Rechtszaken Hoest, Keelpijn STAD EN OMGEVING. ken, aldus spr., dat U hier op Uw plaats is. Qok mej. Jansen, die voor het personeel steeds wat over heeft, werd een woord van dank en felecitatie gebracht. Aan haar werd een bloemstuk ter hand gesteld. De chef kreeg van het personeel een prachtige elec trische lamp. De heer H. K. Koster, voorzitter van de NV. Spoor(Tram)weg Wieringerwaard— Schagen zeidè dat het hem groot genoegen deed een enkel woord te mogen spreken om dat de heer Jansen steeds heeft getoond de bevolking alhier te begrijpen en altijd de menschen t"r wille is geweest, wat in 't bij zonder bij den watersnood is gebleken De belangen der Maatschappij zijn altijd behar tigd op een manier waarover de directie te vreden kan zijn Ook namens deze vennoot schap werd den jubilaris een enveloppe met inhoud uitgereikt. Ten slotte sprak de burgemeester als hoofd der gemeente woorden van waardeering en hij kon zich uitstekend vereenigen met het gesprokene door de vorige heeren Ook in 't vereenigingsleven in onze gemeente kan men steeds op de medewei king van den heer Jansen rekenen. Na dit officiëele gedeelte heeft de heer Jansen den geheelen dag veel belangstelling ondervonden en hij zal aan dezen dag zeker nog lang ean aangename herinnering hou- de. WTERINGEN Van den minister van Waterstaat is be richt ontvangen dat het de bedoeling is om de spoorwegovergang in de Elft te doen af sluiten en te bewaken. Ten bate van deze gemeente is een bedrag van 50 aan gewetensgeld gestort. HENSBROEK. De afdeeling Hensbroek van den Bond foor Staatspensionneering heeft Zondag avond in café de Boer een goedgeslaagden propaganda-avond gehouden. De zaal was bijna geheel bezet De voorzitter, de heer Koppenol, opende deze bijeenkomst en heette alle opgekomenen welkom, als ook den heer Bruin, voorzitter van de afd. Alkmaar, die hier dezen avond ven rede zou houden en de propagandaclub ïit Schermerhorn die den avona zou opluis- :eren met een tweetal tooneelstukjes Spr. prees den secretaris der afdeeling, den heer Scheepbouwer, die in zoo korten tijd het ledental van 26 tot 51 had weten te brengen. Verder wekte spr. de vrouwen op om ook als lid toe te treden, daar er in 't geheel nog maar 4 lid waren en in de hoop dat deze avond voor de afd. een succes mocht zijn, gaf spr. het woord aan den heer Bruin. Met aandacht werd de rede van deze ge volgd, zoodat er verscheidenen waren die graag gewild hadden dat deze sympathieke strijden veor oud en arm" nog eén uurtje had doorgepraat. Het propagandastuk „Avond" werd goed gespeeld en met aan dacht door de aanwezigen gevolgd. Als slot kunnen we nog melden, dat zich 4 nieuwe leden hadden opgegeven. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 2 Febr. AL TE VEELZIJDIGE SPORT. Ter introductie had de reprise plaats van de zaak contra den heer Joh. K., vroeger te Hensbroek, thans te Den Helder woonachtig, welke heer op last van den politierechter in persoon had moeten verschijnen. Hij had zich schuldig gemaakt aan diefstal van eenig ■geld uit een kast, staande in het oefenings lokaal der gymnastiekvereeniging te Hens broek. Verdachte had zich niet de eerste maal vergrepen en vroeger te Groningen verduis tering gepleegd. Hij was toen ter beschik king der regeering gesteld. De heer Wiggers, reclasseerings-ambtenaar, werd nogmaals als getuige gehoord. Eenige episodes uit het le ven van verdachte werden besproken met ge sloten deuren. Na heropening requireerde de officier een gemengde