mknmsch turnt. HET RAADSEL EN OE PRINSES, ninderd drie en dertigste Jaargang. Hin«<la£ MO Februari Radioprogramma Hillll.LKTOIN. Provinciaal nieuws Ho. 34 1931. Woensdag 11 Februari. Hilversum, 1875 Ai. (Uitsluitend VA R A.) 8 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel door Jon. Jong. 10.— Morgenwijding (V.PRO.). 10.15 Vervolg Orgelspel. 10.30 P J Kers: „Onze keuken". 11— Gramofoonplaten. 11.05 Mevr. N. L. Heybroekd'Ancona: „De lichamelijke verzorging van den kleu ter". 1135 Gramofoonplaten. 12 Politie berichten. 12.f5 Concert door het V A R A.- Septet o. L v. Is. Eyl en gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonplaten. 2.25 Vrouwenuurtje 3.15 Gramofoonpi. 3.20 S. de la Bella: „Vakbeweging en ae Coöperatie 3.35 Gra- foonplaten 3.40 „Maak het zelf" door C. SchaakeVerkozen 4.30 Voor de kindeien. 6.15 Gramofoonplaten 6.30 Mandolinecur sus Joh B. Kok. 7.Prof. Dr. H. J. Jor- dan: „Denken en ervaring bij den mensch" 7.30 Politieber. 7.45 Demonstratie met Hohner's Automatische Accordeon. 8 Gramofoonplaten. 8.10 Vervolg Demonstra tie. 8.25 Gramofoonpl. 8.35 Uitzending voor de Ned Ver. v. Fabrieksarbeiders. Mevi. J- Mekkertvan Eysden, zang. Mevr. Rodie Medenbach, voordracht. Joh. Jong, piano K. de Jonge, toespraak. 9.35 Gramofoonpl 9 40 Concert door het V.A.R A.-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 10.10 „Klok ken", hoorspel "ir 15 tafreelen door Geno Ohlischlager en Walther Gronostay. Ver taald door Martier Beversluis Het Groot Volkstooneel o. 1. v. Herman Bouber, Willem van Cappellen en Ben Groeneveld. 10.40 Slot concert. 11.10 Vaz Dias. 11.2012. Gramofoonplaten. Huizen, 298 Ai. (Uitsluitend N. C. R. V.) Friesch programma. 8.159.Carilloncon cert door J. Nauta. stadsbeiaardier te Sneek. g,9.30 Friesche Bijbellezing, W. Santema 9.30—10.30 Orgelspel uit de Koepelkerk te Leeuwarden door R. Beintema. 10.3011 Ziekendienst. 11.-12.Lezen van Friesche lectuur door W Santema. Voordrachten door iMej. R. Kuipers. '2.2.Concert. Chr Gemengde Zangver. „Crescendo", o. 1. v. ;J. Dijkstra. 2.—2.40 H. Hofstia: Wie het jongvee heeft, heeft de toekomst". 2.402 45 Gramofoonpl. 2.45—3.B. W. Bosina: „De modern ingerichte Boerderij van onzen tijd" 3.3.30 Concert. Chr. Muziekver. „Meloaia- Oranje", onder leiding van Joh. Boosman 3 30—4.Lezing over Griekenland en Rome door Dr. R Mulder. 4.4.30 Con cert. Chr. Zangver. „Laus Deo", o. 1. v. H. v d. Water. 4.305.Vervolg lezing door Dr. R. Mulder. 5.5.30 Concert Laus Deo. 6.8.Te verzorgen door het Kristlik Frysk Selskip. 8.11.Concert. Mej. Chr. Rudolphi, sopraan. J. Paardekoper, zang en orgel en S. Schuitema, orgelbegeleiding Cau- seriën door Jhr. Mr. J. M. van Beijma en H. Algra, alsmede ds. W H. den fiouting Ca. 10.30 Vaz Dias. 11.12.30 Gramofoon platen. Oaventry, 1554.4 Ai. 10.35 Morgenwijding 11.0511.20 Lezing. 12.20 Concert F. Selby, piano. Trio. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Concert B. Beaufort, sopraan J. Christo pher, mezzo-sopraan. 2.45 Uitz. voor scho len. 3.50 Concert. Orkest. J. Ching, piano 5.05 Orgelspel door R Ne.w 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten 7.20 Piano-recital door S. Munn. 7.20 Lezing 7.45 Lezing. 8.20 Concert. W. Backhaus, piano. Radio-koor, orkest. 9 10 Berichten. 9 25 Vervolg concert. 10.30 Lezing. 10.45 Berichten. 1.50 Concert Sextet. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 Ai. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Gra mofoonpl. 