llllHUll tuint Buitenland Filmneeuws Binnenland Hindert) drie en dertigste Jaargang. IliiiMïas 2? Januari KORTE BERICHTEN. De Stichting „Hoenderloo", in het le» ven geroepen door wijlen ds. O. G. Hel dring. zal 7 Februari ax 80 iaiSfi bestaan,'' No. 22 1931- GHANDI IN VRIJHEID GESTELD. Ghandi werd gisteren te 23 uur, Indischen tijd, uit de gevangenis ontslagen. Ook Val- labhai Patel is op vrije voeten gesteld. Een verklaring in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft de onder-staats secretaris voor Indië bevestigd, dat Ghandi en de leden van de werkcommissie van het- Pan-indisch Congres onvoorwaardelijk in vrijheid zullen worden gesteld, teneinde de door den minister-president aan het einde van de Ronde Tafelconferentie gedane voorstellen in volle vrijheid te kunnen bespreken. De be schikking betreft alle leden van de werkcom- missie, die sedert Januari 1930 zijn opgetre- ^Ghandi heeft op de mededeeüng van zijn vrijlating geen antwoord gegeven, aangezien hij gister een „zwijgdag" hield, welk hij door bracht met schrijven, nadenken en spinnen Toen men hem vroeg waarheen hij zich zal begeven, schreef hij de plaats op een kaartje, dat echter door de gevangenisdirectie niet naar buiten werd doorgezonden. Vreugde in nationalistische kringen. Uit Bombay wordt gemeld, dat Ghandi gisteravond te 11 uur in alle sti.te uit de ge vangenis van Yeravda vertrok in gezelschap van de voormalige voorzitster van het al Indisch congres, mevrouw Naidoe. Per auto ging het naar een der nabij g. legen stations, waar de sneltrein naar Bombay stopte, waarmee Ghandi naar Bom bay terugkeerde. De vreugde in nationalisti sche kringen in Indië over de vrijlating van den Mahatma en de andere leiders is groot De oorlogsraad van het congres heeft ver schillende feestelijkheden georganiseerd en reeds vonden weer verschillende optochten plaats en vaandelbegroetingen, waarbij de politie niet meer ingreep. Slechts te Calcutta kwam het tot een ingrijpen van de politie loen de in vrijheid gestelde burgemeester Chandra Bose een demonstratie organiseerde voor den Indischen onafhankelijkheidsdag. Bose en een aantal andere personen werden gearresteerd. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS OPGELOST! Het kabinet Laval geformeerd. Laval is er in den loop van vannacht in ge slaagd een kabinet te formeeren. Tegen 1 uur werd officieel de volgende ministerlijst be kend gemaakt: minister-president en minister van binnenlandsche zaken: Laval; minister van justitie en vice-presidentLion Berard; minister van buitenlandsche zaken: Briana; minister van oorlog: Magnot; minister van marine: Charles Dumont; minister van lucht vaart: Dumesnil; minister van financiën. Flandin; minister van begrooting: Pierri; miniter van handel: Rollin; minister van handelsmarine: De Chappedalaine; minister van landbouw: Tardieu. aangevallen en met steenen bekogeld. De po litie en brandweer grepen in en slaagden er in de rust te herstellen. Een persoon werd ge dood en meer dan 50 anderen gewond. Een 300-tal Mohammedanen werd in de Moskee gearresteerd. DE BURGEMEESTER VAN CALCUTTA GEARRESTEERD. De burgemeester van Calcutta, Chandra Bose, die Zaterdag na acht dagen gevange nisstraf te hebben ondergaan, op vrije voeten werd gesteld, is gisteren weer gearresteerd, toen hij aan het hoofd van een processie ter viering van den Onafhankelijkheidsdag door de straten trok. ITALIAANCHE TROEPEN BEZETTEN KOEFARA. Italiaansche koloniale troepen hebben na hevigen strijd het belangrijkste steunpum van de Senoessi, de Oase Koefara, bezet. Op 24 Januari werd in Et Tag de Italiaansche vlag geheschen. De Koefara omvat een gebied van ongeveer 55.000 ICM2. Het middelpunt is ongeveer 800 K.M. Zuidelijk van de Lybi- sche kust gelegen. Bij het gevecht met de op standelingen hebben de Italianen twee luite nants en 2 Askari's