Staart CoaranL PUROL bij Ruwe Handen. Doos 30 ct. Zaterdag februari Parijsche brieven Binnenland i-iondsrd drie en dertigste Jaargang. verkiezing provinciale staten. formulieren voor de candi- da2enlijsten en verklaringen det een cand:daat bfwilligt in zijn candidaatsteiling op de lijst, zijn ter gemeente secretarie alhier kosteloos verkrijgbaar. Gemeenteraden v koedijk. pleff in den winter. No 32 1931- CANDfDAATSTELL'NG. De BURGEMEES1EF. der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat cp dinsdag 10 maart ai. vari des voormiddags negen tot des namid-. ags vier uur bij den Burgemeester van ZAANDAM, Voorzitter van het hooid- stembureau in kieskring IV Zaandam, ter secretarie dier gemeente, lijsten van candidaten kunnen worden De Burgemeester vestigt voorts de aandacht op het volgende: Iedere lijst wordt onderteekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor het lichaam waarvoor de verkiezing moet plaats hebben, en voorkomen op de kiezerslijst van een gemeente, gelegen binnen vorengenoemden kieskring. Ach ter den naam van ieder der onderteeke naars wordt de gemeente vermeld, op welker kiezerslijst hij voorkomt. Tenzij een onderteekenaar voorkomt op de kie zerslijst der gemeente, waar het hoofd stembureau is gevestigd, wordt bij de in levering der lijst overgelegd een verkla ring van den burgemeester der gemeen te, dat de onderteekenaar voorkomt op de kiezerslijst dier gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst on derteekenen. De kandidaten worden met vermelding van hunne voorletters (of voornamen) en woonplaats op de lijst geplaatst in de volgorde, waarin door de onderteeke naars aan hen-de voorkeur wordt gege ven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtge noot of overleden echtgenoot, onder toe voeging van haren eigen naam, vooraf gegaan docr het woo»-d „geboren" of een afkorting van dit woord. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 20 candidaten worden geplaatst. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in den zelfden kieskring. Bij de inlevering van een lijst kunnen de onderteekenaars schriftelijk een ge machtigde en dient plaatsvervanger aan wijzen, bevoegd tot he. verbinden van de lijst overeenkomstig artikel 50 der Kieswet. Bij de lijst wordt overgelegd de schrif telijke verklaring var. iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewil ligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de verkla- rig telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het vastgesteld formulier gebonden. De inlevering der lijsten geschiedt per soonlijk door één der onderteekenaars, bevoegd tot deelneming aan de verkie zing binnen den kieskring, waarin de lijst wordt ingeleveru. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Hij die een lijst inlevert, wetende dat zij voorzien is van irandteekeningen van personen, die niet oevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geld boete van ten hoogste honder'3 twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, een voor die inlevering bestemde lijst heeft ondarteekend Alkmaar. 7 Februari 1931. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. De Raad vergaderde gistermiddag ten 3 ure voltallig. De voorzitter burgemeester Kikkert, deelde mede, dat van Ged. Staten goedge keurd zijn terug ontvangen de raadsbeslui- ten tot ïjziging varjde gemeentebegrooting voor 1930 en de besluiten inzake garantie voor tuindersvoorschotten; dat op 14 Jan. overeenkomstig de boeken bij den administrateur aan het G.E.B. in kas was 603.10; dat de heeren A. Schuur en N. Oud hun be noeming hadden aangenomen als plaatsver vangend lid van stembureau II; en dat de heer K. J de Geus zijn benoe ming als lid van de Comm. van toezicht op het L. O. had aangenomen. De stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Van de Begrafenisver. „De laatste Eer" was