Wekelijksch Overzicht MIJNHARDT's Buitenland Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabietten 60 ct. Zenuw-Tabletten75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Brieven uit Berlijn EEN OPZIENBARENDE DAAD IN POLEN. ,N Neerlegging van mandaten De zaak-Brest-Litowsk van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. Hij werd in zijn woning gearresteerd, ook de andere is in zijn woning aange houden De beschadigde auto is in be slag genomen. DE WRAAK WAS ZOET en de chef kon er niets tegen doen. De stationschef van een niet onver- niaard plaatsje in ons land is klein van persoon: een ondermaatsch man, zou mm kunnen zeggen, schrijft „De Lim burger Koerier". Voorts hoe het komt weter. wij niet kan hij niet al te best overweg met de houderessen van week kaarten, meisjes uit de stad die op fa brieken werken. Hij schijnt dit levens lustige volkje vaa'- 'en standje gegeven te hebben. Dus werd op wraak gezonnen en niet tevergeefs Als de trein voor het vertrek gereed staat, komen er tallooze meisjeshoofden door de portierraanmies. Met groot ge duld w achten ze hei jaatste moment voor het vertrek a." en de lachende oogen gericht op den kleinen chef roepen ze ineens allen tegelijk: Hoe groot moet ons cheffie worden? Plichtmatig steekt de chef natuurlijk den rechterarm met het seinapparaat in d^ hoog'e en onder schaterend ge lach en geroep: „Zóó groot", wuiven zijn »ijandinnen hem toe! De wraak was zoet. HET BIOSCOOP-CONFLICT TE GRONINGEN. De bioscopen gesloten. Het personeel der bioscopen heeft, daarbij gesteund door de directies, een verzoek ge richt tot het hoofdbestuur van den Bioscoop bond oin uitbetaling tenminste van een deel van het salaris gedurende den tijd dat het conflict zal duren. Dit verzoek zal de vol gende week worden behandeld. Met groote plakkaten maakten de biosco pen gisteren de sluiting bekend. Met uitzondering van de kermis in Mei a.s. zal het variëtégezelschap van den heer Fa veur te Rotterdam, niet te Groningen optre den. De tooneelgezelschappen zullen wel voorstellingen geven. RUSSISCHE LAARZEN. Het is met de mode als met de liefde. Waar ïv aan het woord is, zwijgt het verstand stil en de vrouw is (in het algemeen gesproken) aldus „Het Vaderland", haar gehoorzame slavin. Weg individueele vrijheid, de mode dicteert en haar bevel maakt de meest indivi dualistische vrouw tot massamensch Achterbalcon lijn 3 tramhalte twee werklieden staan tegen de schakelkast ge leund te praten. Zij stapt in. Zij heeft wat men zou kun nen noemen de slanke lijn, in het bijzonder, w. haar beenen betreft. Hetgeen haar niet verhindert ze, de mode getrouw, in Russische laarzen te steken, fraaie glimmende laarzen, oranjegeel van kleur. Het dametje stapt binnen De heeren be dwingen een glimlach. Dan kijkt plotseling een der werklui op, stoot zijn kameraad aan •n zegt: „Kijk-es jö: Ranja met 'n rietje!" Het achterbalcon brulde van het lachen AARDAPPEL-VOORRADEN IN ONS LAND. Weinig kleiaardappelen meer aanwezig. Evenals beide vorige jaren werd door de Directie van den Landbouw een onderzoek ingesteld naar de omstreeks 15 Januari bij de verbouwers aanwezige aardappelvoorra- den Ten behoeve van dit onderzoek werden opgaven verstrekt door de burgemeester van die gemeenten, welke geacht kunnen worden te zijn gelegen in eeen gebied, waar aanmer kelijk meer aardappelen worden verbouwd dan voor de consumptie daar noodig is. Ver zocht was daarbij de medewerking in te roe pen der gemeentelijke commissies van bij stand voor de Landbouwstatistiek en van afdeelingen van organisaties van landbou wers en handelaren. Uit dit onderzoek blijkt, dat de voorraden, althans wat de kleiaardappelen betreft, aan merkelijk kleiner zijn dan beide vorige jaren. Gerekend over het geheele gebied, waar de inventarisaties hebben plaats gehad, bedroeg de voorraad kleiaardappelen 27 pet. van den oogst, tegen 42 pet. op 15 Januari 1930, en 43 pet. op 15 Januari 1929. Bovendien moet in aanmerking worden genomen, dat de oogst in 1930 aanmerkelijk kleiner was dan in beide vorige jaren. Uitgedrukt in H L. is de voorraad nog belangrijk minder dan uit eene vergelijking der voorraadsper.