veroordeeling en wel drie maan den gevangenisstraf onvoorwaardelijk en dre maanden voorwaardelijk met drie proef jaren en onder bijzondere voorwaarden als gebruikelijk. EEN „WEDERSPANN1GE" VEROOR DEELDE. De heer Pieter R., een 24-jarig veehouder- en -hoeder te Grootebroek, was bij verstek veroordeeld wegens vernieling van een auto ruit in den wagen van C. de Jong uit Op perdoes, op 7 November, waarbij de oppo sant gebruik had gemaakt van een stok door hem als veedrijvers-apparaat gebezigd. De kwestie was, dat Pieter R. in drift was ontstoken omdat de automobiel hem hinder lijk toescheen voor de VTije beweging van de door hem voortgedreven koeien. Reeds aan zijn minder hoffelijke uitlatingen kon de heer de Jong bespeuren, dat Pieter leelijk uit zijn gewoonlijk hoogst zachtaardig humeur was geraakt. Niettemin gevoelde de veroordeelde zich niet schuldig en beweerde thans, dat de Jong in zijn onrecht stond, maar hij moest wel erkennen in drift de ruit te hebben ver nield, waartoe hij zeer zeker nimmer de be voegdheid had, d-ar niemand eigen rechter- tje mag spelen. De kosten van de gebroken •ruit bedroegen 5 40. die de Jong natuurlijk graag vergoed zag. Op verzoek van den op posant werden nog ten tweetal getuigen a décharge, de heer L Reus, ziin broder en S. Lichthart gehoord. Deze moesten bevestigen, dat Piet het eerst op de brug was en de Jong geen gehoor gaf aan het verzoek om te stop pen. Deze verklaringen droegen zoo goed als nihil bij ter onf'asting van den verdachte en de officer vorderde bevestiging van het von nis, dcch verhoog'ng der opgelegde straf en wel 35 boete of 35 dagen. Uitspraak 3 boete of 30 dagen en toewijzing der civiele vordering. GLAZEMAKERS WERKVERSCHAFFING De 24-iarige. vermoedelijk thans werkloo- ze arbeider Gerrit G. te Alkmaar, had op -- November in een aanval van alcoholover spanning in de gemeentelijke cel, aldaar 2 glasruiten verbrijzeld als blijk van dank baarheid voor de verleende hospitaliteit. Het jongmensch is al eenige malen ver oordeeld en stond nu opnieuw terecht. Eisch o boete of 15 dagen. Ter zake de overtre ding van artikel 453 had verdachte drie da gen principale hechtenis ondergaan. Vonnis ditmaal 10 boete of 10 dagen. NIET VOOR EEN KLEIN GERUCHTJE VERVAARD. 27"iar'ge> elegant uitgedoschte dienst bode, mej. Gerritje R., debuteerde voor den politierechter als verdachte op grond van het feit, dat zij op 4 Dec. uit een taschje, dai haar toenmalige gebiedster, mevr. Martin, uit het café in de Marktstraat te Alkmaar, op de tafel had laten liggen, een bankbiljet van 100 had ontvreemd. Het meisje, dat thans te Helder vertoefde, had een onweer- staanbaren lust om St. Nicolaascadeautjes te geven en voorzag zich op bovenomschre ven wijze van overvloedige contanten. Het geld was notabene een gedeelte van de som door mevrouw Martin stillekens bespaard, ten einde haar echtgenoot met een nieuwe toonbank in het café te verrassen. In haar betrekking vodleed het meisje uit stekend. Mevr. Martin had het nimmer van haar kunnen denken. De heer Wiggers, de bekende Vraagbaak, werd gehoord en had een rapport uitge bracht. De geoffreerde cadeautjes zullen wor den teruggegeven en dan kan de opbrengst in mindering van het aan mevrouw Martin verschuldigde worden gebracht. Zij zou al dus nog 30 hebben te restitueeren, voorts adviseerde de heer Wiggers een voorw. ver oordeeling. De officier vorderde in verband met dit gunstige rapport, vertrouwende op de me dewerking van het