lllHlIStil tllllllllt. «fld«rd drie en dertigste jaargang. hüliLLETOiN. Kapitein Waqevier'5 Jacht naar 1 Rusland. Rechtszaken .(Wordt vervolgd), i ÏU. 22 1931 Uiiisfia? 'it Januari Radioprogramma Woensdag 28 Januari. Hilversum, 1875 At. (Uitsluitend V.A.R.A.) 8— Gramofoonplaten. 9.15 Orgelspel door Joh. Jong. 10— Morgenwijding. (V.P.R.O.) 10.15 Gramofoonpl. 10 30 P. J. Kers: „On ze keuken''. 11.Gramofoonplaten. 11.05 Radio-Volks-Universiteii. Dr. A. K. W. Arnt- zenius. 11.35 Gramofoonplaten. 12— Po- litiebr. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Concert door het V.A.R.A -septet o 1. v. Is. Eyl. 2.15 Gramofoonplaten. 2.25 Vrouwenuurtje. 3 15 Gramofoonplaten. 3.20 S. de la Bella: „Vak beweging en de Coöperatie". 3.35 Gramo foonplaten. 3 40 Maak het zelf door C. Schaake—Verkozen 4 30 Concert. Jac. v. d. Woude, viool en Joh. Jong, piano. 5.— Kin deruurtje. 6.Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 Mandalinecursus Joh. B. Kok. 7. Pi of Dr J. Jordan: „Hoe neemt het dier de werkelijkheid waar?" 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonplaten. 7.45 Uitzending voor de Nederl. Ver. van Fabrieksarbeiders. M. m. v. W. van Cappellen, voordracht. V. v. d. Berg, toespraak. J. v. d. Meulen, bariton en Johan Jong, orgel en piano. 9.Uitz. uit Zaan dam. Het V.A.R.A.-Orkest ondet leiding van Hugo de Groot en Gem Arbeiders Zangver „Excelsior" te Zaandam. 10.30 Vaz Dias. 10.40 Gramofoonplaten. Huizen, 298 At. (Uitsluitend N.C.R.V.) 88 15 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramo foonplaten. 10.30—11.— Ziekendienst. 11.— 12.— Concert. M F. Jurjaanz, harmonium. Mej. de Jager, sopraan. Mevr. Mijnhout, alt. 12.12.30 Gramofoonpl. 12.30—2 Concert. Mevr. RavenzwaayMöllenkamp, zang. H Hermann, viool. H. v d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. 2.—2.30 Gramofoonplaten. 2.303. Lezen van Chr. Lectuur. Mej. M. Wentink. 3 —4.30 Concert. Mevr Fr. Linnekamp— Roeske, viool. Mej. Eti Donath, viool. Mej. Ali Baartscheer, piano. 4.304.45 Gramo foonplaten. 5.-6.— Kinder uurtje. 6.-6.45 H Pilon: „Het exterieur van de melkkoe in verband met de innerlijke eigenschappen" 6 457.15 E. H. Timmerman: „Toewijding en ontspanning 7.158.Gramofoonpl. 8.8.50 Concert. Arnhemsche Orkestver. o. 1. v. M. Spanjaard. Georg. Steiner (Wee nen) viool. 8.50—9 20 Ds. L. D Poot: „Hol land op Zee". 9.2010.15 Vervolg concert. 10.15 Vaz Dias. 10.2511.30 Gramofoonpl Daventry, 1554.4 At. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lzing. 12.20 Gramofoonplaten. 120 Orkestconcert. 2.20 Concert. S. Scanes, so praan. T. Dance, bariton. 2.45 Uitz. voor scholen. 3.50 Orkestconcert. F. Laffitte, piano. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.Recital door R. Murchie. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.20 Conert. Orkest. Strawins- ky, piano. 9.20 Berichten 9.35 Vervolg con- ceit. 10.30 Lezing. 10.45 Berichten. 10 50 Conert. Sextet. 11.251220 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 At. 8.05 Gra mofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramo foonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Concert Orkest, piano en solisten. Langenberg, 473 Al. 6.20 Gramofoonpl 9.3511.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramo foonplaten. 12.251.50 Orkestconcert 4.20 5.20 Orkestconcert. 7.05 Orkestconcert Intermezzo: Koorzang. Daarna berichten en tot 11.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 Al. 2 504.50 Orkest concert en voordracht. 7 50—8 50 Orkestcon eert. 8.509.15 Romancen. 