9.20 Solistenconcert. Langenberg, 473 Al. 6.207.20 Gramo foonplaten 9.3510.35 Gramofoonplaten. 11 30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkest concert. 4.20—5.20 Orkestconcert. 7.20 9.20 Hongaarsche avond, ller-uitz. van Bu- dapest. 9.4510.Liederen-voordracht door bariton. 10.05 Uit Budapest: Militair concert. Kalundborg, U53 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20-4.20 Orkestconcert. 7.20— 9.20 Concert. Orkest en solisten. 9.3511 50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. en Leuven 338-2 Ai. 508.5 M 5.20 Orgelconcert. 6.05 Gramo foonplaten. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Gramofoonpl S20 Piano-recital. 8.50 Sym- phonieconcert 338 2 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Liederenrecital. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Mili tair concert met vocaal intermezzo. 9.20 Vervolg concert. Zeesen, 1635 Ai. 5 4011.20 Voordrach ten. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.15 1.20 Berichten. 1.202.15 Gramofoonpl. 2-15—3.50 Lezingen. 3 50—4.50 Orkestcon cert. 4.506.50 Lezingen en lessen 6.50 Po pulair orkestconcert. 7.50 Voordracht met gramofoonpl. 8.20 Berichten 8 30 „Die Wandlungen des Opernstils (I)". Orkest, koor en solisten. 9.35 Berfcihten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. Oorspronkelijke Detectieve-roman door R. J. BRANDENBURG. tl Ferd, die dezen avond meermalen verloren scheen in den aanblik van het frissche lieve meisje, kreeg een kleur als vuur. Maar Helen redde de situatie door een voudigweg te verklaren dat zij daar de noodzaak niet van inzag. „Beste kind, je zou ook alleen maar bal- la.-i zijn", zei de oude mevrouw droogweg. En allen lachten. Maar de blik, waarmede Fred even later zijn broer aanzag was verre van vriendelijk. Na den maaltijd verhuisden we naar het saion. Gezeten in de makkelijke clubfau teuils, de heeren met een havanna, werd het gesprek voortgezet. Helen verzag ons van koffie en mr. Warlow kwam aandragen met een karaf brandewijn, die in leeftijd met Me- thusalem wedijverde. Meer dan ooit zag hij er uit als een diplo- m it van de oude school, met zijn fijnbesne- den, wasbleek gelaat onder het kapje van zijn zilveren haren. En de oude mevrouw leek een Frangaise, zoo levendig en fragiel en zoo puntig van geest. Later op den avond zong Helen oude En- gelsche liedjes aan den kleinen vleugel en ri'iens zag ik hoe Fred den blik op haar hield gericht Toen Helen weer bij ons kwam zitten, was er even een stilte en we hoorden hoe de regen tegen de ruiten tikte. •Hondenweer!" mompelde Lex, „maar ik DE APPARATEN IN EEN KAPPERSZAAK OORZAAK VAN STORINGEN. Een coiffeur te Berlijn, die regelmatig enkele haardroogapparaten in gebruik had, werd door een radio-luisteraar voor de recht bank gedaagd, daar hij met deze apparaten radiostoringen verwekte. Hij werd veroor deeld tot het betalen van de kosten van het rechtsgeding, terwijl bij het vonnis voorts werd bepaald, dat de coiffeur, wanneer er weer gegronde klachten zouden komen, be straft zou worden met een geldboete of met hechtenis. DE GOLFLENGTE-VERDEELING. Op de halfjaarlijksche conferentie van de Union Internationale de Radiodiffusion, die vanaf 2 Febr. te Semmering, in Oostenrijk plaats vindt, zal uitvoerig worden gesproken over de verdeeling van de golflengten in Europa De eerste vijf dagen zullen bestemd zijn voor de besprekingen van de