aBBjjj» Gevatte Koude Binnenland De heldendood van Van Speyk. AVONTUREN VAN EEN VEKKEEItSAGENTJE* Mijnhardt's Poeders. omstandigheid dat de heer IJls schriftelijk had verklaard dat hij bereid was de boete voor veroordeelde te betalen, indien deze de schade voldeed. Getuige IJfs erkende dit, doch noemde zulks heelemaal niet onbillijk. Hij wilde daarmede niet te kennen geven dat hij daar door veroordeelde aan de aanrijding on schuldig achtte.. Bedoelde brief werd hem daarna door mr. de Groot voorgelezen. De heer A. de Zeeuw, 'n jeugdige bloemen handelaar uit Heemskerk, ook voor den kan tonrechter gehoord, had tevoren den auto mobiel ontmoet. Hij had getuige IJfs. dien hij kende, van de fiets zien vallen, toen hij omkeek om te zien, waar IJfs bleef. De aan rijding zelf had de Zeeuw niet waarge nomen. doch getuige kon verklaren, dat ver dachte ook voor hem niet uitweek. Verdachte beweerde, dat zijn vrachtauto niet was geladen met steigerpalen, doch met losse schotjes. De 17-jarige grondwerker uit Wijk aan Zee en Duin. die zich eveneens in de cabine van den auto bevond, werd gehoord als getuige a décharge. De lading stak iets uit. Naar zijn meening lag IJfs zoo over het stuur gebogen, dat hij niet volkomen op het verkeer kon letten en dus tegen den wagen was aangereden. De heer Nieborg, gem. veldwachter van Assendelft, had een situatietekening vervaar digd, waardoor de strafkamer zich op de hoogte kon stellen van den toestand ter plaatse. De plaats der aanrijding werd daar op door geïnteresseerden aangewezen. Na het uiteraard vervelend getuigenver hoor kreeg de officier gelegenheid tot het nemen van zijn requisitoir. Deze wees op de getuigenverklaringen, die niet volkomen met elkaar klopten. Op grond hiervan meende de officier dat de te'.aste gelegde roekeloosheid niet was bewezen en vorderde dientengevolge vrijspraak De verdediger verheugde zich over deze conclusie en sloot zich na een uitvoerig en welberekend betoog volkomen daarbij aan Subsidiair en het opleggen alleen van een geringe geldboete en voorzeker geen ont zegging van rijbevoegdheid. AANRIJDING VAN EEN DRAAIORGEL x DOOR EEN VRACHTAUTO OP DEN HUISWAARDER DIJK. Een 39-jarig veehouder uit Schoorl, de lieer Muus B.. was veroordeeld door den kantonrechter te Alkmaar tot eenige geld boete, omdat hij volgens dagvaarding bij het achteroprijden van een aangespannen voertuig, waarop een groot draaiorgel, op den Huiswaarderdijk tusschen Koedijk en [Alkmaar, dit voertuig had aangereden met het noodlottig gevo.g, dat de orgelwagen met orgel, benevens de ket en de orgel draaier, 'n 90-jarigtn grijsaard uit Egmond 'Binnen van den dijk in de sloot rolden en het orgel zwaar beschadigd werd. De oude heer kwam er alleen met een nat pak af. De ket die met de pooten omhoog in de sloot lag, kon eveneens zonder letsel op het droge worden gebracht. De heer B., die zich niet schuldig achtte was tegen het vonnis in hooger beroep ge komen, welk hooger beroep thans werd be handeld. Door den kantonrechter, met medelijden vervuld voor den stokouden orgelman, was een inschrijving te zijnen bate geopend en als •gevolg van deze actie kon den benadeelde een flinke som als bijdrage ter reparatie van zijn orgel, dat zijn broodwinning uitmaakte, worden uitgereikt. Evenals in eersten aanleg beweerde de heer B., dat de kettenwagen bij het voorbij rijden een beweging naar links had gemaakt, waardoor buiten schuld van verdachte de aan rijding plaats had. De orgeldraaier had hem trouwens zelfs het sein gegeven, dat hij kon passeeren. De orgeldraaier