Stamelt Conant Het kerkje van Petten. Honderd drie en dertigste Jaargang. Binnenland TooneeB Provinciaal nieuws Ho 29 4 1931- Woensdag; 4 Februari Mr J Belonje schrijft in ..Heemschut": De Noordgrens van Holland werd in de oude tijden gevormd door het water vas j de Zijpe: het Hollandsche territoir heet te zich immers uit te strekker „tusschen Maze en Zijpe". En daar aan die stroom de Zijpe lag al zeer lang geleden het dorpje Petten als laatste vastelanddorp vóór de reis naar de Noordeliiker gele gen eilanden van Callantsoog en Huis duinen De oude schrijvers vermelden, da het de Heilige VVillebrordus geweest is, die in het land der 7e eeuw daar te Petten reeds een kerk heeft gesticht Bekend is. dat wat nu Petten heet het kleine armelijke dorpje, eensdeels aan den voet van de duinen en anders- deels zoo dicht achter den zwaren Hondsbosschen Waterdijk gelegen lang niet meer op dezelfde plaats ligt als het Petten van weleer. Var een eens door duinen beschermd visschershaventje aan de Zijpe werd Petten keer op keer overweldigd door onstuimige storm en watervloeden, die huizen en kerk ver nielden en zoodoende tol een plek die lieverlede meer en meer door kunstwer ken tegen het geweld van de zee in be scherming moet worden genomen. Wij vinden b v aangeteekend, dat de beruch te St. EMsabethsvloed van 1421 aldus het oude T,ette.-j geheel heeft verwoest. Vaak daarna nog zijn èn de nieuwe overstroo- nrrngen èn het stelsel van „wijken voor de zee" in de middeleeuwen toegepast op de dijken ter plaatse, de oorzaken ge weest dat Petten het na dm genoemden ramp nog vier malen moest verduren dat zijn kerk verd ir lan .inwaarts werd herbouwd. Van deze verbouwingen gre pen de drie laatste plaats in 1616. in 1701 en in 1846. Voor het onderhoud hunner kerk bezaten de regeerde, van Petten reeds sedert onheugelijke tijdeii het recht om van de visch. die aldaar op den afslag werd aangebracht het z.g „gods- geld" te heffen. De Tegenwoordige Staat"vermeldt, da. alle versche visch, welke te Petten voor vervoer werd ontscheept, óók daar n- est worden af geslagen" waarvoor een veertigste pen ning betaald wordt, ten behoeve van de kerk, pastorij en kosterij, en nog een veertigste penning uit welken het Vuur baak en ondei houden wordt en die te vens tot eene Assurantiekas dient voor de visscherschuiten, welke verongeluk ken of voor het volk. dat door den vijand genomen wordt." Lamoraal, graaf van Egmond, beves tigde dit privilege als heei van Petten reeds dd. 27 Juli 1546 en later hebben Jhr. Dirck Sonoy, de gouverneur van den Prins in het Noorderkwartier en Joost van Veen, de baljuw van het graafschap Egmond, het elk nog weer eens afzonder lijk bevestigd, respectievelijk op 23 Fe bruari 1573 en 21 November 1574. Ook de heeren Gecommitteerde Raden van de Staten van Westvriesland en het Noor derkwartier erkenden het oude recht nog >ens uitdrukkelijk op 16 Januari 1641, totdat de ondergang van het visschers- bedrijf en wellicht ook de revolutie van het jaar 1795 deze belangrijke hulpbron voor Petten's kerkje hadden doen op- droogen. Sedert dien zijn de inkomsten zeer ge slonken. De gemeente telt maar weinig inwoners en zij is thans dan ook verre van rijk te noemen In 1846 kwam het huidige kerkje tot stand De bestaande oude kruiskerk had toen zeer geleden; in het algemeen schij nen grootere gebouwen tengevolge van de zilte zeelucht van de nabije Noordzee ireducht aan slijtage onderhevig te zijn. De oude kerk was dus bouwvallig ge worden, en wat er toen gebeurde een vers op een wandbord in de kerk vertelt het ons, de kerk zelf sprekende invoe rend: Verouderd, in 't verval geraakt Werd ik ten gronde toe geslaakt (1846) Doch dad'Iijk uit het puin herboren Verrees ik kleiner dan te voren Maar met een schoolgebouw verrijkt 