Huiduitslag. Voor de huisvrouw. Provinciaal nieuws oosrauiZEN. winkel. schagerbrug. beverwijk. noord-schar woude. heiloo, hoogwoud. purmerend. opmeer. avenhorn. abbekerk. werver.shoof. koedijk. hoorn. zwaagdijk. Bij Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis Indië in ons midden SCHERMERHPRN. De afdeeling Schermernorn-Stompetoren van de S D. A. P. hield Zondagavond een feestavond te Stompetoren. De zaal was vrij goed bezet. De voorzitter, de heer J. de Groot te Schermerhorn, opende den avond, waarna als spreker optrad de heer H. van der Wielen Prop. van den Nederl. Bond in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Spr. ver geleek den toestand der arbeiders bij 23 jaar terug en constateerde daarin groote verbete ringen, welke voor een groot deel kunnen worden toegeschreven aan de actie, gevoerd door de soc.-dem. kamerleden, statenleden en gemeenteraadsleden. Ook de in dezen malaise- tijd toegezegde verbeteringen door de Prov Staten van Noordholland komen van de soc.-dem. gedeputeerden dier provincie Spr. spoorde de aanwezigen aan zich aan te slui ten bij de afdeeling. Door de tooneelvereeniging „Hoop doet Leven" van Schermerhorn werd vervolgens opgevoerd het prop. stuk van den B. v- S. „Avond". Er werd mooi spel gegeven. Met groote aandacht werd het stuk gevolgd. De voorzitter dankte in zijn slotwoord allen, die hadden bijgedragen tot het wel slagen van dezen avond. WIERINGER W A ARD. Zondagavond hield de afd. Wieringer- waard van den Bond voor Staatspension- neering een propaganda-avond in de volle zaal van den heer P- Schenk. De heer H. Limpers hield tevens een korte propagandarede tot opwekking aan hen, die nog geen lid zijn om zich onverwijld op tf geven De laatste dagen waren er weer 10 bijgekomen. Het aantal is nu 220. Het aantal is nu 220. Daarna trad de tooneelvereeniging van St. Maartensbrug op met het tooneelspel „Avond"in drie bedrijven van F- A. Grensen. Als propaganda is dit stuk bij zonder geschikt. Er komt zoo duidelijk naar voren, wat het wil zeggen, oud en arm te zijn. Wat de opvoering betreft willen we ver klaren dat de tooneelvereeniging verleden jaar met de opvoering van „I.evensdeining" veel beter heeft voldaan dan rhans het geval was. Wel kwanten er enkele zeer goede mo menten in voor, doch het geheel was ons niet sympathiek. Het was. naar men ons mede deelde. de eerste maal dat dit stuk door hen werd opgevoerd, wat misschien ook wel oor zaak is geweest, dat alle tollen niet tot haar recht zijn gekomen. Toch zijn er goede krach ten bij. De afdeeling mocht in de pauze nog een tiental nieuwe leden boeken. Tot slot het traditioneele bal. Zondagnacht zou de heer Cor Limpers na afloop van een uitvoering van den Bond voor Staatspens'on net ring 4 oude menschen per auto huiswaarts brengen. Op de terugreis is op onverklaarbare wijze het achterwiel van den auto geloopen. en op het land over de sloot terecht gekomen. De auto heeft geen schade bekomen, terwijl de heer L. gelukkig met den schrik vrij kwam. W ARMENHUIZEN. De muziekvereeniging T. A V. E. N. U. gaf Zondagavond onder leiding van haren direc teur, den heer <G. Anderson, voor een tame lijk goed bezette zaal een uitvoering in het lokaal van den heer H. Slikker. De uitvoering geschiedde met medewer king van „de Snarenzangers" uit Rotterdam Deze beide cabaretiers wisten al spoedig de lachlust bij het publiek op te wekken en er heerschte een aangename stemming. Vroolijke liedjes werden door hen gezongen. Vooral de harpbespeler was een leuke type en als confe- rancier was hij heel goed. Jammer, dat zijn kameraad (Zebra) een klein beetje onduidelijk was. Nu nog iets over „Taveiru", die het leen wenaandeel in dezen avond had. Er werden in totaal door „Tavenu" 9 nummer geblazen We kunnen niet anders oordeelen dan te zeg gen: „Er is schitterend werk geieverd". De humoristische marsch „Werkstaking" van Klein was zeer inteiessant. Met kaarsen op de lessenaai (de zaal was donker) werd uit volle borst geblazen, totdat gemoedelijk de staking uitbrak en één voor één de medewerkenden zich verwijderden en men natuurlijk de kaars uitblies, totdat de directeur heelemaal alleen overbleef. Smake lijk is hier om gelachen. Wij hopen met een volgende uitvoering van Tavenu eens wat meer getrouwden te zien, want werkelijk, hetgeen deze vereeniging presteert, is een bezoek waard. Een gezellig bai besloot dezen avond en allen keerden voldaan huiswaarts. DIRKSHORN. Door B. en W. van Harenkarspel is aan besteed het maken van een nieuwe voetbrug in „de posten". Ingeschreven werd door den heer Th Duin voor 305, D. Dam voor 357 en J. van Loenen voor 290. Gegund aan den laagsten inschrijver. Gekozen is tot bestuurslid van den polder Woudmeer, vacature G. Schoorl, die tot voorzitter werd benoemd, de heer J. Stam Jz. te Oudkarspel en in de vacature C. de Vries, die bedankt heeft, de heer R. Vader te Harenkarspel. t. a. !5 de aangedane plaatsen met waim water 5" ,ur?'zeeP en doe er dan wat Furol op, en ende of vocht-afscheidende uitslag en eczema bovendien nog wat Purolpoeder. Her- haal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Zaterdag is de heer J. Steert Jz. geïnstal leerd als burgemeester dezer gemeente Voor deze installatie bestond .groote belangstel ling. De heer Steert was reeds gedurende twaalf jaren als gemeente-secretaris werk zaam TEXEL. Door den heer J. S Dijt te den Burg is dezer dagen verkocht aan de N.V. i ex. Eig. Stoombcotonderneming te Texel, de hofstede Panorama, gelegen op een der mooiste pun ten van Texel. Het voornemen bestaat om deze boerderij in te richten als jeugdherberg. Zaterdag en Zondag zal in de Lagere Landbouwschool te Den B "een tentoon stelling van Landbouwhu; de worden ge houden. Een paar leeraressen, van Land- bouwhuishoudscholcn hebben de leiding hier van in handen De commissie tot bevorde ring van 't landbouwonderwijs in deze ge meente hoopt op deze manier belangstelling voor het onderwijs op dit gebied op te wek ken en hierdoor te komen tot het oprichten van een school voor Landbouwhuishoudkun- de in d« ze gemeente. Tot opvolger van den heer A. Boon, is als raadslid voor deze gemeente, door het centr. stembureau gekozen verklaard, de heer r. Blom. De heer A. Boon, die zoo kort nog voor de verkiezingen zijn mandaat neerge legd heeft, behoorde tot de S. D. A P. De heer Blom schijnt ook voor de zittingsperi ode van een paar maanden niets te gevoelen; en heeft eveneens bedankt. Thans komt in aanmerking de heer T. Dogger te P. H. Polder. Ons bereikten reeds geruchten, dat ook de heer Dogger zal bedanken Als eenige overblijvende op de lijst van de S. D. A. P. rest dar. nog de heer J. Heemlrijk. Aan het verslag van de Spaarbank var. het Departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ontleenen wij het vol gende, Baten: obligatiën 17401, hypothe ken 30990, effecten 13584.56, kasgeld 1633-1'Moopende rente 1371.88; totaal 64984.58. Schuld aan spaarders 48082.77. Zuivere reserve 16901.81, reserve op 31 Dec '29 16043.5354, netto vooruitgang 858.27 y. De zuivere reserve is derhalve ruim 35 pCt van de schuld. Zondagnamiddag is de 10-jarige Klaas Bood te Stolpen door den storm met de fiets te water geraakt en verdronken. Evenals dit door de bloerabollenveiling „Beverwijk" al een paar jaar geschied is, ligt het in