meisje, drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. v. d. Loos, kon zich volkomen met dit requisitoir vereenigen. Uit spraak twee maanden gevangenisstraf met drie proefjaren met op te leggen bijz. voor waarden in het vonnis nader genoemd. TEGENWEER BIJ EEN ARRESTATIE. Het beroemd geworden Berkhout leverde heden wederom een cliënt voor den politie rechter in den persoon van den heer Nic. B., 'n 39-jarig brandstoffenhandelaar, die op 12 December aldaar door den rijksveldwachter Wouda werd aangehouden ten einde twee hechtenisstraffen van 4 en 12 dagen te on dergaan, indien de veroordeelde niet tot be taling der boeten overging. In plaats van te betalen verzette hij zich, toen de veldwach ter hem naar Alkmaar wenschte te brengen, met geweld tegen die ambtshandeling. De rijksveldwachter was hem volgens zijn verklaring vooraf nog op allerlei wijze ter wille geweest, maar had daarover nu zelf nog een bemerking te incasseeren Het bedrag der boete 30 was ten slotte door den bedrijfsleider der kaasfabriek, al waar verdachte werkzaam was, voorgescho ten en deze boete werd te Hoorn en te Alk maar betaald. De heer B. gaf ecfner een andere lezing van het gebeurde, die hij van een papiertje voorlas. Volgens verdachte had Wouda hem eerst uitstel gegeven tot 29 Dec. en hem later tot driemaal aangegrepen om hem mede te ne men naar Alkmaar. Tenslotte zijn ze samen naar Hoorn ge gaan en had verdachte bij de registratie ƒ16 betaald. Op 12 December had Wouda de machti ging tot arrestatie niet getoond verklaarde verbalisant op de op deze zaak betrekking hebbende vraag door den verdediger mr. Wijnne. Voorts werd nog gehoord de zuivelbew^r- ker S. de Klerk, als getuige a décharge. Vol gens dezen getuige had Wouda den verd. aangezegd, dat hij 14 dagen uitstel had ge kregen. Ook ontkende deze getuige, dat verd. zich met geweld had verzet toen Wouda hem aangreep. De officier releveerde, dat bij dergelijke arrestaties gewoonlijk als practisch gebrui kelijk, dergelijke consideraties worden ver leend. Daar echter tot 29 Dec. uitstel was verleend, meende de officier, dat een arres tatie op 12 December niet geschiedde in de rechtmatigheid der bediening, reden waar om de officier vrijspraak requireerde. De verdediger, mr Wijnne. voegde daar aan nog het een en ander toe en vereenigde zich voorts met de conclusie van den offi cier. Onmiddellijk uitspraak doende sprak de politierechter den heer B. vrij. EEN BELANGRIJKE VERDUISTERING. De 25-jarige forsch gebouwde Alb. Joh B., wonende te Hoorn, stond terecht naar aanleiding van het hem tenlaste gelegde feit, dat hij in het najaar van 1930 zich weder rechtelijk had toegeëigend het racestuur van een rijwiel, dat hij van zekeren heer C. Bran der uit Hoogkarspel ter leen had ontvangen. Verd. erkende wel een racestuur van Bran der in bruikleen te hebben gehad en daarna een rijwiel te hebben verkocht aan zekeren P Heertjes, op welk rijwiel evenwel niet het stuur was bevestigd van Brander Waar dat stuur was gebleven wist hij niet. Aan de po litie had verdachte dit echter anders ver klaard. Deze erkentenis trok verdachte nu wier terug. Toen verdachte het rijwiel aan Heertjes verkocht, was hij dronken. Bedoeld rijwiel was coor Heertjes weer verkoent aan een heer met name Leegwarer. De teer Heertjes kon niet pertinent verklaren, dat het hem getoonde stuur zich bevond op het rijwiel door hem van verdachte gekocht. Het was een mysterieuze geschiedenis, 'n justitieel" puzzle, waar niemand bepaald wijs uit kou