't Geen thans aan mijne zijde prijkt. Van dat „prijken" is niet veel meer te zien. De foto's toonen het wel. Het aar dige witte kerkje, gebouwd uit de mate rialen van de vroegere grootere kruis kerk en ook het daarnaast gelegen schoolgebouw (thans in gebruik als gymr.astiek-Iokaal; een cathecbisatie- kamertje is boven) verkeeren in een uiterst bouwvalligen staat Het complex heeft de kleine eeuw var, zijn bestaan r nstig te lijden ^ehad van weersinvloe den, de muren hebben groote scheuren, trekbalken zijn aan de uiteinden ver teerd. de kalk valt neer en brokkelt af. Wé', is het niet zoozeer een monument waarvoor ik pleit ,maar jammer zou het zijn, wanneer het stemmige vriendelijke interieur van het prettig bescheiden ge bouw met zijn oude petroleumlampen, zijn heerer.banken, zijn bevloering van eeuwenoude grafzerken wegens bouw valligheid zou moeten sneuvelen om plaats te maken voor heelemaal niets, ofde lezer vuile dit laatste zelf maar naar verkiezing in! Moge Petten's aardig witte kerkje op de groei.e kerkhofheuvel gespaard kunnen blijven. Brevet* uit Rusland De school iu Sovjet-Rusland. (Nadruk verboden) Elke Rus, die langen tijd in tiet buitenland woont, wordt getioffen door de volgende eigenaardigheid: de Westerling, die zoo trotscri is op zijn critisclien geest, blijkt nie't in staat critisch te denken zoodra het gesprek op een Russisch onderwerp komt Hij is dan öf een felle tegenstander, die in den Rus niets goeds ziet die den Rus als een barbaar, een Aziaat enz beschouwt (in een mijner vol gende opstellen beu ik van plan het een en ander over het werkelijke ka.akter van het Russische volk en zijn ontwikkeling te ver tellen) öf een bewonderaar van alles, wat uit Rusland komt. er. jan op een even onge motiveerde, vaak belachelijke wijze. Vóót de revolutie overheerschte het eerste type, nu het tweede. Wij bedoelen daarbij niet alken de cteratuur, het volkskaiakter de politieke ei; maatschappelijke instellingen enz., maar elk vraagstuk, elke Uiting van het Russische leven. Ook het volksonderwijs Vóór den oorlog wilde niemand in het bui tenland gelooven. dat Rusland zeer behoor lijke scholen bezat. Het heette toen, aat in R isiand niets goeds kon bestaan Toen ik vóór de revolutie uit Rusland eenij. e leer boeken !:ei komen, die aan de lagere scholen werden gebruikt en aan eenige onderwijzers d:e leerboek-:toonde en liun de noodigt toe lichtingen gaf. waren zij verbaasd en moesten toegeven, dat Nederland dergelijke leerooe- ken niet bezat, dat de iagere school in Neder land de kinderen niet in staat achtte zulke op stellen te schrijven en zulke onderwerpen te tchande.en, als in Rusland het geval was lk heb toen natuurlijk daarbij met nadruk verklaard, dat met alle scholen in Rusland op een dergelijk niveau stonder en dat niet alle leerboeken zoo goed warer. Na de revolutie is de verhouding van de Nederlanders tot de Russisch? school geheel verandeid. Nu s vrijwel iedereen overtuigd dat de Russisch? schooi een hoogte heeft be reikt. die in het Westen o a in Nederland, on gekend is Dat valt buzondei op nu de ver- eeniging .Nederland—Nieuw kusland (zulke vereenigingen worden met steun uit Moskou in alle landen opgericht: die vereenigingen soelen een zeer belangrijke rol in het propa gandastelsel van de oolsiewiki) te Amsterdam een tentoonstelling va.t de sovjei-schoo! heeft georganiseerd. Het propagandistische karak ter dezer tentoonstelling moest iedereen op zadelt, die een greintje critisch vermogen be zit De bolsjewiki zijn overtu.gd dat de Wes tellingen, en in het bijzonder de ..provinciale bekrompen en onwetende Holiacders" zooals de bolsjewistische leiders zich herhaaldelijk over de Nederlanders hebben uitgelaten ailes zullen slikker En wanneer ge ziet. hoe de be zoekers van die