het voornemen der veilingdirectie ,,'t Centrum" ook dezen winter voor het eerst eene voorveiling van per Juli en Au gustus te leveren bloembollen te houden. Vergadering Coöp. Boerenleenbank. Deze vereeniging vergaderde Maandag avond ten lokale van den heer J. de Bakker. De voorzitter, de heer G. Barten, opende en hoopte, dat allen over weinige jaren het zilveren jubileum mogen meevieren» In deze 22 jaar, zeide spr., heb ik als voorzitter nim mer pessimistische woorden tot u gespro ken, alhoewel hiervoor misschien méér dan eens reden is geweest. Ook thans ben ik weer optimistisch. Een jaar lang kan men in de verslagen steeds een crisisstemming lezen Dit kan niet ontkend worden, doch het is verschillend hoe men de zaken ziet. Het is als met een ziek mensch tegen wien men steeds zegt, dat hij z is. De energie en het vertrouwen worden d„.irdoor verzwakt. Ook op maatschappelijk gebied komt dit voor. Men is geroepen om er zich door heen te slaan. Als voorzitter van de tuinbouwveree- niging hoopte spr. hierover eerstdaags nog wel eens een en ander te zeggen. Wij hebben, zeide hij, hier een boerenleen bank die er wezen mag, wij hebben hier ook menschen, die nog bij machte zijn zich zelf te redden. Spr. hoopte dat deze den slechten tijd door kunnen maken en dat de anderen voldoende credietwaardig mogen zijn. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat de bank 183 leden telt. Uitgezet waren 347 spaarbankboekjes, aan 52 personen zijn voorschotten verstrekt, aan 31 personen een loopend crediet. Met ingaflg van 1 Januari 1931 is de rentestandaard als volgt vastge steld: spaargelden 3 1/4 pCt., voorschotten 4 1/2 pCt., credieten, debetrente 4 1/2 pCt., creditrente 3 pCt., en spaargelden niet-leden 3 pCt. De samenwerking tusschen bestuur, raad van toezicht en kassier, is steeds naar ge noegen geweest. De algemeene en de ring- vergaderingen zijn bijgewoond. Spr. memoreerde, dat in de 22 jaar welke de bank bestaat, de tijdsomstandigheden nog nooit zoo moeilijk geweest zijn als thans. Niet minder dan 42000 aan spaargelden zijn teruggehaald. Het verslag eindigde met den wensch, dat de bank de tijdsomstandigheden moge trot- seeren. (Applaus.) De heer J. Kliffen vroeg of de rente der spaargelden voor de kinderen der leden ook lager is. De kassier, de heer Keeman, antwoord de, dat dit alleen geldt voor meerderjarigen, die een bedrag van 500 op hun boekje heb ben staan, doch geen lid willen worden. De ontvangsten en uitgaven bedroegen 548520.04, het saldo winstcijfer bedraagt 2078.77. Door den heer Kaan werd voor gesteld de helft der winst te reserveeren en de andere helft te bestemmen voor verla ging der rente op voorschotten en credieten in Icopende rekening. De heer Keeman zeide, dat volgens art. 41 der statuten het voorstel Kaan niet uitge voerd kan worden. De rekening en balans werden goedge keurd en besloten werd de winst aan het re servefonds toe te voegen. De heer K. Opperdoes (aftredend) werd als bestuurslid herkozen. De heer W. Koov werd herkozen als lid van den Raad van Toezicht Bij de rondvraag bracht de voorzitter on der de aandacht van de leden, dat het bij aanvrage van geld noodzakelijk is, dit eeni ge weken van te voren te melden. Verder zeide spr., dat er evenals het vori ge jaar een groot aantal leden niet aanwe zig waren, hoewel er 1 boete geheven kan worden. Het volgende jaar zal het bestuur hierte gen strenger optreden. De heer Ootjers deelde namens het ge meentebestuur mede, dat het plan is om, door werkloozen te laten modderen, bij voorkeur in de Voor- en Achterburggracht. De prijs per driekwart praam voor tuinders is gesteld op 0.40 per praam. Eenige