Ilkiiirsiti turnt. TENTOONSTELLIM AMSTERDAM Rechtszaken (AUTOMOBIELEN Kapiism Waqevkr* Tochtnaar Rusland, MAdird drie en dertigste Jaargang. Woeiisdus: 2§ Januari. Radioprogramma FEllLLUTON. 23 JANUARI -1 FEBRUARl"* MOTORRIJWIELEN i\ni ivrvi Sluiting Zondag 5 uur n.m. Se. 23 1931 Donderdag 29 ]anuari. Hilversum, 1875 Af. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8.9.50 Gramofoonplaten. 10.10.15 Mor genwijding. 10.30—12.— Concert door het A V.R.O.-Kwintet o. 1. v. Fr. Lupgens. 12.30 —2.— Conceri. Orkest van Luxor Palast o 1. v. Mare Celt. 2.2.30 Halfuur voor de vrouw. 3.4.Naaicursus. 4.-5.Zie- kenuurtje. 5.—5.20 Piano-recital Karei da jong. 5 206.30 Gramoioonpl. 6.30—7.— Racno-Volks-Universiteit. Drs. W. H. C- Ten- haeff. 7.7.30 Engelsche les voor gevorder den. 8.30—8.45 Sportpraatje door H. Hol lander. 8.459.40 Concert Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 9.40 Aansluiting Con certgebouw te Amsterdam. 10.05—10.30 Le zing door A. Veraart. 10.30—10.45 Vaz Dias. 10.45—12 Gramofoonplaten Huizen, 298 Af. (8.—9.15, 11.30—1.30 en 8—12.— K.R.O., de N.C.R.V. van 10.— 11.— en 2.-8 uur). 8.—9.15 Gramofoon platen. 10.—10.30 Zang Dameskoor. 10.30 11.Ziekendienst. 11.3012.Godsd. Causerie pastoor Perquin. 12.1.30 Concert door het K.RO.-Trio. 2.—2.15 Gramofoon platen. 2.15—3.15 Hanchverkcursus. 3.15— 3 45 Vrouwenhalfuurtje. 4.5.Ziekenuur tje. 5 6.30 Concert. W. Tump, viool. René Hendriks, cello. Jan Monissen, piano. 6.30— 6.45 Gramofoonplaten. 6.45—7.— Knip cursus. 7.7.30 Vroolijk allerlei. 8.— Aan sluiting Concertzaal „Concordia" te Breda, g io—1.35 Concert door het K R.O.-Orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen. 8.35—8.50 Mevr. IM aartje Offers, sopraan. Fr. Boshart, piano. 8.50.915 Orkest. 9.1510.Gramofoon platen. 10.10.15 Mevr. Offers. 10 15 10.25 Orkest. 10.4511.Toespraak pas toor Perquin. 11.12.Gramofoonplaten Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R Foort 1.20—2.20 Concert. N. Pennfold, viool. A. Leon, cello. W. Tyler, piano. 2.25 Uitzending voor scholen. 4.50 Concert. Or kest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.Recital door R. Murchie 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. S. Logan, bariton. Orkest. 9.20 „Nieuwsber. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Zang door E. Coleman, alt. 10.20 „Stop Press van John Watt. 10.50—12.20 Dansmuziek. 12 20—12.25 Televisie. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtje 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Concert. Kwartet en so listen. Strijkkwartet. Langenberg473 Af. 6.207.20 Gramo foonplaten. 10.3511.15 Gramofoonplaten 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Or kestconcert. 4 20—5.20 Gramofoonplaten. 7.05—8.50 Muzikaal allerlei. 9 20 Berichten Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 Al. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcert. 7.20 9.20 Concert. Orkest en solisten. 9.3511.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 Af. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert Orkest en solisten. Zeesen. 1635 Af. 5.4011.20 Lezingen en lessen. 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12 15 1.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.20—3.50 Voordrachten enz. 3.50- 4.50 Concert. 4.507.45 Voordrachten. 7.45 Sle- zische Avond. Samengesteld door Friedr Wirth. 8.40 Brucknerconcert. 