DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. Ham d Co., Uit het Parlemenf Aio. 24 DO\DEHU I(ü 29 JAVI'AKI 1931 133e Jaargang. DaeielëFksch Overzicht Buitenland SOLDATEN ONDER EEN LAWINE. Vele slachtoffers. Redders het slachtoffer. Der tien vermisten. De vermiste compagnie terecht. Drie dooden. EEN HEVIGE AARDBEVING IN ALBANIË. GENERAAL BERTHELOT OVERLEDEN. ROOFOVERVAL OP EEN DUITSCHE SPAARBANK. DE VERJAARDAG VAN EX-KEIZER WILHELM. Uitingen van de Duitsche recht- sche pers. de incidenten aan boord van het engelsche oorlogsschip „lucia". het moordproces-ulbrich. het proces tegen den „goudmaker" tausend. Scharloo, Tel. 490, Alkmaar. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvi Zon- en Feestdagen, uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat, Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/h. HERMs. COSTER <4 ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directenr: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nnmmer bestaat nit 2 bladen. Den Haag, 28 Jan. 1931. De Eerste Kamer heeft haar kerstvacantie beëindigd. Gisteravond heeft zij een zeer korte vergadering gehouden als voorberei ding voor een vergadering in de afdeelin- gen en de voorzitter en de minister-president de heer Ruys de Beerenbrouck, hebben daar in korte redevoeringen gehouden ter huldi ging van de nagedachtenis van den overle den oud-voorzitter, generaal van Voorst tot Voorst. Hedenmiddag heeft de Kamer hare goed keuring gehecht aan de verhooging van den accijns op het gedistilleerd van 180 op 200 per Hectoliter. Men zal zich herinne ren, dat de minister van financiën in de Tweede Kamer met heengaan heeft gedreigd, zoo de Kamer met het voorstel weigerde mede te gaan. Over dit gerammel met de mi- nisterieele portefeuille is hij heden hard ge vallen door prof. Kranenburg (v.d.), die zulks inconstitutioneel achtte, terwijl later de heer Wibaut (s.d.a.p.) hem nog heeft ver weten, dat de zaak daarvoor toch waarlijk niet gewichtig genoeg was. Minister de Geer heeft duidelijk uiteengezet, dat hij niet an ders zou hebben gekund. Het was geen drei gen geweest om zijn wil door te drijven, maar de overtuiging, dat hij zonder de 6 millioen welke de verhooging zal opleveren zijn budget niet sluitende zou kunnen ma ken. Dat door deze verhooging de smokkelhan del weer zou opleven ontkende de minister tegenover de heer Hermans (s.d.a.p.), die zich intusschen niet liet overtuigen en tegen het voorstel stemde. Met hem stemden zijn vijf aanwezige partijgenooten alsmede de twee aanwezige vrijzinnigdemocraten. Vijf en twintig leden schonken hun stem aan het ontwerp. Nadat de Kamer na korte bespreking hare goedkeuring had gehecht aan de voorgedra gen wijziging van de wet op de inkomsten belasting en van die op de dividend- en tan tièmebelasting heeft zij het overige deel van den middag besteed aan de behandeling van het voorstel tot onteigening van de landgoe deren Warnsborn en Vijverberg bij Arnhem, welke thans eigendom zijn van de maat- schappij T.h.o.h.e.m.ten en deze over te dra- gen aan de stichting Het Geldersche Land schap, om ze als natuurmonumenten in stand te houden. De regeering was begon nen ten einde te voorkomen, dat de genoem de maatschappij de goederen als bouwterrein ging verkavelen, er een kapverbod op te leg gen. De zaak had evenwel zoolang getrai neerd, dat dit verbod alweer was opgehe ven. Maar nu wilde de regeering zoo spoedig mogelijk de terreinen onteigenen op kosten en ten gunste van genoemde stichting. In de Tweede Kamer had minister Ruys de Beerenbrouck reeds een en ander over de zaak moeten hooren, in het bijzonder was er over geklaagd, dab er niet de minste zeker heid bestond, dat de stichting Het Gelder sche Landschap voldoende financieelkrachtig zou zijn om de onteigening, loopend over een bedrag van tusschen 4 en 8 ton te kun nen betalen. In de Eerste Kamer is dit be zwaar sterk