worden. E>e officier bracht zich dus liever in veiligheid en requireerde vrijsoraak, emdat het opzet niet was gebleken. Uitspraak con form dit requisitoir. EEN RUWE KAMPVECHTER. De niet verschenen Alkmaarschen werkman Jan de V., had op 20 December te Alkmaar in het café van den heer Henning in het Groot-N'ieuwland een ander bezoeker, den heer P Otterna, een rijksdaalder ter leen ge vraagd. Dit werd hem geweigerd, waarop Jan hem kwaad naliep en op 't moment dat Otteman door een of andere spirituale oor zaak op het Verdronkenoord een buiteling maakte en met de straatsteenen kennis maak te, hem met zijn beklompten voet een trap in 't gelaat toebracht De officier requireerde tegen Jan. die over een aardig strafregister- tje beschikt, 40 boete of 40 dagen. Vonnis conform eisch. EEN WELGEMIKTE WORP, DIE EFFECT SORTEERDE. Een 40-jarige tuindersknecht, de heer Jan R., geboren en wonende te Uitgeest, stond terecht omdat hij op 30 Dec. aldaar met be hulp van een straatsteen een glasruit en een daarachter staand theeservies had vernield, welke glasruit en theeservies het eigendom waren van den heer W. Twisk. bloembollen- kweeker aan de Loet, aldaar. Na een leven dige discussie met den politierechter omtrent de ingedienden eisch tot schadevergoeding werd deze som vastgesteld op 21.65. De heer Jan R., van den Hoogeweg, diende zich aan bij den heer Twisk om geld, dat hij nog te vorderen had. werd boos omdat Twisk dezen eisch afwees op grond, dat hij niet be schikte over voldoende contanten en verbrij zelde daarna volgens verklaring des heeren Twisk en diens zonen Jan en Willem, op de bovenomschreven wijze de hier voren aan geduide breekbare voorwerpen. Verdachte betwijfelde echter of hij wel ruit en servies had vernield. Wel had hij een verschrikkelijk leven gehoord. Ook was hij kwaad gewor den toen de heer Twisk hem de deur voor zijn neus had dichtgeworpen, maar verder wist hij van de zaak niets Na het in puin vallen van de glasruit en het servies hadden de zoons van den heer Twisk den verdachte hard zien wegloopen. Niemand anders was in de straat aanwezig. Eisch 25 boete of 25 dagen. Uitspraak 20 boete of 20 dagen en toe wijzing der civiele vordering ad 21.65. 'n Duur ruitje meende de politierechter. DIEFSTAL VAN GEMEENTELIJKE ELECTRISCHE ENERGIE. De heer Hendrik Kr., 'n Urker in- of liever opgezetene, was heden niet verschenen. Wel echter de gemeenteveldwachter Kok, die had opgemerkt, dat gemelde heer Kr., op vernuf tige wijze een draad had aangebracht, welke draad in contact was met het gemeentelijke electrisch net en alzoo gratis profiteerde van den electrischen stroom, die een ander bur ger duur betalen moest. Het toegebrachte nadeel werd geschat op 100. Gevorderd werd 20 boete of 20 dagen. Vonnis dito. WEER EEN RUITEBREKER. De niet aanwezige heer Jan B. te Schagen had aldaar op 31 Dec. 1930 een glasruit vernield in het perceel, bewoond door den heer A. Spel, koopman te Schagen. Verd. had te diep in 't glas gekeken en verkeerde in vecht- en vernielzuchtige stemming. Hij schopte het ruit stuk met zooveel geweld, dat de scherven over de tafel rolden. De schade bedroeg 1.15. Eisch 20 boete of 20 da gen. Vonnis conform eisch. GESLOTEN DEUREN TOT BESLUIT. De laatste zaak betrof de 28-jarige tim merman Joh. T. te Alkmaar, die zich op 24 Augustus op den Kanaaldijk had schuldig gemaakt aan misdrijf art. 239 wetb. v. straf recht, openbare schennis der eerbaarheid, welke zedezaak op 5 Jaftuari was aangehou den. Gehoord