9.25 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. DE UITZENDING VAN DEN LIBERALEN OMROEP NIET TOEGELATEN. Nadat de minister van waterstaat aan den Liberalen Omroep de beschikking had gege ven over het zendstation Hilversum (1875 meter) op a.s. Donderdagavond 8 uur, heeft deze omroep den wensch te kennen gegeven, voor de microfoon haai standpunt op radio- gebied uiteen te zetten. Na inzending van de desbetreffende redevoeringen is op dit ver zoek een weigerend antwoord ontvangen Deze weigering houdt verband met een nieu we regeling van de radio-omroep-controle- commissie; aan de omroepvereenigingen is n.1. meegedeeld dat in het vervolg niet zullen worden toegelaten: 1. Uitzendingen, die een bespreking in- houden van het beleid der regeering en van regeenngscolleges inzake den radio-omroep; 2. uitzending, waarbij critiek wordt ge- °.P andere omroepvereenigingen. Bij niet-inzending van den tekst of indien op dezen tekst niet de goedkeuring van de commissie is verkregen, zullen de artikelen 8 en 11 van het radio-controle-reglement wor- den toegepast. 29) Ik nam dan aischeid van mijne kameraden, met belofte van hun spoedig weder te komen zien, en stapte in mijne sneeuwschuit. Nadat dezel ve goed dicht gemaakt was, werd de zweep ovei de paarden gelegd en ik vloog als eene pijl de stad uit. Ik werd over berg en dalen gevoerd en het duurde niet lang of wij kregen VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van Maandag 26 Januari. nl ^UDE GOED MOET EERST AF. JJc zitting van heden werd aangevangen met een aangehouden zaak van 24 Novem- betreffende Siraon F. een mijnheer uit h h w?' 5 X* ,woning van zijn zuster te l - waard tijdens haar afwezigheid ge- en voor z'in moeite een n i. Vo? Ead *oegeë'gend. L»e heer Simon F. was ditmaal niet ter zitting aanwezig ten einde kennis te nemen ™"h5en de J}« liggers, reclassee- ringsambtenaar, die als getuige werd ge hoord had mede te deelen. Verdachte heeft dezen heer schriftelijk medegedeeld, dat hij niet iot geheelonthouding bereid was, zoodat de reclasseering uitgepraat is. De officier persisteerde dus bij zijn eisch 2 maanden onvoorwaardelijk. Uitspraak van den politie rechter bij breed gemotiveerd vonnis 6 we ken gevangenisstraf. EEN GESCHIKT PATROON GEVONDEN. Daarna verscheen de heer Gerrit H. van Koedijk omtrent wien de heer Wig- gers de verblijdende mededeel ing kon doen, dat voor hem voorloopig een geschikt patroon is gevonden. Voorts zal hij zooveel mogelijk ter zijde worden gestaan door ge nootschap en reclasseering. Eisch als nu 2 maanden voorw. met 3 proefjaren. De verde diger kon zich daarmede best vereenigen, be houdens verplichte raden. Dit was echter later beter geschikt. De verdachte werd daarop veroordeeld voorwaardelijk tot 2 maanden met 3 jaar proetijd en op te leggen voorwaarden be treffende alcoholgebruik, lichaamsreiniging en veedrijversverbod. Voorts wordt veroor deelde gesteld onder toezicht van het genoot schap en uit de voorloopige hechtenis ont slagen. EEN ONBETROUWBAAR SPORTSMAN De niet ter zitting verschenen heer Joh. K. had zich op 3 Augustus te Hensbroek schuldig gemaakt aan wederrechtelijke toe- eigening van 1.50 uit een kast en ten na- deele van een gymnastiekvereniging De heer J. Schotsman anylist te Alkmaar en di recteur der vereeniging, werd gehoord als getuige en prees den verdachte om zijn dienstvaardigheid en ijver. De politierechter vond het wegblijven van den verdachte vreemd en wenschte persoonlijk met