- cer.tages zou worden afgeleid. Bij de zand- en veenaardappelen treden geen zoodanige verschillen op den voor grond. Het voornemen bestaat omstreeks 15 April weder een inventarisatie te houden. VAN SPEYK. Belgische waardeering. In het [Handelsblad van Antwerpen" schrijft „Taxander" een artikel waarin hij den dood van Van Spevk herdenkt In een paragraaf over Van Spevk's eska dercommandant Koopman, schrijft hij eerst: „Die Koopman, iemand van reuzen gestalte. was een echte zeebonk, een af stammeling van dit ras van zeehelden, dat door den loop der eeuwen de eer der Eataafsche vlag in alle wereldzeeën had hoog gehouden. Wij waren toen vijan den; vandaag kunnen wij zoowel aan de dapperheid van deze zeelieden hulde brengen als aan die van generaal baron Chassé." En het artikel besluit met deze sym pathieke woorden: „De daad van Van Speyk werd bezield door de gedachten die toen loopende munt waren bij de officieren van elke marine; wie toen niet handelde zooals hij. zou door zijne gelijken uitgesloten ziin geworden als hebbende gefaald aan alle beginselen van eer en plicht." sh'iitoi? h^af WÜ ons gaarne aan- Nieuwe Kerk te Amsterdam." DE GODSDIENSTVRAAG BIJ DE - VOLKSTELLING. Vanwege het gemeentebestuur van 's-Gra- venhage is een nauwkeurig onderzoek inge steld naar de bij hem ingekomen en de in de nieuwsbladen opgenomen klachten om trent het aanbrengen van veranderingen in de antwoorden bij de Godsdienstvraag op de telkaarten. Alle kaarten, waarop in de rubriek „Kerkgenootschap'' door de betrok ken tellers eenige verandering was aange bracht, alsmede de kaarten, welke door die tellers waren ingevuld, zijn aan de belang hebbenden, voor zoover dat mogelijk was, vertoond, terwijl hun daarbij de noodige in lichtingen zijn gevraagd. Het onderzoek heeft geloopen over 103 gezinnen of alleenwonende personen in drie tellerswijken en over 6 op zichzelf staande gevallen. In 8 gevallen was een verandering door den teller aangebracht na bespreking met een der huisgenooten, doch zonder hun ne goedkeuring. In de overige gevallen ble ken geen veranderingen te zijn aangebracht of waren de veranderingen aangebracht na bespreking en met toestemming van de be langhebbenden. De veranderingen door de tellers aangebracht, hadden bedekking niet op één, doch op verschillende Godsdiensten Gebleken is, dat geen der veranderingen opzettelijk ten gunste van een of ander kerk genootschap is geschied, maar dat enkele tel lers hunne instructie in sommige gevallen minder juist hebben toegepast. De onverschilligheid en de oppervlakkig heid, welke door een deel van de bevolking ten aanzien van de Godsdienstvraag is ge toond, hebben eenige tellers genoodzaakt door vragen tot het juiste antwoord te ko men; dit schijnt mede oorzaak te zijn ge weest van de ondervonden moeilijkheden. Het ligt in het voornemen bij het contro leeren van de kaarten, welke door de overi ge tellers zijn bewerkt, welke controle in de eerstvolgende maanden moet geschieden, ge lijktijdig steekproeven te doen nemen met be trekking tot de telkaarten, waarop bij de antwoorden ten aanzien van het Kerkge nootschap door de tellers een verandering is aangebracht, of waarop de antwoorden door de tellers zijn ingevuld. Bij ontdekking van eenige onregelmatig heid zal de geheele wijk worden onderwor pen aan een gelijk onderzoek als hiervoren bedoeld. DE MOORDAANSLAG TE OVEZANDE. Het onderzoek inzake den moordaan slag op de 30-jarige echtgenootc van den r.