personen wenschten hiervan ge bruik te maken. Hierna sluiting. Bij beschikking van den minister van fi nanciën, is aan de gemeente Heiloo een voorschot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van 2400, ter verstrekking aan de stichting, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevorderig van de verkriioing van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landabeider be- noodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Bij Kon. besluit van 26 Januari is be noemd tot burgemeester dezer gemeente de heer D. Hoogenboom. In de vacature-J. Steert is tot lid van den gemeenteraad benoemd verklaard de heer C. Koning, voorzitter der Algemeene Midden- standsvereeniging. Tot lid van het dag. bestuur der Banne werd benoemd de heer A. Schipper; tot hoofdingeland de heer Jb. Schipper. Op uitnoodiging van het gemeentebestuur en het bestuur der Witte Kruis-afdeeling trad voor een geheel gevulde zaal op dr. Doyer, inspecteur van de Volksgezondheid met het onderwerp: „De actieve onvatbaarmaking tegen roodvonk en diphterie". Na de rede werd een toepasselijke film vertoond. Het was ongetwijfeld een zeer nuttig en leerzame avond. De gemeentebegrooting 1931 werd door den raad vastgesteld tot een bedrag van 31.675.38 in ontvang en uitgaaf. Het echtpaar D. Bakkerde Jong heeft onder vele bewijzen van belangstelling zijn gouden bruiloft gevierd. Het harmonie-gezel schap bracht den oudjes een serenade. UITDEELINGSLIJST GEDEPONEERD. Gedeponeerd is de eenige uitdeelingslijst in het faillissement van Th. B. A. M. Op meer, hotelhouder te Egmond aan Zee, cu rator mr. H. F. A. van der Loos met een uitkeering aan concurrente schuldeischers van 91/100 procent. Dinsdagmorgen had'aan de overzijde van het kanaal een tramstoring plaats. Een luxe auto geraakte door de gladheid van den weg zijn stuur kwijt, zoodat hij dwars over den spoorweg kwam te staan. Toen de tram van 9.15 in aantocht was, werd de machinist door het wuiven met een zakdoek gewaar schuwd en kon hij stoppen. Het spoorweg personeel werkte den auto weg zoodat de tram haar reis kon vervolgen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De auto werd door een reddingswagen weg gehaald. De Vereeniging van Oud-Leerlingen der Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn en Alk maar heeft alhier een vereenigingsdag ge houden, waarvoor bijzondere belangstelling was. Door den heer Ir. C. Rietsema, Direc teur van de R. T. S. alhier werd een cause rie gehouden over „de Geschiedenis van den Waterstaat", naar aanleiding van studies van Dr. De Vries en Dr. Beekman, die hun geschiedkundige beschrijvingen beginnen in 1288 en 1300. De voordracht werd besloten met een over zicht van het Dijk- en Molenbestuur. In de hierop gevolgde gedachtenwisseling.gaf de heer Rietsema een korte uiteenzetting van de huidige structuur van het Waterschap- en Polderbestuur. In de middagvergadering hield de heer G Koömen een inleiding over „Verschillende verkoopsystemen". In een geanimeerde ge- dachtenwisseling werd aangedrongen op wet telijke bepalingen inzake den uitvoer, de sor teering enz. Bepleit werd de stichting van een Coöperatieve Groothandels Tuinbouw- vereeniging. Na een korte pauze behandelde de heer J. Krijger het onderwerp: „Het aan- koopen van nieuwe tulpen variëteiten en gladiolensoorten". Na een vruchtbare gedachtenwisseling over het laatstgenoemde onderwerp werd deze nuttige bijeenkomst gesloten. De vereeniging voor „Bloembollencultuur" heeft besloten dit voorjaar een tentoonstel ling van bolgewassen te organiseeren. Sanapirin-tablet teu, Buisje 75, 40, 25 ct. Auga-siroop. Flacons van I gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. Gevraagd wérd mij om een gebreid jurkje en broekie voor een meisje van 4 jaar. Eerst de broek, die is nader dan de rok. U heeft noodig 56 gram Baldwin en Walker's Ladyship Pearl Sheen-ella wol, een paar breinaalden No. 9, een paar breinaalden No. 12 en 50 c.M. waschelastiek. Ik hoorde laatst, dat lezeressen moe- te hadden om deze wol te krijgen. Na tuurlijk wordt die niet in kleine plaatsen verkocht: maar u kunt haar beslist uit Amsterdam, Rotterdamh, Den Haag, Utrecht, Arnhem en andere steden laten komen. De wol is zeer bekend. U kunt ook aan u wwolleverancier schrijven u een aan deze Engelsche wol gelijke wol te sturen. Het broekje, dat u hieronder beschre ven vindt, is 29 c.M. lang en 53 c.M. wijd op het wijdste gedeelte. Meet dit even uit op een broekje van uw kleine meid. Mis schien is 't voor haar beter als u een andere maat breit; dus dat moet u weten vóór u begint. Er komen, wanneer u de voorgeschreven wol gebruikt, 14 steken op de 5 c.M. in de breedt* en ongeveer 18 toeren op de 5 c.M. in de lengte. Begin 76 steken op te zetten met de naalden No. 12 en brei 4 toeren het rib betje: 1 recht, 1 averecht; daarna maakt u de gaatjes voor het door te rijgen elas tiek aldus: A 4 steken breien, 2 te zamen breien, omslaan; vanaf A herhalen tot het einde van den toer. Vervolgens breit u 18 toeren het rib betje: 1 recht, 1 averecht: dan begint het verhoogde gedeelte aan de achterzijde van de broek. Brei nu niet de naalden No. 9: 7 recht, omkeeren, averecht terug over deze 7 stekx; 2de toer 14 recht, om keeren, 14 averecht terug; 3de: 21 recht, omkeeren, 21 averecht terug; 4de: 28 recht, omkeeren, 28 averecht terug. Ga zoo door: om den anderen toer 7 staken meer breiende tot er nog 20 ste ken ongebreid overblijven. Nu alle ste ken weer in één toer breien en door gaan: recht heen, averecht terug, tot het korte gedeelte van het werk 23 c.M. lang is, gemeten vanaf het begin. Vervolgens moet u aan beide kanten van hef werk om den anderen toer 1 steek minderen; doe dit zes maal en neem dan de naalden No. 12 en brei 1-8 toeren het ribbetje 1 recht, 1 averecht. Kant losjes af. Nu is één pijpje gereed. Het andere breit u natuurlijk op dezelfde manier. Denk er echter om, dat het ver hoogde gedeelte begonnen wordt in een averechten toer in plaats van in 'een rechten. Voor het afwerken moet u de pijpjes aan elkander maken, tot waar de min- derngen begonnen, dain den voor- en achterkant dichtnaaien. Als het noodig is, kunt u het broekje aan den averechten kant met een warm ijzer oppersen; daarna rijgt u door de gaatjes aan het middel het elastiek. En nu een jnrk: Noodig: ondgeveer 200 gram opaal- kleurige (of een andere tint!) Fingering wol van Templeton, een paar breinaal den No. 8 en 654 M. taffetaslint van 254 c.M. breedte. De afmetingen van mijn model zijn: van den schouder tot den onderkant 35 c.M.; van den hals tot het uiteinde van den mouw: 27)4 c.M.; de wijdte onder de armen 40 c.M. U breit het jurkje in twee stukken: een vóór- en een achterkant. Deze maakt u aan elkaar met het lint, dat u door gaten rijgt, die van te voren gemaakt zijn. Het model is dus hoogst eenvoudig en het staat aardg. Er past nog een mutsje bij, dat ik u ook beschrij ven zal; als er nu geen plaats is, dan over 14 dagen. U begint de jurk aan den achterkant, onderaan. Zet 138 steken op. Brei den eersten toer in den achterkant van eiken steek; dat geeft een stevige rand. De 2de toer: 1 recht. 