aangedikt en bovendien, o.a. door de heer Michieks van Kessenich (r.k.) Van Sassen van IJsselt (r.k.) en Van Citters (a.r.) er op gewezen, dat er geen enkele ter mijn is gesteld waarbinnen de onteigening haar beslag moet krijgen. De heer Van Lanschot (r.k.) had daarbij er den nadruk op gelegd, dat het volstrekt niet als zeker vast staat, dat niet alleen de re geering aan de stichting subsidie zal ge ven, maar ook de provincie Gelderland en de omgeving gemeente Arnhem financieel zullen bijspringen. De spr. stelde daarom bij motie van orde voor, de zaak twee maanden aan te houden ten einde aan de regeering gele genheid te geven dit alsnog in orde te bren gen. Minister Ruys gevoelde daar weinig voor. Er is haast bij de zaak en om nu een ieder tevreden te stellen beloofde hij, dat de regeering aan de stichting Het Geldersche Landschap een termijn zou stellen, binnen welke zij zou borgen het benoodigde geld bijeen te brengen en de noodige stappen voor de onteigening te doen. Liet zij dien termijn voorbijgaan zonder aan dien eisch te vol doen, dan zou de regeering met een wets voorstel bij het parlement komen om de ont eigening ongedaan te maken. De heer De Savornin Lohman (c.h.) noem de dit terecht verre van fraai en zelfs strij dig met onze parlementaire gebruiken, maar de minister schijnt daarmede toch enkele wijfelaars aan zijn zijde te hebben gekre gen. Want terwijl de motie van den heer Van Lanschot met 22 tegen 13 stemmen werd verworpen, werd het voorstel zelf aan genomen met de kleine meerderheid van 19 tegen 16 stemmen. De Kamer begint morgen met de behan deling van de voorgestelde wijziging der ge meentewet. DE TOESTAND IN SPANJE. De verkiezingen naderen! Wat zal straks het resultaat zijn? Zoo langzamerhand maakt Spanje zich ge reed tot den komenden strijd, welken men ver kiezingsstrijd placht te noemen, maar welke in Spanje wel eens een geheel ander karakter zou kunnen krijgen. Het lijkt ons onnoodig, nog weer uitvoerig stil te staan bij de gebeurtenissen van het laatste jaar. Genoeg zij het te wijzen op het feit, dat tegen Maart a.s de groote verkie zingen zijn uitgeschreven en dat officieel den Ssten Februari de verkiezingscampagne zal beginnen. Onnoodig is het op te merken, dat de officieuse strijd reeds lang begonnen is Daar wijzen de gebeurtenissen van de laatste weken wel op! De verkiez;ngen! Hoe zullen ze verloopen? Een medewerker der N. R. Crt. schrijft, dat men in Spanje voor groote en misschien wel voor definitieve gebeurtenissen staat, waarbij de monarchie, na tevergeefs den steun van elementen van werkelijke beteekenis te heb ben gezocht, zich gedwongen zal zien. met een aantal politici, die over geen prestige in den lande meer beschikken, in zee te gaan. Spanje is allerminst vaardig voor dit laatste xeperiment, en ondanks alle verzekeringen van Berenguer, valt 't te betwijfelen of zich niet bij den aanvang al moeilijkheden zullen voordoen, die onmiddellijk naar een nieuwen staat van beleg en schorsing der burgerlijke rechten zouden doen grijpen In dat geval zouden zelfs Romanones. en Garcia Prieto, naar zij beweren, zich afzijdig houden, het geen natuurlijk eveneens geldt voor de z.g. Constitutionalisten zooals Sanchez Guerra, Burgos Mazo enz., waarvan trouwens nog niet bekend is of zij aan de verkiezingen, zelfs met volle garanties voor de zuiverheid (die in het Spanje van het oogenblik niet te geven zijn), zullen deelnemen. 