-k. koster Brakke te Ovezande, op wie een aanslag met een jachtgeweer is ge pleegd, heeft uitgewezen, dat net zoo goed als zeker uitgesloten moet worden goacht, dat hier ze'fmoord in het spel is Wel heeft de vrouw af en toe zwaarmoe dige buien. Haar echtgenoot is in voor- loopig arrest gesteld, doch dez-5 ontkent schuld De toestand van de vrouw, die in het r -k ziekenhuis te Goes verpleegd wordt, is niet levensgevaarlijk. ADRIAAN HONIG, t In den ouderdom van 79 jaar is te Overveen. waar hij de laatste jaren woonde, overleden de bekende Zaansche industrieel de heer Adriaan Honig. De overledene was oprichter van de oliefabrieken ..Het Hart" en „De Zwaan" te Koog aan de Zaan, welke later tot één N V. werden vereenigd en waarvan de leiding de laatste jaren berustte bij zijn twee zoons. de TREINBOTSING TE AMSTERDAM Een goederenwagon vernield. Donderdagavond te ongeveer half elf is op het emplacement van het Weesper Poort-station een locomotief met een goederenwagon ingereden op een binnen komenden trein Door de botsing is de goederenwagon geheel vernield. De oor zaak van de botsing zou hierin te zoeken zijn, dat de locomotief met den goede renwagon bij het rangeeren op verkeerd spoor is gereden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor De binnenrijdende trein ver voerde geen passagiers. Allee., was er materieele schade. Het treinverkeer heeft door dit ongeval geen vertraging onder vonden. DE WERKLOOSHEID. De hoofdbesturen van de moderne, r.-k en chr bonden in de kleeding-in dustrie. hebben den minister van Ar beid, H en N. verzocht, te mogen deelen in de crisismaatregel (verlenging der uit- keerir.gsduur met zes weken), dit met het oog op de geheele en gedeeltelijke werkloosheid in het kleedingbedrijf, die veel grooter is uan ander, jaren en als een crisistoestand moet worden aange merkt. VERBODEN LECTUUR IN EEN ZIEKENHUIS In den gemeenteraad van Hilversum zijn reeds herhaalde malen voorstellen gedaan om te komen tot de stichting van een neutraal gemeentelijk ziekenhuis. Een van de argumenten daarbij was, dat in de r k ziekenverpleging het aan de zaalpatiënten niet is toegestaan te lezen wat zij willen. Voor die voorstellen was nimmer een meerderheid te vinden. Het raadslid me vrouw StraalmanKremer (s.-d.) heeft tcgn, op 5 November j.l„ een motie inge diend, waarin de raad B en W. uitnoo- digde om nogmaals met het bestuur der r.-k. ziekenverpleging in onderhandeling te treden, om te trachten alsnog voor de patiënten, die dit wenschen, vrijheid tot het lezen van hun eigen lectuur te ver krijgen. In verband hiermede hebben de burge meester en de wethouder voor sociale aangelegenheden een onderhoud gehad met genoemd bestuur. Daarbij is de '--"ag gesteld of niet de mogelijkheid be stond, daar toch patiënten van verschil lende godsdienstige en politieke richting in de verpleging worden opgenomen, aan allen de vrijheid te verleenen de lectuur van eigen richting, welke zij ontvangen, te lezen. Het antwoord van het bestuur was. dat het lezen van neutrale lectuur, ook var dag- en weekbladen, op de zalen aan de patiënten wel wordt toegestaan. Aan he verzoek om ook het lezer, van com munistische en socialistische lectuur toe te laten kan het bestuur echter niet vol doen. Toen het verbod van het lezen van dergelijke lectuur nog niet werd toege past, werden bedoelde geschriften ook aan anderen ter lezing gegeven, hetgeen z odanige onrust op de zalen verwekte, dat men in het belang van een