1 averecht enz.; de 3de: 1 averecht, 1 recht; de 4de: 1 recht, 1 ave recht. Dan begint het patroon: 1ste toer: A 5 recht, 1 averecht B; van A tot B herhalen tot het einde van den toer; ein digen met 1 averecht; 2de toer A: 1 recht, 5 averecht B; ook dit van A tot B herha len; eindigen met 5 recht; de 3de toer is als de eerste; de 4de als de 2de, de 5de als de eerste; de 6de geheele toer recht. Deze zes toeren vormen „het" patroon. Met „het" patroon doorgaan tot u 9 pa tronen heeft. Nu het lijfje. Hiervoor moet u 26 maal 2 tezamen breien: 1 recht; 31 recht; 26 maal 2 tezamen; 2 recht. Nu moeten er 86 steken op de naald zijn. Ga op deze 86 steken door: 1 toer recht, 1 averecht, tot er 54 toeren gebreid zijn; dat is een lengte van 2254 c.M. Nu 1 toer recht; 25 steken opzetten voor het mouwtje; 1 toer averecht; 25 steken opzetten voor de andere mouw; twee .patronen", (zie boven) breien op 12 steken aan het eind van eiken mouw. Dat doet u aldus: 1ste toer (de rechte): 5 r„ 1 aver., 5 r., 1 aver.; recht breien tot de laatste 12 steken; dan 2 maal 1 ave recht, 5 recht. 2de toer (de averechte) 2 maal 5 aver., 1 r„ averecht tot op 12 steken na, 2 maal 1 5 aver.; 3de toer als de 1ste; 4de als de 2de; 5de als de eerste; 6de eerst 12 steken recht; dan averecht tot op 12 ste ken na; deze recht breien. Ga zoo door tot elke mouw 2 „patronen" heeft. In de laatste toer van het 4de patroon op de volgende manier breien: averechte toer: eerste 12 steken recht; 40 averecht; 31 recht, 40 aver., 12 r. De middelste 31 ste ken worden nu in het patroon gebreid voor den achterkant van den hals. Rechte toer: 2 patronen aan den kant; 40 recht; patroon op de 31 middelste ste ken, aldus: 5 maal 1 aver., 5 r., 1 av„ 41 r., het patroon op de 12 laatste steken. Ga zoo door tot u 5 patronen heeft aan de mouwen en 1 patroon aan den hals, be halve de laatste toer van het patroon. Nu een rij gaatjes breien voor het lint: aver toer (laatste van het patroon) alle steken recht; rechte toer: 2 recht, A omslaan, 2 tezamen B: van A tot B den geheelen toer door herhalen. Aver. toer: elke steek aver.; rechte toer: elke steek recht;'aver. toer; stijf afkanten. Nu de voorzijde: het rokje wordt in het patroon gebreid; het midden van hot lijfje ook; maar de kanten ln 1 toer recht, 1 toer averecht. Zet 138 steken op en werk net als de achterkant. Bij da mouwtjes komt op eiken schouder een* maal het patroon. Als beide helften klaar zijn, perst u ze op en naait de naden dicht. Neem nu twee- stukken lint van ongeveer 120 c.M. lengte; stik ze vast aan het einde van de mouw; rijg ze door de gaatjes tot aan den hals en strik ze hier vast. Bij het aan en uittrekken der Jurk behoeven alleen deze strikjes even losgemaakt te worden. Haak van een dubbele wollen draad door deze 40 maal oom 3 vingers te winden, van de vingers af te laten glijden en in het midden stevig te om winden, door het doorknippen der lus sen een pompoen of balletjes: maak er twee zoo en bevestig ze aan de beide linten »p den linkersci cuder. Haak van kettingsteken in een dubbele draad een ceintuurtje van ongeveer 185 c.M. lengte. Rijg dit langs den onderkant van het lijfje en hang ook hier aan de uiteinden van het ceintuurtje twee pompoens. Bezuiniging in de nieuwe bedrijven. In de berichtgeving uit de Oost komt haast dagelijks voor de inkrimping van personeel, waaruit ontslag van sammi- gen onvermijdelijk voortevloeit. Kan men daar dan al die menschen ook mis sen? Bij inperking van het bedrijf is in krimping van personeel en arbeiders sterkte natuurlijk mogelijk, maar geen onderneming gaat er voor zijn genoegen toe over. Inkrimping van een bedrijf kost veel hoofdbreken en brengt voor menige onderneming in Indië ook bizon- dere rechtstreeksche kosten mee. Alls personeel, dat men heeft ontboden uit Europa, behoort