een schrijven ingekomen, waarin deze vereen, bericht, er prijs op te stellen, de haar toevertrouwde begrafenissen netjes en goed koop uit te voeren en bij de levering van de lijkkisten de goedkoopte en netheid eveneens in acht neemt. De patroonsvereen. te Koedijk had in 1923 geweigerd, prijsopgave te verstrekken voor vereenigingskisten en het bestuur meent dan ook vrij te zijn, de kisten daar te laten maken, waar ze netjes en 't goedkoopst geleverd wor den. Alles wordt opgedragen aan den aan spreker P. Hart of diens plaatsvervanger De vereeniging, noch de heer Hart, noch iemand anders heeft ooit provisie genoten voor de geleverde kisten. De voorzitter merkte nog op, in ver bad met de besprekingen in de vorige verga dering, dat de betreffende kist reeds was be steld, vóór spr. met den uitvoerder had gespro ken Aan de zaak deed dit echter niets af. De plaatselijke patroonsvereen. is in de gelegen heid gesteld geweest, om prijsopgaaf te doen Ze hebben dus kans gehad voor de leveran hes, maar ze hebben geweigerd de opgave te verstrekken. De heer Hart bevestigt, dat ook hem latei- is gebleken, dat de kist reeds was besteld, vóór hijover het geval met den burgemeester sprak. Hem is ook later gebleken, dat het goed gezien, geen begrafenis van de gemeen te is geweest. De familie heeft de kist besteld en de gemeente stond alleen op den achter grond, als de familie niet betaalde. Uit het schrijven van „De laatste eer" blijkt, dat deze Vereen, precies doet als B. en W. met de benoeming van de schoolschoon- maakster; het schoonmaken werd aan de ge gadigden uit Alkmaar opgedragen, omdat die het goedkoopste was. In de vorige vergadering kreeg spr. het ge voel, of de patroons een beschuldiging aan zijn adres beoogden. Uit het schrijven van B. en W. kreeg hij dien indruk niet. De vraag, wie de provisie opstreek, is daar in vragen- den zin gesteld. Daardoor vervalt het vervol- gingsrecht. Toch zou spr. het op prijs stel len, wanneer er een schrijven naar de pa troonsvereen. ging, waarin uitkomt, dat de gemeente in de zaak zuiver stond en waarin verzocht wordt, of ze de beschuldiging willen waar maken of intrekken, als een beschuldi ging werd beoogd. Weth. Jb. V i s s e r: Het stond er als een vraag. Devoorzitter: Het was vragenderwijs Met den heer Hart is spr. het eens, dat het hier een zijdelingsche opdracht is geweest. Wij meenden óók te moeten handelen, omdat ge daan moest worden, wat noodzakelijk was. Spr zegde toe, dien overeenkomstig de patroonsvereen. te zullen berichten en daar bij rekening te zullen houden met de manier, waarop de vragen gesteld zijn. Van de Vereen, voor Gezinsverpleging was het verzoek ingekomen om de subsidie van 300 tot 500 te verhoogen, die om een der de wijkzuster aan te stellen en wel één voor Warmenhuizen, één voor KoedijkZd. St. Pancras en één voor KoedijkSchoorl. Devoorzitter zegt, dat B. en W. niet in de gelegenheid geweest zijn, om zich am- pèl over dit verzoek te beraden. Het verzoek was ingekomen, omdat de pogingen van de afd. van het Witte Kruis te Koedijk en Schoorl voor het aanstellen van een zuster schipbreuk hadden geleden. Dit wil niet zeg gen, dat die poging voorgoed van de baan was. Spr. was integendeel overtuigd, dat die afd. dit vandaag ot morgen voor elkander hadden gekregen. Door omstandigheden bui ten hun wil bleek het niet mogelijk, dit tijdig te regelen. Wanneer er een zuster voor beide gemeenten was gekomen, dan was Schoorl in het gedrag gekomen, omdat die voor het feit gesteld zou worden, zelf een zuster aan te stellen. „Gezinsverpleging" heeft getracht, die te omzeilen door onderhandelingen met de afdeelingsbesturen van Koedijk en St. Pan cras en het voor elkander gekregen, dat er één zuster bijkomt. Koedijk wordt dus in drie stukken verdeeld. „Gezinsverpleging" heeft ook overleg gepleegd met St. Pancras en die heeft zich ermee