9.5510.20 Viool-soli. 10 2011.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 At. 5.20 Dansmuziek 6. Concert 6 50 Trio-concert. 8.35 Concert Or kest en solisten. Zeesen, 1635 Al. 5.4011.20 Voordrach ten en lessen 11.2012.15 Gramofoonpl 12.151.20 Berichten. 1.20—2 05 Gramo foonplaten. 2.053.50 Lessen en lezingen 3 50—4 50 Concert. 4.50—7.45 Voordrach ten en lessen. 7 45 Cabaret „Tribüne". Regie Hans Peter Schmiedel. 9.30 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 23, 24, 25, 26 en 27 Januari 1931: Por- te- Toen ik dus des morgens bij hem kwam, om afscheid van hem te nemen, vond ik hem reeds voor zijn strooleger opgestaan en hij bood mij een glas brandewijn aan. Ik sloeg het morgen slokje niet af, intusschen zag ik, dat hij een klein kistje of doosje open maakte, waarin een klein boekje of almanac lag. Hieruit nam hij, zonder dat ik dit bemerkte, eeq papier van vijf roebels. Ik had volstrekt geen gedachten dat het voor mij bestemd was, maar hoe was ik aangedaan, toen hij bij mij kwam, en mij met hartelijkheid ae hand drukkende, zeide, mijn waarde lotgenoot en broeder, gisteren heb ik uit uw verhaal vernomen, dat gij gebrek lijdt en niet regelmatig betaald wordt. Wij ontvan gen ons geld op den dag. Morgen is het weer betaaltijd. Deze 5 roebels heb ik niet noodig, neem die van mij aan. Bij dit zeggen was hij zeer aangedaan en ook mijne oogen waren vochtig. Echter bedankte ik hem voor dit vriendschappelijk en broederlijk aanbod, hem te kennen gevende, dat ik door den bijstand van eenigen mijner lotgenooten, die nog iets hadden, niet geheel hulpeloos was, en hem dus niet van zijn laatste eigendom wilde berooven, het welk hem mogelijk naderhand nog wel te pas zonde komen. Met een geroerd harte zei- de ik dezen edelen vreemdeling vaarwel, die eijue reis naar Toloeks voort zette. Van daar heb ik nog eens eeuen brief vaq hem geijld, temonnaie met inhoud, kinderhandschoen, ceintuur, mutsje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 23, 24, 25, 26 en 27 Januari 1931: Damestasch met in houd, J. Ros, Drebbelstraat 20; vloermat, F. v. d. Goes, Van der Woudestraat 24; kinder zakdoek, W. Mooij, Augustijnsteeg 1porte monnaie met inhoud, Koster van de Laüren- tiuskerk; portemonnaie met inhoud, J Arsz- bach, 2de Landdwarsstraat 20; rijwielbelas- tingmerk in étui, W. Buren, Druivenlaan 36; nagelgarnituur, C. Molenaar, Boom- kampstraat 10; kindertaschje met inhoud, A. Oudes, Stationsstraat 11; rijwielbelasting- merk in étui, G. Rus, Liefdelaan 4; R. K. Kerkboek, G. J. Tammer, Zeglis 130; da mestasch met inhoud, O. Eidt, Clarissen- buurt 59; portemonnaie met inhoud, W. Ligthart, Westerweg 6; rijwielbelastingmerk, C. Jonker, Trompstraat 10. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Strafzitting op Vrijdag 23 Januari. Op 9 januari stond terecht de 27-jarige heer L. W. de Waard uit IJmuiden-Oost, zulks naar aanleiding van een door hem ge pleegde aanrijding met een rijwiel gevoerd aan de hand van een verliefd jongeling uit Heemstede, die wandelde met zijn teergelief de in de nachtelijke donkerheid op den Rijks straatweg tusschen Castricum en Noord- dorp. Dit rijwiel werd door den op een mo tor voorbijsnorrenden heer de W. gegrepen en ernstig beschadigd, doch persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Gedurende de behandeling van deze zaak bleek het nood zakelijk aannouding te gelasten, teneinde nog eenige «etuigen. uit Nooradorp, Heems kerk en IJmuiden te hooren en had nu de voortzetting