'Ook al heeft Cambó zich beijverd om door bet stellen van enkele eischen als die betref fende de positie der bij K B. benoemde bur gemeesters en het opmaken van notarieele acten e.d., een schijn van zuiverheid aan alles te geven, dan blijft met handhaving der bur gerlijke gouverneurs der provincies en het overige officieele apparaat, niet veel meer dan een schijn te bereiken, die echter toch nog groote gevaren insluit. Men is in Spanje voor het houden van werkelijke zuivere verkiezingen niet voorbe reid en de snelheid waarmede de traditionele krachten nu het land met verkiezingen willen overrompelen, wijst er op dat zit, waar Berenguer terugdeinst voor een nieuwe dicta tuur, een poging doen met deze verkiezingen. Maar het gevaar voor de monarchie schuilt niet zoo zeer in de verkiezingen zelf als in de maatregelen, waartoe men door het op treden van zelfs een Romanones gedwongen wordt. Op het oogenblik kan de pers niets an ders doen dan Berengutr's verzekeringen over zuiverheid e.d. weergeven, doch er zal heel wat anders te zien komen als hij binnen en kele dagen tot opheffing der censuur zal overgaan, terwijl de groote opwinding eerst zal loskomen indien hij werkelijk de bij de grondwet gewaarborgde rechten zou hand haven. Want die heeft Spanje sinds acht jaar niet gekend, eigenlijk nooit. Spanje zonder een veiligheidsdienst, een politie en burgerlijke gouverneurs, die zon der vorm van proces en verantwoording iedereen voor onbepaalden tijd kunner. op sluiten naar hun maar goed dunkt, is een voudig niet te denken, en als Berenguer zijn woord zou houden zou er mogelijk een fik- sche stonn op til zijn. In dit geval zou de regeering zelf den storm ontketenen, en waar men op het oogenblik voor de derde maal is over gegaan tot uitbreiding van de gendar merie. kan men niet anders dan zeer sceptisch gestemd blijven ten opzichte van al deze beloften. Zuivere verkiezingen zouden in Spanje ook technisch niet te houden zijn, dgph indien het bewind werkelijk een politieke vrijheid zou toestaan, zou de monarchie zich waarschijn lijk slechts ten koste van een bloedigen strijd, en dus een nieuwe dictatuur, kunnen hand haven. En indien men, zooals te verwachten is, die vrijheid niet geeft, dan blijft de mo narchie tijdens en na de verkiezingen in den- zelfden toestand, welke tot nog toe zooveel heeft bijgedragen tot de beroering. Een afdeeling Italiaansche soldaten is na bij de Fransche grens op Italiaansch gebied door een lawine bedolven. Er moeten talrijke slachtoffers zijn. Omtrent het ongeluk der afdeeling Ita liaansche soldaten, die nabij de Fransche grens door een lawine werden bedolven, kan nog gemeld worden dat de soldaten bezig waren met het zoeken naar een compagnie Alpenjagers, die sedert eenige dagen vermisl werden. Zij werden bij het afdalen van een berg door de lawine bedolven. Daar men tot dusver de slachtoffers nog niet heeft kunnen bevrijden, vreest men dat zij 4lle dertien zjjp omgekomen. Volgens berichten uit Rome zijn de vermis te Alpini, waarnaar de zoo ongelukkig om het leven gekomen hulpcolonne aan het zoe ken was, intusschen weer naar hun stand plaats Bardonnechia teruggekeerd. Van de verongelukten moeten thans drie lijken ge borgen zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog en de meest tegenstrijdige berichten doen de ronde. Volgens hier ingekomen berichten, heeft in Albanië opnieuw een hevige aardbeving plaats gehad. Te Koriza is de orthodoxe kerk ingestort, terwijl vele huizen verwoest werden. Twee vliegtuigen zijn uit Tirana vertrokken om den omvang van de aardbeving te verken nen. Alle telegrafische en telefonische verbin dingen zijn verbroken. Tot dusverre zijn er vier dooden. Generaal Berthelot is na een langdurig lijden gisteravond overleden. Hij was tijdens den wereldoorlog chef van den Staf van Jof- fre en werd later chef van de Fransche missie bij het Roemeensche leger. In Roemenië werd Berthelo destijds als een „redders des vaderlands" gevierd. Gisteravond hebben drie gemaskerde man nen een roofoverval gepleegd op een spaar bankfiliaal te Steglitz. Zij bedreigden de kas siers met een revolver en boeiden hen. Zij maakten zich meester van een bedrag van 4000 Mark, doch lieten de brandkast onaan geroerd De onverlaten wisten ongehinderd te ontkomen. De geheele rechlsdie Berlijnsche pers wijdt aandacht aan den 72en verjaardag van