tentoonstelling inderdaad alles klakkeloos aannemen wat hun daar door handig; propagandisten wijsgemaakt wordt, dan komt ge tot de conclusie dat de over tuiging van de bolsjewiki dat de critische g:esr der Westerlingen ophoudt te werken, zcodra het een Russisch vraagstuk betreft, niet heelemaal ongegrond is En de brutali teit van de bolsjewiki gaat daarbij zoo ver, hun overtuiging, dat de Westerlingen toch niet het minste b?grip van de Russische toe standen hebben, is zoo groot, dat zij zich niet schamen op die tentoonstelling den bezoeker dingen te suggerctren. die in flagrante tegen spraak zijn met alles, wat de volkscommissa ris van onderwijs teikens weer verklaart over de Russische scholen. Wanneer die Nederlander de sovjetbladen had gelezen en de verklaringen van den volks commissaris van onderwijs op de bijeenkom sten van het bolsjewistische „parlement" had gevolgd, dan had hij geweten, dat er op schoolgebied in Sovjet-Rusland ongehoorde toestanden bestaan, dat er slechts voor de helft van de kinderen scholen bestaan, dat die scholen voor het giootste gedeelte in ver vallen hutten ondei gebracht zijn. dat er ge- bick heerscht aan ieerboeken. schriften, pen nen. pot ooden enz., dat er een tekort aan onderwijzers beotaat. dat de overheid zich ge.iwon.gen ziet tot onderwjzer menschen te benoemen wier ongeschiktheid zij goed kent (omdat er anders in het geheei geen leerkrachten te vinden zouden zijn). Wij zou den aan de verklaringen van den vroegeren vo'ksccmmissaris van ondei wijs. Loenats- jarsky, en van zijn opvolger pagina's klach ten kunnen ontleent^ over het gebrek aan anes. over het slechte onderwijs, de afwezig heid van d e allernoodzakelijkste leermidde len Het zou een litanie van klachten zijn. Bij der. iezer zou dan echter de meening kunnen ontstaan, dat wij in de sovjet scholen nieis dan slechte kanten zien Dat is echter niet zoo. Evenmin als onder het oude re gime is nu alles slecht. De bolsjewiki hebben de zemstwo's (de provinciale staten) ver nietigd. die onder het oude regime de meeste scholen onderhielden en de volksontwikke ling bevorderden, zij hebben alle genoot schappen die hetzelfde doel nastreefden, ont bonden omdat het onderwijs uitsluitend door communisten en in zuiver communistischen geest geleid rroet worden. Bovendien is Rus land door den oorlog en voora' door de re volutie sterk veraimd. terwijl de vele mil- licenen. welke oe sovjet-regeering aan de buitenlandsche communistische partijen en de door haar opgerichte en gesubsidieerde ver eenigingen overmaakt, eveneens 2an de volks ontwikkeling onttrokken worden Maar on der de Russische onderwijzers zijn er nu evenveei idealisten als vóór de evolutie. Deze mannen en vrouwen leiden een arm zalig bestaan, lijden honger, gaan in lompen gehuld, wonen in krotten, maar blijven op •lun post, wijden zich met echt Russische o\ergave aan hun taak, want zij beschouwen hun werk niet als een vak, maar als een roe ping, als een vorm om het volk te dienen. Indien de organisators van de tentoonstel ling werkelijk het doel hadden nagestreefd hti Nederlandsche publiek op de hoogte te brengen van de toestanden in de Russische schoien, dan hadden zij in plaats van deze bolsjewistische propaganda en misleiding iets anoers moeten doen, n.1. eenige door der gelijke Russische onderwijzers over de Rus sische school geschreven boeken uitgeven Een zeer interessant boek is bijv. dat van R Grigorjew. De schrijfster (Grigorjew is een pseudoniem) is een onderwijzeres, een com muniste. Zij behoorde reeds vóör de revolutie tot de bolsjewistische partij, zij was steeds een eerlijk, idealistisch gezind mensch, voor wien iedereen, die haar kende, steeds veel eerbied had, al deelde hij haar politieke op vattingen ook niet Naast haar werk als on