goede orde en de rust der patiënten tot de uit- vaai diging van het verbod moest over gaan Het bestuur wil op een door B en W. gedaan verzoek of niet een regeling to treffen zou zijn, aldus, dat het lezen van bedoelde lectuur wel zou worden toegestaan doch onder de noodige waar borgen, dat zij niet aan andere zaalpa tiënten ter lezing zou worden gegeven, niet ingaan. Het blijft van meening, dat het treffen van zulk een regeling niet mogelijk is, omdat de zusters niet altijd in de zalen aanwezig kunnen zijn en daardoor dus de wanorde en onrust niet zcuden worden voorkomen. B en W. stelden den Raad voor, deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. (Van onzen correspondent). Nog slechts weinige dagen, en het „Pres- seball" is weer aan de orde. Zaterdagavond 31 Januari zullen zich, als de Vereeniging der Berlijnsche Pers niet al te erg onder de algemeene malaise te lijden heeft, weer achtduizend dames en heeren op maken naar het schitterend complex van feestzalen, dat we hier populair „Zoo" ple gen te noemen, omdat het deel uitmaakt van den grooten „Zoölogischen Garten" onzen zeer populairen Dierentuin". Er is dit jaar veel strijd over het „Presse- ball" geweest. Ik meen mij te herinneren, dat ik er u eenige maanden geleden reeds over bericht heb. De Vereeniging van Buitenland sche Journalisten in Berlijn, die ook telken jare een (zeer geliefd!) balfeest in het deftige „Adion-Hote!" pleegt te geven, had dezen winter besloten, van dit festijn af te zien ofschoon het steeds vele duizenden aan de kas der vereeniging pleegt te schenken omdat de Duitschc Rijkspresident en de Duitsche Rijksregeering eigen landgenooten dringend verzocht hadden, met het oog op den grooten nood in Duitschland, van open bare feestvieringen af te willen zien. Dat was een verstandig en eigenlijk een vanzelf sprekend besluit geweest. Maar het bracht de Duitsche journalisten natuurlijk in een moei lijk parket. Als buitenlanders zooveel tact toonen, op een eigenlijk tot Duitschers ge richte vermaning in te gaan, dan kunnen Duitschers toch zeker niet achterblijven? De Duitsche vereenigingen van dagbladschrij vers hebben dat gevoeld, maar aangezien ze van haar balfeesten, die zeer groote bedragen plegen op te brengen, zeer ongaarne afstand deden, hebben ze haar banketten afgezegd, die steeds.... geld plegen te kosten, terwijl in tegendeel de buitenlandsche journalisten hun bal, dat geld opbrengt, afgezegd hebben, hun banket, dat groote offers uit de vereenigings- kas met zich brengt, daarentegen laten plaats vinden. Ik mag echte?, door deze feiten mede te deelen, hier niet den indruk doen ontstaan, alsof de buitenlanders zuiver-altruïstisch, de Duitschers grof-egoïstisch gehandeld had den. Men mag namelijk bij de beoordeeling van een en ander niet vergeten, dat de bui tenlandsche correspondenten in Berlijn de opbrengst van hun balfeesten in de vreeni- gingskas storten, terwijl de bals der Duit sche journalisten geheel als weldadigheids feesten ten bate van collega's, die in nood geraakt zijn, opgezet plegen te worden Men heeft mij verteld, dat het beroemde Berlijn sche „Presseball", dat nu langzatnerhand op een 60-jarig verleden kan terugzien, in het algemeen 150 200,000 Mark netto winst op levert. Bedenkt men, hoeveel journalisten fti deze wereldstad door werkloosheid aan de diepste ellende ten prooi zijn en dat verder voor zulke mammouth-balfeesten honderden kellners en garderobiers, decorateurs en an dere hulpkrachten geld plegen te verdienen, die anders op zulk een dag zonder balfeesten werkloos zouden zijn; bedenkt men verder, dat dit jaar op het „Presseball" een groot orkest van werklooze musici spelen zal, en dat voor een