a g i; n n Het blijkt in den tegenwoor- digen tijd mei voldoende te zijn om geldswaardige papieren in een brandkast te bewaren. Huurt daarom bij de firma DE LAtiGE DE MQUBUIZ te Alkmaar een safeloket, dat zich in haar osiifesr*» gpoodscke klussirt- richting bevindt. KAT» STAD EN OMGEVING. Radiografisch weerbericht Woensdag 28 Januari. 2 uur, A B. T., middagvoorstelling van De lotgevalien van een Berlijnschen straat jongen. 7 uur, 't Gulden Vlies, muzikale voor drachtavond Joh. O. Kramer. 7.30 uur, Cinema Americain: De Patriot (dram., geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. Gek op blondjes (com.) en 2 Champagne en zijde (rom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Hallelujah (cultuurfilm, geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, logegebouw Nieuwesloot 111, psychometrische séance mevr. Akkeringa. 8 uur, Harmonie, uitvoering Com Jon- ker's koorklassen. 8 uur, dancing Harmonie, voordracht avond met lichtbeelden vanwege het dept. \lkmaar van de Maatsch. t. N. v. h Alge meen. Donderdag 29 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: De Patriot (dram., geluidiflm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. Gek op blondjes (com.) en 2. Champagne en zijde (rom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Hallelujah (cultuurfilm), geluidfilm); boven 18 jaar. 8 uur Harmonie, propaganda-avond afd Alkmaar Bond voor Staatspensionneering; spreker ds. Westmijse; zang, tooneel. 7.30 uur, café A. van Ham te Oterleek, propagandavergadering Bond voor Staats pensionneering; spreker de heer H. Bruin; tooneel. Vrijdag 30 Januari. 9 tot 3 uur, Landbouwhuis, rijks-klompen- fentoonstelling. Zaterdag 31 Januari. 2 uur, A. B. T., middagvoorstelling van De lotgevallen van een Berlijnschen straat jongen. 7.30 uur, Harmonie, uitvoering van De Halter. 8 uur, 't Gulden Vlies, voor „De Molle- boonen", voordracht van den heer P Groen over Poëzie en Lied in Groningerland; koor en orkest. Zondag 1 Februari. 8 uur, Harmonie, opvoering van Blanke Ballast door de Kon. Ver. Het Nederlandsch ('Tooneel. DE TOONEELCRI3IS TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen is doqr den wethouder van de kunstzaken zoowel aan de N.V. Het jNederlandsch Tooneel als aan de Ver. Het [Amsterdamsch Tooneel mededeeling gedaan van de door hem alsnog gevonden oplossing van de tooneelcrisis, waardoor naar zijn meening aan de rechten van beide gezel schappen meer waarborg wordt geschonken Omtrent deze nieuwe voorstellen vernemer wij nog dat ze door de N.V. Het Nederlandsch Tooneel zijn aanvaard en dat het Amster damsch Tooneel zich gister(Dinsdag)middag nader zou beraden. Volgens het Hbld. houdt het nieuwe voor stel in, dat de contracten van het Amster damsch Tooneel tot Augustus aanstaande zullen overgaan aan de Koninklijke Vereeni- ging op daarbij door de Kon. Ver. gestelde voorwaarden. Mochten zich daarbij moeilijkheden betref fende de samenwerking voordoen, dan zul len deze geschillen onderworpen worden aan de arbitrage van den wethouder. In den tusschentijd zal een commissie wor den gevormd uit drie deelen van elk der bei de gezelschappen met den wethouder als voorzitter, welke commissie zal trachten een grondslag te vinden voor een gezelschap, dat commercieel behoorlijk kan bestaan en waar van artistiek bevredigende resultaten kunnen worden verwacht. In een nieuw stadium gekomen. Naar wij vernemen heeft in de vergade ring van de leden van het Amsterdamsch Tooneel, in welke vergadering het voorstel van den Amsterdamschen wethouder voor de kunstzaken betreffende de samenwerking van het Amsterdamsch Tooneel en de Ko ninklijke Vereeniging