derwijzeres vond zij vóór de revolutie üid om in de clubs der arbeiders beschavingsar beid te verrichten. Na de overwinning van de bolsjewiki had zij, als lid van de oude garde, als een oude partijgangster van Lenin, een hooge betrekking kunnen krijgen. Zij wilde dat echter niet, bleef op haar post, werkt als onderwijzeres. Welnu, het boek van deze oprechte en be gaafde vrouw zou den Nederlander, die be lang stelt in het volksonderwijs in Sovjet- Rusland, in de psyche van het Russische kind, veel meer leeren dan een tentoonstel ling, zelfs wanneer zij door een weikelijk be voegde en onpartijdige instelling georgani seerd was en niet uitsluitend met het doel bolsjewistische propaganda te voeren. De auteur geeft in een zeer levendigen, hartelij- ken en boeienden vorm een beschrijving van de Russische kinderen, van hun psyche, van de wijze waarop de paedagogische maatre gelen op die psyche werken. Voor den paeda- goog is dat een buitengewoon belangrijk en interessant boek, maar ook de leek, die belang stelt in onderwijsvraagstukken, zal daarin veel belangrijke dingen vinden. De auteur geeft ook een beschrijving van de nieuwe paedagogische methodes, van het zoeken naar nieuwe onderwijsmethodes, naar het scheppen van een verband tusschen de school en het leven. De auteur verbergt de groote moeilijkheden niet, maakt geen ge heim van alle gebreken en tekortkomingen van het onderwijsstelsel in Sovjet-Rusland, idealiseert die school niet, idealiseert ook de kinderen niet. In het boek vindt de lezer ook vreeselijke tafereelen van verwording, van het verdwijnen van alle moreele begrippen, van harteloos egoïsme, van het ontwaken der meest dierlijke instincten. Een eerlijk mensch als de schrijfster is, verheelt zij niets, zelfs zulke ontzettende feiten niet als de sexueele losbandigheid van de kinderen der lagere S° Voor een zeer groot gedeelte is deze ont aarding der kinderen (die nog erger is dan het geErek aan leermiddelen, de nalfverval- len scholen enz.) natuurlijk het gevolg van het bolsjewistische regime en moet ze op de debet-pagina van het door de organisators van de tentoonstelling (die begrijpelijkerwijs al deze en dergelijke feiten voor het publiek verzwegen hebben, omdat zij als propagan disten optreden en den moed van een persoon als Grigorjew ten eenenmale missen) zoo verheerlijkte sovjet-regime geboekt worden Het zou echter onbillijk en onredelijk zijn de heele schuld aan de bolsj wiki te wijten. Ook de oorlog, de revolutie, de burgeroorlog en de nasleep ervan hebben in deze richting fewerkt. Zelfs in landen met een veel hooger eschavingspeil als Rusland, in landen die geen burgeroorlog met al zijn ontzettingen hebben gekend, kunnen wij een zekere mo- reele ontaarding waarnemen, al is het in veel mindere afmetingen dar* in Rusland Wij deelen daarom geenszins de opvatting van die groepen der Russische émigré's, welke de geheele schuld aan de bolsjewiki wijten, die het doen voorkomen als zou die ontaarding te vermijden zijn geweest, indien de witten de overhand in den burgeroorlog hadden behaald. En terwijl Nederlanders de sovjetsrhool bovenmatig verheerlijken en er niets dan on gehoorde successen zien, hebben personen als de auteur van het beek, die in Rusland le ven, den moed, op alle gebreken en tekortko mingen te wijzen, te erkennen, dat het onder wijs in Rusland nu op een veel lager peil staat dan in de goede scholen vóór den oor log. Deze moedige menschen gaan nog ver der en schilderen de tekortkomingen, zonder te letten op de „sociale origine". De arbeiderskinderen worden in het boek dan ook niet ais engelen voorgesteld. Neen, de auteur geeft genoeg voorbeelden van het tegenovergestelde type. De auteur geeft ook een meedoogenloos en vernietigend beeld van de psyche der bolsjewistische