en het gebouw der N.-Holl. bank een mooi plein, dat deze bouwwerken veel beter tot hun recht zal doen komen. Het college heeft medegedeeld, dat er voor- loopig nog geen behoefte bestaat aan be noeming van een tweeden ambtenaar van den Burgerlijken Stand, aangezien de heer Hof meester. die daarvoor thans is aangewezen, uitstekend blijkt te voldoen. Hij werkt nog maar op proef, maar uit het feit, dat er van de door hem gesloten huwe lijken nog niet één dooi echtscheiding onthem den verklaard is, blijkt duidelijk, dat hij in staai is den keten zoo solide om bruid en bruidegom te smeden, dat meerdere ambte lijke hulp niet noodzakelijk wordt ge oordeeld. Met uitzondering van de oppositie zijn vrijwel alle raadsleden het er over eens, dat het tijd wordt het Burgerlijk Armbestuur om te zetten in een Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De naam klinkt inderdaad een beetje vriendelijker maar de heer Vogelaar en anderen betwijfelen of het wel bij die een voudige naamsverandering zal blijven. Het B. A., zoo heeft men hem gezegd, dateert reeds van 1855 en is dus met zijn begrippen over armenzorg hopeloos uit den tijd, maar de heer Vogelaar heeft bedacht, dat de tegen woordige leden toch niet vanaf 1855 zitting gehad hebben en dat er dus in verloop van jaren met nieuwe leden ook wel moderner in zicht zal zijn gekomen. Hij vreest dat de be noeming van een aantal raadsleden in de nieuwe organisatie dit tot een soort college van Georganiseerd Overleg zal maken, aan welks beslissingen de Raad heel weinig zal kunnen veranderen en heeft er tevens op ge wezen, dat de vertegenwoordigers van vak organisaties daarin wel op hun plaats zijn wanneer het de werkloozenvoorziening maar niet wanneer het de armenzorg betreft, daar dit iets is, dat uitsluitend aan de gemeente is opgedragen. What 's in a name?, hebben de voorstanders hem toegeroepen en het ziet er inderdaad op het oogenblik nog naar uit, dat men hoofd zakelijk van plan is alleen den naam dezer instelling een vriendelijker klank te geven. Wij gelooven evenwel met den heer Vogelaar, dat er te gelegenertijd nog wel eenige aap jes uit diverse mouwen zullen komen en hopen weldra over meer gegevens te beschik ken om hierover een oordeel te kunnen vellen. We hebben de raadszaal wel eens met een schouwburgzaal vergeleken en wellicht heeft dit het college er toegebracht de mooie „Schouw" waarop de Alkmaarsche „burg" prükt uit de „zaal" te laten verwijderen. Ér bestonden geheimzinnige plannen om den achterwand van onze raadszaal op an dere wijze te versieren, maar die plannen ble ken natuurlijk van het oude college afkom stig en omdat zoowel de heer Ringers als de heer Thomsen afwezig was, werd met alge meene stemmen geconcludeerd, dat men de 1250, die voor het afbreken van den schouw waren uitgetrokken, nuttiger voor werkverschaffing of armenzorg zal kunnen besteden. Nadat jarenlang het beruchte zwaard van Damocles boven ons Stedelijk Muziekkorps had gehangen, heeft de heer Van Drunen plotseling het koord doorgeknipt en is dit zwaard midden in het ensemble terecht geko men waarbij het tegelijkertijd de Stedelijke Muziekschool vernield heeft. Er is reeds meermalen over geklaagd, dat de belasting op de Publieke vermakelijkheden bijzonder hoog is waardoor het Sportpark wel eens meer opgebracht heeft dan het ge kost heeft en mej. Carels heeft er thans met succes op aangedrongen, dat de ge meente voortaan althans de volksvoorstellin gen meer uit een cultureel en minder uit een belastingoogpunt zal beschouwen. Er werd en niet ten onrechte over geklaagd, dat tegenover deze heffingen heel weinig ge meentelijke steun voor Kunsten en Weten schappen verstrekt wordt en de muziekgezel schappen hier ter stede hebben jarenlang tevergeefs getracht eenige subsidie te verkrij gen. Dat heeft ongetwijfeld tot den val van het wel gesubsidieerde Stedelijk korps mede gewerkt en de heer Van Drunen stelde plot seling voor het ensemble maar op te heffen en het vrijkomende geld ten bate van Kun sten en Wetenschappen in het algemeen en ten behoeve van andere korpsen te besteden, die dan de verplichting tot het geven van concerten in den Muziektuin zouden moeten overnemen. Wij hebben vroeger al eens geconstateerd, dat het Stedelijk Muziekkorps hier niet popu lair is. De leden dragen geen uniform, het korps geeft ongetwijfeld goede muziek maar te veel van het klassieke en te weinig van wat het publiek over het algemeen ook graag eens wil hooren. Er is meermalen over ge klaagd, dat het korps voor diverse gelegen heden moeilijk te krijgen en te duur is en nu alle muziek- en zangverenigingen een ma- laiseiijd doormaken, waarMn de radio wel niet heelemaal onschuldig zal zijn, is het te begrijpen, dat het Stedelijk korps datee rend uit den tijd toen men hier nog. over niets anders kon beschikken wat de