technische commissie. ADEMA VAN SCHELTEMA ONDER CENSUUR. „Het Volk" meldt dat de commissie van toezicht op het Algemeen Programma het voordragen van het gedicht „De verovering van de Gouden Vloot", gistermorgen in het radio-ziekenuurtje door den heer Jo Stern- heim, verboden heeft. BOER EN KOOPMAN IN EEN PERSOON. De Noordhollandsche Eser, gezien in een Duitsch blad. In een nummer van het Duitsche blad „Die Grüne Post", dat een lezer ons deed toeko men, troffen we een artikel aan, van de hand van den heer J. van Amstel, dat zich spe ciaal bezighoudt met den Noordhollandschen boer en waarbij o.a. de kaasmarkt te Alk maar ter sprake komt. Het artikel gaat ver gezeld van een paar illustraties, waarvan een de kaasmarkt te dezer stede voor moet stellen. Met alle eerbied voor het werk van den teekenaar, die zijn best doet ora met trapjesgevels en Volendammer meisjes een Hollandsch karakter aan de teekening te ge ven, zijn de boeren toch niets anders, dan die echte Duitsche boeren, die in een Duit sche film zoo gezellig een pijpje rooken of een potje bier ledigen. Ook in den toren kunnen we moeilijk eeni- ge gelijkenis met den Waagtoren vinden. Maar om op het artikel terug te komen. Na een korte beschrijving van de reis van Amsterdam naar Purmerend en verder met het trammetje, laat de schrijver zijn lezers kennis maken met de Noordhollandsche boer derij, de voordeur en de voorkamer met de „pronkstukken", de koestallen. Naturlij'k wordt hier de bekende reinheid van den Hollandschen boer en boerin op hun huis gememoreerd. Wanneer het vee uit de stal vandaan is, wordt deze in lichte kleuren opnieuw geverfd of bekalkt; de vloer wordt goed schoongemaakt en de goot met planken bedekt; de planken die de afscheidingen tus- schen de stallen vormen worden weggeno men, er worden tafels en stoelen neergezet, zoodat de koestal in een luchtig woonhuis omgeschapen wordt. Netheid, reinheid is hier het parool. Van tijd tot tijd schrobt men het geheele huis uit. Uit reinheidsoverwegingen verft men de huizen in lichte kleuren, lichtblauw en licht groen zijn zeer geliefd. Reeds meer dan een halve eeuw gebruikt men zijn eigen gas: het moerasgas, dat uit een eigen bron komt en in een miniatuurgashouder bewaard wordt De electriciteit is eerst in de laatste jaren in den polder ingevoerd. Op den vruchtbaren kleigrond wast alles. Men produceert echter slechts gewassen, die werkelijk iets opbrengen. De traditie mag hierbij geen rol spelen. moet toch eens opstappen. M'n vrouw is wel niet ernstig, maar ik wil haar toch niet den heel enavond alleen laten". „Ik breng je een eind", zei Fred. Lex sloeg dit aanbod niet af. „Zal ik ook meegaan?" vroeg ik, maar zon der veel animo. Men lachte. „Erg hartelijk", antwoordde Lex spottend, „maar heusch, het hoeft niet." De beide heere n namen afscheid, uitgeleide gedaan door mr. Warlow. Spoedig daarna gingen mijnheer en me vrouw naar boven en wachtten Helen en ik op de terugkomst van Fred. De pendule op den schoorsteenmantel sloeg tien slagen, na een voorspel als uit een speel doosje. 'u ie n'et ücver naar bed gaan?" vroeg ik Helen. „Maar deze zeide in het geheel geen slaap te hebben. „Speel dan nog wat", zei ik. 3est, een sonate van Mozart". Terwijl ik luisterde naar deze wonderlijke muziek, van een elegante blijheid en een luch tige melancholie, dacht ik aan de beide broers, die daar door den regen naar de zee liepen He wind huilde om het huis en ik betrapte mij er op, af ep toe meer daarnaar te luisteren dan naar het spel van Helen. Op Mozart volgde Chopin, op den grooter. 