hem in contact te komen De officier ging daarmede accoord en op diens voorstel werd de zaak aangehouden tot de volgende week en mede- brenging zal van den heer K. worden gelast. DIEFSTAL UIT EEN KIOSK IN HET VEILINGLOKAAL TE ALKMAAR. De 30-jarige arbeider L. G. K. te Alk maar en diens echtgenoote G. J. K., moesten terecht staan wegens diefstal van snoeperijen en sigaren uit een kiosk, staande in het vei lingslokaal, waarvan de deur door eersten verdachte werd geopend met een valschen, doch even goed passenden sleutel. Op deze voordeelige manier wisten de jongelui zich voortdurend lekkernijen bij de koffie te ver schaffen, hoewel ter eere van de vrouw moet gezegd worden, dat zij met tegenzin aan die onwaardige diefstalletjes delenam. De eige naar van de delicatessen is de heer A. Bruin, wiens echtgenoote he^-en als getuige werd ge hoord. Mej. K. geboren K. was niet ter zit ting verschenen en had de afdoening der za ken aan haar ega overgelaten. Met de opge geven schade scheen de politierechter zich niet te kunnen vereenigen en er werd daar over nogal met getuige gedebatteerd. De verdachte die 30 per week verdient, toonde zich bereid een billijk berekende schade te vergoeden. Besloten werd de zaak met het oog op een te verwachten blijde ge beurtenis aan te houden tot Maandag 9 Maart. EEN GERMAANSCHE ZOON VAN FIGARO. De 20-jarige heer Rudolf M., geboren te Gladboek en thans wonende te Eindhoven, had zich heden te verantwoorden ter zake diefstal van eenige peren uit een kast, zich bevindende in een kamer van den zoon des tocht tegen de Turken bijgewoond en den rang van majoor bekomen. En daar hij zich ver dienstelijk gemaakt had, was hij door zijn gou vernement beloond met eenige honderd boe "en, een stuks gronds, groot genoeg om hun allen werk te geven. En hier was het, dat hij thans in den kring zijner familie, een stil en gelukkig leven sleet, zijne vrouw was een zeer achtens waardige dame. Zij hadden drie kinderen, alle meisjes, waarvan de oudste 12 jaren was. Zijn vader was zijn naaste buurman en woonde on geveer 5 uren daar van daan. Hij had den rang van kolonel, en was een eerwaardig grijsaard van bijna 70 jaren. Zijne moeder had hij reeds vroeg verloren. Met leedwezen vernam ik dus, dat zij niet op den besten voet met elkander stonden. Dit was daar uit voortgesproten, dat de vader met eene zijner lijfeigenen was her trouwd, bij welke hij een zoon verwekt had, Aet huis in het gezigt, waar ik mijn verblijf zou houden. Mijn conducteur wees 't mij va verre, en weldra hield de slede voor het zelve stil. Mijn huisheer stond mij reeds op te wachten, verwelkomde mij hartelijk en mij de hand drukkende, leidde hij mij binnen en stelde mij aan zijne echtgenoote voor, welke ook de hoogduitsche taal sprak, en mij insgelijks wel kom heette. Deze edelman was genaamd Ste- fan Nikoitsch Mapareff. Hij was ongeveer 45 jaren oud, klein en tenger van gestalte, maar had een scherp oog. - In zijne ïeugd was hij page geweest aan het hof van Petersburg, en vervolgens officier geworden zijnde bij 't regi- ment cavalerie had hij langen tijd den veld- 1 - t 1xjL0e%cHT m».' die thans 18 jaren oud en te Casan was, om zijn^ studiën voort te zetten. De zoon nu uit Turkijei terugkomende, en geen de minste ver moeden hebbende, dat de oude heer tot zuil een stap zoude gekomen zijn, was zeer veront waardigt over de mesalliance en wilden den jongen zoon niet voor zijnen broeder