verloren. Zestien Aska ri's werden gewond. De Senoessi lieten op het slagveld 100 dooden achter, terwijl 31 gevangenen, 100 geweren en veel minutie in Italiaansche handen vielen. De Italiaansche troepen marcheerden in twee colonnes op, ge durende ongeveer 24 dagen. Op 19 Januari leverde zij gevecht met ongeveer 400 tegen standers, welke na een strijd van drie uur werden teruggeslagen. Van Italiaanschen kant maakte men. met succes gebruik van pantserauto's en vliegtuigen. De opstandelin gen zijn gevlucht in de richting Egypte en werden door Italiaansche kameelruiters over ^en afstand van 200 K.M. achtervolgd. Na verovering van de Oasegroeo Fezzan is Je inneming van Koefara het belangrijkste succes van Italië in Lybië. STAAT VAN BELEG IN SPANJE OPGEHEVEN. Opheffing censuur zal volqen. De Spaansche ministerraad heeft Zon- iagavond met het oog op de in het ge- hecle land heerschende rust besloten den staat van beleg op te heffen behalve in Madrid en Huesca, waar het proces tegen de deelnemers der jongste revolu- tionnaire beweging nog aan den gang is De censuur is tegelijkertijd met de op heffing van den staat van beleg aan de civiele autoriteiten overgedragen, doch de regeering zou voornemens zijn haar binren een of twee dagen eveneens op te heffen. Socialisten nemen geen deel aan de verkiezingen De afdeeling Madrid der Socialistische Partij zou gisteravond in congres bijeen koraen om de kwestie der deelneming aan de verkiezingen te bespreken. De onthouding der partij schijnt zeke-. Later meldt men. dat met 258 tegen 38 stemmen de afdeeling besloten heeft, zich van deelneming aan de verkiezin gen op 1 Maart te onthouden. Bevestigd wordt dat de republikeinen zi-h eveneens zullen onthouden. De groep van voorstanders eener Con stituante^ .'oor Sanchez Guerra gepre sideerd, zal in het begin dezer sveek bij een komen. Reeds is bekend dat ver scheidene harer leden vóór onthouding rijn. TWEE SMOKKELSCHEPEN IN AMERIKA OPGEBRACHT. De gezagvoerder van een dezer schepen gedood. Bij het binnenkomen in de haven van New Zerk werd het met 500 kisten alco hol ter waarde van 100.000 dollar gela den stoomschip „Josephine K." uit Nieuw-Schotland na het lossen van de drie traditioneele waarschuwingsscho ten door de kustwacht met vijf granaten beschoten. Een der granaten trof de commandobrug en verwondde den daar op staanden gezagvoerder Clett zoo ern stig, dat hij kort daarop overleed. Een Amerikaansch schip, dat met een lading van 1000 kisten alcohol in de na bijheid van de „Josephine K." vertoefde, werd eveneens door de kustwacht in be slag genomen. Beide schepen werden op gebracht. De bemanning werd gear resteerd. EEN SENSATIEPROCES TE LONDEN. Onder groote belangstelling is gisteren te Londen het proces begonnen tegen den assu rantiezwendelaar en moordenaar Rouse, die ervan beschuldigd wordt in November j.1. op een landweg bij Northampton een onbekende in zijn wagen vermoord en dezen vervolgens in brand te hebben gestoken. Werklieden vonden later in den nacht den brandenden wagen en het geheel verkoolde lijk, dat ondanks alle nasporingen tot dus verre nog niet kon worden herkend. Rouse, van beroep handelsreiziger, was in financieele ongelegenheid geraakt, doordat hij als ge huwd man allerlei relaties met andere vrou wen onderhield. Hij heelt toen getracht voor te wenden, dat hij overleden was en daartoe bracht hij een hem onbekende om het leven. Hoewel de deskundigen hebben aangetoond, dat de moord met voorbedachten rade is ge pleegd, blijft Rouse dit ontkennen en beweert, dat de passagier het slachtoffer is geworden van eigen onvoorzichtigheid. ERNSTIGE SCHEEPSRAMP BH ALICANTE. In de nabijheid van Alicante is een Spaansch stoomschip op een rots geloopen Aan boord ontstond kort daarop een explosi; welke zes slachtoffers eischte. Bij het red dingswerk werden zes matrozen van een tsr