werden de heer Wiggers, re classeerings-ambtenaar en Dr. Hoeneveld, zenuwarts te Alkmaar. Voorts werd deze aangelegenheid, die zedekwetsend was, met gesloten deuren behandeld. MOORD OP ZIJN SCHOONZUSTER. Levenslange gevangenisstraf ge- eischt. Zooals wij in ons vorig nummer reeds mededeelden, heeft gister voor de Rotter- damsche rechtbank terecht gestaan G. M. uit Osa, die op 29 Sept. 1930 te Rotterdam zijn schoonzuster vermoordde en daarna diefstal pleegde in hare wonir.g. Voor deze rechtszitting bestond veel be langstelling. De verdachte zeide bij zijn verhoor, dat hij niet naar Rotterdam was gekomen met de bedoeling om diefstal te plegen. Zijn gezin verkeerde in nood. Hij had willen probeeren om aan geld te komen. Een vast plan had hij zich hierover niet gevormd. Verdachte was goed op de hoogte van den toestand bij zijn broer, omdat hij eenigen tijd bij dezen in be trekking is geweest. De president wees den verdachte er op, dat hij zich door zijn vroege huwelijk in zorgen had gestoken, welke hij nog niet kon dragen Dat is de oorzaak ;an alle ellende geweest, zooals vaak bij onberaden en gedwongen huwelijken. Den 27sten September is verdachte naar Rotterdam gegaan om den verjaardag van zijn moeder te vieren. Reeds lang had hij er over nagedacht, dat zijn broer rijk. en hij arm was Uit het verhoor bleek verder, dat verdachte in Rotterdam een nieuw pak heeft gekocht. Bovendien nad de familie hem nog verschillende dingen, ook geld, toegestopt Verdachte kreeg van zijn broer Jan, bij wien hij had gewerkt, nog veel geld. Op de vraag van den president of hij niet reeds Zondag, toen de verjaardag van ver dachte's moeder werd gevierd, zijn plan heeft overdacht, antwoordde verdachte ontken nend. Hij was van plan geweest Maandag naar zijn schoonouders te gaan maar dien ochtend was plotseling de idee in hem ge rezen ..het zoo te doen'' Hij had overdacht, dat zijn schoonzuster zich tegen den diefstal zou verzetten, en dat hij haar dan uit den weg moest ruimen. In de Noordmolenstraat is hij een bijl gaan koopen. Ook heeft hij" nog een café bezocht, waar hij cognacjes heeft ge dronken In de buurt van de woning heeft verdachte den compagnon van zijn broer gezien. Hij wachtte tot die man de stad inging, alvorens bij zijn schoonzuster aan te bellen. Toen hij eenmaal gebeld had, deed zijn schoonzuster open. Hij begon met haar een praatje over een gramofoonplaat. De vrouw was op het punt om uit te gaan en toen ze in de kast bezig was heeft hij terwijl ze haar kind van 10 maanden op den arm had toege slagen Zoodra de vrouw was neergevallen, viel het kind. Hij heeft het kind toen in een stoel gezet Met de bijl heeft hij vervolgens het bureautje, waar het geld in geborgen was. geopend. Daarna heeft hij in de keuken een broodmes gehaald, dat hij zijn schoon zuster in de keel heeft gestoken. Verdachte gaf toe dit te hebben gedaan, om zeker te zijn. dat zijn schoonzuster dood was. Op een desbetreffende vraag antwoordde verdachte tot zijn daad gekomen te zijn. alleen door de gedachte aan geld. De rechtbank hoorde vervolgens den ge- tuige-deskundige dr. C. H- van Herwerden, die over de toegebrachte verwondingen ver klaringen aflegde Deze verwondingen zijn doodelijk geweest. Dr. Donkcsloot, die met dr. Van Woer- kom een psychiatrisch rapport heeft uitge bracht, werd vervolgens gehoord als des kundige. Het rapport komt rot de conclusie dat verdachte volkomen toerekenbaar moet worden geacht. Het intellect van ver dachte is goed. Er