eischte van hem 500 schadevergoeding, welke som oppo sant niet wenschte te betalen. Later ontving hij een exploit, waarin hij werd gesommeerd 750 te betalen aan den heer Hodges, be doelden orgeldraaier, welke 90-jarige pa triarch ook heden weer als getuige werd ge hoord. Deze ontkende, evenals bij de eerste behan deling, dat zijn wagen naar links was ge draaid en gaf vervolgens verslag van zijn madeelig avontuur op 21 October 1930 Daarna werden nog eenige getuigen a charge en décharge gehoord, waaronder ook de agent van politie Staats, die proces verbaal had opgemaakt en een schetskaart had vervaardigd. Deze laatste getuige verklaarde dat ver dachte destijds tegen hem had toegegeven onvoorzichtig gehandeld te hebben. De heer A. Pannekeet had op verzoek van verdachte de wielsporen opgenomen en werd dienaangaande met den heer Staats gecon fronteerd. Het slot van de behandeling in hooger beroep was dat de officier de veroordeeling door den kantonrechter tot 60 boete of 60 dagen en 15 boete of 15 dagen juist achtte en bevestiging van dit vonnis requireerde. OVERTREDING DER LEERPLICHT WET. De heer Hendrik H., wonende te Texel, die als vader van zijn leerplichtig dochtertje verzuimd had te zorgen, dat dit meisje ge regeld de r.-k. school bezocht, was te dier zake door den kantonrechter te Helder ver oordeeld. Van dit vonnis kwam de vader in hooger beroep en voerde heden, toen dit Hooger beroep heden behandeld werd, ter verdediging aan, dat hij er op had gerekend, dat het kind van de school kon worden afge nomen, omdat het alle klassen had doorloo pen. Later had hij het kind weer naar de school gezonden, omdat de kantonrechter hem had beloofd, als dan geen straf toe te zullen passen. De officier vorderde veroordeeling tot 10 boete of 10 dagen zoodat het lijkt dat verdachte, die tot 0.50 boete was veroor deeld, met dit hooger beroep geen voordeel '.al vinden. NOGMAALS HOOGER BEROEP OVERTREDING ARBEIDSWET. De heer Klaas Jonk, verdachte in de vori- £e zaak was ook in hooger beroep gekomen tegen een vonnis welke gelijke overtreding, gepleegd as in den nacht van 6 Juli. fn ueze zaak werd als getuige gehoord Juriaan Busse, schoenmaker, thans te Alkmaar. De- zaamheden te hebben verricht. Verdachte zelf erkende dit feit, doch meende niet strat- baar te zijn omdat hij beweerde dat deze ge tuige was bedrijfsleider en dus gerechtigd zou zijn om ook in verboden tijd te mogen werken. De officier zette dit wanbegrip eerst even recht al vorens 25 boete of 25 dagen te vor deren. Verdachte repliceerde dat hij een groot aantal knechts in dienst had en steeds een bedrijfsleider had, aangezien hij zelf geen verstand van de schoenenbranche had. HOOGER BEROEP OVERTREDING MOTOR- EN RIJWIELWET. De heer Hendrik Engel, chauffeur eener autobus, had terecht gestaan voor den kan tonrechter ter zake, dat hij te H. H Waard op den Middelweg door zijn wijze van rijden de vrijheid van het verkeer in gevaar had ge bracht en den rijksveldwachter Visscher had genoopt tot afstappen van zijn rijwiel. De officier requireerde bevestiging van het von nis des kantonrechters, waarbij verdachte was veroordeeld tot 8 boete, subs. 8 dagen hechtenis. Verdachte was niet verschenen. LAATSTE ZAAK HET BEFAAMDE ARTIKEL 251BIS WETB. V. STRAF RECHT. De 57-jarige winkelier in „sanitaire" arti kelen Jacob van der KL te Den Helder, thans in voorarrest, stond terecht als ver dacht handelingen te hebben gepleegd straf baar gesteld bij artikel 25Ibis wetb. v. strafrecht. Hij had deze practijken verricht te Wieringen en Den Helder. Een viertal vrouwelijke getuigen waren gedachtvaard, waarvan 2 wegens ziekte niet verschenen wa ren. Verdachte werd verdedigd door mr Scholten, advocaat te Alkmaar. De van den officier kunnen we, daar de buiten tegenwoordigheid van publiek behandeld, niet mededeelen. eisch zaak- werd INBREKERS VEROORDEELD. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest ge wezen in de zaak tegen de vijf jonge mannen, allen te Rotterdam, die door de rechtbank te Dordrecht wegens poging tot diefstal met in klimming in vereeniging zijn veroordeeld tot resp. twee jaar, een jaar en zes m., twee jaar, een jaar en een jaar gevangenisstraf. Het Hof bevestigde de gewezen vonnissen, behalve dat ten aanzien van den derden verd gewezen en veranderde dit in een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. EEN BANKBILJET-VAN 40 WISSELEN. Met het kleine geld. en het biljet verdwenen. De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 30-jarigen recidivist, die zich aan een woning in de Ruschstraat te Amsterdam vervoegde met verzoek een bank biljet van 40 voor hem te wisselen, het wis selgeld vervolgens in ontvangst nam en daarmee verdween, zonder het bankbiljet van 40 af te geven. Het O.M. had vrijspraak gevraagd, omdat het betrokken echtpaar door de afgifte van het geld, zonder het biljet van 40 in ontvangstgenomen te hebben, niet de noodige voorzichtigheid had betracht. De rechtbank veroordeelde den verd. evenwel wegens verduistering tot acht maanden ge vangenisstraf. winckel; het lid van den Raad van State vice admiraal Rambonnet; de oud-minister van defensie, de heer Westerveld; de inspecteur- generaal van het Loodswezen, vice-admiraa. de Haes; de marine-attaché bij het Ameri- kaansche Gezantschap te Den Haag, com- mander Corwin; de burgemeesters van Rot terdam en Den Helder; het bestuur der kerk en andere kerkelijke autoriteiten; de rector- magnificus en de president-curator der Uni versiteit te Amsterdam, resp. prof. dr. van der Waals en dr. E)elprat; oud-generaal Sniiders; oud-gouverneur-generaal Fock; oua-minister De Visser; de voorzitter van den marineraad, mr. Kirberger; de directeuren de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en voorts vele hoofd- en subalterne officieren en particulieren. Aanwezig waren ook depu taties van de vereenigingen „Onze Vloot" en „Ons Leger", de vereeniging tot beheer van 't Fonds Ridderdagen, het bestuur der bur gerwacht te Amsterdam, de Ridders van de Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, den Senaat van het Amsterdamsch Studentenkorps, afgevaardigden van de ver eeniging Het Mobilisatiekruis, van de veree niging van oud-officieren bij den Marine- Stoomvaartdienst, het Verbond van Nationa listen, den Bond voor Menschlievend Hulp betoon „Prins Hendrik", den Bond van Gep Onder-officieren en de vereeniging van oud- burgerweezen „Haasje Claes". Naar bekend is Van Speyk in het Burgerweeshuis te Am sterdam opgevoed. De plechtigheid. De herdenking ving aan met het spelen van het „Wilhelmus" op hef orgel, door den heer A. W. Rijp, waarna mevr. Vetter—Hen driks, sopraan-zangeres, het oude lied „Ne derland let op U saeck" ten gehoore bracht. Vervolgens besteeg vice-admiraal Quant het spreekgestoelte, waar hij» op verzoek van den minister van defensie en als oudste vlag officier der actieve marine de herdenkings rede uitsprak. Na deze rede, welke met groote aandacht werd aangehoord, had de kranslegging plaats voor het graf van Van Speyk, dat zich, naar bekend, in een hoek der kerk, ter linkerzijde van het orgel