vereenigd, hoewel het aanvankelijk ook bereid was, met het Witte Kruis mee te gaan. B. en W. van Koedijk meenen hun verwon dering te moeten uitspreken over het feit, dat er in dezen met het gemeentebestuur van Koe dijk geen enkel overleg plaats had. Persoon lijk kreeg spr. een uitnoodiging, tegenwoor dig te zijn en later hoorde hij, dat hij be stuurslid was geworden, hoewel hem dit niet gevraagd was. Hij erkent, dat „Gezinsverple ging" veel en goed werk heeft gedaan, maar er zijn grenzen. Wanneer er een nieuwe, be langrijke phase intreedt, en er heeft een ver deeling der gemeente plaats met als gevolg een belangrijke subsidie aanvrage aan het ge meentebestuur, dan had het op den weg van de vereen, gelegen, daarover overleg met het gemeentebestuur te plegen. Het lijkt spr. dan ook niet juist, dat Koe dijk gepasseerd is. Toch wil hij daarover niet te zwaartillend zijn, al zou hij het prettig hebben gevonden, wanneer dit wel gebeurd was. Overleg met het dagelijksch bestuur van St.Pancras sprak vanzelf, omdat dit aanvan kelijk in zee was gegaan met het Witte Kruis Achteraf is gebleken, dat dit overleg is uitge gaan van de redeneering: „Waar zal de nieu we zuster woonplaats hebben?" Dit is het haakje, waar de kan aan hangt, want indien overleg met Koedijk had plaats fehad, zouden ook wij dat hebben aangesne- en. Nu staan wij voor een voldongen feit. De woonplaats is St. Pancras en dat hebben wij niet zoo prettig gevonden. Het feit ligt er nu eenmaal. De zuster is reeds aangesteld en in dienst getreden. Het belang van onze zieken moet echter bij ons vóór alles gelden en spr. meent dan ook, dat het verzoek moet worden ingewilligd en B. en W. stellen voor, dit te doen voor één jaar, opdat na afloop daarvan de kwestie van de woonplaats op nieuw onder de oogen kan worden gezien Koedijk en de ingezetenen van Koedijk steu nen reeds 30 jaar „Gezinsverpleging Koe dijk heeft dus moreele rechten. Zooals de za ken nu staan, is het echter noodzakelijk mede- werking te verleenen en B. en W. doen dan ook het voorstel, de gevraagde subsidie voor- loopig-voor 1 jaar te verleenen. <r*fr„ ^,a j* boorde, dat het het college e raadsleden. Dat het dage- ÏTZS?*"" °°w voor een voldongen feit erg. Men zal formeel wel juist is irwtifj3" ïti doch het moraliteitsrecht geschonden Het Witte Kruis te St. Pan- eraf..18 ook onkundig gelaten. Wh'UÏL60 i Wa^: waafom dit alles wij werkten mede en lieten het aan de be sturen over. Een remmende tegenwerking StnpancrasVan dagelijksch bestuur van Schoorl moesten vrij afrekenen. St. Pancras trad toe tot ge- zinsverpleging en kreeg alles te zeggen. Wij- betalen reeds 30 jaar. De burgemeester van St. Pancras kwam dadelijk in het bestuur en de onze geraakte er bij ongeluk in. St. Pan cras trad tot gezinsverpleging toe met de voorwaarden, dat de zuster in St. Paacras kwam te wonen en ze was al in St. Pancras voor wij iets wisten. Wij hebben ons 30 jaar bescheiden ge houden. Thans vraagt spr. of de Kruik met kapot is. Spr. wordt het samenwerken met St. Pan cras beu. Wij kunnen met recht zeggen, dat St. Pan cras bij de neus wordt genomen. Spr. oor deelt het noodig zich van gezinsverpleging af te scheiden en in samenwerking met het Witte Kruis hier een eigen zuster aan te stel len. Krachtig optreden is noodig. Spr. wil de subsidie intrekken. Koedijk zal niet veel meer financieele offer behoe ven te brengen, doch samenwerking met St. Pancras is niet mogelijk. De heer Mulder sprak als voorzitter van Het Witte Kruis. Ook dit college stond verbaasd. Wanneer wij dit voorstel aan vaarden vergeet de dokter alle samenwer king met gezinsverpleging. In Schoorl is het reeds zoo, als het hier zal worden. Spr. stemt in met het voorstel- Hart. Als voorzitter van Het Witte Kruis kon hij de verantwoording van de tegenwoordi- gen toestand niet aanvaarden. De heer Groen was ook voor het voor stel