beeft zich bij verdachte een toestand van raonoidelsme voorgedaan Een man met eigenschappen als verdachte zal gevaarlijk blijven voor de samenleving naar het oordeel van den deskundige. Hierna volgde een uitvoerig getuigenver hoor. De man van de verslagene* z .ide zijn broer niet tot iets dergelijks in staat te hebben geacht en schetste verdachte als eigenzinnig. De eisch: levenslang. Mr. J. S Loke. vertegenwoordiger van het O. M.. begon zi,n requisitoir met een woord van deernis voor het slachtoffer, den echtge noot en vooral voor het kind. De vrouw is op laaghartige, weerzinwekkende wijze ver moord. Uitvoerig ging spr. de verschillende om- standigheden waaronder de moord is ge pleegd na. Verdachte heeft volkomen logische en weloverwogen handelingen gepleegd om tot de uitvoering var. zijn besluit te komen Overal waar men in deze zaak het oog wendt, ziet men laagheid. Het belang van de maat schappij eischt dat iemand die tot zoo'n lage daad in staat is. niet meer daarin terugkeert. Spr eischte daarom levenslange gevangenis straf. De verdediging. De verdediger van den verdachte, mr. F Eikelenboom geloofde niet, dat er sprake is van voorbedachten rade. Het idee dat den verdachte beheerschte was geld te krijgen De handelingen van verdachte wijzen op geen enkel overleg Voor een jury rechtspraak zou ontegenzeggelijk vrijspraak volgen, door den zeer bizondcen geestestoestand waarin ver dachte heeft verkeerd. Opzet eischt naar pi 's meening een toestand van normaal overleg. PI. behandelde vervolgens de strafmaat en ontzegde iederen psychiater het recht te zeg gen, dat een jongen van 22 jaar voor altijd gevaarlijk voor de maatschappij zal zijn. Hoogstens kan men zeggen, dat de mogelijk heid bestaat. PI. meende, dat verdachte niet tot levens lang mag worden verjordeeld In dit geval zou men zeggen, dat doodstraf waarvan pl geenszins een voorstander is, een gunst zou zijn. Spr. verzoekt de lichtste straf op te leg gen, omdat verdachte ook de straf in rijn bin nenste heeft te dragen. De uitspraak werd bepaald op 17 Februari a.s. Mijnhardt's Hoesttabietten, Doos 30 et Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 et Bij Apolh. en Drogisten. OPLICHTERS. Speculeeren op den trek naar cocaïne. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft terechtgestaan een reiziger ie Vaals, die aan een koopman uit Eupien een pakje cocaïne verkocht en daarvoor 2200 mark ontving, terwijl de cocaïne bleek te be staan uit aardappelmeel met natrium. Het O. M. eischte tegen hem acht maanden ge vangenisstraf. Tegen een matrassenfabrikant te Vaals, te wiens huize het pakje cocaïne in orde was gemaakt, werd een jaar gevangenisstraf geëischt. Voor een bankwerker te Aken, een jachtop ziener en twee inwoners van Vaals, die ge tracht hebben in den Raadskelder te Maas tricht iemand een bedrag van 2000 afhan dig te maken voor een zelfde waardeloos product, achtte de officier van justitie straf fen van vier maanden tot één jaar noodig BERUCHTE INBREKERS. Voor de rechtbank te Almelo hebben gister terecht gestaan J. van E. en H. G., respiectie velijk 22 en 18 jaar oud, beiden zonder vaste woonplaats. Zij worden verdacht van diverse inbraken in Twente, welke in de laatste maand van het vorig jaar gepleegd zijn en veel opzien hebben gebaard Nu stonden zij terecht wegens een inbraak te Geesteren (ge meente Tubbergen) en Marle (gemeente Hel- lendoorn). Zij zijn dezelfde personen die uit de cel te Tubbergen wisten ontvluchten en later te