ouders van haar leerlingen. Het zijn menschen, aan wie de bolsjewistische revolutie veel voor deden heeft verschaft, die door de revolutie in een bevoorrechte positie zijn geplaatst, tot een soort bolsjewistischen adel gemaakt. En toch blijven die menschen een feilen, dier lijken haat tegen de beschaafde menschen koesteren. Zij eischen telkens weer. dat de kinderen der intellectueelen uit de school ver wijderd worden, zij willen dat de scholen en universiteiten alleen voor hèn zouden be staan. Dat alles is met een bewonderens waardige oprechtheid en veel moed blootge legd. De auteur laat duidelijk zien. dat de on mogelijke levensomstandigheden, die nu in Rusland bestaan, de kinderzielen vergiftigen, het werk van den onderwijzer ondermijnen, al'es vernietigen, wat deze laatste met veel moeite en zelfopoffering tot stand heeft ge bracht. En Grigorjew stelt zich zelf een reeks vragen, die onbeantwoord blijven. En wanhoop maakt zich van de eerlijke, moedige, oprechte bolsjewistische onderwijzeres, wan hoop door het bewustzijn, dat de sovjet- sciiool zoo slecht is, zoo weinig aan haar idealen beantwoordt. Dr. BOR1S RAPTSCHINSKY. DE ZWENDEL IN DEN NAAIMACHINEHANDEL. De commissie, bestaande uit vertegen woordigers van het secretariaat van d? Kamer van Koophandel, den Armenraad, den Dienst voor Sociale Zaken der gemeente Leiden, de Bank van Leening, St Yincentius- vereeniging en het Protestantsch Bureau voor Sociale Adviezen, alsmede een reclasseerings- ambtenaar, welke commissie werd gevormd teneinde een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de zwendelpractijken in den naaimachinehandel, heeft een rapport uit gebracht. Dit rapport is eveneens geteekend door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, den Armenraad te Leiden, den Directeur van de Bank van Leening en den Directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken (Arbeidsbeurs), eveneens te Leiden, en resp. gezonden aan de Kamers van Koophandel, Armenraden, Banken van Leening en Arbeidersbeurzen. Het rapport constateert, dat de hoofdoor zaak van den zwendel gezocht moet worden bij den credietgever, die ten koste van alles tracht, een zoo groot mogelijk aantal ma chines te plaatsen en wiens verkoopsorgani satie in vele opzichten niet deugt. Het is komen vast te staan, dat het kwaad nog lang niet is ondei „,ukt. Derhalve werd tot verdere maatregelen besloten. Overgegaan zal daarom worden tot het bij de politie aanbrengen van enkele gevallen, waarin, met kans op succes, vervolging wegens heling en/of uitlokking van verduiste ring kan worden ingesteld. ITevens zal aan den Gemeenteraad van Leiden worden verzocht om de verordening gebaseerd op art. 437 tot 437 ter van het Wet boek van Strafrecht, o.a. in dier voege te wijzigen, dat strenger kan worden opge treden en b.v. ook in het betreffende register vermeld moet worden de nummers en de merken der gekochte voorwerpen. Voorts zal op zoo streng mogelijke naleving der ge kochte verordening worden aangedrongen. Langs dezen weg hoopt de Commissie be ter de bestemming en de herkomst der ma chines te kunnen nagaan. Tevens zal worder. voortgegaan met waar schuwingen tot het publiek te richten en ver der inkomende gegevens te verzamelen. KNOEIERIJ VAN EEN VERZEKERINGSAGENT. De inspecteur van politie te Franeker stelt, zoo wordt aan de Leeuw. Ct. gemeld, een uitgebreid onderzoek in naar gepleegde straf bare handelingen, waardoor een levensverze keringsmaatschappij te Amsterdam benadeeld is geworden. De te Franeker wonende agent W. B., van de maatschappij, heeft vaischelijk door hem opgemaakte uittreksels uit het over- lijdensregister van Franeker en van eenige naburige gemeenten bij de maatschappij in gezonden en deze daardoor bewogen tot uit- keering van de