piaats. Er kwam echter ook nu nog niet vee! schot in dit proces, daar slechts 2 nieuwe getuigen, de -abrieksarbeider Bruins uit Heemskerk en de groentehandelaar Veld meyer, destijds de duorijder op de motor van den timmerman, uit Ijmui Jen Oost, waren verschenen, i et werd alsnu wenschelijk ge acht de zaak opnieuw voor onbepaalden tijd aan te houden, teneinde alsnog eenige andere getuigen te hoeren. VOORTGEZE1TE ZAAK INZAKE EEN AANRIJDING. Heden was het dag waarop het gerucht makende proces tegen den Huiswaarder land bouwer den heer C. Sn. die met zijn ver weerd fordje op 8 October te A.kmaar op den gevaarlijken hoek VerdronkenoordLimrner- hoek den heer Sterk, gasfittei in dienst der gemeente, tamelijk hevig had aangereden, toen deze op zijn rijwiel het Verdronkenoord Zuidzijde kwam afrijden, werd voortgezet Vóór den aanvang was het kantongerecht, rechter, ambtenaar en zoo we veimeenen, ook de griffier, in de wagen van den zelf-chauffee- renden geachten verdediger mr. de Groot, naar de plaats des misdrijfs getuft, teneinde aldaar een onderzoek in loco in te stellen. Na zulk een voorbereiding was dus de animo bij zonder groot en de ambtenaar bracht met zichtbare voldoening 2 nieuwe getuigen in het vuur, de heer Mulder, gemeentewerkman en diens echtgenoote, welk echtpaar zich op de Turfmarktbrug had bevonden, toen het accident plaats greep en alles goed had waar genomen. De heer Mulder die zelf voerman is en bekend met den rijweg, verklaarde perti nent dat de heer Sn. beslist links van den weg had gereden en geen signaal had doen hooren. De juffrouw, eerst wat zenuwachtig en ver ward, herstelde zich weldra en legde toen een verklaring in het nadeel van den heer Sn., tot groote voldoening van den ambtenaar, ter wijl de aanvankelijk triompheerende lach op het aangelae.i des geachten verdedigers verstarde. Na het verhoor van deze voor het open baar ministerie zoo waardevolle getuigen achtte deze functionaris het spel dan ook vol komen gewonnen en werd gevorderd tegen den heer Sn. 10 boete of 10 dagen terzake het verzuimde signaal van 15 boete of 15 d-gen wegens het rijden buiten noodzaak op de linker weghelft, alsmede toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van 3525 Vooraf complimenteerde mr. Tack den ge achten verdediger met betrekking tot zijn voortreffelijke en correcte autobesturing Natuurlijk maakte mr. de Groot er zich in zijn pleidooi niet met een Janije van Leiden dien ik ook beantwoord heb, doch sedert heb ik niets meer van hem vernomen. Dat het hem eeuwig moge welgaan, is mijn hartelijken wensch. Waarlijk het is geen van de geringste voordeelen der vrije Metselarij, in een vreemd land, duizend mijlen van zijn vaderland verwij derd, in eenen vreemdeling, dien men nooit ge zien heeft, eenen vriend te ontmoeten, die om ons uit den nood te helpen, zijnen laatsten penning,edelmoedig opoffert. Terwijl ik hier met mijnen ledigen tijd geen raad wist, was ik er altijd op uit, als er iets bij zonders te zien was. Onder anderen woonde ik meermalen een trouwplechtigheid bij, vol gens de gebruiken der Russische Kerk, waar van ik hier een beschrijving zal geven. De va ders en moeders van beide zijden, zoo die nog in 't leven zijn, of anders de naaste bloedver wanten, geleiden den bruidegom en de bruid naar de kerk, alwaar de trouwplechtigheid zal verrigt worden. Deze is, schoon op den hel deren dag, door een menigte waschkaarsen verlicht. De priester leest de mis, terwijl de bruidegom en bruid voor een altaar geplaatst zijn en bidden. Nadat