1 ooi de aquarelschider in klanken, Debussy Ongemerkt verstreek de tijd. Ik droomde weg en schrok op toen ik merk te, dat Helen naast me stond. „Het is al elf uur", zei ze, „ik begrijp wer kelijk niet waar Fred blijft.'5 „Elf uur", riep ik. opspringend en naar mijn horloge krijpend „Misschien heeft hij ex thuisgebracht om nog even naar May te informeeren", meende De Noordhollandsche boer is vooruitstre vend, vervolgt de schrijver dan. Toen de Ne- derlandsche regeering in de zeventiger en tachtiger jaren van de vorige eeuw beslist weigerde invoerrechten op het graan te hef fen, vond hij dat wel heel onaangenaam, maarhij gal de regeering gelijk. Tij dens een agrarische crisis sprak een Neder- landsche eerste minister de volgende opmer kenswaardige woorden: „Onze boerenstand zal niet ten onder gaan; hij wordt nu be dreigd, maar hij zal zich zelf helpen en ge sterkt uit den strijd komen". De boer heeft zich aangepast. Hij ontdekte dat andere ge wassen tegen veel betere prijzen verkocht konden worden dan tarwe. Later begon hij aan de groentencultuur. In de eerste plaats is de Noordhollandsche boer echter koopman. De zorg over zijn land en vee laat hij dikwijls aan zijn personeel over. Hij gaat naar de markt. Men kan hem aantreffen op de Amsterdamsche korenbeurs bij den verkoop van zijn maanzaad, zijn koolzaad, zijn lijnzaad, zijn mosterd- of kar- wijzaad. Alleen des Zondags gaat hij naar zijn goudgele mosterdvelden kijken. Hij ver koopt zijn zaad, wanneer de markt hoog is en hij is in staat om de conjunctuur juist te beoordeelen. Hij is e^n eerbaar boer wat in Noordholland hetzelfde is als een eerbare koopman. In Amsterdam verschijnt hij 's Maandags als heer, met een hoed op, een dikke sigaar in den mond en schoenen aan de voeten. Dinsdag komt hij naar de Purmerender markt, Donderdag is hij in Hoorn, Vrijdag in Alkmaar, en hier is hij als boer gekleed, draagt een zijden peje, een blauwen kiel die tot over de knieën reikt en heelt geelgeverfde klompen aan, terwijl hij nu een pijp rookt. Heeft hij niets te koopen of te verkoopen dan dient de markt hem voor oriënteering. De landbouw van elk land schimpt op den tusschenhandel. De Nederlandsche boer heeft den tus schenhandel ontwapend. In het jaar 1887 werd de eerste veilingsvereeniging opge richt; tegenwoordig heeft deze vereeniging een omzet van vijf millioen gulden per jaar. Nederland beschikt over omstreeks 160 vei lingen; het aantal coöperatieve zuivelfabrie ken is eveneens zeer aanzienlijk. De veilingen hebben voor de meeste pro ducten een vaste markt geschapen; de pro ducenten hebben de zekerheid een prijs voor hun producten te krijgen in overeenstem ming met wat hiervoor op de wereldmarkt te behalen is. Een veiling is als het ware een voortdurende tentoonstelling, een voort durende reclame; zij is voor ieder een prik kel om zijn producten in kwaliteit te veri» teren. De Noordhollandsche boer staat als za kenman zeker wel aan de spits. De boeren van de Oostelijke provincies sluiten zich meer bij hun Duitsche collega's aan; zij ont beren de reserves waarover men in de N.