publie ke waardeering betreft, in steeds slechter con ditie is gekomen. Vast staat zeker, dat het korps heel wat presteerde, het was een oud korps, door de traditie tegen vijandelijke aan vallen beschermd en wij kunnen slechts ho pen, dat het niet voor onze gemeente verloren zal gaan maar dat de leden ook zonder be langrijken financieelen steun van gemeente wege het ensemble intact zullen houden. Zoo eindigen wij onze begrootingsbeschou- wingen met muziek en het spijt ons alleen voor het Stedelijk korps, dat het ditmhal geen vreugdeklanken maar een treurinarsch zal moeten wezen. De stands van de beroemde FIAT en NASH AUTOMOBIELEN op de, tentoon stelling te Amsterdam zijn weder zeer belangwekkend. Op technisch gebieo vindt U op deze stands iets zeer interessants. De alleen-vertegenwoordigers voor ALKMAAR en OMSTREKEN Reparaties worden aan onze eigen werkplaatsen door bekwame vaklieden het voordeeligst uitgevoerd. Garageruimte voor 60 automobielen. DE RONDE TAFELCONFERENTIE IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. MacDonald opent de onderhandelingen. Gisteren is in het Engelsche Lagerhuis het debat begonnen over de Ronde Tafelconfe rentie. MacDonald, de Engelsche premier, opende de debatten met een uitvoerige ver klaring. waarin hij o m. er den nadruk op legde, dat de huidige stand van het Indische probleem het resultaat was van een evolutie. In het bijzonder bracht de premier Winster. Churchill in herinnering, dat ondanks diens critische houding ten opzichte van de huidi ge politiek, deze een gevolg was van verkla ringen en gebeurtenissen, welke plaats ge- vonden hadden onder andere regeeringen, waar Churchill deel van had uitgemaakt. MacDonald bracht hulde aan de Indische gedelegeerden, die ter conferentie ware geko men met groot gevaar voor hun reputaties. De bedoeling der conferentie is geweest om van te voren tot overeenstemming te ko men over de principes, die toegepast moesten worden op een Indische regeering en het ont werpen van een basis voor een constitutie welke daarna zou worden ontworpen. Alles is nog voorloopig en de stabiliteit en het succes van het reeds gedane werk, hangt er van af hoe de structuur als geheel zal worden opgebouwd. Spr. is er van over tuigd, dat men een dergelijke structuur zou kunnen vinden. Het eerste stadium was ech ter de Indische problemen uit een sfeer van wantrouwen te halen, ten einde de Indiërs er toe te krijgen den goeden wil te aanvaar den en hen er toe te brengen in haar geheele naakte zwakheid de politiek van het z.g. lij delijk verzet te zien, dat niets anders was dan een soort moreel kleed voor wetteloos heid. Op dit oogenblik, aldus MacDonald, zijn de Indische vertegenwoordigers op weg naar huis als gezworen voorvechters van het ge dane werk, overtuigd van onze oprechtheid, bepleiters van een staken van een strijd en vastbesloten hun best te doen om een regiem in te wijden van goeden wil en samenwer king tot het vinden van oplossingen voor de verschillende problemen die zich in het St. James Palace voordeden. Het zou een groote ramp zijn, aldus Mac Donald, wanneer de samenwerking welke geschied was langs onafhankelijke en niet politieke richtlijnen gedurende de conferentie in een verder stadium der onderhandelingen zou worden verbroken. Spr. vroeg het Lagerhuis er in toe te stem men, dat de regeering voortgaat met het be gonnen werk, zeggende: „wanneer gij Indiê aan U wilt binden met banden van vertrou wen en het gelukkig maken binnen uw Rijk en Gemeenebest, wanneer gij Indië U wilt hooren prijzen, in dankbaarheid en trotsch bij U wilt zien blijven, aanvaardt dan het werk, dat door de conferentie gedaan is en geeft de regeering opdracht daarmede voort te gaan tot een volledige oplossing". Na deze rede van MacDonald was sir Samuel Hoare, een der conservatieve gedele geerden ter conferentie, aan de beurt. Hij legde den nadruk op vele vitale kwesties, welke nog moeten worden geregeld en om schrijft nogmaals de conservatieve houding. Terwijl men, aldus spr., de groote verande ringen, welke in het Oosten hebben plaats gehad, inziet, zijn er zekere plechtige ver plichtingen, die men moet nakomen. De Indische verdediging berust nog bij het Engelsche departement van Buitenlandsche zalen en de Internationale verplichtingen moeten worden gecontroleerd door de Kroon en in het belang niet minder van Indië dan van Engeland, moet de binnenlandsche orde en de financieele stabiliteit op effectieve wij ze veilig gesteld worden. De bescherming der minderheden is ook een plechtige plicht. Er mag geen unfair economisch of commercieel onderscheid ge maakt worden tusschen Britsche kooplieden. 1 ot wat voor constitutie men ook moge komen, deze moet een hechte basis hebben, vi anneer aan die eewettirrde eischen voldaan

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1