de mis geëindigt is, na- de: de priester het jonge paar, en zet hun ieder eene kroon van koper of blik op het hoofd. Het haar der bruid hangt haar in lange vlechten los op den rug. Vervolgens neemt hij haar beiden de ringen van de vingers en ver wisseld de zelve. Daarna gaan allen driemaal al biddende om het altaar. Eindelijk geeft de priester hun den zegening en het huwelijk is voltrokken. Ogenblikkelijk verschijnt nu de moeder (of naaste vrouwelijke bloedverwante), vlecht het haar der jonggetrouwde bij elkander en windt er eenen fraaien zijden doek om, zoo dat het zelve geheel bedekt is, want eene Rus sische vrouw mag haar haar niet bloot dragen. Op zekeren dag, in het laatst van November, op de straat zijnde, werd ik door eenen edel- ajan aangesproken, die mij op eqqe minzame af Dat ligt absoluut n;et in zijn strijdlustigen juristenaard. Als man van de wereld echter dankte hij vooraf den ambtenaar voor zijn loftuiging, om uaarop alles af te breken waar op deze vertegenwoordiger van het O. M. zijn betoog had gebouwd. Er was letterlijk nHs wat deugde, de manier van rijden van den aar.geredene, die rechts den voorrang had moeten geven en dus overeenkomstig de hoogste rechterlijke uitspraken geen enkel -echt kon doen gelden niet. de getuigenverklaringen niet, de situatie- teekening niet en evenmin de vordering tot schadevergoeding niet, aangezien het hier betrof een rijwiel van de gemeente Op grond van alle bezwaren, door verdediger aange voerd, concludeerde deze met vertrouwen vrijspraak. Daarop deaen de heeren in hun debat alles nog eens dunnetjes over en be paalde de dankbare en hoogst .c-ldane heer kantonrechter de uitspraak op Vrijdag 6 Februari e i. WAT IN EEN GOED VAT ZIT, VLPZUURT NIET. In den loop van een afgeloopen zomer stond terecht de heer J J. B., bollenkweeker te Uitgeest, welken heer werd ten laste ge legd dat hij op Zondag 21 April 1930 ter ge legenheid van de motorraces te Alkmaar toen het na afloop op den Kennemerstraatweg enorm druk was, met zijn auto uit den Kuil- laan onder Heiloo komende, roekeloos en on voorzichtig was. aangereden tegen een dito rijtuig, bestuurd door een ingezetene uit Den Helder. De schok was zoo hevig dat een in dit rijtuig gezeten jongetje met het hoofd door de voorruit vloog en in Heiloo medisch moest worden behandeld. De neer B. ontkende destijds alle schuld en droeg die over op den Helderschen automo bilist. die met te groote snelheid had ge reden en hem voorrang had moeten geven Deze zaak werd alstoen aangehouden, ten einde nog eenige nieuwe getuigen, een paar dames uit Alkmaai te hooren. Dit verhoor had thans plaats en meende de heer ambte naar voldoende gegevens te hebben ver zameld om tegen den steeds ontkennenden heer B. 25 boete of 25 dagen te kunnen re- quireeren benevens toewijzing der civiele vordering, ten bedrage van 50. Vrijdag 6 Febr. t..s schriftelijk vonnis. AANRIJDING MEI EEN VERHUISDAGEN. De heer P. N. Leering, 'n makelaar uit de gemeente Oudorp, had op 26 Oct. met zij.i luxe wagen, waarin mede eenige dochter tjes met hun vriendinnetjes waren gezeten, het weinig benijdenswaardige voorrecht, op den Schermerweg nabij den Omval, een enormen verhuiswagen, Vrijdag door een der getuigen weinig waardeerend een „onhebbe lijk groot kreng" genoemd, te ontmoeten. In deze verhuiswagen, op weg naar Purmerend, bevonden zich een paar kostbare renpaarden, die niet genoeg vertroeteld konden worden, terwijl bovendien op sleeptouw was genomen een automobiel met een defect, welke wagen