- Hollandsche polders beschikt, zoodat de hui dige crisis hen sterker in eenzelfde lot doet deelen. Zij roepen nu weer om regeerings- steun. In Noordholland wijst men deze ech ter af, omdat men het tenslotte toch weer v it eigen zak moet betalen. De Noordhollander vertrouwt in zijn sterk zelfbewustzijn op eigen kracht. De schrijver beëindigt zijn belangwekkend artikel met het noemen van enkele getallen omtrent landbouw en veeteelt en den uitvoer van Nederlandsche landbouwproducten naar het buitenland, speciaal Duitschland. WIERINGERWAARD. Vergadering van dijkgraaf en heemraden met hoofdingelanden op Zaterdagmiddag 2 uur onder leiding van dijkgraaf Haring huizen. Waarnemend secretaris was de heer I<. Zijp. Allen present. Naar aanleiding der notulen werd mede gedeeld, dat overleg is gepleegd met den opzichter van het Hoogheemraadschap in zake de Kluft aan den Westfrieschen dijk Oostzijde en dat dit gewijzigd zal worden en dat de West Barsingerweg verbreed kan worden. De losplaats aan de Nieuwesluis is in orde gemaakt, zoodat daar nu een flink en vlak terrein is. Ingekomen is ten eerste een circulaire van overlijden van den oud-opzichter, den heer Breed. De voorzitter zeide, dat in een vorige vergadering reeds waardeering is uitge sproken voor het werk door wijlen den heer Breed in het belang van den polder verricht. Van Ged. Staten onder toevoeging van een provinciaal blad de mededeeling, dat aan Helen. Ik knikte. We aten te wachten onder veel te praten. De klok tikte met een neurveuse haast Half twaalf. „Hij al blijven schuilen", opperde ik. Helen glimlachte flauw. Ik traentte een ge sprek aan te knoopen, maar we voelden bei den dat het niet ging. We dachten aan Fred. De wijzers van van de kleine pendule schoven naar de twaalf. „Misschien schuilt hij in een visschershut", trachtte ik gerust te stellen. „Die liggen hier en daar acht de duinen verspreid en Fred kent den weg niet". „Hij kan een visscher ontmoet hebben". „Die loopen in den regen buiten te wande len f' ,,'s Nachts om twaalf uur!" spotte ik mee. „Zal ik even opbellen om te vragen of hij bij Lex is?" vroeg ik. Een dankbare blik uit Helen's oogen. Ik ging naar de telefoon, die in een klein vertrekje naast de hall stond. Helen volgde me en sloot de deur achter zich. Ik nam den haak van de telefoon, vroeg het nummer en wachtte in spanning. Na en kele minuten kreeg ik Lex. „Hallo!" hoorde ik nijdig en verwonderd „Is Fred bij jullie?" „Fred, nee! Is hij dan niet terug?" ,Nee". „Daar snap ik niets van. Hij is hoogstens een kwartiertje met me opgewandeld." „Misschien schuilt hij ergens." „Misschien. Maar dan zou hij nu toch Nee ik kom naar jullie toe." Ik hoorde hem der. haak ophangen. „Lex,komt hier", zei ik tegen Helen. Ze knikte. Bleek, leunde ze tegen de deur Mo.ru ze beheerschte zich. „Dan zal ik toch vader even waarschuwen. onzen polder over 1929 uit het wegenfonds 12900 is toegekend. Goedgekeurd het besluit tot uitgitte van erfpacht aan den heer P- k oortnuizen. Is goedgekeurd het besluit om in eigendom over te nemen een gedeelte terrein van mevr. wed. Metselaar. Mededeeling van het Hoogheemraadschap dat de bijdrage dit jaar is bepaald voor staat A f 1000; voor staat B f 1616.97, totaal f 2616.97. J u De bijdrage aan het Hoogheemraadschap is van 6 4/10 tot 6 2/10 teruggebracht. Van Ged. Staten de erkenning der bijdrage ad 200 verschuldigd tot 1969 en voor het eerst verschuldigd zoodra het lcnd ont eigend is en de eerste werken ter hand zijn genomen. Van Ged. Staten een ontwerp verordening van het toezicht op de waterschappen Dit heeft een maand ter vise gelegen Door de vereeniging van Waterschappen