besproken is, mr. J. de Vrieze als particulier adviseur van den heer Verkade pogingen aangewend, de leden van het gezelschap ertoe te bewegen alsnog ach ter den heer Verkade te blijven staan en zoo het Amsterdamsch Tooneel in stand te hou den. De heer De Vrieze wees in zijn betoog op den persoon van den heer Verkade en op de positie, welke hij als tooneelleider inneemt. Deze pogingen van den heer De Vrieze neb ben, naar wij vernemen, aanleiding gegeven tot verwarrende discussies, zoodat talrijke leden, die waarschijnlijk vóór het voorstel van den wethouder zouden hebben gestemd, hun definitief besluit opschortten. De vergadering zal vandaag worden voortgezet. Mededeeling van den heer Verkade. De heer Eduard Verkade verzoekt ons het volgende mede te deelen: In verband met de mededeeling, dat mr. J. de Vrieze persoonlijk of namens den heer Verkade den artisten heeft verzocht alsnog in een zekeren vorm het Amsterdamsch Too: neel voort te zetten, berust op een misver stand. Het ligt niet in de bedoeling te trach ten het Amsterdamsch Tooneel op dit oogen- blik als zoodanig in stand te houden De tijd, dat dit nog mogelijk was, is voorbij Op dit moment gaat het om een juiste oplossing, die de naaste toekomst van alle geëngageer- den verzekert en met in acht neming van de artistieke belangen in de toekomst van de ar tisten zooals zij zich als geheel en ieder af zonderlijk verhouden. Ten slotte gaat het te vens om de rechten van en de verplichtingen tegenover crediteuren, aandeelhouders en den directeur der N. V. in verband met de aan wezige bezittingen. ZIJ PASTE NIET IN HET LEDIKANT In plaats van een grooter bed nam men toen.... een kleine on derwijzeres. Wonderlijke dorps politiek. 't Gebeurde in een van onze plattelands gemeenten in Gelderland, waar de school zonder onderwijzeres was. B. en W. volgden den gewonen weg en plaatsten een adver tentie in de „Vacature'ten einde betrekking- zoekende jonge dames uit te noodigen tot sollicitatie. De toeleg gelukte volkomen. sollicita ties stroomden binnen en de vroede vaderen konden beginnen met de schoone, doch ver antwoordelijke taak, het kaf van het koren te scheiden. Wat ze met groote nauwgezetheid en volgens eer en geweten deden. Als resul taat van een grondige vergelijkende studie der handschriften werden drie dames uitge- noodigd, zich op zekeren datum aan de open bare school te vervoegen ten einde proeven van haar bekwaamheid af te leggen. Aldus geschiedde. Op den vastgestelden datum arriveerden de uitverkoren dames min of meer zenuwachtig en gaven ten aanschou- we van B. en W., plus den volledigen Raad, en last not least, het schoolhoofd, „proef les". D. w. z. zij lieten bij die gelegenheid zien, hoe zij niet gewoon waren les te ge ven. De jury beraadslaagde lang en rijpelijk, om ten slotte te besluiten, conform het advies van het schoolhoofd, de voordracht op te maken. Tot hier toe was de gang van zaken nor maal, ja alledaagsch, schrijft de „Tel." Maar hetgeen volgde, is een staaltje van hoogere politiek, dat de vroedschap van dit bevoorrechte dorp verre verheft boven welk ander bestuurslichaam ook. De fortuinlijke onderwijzeres, die als nr. 1 op de voordracht geplaatst was, en dus, och arme, reeds zeker van haar benoeming meende te zijn, trok er op uit om een kosthuis te zoeken Volgens de aanwijzingen van het schoolhoofd, kwam ze terecht bij... laten we hem Jansen noe men. Jansen, niet rijk met aardsch bezit geze gend zijnde, ontving de nieuwe comemnsale allervoorkomendst. Hij toonde haar zit- en slaapkamer, welke beide naar omstandighe den in orde werden bevonden. Doch Jansen had bij dit bezoek een ont dekking