wan de heeren Hart en Mulder. Ook aan het Zuideinde wist men van de nieuwe sub sidie niets. Weth. W. Visser verheugde zich over dit geluid, doch wijst er op, dat St. Pan cras niet geëischt, maar gewenscht heeft, dat de zuster daar woonde. Ook merkt hij op, dat de subsidie van 300 reeds is inge gaan. Met het voorstel van B. en W. handelt men in het belang van de zieken en het vol gend jaar kan men dan een zuster aanstel len voor Koedijk. De voorzitter sloot zich hierbij aan. Tijd is noodig om de zaak te ordenen. Men kan dan zien hoe het best gehandeld kan worden. Spr. verheugde zich overigens over de klank dat Koedijk een zuster voor de gemeen te alleen wil. Ernstig gaf spr. den raad echter in over weging om het voorstel voor één jaar te aanvaarden. De heer Groen wijst erop, dat aan het Zuid-einde geen gezinsverpleging bestaat. Wordt de bestaande toestand gehandhaafd, dan blijft het zooals dit steeds is geweest. De heer Hart was ook niet van meening verandert. Blijft men bij gezinsverpleging dan heeft men ook straks niets te vertellen, dan krijgt men straks grooter moeilijkheden om de wil van den raad werkelijkheid te ma ken. Spr, is het met den heer Groen eens. Spr. wil aan het nieuwe niet beginnen en als gemeente de zaak voor elkander brengen. Laat Het Witte Kruis het voor elkander brengen. Ook Het Witte Kruis van St. Pan cras zal medewerken omdat de samenwer king tusschen beide vereenigingen even goed is. De heer M u 1 de r wijst er op, dat het be treft een aanvrage van verhooging voor sub sidie. De zuster is benoemd. Ze moeten, nu ze het zoo gedaan hebben, maar zien de zaak financieel voor elkander te brengen. Laat men ze daar hun gang maar gaan. Ze hebben de zuster benoemd. Wij hand haven de subsidie die verleent is en zij moe ten maar zien of ze zoo door kunnen gaan. Weth. W. Visser: De subsidie van 300 zullen wij toch moeten geven. Gezins verpleging heeft altijd nuttig werk gedaan. De fout zit bij het bestuur. Staan wij de ver hooging toe, dan is de zaak gezond en krijgt ook Koedijk-Zuid hulp. Hoever zal het jaar al heen zijn eer wij een eigen zuster hebben. Wij kunnen beter met 1 Jan. a.s. zeggen: „Wij willen, evenals Warmenhuizen, een zuster voor Koedijk al leen". Wat een ander doet behoeven wij niet te doen. Laten wij reëel blijven. De voorzitter wilde de zaak ook niet te veel op de spits drijven. In Koedijk-Zuid komt nu toch ook de zuster. Dat men daar feen bijdrage van particulieren gevraagd eeft is een fout, die voor hun rekening komt. Met weth. Visser is spr. het eens, dat Koe dijk in het belang voor de zieken, dit jaar de zaak zijn beloop moet laten. De heer Mulder wil wel meegaan maar als voorzitter van het „Witte Kruis" eischt hij dan tevens het besluit het volgend jaar en zuster van „het Witte Kruis" voor Koedijk alleen of in samenwerking met het Witte Kruis van St. Pancras. Devoorzitter achtte de oplossing in den zin van de beide afdeeliugen van het Witte Kruis niet gemakkelijk. De heer Hart merkte nog op, dat Ge zinsverpleging goed werk heeft kunnen doen omdat ze daartoe in staat gesteld is. Beter is het straks inplaats van aan ge zinsverpleging te betalen, voor wijkverple ging van het Witte Kruis te betalen. De afd. St. Pancras van het Witte Kruis is niet het gemeentebestuur van St. Pancras. Daar is wel mee samen te werken. Spr. gaa: evenals de heer Mulder met het voorstel me de, met de restrictie van den heer Mulder Gezinsverpleging moet weten, dat het voor één jaar is. De voorzitter weet niet of de afd St. Pancras er mede acoord zal gaan met deze oplossing. De heer Hart wilde daarom juist reeds nu geen verhoogde subsidie geven. Weth. W. V i s s e r ging met het voorstel van den heer Mulder accoord, mits er enkel een zuster komt voor Koedijk alleen, hetzij van het Witte Kruis, hetzij van Gezinsver- et voorstel van B. en W. de verhoogde ssubsidie voor