aeti ex-keizer. De „Kreuzz." en de „Deutsche Tagesz roeren in hun artikelen ook de memoires van v. Bülow aan. Het eerste blad is verheugd over de verschijning van deze gedenkschrif ten, daar de ermede verbonden critiek het beste middel is om de eer van den keizer schoon te wasschen en zoodoende voor het Duitsche volk door inzicht de mogelijkheid van een omkeer voor te bereiden. De „Deutsche Tagesz." acht 't goed gezien, dat de ex-keizer geweigerd heeft zich recht streeks uit te spreken over de aanvallen van den vroegeren rijkskanselier: des te meer zul len alle Duitschers, meent het blad, die nog gevoel voor rechtvaardigheid en trouw heb ben, in dezen strijd aan de zijde van den kei zer treden. Aldus heeft Bülow slechts ertoe bijgedragen, dat de critiek den keizer sneller recht laat wedervaren dan zonder zijn me moires het geval zou zijn geweest. Het blad besluit met een gelofte van trouw aan den ex-keizer en zijn Huis en met het uit spreken van de hoop, dat „in het uur der be vrijding, welke vroeger of later zal komen, de kroon weer haar drager moge vinden, die op grond van zijn rechten aan het hoofd der völkische heirscharen treedt". De Eerste Lord van de Admiraliteit Alexander heeft in het Lagerhuis een verkla ring afgelegd over de jongste incidenten op het duikbootenmoederschip „Lucia". De Ad miraliteit, zoo zeide hij, is na bestudeering van de processen-verbaal van het Hof van Onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de tevredenheid en de sympathie tusschen offi cieren en manschappen, die doorgaans op Zr. Ms. bodems plegen te bestaan, aan boord van de „Lucia" nimmer werkelijkheid zijn ge weest. Dit moet ten deele worden toegeschre ven aan een zeker gebrek aan tact van de zij de van den commandant en de officieren en de ongeschiktheid van den betrokken divisie commandant. Provocatie en dienstweigering moeten ech ter in den militairen dienst, die gebaseerd is op gehoorzaamheid aan gegeven orders, serieus behandeld worden. In alle vier geval len zijn de opgelegde straffen 'met een derde verminderd. De betrokken officieren zullen onverwijld op non-activiteit met half salaris worden gesteld. De „Lucia" zal tenslotte een nieuwe etat-major en bemanning krijgen. Bij de voortgezette behandeling van het moordproces-Ulbrich trachtte de rechtbank de tegenstrijdigheid van de verklaringen op te helderen. Vast staat, dat Luise Neumann op 1 Januari 1931 vanuit het Huis van- Be waring een brief heeft geschreven aan Stolpe, waarin zij hem verzocht met haar te huwen. Stolpe heeft dit geweigerd. Zij is hierdoor van opvattingen veranderd en heeft niet lan ger verklaringen afgelegd, die in het voordeel van Stolpe zijn. Niet zij heeft Stolpe tot de misdaad overgehaald, hij is het, die haar tot medeplichtigheid heeft overgezet Stolpe verklaarde, dat hij zich niet de han den schoon wilde wasschen. Zijn verloofde wil hij evenmin belasten. De door haar ge- gegeven uiteenzetting der feiten is echter niet juist. Hij is wel degelijk door haar tot het medeplegen van het misdrijf aangezet. De be doeling Ulbrich te dooden heeft hij niet ge had. Op het laatste oogenblik heeft hij zich nog bedacht en tot Luise Neumann gezegd. „Kom hier, ik doe dien man niets". Ulbrich die te bed lag, had toen geamuseerd gevraagd of zij reeds wilden heêngaan. Zij hebben toen tot hem gezegd, dat hij maar verder moes' slapen. Bij het voortgezette getuigenverhoor in het proces tegen den „goudmaker" Tausend voor het hof te München verklaarde* Elsc Kamecke, een dentiste uit Dresden, dat Tau send tegenover haar slechts gesproken heeft van chemische ontdekkingen, doch nimmer van goudfabricage. Getuige Fritz Küchenmeister uit Breiberg zeide, dat hij als medewerker werd aangeno men en herhaaldelijk geëxperimenteerd heeft. De politieke tendenzen in de vereeniging na men steeds grooteren omvang aan. In den beginne had men de macht van het goud wil