sommen, waarvoor de als overleden opgegeven personen bij haar ver zekerd waren. Deze sommen gelds kwamen dan ten goede aan den agent. Voorts moet hij ook een verklaring van erf recht hebben opgemaakt, alsof die door een notaris te Franeker, in tegenwoordigheid van getuigen, was opgemaakt Ook deze moet hij bij de maatschappij hebben gebruikt om een uitkeering te bevorderen. Gistermiddag is de verdachte naar Leeu warden vervoerd om voor den officier van justitie geleid te worden. DE AMSTERDAMSCHE TOOXEEL- CRISIS. De belangen der arlislen van het Amst. Tooneel. De „Koninklijke Vereeniging" deelt ons mede: Daar de onderhandelingen, welke thans ter beëindiging van de tooneelcrisis worden gevoerd, door het verzet van den heer Ver kade gaandeweg moeilijker worden, van wel ke moeilijkheden in de allereerste plaats de geëngageerden van het Amsterdamsch Too neel het slachtoffer zijn, daar zij nu reeds langer dan een maand geen gage hebben genoten, heeft de Kon. Ver. „Het Neder- fandsch Tooneel", in afwachting van de de finitieve regeling, aan de artisten van het Amsterdamsch Tooneel een halve maand gage berekend naar het bekende voorstel der" Koninklijke Vereeniging uitgekeerd. Tezelfdertijd hebben de artisten de over eenkomsten geteekend. waardoor hun over gaan naar de Koninklijke Vereeniging con tractueel is vastgelegd. Door deze maatregelen is thans de nor male gang van het bedrijf verzekerd, daar de Koninklijke Vereeniging bovendien over weegt om zelf over te gaan tot aanmaak van decors, voor zoover noodig. Voor een be langrijk deel kan zij daarin trouwens uit eisen middelen voorzien. warenfabriek van de firma J. H. Koersen Zonen aan den Gorsselschen weg te Bath- men. Het laat zich aanzien, dat het geheele gebouwencomplex met machines en groote voorrader, door het vuur zullen worden ver woest. De dorpsbrandweer, die slechts over een spuit beschikt, kan maar zeer weinig tegen de geweldige vlammenzee uitrichten Zij be paalt zich dan ook voornamelijk tot het nat houden der aangrenzende perceelen. Alles is verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand valt nog niets te zeggen. STRAFBAARSTELLING VAN GODSLASTERING. De heer van Wijnbergen heeft aan den mi nister van justitie de vraag gesteld, of hij bereid is mee te deelen of de nadere overwe ging der bij de behandeling der jongst? Jus- titiebegrooting zoowel schriftelijk als monde ling gehouden gedachtenwisseliug over strafbaarstelling van godslastering, be schouwd in verband met het sindsdien voor gevallene, reeds tot een bepaalde conclusie heeft geleid? AUTOMATISEERING VAN DE TELEFOON. OOk voor den interlocalen dienst? Door den heer Guit is aan den minister van waterstaat gevraagd, of het juist is, dat bij de leiding van het Staatsbedrijf der P. T. T. het voornemen bestaat om den interloca len telefoondienst grootendeels te automati- 9eeren, onder daarto? geschikte verdeeling van het land in een aantal districten Indien dit voornemen inderdaad bestaat, dan verzoekt de heer Guit den Minister mede te deelen: op welk bedrag de totale uitga ven voor die automatiseering wordt ge raamd, c.q. geschat, hoelang de uitvoering der werken geacht wordt te zullen duren en of reeds in een ander land de interlocale te lefoondienst is geautomatiseerd op de wijze en zoo groote schaal, als met betrekking tot dien dienst hier te'lande in het voornemen ligt. STROOPERSWRAAK? Maandagnacht bevonden zich eenige stroopers met den lichtbak op het terrein van den heer S. te Mierlo. Deze sommeerde hen zich te verwijderen, waaraan voldaan werd. Later in den nacht stond de bergplaats van den heer S. in brand. Het vuur kon spoe dig gebluscht worden. De politie heeft de zaak in onderzoek. BRAND. Meubelfabriek en twee pakhuizen verbrand. In den afgeloopen nacht heeft een