gedaan, die hem den schrik om het hart deed slaan. Toen hij n.1. de onderwijze res in het slaapkamertje had zien staan, had hij tot zijn ontsteltenis geconsta'eerd, dat de afmetingen van het aanwezige bed niet in overéenstemming waren met die van zijn huurster, die nogal forsch van lichaams bouw genoemd kon worden. En, zich voor de waarschijnlijkheid ge plaatst ziende, een nieuw ledikant te moeten aanschaffen, klaagde hij zijn nood bij vrien den en buren over deze onvoorziene en z. i. onnodige uitgaaf. Het gerucht van deze op handen zijnde fi- nancieele „strop" in het gezin Jansen kwam ook den Raads'eden ter oore en zij, medelij dend en menschlievend van gemoed, waren het er over eens, dat deze „krach" vermeden diende te worden! De eenvoudige lezer, waarschijnlijk niet ingewijd in de onnaspeurlijke kronkelwegen van het beleid eens gemeentebestuurs, zou nu allicht veronderstellen, dat vrienden en ma gen den heer Jansen als bewijs van sym pathie een nieuw ledikant aanboden. Verre van dat Nu komt het bewijs van diepzinnig ver nuft. De heeren gemeenteraadsleden, uitgaande van de redeneering, dat het aanschaffen van een nieuw bed veel en het benoemen van een andere onderwijzeres geen geld kost, stem den in de vergadering eensgezind op.... nr. 2, een candidate van meer bescheiden afme tingen, die wel „passen" zou. Waarmee dus gezegd is, dat er voor het verkrijgen van een betrekking op het platte land méér noodig is dan vakkennis. Zou het geen aanbeveling verdienen, om voor onder wijzeressen in plaats van de „slanke lijn", de „korte lijn" te gaan propageeren? VEREENIGING VROUWELIJKE STUDENTEN TE LEIDEN. Prinses Juliana bij de dies-viering. De Vereeniging voor Vrouwelijke Studen ten te Leiden heeft gisteren haar 31 sten Dies gevierd. In het Vereenigingsgebouw aan het Rapenburg kwamen tal van besturen van be vriende studenten-corporaties het bestuur der V. V. S. L. gelukwenschen. Prinses Juliana, die met het oog op dit jaarfeest naar Leiden was overgekomen, ver scheen eveneens ter receptie. Ook heeft de Prinses de feestviering, welke gisteravond plaats vond, meegemaakt. BRANDSTICHTING. Vannacht is brand uitgebroken in een hooiberg van de gebroeders Van Schie, staande aan de Hoorn te Allen Gebleken is, dat de brand te wijten is geweest aan kwaad willigheid. De dader, een land'ooper, die den nacht in den hooiberg had doorgebracht heeft zich vanmorgen in Den Haag bij de poütie gemeld, met de m dedeeüng, dat hij den brand had aangestoken. DE HEER VAN BURINK TE ROTTERDAM. Breekt wederom met Moskou De correspondent van het Hbld. schrijft: Nadat de heer Van Burink tijdens de be- grootingsdebatten in den Rotierdamschen raad een verklaring had voorgelezen waarin hij mededeeling deed van de bekeering van hem zelf en zijn partijgenoot v. d. Dungen tot de orthodoxe communistische partij (on der opmerking overigens dat zij, hoewel zich conformeerende aan haar politiek nog niet in de Communistische Partij Holland" waren opgenomen) merkte de heer Ter Laan toen zijn beurt van spreken kwam aan 't adres van den communist cp: „man, je komt niet door je examen". Hij blijkt gelijk gehad te hebben Nadat eerst de heer v d Dungen heeft meegedeeld dat hij, hoewel aangezocht, niet wilde toe treden tot de Communistische Partij Hol land, heeft thans de heer v. Burink doen we ten dat hij zijn lidmaatschap heeft opge zegd. De eenigszins vreemde wijze waarop dit geval is verloopen moet verk'aard worden uit de omstandigheid dat de officieele com munisten in Rotterdam noch bij de raads- noch bij de Kamerverkiezingen een aanhang van eenigen omvang hebben kunnen krijgen Geen kans ziende de kiezers