bedrag van niet minder dan 70,000 Mark kunstwerken voor de tombola aangekocht zijn bij Duitsche schilders en beeldhouwers, die de laatste jaren een be droevende periode van armoede doormaken dan is inderdaad het besluit, om ondanks de aanmaning van de eigen regeering het bal te doen plaats hebben, volkomen gerecht vaardigd. En zoo zullen we dus Zaterdag weer van het „Presseball" getuige zijn. Ook dit laar hebben zich van Holland uit tien tal .en Nederlanders aangemeld, die bi' ervaring weten, dat het hier uierdaad gaai om de eenige gelegenheid om in Berlijn in het openbaar nu eens alle kopstukken ve-eenigd te zien, die door kranten en telegrammen, door photo s en interviews de laats'e jaren beroemd of tenminste algemeen bekend ge worden zijn. Wie voor zulke demonstraties van W{10 voelt, vindt inderdaad op zoo n Berlijnsch „Presseball" al zijn wen schen bevredigd. Men ziet er steeds een deel van het corps diplomatique (zij het dan oo. lang niet zoo volledig als op het bal der buitenlandsche journalisten), den Rijkskan selier, de meeste ministers van het Rijk en van Pruisen, de kopstukken uit de wereld der geleerden, der kunstenaars, der sportmen- schen, der politici en der buitenlandsche ko lonies. En aangezien het de gewoonte is, deze beroemdheden in de eereloges van de hoofdzaal (in het geheel zijn 10 tot 14 in- cenloopende zalen vol bezet) te vereenigen, kan men werkelijk vaststellen, dat de toe schouwer in één of hoogstens twee zalen een volledig overzicht van Berlijns society krijgt, gelijk dat nauwelijks bij eenige andere gele genheid mogelijk is. Geen wonder, dat buitenlanders uit alle Europeesche landen ter gelegenheid van het „Presseball" naar Berlijn plegen te komen (Intusschen heeft zooals men weet dit bal al ul^ats oehad Red G en dat de Duitschers zelf steeds vechten om zich voor dit feest de dure (dit jaar M 25 kostende) toegangskaarten te verschaffen. Het „Presseball" is wel een der grootste Europeesche „kennissen der ijdelheden". Men komt er om te zien, maar niet minder om gezien te worden. Geen bal heeft natuur lijk grooter mogelijkheden van reclame! Het wordt door de journalisten gegeven, dus staan van vrijwel alle bladen (de communis tische en de socialistische, en dit jaar ook de nationaal-socialistische uitgezonderd) de re- dactioneele kolommen onbegrensd als voor bereiding open. De groote Duitsche pers heeft steeds bijzondere medewerkers voor alle gebeurtenissen op society-gebied. Voor het „Presseball", hun eigen feest, zetten deze specialisten natuurlijk hun beste beentje voor! De Nederlandsche lezer kan zich zulk een publieke belangstelling voor een balfeest ver moedelijk niet voorstellen. Het lijkt me daar om aardig, er het een en ander van te ver tellen. Weken tevoren reeds wordt in uitgaande kringen over niets anders meer gesproken. Het „Presseball" is de groote mode-demon stratie van de Rijkshoofdstad. Dat beteekent, dat al maanden tevoren de beroemde mode magazijnen er zich op voorbereid hebben. De korte rokken bijvoorbeeld zijn op een „Presse ball" in Duitschland popuair geworden. De lange balcostuums twee jaar geleden bij deze zelfde gelegenheid in eere hersteld. De uit gaande wereld, de vrouwelijke artistenkrin gen wachten met het demonstreeren van mo de-creaties tot dit Januari-bal. Men denkt er hier niet aan, opvallende nieuwe toiletten eerder te toonen 1 De dames zoeken elkaar op, om de nieuwe modellen te bespreken, en dan natuurlijk met geheel iets anders op het bal te verschijnen. Om „in de krant te ko men" wordt regelrecht geïntrigeerd! De groote Berlijnsche pers heeft vrouwelijke re porters, die bij zulke gelegenheden middel punten van de uitgaande wereld in Berlijn