erkenne' Dit gaf natuurlijk verwijdering tusschen hun beiden, echter was dezelve door den tijd zoo verre verminderd, dat zij elkander van tijd t- tijd bezochten. Na dat wij eerst eenige ve verschingen genuttigd hadden, verzogt hij unj hem te willen volgen, ten einde mij de kamer aan te wijzen, welke hij voor mijn gebruik be stemd had, en gaf bevel aan eenen slaaf, met heeren Kwaad, barbier te Medemblik, bij wien de verdachte destijds in betrekking was. Hij werd bij de toeëigening van deze peren door den heer Kwaad op heeterdaad betrapt. Toen begon deze heer Kwaad in een stemming te verkeeren geheel in overeen stemming met zijn naam, de heer Rudolf kreeg zijn ontslag en nog een strafvervol ging op den koop toe. De patroon vertelde eenige schitterende staaltjes, typeerende de vrijmoedigheid en dubieuze eerlijkheid van zijn toenmaligen Duitscher bediende. De of ficier vorderde 35 boete of 35 dagen, die verdachte naar diens meening dubbel en dwars verdiend had, vonnis 25 boete of 25 dagen. DE DIEFSTALLEN IN HET ST. JOZEPHSGEZELLENHUIS. De 21-jarige electriën Petrus R., geboren te Beemster en wonende te Alkmaar stond terecht ter zake hem ten laste gelegde dief stallen in het gebouw der St. Jozephsgezel- lenvereeniging in den nacht van 13 op 14 November en wel een bedrag van 12.50 ten nadeele der vereeniging en 160 ten nadeele van het muzekgezelschap Saint Louis. De verdachte vertoefde als commensaal ten huize van den heer Mensing, conciërge van het gebouw en had dus alle gelegenheid zijn slag te slaan, daar hij met de interne aangelegenheden in het gebouw goed op de hoogte was. Om de aandacht van zijn per soon af te leiden, had verdachte een soort van inbraakscène geënsceneerd, doch deze camouflage kon niet verhinderen, dat de re chercheurs hem toch te pakken kregen. Het gestolen geld had verdachte op het dak be waard als spaarpotje om er zoo geregeld van te profiteeren. Hij had nu een betrekking van 23 als electriciën en was nog steeds in den kost bij den heer Mensing. 40 schade loosstelling had hij bereids afgedragen aan den heer Wiggers. Deze had ruim 43 van verdachte ontvangen. Deze ambtenaar advi seerde voorts een vöorw. veroordeeling. Ver dachte was bereid f 3 per week te bestemmen tot aflossing der nog resteerende schade. Eisch 6 maanden gev. voorw. met 3 proef jaren. De verdediger mr. Seegers uit Den Helder wees op de erotische eigenschappen van zijn cliënt, die hem ten verderve leidden, doch achtte de voorw. straf wel wat zwaar. Vonnis 4 maanden voorw. met 3 proefjaren en bijz. voorwaarden. Hem werd voorts opgelegd verplichte ge heelonthouding, schadebetaling en caféver bod. Verdachte werd tenslotte gesteld onder toezicht der r.-k. reclasseeringsvereeniging te Alkmaar. Het in bes lag, genomen geld wens aan den conciërge teruggegeven ten behoeve der benadeelde vereenigingen. Het jonge mensch nam met die uitspraak genoegen. De politierechter riep hem een vaarwel, doch niet tot weerziens toe bij zijn vertrek. HET DRIFTIGE KAMERMEISJE. De 32-jarige dienstbode mej. Steintje van Br., wonende te Helder stond terecht wegens vernieling van een glasruit in het perceel be woond door den sergeant-monteur Ekelen- burg aldaar. Zij bezigde voor dit vernielzuch tig werk een schoen. Te voren had de dame op straat een scène gemaakt met den ser geant en diens echtgenoote, welke verwikke lingen den politierechter thans motief gaven ssluiting der deuren te gelasten