niet meer op eigen kracht kon voortgaan. De heer Leering reed zoo veel mogelijk rechts en nagenoeg tegen den hoogen berm aan, wat echter niet scheen te kunnen verhinderen, dat een aanrijding plaats greep, het glaswerk in zijn rijtuig werd verbrijzeld en een der in zittende meisjes door de scherven werd ge wond. De verhuiswagen reed „ijskoud" door, doch de heer Leering, lid der vrijw. verkeers politie liet zich niet lompen en wist te voet, met een snelheid die Nurma tot eer zou heb ben verstrekt, de auto te achterhalen. Toen de bespreking over de schuld en de schade niet naar zijn genoegen verliep, ontbood de heer Leering de politie uit Alkmaar en werd door een inspecteur tegen den chauffeur, de 29- jarige heer J. N. K. uit Purmeiend proces verbaal opgemaakt. Deze, heden terecht staande, beweerde dat niet hij, doch de heer Leering de schuld droeg. De ambtenaar echter wist hij daarvan niet te overtuigen en werd tegen hem gevorderd 15 boete of 15 dagen. De materieele schade van 74 zal de heer Leering langs anderen weg trachten ver goed te krijgen. As. week voortzetting op verzoek van verdachte. EEN VERZET, DAT NOG FLINK ZIJN GELD OPBRACHT. De heer Cornelis V., ondernemer van een fijqe wasch- en strijkinrichting te Alkmaar was voor 14 dagen veroordeeld tot 20 boe te of 20 dagen, zulks als gevolg van een aanrijding die op 14 October te Alkmaar had plaats gegrepen bij den hoek Markt- en Achterstraat, waarbij het rijwiel van zekeren wijze, in de Fransche taal, aansprak en mij vroeg of ik ook tot de krijgsgevangenen be hoorde en wat ik was. Ik beantwoorde deze vraag met ja, er bijvoegende dat ik officier was. Daar hij nu behagen in mij scheen te vinden, en de plaats niet geschikt was om ons gesprek voort te zetten (want er lag veel sneeuw en het was zeer koud) verzocht hij om mede te gaan naar het huis van eener zijner vrienden. Ik nam het aan, en werd aldaar zeer vriendelijk ontvangen. Daar men juist aan het theedrinken was, bood men mij ook een kopje aan. Ik wei gerde het niet, te meer daar er een petit beure bij gepresenteerd werd, het welk in Rusland de gewoonte is, eq daar >4 iq lan^eq tijd geen rum heer Hubert werd vernield. De heer V. hield zich namelijk welwillend bezig een buurman, den handelsreiziger Maurits Sm. in te wij den in de geheimen der chauffeurskunst. Op gemelden hoek dreigde een botsing, de heer V. bulderde stop, doch toen de heer Sm. dit bevel wilde opvolgen, gleed zijn voet van het rempedaal. De heer V. trachtte toen de si tuatie te redden, doch toen zat de voet van den leerling onder het pedaal en liep in de alteratie de wagen tegen een sigarenwinkel op het hoekje aan. Door den schok dacht een bezoeker in den winkel aan een aardbeving en die aardbeving bracht den heer V. weder- keerig zoodanig uit zijn evenwicht dat hij tegen het bij verstek, dus bij afwezigheid, uitgesproken vonnis in verzet kwam. Dit is het eenige verzet tegen de justitie dat geoor loofd is en zelfs financieel voordeel kan bren gen, aangezien de kantonrechter door de ver nieuwde behandeling meer gunstig werd ge stemd en de opgelegde boete, 20, redu ceerde tot 12 boete of 12 dagen. Zoo kan zelfs een aardbeviqg nog reden tot voldoening geven. EEN ONTBREKENDE REFLECTOR. De heeren Pieter P en Gerrit K., tuin bouwbeoefenaars uit Limmen hadden het In den avond van 11 October gewaagd met een ongereflecteerde handwagen naar de Alk- maarsche veiling te trekken, een avondelijk avontuur dat hen noodlottig werd, aange zien beiden volgens de regelen der kunst werden