werd terzake van de subsidieering door de provincie voor het onderhoud van niet op de wegenlijst voorkomende wegen een opgave gevraagd van die wegen, welke naar het oordeel van 't college op het aanvullend wegenplan behooren voor te komen. Wegen voor lokaal verkeer komen niet in aanmer king. In comité zal worden besproken, welke wegen opgegeven zullen worden. Aan de orde werd gesteld de opmaking van een aanbeveling voor dijkgraaf. De heer Haringhuizen is tot 7 April 1931 benoemd Na 3 stemmingen luidde de aanbeveling no. 1 de heer C. Haringhuizen; no 2 de heer P- J Blaauboer; no. 3 de neer K Zijp. De heer Haringhuizen betuigde zijn dank ■voor het opnieuw in hem gestelde ver trouwen. Voor een aanbeveling van Heemraad wegens periodieke aftreding van den heer P. J. Blaauboer luidde de aanbeveling: no 1 de heer P J. Blaauboer; no 2 de heer R Bakker; no. 3 de heer F. A. F Groneman Het volgend punt was benoeming van een secretaris, waarvoor een voordracht is op gemaakt met als no. 1 de heer P Ree, notaris klerk alhier; no. 2 de heer W. v. d. Wal te Schagen en no. 3 de heer A Schouten te Schoorl, vroeger alhier. Ter bespreking dezer candidaten ging men in comité. Na heropening werd de heer P. Ree met algemeene stemmen gekozen. Het salaris is f 400 per jaar. De dijkgraaf sprak den wensch uit dat zij aan den heer Ree een uitstekend secretaris zullen hebben en zeide, dat het Je bedoeling is hem 15 Februari als waarnemend secretaris aan te stellen. De heer S;eutel heeft nog tot 1 Juli ziekte verlof. In verband met het feit. dat de heer Ree des Zaterdagsmorgens niet op liet kan toor kan zijn, wat eerst als voorwaarde was gesteld zal de instructie eenigszins worden gewijzigd. Door den heer H. K. Koster werd opge merkt dat het jammer is geweest dat aan vankelijk die voorwaarde werd gesteld, wat ook reeds door spreker in een vorige bijeen komst werd opgenoemd. Het had kunnen gebeuren, dat*dit ook voor anderen een be zwaar was die daarom riet hebben gesolli citeerd. Ook enkele andere leden waren het hiermee eens. De dijkgraaf was nu ook van meening, dat het wel achterwege had kunnen blijven, doch men had er dan toch evenals de heer Ree met hem over kunnen spreken Voor de verkiezingen werd nog door den dijkgraaf medegedeeid, dat voor de opslag plaats aan 't Zand een aanvraag is geweest om het een jaar te huren met recht van koop. Het dag. bestuur vroeg machtiging om het voor een jaar te verhuren Allen voor. Inmiddels was er nog tweede aanvraag binnengekomen om het te huren. Het volgende punt was een voorstel van D. en H. tot salaris regeling voor de gecom bineerde betrekkingen van tijdelijk opzichter en machinist. De heer Kooistei verwijderde zich De dijkgraaf lichtte toe, dat het dag. bestuur volgens ondervinding een goede ervaring heeft, dat beide functiën door één persoon worden waargenomen. Nimmer is gebleken dat bij een van beiden stagnatie werd onder vonden. Dit werd nader uiteen gezet door het voorlezen van het totaal gebruik dag- en nachtstrooin in dc maanden November en December vanaf 1926. Het dag. bestuur stelde voor een salaris van 2000 op 208C met aftrek van 80 voor vrije woning, voor- loopig voor den tijd van een jaar. De heer Groneman informeerde naar het verschil in salaris van voorheen en thans - 1 1 Even later kwam ze terug. „Vader kleedt zich aan." We zaten weer zwijgend tegenover elkaar. Ik begon geforceerd te praten over alles en i og wat. Helen staarde