op grond van het zedekwetsende. Na heropening der deuren hield de officier onmiddellijk zijn requisitoir, waaruit fcleek dat de getuige zeil wel eenigermate de oorzaak was van het voorgevallene. Gevorderd werd 10 boete of 10 dagen. Mr. Seegers, verdediger van het meisje, die betoogde dat het gehoorde op de besloten zitting den diepen ondergrond der kwestie aantoonde. Het optreden van den ge tuige gaf verdachte aanleiding om aldus te handelen. Pleiter verzocht de allergrootste clementie voor deze vrouw. Vonnis 1 boete of 1 dag. CHERCHEZ LA FEMME. De heeren Andr. C. G., oud 19 jaar. land bouwer te Ursem en Joh. O., 'n 20-jarig vee houder uit Oterleek, stonden broederlijk Krecht als verdacht op Zaterdag 29 Nov. den getuige Joh. Nic. Beets uit Beemster te heb ben mishandeld, welke mishandeling was gepleegd te Alkmaar in het portaal van het danslokaal van den heer van Gijzen aan de Breedstraat te Alkmaar. De heer Beets ont ving een zóó geduchten klap op zijn neus been dat hij zijn positieven geheel kwijt was en zich later te De Rijp onder medische be handeling moest stellen. De ondergrond van dit gewelddadig optreden was ook al weer gelegen in het bekende spreekwoord: Cherchez la femme. De heer Groot was geëngageerd met een Beemster schoone en nu verdacht deze den name Jacob, om mijn bundeltjen mede te ne men. Hij bragt mij dus in een vertrek aan de de linkerzijde van het huis, en zeide mij, dat dit tot mijn verblijf* zoude dienen, en dat deze Jacob geheel alleen ten mijnen diensten zoude zijn. Hierop verzogt hij mij mijnen garderobe te mogen zien. Ik begon dus dadelijk aan het uit pakken, en na dat alles de revue voor hem gepasseerd had, werd alleen een hemd en doek goedgekeurd en de rest gecondemneerd om verbrand te worden, wijl er ook niets aan ge legen was. Ik begreep dus duidelijk, dat zijn oogmerk was, om mij van dat alles op nieuw te voorzien, het welk ik mij gaarne liet welgeval len, daar mij dit op eene zoo gulle en tevens kiesche wijze werd aangeboden."Nadat dit ver- rigt was, keerden wij naar de zaal terug, al waar mevrouw en hare dochters zich bevonden. Men wendde alles aan om mij mijne intrede in dit huis te veraangenamen. Na het overige van den dag en den avond vrolijk doorgebragt te hebben, begaf ik mij naar mijne kamer en ging te bed. Op een bed te slapen, welk een zaligheid voor mij, die zoo lang op de harde planken gelegen had. Waar lijk men moet het kwade kennen en ondervon- ien hebben, om het goede naar waarde te lee- en schatten. Met een dankbaar hart loofde Hem, die de weldoener is van al wat adem .naakt, en die mij thans deze onverwachte «nnst deed genieten. Ik sliep gerust tot aan •n morgen, hetgeen mij zeer verkwikte. Des morgens vroeg was Jacob reeds op mij- kamer om de kagchel aan te maken, ten ade het vertrek warm zoude zijn tegen dat ik 'iet bed verliet. Hij deed dit zoo stfl mogelijk, o mij niet wakker te maken. Hij zette daar bij een groot bekken klaar benevens een kan m.i watf-r. het geen verder ter reiniging heer Beets dat hij met die vermenging der verschillende stammen geen genoegen nam Om deze tegenwerking te coupeeren nam hij afdoende maatregelen en sloeg Beets direct knok out. Ook de heer O. liet zich niet onbetuigd en haastte zich den neergeveld tn Beemster leeuw 'n klap toe te dienen. De politierechter noemde dit een helden daad. Eisch tegen A. C. G. uit Ursem 50 boete of 50 dagen. Tegen Jan O. uit Oterleek 25 