één jaar te verleenen, met de voorwaarden, dat Koedijk het volgend jaar een zuster voor Koedijk alleen krijgt werd hierop z. h. st. aangenomen. Ingevolge een verzoek van Ged Staten werd het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening gewijzigd, eveneens de be grooting 1931. Van mej. S. v. Es was wegens haar benoe ming tot onderwijzeres te Den Helder, het verzoek ingekomen haar een eervol ontslag tc verleenen, met ingang van 16 Maart 1931 Den Helder wil zoo spoedig mogelijk in diensttreding, doch het late voorzien in de vacature is aan Den Helder zelf te wijten. Door haar vertrek hebben wij, aldus de voorzitter, geen onderwijzeres met hoofdacte meer. Wij zullen trachten er weder een met hoofdakte te krijgen doch daarvoor is tijd noodig en daarom stelden B. en W voor om het ontslag eervol te verleenen, onder dank betuiging voor de bewezen diensten, doch met ingang van 30 Maart. De heer Hart wilde ook de onderwijze res, die veel voor de school deed tot het einde van den cusus houden en de school in Koe dijk voortrekken boven die in Den Helder. Conform het voorstel werd hierop beslo ten. Voor kennisgeving werd aangenomen een dankbetuiging van de afd. Koedijk van den Bond van Landpachters voor de verleende reductie van 25 op de pachtsom der ge meente bedongen. Aan de orde was hierop een voorstel van B. en W. om het college te machtigen, zoo noodig, financieele steun te verleenen bij het vervoeren van arbeiders naar den Wieringer- meerpolder, c.q. het vaststellen van een ver goedingsbedrag per arbeider. De voorzitter zeide dat B. en W. den minister er op gewezen hebben, dat het wenscheliik is om de gelegenheid van de tewerkstelling in de duinen, open te houden voor de arbeiders die niet geschikt zijn voor het werk in den Wieringermeerpolder. Ook wees hij op de noodzakelijkheid, dat het tuinderscrediet eindelijk eens los komt, opdat dit ook werkverruiming zal brengen. Spr. wees op de groote offers voor de ge meenten voor het tewerkstellen van arbeiders en wil dan ook met kracht bij de regeering aandringen op steun van het rijk voor het vervoer van te werk te stellen arbeiders. De heer Hart kon zich er mede vereeni gen B. en W. vrij mandaat te geven, doch zou gaarne zien, dat overleg gepleegd werd met de arbeidersorganisaties. De voorzitter zeide, dat B. en W. zich voorstellen overleg te plegen met de commissie van arbeidsbemiddeling, hetgeen practisch op hetzelfde neerkomt. Z. h. st. werd hierop conform het voorstel besloten, waarop de voorzitter de vergadering sloot. Zoo'n winter als deze, met zijn bijna onaf gebroken regen- en stormweer is niet zoo erg vroolijk in Parijs. En wanneer men al die buitenlandsche toeristen ziet, rijke vreemde lingen, die hier enkel en alleen maar voor hun plezier zijn, vraagt men zich met eenige verwondering af: Waarom blijven die hier? waarom gaan ze niet liever naar wat milder en zonniger klimaten, slechts een uur of vijftien treinen hiervandaan? Toch, wanneer er opeens een paar dagen komen, zooals verleden week het geval was, dat de winter een beetje meer echt „win- tersch" wordt, en een aangenaam prikkelen de droge kou de regenbuien vervangt dan is de heele stad ineens weer in een allerple zierigste, geanimeerde stemming. De café's, die den vorigen dag nog zoo leeg waren, vullen zich met een menigte gasten, die zich genoeglijk wat komen war men voor een dampenden grog of een flink- heete kop koffie met een scheutje „calvados" of een andere sterke, opwekkende likeur erin. Buiten op straat betrekkelijk weinig voet gangers. Maar massa's auto's jachten door de straten en vervoeren van kou rillende menschen naar plaatsen waar het warm is en gezellig druk; en de eigenaars van schouwburgen, music-halls, dancings en ca fé's ademen op Zelfs op verschillende café-terrassen, die voor de gelegenheid omringd zijn met gla zen wanden en verwarmd