stil vooi zich uit, drukte haar vingertoppen tegen elkaar. Na een kwartiertje kwam mr Warlow beneden, in de puntjes gekleed en zijn haar netjes ge borsteld en gekamd. Alleen door het voortdu rend handenwrijven toonde hij eenige opge wondenheid. „Wat zei moeder?" vroeg Helen terstond. „Ze noemde hem een modernen Diogenes". glimlachte het oude heerjte, „die een scha mele visschershut verkiest boven een prettige slaaokamer in ons huis. „Moeder komt eker niet beneden". „Dau zou het huis wel in brand moeten staan, maar ik denk toch niet dat ze veel zal slapen". Een bescheiden belletje. Het was Lex Hij was tamelijk geagiteerd, hoewel hij erg zijn best deed het niet te laten merken. Zijn jas droop van het water: het regende nog steeds Hij hing jas en hoed aan den kapstok en volgde mij naar het salon, waar hij terstond in een fauteuil neerviel, die mr. Warlow hem met een handgebaar wees. „Ik ben denzelfden weg teruggeloopen", be gon Lex. We hadden hem allen vol verwach ting aan gestaard, alsof we een verklaring van Fred's uitblijven van zijn lippen konden dezen. „Overal heb ik met mijn zaklantaarn ge licht. maar er was niet te zien". „Waar hebben jullie afscheid genonnen", informeerde Helen met neergeslagen oogen. „Aan den voet van de duinen, waar ik het gid volgde dat op den straatweg uitkomt aar is hij omgekeerd". „Dan had hij om kwart over tien best thuis kunnen zijn. De voorzitter zeide. dat de pensioengrond slag van den heer H. Kok 1635 is. en het salaris van den heer Breed f 1000, alzoo f 2635. Het geeft dus op deze manier voor deel. Het voorstel van het dag. bestuur werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd voorgesteld tot niet-herbouw der opzichterswoning en tot stichting van een woning bij het gemaal. De dijkgraaf zeide. dat het afgebrande huis van den oud opzichter geassureerd was voor f /aOQ, Hiervan is afgetrokken voor afbraak 1400 plus f 71 kosten, zoodat ontvangen i 7029. Waar er geen reden Is om later beide functiën weer door twee personen te laten doen vond het dag. bestuur wederopbouw niet gewenscht. De bedoeling is dan om alles tot aan het magazijn zwart te maken voor tuingrond-Na eenige discussie werd aldus besloten. Over het voorstel verbouw of nieuwbouw bij het gemaal werd langdurig gediscusseerd. Van briden werd een teekening ter tafel gebracht. Uit de uitvoerige toelichting bleek, dat het verschil tusschen veroouw in het ketelhuis of een nieuw gebouw daar ter plaatse te klein is om niet met een voorstel te komen tot nieuwbouw Het verschil zou volgens ruwe berekening ongeveer 500 bedragen. Besloten werd om een nieuw gebouw te stichten. Aangezien van het bedrag dat ontvangen is van de assurantie maatschappij nog een be hoorlijk bedrag overblijft werd nu tevens voorgesteld om ook het machinegebouw bij diezelfde gelegenheid op te knappen. Op het oogenblik kan men het met een groote kachel ook nog niet warm krijgen en omdat het thans electriscn wordt gebruikt is 't mogelijk er een lichte zolder in te maken, Dit is wel van belang en 't is ook econo misch. Men heeft minder brand noodig en in den winter heeft men minder last met de be maling- De heer T. Wonder informeerde of er dan niet meer brandgevaar is De voorzitter en opzichter lichtten toe dat dist r.iet het geval is. Na eenige discussie werd ook hiertoe be sloten. Dan deelde de dijkgraaf mede, dat in 1896 met wijien den heer Breed een overeenkomst is aangegaan om bij