assistentie uitgevaren schip zwaar gewond. OVERVAL OP PARI 1SCHE KRANTEN KIOSK. Op Boulevard des Italiens. Toen Mme. Delimesle, de krantenverkoop ster in de aan vele bezoekers van Parijs stel lig goed bekende kiosk op den boulevard des Italiens Zaterdagochtend omstreeks zes uur haar kiosk had geopend, kwam een man een krant koopen. Zij overhandigde hem het blad, waarop hij de kiosk binnendrong en haar be val haar geld over te geven. Daar op dit vroege uur de boulevard ver laten was, kor het bejaarde vrouwtje niet op hulp rekenen. Zij was genoodzaakt haar geld af te geven: 600 francs, die dienden om d: bladen te koopen, welke zij later weer ver koopt, een „procedure", welke berust op een overeenkomst met Hachette en andere publi- cietitsondernemingen. Van den dader geen spoor. FELLE BRAND TE BUENA VENTURA. Naar gemeld wordt, heeft te Buena Ven- tura in den Zuid-Amerikaanschen staat Co- lumbia, een geweldige brand het grootste ge deelte van de zakenwijk verwoest. Verschei dene bankgebouwen en het kantoor der douane werden in de asch gelegd. Reeds vijf dooden. Het blusschingswerk te Buena Ventura werd docr den storm en het gebrek aan water ten zeerste belemmerd. Tot dusverre zijn er vijf docden geborgen. De brand is overgesla gen op de havenemplacementen, met inbegrip van schepen en dokken. de duisternis viel, ging men hiermee verder bij het licht van fakkels. Waarschijnlijk ten gevolge van onvoor zichtigheid is een vonk van een der fakkels in de carlpidlading terecht gekomen, waarop onmiddellijk een geweldige ontploffing volgde. In een oogwenk stond het schip in lichter laaie. Het vuur bieidde zich zeer tnel uit en tastte ook de beide in de onmiddellijke nabij heid liggende ter assistentie gekomen schepen aan, die reeds een groot deel van de lading hadden overgenomen. Ook hier ontstond een ontploffing en nog voor dat de meeste leden der bemanning zich in veiligheid hadden ge steld, waren van de drie schepen nog slechts uitgebrande wrakken over. In totaal werden bij deze ramp elf man ge dood, terwijl vier leden der bemanning zware verwondingen opliepen. MOORD OP DE HEIDE VAN BLACKHEATH. De N. R. C. vertelt: Aan den Zuidelijken rand van het park van Greenwich. in het Oosten van Londen, grenst Blackheath een common of „meent" van 267 acres oppervlakte, die grootendeels nog uit heide bestaat, gelijk de naam aanduidt. Het is een buurt die in vroeger eeuwen berucht was om de struikroovers die haar onveilig maakten. De Kentsche rebellen maakten in 1381 en later in 1450 Blackheath tot het hoofdkwartier van hun aanvallen op Londen. Daar ligt ook de golfclub van Blackheath, in 1608 gesticht en de oud ste ter wereld. Men kan er mooie wan delingen doen. maar er om heen ligt een zeer dicht bevolkte wijk van Londen. De heide is het tooneel geweest van den geheimziniiigen moord op 't dienst meisje Louisa Steel. Men heeft er haar ontkleede en verminkte lijk gevonden en vermoedt dat een hevige worsteling van het slachtoffer met haar moordenaar aan haar dood is voorafgegaan. Het meisje was lang en sterk en heeft denkelijk ook den man die haar aan randde, niet ongedeerd gelaten. De poli tie zoekt dus ijverig naar een man met kwetsuren. In den beginne dacht men dat de meeste wonden die het lijk van het meisje vertoont, door een mes of een scheermes waren toegebracht, maar bij nader onderzoek is gebleken dat zij van de punt van een laars afkomstig zijn. De man moet zijn slachtoffer vreeselijk ge schopt hebben. Ook de sporen 'van zijn tanden staan in haar vleesch. De politie tracht een auto van een he kend merk op te sporen die Woensdag avond, den dag vóór»de.i moord, op ver dachte wijze in de buurt heeft rondgere den; verder iemand die een man en meisje op een bank heeft zien zitten ter wijl dezen in hevig twistgesprek waren. De vreemde moet den man verwijten hebben gemaakt, omdat hij