vereerd met een bonnetje dat hen recht gaf heden voor den kantonrechter te mogen verschijnen ter zake overtreding der motor- en rijwielwet. Natuurlijk een voor recht dat niet kosteloos kon worden ver leend en elk der introducees kwam te staan op 1 boete of 1 dag. GEZINSARMOEDE EN LEERPLICHT WET. De 60-jarige heer Pieter G., 'n verweerde landarbeider uit St. Pancras (gemeente Koe dijk), wiens linkerwang flink was uitgezet vermoedelijk niet als gevolg van een kiesge- zwel, doch meer door een hartige pruim Dobbelman's B. Z. K. heeft ondanks zijn meergevorde leeftijd nog de zorgen te dragen van een talrijk gezin met nog jeugdige sprui ten en had alzoo in den afgeloopen zomer zijn leerplichtig zoontje Hubertus eenigtr. tijd het lager "onderwijs op de r.-k school onthouden, teneinde hem het meer winstge vende bedrijf van bloembollen pellen te doen uitoefenen. Vader kwam dientengevolge in conflict met het kantongerecht en stond nu terecht als verdachte Gevorderd werd 4 boete of 4 dagen, doch de kantonrechter streek He hand over zijn mild hart en zona den armen drommel zonder straf verblijd huiswaarts. EEN KOSTBAAR VERZUIM. Een 24-jarige tuinbouwarbeider, de heer Cornelis Pieter K. te Limmen had in den avond van II Januari op zijn rijwiel den Kerkweg bereden, wat op zich zelf geen straf baar feit is, doch hem toch onaangenaam werd, daar hij, hoewel de officieele duisternis reeds was ingetreden, niet was voorzien van een helder naar voren licht uitschijnende lan taarn zooals de wet het met pijnlijke zorg omschrijft. Dit gemis bleek niet in het voordeel van zijn portemonnaie en werd hij heden tot f 4 boete of 4 dagen veroordeeld VOOR PASSAGIERSDIENST ONGESCHIKT VERKLAARD. De 18-jarige jongeheer J. T. G. S. te Alk maar had op 18 Januari welwillend op zich genomen het vervoer van een 19-jarigen vriend op het achter-spatbord van zijn rijwiel, welke wijze van rijden, als geen behoorlijke duo zitting aanwezig is. in het, althans wat de veiligheid van het verkeer aanbelangt, streng concientieus Alkmaar bij politieverordening is verboden. In de Zocherstraat werd het strafbare feit geconstateerd en heden op den Geestersingel den jeugdigen delinquent ver oordeeld tot 100 cents boete of 1 dag hechte nis. De veroordeelde verlangde geen credieten tikte zooals de vox. popule zegt, direct af. ER IS GEEN SLAK, WAAROP GEEN ZOUT K \N WORDEN GELEGD. De tegenwoordige directeur der Nassau- garage, de 33-jarige heer J. D. de W'. te Alkmaar had in de werkplaats een arbeids kaart hangen, niet door hem, maar door zijn voorganger geteekend. Natuurlijk bleef deze vongulariteit, die ernstige gevolgen voor het heil van den staat kon naslepen, niet onop gemerkt en de heer J. D. d. Wdie zich in middels had gehaast, de fout te herstellen, veroordeeld tot l .oO boete subs. 1 dag hechtenis. gedronken had, smaakte mij het heerlijk. On- dertusschen werden mij allerlei vragen gedaan, welke ik alle naar waarheid beantwoordde. Ons gesprek werd vervolgens in de hoogduit- sche taal gehouden, welke in Rusland onder beschaafde standen vrij algemeen is, en wier kennis aldaar als een gedeelte van eene goede opvoeding wordt gehouden. Dit heeft zeker lijk zijnen oorsprong de bijzondere voorliefde welke Czaar Peter de derde voor deze taal had, en die hij wilde, dat aan zijn hof zoude gesproken worden. Mijn edelman, zoo het scheen, meer en meer met mij ingenomen, zeide mij eindelijk dat zijn dorp en woning aan de andere zijde van het bosch lag, 18 wersten van hier, en vroeg mij of ik wel lust