te worden teruggezon den na uitkeering van enkele maanden salaris; alle arbeiders van buiten, de contractanten dus, waarmee de onderne mars op de buitengewesten werken, moe ten van hun contract worden losgemaakt en teruggezonden: groote kosten. En dan? Welk een ellende, als men ziet hoe verstild het leven is op de on derneming. Het etablissement is zoo rus tig in vergelijking met vroeger. De pon- doks (woonloodsen) zijn gedeeltelijk ver laten. Dat is nog het ergste niet. Straks beginn ende tuinen het uiterlijk te dra gen van aan hun lot te zijn overgelaten en krijgen den aanblik van haveloos heid. Het opgeven van tuinen en velden is gelukkig niet het eenige middel tot bezuiniging. Er zijn er van hoqgere orde en de landbouwnijverheid in Indië heeft niet haar hooge peil bereikt om zich te beperken toi het eenvoudigste. Men moet de vakperiodieken en verslagen van bij eenkomsten van planters volgen om te weten, dat de beheerders en allen, die de leiding hebben in de cultures, zich de gelijk vergewissen van de middelen, die hun ten dienste kunnen staan om met dt minste kosten het uiterste nut te trek ken van verschillende maatregelen Daarbij komt het natuurlijk aan op de volheid van medewkering van allen; meer dan ooit behoort" allen zich te ge ven tot het welzijn van de cultuur en van de onderneming waaraan men is ver bonden. Van de inkrimping van personeel is het gevolg, dat de blijvenden een ruimere taak erlangen, dat er derhalve van hun krachten meer wordt gevorderd. Zulke tijden zijn het, waarin het uitkomt, wel ke waarde de geschiktheid heeft boven de opleiding van scholen. Daarmee zij geenszins gezegd, dat de scholen geen geschikte krachten opleveren het zij verre maar de opleiding is niet een waarborg voor die geschiktheid, die in zware tijden worul verlangd. De praktijk vormt (Ie jongeren tot krachten, die een onderneming door de beproevingen heen helpen. Een assistent ontvangt zijn taak en allerlei aanw ijzing, maar ten slotte dient hij zelf te wzten hoe die het best zijn uit te voeren. Er wordt tegenwoordig veel gedacht en overwogen om de kosten laag te houden. Onlangs heeft een ingenieur, verbonden aan de propaganda-afdeeling der inter nationale vereeniging voor de rubber teelt in Indië, een raad gegeven van i groote w aarde betreffende de inkrim ping van den oogst, neerkomende hier op. dat op elke onderneming die tuinen zullen worden losgelaten, die niet gere kend moogen worden tot de goede pro ducenten. De ware bezuiniging moet worden ge zocht in dergelijke maatregelen, steu- nend op deskundige intellectueele ver werking van de verschijnselen in den loop der jaren. Het is bemoedigend, dat daaraan thans in Ned.-Indië alle aan dacht wordt lesteed. Ondernemers, die deze wetenschappe lijke manier van beheer niet hebben ge volgd, verkeeren nu in minder gunstige omstandigheden dan anderen. Zij kun nen wel zo oongeveer naar de ondervin ding van korteren of langeren tijd aan wijzing geven omtrent de goede en min der goede tuinen, echter niet met juist heid. Dat kan een inlander-tuinbezitter ook niet en daarom is hij bij het nemen van noodwendige maatregelen in crir-is- tijd tot behoud van opbrengst en tot be perking van kosten in ongelegenheid. Een crisis is voor de landbouwnijver heid hoogst onaangenaam en schadelijk, maar zij is dan niet uitsluitend. Immers is zij ook leerzaam en wijst de fouten van vro -ger aan. Zij dwingt tot splitsing van het vernuft, te» einde te vinden ïeuwe en betere methoden. En vindt men die, dan ligt daarin een vergoeding voor de geleden verliezen en nadeelen. DEXGAN HORMAT.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7