len breken, doch later liepen de meeningen daarover sterk uiteen. De verhooren werden tenslotte tot heden ochtend verdaagd. GUALINO'S VEROORDEELING. Door Mussolini aan de kaak gesteld. Wij hebben gemeld, aldus het Hbld.. dat de bankier Gualino, die pas heel kort geleden te Turijn werd gearresteerd, reeds is berecht en wegens „benadeeling van het economische leven" tot vijf jaar verbanning naar de Lipa- rische eilanden is veroordeeld. Hij blijft bo vendien ter beschikking van den rechter en van de Fransche parlementaire commissie van onderzoek in verband met zijn betrekkingen tot den Franschen financier Oustric. Riccardo Gualino is een der bekendste financiers van Italië. Vroeger was hij gedu rende eenige jaren viee-president van de Autofabrieken Fiat, naast Senator Agnelli, den thans nog in functie zijnden president. Na op zeer snelle wijze fortuin te hebben ge maakt, werd er in September j.1. bij de Banca Agricola te Turijn een ongedekt deposito van 300 millioen lire op zijn naam aangetrof fen. Gualino werd naar Rome ontboden en ter verantwoording geroepen. Het heette toen dat hij, om aan zijn verplichtingen te vol doen, zijn belangen in talrijke Italiaansche ondernemingen zou overdoen aan de Banca Agricola, zijn renstallen zou liquideeren en zijn kunstverzameling zou verkoopen. Begin October hield Mussolini voor den Nationalen Raad der Corporaties een groote rede, waarin hij, naar men zich wellicht her innert, een feilen aanval deed op de specu lanten ter beurze, de „acrobaten der indus trie en financiën". Toen werd verklaard dat hij hierbij duidelijk op Gualino had gezin speeld. VOORTGEZETTE ACTIE DER SPAANSCHE STUDENTEN. Relletjes in verscheidene steden. De te Madrid heerschende studentenstaking schijnt aanstekelijk te werken: in talrijke provincieplaatsen zijn onlusten uitgebroken In Valladoüd moest de universiteit gesloten worden. Te Sevilla kwam het tusschen stu denten van verschillende politieke richting tot ernstige vechtpartij, waarbij flesschen als projectielen werden gebruikt, en ook ge bruik werd gemaakt van traangasbommen In Granada hebben de studenten een aanval ge daan op het gebouw, waarin de zetel van de vereeniging van Spaansche legioensoldaten gevestigd is. Zij wierpen alle ruiten in. De politie heeft eenige belhamels gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. Onrust te Madrid. De Spaansche minister van onderwijs deelde, naar Havas uit Madrid meldt mede. dat de studentenstaking daar onveranderd voortduurt, en dat ook in bijna alle andere universiteitssteden wordt gestaakt. Dinsdagmorgen heeft de politie te Madrid zonder moeilijkheden talrijke troepen stu denten uiteengedreven, welke tegen de slui ting der universiteit protesteerden. HET OUSTRIC-SCHANDAAL. De commissie van onderzoek. De parlementaire commissie van onderzoek heeft gehoor gegeven aan den aandrang van het socialistische lid Renaudel en heden Radieu een verhoor afgenomen. Onderwerp van het verhoor waren de verklaringen van de voormalige ministers Peret, Falcoz en Lautier en den vroegeren Ambassadeur te Rome Besnard. afgelegd inzake hun verhou ding tot de Banque Oustric. Renaudel trachtte het bewijs te leveren, dat Tardieu door zijn medewerkers om den tuin is geleid. Tardieu verk.aarde, dat hij indertijd slechts de directiebescheiden van de Snia Vis- cosa in handen heeft gehad, die bovendien reeds vier jaren oud waren. Persoonlijk heeft hij zich nimmer met deze aangelegenheid bezig gehouden. Uiteraard heeft hij de ver klaringen vin Zija medewerkers ais juist be- De stands van de beroemde FIAT en NASH AUTOMOBIELEN op de tentoon stelling te Amsterdam zijn weder zeer belangwekkend. Op technisch gebiec- vindt U op deze stands iets zeer interessants. De alleen-vertegenwoordigers voor ALKMAAR en OMSTREKEN Reparaties worden aan onze eigen werkplaatsen door bekwame vaklieden het voordeeligst uitgevoerd. Garageruin-.te