zoo'n ruwen toon tegen het huilende meisje aansloeg. Donderdagavond om acht uur was het meisje van het huis in Lewisham waar zij diende, voor een boodschap vertrok ken en Vrijdagochtend heel in de vroeg te vond men haar lijk op de heide. De superintendent van politie Cooper een van de „groote vijf" van Scotland Yard, leidt aan het hoofd van een afdee ling rechercheurs zelf het onderzoek. GEVECHTEN TUSSCHEN MOHAMMEDANEN EN HINDOES. Te Nilphamari in het district Rangpoer hebben ernstige onlusten plaats gehad toen Hindoes een Moskee voorbij trokken. Zij wer den door de Mohammedanen met slokken DE MOORD OP DEN BIOSCOOP DIRECTEUR. De Berlijnsche melkbezorger Herbert König uit Berlijn, die zich gisteren bij de recherche te Hamburg vervoegde met de mededeeling, dat hij de dader was van den roofmoord op den directeur van het „Mer cedes Palast", een bioscooptheater te Neu- kölln, heeft bekend dit verhaal gefantaseerd te hebben. König wilde slechts gratis naar Berlijn terugkeeren. Een broeder van König heeft verklaard, dat hij de ouderlijke woning op het tijdstip van den moord noch des avonds, noch des nachts verlaten heeft en niet de dader kan zijn. König is intusschen naar Berlijn teruggekeerd. EEN GEHEEL GEZIN PLEEGT ZELFMOORD. In de Wilhelmstrasse in het Oosten van Berlijn werd gisteren het uit man, vrouw, zoon en dochtertje bestaande gezin van den schoenmaker Beyer dood in de woning aange troffen. Het geheele huis was gevuld met gas. Het betreft hier zeer waarschijnlijk een geval van zelfmoord uit maatschappelijken nood. DE SCHEEPSRAMP BIJ ALICANTE. Een groote carbidgasontploffing. Omtrent de scheepsramp in de nabijheid van Alicante wordt uit Madrid gemeld, dat het verongelukte schip een Spaansch stoomschip was met een lading carbid op weg van Bar- celona naar San Sebastian. Onderweg kreeg het schip een lek. Op zijn S. O. S.-signalen kwamen twee andere Spaansche schepen ter assistentie, die het schip op sleeptouw namen en het op het strand zetten. Hier werd de lading overgeladen en toen „MUSSOLINï DE DOLLE HOND VAN EUROPA". Protest van Italiaanschen ambassadeur. De Italiaansche ambassadeur te Washing ton heeft bij het staatsdepartement een offi ciëel protest ingediend tegen den guieraal- majoor Butler, commandant van een der Amerikaansche vlootdepots, die in een in zijn club gehouden rede, Mussolini de dolle hond van Europa had genoemd en verder had beweerd dat de Italiaansche ambassadeur met zijn auto op een inspectiereis een kind had doodgereden en toen zijn chauffeur had bevolen door te fijden. Het staatsdepartement stelt een onderzoek in naar deze beschuldiging. ge, magere frontsoldaat met zijn heerlijken ïumor, di*e ze daar zoo noodig hebber», omdat hun levensdrang zoo groot is, dat ze zich tegen een roemrijken soldatendood verzetten. Ze lachen als ze zich zitten te ontluizen, als ze met handgranaten vele Franschen dooden, ze lachen als de scherpschutters ijverig hun plicht doen. Ze lachen, niet omdat ze moor den zoo prettig vinden, maar omdat humor een stimulans is voor dat moorden, omdat ze vechten tegen den Dood zelf. Ik zie de Fransche boerinnetjes, in wier armen ze met hun drieën een oogenblik al'.e gemeenheid, ellende en beroerdigheid ver geten: „La guerre, grand malheur, pauvres gar^ons". En ik zie veel meer nog, bijna het lieele werk van Remarque. Hoe het was? Anders dan ik dacht, mach tiger misschien, nog wreeder, nog barbaar- sdier, ik kan me maar niet losmaken van het beeld van Paul, die een nacht doorbrengt in een granaattrechter bij het lijk van den rran- schen typograaf, die hij dooden moest, wilde hij zelf niet gedood worden. Hij krijgt obses sies, dat hij nu typograaf moet worden, dat hij voor diens vrouw en kinderen moet zorgen, en hij wordt pas weer kalm als Kat hem laat zien hoe zijn makkers schietwed strijd spelen, met scherpe patronen en