worden. Zij staan in verbinding met de mo demagazijnen, brengen wekenlang den gehee- len dag in deze ateliers door, verschaffen zich photo's en teekeningen van nieuwe „cre aties" en nu gaat het er voor de mondaine dameswereld om, het eigen toilet met naam, toenaam en teekening in de dagbladen gepu bliceerd te krijgen. Over een dag of drie be ginnen namelijk die pubicaties. Dan kan men bijvoorbeeld in den „Berliner Lokal Anzei- ger" tot aan den feestel ijken Zaterdag dage lijks heele bladzijden aan de toiletten voor het „Presseball" gewijd vinden. En het is wel teekenend, dat zooiets nog mogelijk is in een land, dat zooeven vier-en-drie-kwart mil- lioen werkloozen geregistreerd heeft' Dat be wijst voldoende, dat er onder de meest on gunstige en dreigende omstandigheden een „beau monde" in het leven blijft, die volko men „weltfremd" is en practisch en theore tisch kans ziet op een borrelenden vulkaan te dansen. Ook de radio staat reeds in het teeken van het „Presseball". Redacteurs laten zich bij uitzondering interviewen voor het goede doel en verklappen het noodige over de tombola, die als gewoonlijk een luxe-auto als eersten prijs brengt. En vraagt u me nu om een eerlijk ant woord, of deze Persbals werkelijk amu sant zijn, dan moet ik ontkennend getuigen: ze zijn vervelend, ze zijn een groote ijdele comeaie, ze kennen geen werkelijke feeststem ming, geen hartelijke gezelligheid. Ze zijn massa-vertooningen en behalve artisten, dte nu eenmaal op weinige uitzonderingen na, persoolijke reclame noodzakelijk voor „het bedrijf" schijnen te vinden, zijn de „beroemd heden" blij, als ze vluchten kunnen om er gens in de buurt in een gezellig bierlokaal de verdere nachtelijke uren in gemoedelijken kleinen kring te kunnen doorbrengen Bijna ieder scheldt op het „Presseball" en gaat er toch elk jaar opnieuw weer heen. Men weet nu eenmaal, dat men daar opvalt, dat society-reporters er honderdetTnan,»,, teeren, dat het van meer of minder nis is voor naam en. crediet er hii te zijn! Men hoopt altijd weef, dat de JE reporters de „beroemdheid" 0f de nrr.m te pcrsoonlukheid", die men zichzelf acht, zal opmerken en den vo'genden dan-2''1! „vereeuwigen" En het is vel feermerfef1 dig, bij zulke gelegenheden vas. te sX' dat er zelfs onder mensehen van wertir betekenis buter weinige werkelijk bescheiden zijn! ur" Dat is wel de groote les van h e t Pr*, ball". ",re8s-' En ditmaal prikkelt nog slechts één hii»«. dere vraag: zal het even vol zijn als Jit- jaren? Of zal een deel der „prominenten"!r toch aan denken, dat de groote ellende ü-aa onder het volk gebukt gaat, een op«£i feestvieren ongewenscht maakt' r Nog enkele dagen, en we zullen op de*, vraag het antwoord gereed hebben... ROLAND Uit Warschau wordt gemeld, dat groot nn zien is gewekt door het bericht, dat drie fessoren, leden van het regeeringsblok hnV mandaat als afgevaardigde hebben neerw legd. Aangenomen wordt, dat dit optreden ir." verband staat met de protestactie der pJ> sche professoren tegen het optreden Zr regeering in de zaak van de mishandelde litieke gevangenen te Brest-Litowsk Uit andere mededeelingen blijkt, dat d* spanning inzake de z.g. kwestie-Brest voort- durend toeneemt. De geheele openbare mee- ning van F len is er door in beslag treno' men. j Tegen de mishandelingen hebben niet alleen de aanhangers van de appositie gepro testeerd, maar ook ten volle toegewijde pfj. soedskisten". Na het krachtige protest der hoogleeraren van verschillende hoogescholen dat reeds opzien baarde, kwam dat van ver schillende regeeringsgezinde politieke bon den. zooals de „vereeniging van vooruitstre vende vrouwen", die de gebeurtenissen te Brest scherp veroordeelden De regeering trok zich echter van dat alles niets aan; de premier Slawek blijft de „sterken man", wien al die protesten van de openbare mee ning niet aangaan. De oppositie moet murw gemaakt worden, waarmede men trouwens al .