voor 60 automobielen. schouwd, aangezien hij geen reden had hen te wantrouwen. Renaudel trachtte daarna Tardieu te com- promitteeren door zijn Kabinetschef bij deze kwestie te betrekken. Tardieu betoogde, dat hij genoemden Millot eerst in zijn Kabinet heeft opgenomen, toen hii een warmen aan bevelingsbrief van den leider der socialisti sche Kamergroep Leon Blum had ontvangen Renaudel ging toen niet verder op deze kwes tie in. DE GROOTSTE GRAPPENMAKER VAN LONDEN GAAT TROUWEN. De N.R.Crt. vertelt: William Horace de Vere Colt, die doorgaal voor den grootsten grappenmaker van Lon den volgens sommigen zelfs van dé ge heele wereld zal zich met een 22-jarig Lcndensch meisje in het huwelijk begeven. Ditmaal verzekerde hij heel ernstig dat zijn huwelijk geen grap is. De Vere Cole is de held van 95 vermaarde grappen en hoopt de honderd nog vol te ma ken: In een gesprek met een journalist heeft hij sommige ervan opgehaald. De eenige poets die hemzelf gebakken is, was toen zijn eigen broer bij hem inbrak. Maar voor de rest heeft hij steeds anderen met succes in het ootje genomen. Als student te Cambridge verkleedde hii zich op een goeden dag als de Sultan va;i Zanzibar, liet zich bij de academische autori teiten aandienen en door de geheele universi teit rondleiden. In de vermomming van Abes- sinisch prins bracht hij een bezoek aan de vloot en werd met groote onderscheiding be handeld. Een andere maal rende hij Oliver Locker-Lampson, een bekenden athleet te Eton en Cambridge en later parlementslid, in Whitehall na, onder het geroep van: Houd den dief. Het slachtoffer werd opgebracht en moest zich verantwoorden wegens het stelen van een horloge. In Haymarket verzocht hij op zekeren dag iemand om een eind touw voor hem vast te houden, met de opmerking, dat het voor iets van belang was en met landmeten in verband stond. Daarna sloeg hij den hoek om en liet het andere eind van het touw door een twee den onschuldigen voorbijganger vasthouden. Hijzelf maakte zich uit de voeten. Niemand weet hoe lang de twee mannen daar met het touwtje in hun hand op de terugkomst van den „landmeter-" hebben staan wachten. Het vermaardst is de Vere Cole als „de man die midden in Piccadilly-circus een kuil heeft gegraven". Hij verkleedde zich als stads werker, zette met touwen een groot stuk van Piccadilly-circus af, dolf een grooten kuil in den rijweg en ging zoogenaamd schaften, om niet meer terug te keeren. Cole vertelde dat vrienden die mededeeling hadden gekregen dat hij receptie zou houden, hem dadelijk opgebeld hadden, om hem met zijn nieuwste mop geluk te wenschen. Maar het is heelemaal geen mop, voegde hij er, eens voor zijn leven ernstig, bij. Al spoedig begon echter zijn vernuft weer te spelen: „wij gaan voor onze wittebroodsweken naar Spanje en zullen erheen wandelen-. Mijn meisje kan 65 K.M. op een dag loopen en ik 80 K.M., dus zullen wij ons best amuseeren maar ik be doel niet, omdat ik eiken dag 15 K.M. ver der van haar weg kan wandelen". Het meisje heeft gelukkig zin voor humor en verklaart nu al dat zij niet van plan is, een stokje voer Cole's grappen te steken. Als zij nu maar niet te ondervinden krijgt dat mannen die in het openbaar zoo grappig zijn, dikwijls niet „de moppigsten thuis" zijn' INVAL IN EEN COMMUNISTISCH JEUGDHUIS. In het communistische kindertehuis „Mopr" te Elgersburg, waarin op het oogen blik een cursus voor communistische partij functionarissen gegeven wordt onder leiding van het Pruisische Landdag-lid Duddin, heeft de landspolitie een huiszoeking verricht. Hierbij is gebleken, dat een 40-tal cursus deelnemers zich aan begin van hoogverraad hadden schuldig gemaakt. Er is een groote hoeveelheid onderwijsmateriaal in beslag ge nomen. Een werkman, tegen wien een bevel tot inhechtenisneming wegens landvrede- bxeuk was uitgevaardigd, werd gearresteerd,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1