Rotterdam weer zijn aangehouden. Beide verdachten bekenden. Tegen hen werd twee jaar gevangenisstraf geëischt. Binnenkort zullen zij te Zwolle terecht staan in verband met een onlangs gepleegden roofoverval te Den Ham DE DOODSLAG TE LIEROP. De rechtbank te Roermond sprak gister middag conform den eisch van den officiei van justitie den 28-jarigen landbouwersknecht M. iuit Neirbosch bij Nijmegen vrij van de hem ten laste gelegde mishandeling, die den dood van zijn oom C. van der Heyden te Lierop tengevolge had. STRAATVERLICHTING BUITEN DE BEBOUWDE KOM. B. en W. scHVij /en in bijlage no. 29: In Uwe vergaderingen van 24 Juli en 25 September jj. is behandeld ons voorstel (bij lage nr 88 van 1930) met betrekking tot het adres d.d. 24 Januari tevoren van de bewo ners van het Zeglis inzake de straatverlich ting aldaar van de Trompstraat tot den Hei- looërdijk en de voorziening van het Zeglis van gas- en waterleiding. Naar aanleiding daarvan werd besloten bij de Provincie aan te dringen op het doortrekken van de wa terleiding, het gedeelte van het Zeglis van de Trompstraat tot de Beltbrug van straat verlichting te voorzien en ons uit te noodi- gen, met betrekking tot het adres overigens nader overleg te plegen met de Commissie van bijstand voor de lichtbedrijven. Met Ge- dep. Staten zijn wij in briefwisseling getre den omtrent de watervoorziening van de buitenwegen dezer gemeente, terwijl inmid dels 6 electrische straatlantaarns van de Trompstraat tot de Beltbrug zijn geplaatst. In de Raadsvergadering van 25 September j.L ontvingen wij tevens om bericht en raÜd het adres d.d. 18 Augustus 1930 van de be woners van den Westdijk, houdende verzoek tot het plaatsen van eenige straatlantaarns aldaar, terwijl ons College onder dagteeke- ning van 4 November j.1. een verzoek ont ving van bewoners van den Heilooërdijk om aldaar eenige straatlantaarns aan te bren gen. In verband daarmede hebben wij behalve over het verzoek van de bewoners van <het Zeglis ook omtrent de beide laatstgenoemde adressen het advies ingewonnen van de be trokken Commissie van bijstand, dat wij bij de stukken ter inzage leggen. Aan dit advies ontleenen wij het volgende. De afstand van de Beltbrug tot den Heilooërdijk is ongeveer 1000 M. Om dit gedeelte van straatverlicl'- ting te voorzien is het noodig een kabel te leggen van 1000 M., aangezien een boven- grondsche leiding daar niet mogelijk is. Van dezen kabel kan over een lengte van 700 M. gebruik gemaakt worden voor aansluiting van aangrenzende perceelen. De aanlegkos- ten van 300 M. kabel, inclusief het plaatsen van 6 straatlantaarns, bedragen 1350. Wil men den Westdijk van den Omval af tot de Zuidgrens der gemeente, alzoo over een afstand van 200 M. van elkaar 21 straatlantaarns en lichtpunten moeten woi» den aangebracht. Van den Omval af is 500 M. kabel aanwezig, waarop 3 straatlan taarns kunnen worden aangesloten. Daar naast moet voor de 18 overige lichtnunten 3500 M. bovengrondsche leiding worden aan gelegd, bevestigd aan betonoalen, staande op 50 M. onderlingen afstand van elkaar. Die kosten van een en ander L.Moopen ,f 5900. Wordt aan het verzoek van de bewoners van den Heilooërdijk voldaan, dan zal deze dijk over een afstand van ongeveer 450 M. in Oostelijke richting van de Bleekerssloot af van straatverlichting worden voorzien. Hier ligt een electrische kabel, die naar de boer derij „Nooitgedacht" loopt, waaraan een 2- tal stratalantaarns kunnen worden aangeslo ten. De kosten van het