had, om bij hem te komen wonen, zoo ja, dat hij dan dade lijk naar den stadhouder zoude gaan om daar toe verlof te verzoeken. Zonder mij lang te be denken nam ik dit vriendelijk aanbod aan, want ik kon wel denken, dat ik het er juist niet slimmer zoude hebben, dan in mijne hut. Hij begaf zich dan naar zijnevriend den Gorndschik, welke zijn verzoek toestond, on der voorwaarde nogthans, dat hij zich schrifte lijk moest verbinden om voor mijne persoon intestaan, hetgeen hij gereedelijk deed, schoon deze maatregel van voorzichtigheid eigenlijk vrij overtollig was, want hoe zoude ik 1400 uren van Amsterdam verwijderd, en zonder eenen duit in de zak, het in mijn hoofd gekre gen hebben om te gaan deserteeren, om nu niet te spreken hoe schandelijk het zoude ge weest zijn, misbruik te maken van het vertrou wen van een braaf man, die mij zoo gul in zijn huis opnam, en hem daardoor aan te groote onaangenaamheden bloot te stellen. En zoo ik al had willen desserteren, zoude ik het even goed van MinselinSki als vandaar hebben kun nen 4peo. tyijn yrieod kwam niet eeu yerge- SIGARETTEN VERKOCHT AAN EEN JONGETJE. Een te Egmond aan Zee gevestigden win kelier, de heer Karei J. H. had 17 Januari op 'n moment dat het nogal druk was in den winkel, in het vuur van zijn bedieningsijver zonder na te denken, 'n doosje sigaretten ver docht aan een jongen man, die den leeftijd van 15 jaar nog niet haa bereikt, wat bij de Egmond aan Zeesche politieverordening was strafbaar gesteld en dan ook niet aan het scherpe oog van den gemeente of rijksveld wachter ontging. De zorgelooze winkelier stond heden terecht, erkende hetgeen hem was telaste gelegd en werd. onder inacht neming van verzachtende omstandigheden, onze kantonrehter is in dergelijke gevallen steeds zeer humaan, veroordeeld tot 2 boete of"2 dagen retraite. Mondelinge uitspraak 23 Jan. 1931. P. S te Purmerend, overtreding Binnen- aanvaringsreglement, 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. B., J. T. te Alkmaar, dronkenschap, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. T. B. te Zwolle, J. B. te Zuid-Scharwoude, P. D. te Amsterdam, overtreding kanaalre glement, de le 3 boete of 3 dagen hechte nis, de 2e 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. G. te St. Pancras, overtreding Leer plichtwet, geen straf toegepast. J. D. de W. te Alkmaar, overtreding Ar beidswet, 1.50 boete of 1 dag hechtenis. K. J. H. te Egmond aan Zee, J. F. G. S. te Alkmaar, overtreding politieverordening, de le 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e 1 boete of 1 dag hechtenis. C. P. K. te Limmen, C. V., A. C. v. d. V., J. W. te Alkmaar, G. K., P. P. te Oudorp, K. K. te Oterleek, S. V., J. L. te Akersloot, J. B. te Zuid-Scharwoude, overtreding motor en rijwielwet, de le, 7e, 8e, 9e ieder 4 boe te of 4 dagen hechtenis, de 2e 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 3e en 10e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 4e 5 boeti of 5 dagen hechtenis, de 5e en 6e ieder l boete of 1 dag hechtenis. LETSEL DOOR SCHULD. In hooger beroep stond voor het Haagschi gerechtshof terecht een 31-jarige trambe stuurder der H. T. M., die in eerste instantie door de Rechtbank aldaar is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van art. 308 W. v. S. (veroorzaken van lichame lijk letsel door schuld). Verd zou als bestuurder van de train DelftDen Haag, komende uit de richting Rijswijk, op 27 Maart 1930, op den Rijks- wijkscneweg een wielrijder, die zich tusschen de tramrails