achter den heer v. Burink (aan wien ook de heer Wijnkoop zijn Kamerzetel dankt, want zonder de 7000 voorkeurstemmen te Rotterdam op v Burink uitgebracht zou hij te ver beneden den kies- deeler zijn gebleven om aanspraak te kunnen maken op een zetel) weg te halen heeft men dien in de C. P. H. gelokt, waar men in be sloten kring de slaafsche onderwerping' eischte die Moskou verlangt van hen die tot haar wederkeeren. De heer v. Burink had daarvoor echter te veel ruggegraat. Nu zullen de satellieten van Moskou toch probeeren contact te krijgen met de Rotter- damsche „massa". In een strooibiljet worden de arbeiders opgewekt een vergadering te komen bijwonen, waar o a. de heer D. Wijn koop, wien geen karwei te zwaar schijnt, mee den aanval zal leiden tegen v. Burink den weerbarstige. HOEVE AFGEBRAND. Dinsdagmiddag te ruim 5 uur brak nabij Schoonhoven onder de gemeente Berg ambacht brand uit in de hoeve Huize Lena, welke totaal uitbrandde. Zij werd door twee gezinnen, die ter plaatse een pluimveebe- drijf uitoefenden. LEERAAR GEARRESTEERD. Door de Arnhemsche politie is gear resteerd en ter beschikking van de justitie ge steld een leeraar, verdacht van vergrijp, waarvan gesproken wordt in het W. v. Str. onder artikel 249 1het plegen van on tucht met aan zijn zorgen toevertrouwde minderjarigen. NICO VAN HARPEN, f Nico van Harpen, wiens overlijden wij gis ter meldden, werd geboren op 5 Januari 1858 te Wijk bij Duurstede. Hoewel hij werd opgeleid voor militair, verliet hij het leger na eenige jaren als onderofficier te hebben dienst gedaan, om zich aan de journalistiek te gaan wijden. Na aan verschillende bladen te nebben meegewerkt, werd hij benoemd tot hoofdredacteur van De Nieuwe Amsterdam- sche Courant (Het Geeltje). Tot zijn mede werkers behoorden o.a. Pisuisse, D. Kouwe- naar, J. F. G. Balbian Verster en Geerke. Hoofdredacteur bleef hij tot het blad werd verkocht aan De Courant. In 1905 stichtte hij in de villa Mauve te Laren (N.H.) een kunsthandel. Na eenige jaren stichtte hij de N.V. Larensche Kunsthandel, welke werd gevestigd op de Heerengracht te Amsterdam. Na enkele jaren keerde hij terug naar Laren om van een welverdiende rust te kunnen ge nieten. Ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag bestemde hij bij testamentaire be schikking de nieuwe villa Mauve aan de Neuhuysweg tot rusthuis voor journalisten zou krijgen. Tot steun van het fonds voor dit rusthuis schreef hij zijn boekje: Menschen, die ik gekend heb. Van zijn hand verschenen voorts: Het oude Beursplein en nog wat" en verschillen de brochures. Van Harpen nam het initiatief om den molen op de stadspoort te Wijk bij Duur stede, welke dreigde afgebroken te worden, te doen herstellen in samenwerking met de vereeniging „De Hollandsche Molen". Met eenigen geldelijken steun der gemeente slaagde hij erin den molen te laten restau- reeren en in werking te stellen. eener christelijke natie; spreekt als zijn mee ning uit dat onze wetgeving dringend aan vulling behoeft door het strafbaar stellen van godslastering en van een, door haar kwetsenden vorm, onduldbare wijze van mee- ningsuiting; besluit, deze motie ter ker.nis te brengen van den minister van justitie, van de leden der Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal en van de pers. EEN DOLLE KOE. Gistermorgen is een koe, welke te Rott. was aangevoerd met de boot uit Zierikzee, op de Oosterkade dol geworden. Het dier is het emplacement bij het Maasstation opgerend en daar in de Maas gesprongen. Met behulp van touwen is de koe weer op het droge ge bracht waarna zij per veetransportwagen naar het abbattoir is vervoerd BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Wilhelmus Limmen en Geertruida Keijs- per. OVERLEDEN: Maria Elisabeth Dentz wed. Jacob Bijlo 55 jaar. Antje Strooker 78 jaar. GEBOREN: Christina Maria d. v. Christiaan Wiese en Aagje Sloot. Gerrit Jan z. v. Petrus van der Kooij en Maartje Bakker. Wiechertje d. v. Gerardus Kaal en Fennetje Karssen. DE OVERVAL TE NIEUWE NIEDORP. Duizend gulden uitgeloofd. De burgemeester van de gemeente Nieuwe Niedorp looft een bedrag van 1000 uit aan hem of haar die aanwijzingen geeft aan gaande de daders van den overval op den heer H. Schoorl, kassier der Boerenleenbank te Nieuwe Niedorp in den nacht van 23 op 24 Januari, welke tot gevolg zullen hebben het geheel of gedeeltelijk tot klaarheid bren gen van het gepleegde feit. Bij gedeeltelijke klaarheid stelt de burgemeester het dan uit te keeren bedrag vast. POEZIE EN LIED IN GRONINGER LAND. Zaterdagavond zal in ,,'t Gulden Vlies" optreden de heer P. Groen, gemeentelijk in specteur van het lager onderwijs te Delft, die spreken zal over bovenstaand onderwerp. Het zal een echt folkloristische avond wor den, die, doordat de voordracht niet in het Groningsch wordt gehouden, ook voor ande ren dan Groningers zeer interessant kan worden. Een gemengd koor en een orkest, dat met den heer Groen meekomt, zal de door HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. Uit het onderzoek der commissie, die ter stond werd ingesteld om de oorzaak van de ramp na te gaan, is, behalve hetgeen wij gis ter reeds mededeelden, nog gebleken, dat de drie slachtoffers, de heeren Diddens, Bolle graf en Van der Veen, allen aan den zuidkant van den wagon waren gezeten, welke geheel werd versplinterd. De gewonden zaten aan den anderen kant van den wagon. De toe stand van dezen, die zich aanvankelijk bij en kelen nog al ernstig deed aanzien, is op het oogenbük zeer bevredigend. De heer E. Mus- kens uit Rotterdam is, nadat hij in het zie kenhuis was verbonden, niet opgenomen be hoeven te worden. Ook de toestand van den hoofdconducteur Meier blijkt veel beter te zijn dan men aanvankelijk gevreesd had, zoodai er bij geen der patiënten direct levensgevaai is Den geheelen morgen was er nabij het per ron een groote belangstelling. Vertraging in het treinverkeer was er gister niet meer. De heer H. D. van der Veen, was 33 jaar oud, ongehuwd, en reiziger bij de auto-Mij Bakker. Hij was uit Winschoten afkomstig, en woonde sedert eenigen tijd te Groningen. De begrafenis der slachtoffers. De begrafenis van den heer H. D. v. d. Veen zal Vrijdag te Hoogezand geschieden; die van den heer D. S. Diddens Zaterdag op de Zuider Begraafplaats te Groningen. Het stoffelijk overschot van den heer Bolle- graf is naar Amsterdam overgebracht. De heer Bollegraf had Maandag een bezoek ge bracht aan zijn ouden vader te Winschoten De toestand der gewonden van het spoor wegongeluk te Groningen is bevredigend Geen hunner kon worden ontslagen uit het A adéraisch ziekenhuis De koningin heeft telegrafisch den com missaris van de Koningin in de provincie Gronngen het groote leedwezen te kennen gegeven, waarmee H. M. het noodlottig spoorwegongeluk te Groningen heeft verno men en verzocht omtrent den toestand der gewonden te worden ingelicht. TEGEN GODSLASTERING Aan de minister van justitie en de leden van de Tweede Kamer is de volgende motie gezonden: Het bestuur van de federatie van Vrouwen bonden in Nederland (met de aangesloten vereenigingen ruim 50,000 leden tellend), vergaderd te Utrecht, den 13dsn Januari gezien het satanische artikel van De Tribune getiteld „Weg met het Kerstfeest"; overwe gende het grof beleedigende en diep grieven de hiervan