plaatsen dezer lan taarns zijn 450. De Commissie van bijstand voor de licht bedrijven geeft in overweging de straatver lichting op bovenomschreven wijze uit te bre'den, waarmede aan kapitaalsuitgaven is gemoeid voor het Zeglis 1350, voor den Westdijk 5900 en voor den Heilooërdijk 450, in totaal 7700. De Directeur der Lichtbedrijven had aan de Comissie ook nog een plan voorgelegd om de bovengrondsche leiding langs den West dijk te bevestigen aan gekyaniseerde en ge- crectoseerdë houten palen; waardoor een be zuiniging op de aanlegkosten kan worden verkregen van 1400. De Commissie evenwel geeft aan betonpa- len de voorkeur, omdat het onderhoud daar van zoo gering mogelijk is. Het komt den Directeur echter bij nadere overweging voor, dat een kabelleiding in den Westdijk in onderhoud voordeeliger zal zijn dan een bovengrondsche leiding. Weliswaar zijn de aanlegkosten van een kabel 500 hcoger dan van bovengrondsche leiding aan betonmasten bevestigd, maar naast het ge ringere onderhoud heeft een kabelleiding ook het voordeel van grootere bedrijfszekerheid, voornamelijk bij storm en ijzel. Bovendien kan ook nog als motief geiden voor het leg gen van een kabel, dat een bovengrondsche leiding het landschap i i hooge mate ont siert. Met deze wijziging kunnen wij ons met het advies der Commissie van bijstand vereenigen. De Commissie is voorts van oordeel, dat van de aan te brengen straatverlichting ge bruik behoort te worden gemaakt van een helf uur na zonsondergang tot 2 uur des nachts In dat geval bedragen de jaarlijksche ex ploitatiekosten per lichtpunt 48. zoodat deze verlichting zonder rente en afschrijving per jaar (6 21 3) X 48 1440 zal kosten. Hiermede kunnen wij ons vereenigen, zoo dat wij Uwe Vergadering voorstellen: 1. het Zeglis, den Westdijk en den Hei looërdijk te voorzien van straatverlich ting op de boven aangegeven wijze; 2. voor het aanbrengen van deze straat verlichting aan ons College een crediet te verleenen van 8200 ten laste van het electriciteitsbedrijf 3. ons College te machtigen aan adres santen te berichten, dat aan hunne ver zoeken met betrekking tot de straatver lichting zal worden voldaan. VERTROKKEN PERSONEN. G J. Schouten, dienstbod*., R.K van Lindenlaan 10, naar Schagen T. Bre- vé. dienstbode, NH van Kennemer- straatweg 169. naai St. Pancras. J. M. Bergman, uetterzetter, N.H.. van Stuart- straat 18, naar Botterdam C Veld huis, zonder ber., D., van Westerweg 3. naar Zaandam. A. Azier. kap Leger des Heils L.H.. van Linxmerhoek naar Botterdam. J Koster, hulp in de huis houding, N.H.. van Achterweg 23a, naar Bergen. (N.-H.) C. J. Gijzen, winkelbe diende, R.K., van Snaarmanslaan 23, naar Leiden. D. Th. Makkink, klerk, Ev. L.. van Wilhelminalaan 24. naar Barsingerhorn. A. M. van Deventer, directeur gasfabriek en gezin, van Hel- derscheweg 33. naar Amsterdam A. C. van Lienen, echtg van J. Kindt, en zoon .geen, van Trompstraat 14, naar Schermerhorn. M J. Buijs, zonder, R.K.. van Sliksteeg 10, naar H. en L. Zwaiuwe. M. van Dijk, ass i. d. huis houding, N H-, van Krelagestraat 6, naar Leeuwarden. H de Winter, vertegen woordiger. O.C., van Metiusgracbt 5 naar Utrecht. J. A. Poth, slager, E L., van Pavglop 14. naar Purmerend. P. L Alsen huisschilder en gezin, N.H., van Limmerhoek 30, naar 's-Gravenhage. J. Schutz, los werkman, N.H., van Llm merhoek 30, naar 's-Gravenhage. J. Piet, ass. i. d huishouding. G K., van Cla- rissenbuurt 4, naar Hukon.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7