-•ardig op weg is In de oogen der regeering is de zaak-Brest afgeloopen. Intusschen worden steeds meer processen ingespannen tegen leden der oppositiepar tijen. Thans is te Warschau een groot politiek proces begonnen tegen negen leden der soc. partij, o.w. de leidster van de vrouwengroe pen der soc. partij, mevrouw Budzinska, dok ter te Warschau. Meer dan 100 getuigen zijn gedagvaard. Op Zondag 14 Sept., na de ar restatie van de oppositieleiders en hun over brenging naar Brest-Litowsk, is het tot vecht partijen gekomen na afloop van een soc. ver gadering, tusschcn bezoekers van die verga dering en de politie. De beklaagden worden beschuldigd de massa te hebben opgeruid tot bestrijding van de bestaande orde. Verwacht wordt, dat men de eigenlijke leiders van de oppositie, figuren a\* ?>m- licki en Liebermann, Korfanty en Wtos, eerst later zal trachten af te rekenen. Ten opzichte van de kwestie der z.g. paci ficatie van Oost-Galizië, toonde dc regeering zich meer verzoeningsgezind; toegegeven werd althans, dat er gevallen van machtmis- bruik waren voorgekomen, welke gestraft moesten worden, een en ander wellicht in verband met het in Mei a s. te Genèvc te ver wachten debat over de Oekrajiensche kwestie GROOTE OVERSTROOMINGEN IN NIEUW-ZUIDWALES. Door den hevigen regenval in het Oosiea van Australië zijn groote deelen van Nieuw- Zuidwales overstroomd, voornamelijk in omgeving van Queensland. Een reeks stedo staat onder water. De bewoners moesten zkJ redden, door zich op de daken der huizen veiligheid te stellen. Te Lismore kon stoomboot zonder moeite door de hoofdstraat varen en aan het reddingswerk deelnemen. Het spoorwegverkeer heeft groote stagna» FONDSEN. Jan. i 2 Febr. I 3 Febr. j 4 Febr. 5 Febr. i 6 5 4H 4 4% 6 6 5M 5 obl. N.W.S. 1000 1922 idem 1000 '18 1000 '17 1000 '16 1000 '26 1000 '22 100 '23 1000 21 1000 '17 idem idem O.-Ind idem idem idem idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand, Bank Ned Handel Maatij. Fransche Banken (Drie) Berkel's Patent Holl. Kunstzijde Unilever Alg. Kunstzijde Unie Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Anaconda Bethl. Steel C. v, A. Comm. Studebaker Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew, Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scbeepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab, Deli Maatij. Oostkust Senembah South Pacific Union Pacific Prolongatie 103 i/u 101 102% 101 IOÏ'VM ïbif lOO'-Via 137* 126 l44f 50* 70f 197 511 4'3 224* 68'Vi# I 53% i 21% 140 j 206} 99 351* 275 300* 104* 59* 17 136* 136} 2.0 254} 50} 289 198 1* 103 i/u '0% 103% 100% 100% 100% 102} 102% 102% 101* 101 101 97i/, 97* 97* 101 101* 103% 103* 101} 101* 101* 101* 139} 141* 141 127 128; 129* 145 145} 145} 430 435 501 50 54 70 69 72 195* 185* 199* 54 51} 58* 418 419} 425 227} 209} 222 68* "8% 69% 53% 54* 5% 21* 21% 21* 140 141 141} 200 .04 220 102 103 363* 359* 3i3* 281 i 2S0 285} 285} 299* 296* 301* 332} - 103* 103* 105} 61 62 63 17 16} 16 68* 69 69* 139 136* 137. 139 1391 256* 253} 26 5 J 258 250 260 52 50 54'/, 289* 289 299} 197} 198} 200 103 j; 100% 102* 101* 97} 101} 103% 101 101* 144 1291 145* 54* 72 192} 56* 420} I 215} 69% 55% 21} 211 102* 364 278 284 300| 330 104| 63 15 69* 139* 139* 262 257 54* 297} 200 1} 10% 101 102* 101 97* 101'S/a 101} 144 132* 146 M* 72 195* 60* 425 223} 697/m 54"/» I 20»/» I 139»/» 212 104* 375* 289* 303* 104»/« 63* 14 140 140 '262* 258 53* 299 106}

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10