boete of 25 dagen. Vonnis: G. f 40 boete of 40 dagen hechte nis. O. 25 boete of 25 dagen. BELEEDIGINGSSCENE OP URK. De heer P. Hoekman, ingezetene van het eiland Urk, werd op 3 December grovelijk be- leedigd door zekeren heer Lambertus G., die te voren tegen de deur van het repetitielokaal van een zangvereeniging had geschopt en deswege door Hoekman werd onderhouden. Eisch en vonnis f 25 boete of 25 dagen. LASTIG PATIËNT VAN SCHIEDAM. De niet verschenen J. v. d. B. te Enkhuizen had zich op 9 December met veel jenever-1 moed verzet tegen den agent Ubbels, die hem had aangevat om hem een aangenaam ver blijf op de brits in het arrestantenlokaal te verschaffen. Eisch en vonnis f 20 boete of 20 dagen. EEN GEDUCHTE TEGENPARTIJ. De stevig gebouwde transportarbeider Arie J. uit Noordscharwoude had op 21 De cember niet alleen den caféhouder M. Visser, maar ook diens echtgenoote geslagen en pijnlijk getroffen. Er was ruzie ontstaan en 'n vechtpartij, waarmede Visscher en diens vrouw niets te maken hadden. De Wbr Arie J. was niet bereid de beschuldiging te accep teeren en ontkende ijverig de hem ten laste gelegde mishandeling van het echtpaai mej Visser verklaarde evenwel pertinent, dat ver dachte haar zoowel als haar man klappen toediende, toen zij zich beijverden andere vechtende bezoekers te scheiden. De heer J. deelde geduchte en pijnlijke opstoppers uit. Hij was niet volkomen nuchter. Ondanks de ontkentenis van den heer J. achtte de officier hem schuldig en nogal flink achtte de officier hem schuldig en eischte 50 boete of 50 dagen hechtenis. NACHTELIJKE BELEEDIGING VAN ZUS ANNA. De 45-jarige mej. Mina Maria de Grhuis vrouw van den heer W. Kr. te Hoorn, ver scheen zenuwachtig kuchend voor den poli tierechter om rekening en verar.twoording af te leggen ter ~ake het haar ten laste gelegde feit, dat zij in den nacht van 14 op 15 Decem ber haar zuster Anna Maria de Greeuw, huisvrouw M. Oerienfans eenige beleedigende woorden zou hebben toegevoegd. Qualifi- caties, waarmede wij de kolommen van dit achtbaar blad maar niet zullen verontreini gen. De verdachte zuster op het bekende bankje verklaarde botweg dat haar zuster loog en ook de twee andere getuigen, waar mede de kous af was. De politierechter deelde verdachte mede, dat zij reeds (weemaal 'was veroordeeld wegens wederspannigheid en be- leediging van een ambtenaar. Mej. Kr. week hier af van haar systeem om te zeggen, dat óók de politierechter loog en erkende een en ander. De officier hield een bloemrijk requisitoir met als pakkend slot een eisth tot veroor deeling van de juffrouw tot 15 boete of 15 dagen. Uitspraak conform requisitoir. WEINIG RESPECT VOOR DEN VERTEGENWOORDIGER DES GEZAGS. De 48-jarige heer Theodorus SI., winkelier te Beets, stond terecht ter zake de tamelijke ernstige tenlastelegging, dat hij den heer Simon Smit, gemeenteveldwachter van Beets in den nacht van 27 December een schop had toegediend en hem in het gelaat had geslagen. Ten overvloede beleedigde hij nog de dienaar der gerechtigheid, door hem eenige minderwaardige woorden naar het hoofd te slingeren. Het gebeurde na afloop van een bijeenkomst van leden van den bond voor staatspensionneering. De veldwachter kwam om het café te sluiten, wat blijkbaar in hooge mate den toorn van verdachte op wekte. Hij animeerde zelfs den caféhouder om Smit met een stoel uit de zaak te slaan. De heer SI. beweerde niet meer te weten, wat er was