bevindt. Zij werd verricht namens de koningin door luitenant-ter-zee 1ste klasse N. A. Rost van Tonningen, Hr. Ms. adjudant, die ech ter niet als vertegenwoordiger der koningin de plechtigheid bijwoonde. Deze daad van piëteit werd gevolgd door meerdere kransleggingen en wel door depu taties van de kon. marine, den Senaat van het corps adelborsten, de Kon. ver. „Onze Vloot", de Ver. „Haesje Claes" van de Am sterdamsche oud-burgerweezen, de ridders der Mil. Willemsorde, het Verbond van Na tionalisten en de Vereeniging voor Mensch lievend Hulpbetoon „Prins Hendrik". De plechtigheid, welke van indrukwekkend karakter was, werd besloten met zang van mevr. Vetter—Hendriks, die „Bede van het Vaderland" (Valerius Gedenck-Clanck) ten gehoore bracht en door orgelspel van den heer Rijp, die het „Hallelujah" speelde. Herdenking door de Koninklijke Marine in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Kranslegging na mens H. M. de Koningin. De heldendood van den marine-officier Jan Carel Josephus van Speyk, die heden vóór honderd jaar voor Antwerpen, liever dan zich aan den vijand over te geven, het kruit aan boord van de „Kanonneerboot II" tot ontploffing bracht en zóó met schip en bemanning in de lucht vloog, is heden door de Koninklijke Marine in de Nieuwe Kerk aan den Dam te Amsterdam, waar het ge deelte der stoffelijke resten van dezen groo- ten doode, dat naderhand is teruggevonden, ligt begraven, op plechtige wijze herdacht. Van de marine-kazerne op Kattenburg ver trokken vanmorgen tegen tienen verschillen de tot de marine behoorende corpsen in totaal 350 manschappen in gesloten for matie naar den Dam, voorafgegaan door tamboers en pijpers, welke marschmuziek ten gehoore brachten. Deze corpsen bestonden uit afgevaardigden der matrozen te Vlissin- gen, der mariniers te Rotterdam en der op leiding te Amsterdam; voorts marcheerden, onder leiding van verschillende officieren, mede tal van opvarenden der in de hoofdstad ligplaats hebbende oorlogsvaartuigen, n.1. de pantserboot „Brinio", de torpedoboot Z. 8 en de onderzeeboot D. 10. Een tweetal niet ontplooide vaandels werd medegedragen. Bij de Nieuwe Kerk werden de corpsen, welke van den kant van het zeer talrijke publiek dat door de politie, die in versterkten getale aaijwezig was, op behoor lijken afstand werd gehouden, veel belang stelling ondervonden, ontbonden, waarna de manschappen zich sectiegewijze in het kerk gebouw begaven. Tusschen half elf en elf uur was het voorts bij den ingang van de kerk een voortdurend aankomen van auto's met maritieme, militaire en burgerlijke auto riteiten, alsmede andere genoodigden, van wie velen ook te voet kwamen. In de kerk. In het schip der kerk bevond zich tegen elven een zeer groote schare belangstellen den in de 'plechtigheid. Onder hen bevonden zich de adjudant van prins Hendrik, luit. ter zee le klasse Termytelen; de commandant der marine, vice-admiraal L J. Quant; de burgemeester der hoofdstad; vice-admiraa! mr. Jager, chef van den marinestaf en ver tegenwoordiger van den minister van defen sie; de secretaris-generaal van het departe ment van defensie; de heer Woltman; de chef van de afdeeling materieel der marine, vice-admiraal jhr G. L. Schorer; de leden van hét Hoog Militair Gerechtshofde com mandant van het veldleger luitenant-gene raal lnsinger; de chef van den generalen staf luitenant-generaal Seyffart; de comman dant van de vierde divisie te Amersfoort, ge- VAN SPEYK-TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Het feit, dat heden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de