leven de schijven,de vijanden, daar aan den overkant. Iets wat ik in het boek niet las, zag ik op de film, Pauls dood. Men weet het, hij sneuvelt op een dag, dat het zoo stil is, dat het leger bulletin slechts meldt: „Van het Westfront is geen nieuws te vermelden". Toen men hem omdraaide, was zijn gezicht zoo rustig, dat het lede of hij blij was, dat het zoo met hem geloopen was. De film laat het zien, Paul ligt op post, achter zandzakken. Een vlindertje fladdert heen en weer, zet zich op den grond voor de loopgraaf. Paul wil het grijpen, dat kleine fladderende ding, voor hem het symbool van het mooie blijde leven, waar hij toch nog zoo hartstochtelijk naar verlangt. Zijn hoofd komt even boven de wering uit, zijn hand tast naar het diertje, dan een korte, scherpe knal van een Fransch scherpschutter, een bewegen- looze hand, die nog schijnt te grijpen naar het blijde leven, dat hem toch nog ontvloden is, enkele dagen voor den wapenstilstand. Zij, die van het boek houden, die het begrij pen, die een tijdlang kunnen zitten te peinzer over zinnen als: „Het is maar een pover stoetje dat daar in het bleeke morgenlicht wegstapt, twee en dertig man", of „Het was zomer, toen we hier kwamen, en we waren met tachtig man, nu is het winter en we zijn met even dertig man van de oude tweede com pagnie", zullen heel lang kunnen denken over het ontzaglijke meedoogenlooze en wreede, ze zullen meer aan het boek hebben als ze de film zagen, omdat ze hun vrienden in beeld hebben leeren kennen. Dan zullen ze voor d< zooveelste maal ontdekken, dat al die vrien den, wie ze ook zijn, hoe ze ook heeten, ge storven zijn voor zeer denkbeeldige idealen En zouden zoo'n boek en zoo'n film samen niet de beste propaganda voor den wereld vrede zijn? Kr. Road te Londen. Daarna zal de teraardebe stelling te Hampstead plaats vinden. Het stojfelijk overschot waar schijnlijk hedenmiddag naar En geland. Naar alle waarschijnlijkheid zal het stof felijk overschot van Anna Pawlowa heden middag omstreeks vier uur van het zieken huis aan het Westeinde te 's-Gravenhage per auto worden evergebracht naar Rotterdam alwaar het aan boord van een der booten van de Batavierlijn zal worden ingescheept ten einde naar Londen te worden vervoerd. Het stoffelijk hulsel der danseres, dat ge legd was in een eenvoudige zwarte kist, is thans in een tweede zwart metalen kist ge legd, welke met zilver is afgezet. Op deze tweede metalen kist bevindt zich een zilveren slaat met het opschrift: Anna Pawlowa Dandre. Bom 3rd February 1888, Died 23th January 1931. Wordt het ballet ontbodtien? Men schrijft aan het Hbld: Er bestaat groot gevaar van algemeene ontbinding van het Pawlowa-ballet, wat geenszins in de* geest der groote ballerina zou zijn. Ten ein de dit te voorkomen en om gelegenheid en tijd te vinden voor onderhandelingen met de buitenlandsche theaters, die met Anna Paw lowa gecontracteerd hadden, zal de impres- sario, Ernst Krauss, het ballet voor de eerste twee weken voorstellingen gerandeeren, waardoor het levensonderhoud der leden van het ballet voorloopig verzekerd is. DE SPOORWEG HEERENVEEN—AF SLUITDIJK ZUIDERZEE. De groote meerderheid der commissie van rapporteurs uit de Friesche staten is van meening, dat door de provincie een krachti ge actie moet worden gevoerd voor het be houd van de verbinding StavorenEnkhui zen, en dat uit de provinciale fondsen geen gelden beschikbaar moeten worden gesteld voor het maken van nieuwe plannen. Rede nen waarom de commissie voorstelt, het voorstel van Ged. Staten, om 1600 beschik baar te stellen van het comité van actie voor den aanleg van een spoorweg Heerenveen Sneek afsluitdijk Zuiderzee, niet aan te ne men. IM WESTEN NICHTS NEUES. Ik weet niet of U het boek van Remarque gelezen hebt. Ik weet ook niet of U het mooi vondt. Voor hen, die er niet van onder den indruk kwamen, is