worden door gloeiende brasero's kleine gemakkelijk verplaatsbare potkacheltjes met houtskool en cokes gestookt zit 'n dicht publiek geani meerd te babbelen voor glazen met kleurige likeurs gevuld. Speciaal gedurende zulke echte wintersche dagen, denken de Parijzenaars terug aan den goeden ouden tijd, toen de boulevards nog de boulevards waren en de vele café's en café-terrassen, die elkaar van de Made leiac tot aan de faubourg Montmartre opvol gen, de plaatsen van samenkomst waren voor al wat Parijs kende aan talent, geest en elegance. En juist in die wintersche dagen zijn er twee beroemde Parijzenaars gestorven, die typische vertegenwoordigers waren van dien boulevard-geest en die boulevard-elegancei van vóór den oorlog. Te weten: de dichter, romanschrijver, dramaturg, geschiedschrij ver, kunst- en muziekcriticus Willy (Henri Gauthier-Willars) en de schilder van alle mondaine elegances Boldini. Zoo ongelooflijk als dat moge schijnen, Willy, die echte „boulevardier", wiens werk in zijn geheel niets heeft van dat van een filosoof of van een in studiën of ernstige overdenkingen verdiepten geleerde is be gonnen als medewerker aan tijdschriften voordierkunde en sterrenkunde. Dan, plotseling verbaast de geleerde-in-den-dop zijn familie en vrienden met de publicatie van een bundel sonnetten. En wat later ver andert hij heelemaal van richting, en toont nog slechts smaak te hebben voor alles wat humor, kunst of elegance is. En dat wordt zijn succes een triomf bijna. Kranten en uitgevers vechten weldra om zijn artikelen en zijn boeken. En het publiek stormt er op af. zoodra ze uitgekomen zijn, verslindt begeerig alles wat de geestige en ondeugende Willy schrijft. En dit wetenschappelijk ontwikkelde inan, die een waar geleerde had kunnen worden, wordteen soort boulevard-koning, lan ceert nieuwe modes, heeft er plezier in het publiek en zijn collega's op allerlei manie ren voor den gek te houden, geniet van de schandalen, die hij verwekt. En daartusschendoor, van tijd tot tijd, pu bliceert hij als om de menschen nog meer te verbazen een boek over gescilie- dems, waarin hij zich in staat toont sioffige archieven te doorsnuffelen, en daar zelfs authentieke onuitgegeven documenten in te ontdekken. Het is hier niet de plaats, om in bijzon derheden te treden over het buitengewone leven van dien man. Het aantal boeken, dat hij publiceerde? dat wist hij misschien zeli niet. Van alle kanten werd hij over stroomd met aanvragen om copic, en om daaraan te kunnen voldoen, nam hij zijn toevlucht tot talrijke medewerkers en zelfs tot wat men hier „negers" noemt (onbeken de schrijvers, die hun werk verkoopen aan een schrijver van naam, die dat dan eenvou dig onder zijn eigen naam uitgeeft). Maar op een goeden dag begint zijn succes te dalen. En als na den oorlog het boule vard-leven sterft, raakt Willy, de incarnatie zelf van den boulevard-geest, uit de mode. Hij slaagt er nog maar nauwelijks meer in om hier en daar wat copie geplaatst ie krij gen. En dezer dagen stieri hij in armoede bijna, en werd naar zijn laatste rustplaats begeleid door slechts enkele trouwe vrien den, die zich nog den glorietijd van den overledene herinneren, toen hij zijn vrienden en bewonderaars bij duizenden tellen kon. Het lot van Boldini was anders. Even be roemd Parijzenaar als Willy hoewel hij Italiaan was beroemd om zijn geestig heid, zijn grappen, zijn feesten, was hij door het wezen van zijn kunst-zelf minder geneigd in het vulgaire te vervallen. En on danks de evolutie en zelfs de revolutie, die de schilderskunst sinds den tijd van Boldi- ni's grootste glorie heeft doorgemaakt, is iedereen nu nog van meening, dat hij in zijn portretten zich een eerste klas kolorist be toont van een schitterende elegance, en aan wien een der meest beroemde moderne por tretschilders. Kees van Dongen, heel wat van zijn stijl te danken