heldendood van Van Spr'k, op 5 Febr. 1831, door de Ned. Marine in de hoofdstad wordt herdacht, is voor den di recteur van het Scheepvaartmuseum, den heer W. Voorbeytel Cannenburg, mede aan leiding geweest, in een gedeelte van dit mu seum een tentoonstelling in te richten van curiosa en andere zaken, betrekking hebbend op dezen grooten Nederlander. De tentoonstelling is officieel geopend door vice-admiraal Quant, commandant der marine. Zij blijft voor het publiek tot half Maart toegankelijk. waar de verminkte liiken kort na den moord ter schouwing waren ondergebracht, gere den naar de rotonde van het kerkhof. Om het drietal baren, bedekt met sarongs en een levendige kleurenpracht van bloemen en kransen, verzamelde zich vooral een groot aantal Indonesische studenten van de ver schillende universiteiten. Onder de aanwezi gen bevonden zich ook de burgemeester van Öe Bilt, baron v. d. Borch van Verwolde tot Vorden en de wethouders Troostheide en jhr. Gevers Deynoot. Als de tolk van de gemeentenaren, die al en begaan zijn met het lot van den heer Soe- parwi, hield de burgemeester een treffende en troostvolle toespraak. Eenige Indische studenten namen na deze toespraak de drie kisten op om die door de vredig dwarrelende sneeuw grafwaarts te dragen. Bij de groeve stonden reeds talrijke belangstellenden. Nadat men de kisten in het graf had laten dalen, uitte de heer Soeparwi zijn diepe droefheid in een gevoelig en innig afscheids woord tot het liefste, wat hij op aarde be zat Aanvankelijk wist de beklagenswaardi ge man zich nog te bedwingen, maar ten slotte brak hij in heftig snikken uit. Uit zijn toespraak tot zijn vrouw en kinderen bleek, dat de heer Soeparwi hen over een paar maanden onder Indië's wuivende palmen op nieuw ter ruste zal laten leggen. Een der Indische vrienden dankte hierop namens de familie Sceparwi voor de onder vonden deelneming in de laatste dagen. Namens de faculteit der veeartsenijkunde sprak vervolgens prof. dr. v. Oijen een kort woord ter condolatie. De heer Harmsen trad naar voren als de woordvoerder van het Utr. Studentencorps en alle Utrechtsche studen ten. Daarna gaf lector Prijohotoma uiting aan zijn medelijden inleen toespraak in het Ja- vaansch. De heer van Eek, hoofd van den veeartse- nijkundigen dienst, vervulde den droeven plicht namens het departement van lano bouw op Buitenzorg en namens alle colle ga's in Nederland en Ind.ë. Tensoltte hief een van de Indonesiërs een Mahomedaansch-Arabisch gezang aan, om vervolgens een gebed voor te lezen. ONTROUWE PENNINGMEESTERS. Twee elkaar opvolgende penning meesters van de Federatie van Transportarbeiders te Almelo heb ben belangrijke verduisteringen ge pleegd. Bij de afd. Almelo van de Federatie van Transportarbeiders moet een belangrijke fraude zijn gepleegd door twee elkaar opvol gende penningmeesters, G. P. en F. H. Bei den hebben zich in den loop van het vorige jaar geld uit de kas toegeëigend, ook zouden zij u'tkeeringen bestemd voor werkloozen hebL xi achtergehouden, waardoor talrijke werklooze arbeiders zijn gedupeerd. Beide penningmeesters werden reeds geruimen tijd ontslagen. Een vervolging werd niet inge steld, daar zij de verduisterde bedragen zou den terugbetalen. Daar zij echter in gebreke bleven, is thans een aanklacht ingediend. De voorzitter der afdeeling heeft zijn ont slag genomen. DE VROUW TOCH NOTARIS? Een amendement van mevrouw Bakker—Nort. Op het wetsontwerp, houdende voorzie ningen door wijziging van de wet op het no tarisambt, tot meer waarborg voor hen, die belangen toevertrouwen aan notarisseri, heeft mevr. Bakker—Nort een amendement ingediend met de bedeling o.m. om buiten twijfel te stellen, dat dé vrouwelijke candi- daat-notaris benoembaar is tot notaris. Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen Rheumatische pjjnen, Griep en Influenza Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtsniju en zittende Hoest, gebruike men Deze werken genezend en nemen de nijne„ weg. Prijs per poeder 8 cent en in doo van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer rlon» en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let. hierop! Vraag ze Uw Drogist ze verklaarde dien nac~ht"schoénmrk£sw^ I nerf.al-miai°<or Quanjes; de commandant der atni scnoenmakeiswerk- marine te Amsterdam, kolonel H. A. Roms- INBRAKEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in de twee winkelzaken in manufacturen van de firma C. Diepenveen in de Hoofd straat te Veenendaal ingebroken. De inbre kers hebben in de eene zaak uit een cassa negen gulden meegenomen. De tweede cassa waarin juist een vrij groot bedrag in was, werd niet aangeraakt. Een poging tot braak werd in den twee den winkel, welke een tiental meters verder is, herhaald, doch de achterdeur kon niet worden geopend. Het kan echter ook zijn, dat de inbrekers gestoord zijn geworden. In beide zaken was des nachts niemand aan wezig. Verder wordt echter niets gemist. DE MOORD TE BILTHOVEN. Begrafenis der drie slachtoffers. Op de nog kale en boomenlooze begraaf plaats te Bilthoven zijn gistermiddag mevr. Soeparwi en haar beide zoontjes, aie Vrij dag j.1. het slachtoffer werden van de wraakzucht van hun inlandschen bediende, naar hun laatste rustplaats gedragen. Eenige uren te voren waren de drie kisten van het Pathologisch Instituut te Utrecht, HET HOOGE WATER Het einde in zicht. De Waal voor Nijmegen was 19 c M. ge vallen. De verkeersstremming aan de Waal kade is opgeheven. Keulen meldde gistermorgen 40 c M val Bij Grave was het water 8 c M. gevallen, zoodat de werking van den Beerschen over laat werd beëindigd. Langs de geheele ri vier wordt thans flink val gemeld zoodat de buitengewoon hooge waterstand als geëin digd kan worden beschouwd. GEVAARLIJK SPEL. Jongetje overleden Dinsdagmiddag half vier heeft bij het spe len in een schuur te Hendrik Ido-Ambacht een vierjarig jongetje zijn vriendje, dat on der een hoopje hooi gekropen was, met een riek in het hoofd gestoken, tengevolge waar van het knaapje eenige oogenblikken later door verbloeding in de hersenen is overleden tarweteelt niet aan te nemen en drinirt op hulp voor den landbouw volgens een v«! plan, zonder dat daarbij de belangen v?„ handel en industrieën het gedrang komen én zonder diep ingrijpen der overheid in Ha voortbrenging en verdeeüng der goedeitn NEDERLANDSCH SCHIP IN GEVAAD OP DE ZWARTE ZEE R Een Hawas-telegram meldt, dat het Na derlandsche stoomschip „Myriel" in de buurt van Tuzla op de Zwarte Zee gestrand is én zwaar beschadigd. Door den storm wordt 4a redding van de opvarenden bemoeilijkt Men deelt ons inede, dat het gestrand schip de „Myriel" in de Zwarte Zee%;n boot is. die toebehoort aan den heer van der j.ee te Konstar.tinopel. Het schip is niet van Hol landsche origine, doch vaart wel onder Hol- landsche vlag. Er bevindt zich geen zoo ver hier b-kend is Hollandsche beman" ning aan boord. HET SLIPGEVAAR. Enqu'ete van de WegencomnüssA A.N.W.B.-K.N.A.C. SA Aan de voorloopige mededeeling betreffen- dede de resultaten van de door de Wp.»n' commissie A.N.W.B.