dit niet geschreven. Maar voor hen, die met mij het boek lazer het herlazen, die er ieder oogenblik in blade^* ren en er steeds weer iets moois, iets waars iets ontroerends in vinden, wil ik trachten iets te zeggen van de rolprent, die laat zien hoe onze helden uit het boek, die onze vrienden geworden zijn, gestreden hebben en g storven zijn, voor hun fictieve idealen, voor hun opgezweepte enthousiasme, in de vieze modderige loopgraven van den Ijzer, in de in elkaar geschoten kasematten voor Verdun, of waar dan ook. Ik wil het wel eerlijk bekennen, dat ik he veel in Remarques boek lees» dat ik heele ge deelten uit mijn hoofd ken, en dat ik ben gaan houden van al die jonge kwieke kerels, die er in optreden. Ik beken graag, dat ik stiekum iets weg zit te slikken als Kemmerich doode- lijk gewond is en niet, zooals hij graag wil de, houtvester worden zal, als Kat door Paul naar het lazaret wordt gesleept en dood blijkt te zijn. En ik ben dan ook met een onrustig klop pend hart naar het theater gegaan, waar ik hnijn helden zog zien, zooals groote filmman nen ze hadden voorgesteld, zooals millioenen hun beeld in zich mee zullen dragen. Höe zouden ze zijn, ik heb er immers al een voor stelling van gemaakt in mijn verbeelding en zoo zijn ze me lief geworden In spanning zat ik te kijken, toen het licht uitging en op het doek verscheen de voorrede van Remarque: „Dit boek wil noch een aan klacht,noch een bekentenis zijn,enz." Ën daar kwamen ze, schooljongens nog, Paul, Kropp, Leer, Westhus, Kemmerich, Behm, daar was de oude Kantorek, de gemoedelijke postbode ■Himmerstosz, die zoo'n brute Feldwebel zal worden. Later is er Katzinski, de oprechte ruwe doodgoede kameraad, die de nieuwe „Ersatztfuppen" college geeft, die bereid is zich elk oogenblik van den dag voor zijn vrienden op te ogeren. Ik. zie Tjadeo. de laa- EEN KANTOORBEDIENDE OVERVALLEN. De tasch met geld behouden. De daders ontsnapt. Zaterdagochtend is een zestienjarige kan toorbediende, toen hij van een bankinstel ling met 2000 in zijn actetasch terugkwam in het kantoorgebouw van de fa. Van Ros- sum aan den Houttuin te Rotterdam, bij wel ke firma de jongen in dienst is, in de vesti bule van het kantoor door twee mannen overvallen. De mannen sloegen den jongen tegen den grond, terwijl iemand de tocht deur dichthield en een ander op straat op den uitkijk stond. De kantoorbediende heeft zich echter da nig geweerd; hij liet zich de tasch niet ont stelen. Op zijn geroep kwamen er leden van het personeel van het kantoor en daarop na men vier mannen de vlucht. Men heeft hen nagezet door den Houttuin naar de Valken steeg en de Goudschewagenstraat, maar bij de Breedenstraat raakte men het spoor bijs ter. Omdat de achtervolgers geen alarm heb ben gemaakt, heeft het publiek het was vrij druk geen acht op hen geslagen waarschijnlijk omdat men de achtervolging voor een spel heeft aangezien. Er is bij de politie van deze zaak aangifte gedaan. Van de daders bezit men een vrij volledig signalement. Uit hun handelwijze is gebleken, dat zij op de hoogte waren van de situatie op het kantoor. Zij waren als heeren gekleed. INBREKER AANGEHOUDEN. De man heeft bekend. Gister heeft op last van de politie te Apel doorn de recherche overgebracht naar Zut- phen om ter beschikking gesteld te worden van de justitie aldaar, een 21-jarige man wonende aldaar, verdacht van diefstal met braak in de textielfabriek te Apeldoorn, in den nacht van 7 op 8 Januari j.1. De man bekende aan de inbraak schuldig te zijn. NEDERLANDSCH SCHIP IN GEVAAR. Het motorschip „Rhea" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, dat zich op de thuisreis van West-Indië naar .Amsterdam bevindt, heeft volgens draadloos bericht mo- tcrschade. Het schip ligt 7 mijl West van Jé- rémie (Haïti), ca. 300 voet afstand van de rotsen, geankerd. De toestand wordt gevaar lijk