voorgevallen. Hij is al eens door de rechtbank te Haarlem veroordeeld wegens beleediging tot 6 boete. Eisch 60 boete of 60 dagen. Vonnis ter zake de laffe behande- noodig is. Daar ik nu ook reeds een weinig Russisch kende, konde ik mij tamelijk wel door Jacob doen verstaan. Toen het tijd was om te ontbijten werd ik hier van door hem verwit tigd, en begaf mij naar de zaal, alwaar men mij reeds met het ontbijt wachte. Er werd thee en koffij door de bedienden gepresenteerd, ter- wij. aan de eene zijde der zaal eene tafel plaatst was, waarvan ieder zich naar welge vallen kon bedienen. Ik maakte hier dan ook deftig gebruik van, en ik kan in waarheid ge tuigen dat ik nooit smakelijker ontbeten heb. Ik was niet weinig verwonderd, mevrouw on der het ontbijt een pijpje te zien rooken. Doch ik vernam dat dit een gevolg was van aan houdende tandpijn, waarvoor men haar het ta bak rooken had aangeraden. Nadat zij dit eerst met tegenzin gedaan had, was het einde lijk eene gewoonte bij haar geworden, zoodat zij nu dagelijks haar pijpje rookte. Ik heb dik wijls met haar gestopt, en haar tabak was van de beste Turksche kwaliteit, zoodat ik merken kon, dat ik bij haar in een goed blaadje stond. Nadat het ontbijt afgeloopen was, gingen wij de paarden, honden, rijtuigen enz. in oogen- schouw nemen. Hij had meer dan 60 paarden, waaronder een twintigtal voor zijn eigen ge bruik, voor de rijtuigen en de jagt. De overi gen werden tot den akkerbouw gebruikt of om hout uit de bosschen te halen, waar uit pot- asch wordt gebrandt, hetwelk een voornamen tak van zijne landhuishouding uitmaakte. Na dat hij mij dit alles aangetoond had, vroeg hij, hoe dit bij ons te lande toeging. Ik gaf hem dus, zoo goed mogelijk, eene beschrijving van de levenswijze en bezigheden van onze landeige naren. Met mijne gastheer huiswaard* gekeert zijn de, werd ons een glaasje brandewijn gepresen- teert, en wij rookten Ti vriendelijk pijpje za- men. Onze gesprekken werden van oogenblik GEOPEND VAN Dfi IOVM.-5N.M; 8NM.-10N.M.D JE| 1 ling den veldwachter aangedaan, 60 boett of 60 dagen hechtenis. De officier van justitie is in hooger beroep gegaan tegen het vonnis waarbij P. O. werd vrijgesproken ter zake den he mten laste g> legden diefstal van 40 kippen te Oterleek. ZWENDEL IN DEN NAAIMACHINE HANDEL. Civiele procedure voor den kanton rechter te Amsterdam, strekkende tot ontbinding van een door een los arbeider te Leiden met een naai- machinehandel gesloten huur koon overeenkomst. Voor den Amsterdamschen kantonrechter, mr. L. S. G. de Hartog zijn gistermiddag de pleidooien gehouden in een civiele procedure tusschen A. J. R., los arbeider te Leiden en de in naaimachines handelende N.V. Hus- qvarna Hollandsche Handel Maatschappij, welke te Leiden een filiaal houdt. Deze procedure hield verband met een van de Kamer van Koophandel te Leiden cn enkele andere lichamen uitgaande actie tegen de zwendelpractijken in den naaimachinehan del, waardoor vooral werkloozen e.d. gedu peerd worden; zij was aanhangig gemaakt door de in genoemde stad gevestigde „Ver eeniging Proiestantsch Bureau voor Sociale adviezen". Uit de verslagen van de commis sie, bleek o.m., dat tegen de uitwassen van het afbetalingssysteem in den naaimachine handel, zoowel ter bescherming van het pu bliek als van den bona-fide handel, krachtig dient te worden opgetreden. De practijken, welke men woeker van het slechtste soort zou kunnen noemen, wettigen