voor de verhevenste gevoelens naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.9 te La Co- runa. Laagste barometerstand 748.7 te Shields. Verwa mg, geldig tot den avond van 29 Januari Matige tot krachtige, Zuidwestelijke tot Westelijke wind; betrokken of zwaar be wolkt; tijdelijk opklarend later opnieuw re- gen; aanvankelijk zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt heden te 9 uur aan alle posten: „Weest op Uw hoede!" XXL.K MxXyCCQ M I ENT.2A, dezen besproken liederen zingen en muzikaal illustreeren. Met veel succes zijn dergelijke avonden reeds gegeven in verschillende st'eden, waar van onderstaande uittreksels van persversla gen getuigen: Prov. Gron. Courant: De heer Green ver telde zijn gehoor alleraardigste bijzonderhe den over oude liedjes, aftelversjes, schom melliedjes, stichtelijke en andere liederen, welke de oude Groningers zoo gaarne bij feestelijke gelegenheden zongen. Nergens verloochenen ze daarin hun aard: kort en krachtig. Haarlems Dagblad: Uit sprekers alge meen inleidend woord kristalliseerden zich, onbewust wcl-'cht, zulke prachtig staaltjes van kinderpoëzie, dat we eigenlijk zelf ver baasd stonden, vele dier versjes nooit zoo mooi te hebben gevonden als op dezen avond. Tot de allermooiste oogenblikken re kenden we, als de spreker het koortje, dat achter hem op 't podium was opgesteld, tal van mooiste liedjes deed zingen Het koor zong heel den avond; de soliste zong, de heer Groen zong, de kellners, de verslaggevers, alles zong. We waren een avond in Groningerland. Oprechte Tiaar!Courant: De lezing ken merkte zich door de opgewekte en liefdevolle wijze, waarop de heer Groen zijn onderwerp benandelde Utrechtsch Dagblad: Het sloeg aan in de zaal en het werd ontroerend stil. toen de soliste het innig mooie Fivelgoër Kerstlied liet hooien, ingeleid door de voordracht van den spreker EEN OPDRACHT. Aan de fa P van Maarleveld Zoon Mach -fabriek en Scheepswerf „De Volhar' ding alhier, is opgedragen de levering van een stalen Motorborter, voorzien van een 44 P.K. 2-cylinder Kromhoutmotor, besUmd voor de visscherij in de Zeeuwsche wateren AANBESTEDING. Nederlandsche Spoorwegen. Uitslag van de op 27 dezer te Utrecht ge- ^nm0Lencart,aanbesteding van Bestek no. 1419 H S Het maken van een wachtlo kaal on het perron van de stonplaats Drie huis—Westerveld en het afbnken van her wachtlokaal aldaar. Raming 5590. Ingekomen 37 biljetten. Ingeschreven werd o.a. door N.V. Aan nemers Mij. ..Noord-Holland" te Heems- k;rKk S17S.W, J- Karssen te Alkmaar 5727; P. J. Blauw te Hoorn 5837- V P. Brauw te Beverwijk 5843; P. Scheep bouwer en W. Giltjes te Hensbroek/Broek op Langendijk 5885; C. Klinkert te Oud karspel 6084. Laagste inschrijver was P. B. Huberts te Nijmegen voor 4973, hoogste P. Galtema te IJmuiden Oost voor 9797: VERANDERING STRAATNAAM. In bijlage No. 17 schrijven B en W.: Den 6en November j.1. ontvingen wij van Uwe Vergadering om bericht en raad een adres d.cl. 3 November t.v. van de Arbei- derswoningbouwvereeniging „Rochdale" ver zoekende den naam „Molenkade" te herdoo- pen in „Mr. P. J. Troelstrakade". Wij hebben daartegen geen bezwaar en stellen U mitsdien vóór te besluiten: I. het Raadsbesluit van 15 Januari 1925, No. 17, voor zoover betreft het geven van den naam Molenkade aan de kade, loopende ten zuiden van de Molentocht, in te trekken; II. aan de sub I bedoelde kade den naan geven van „Mr. P. J. Troelstakade". VESTIGING ERFDIENSTBAARHEID TEN BEHOEVE AFSCHEIDING TERREIN LINUENSCHOOL. In bijlage No. 16 schrijven B en W.. Bij het bouwen van de Lindenschool is dt erfafscheiding aan de westzijde van het ge meenteterrein met toestemming