vertrek of overlijden de brongasinstailatie tegen taxatie over te r,vmen. Wij zullen dus thans aan die over eenkomst moeten voldoen. Het is door 3 des kundigen getaxeerd met den uitslag dat het gemiddeld bedrag 121.70 bedraagt. De heer Groneman interneerde wat er mee ge daan zal worden. De voorzitter zeide. dat 't misschien nog kan worden benu' en we naar bevind van zaken kunnen handelen. Dan kwam in bespreking een voorstel tot vervanging der brug in den Noord-Zijper- weg aan den Slikkerdijk door een beton- duiker. zoo mogelijk over de Hoofdvaart tusschen de Tweewegen en in het verlengde van den Oudesluizerweg. De vraag komt naai voren of dit uitvoerbaar is vooi de schipperij en ook is nog niet bekend hoe de Prov. weg zal komen. Het dag. bestuur vroeg machtiging om naar bevind van zaken te handelen. De heer H. K. Koster wilde eerst zwart op wit hebben van den heer Reigersman, hoe de nieuwe weg zal loepen. Dc voorzitter zeide, dat we die zekerheid zeker wel niet zwart op wit zullen krijgen. De heer Groneman wilde voor en al eer wc daaromtrent zekerheid hebben eerst repa- reeren. De voorzitter lichtte toe dat alles nu toch drooggemaakt moet worden, waardoor het veel goedkooper wordt. Na breedvoerige discussie werd tot stem ming overgegaan. Het voorstel werd met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. De heer H K. Koster. T. Wonder, J. A'. Bakker, C. J. Blaauboer en R. Bakker stemden tegen. De voorzitter wilde wel de verzekering geven dat het dag. bestuur met alle voor zichtigheid zullen handelen. Verder kwam een voorstel tot het leggen van een wegdek van Bristar perfier, ter dikte van 4 c.M op de Tvee wegen Het dag. be stuur heeft een bezoek gebracht aan St. Maarten, alwaar men een zeer goeden indruk heeft gekregen Op die manier schijnt het veel beter te voldoen dan teeren en ook de provinciale waterstaat gaf daaraan de voor keur. Ook in 't Westland werden de wegen grootendeels op die manier oehandeld. Na uitvoerige toelichtingen werd machtiging ge vraagd om naar bevind van zaken te hande- len. Ir. ieder geval krijgen we dan een goedi „Ja, natuurlijk". „Ik low. begrijp er niets van", zuchtte mr. War- „Kan hij niet bij een visscher pro beerde ik nogmaals." „Je gelooft toch niet, dat Fred. zijn gast heer een halven nacht op zich zal laten wach ten?" riep Lex verontwaardigd uit. „Maar wat dan?" vroeg mr. Warlow ea wreef zich de magere handen. „Laten we ons niet enuwachtig maken, vader", ried Helen. Maar mr. Warlow vergat zich zoover dat hij zich met de rechterhand door het zorgvul dig gekapte haar voer. Er ontstond weer een pauze, we peinsden allen over het raadsel. „We moeten de politie waarschuwen", zei Lex En terwijl hij dit zei, schoot het bloed hem in het gelaat. „Laten we wachten tot het licht wordt", merkte Helen op. „In de duisternis eu bij dit hondenweer kan de politie toch ook niet veel uitrichten". „Het zou kunnen zijn dat hij verdwaald is en morgenvroeg weer op komt dagen", tracht te ik gerust te stellen". „Dat is onmogelijk", meende Lex „hij heeft het strand maar terug te loopen, het kan niet missen". „Dan gaat vader nu naar bed en wij blijven op om te wachteu of Fred misschien nog thuis komt", besliste Helen zakelijk. Mr. Warlow protesteerde, maar eindigde toch met den raad van zijn dochter op te volgen. „Zou jij ook niet naar huis gaan?" vroeg ik Lex. „ik blijf hier." CWoidi vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5