—K.N.A.C. ingestelde enquête betreffende het slipgevaar, loopend; tot ultimo December, ontleenen wij het vob gende: Met de enquête werd een aanvang 2e. maakt medio 1930. Volgens de ingekomen concrete antwoor den komen op de asfaltwegen slipgevallen het meest voor; een totaal van 88 gevallen werd hiervan ter kennis van de Wegencom- missie gebracht. In bijna al deze gevallen is het slippen ge schied op een nat wegdek, zoowel onder- als na mot- of hevigen regen. Hoewel een aan tal gesignaleerde gevallen plaats had met constante snelheid rijdend (de opgegeven snelheden varieerden ven 10—60 K.M.), wer- den als voornaamste oorzaken opgegeven: plotseling remmen, geleidelijk remmen, glad de afges'eten banden, sterke tonrondte van den weg, afgevallen bladeren. Het is geb eken, dat een groot deel van de slipgevallen zich heeft geconcentreerd op slechts enkele wegen. Het grootste aantal slipgevallen kwam voor in de maanden tm. October (het meest in de maand September). Behalve bovengenoemde mededeelingen, zijn nog een aantal brieven ontvangen, waarin in het algemeen wordt gewezen op het gevaar van slippen op zwarte wegen, terwijl in andere gevallen op de goede eigen schappen van deze wegen werd gewetts. De enquête loopt nog slechts over^tm kort tijdsbestek. Vcor een juiste beoord» ling van het vraagstuk wordt het wenschdijk geoordeeld, dat de weggebruikers in het K- ïang van het algemeen de hun overkomen ongevallen voorzien van een zoo juist moge lijke omschrijving ter kennis brengen van de Wegencomm. A.N.W.B.K.N.A.C., Parkstf. 20, 's-Gravenhage. Uit de tot dusver bereikte resultaten blijkt, dat een groot deel der slipgevallen zich con centreert op de enkele weggedeelten, in vel» dezer gevallen was het wegdek afgedekt met een dun „slijtlaagje", dat bij onoordeelkun- digen aanleg teveel bitumineuse stoffen be vat in verhouding tot de hoeveelheid vasl materiaal, waardoor de gladheid wordt be vorderd. Op asfaltbetonwegen zonder slijt laag en op die, afgedekt met een laag sheet- asfalt werden geen gevallen van slippen g» meld. Verbetering van de bovengenoemde wegvakken door het inbrengen van meer vast materiaal (split) wordt derhalve het meest urgent geacht. Van den weg Huis ter Heide—Amersfoort waarop vroeger zeer werd geslipt, en welke intusschen op deze wijze werd verbeterd, van geen enkel geval mededeeling ontvan gen. TEGEN DE TARWEWET. De Christ. Werkgeversvereniging ver zoekt in een adres aan de Tweede Kamer het wetsontwerp ten behoeve van de inlandsche ONVERWACHT RESULTAAT VAN DE VOLKSTELLING. 300 inwoners minder dan men dacht. Bij de laatstgehouden volkstelling is re Eygelshoven (L) gebleken, dat de gemeente driehonderd inwoners minder telt, dan op het bureau van den burgerlijken stand stond geregistreerd. Het aantal inwoners der ge meente bedraagt thans ruim 4000. De oor zaak van genoemd verschil moet hierin wor- 409. Keesie was net onder zeil gegaan, toen hij zeer onaan genaam werd gewekt. Hij voelde pijn aan zijn neus en toen hij over dit lichaamsdeel voelde, merkte hij dat hij een krap op zijn neus had. Hij begreep er niets van. Hij wist niet, dat de visscher zijn hengel had uitgegooid en meenende dat hij beet had, had opgehaald. 410. Enfin, wat slaapdronken begon de agent weer in u -en, maar dat duurde ook niet erg lang, want de visscher den hengel precies op dezelfde plaats uitgeworpen en risch, die toevallig voorbijkwam en den worm aan den /ag, begon er naar te happen. Wacht, dacht de hengelaar den rand van de beek, nu ophalent

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6