bevond, hebben aangereden, tengevolge waarvan deze twee ribben brak en hem de borstkas werd ingedrukt en hij ge durende acht weken geen arbeid heeft kun nen verrichten. Verd. verklaarde den wielrijder te hebben gezien. Ondanks alle pogingen om de train tot stilstand te brengen, kon een aanrijding niet worden voorkomen. De burgemeester van Rijswijk mr, J. C. Pajie, als get. a décharge gehoord, verklaar de verwonderd te zijn geweest dat tegen verd. een vervolging is ingesteld. De procureur-generaal eischte veertien da gen gevangenisstraf. DE OVERVAL TE BARENDRECH1 Bang voor een ongeladen revolver. Vijf jonge werklieden hebben in den nacht van 26 op 27 Sept. een bezoek gebracht aar het stille Barendrecht inet de bedoeling ir de villa van den heer De Klerk, aldaar, in braak te plegen, na de plannen daartoe ge zamenlijk te hebben beraamd. Afgesproken werd, dat twee mannen hef huis zouden binnendringen, nadat een derde de ramen, welke met rolluiken gesloten wa ren met een beitel geopend zou hebben en de beide overigen, twee gebroeders, op den uit kijk zouden staan. Toen de beide inbrekers echter er in ge slaagd waren binnen te komer, werd de be woner wakker en deze vertoonde zich spoe dig daarop met een revolver in de hand in het vertrek waarin de inbrekers zich bevon den. Dezr trachtten door het geopende raam te vluchten, doch juist op het oogenblik toen een der mannen er uit wilde klimmen, viel de beitel er onder uit en hij zag zich als ge vangen man tegenover den heer De K- staan, die hem „hands up" gelastte. De inbreker kon op dat oogenblik niet bevroeden dat de re volver ongeladen was. Wegens poging tot diefstal in vereeniging, heeft de rechtbank te Dordrecht het vijftal veroorfee^Jo^^van^ni^tr^^^a^mp. noegd gelaat te huis en zeide mij, dat hij da toestemming van den stadhouder, tot mijn ver trek, bekomen had, waarover ik insgelijks regi te vreden was. Daar hij nu weder verpligt was huiswaarts te keren, nam hij afscheid van mij, en beloofde mij des anderen daags eene slede te zullen zenden, om mij af te halen. Na dat hij vertrokken was, bedankte ik ook mij nen vriendelijken gastheer voor de genotene beleefdheden, en begaf mij vroolijk naar mijne kameraden aan welke ik dit voorval verhaalde. Zij wenschten mij geluk met dit avontuurtje en ik gunde hen ook van harten een gelijk lot, want hoe zeer ik met grond kon voorstellen, dat ik het in het vervolg oneindig beter zoude hebben, dan ik het tot hiertoe gehad had, kan ik toch niet ontveinzen, dat het mij aandeed mijne lotgenooten te verlaten, met welke ik nu reeds een jaar lang lief en leed gedragen had, l.t pakte dus mijn bundeltje bijeen, met onge duld het oogenblik afwachtende, waarop ik mij op reis zoude begeven, en bragt bijna een sla- peloozen nacht door. De mensch is en blijft toch altijd een kind, want het ging mij thans even als de kinderen, die als zij morgen plai- sieren zullen gaan, van blijdschap niet slaper, kunnen. Eindelijk des 's morgens ten 11 uren hield er een slede voor mijn deur stil en een knech' overhandigde mij eenen brief van zij nen heer, waarin zijne uitnodiging herhaald werd, met bijvoeging, dat ik mij gerust aan dezen knecht konde toevertrouwen, die order had om alle mogelijke zorg voor mij te dragen. Deze sleden, voor welke drie paarden gespan nen waren, konden van alle kanten dicht ge maakt worden, en was voorzien van verschei den kussens en beerenhuiden, zoodat men er regt op zijn gemak en warm in liggen konde.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5