heeft. Sinds langen tijd reeds was hij door zijn hoogen leeftijd gedwongen zich uit het open bare leven terug te trekken, en nu hij voor goed is heengegaan, laat hij enkel treurnis na, zoowel om zijn persoon als om het ver dwijnen van dat schitterende, vroolijke, en een beetje lichtzinnige tijdperk, dat hij in zoo menig glansrijk beeld onsterfelijk heeft gemaakt. En bijna ter zelfder tijd is een derde be roemde „boulevardier" gestorven, Alfred Nilson Fysher. Wie heeft vóór, gedurende en na den oorlog de „boïte van Fysher" in dat kleine stadje vlak bij de Opera niet ge kend! Iedereen acht van kwart over 12 (na den uitgang van de schouwburgen) tot 2 uur kwam daar in die boite een zeer select pu bliek tezamen, in rok en avond-costuum dat voor een zeer hoog geprijsde flesch cham pagne er verschillende cabaret-artiesten kwam toejuichen, de beroemdste van den tijd. Fysher, die dichter en componist was, trad soms zelfs de estrade op om daar eenige van zijn eigen liedjes te zingen. En hoewel hij maar heel weinig stem had, oogstte hij daarmee altijd een stormachtig applaus van zijn cliënten. Met die figuren verdwijnen de laatste her inneringen aan „den" boulevard en den lan gen tijd van zijn beroemdheid. Wat is daar nu nog van over? bijna niets! Nadat de boulevard Haussmann doorgetrokken is, hebben de boulevards hun laatste intimitei' verloren,-hun charmante kronkeling. Ze on derscheiden zich in bijna niets meer van an dere groote Parijsche straten, en in elk ge val zijn ze hun intellectueelen, kunstenaars, eleganten en viveurs kwijt, die eiken dag in hun talrijke café's tezamen kwamen en van daaruit de bekendheid van een nieuw boek, de beroemdheid van een kunstenaar over de wereld verspreidden, en beslisten over de nieuwste en den laatsten smaak. En wat vooral bedroevend is voor de Pa rijzenaars, is dat die gestorven boulevard, geen erfgenamen hebben nagelaten. Want werkelijk, ze kunnen niet of in elk geval nóg niet vervangen worden door de Champs Elysées met hun hotels, „brasse ries" en dancings voor fuivende rijke bour geois. die enkel uiterlijke luxe in plaats van talent, geest en elegance, volstrekt nog zoo'n slechte ruil niet vinden. M. DE ROVANNO JAARVERGADERING VAN DE VEREENIGING W. H. G Deugdelijke zaden en planten van den grove den. Men schrijft ons: De vereeniging tot waarborg van de her komst van zaad en planten van den groveden (Vereeniging W. H. G.), die indertijd door samenwerking van regeering en particulie ren tot stand is gekomen, hield dezer dagen haar algemeene vergadering te 's Hertogen bosch onder voorzitterschap van den heer E. D. van Dissel, directeur van het Staatsbosch- beheer. Uit het jaarverslag bleek, dat in het sei zoen 19291930 door de leden werden afge leverd ongeveer 1200 K.G grove denneiizaad en niet minder dan 25 millioen éénjarige en 10 millioen tweejarige planien van deze houtsoort. Iedere zending gaat vergezeld van een contrólezegel, dat het aantal planten of het gewicht aan zaad vermeldt. De aan de controle verbonden kosten spelen bij den prijs van de dennen of het zaad nagenoeg geen rol. Uit het jaarverslag bleek voorts, dat zich ook in 1930 enkele nieuwe leden hebben aan gesloten In het bestuur werd de heer J. de Bie, te Zundert, tot penningmeester herko zen. ZIJ KWAMEN NIET VER MET DEN GESTOLEN AUTO. Tusschen 10 en 12 uur Donderdagavond hebben te Eindhoven twee onbekenden zich meester gemaakt van een auto, waari nkoffers met heerenmodeartike len geborgen waren. Een reiziger had den wagen laten staan voor een winkel op den Fellenoord. Onmiddellijk stelde de politie een onderzoek in en de sneeuw val kwam haar te hulp. Tengevolge van de gladheid waren nl. de beide dieven tegen een lantaarnpaal in de Van Kins- bergenstraat gereden. De ^;otor geraak te defect en een der dieven ontvluchtte.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9