geacht. ANNA PAWLOWA. Herdenking in het Concertgebouw. Om Pawlowa's nagedachtenis te eeren, waren de beide eerste nummers van het volksconcert van Zondagavond in het Con certgebouw te Amsterdam aan haar gewijd: „Eine Steppenshizze aus Mittelazien", van Borodien en Saint-Saëns' „Le Cygue" met korpsbegeleiding. Er waren geen bijvalsbe tuigingen. Dopper, de dirigent, liet het or kest opstaan en het publiek volgde onmid dellijk dit voorbeeld Stil stond men, een mi nuut lang. Uitvaartplechtigheid te Londen. Het stoffelijk overschot van Anna Pawlo wa zal worden opgebaard in de Russisch orthodoxe kerk aan de Buckincham Palace WEDER VLOTGEBRACHT. Men is er thans in geslaagd het te Zie» rikzee thuis behoorend motorvaartuig „Cor- nelia", dat, gelijk gemeld, in den stormnacht van 16 op 17 Jan. j.1. te Moddergat is ge strand, weder vlot te brengen. Het roer is verloren gegaan, terwijl de schroef en het schroefraam zijn beschadigd. Het vaartuig zal naar Harlingen worden gesleept. DE HEER VAN HARPEN OVERLEDEN. Hedennacht is op 73-jarigen leeftijd in het Mariajsaviljoen overleden de heer Van Har pen, stichter van het rusthuis voor journalis ten te Laren (N.H.). INBRAAK MET BRANDSTICHTING. Zondagavond omstreeks zeven uur hebbert in het naburige Nueneu ongewenschte gas ten zich toegang verschaft tot de woning van den heer J. van der L., terwijl de bewo ners afwezig waren. Een bedrag van onge veer 100 werd ontvreemd. Alvorens te ver trekken werd brand gesticht op de eerste ver dieping doch met brandblusch-apparaten kon het vuur nog door de buren worden ge- bluscht. De politie heeft van de daders tot dusverre nog geen spoor kunnen ontdekken. DE VECHTPARTIJ TE VENLO. De dader gearresteerd. Hij heeft be kend. De politie heeft gister aangehouden den 53-jarigen melkknecht A. de - Jong, die be kend heeft bij de vechtpartij van Zondag avond op de Havenkade den melkknecht S v d. Z. een messteek te hebben toegebracht. Er bestaat nog steeds gevaar voor het le ven van het slachtoffer. HET BIOSCOOPCONFLICT TE GRONINGEN. Sluiting der Oroningsche bioscopen. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond is gister in spoedvergadering bijeen gekomen in verband met het tot den raad der gem. Groningen gerichte adres oin tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting over te gaan. Unaniem werd besloten de vol gende week de bioscopen in Groningen ie sluiten, indien althans de raad dier gemeen te op het verzoek van den Bond afwijzend mocht beschikken. De schade, welke door de bioscoopsluiting voor de bioscoop-exploitanten te Groningen ontstaat, zal uit de weerstandskas van den Bond vergoed worden. Een spoed-ledenvergadering van den Ne derlandschen Bioscoopbond is bijeengeroe pen op 2 Februari a s. ter bekrachtiging van dit besluit, dat dan op 6 Februari in wer king zal treden." BRAND. Tijdens hevig stormweer is Zaterdagnacht de boerderij van IJme Ozinga te Wetzens bij Dokkum afgebrand. Ook werd een nabijge legen schuur van P. van der Meulen een prooi der vlammen. Het vee kon worden ge red. DE TOONEELCRISIS TE AMSTERDAM. Een oplossing gevonden? Uit Amsterdam wordt gemeld: De commis sie van bijstand in het beheer der zaken van kunst heeft gisteravond ten stadhuize verga derd. Door den wethouder, den heer Eduard Polak, werden de leden op de hoogte ge bracht gebracht van den stand van zaken be treffende de vermoedelijke samnstelling van de Kon. Ver. Het Nedrelandsch Tooneel en de Ver. Het Amsterdamsch Tooneel. Nader wordt gemeld: In verband met de tooneelcrisis in de hoofdstad vernemen wij. dat op het laatste oogenblik door den wethou der voor de kunstzaken alsnog een nadere oplossing schijnt te zijn gevonden, die de rechten van beide gezelschappen, zoowel de Kon. Ver. als het Amsterdamsch Tooneel. meerdere waarborgen schenkt.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9