het vermoe den, dat in vele opzichten is geparasiteerd op de armoede, waarin menig door werk loosheid geteisterd gezin verkeert. Het er gerlijke van de gesignaleerde practijken zoo luidt het verder in het rapport is, dat arme drommels, die in huurkoop ontvangen machines verkochten, in den regel niet meer dan 40 of 60 van het verduisterde van den opkooper ontvingen en dat zij voor die machines in termijnen zelf prijzen, variee- rende van 120 tot 240 moeten betalen. In de onderhavige procedure vordert ge noemde A. J. R. als eischer in rechte de ontbinding van een met de gedaagde ven nootschap gesloten huurkoopovereenkomst, een Husqvarna-naaimachine betreffende, met veroordeeling van gedaagde tot betaling van een schadevergoeding, gelijkstaande aan het bedrag, dat eischer in termijnen bereids in mindering op de overeengekomen huurkoop-, som heeft afbetaald. Bjj dagvaarding is daartoe gesteld, dat gedaagde zich heeft schuldig gemaakt aan wanprestatie ten aanzien van een na het sluiten van de overeenkomst tusschen partijen getroffen regeling. Verder is gedeponeerd, dat het huurkcopcontract tot stand is ge komen door bedrag en dat de tusschen par tijen tot stand gekomen overeenkomsten in strijd zijn met de wet, de openbare orde en de goede zeden. De zaak is van groot belang, omdat hier een principieele beslissing wordt uitgelokt, waarbij alle gedupeerden belang hebben. De gedaagde op wier verzoek de kantonrech-' ter partijen in de gelegenheid gesteld had, hun standpunt mondeling toe te lichten tot oogenblik vertrouwelijker en vrijer. Ten twee uren des middaags werd mij door Jacob aangezegd, dat het middagmaal gereed was, want dit was hier het gewone uur. Daar ik wel vooruit kon zien, dat de tafel van mijn gastheer beter voorzien zoude zijn dan de onza te Minselinski, was mij dit berigt gansch niet onaangenaam. Ook deed ik mij ter deze wat te goed. Voor dat wij aan het eten gingen, werd ons een glaasje likeur gepresenteerd, het welk in Rusland, althans in vele huizen, het gebruik schijnt te zijn. Na den eten begaf ieder zich naar zijn appartement om een middagslaapja te nemen, waar naar ik mij ook zeer wel kon- de schikken. Ten 4 of 5 u. werd er thee of koffie gedron ken en daarna werd er een wandeling voorge slagen, hetwelk naar verkiezing geschiedde in een rijtuig of te paard, des winters dikwijls in de maneschijn. Vervolgens werd er kaart ge speeld, meestal Boston Russe; en ik moest mij gewennen om gedurig van de partij te zijn, waarin ik mij wel kon schikken. Het spel afge lopen zijnde, gebruikte men een avondmaal tijd, en na dezelve praatten wij nog wat over koetjes en kalfjes, onder bet faveur van een lekker pijpje; eindelijk wenschte men elkander goeden nacht, en ieder begaf zich naar zijne legerstede. Zoo sleet ik hier zeer genoegelijke dagen en dit genoegen vermeerderde van dag tot dag, daar wij hoe langer boe meer vrienden werden. O, hoe gelukkig gevoelde ik mij toen, vooral wanneer ik mijn voorgaand treurig lot met mijnen tegenwoordigen toestand verge leek! Nadat ik eenige dagen hier geweest wat, werd er voorgeslagen om een bezoek bij den vader van mijnen gastheer af te leggen. Dit nam ik met genoegen aan. Nu werden de sle den in orde gebracht (want Mevrouw en dn kinderen zouden ook van de partij zijn), ten einde des anderen daags ons voornemen ten uitvoer te brengen. (Wordt vervolgd). t

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5