van den eige naar gedeeltelijk gemaakt op het naastlig gende perceel. De gemeente won daarmede eenige ruimte en de eigenaar was in de ge legenheid een gedeelte van de steenen voeting te benutten voor den oostelijken zijgevel van het huis, dat hij op zijn perceel zou bouwen. Nu het huis gebouwd is, verdient het aan beveling de wederzijdsche rechten en ver plichtingen in een overeenkomst v2St te leg gen, in dien zin, dat ten behoeve van de per- ceelen der gemeente en ten laste van het aangrenzend perceel bij wijze van erfdienst baarheid een zakelijk recht wordt gevestigd tot het hebben en onderhouden van een erf afscheiding op steenen voeting op laatstbe doeld perceel. B. en W. geven den Raad mitsdien in over weging bedoeld servituut van A J. Kouwen- hoven, alhier, eigenaar van dat perceel (ka dastraal bekend gemeente Alkmaar sectie E nr. 34C4) aan te "nemen. VOORSCHOT TEN BEHOEVE ONDERHOUD KIS WONINGEN „GOED WONEN". B. en W. schrijven in bijlage No 8.: Aan de groep van de 108 aan den Baan- singel gelegen woningen van (ie R K Wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" alhier, moeten enkele belangrijke onderhoudswer ken worden verricht, welke een bedrag van ongeveer 5090 zullen vorderen De vereeniging heeft verzocht dit bedrag van de gemeente als voorschot te mogen ont vangen. Bedoelde woningen zijn in 1919 en 1920 gebouwd, derhalve in den tijd, dat in bouw nijverheid een ongekende bedrijvigheid heerschte. Door gebrek aan materialen en an dere omstandigheden konden de woningen niet zoo soliede gebouwd worden als ge- vvenscht werd, hetgeen tengevolge had, dat de vereeniging jaarlijks een belangrijk be drag aan onderhoud moest uitgeven. Het bedrag dat jaarlijks in het onder- houdsfonds werd gestort, n.1. 35.— per woning, was nauwelijks voldoende om de kosten van het gewone onderhoud te bestrij den, zoodat zij geen reserve heeft kunnen vormen - Uit een door ons ingesteld onderzoek is gebleken, dat het in het belang van een be- iiooriijke exploitatie der woningen gewenscht is het extra-onderhoud te doen uitvoeren In verband hiermede hebben wij ons met den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in verbinding gesteld, die zich bii den terin zage gelegden brief van 9 Augustus j.1. nr. 5337 M/V 1081 afd. V. bereid heeft ver klaard zoo noodig aan de gemeente een voorschot van 5000.—, tegen een rente percentage van 4 3/4, te verleenen, indien zij op haar beurt hetzelfde bedrag aan de Ver eeniging verstrekt. Aangezien d: gemeente dit bedrag naar alle waarschijnlijkheid tegen een lager rente percentage bij anderen kan leenen, geven wij er de voorkeu: aan het voorschot zonder 's Rijks bemiddeling op onderstaande voor waarden beschikbaar te stellen, waarbij wij in het bijzonder de aandacht vestigen op het bepaalde sub i met betrekking tot vestiging eener hypotheek voo^het aangevraagde be drag op de eigendommen der vereeniging. Voorts heeft genoemde minister er geen bezwaar tegen, dat de rente en aflossing van het voorschot in den vorm eener annuïteit ten laste van de exploitatierekening der wo ningen worden gebracht. De Commissie van bijstand voor de finan ciën, hoewel geen bezwaar hebbende tegen inwilliging van het verzoek, stelt er prijs op, dat het onderhoud voortaan zal geschieden onder goedkeuring van den Directeur van het bouw- en woningtoezicht. Wij hebber, in het ontwerp-be3iuit sub h een bepaling opge nomen, welke zooveel mogelijk met de bedoe ling der Commissie rekening houdt, zonder de zelfstandigheid der vereeniging aan te tasten. B. en W. stellen voor het desbetreffend- besluit te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2