felle brand de meubelfabriek van de N.V. Stoom- brand de meubelfabr. van de N.V. Stoommeu belfabr. v.h. A. Kempkes en Co. te Wadding veen totaal vernield, terwijl bovendien 'n op slagplaats v. d. schilder A. v. d. Bijl en 'n opslagplaats van den manufacturier H. v. d. Wilde verloren gingen. Door het overslaan der vonken geraakte ook de toren van de herv. kerk, die op tien meter afstanji staat, in brand Met medewerking van de brand weer uit Gouda slaagde men erin den kerk toren te behouden. De brand, die om 1 uur uitbrak, heeft den geheelen nacht voortge duurd. Eenige huizen in de onmiddellijke omgeving, welke bedreigd werden, moesten worden ontruimd. Ofschoon een juiste opga ve der schade nog niet te geven was, zou deze zeer waarschijnlijk vrij aanzienlijk zijn De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. In een vleeschwarenfabriek. Hedenmorgen omstreeks half elf is een geweldige brand uitgebroken in de vleesch- WERKLOOZE SCHIPPERS. Vragen telegrafisch steun aan den minister. Daar de werkloosheid in de particuliere binnenscheepvaart met den dag verergert, kwam, onder leiding van de nationale schip- jaersvereeniging gisteravond te Delfzijl een groot aantal binnenschippers in opienbare vergadering bijeen. Na uitvoerige discussies werd besloten het volgende telegram aan den minister van binnenlandsche zaken en land bouw te zenden: Werklooze particuliere bin nenschippers te Delfzijl, in druk bezochte vergadering bijeen op 3 Februari 1931, ver zoeken dringend steunregeling voor de bin nenschippers te willen bevorderen. Aan uit zending van binnenschippers naar een rijks werkverschaffing groote moeilijkheden ver bonden wegens ond?rhoud aan schepen en verkrijgen van vracht, te weinig loon voor onderhoud gezinnen en schepen enz. KORTE BERICHTEN. De oud-Rijksontvanger te Emmen, de heer G. A. Meyer, die in den lande alom be kend is geworden door zijn verschillende bro chures in verband met de veenputtengeschie- denis, is aldaar plotseling overleden. Prins Hendrik wordt Zaterdagmorgen 10.02 in den Haag van zijn Duitsche reis terug verwacht. HEILOO. De Onderlinge Begrafenisver. Heiloo hield Dinsdagavond ledenvergadering in café Admiraal. De voorzitter, de heer P. Oud, opende cp de gebruikelijke wijze e' zeide dat deze buitengewone vergadering was be legd om de praatjes over opheffing den kop in te drukken. Spr. meende de reden t< kunnen aangeven, doch wilde vaststel len dat al zouden alle bestuursleden be danken het besluit tot opheffing bij de leden berust. De heer Heidelberg uitte scherpe cri- tiek op het lid dat volgens hem doelbewust die praatjes had rondge strooid. Blijkbaar was hier den wensch de vader der gedachte. Van verschillende zijden werd die handelwijze afgekeurd, alleen met het doel de pas opgerichte vereeniging on mogelijk te maken. De heer Smits legde een verklaring af waarin net praatje dat een r. k. begrafenisvereeniging zou wor den opgericht ,ten stelligst werd ont kend. Spr. stelde voor de discussie te sluiten, wat de voorzitter onderstreepte. De heer Heidelberg stelde de motie van vertrouwen in het bestuur, welke met algemeene stemmen werd aange nomen. Hierna legde het bestuur een verklaring af, dat men met'het uitvallen van een bestuurslid en twee dragers even goed zal doorgaan om te laten zien dat men voor geen tegenactie op den loop gaat. De voorzitter deelde mede dat da cir culaires met de tarieven zijn verspreid. Het ledental bedraagt reeds 47. Het be stuur verklaarde dat het ledental dage- Heer Jes huizes „Kijk eens, jullie moet die boekenkast niet zoo pa- tegen den muur zetten". Verfc -iizersknecht^Nee meneer. Net genoeg ruimte laten om er een paar flesschen achter te kunnen zetten, meneer (Londen Opinion;

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9